Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

katka.carska
15. srp 2010

@ludmilabb dakujem 🙂

delfi
15. srp 2010

@labutka a doma ti běhá v plínce a těch rychloprdkách? nebo na kdy je používáš? já je mám taky a nepoužívám je vůbec ... no jo přes den je to jiný v tý posteli, to když se probudí tak ho hned dáváš čůrat ne? každopádně budu držet palce ať ty noci dopadnou nasucho 😎

labutka
15. srp 2010

@delfi rychloprdky nemam. Doma ho necham holeho len po vycurani, inak ma plienku.
No a cez den ked sa zobudi, dnes isiel na serbel, sedel tam 2 minutky a nic, az ked som ho zobrala von do travy, tak sa vycural. Do serbliku cura len rano, nechapem preco. 😕

sussanah
15. srp 2010

ahoj holky, tak se hlasim po kratke dovci na Slovensku u rodiny a teda zklidili jsme velky obdiv, protoze maly cural jak na povel a skoro jsme byli bez pliny, hlasil krasne a dokonce jsme zacali i suche noci 😵 A navic vzal na milost nocnik v noci, takze se proste ve 3 rano probudi, vycura se, nakoji a spi v suchem az do rana. Tak jsem zvedava, jak mu to dlouho doma vydrzi 😀 Kdyz to bude tyden, tak taky zkusime spat na ostro 😎
@mamusia s tim kojenim v noci to u nas tak strasne neni, kojim jen jednou v noci a budi se ted uz vcelku pravidelne ve 3 a pak spi hezky. Zkousela jsem ho "naucit" spat celou noc, ale on klidne i nechce kojit ani beplace, ale proste nespi 😖 Klidne je i 2h vzhuru..No pockam par tydnu a uvidim 🙂 jinak drzim palce s tim tehu, ale presne jak pises, radeji v 6tt potratit, pokud to tak ma byt nez treba v 5m 😔

@delfi Tak my jak jsme ted byli na Slovensku, tak jsme dokonce curali i primo na Spisskem hrade 😀 Dovolila jsem se pruvodce, ze maly potrebuje, Slecna se zasmala a rikala ze muzeme, ze tam uz nacapala i starsiho chlapa obcuravat zed a ten se ani nedovoli. Miminka pry muzou 😀 Pak mi taky maly kakal v parku, nejaka zenska se tam pohorsovala, ale primo nerekla nic. Taky to dela jak u pejsku, proste to seberu a vyhodim a neresim. Lepsi kdyz kaka do travicky, nez aby to mel prilepene na zadku, ne?

labutka
17. srp 2010

dievcata, skusene bezplienkarky, prosim o radu. Krpec mi odmieta nocnik, cura a kaka len na zahrade do travy. Cez den to zvladam, ale hned rano s nim vybehnut von je trochu otrava. Na serbliku chvilu sedi, potom sa berie dole. Takisto na zachode nic. Len v klbu do travy, a ked sme vonku alebo na navsteve, radsej sa pocura... 😖 Mate niektora podobnu skusenost? U nas to trva uz asi 3 mesiace...
No a este k tym nociam, po 4 suchych , na piatu noc vecer nechcel zaspat a trochu si cvrkol, to som zistila az v noci, tak som ho prebalila v spanku, rano bolo sucho. Na siestu noc som ho daa spat len v plienke, ale to sa pocural. Takze som prebalila a zobrala k nm do postele, do rana uz bol suchy. A dnes znova sucha plienka.

prsky
17. srp 2010

@labutka moja tiez odmietala inde ako do cinaku (aj teraz chodime nan, ale uz da aj do wc). raz som sa nahnevala a aj ked kricala a vzpierala sa, sedela som s nou na wc a vysvetlovala jej, ze proste sa to musi naucit a ked uz moc vrestala a nevnimala ma, tak som sa proste zatala, drzala ju a pockala, kym sa nevycika (uz jej bolo treba, inak by som tam nesedela). trvalo to asi 4-5 min a nie som na to uplne hrda, ale od vtedy ide aj na zachod. a zachod sa jej paci aj preto, ze si zacala utierat susulu po cikani 🙂

labutka
17. srp 2010

aj nad tym som rozmyslala, ze ho tam proste podrzim, aj ked bude plakat. Ale zase, nechcem ho nutit, tak neviem...
Na wc ho zaujima hlavne odmotavat wc-papier, aj ked uz aj tam cikaval, a aj namna sa chodi pozerat, ked tam sedim.
Este som rozmyslala, ci nepomoze par dni ho davat iba na serblik a von ho vobec nebrat...

labutka
17. srp 2010

...fuuuha, NEUVERITELNEEE, krpec asi po styroch mesiacoch znovu cikal do zachoda!😵 😵 Stacilo sa nanho nepozerat. Zeby sme mali namiesto obdobia stydliveho srani obdobie stydliveho curania do wc? 😀
Uz spi, dufam ze som to teraz nezakrikla a budeme takto pokracovat. 😵

prsky
17. srp 2010

@labutka 😀 😀 asi vycitil tvoj stres a chcel ti urobit radost 😀
ja tiez nie som za nutenie a skor by som rada, keby dospela ku vsetkemu za nasej jemnej pomoci sama, ale niektore veci sa proste nedaju. toto je podla mna skor vychova - ked budes moc ustupovat (ako to, ze si "vyzaduje" iba cikanie do travicky), tak mu nestanovujes hranice, ale si ich urcuje on.

labutka
17. srp 2010

dnes 0 pocuranych plienok.x-) normalne nechapem. Kym sme isli von sa vycural do zachoda, potom som ho 2 krat skusala dat curat vonku ale nechcel, az ked sme prisli domov sa vycural. Ale samozrejme ze moc toho nevypil cez den...

labutka
17. srp 2010

...prepacte, jedna predsa, doobedna. Som na nu zabudla...

lmm
17. srp 2010

@labutka, tak to moc gratulujeme! Nám se teď taky docela daří, ale na nule určitě nejsme. Říkám si, kdy přijde zase nějaký ten bojkot 🙂. Jak jste tady mluvily o uklízení toho kakání, tak to je u nás problém, malá má ještě klasickou vaječinu. To když někam prdne, tak to můžu max. spláchnout vodou, když mám nějakou při ruce. Nebo říct synovi, ať to počůrá 🙂.

johanka.
17. srp 2010

@labutka gratulujem, drzim palce, nech vam to uz ostane. po tom bojkote by si si uz zasluzila nejaku odmenu 😀

Ja sem chodim uz len tak z nostalgie, tusim. Veselo sa u nas pokracuje v bojkote, teda aspon ja sa na to optimisticky pozeram ako na bojkot a nie ako na koniec bkm 😀 Nabehla som na minimalisticky rezim, ako som tu aj parkrat odporucala niektorym zufalym pripadom, davam cikat rano po zobudeni a vecer pred spanim. Vecer spravidla nic neurobi, rano sa zvykne vycikat do nocnika, aj ked zdaleka nie vzdy sa mi to podari odchytit.

johanka.
17. srp 2010

@luvie ty si tu raz spominala, ze na noc davas upletene vlniaciky. Podla akeho navodu ich mas pletene? Konecne mi dosla vlna, tak by som tiez chcela upliest. A prebalujes v noci? Aj hej, nezobudi ju to prilis, ked z nej tie vlniaky zvliekas a potom navliekas naspat? Ja davam pulky, to sa sikovno rozopne a zapne, ale zas ten zvuk sucheho zipsu nie je nic moc v noci. Tiez ked sa v noci pocika, tak su to riadne davky, nechapem, este aj pulky su cele mokre, az von to vyteka. Da sa lahko aj do takych natahonavich vlniakov strcit prst a zistit, ci je uz docikana?

sussanah
17. srp 2010

@labutka super, tak to bezva pokrok 🙂 Jen se tak drzte dal!
@johanka. ja myslim, ze porad to neni konec BKM, minimalne si bude mala pamatovat, na co se nocnik pouziva, ne? 😉 porad si myslim, ze je asi tak rok popredu v porovnani s ostatnimi detmi v densni dobe 🙄 Nechce treba ani po jidle? To je u nas docela tutovka

lmm
18. srp 2010

@johanka, jestli malá čůrá tak, že máš mokré i pulky, tak podle mě vlňáky nebudou stačit, provlhne to na bodyčko. Jedině že bys je nalanolinovala tak, že by se lepily. Pokud upleteš úplně krátké nohavičky, tak se tam bude dát prstem sáhnout, ale hůř než u pulek. Každopádně moc přeju, ať už ten váš bojkot fakt skončí, podržela jsi tu tolik lidí a teď musíš takhle trpět 🙂.

dugyna
18. srp 2010

Ahojte kocky
som tu medzi vami nova,
ale chem sa pochvalit nasou malou sikulkou 🙂
O BKM som pocula uz pred porodom..ale aj tak sme nakupili moderne latkove plienky.
Ako sme boli doma z porodky, zacala som nasej malickej ked som videla ze kaka do plienky hovorit kaka.
Ked boli horucavy som nechavala malu len tak nahodlo..a vtedy som presne videla ked kakala a cikala,
takze som jej hlasila kaka a cika...no a potom som si vsimla ze dva dni mala cez noc nekakala a kakala az vecer
pri papani...tak sme to skusili v Ne vecer som malinku podrzala nad lavorikom povedala kaka a napodobnila zvuky prdikov..a nas prvy uspech malicka sa vykakala do lavorika ..tak sme sa z mm z nasej sikulky tesili 😉
v ten den este dvakrat sme takto kakali...z toho raz mala na mna kricala z postielky...a dnes je to uz treti den co uspesne kakame do lavorika a mala sa hlasi ked jej treba 😉 a ked pridem a rozbalim ju tak je cela usmiata a stastana e este potom ked sa vykaka sa tesime obe 😅
Dnes hlasila tiez ze musi ist a prvy krat sa vycikala do lavorika 😉

BKM je uzasny zazitok a pocit nielen pre hrdych rodicov ze ake maju sikovne babatko, ale hlavne pre ich babatko..a ake je stastne z toho ze sa mu podarilo kakat mimo plienocku...a ked rodicia vidia svoje usmiate babatko a vytesene tak niet krajsi pocit....
Pocity z BKM sa nedaju opisat treba to zazit a vyskusat

lmm
18. srp 2010

@dugyna, gratuluju k šikovnému miminku, budu vám moc přát, aby vás nepotkal žádný bojkot (my jsme byli na začátku skoro bez plen, zato teď to doháníme). Jak to popisuješ, jste vyslovená reklama na BKM 🙂. Jen tak dále 🙂.

dugyna
18. srp 2010

@lmm dakujeme🙂 . A drzim vam palceky aby ten vas bojkot rychlo odisiel

luvie
18. srp 2010

@johanka. jéje, to mě mrzí - Kačka taky moc nechce být na nočníku, ale posadím ji tam a hned jí strčím nějakou knížku, aby si listovala, to ji teď moc baví, povídáme si nad obrázky a to se občas i vyčůrá, teda když se jí chce, když se jí fakt nechce, dá mi to dost jasně najevo. Venku v šátku je téměř vždycky suchá a čůrá do trávy. Ohledně vlňáčků - mně je pletla babička, podle jednoho z těchto návodů http://zlaticko.cz/index.php?page=uzitecne_navo..., něco je taky tady http://www.latkovepleny.cz/usijte-si-plenky. Podle obrázku myslím, že máme tyhle http://zlaticko.cz/index.php?page=uzitecne_navo... Do jedněch jsem dala v pase šňůrku aby lépe držely. narozdíl od kupovaných mají kratší a širší nohavičky, které nepřiléhají těsně, takže zjistit, jestli je mokro je jednoduché. Taky to jde někdy cítit i přes ně, Je fakt, že někdy je vlhké i pyžámko, ale to zas tolik neřeším, není to moc a je to v místě, kde má pak znovu suchou plenku. Už jsem je ale dlouho neipregnovala... Na noc ji teď zas balím trochu víc, porotže když se počůrá, je to celkem velká dávka. Dávám jí plenku od haipy daipy http://haipa-daipa.com/product/latkove-pleny-ha..., vycpanou zavazovací http://www.babyidea.fi/kestovaipoista/hhstrap.html a taky ještě zvládne novorozenecký sklad na froté plenkách čtvercových, co jsem si ušila, ale tam už taky dávám vložku, spíš dvě.... Je fakt, že je rozdíl balit ji do nov. skladu a vlňáčků a dávat jí fleecové kalhotky jen s přeloženou bílou plenkou - nesrovnatelně jednodušší, ale dobře jí to v noci drží, teď sebou hrozně mele celou noc, spí s náma, a procestuje celou naši dvojpostel, kopá do nás a mlátí nás... a plenka jí hezky vydrží 🙂
Tak držím pěsti, ať zvládáš nejenom pletení, ale i Mišku nečůrající do nočníku, jednou to přijde, ona to zvládne, tak jako všechno 🙂

johanka.
18. srp 2010

@luvie dakujem za navody, nieco vyskusam. To nocne balenie mas naozaj mohutne. To nechavas potom celu noc, ci prebalujes? Ja som istu dobu balila tiez trochu viac na noc a neprebalovala som, lebo mi strasne protestovala uz pri prebalovani. No potom sme sa vratili k prebalovaniu, lebo sa mi zda, ze so suchou plienkou potom spi spokojnejsie. Hlavne nadranom sa snazim, nech je v suchu, aby co najdlhsie vydrzala spat. Na nocnik v noci uz nedavam, prilis ju to rozobera, nocnik v noci fungoval len v prvych mesiacoch.

@lmm , @sussanah vdaka za utechu. Ja to zas nejak tragicky neberiem, len mi to pride luto, ze ako nam to slo, a zrazu nic. Ale ono sa to vraj moze stat, ze aj niekolko mesiacov proste ignoracia nocnika, ale vraj deticky si velmi dobre pamataju, co sa naucili. Navyse rano sa mi obcas do nocnika vycika, takze aspon co-to udrziavame. Skusim ju lepsie zabavat, ako pise aj luvie, viac ju rozptylovat, nech mi z nocnika tak rychlo nezdrha. Po jedle to inak u nas nefunguje, aspon nevidim nijaky suvis medzi jedlom a cikanim. Spolahnut sa da iba na rano po zobudeni.

@dugyna super, sikovne ste to zvladli, ten zaciatok. Drzim palce, nech sa vam co najlepsie dari a nech ta pripadne horsie dni neodradia.

dugyna
18. srp 2010

@johanka. Dakujeme🙂 keby si chcela aj ja mam navod na vlniacky mozem poslat do iP ,strikovala mi ich babicka,su skvele,jedny som nechtiac oprala v pracke:( takze su take zbehnute este ich obleceme...ale nezbehnute su fakt super. A na noc sa mi zda velmi dobra kombinacia Bbh bambusova a este ju doplnis o bambusovu vlozku z BBH magic,fakt super kombinacia a pocit sucha. Drzim palce s nocnikom..mozno na wc by sa viac pacilo

johanka.
19. srp 2010

tak som Misku dnes zabavala na nocniku, co to slo. Vydrzala trochu dlhsie nez ked som jej len ponukla nejake hracky, ale aj tak rychlo zdrhla. A potom to asi o minutu pustila vedla nocnika. Tak ja neviem... Asponze tie rana ako-tak idu.

sussanah
19. srp 2010

@dugyna vitame te mezi silene a krute matky, co nuti deti na nocnik od narozeni 😀 Gratuluju k takovym ranym uspechum, uz se tesim, az budeme mit druhe mimco, zacnu s nim bkm hnedka. S nasim klukem jsme poradne zacali az tak kolem 3-4m.
@johanka. tak a uz mi taky mladejzdrha z nocniku o 106 🙄 Meli jsme tady ted navstevu, kamosku, co taky BKM, ale moc se jim nedari a maly to asi odkoukal, takze dneska po jejich odjezdu mame temer 0bodu. No uvidim, snad se z toho vyspi 😀 U me uz nezabiraji ani hracky, on bud chce a udela hned, nebo se zatvrdi a konec.Odpoledne se vzbudil po hodine spanku, pred tim jsem ho kojila, a po spanku nekolikrat pil a odmital se dalsi hodinu vycurat do nocniku. Pak jsem to z neho sice vyzdimala (byla to davka) ale teda se tvaril, ze nechape co po nem chci..

labutka
20. srp 2010

dievcataaa, no ja uplne ziiiiraaam!!! Krpec sa sam od seba posadil na serbel a vycural! 😵
Ale zaviedla som doma od vcera teror - curanie bud do wc a nocnika, alebo plienka. U nechcem chodit pravidelne do zahrady . Takze pocuranych plienok bude asi chvilu viac...

delfi
20. srp 2010

zdravím holky tak koukám že jsou zde úspěchy i neúspěchy....
@labutka labutka gratuluju to je fakt super!!!!
@dugyna držím palce ať vám to vydrží takhle co nejdýl, ale do 3 měsíců je to většinou pohoda 😎
u nás je to den ode dne horší už ani kadit do nočníka nechce a vesele kadí do plíny, do tepláčků, na zem apod. a to ho můžu minutu před tím dávat na nočník, nad číňák, nad wc a nad sprcháč 😠 čůrání už úplně vypustil, jen občas se vy¨čůrá do sprcháče a po probuzení občas do nočníku. ale že by hlásil to vůůůůůbec, nebo že by čůral nějak pravidelně to taky ne, prostě jednou čůrá po 2 hodinách , pak zase co 30 minut učůr.....manža říkal že mu bude dávat plíny, že to po něm nehodlá vytírat a sbírat....chjooooo takhle to je ve zhoršující se tendenci už alespoň měsíc až měsíc a půl..... 🙄

sussanah
21. srp 2010

@delfi tak to vam teda nezavidim 😒 Ba co vic, jak sleduju, jak mal nabira rozum (mame ted nejake skoky), tak jsme zvedava, co bude az budem ve vasem veku. U nas nastesti i kdyz se rozhodne zcela bojkotovat, tak kakani do pliny je asi pod jeho uroven, takze to jedine do nocniku za cely den udela, i si to pekne umi oddelit od curani, jako vycura se do pliny, boban do nocniku a pak vesele zase pliny 😀 😀 Jo holt so to mali skreti 😉

ludmilabb
21. srp 2010

@delfi aj my akurat zazivame strajkovanie, ked jej poviem ci ide cikat, reeev a uteka predo mnou, popritom mi sama vie doniest nocnik a ked ju chcem vyzliect a posadit tak nechce
a dnes uplne uzasny zazitok 😠 vykakala sa mi vo vani ked sa cvachtala, prvykrat cosi take spravila 😕
fakt zaujimave obdobie co sa BKM tyka

dugyna
22. srp 2010

@sussanah a @delfi dakujem za uvytanie
takze sa hlasime aj s pokrokmi a trosku neuspechom , bezplienkovani sa nam dari kakame do serblika/uz 5dni uspech/ a par krat uz mala aj cikala do serblika...dnes hlasila na cikanie cize curala do serblika 😉 inak obcas pocikanu plienocku hlasi....ale hlasi este predtym a ako ju rozbalim tak cika 😀
dnes/6den/ sme mali troska zly den 2krat malinka nehlasila kaku..raz som ja nejak nestihla...ale do dnes sme mali uspech..

delfi
22. srp 2010

@sussanah no kolem 11 měsíce se nám krásně dařilo, fakt byl bez plíny i v kočáru a venku....zato teď...ale už se trošičinku zlepšilo, občas kaká i čůrá do nočníku. sleduju, že když jsme byli jeden den na návštěvě tak to si pěkně říkál a čůral, ale doma na to prostě kašle.....
@ludmilabb jako že ti přinese nočník že se jí chce, ale prostě vyslíknout a posadit už ne? takže se vyčůrá do plíny vedle nočníku? tak to je fakt legrace 🙄
@dugyna možná že hlásila, ale jenjiným způsobem, u dětí se to mění třeba co týden