Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mamusia
13. zář 2010

@luvie tak to ma teda ukludnuje,ze to aj Vy tak mate... Mala mi zacina akurat chodit,uz stoji aj minutu sama a ma taky vozik co tlaci sama a chodi s nim,tak si aj s mm myslime,ze je to aj tym,ze zacina chodit,ze je zla a nema na nic cas.......no uvidime,ako to bude,ked uz bude chodit,s mm si myslime,ze tak do mesiaca by to uz mohlo byt 😅

luvie
13. zář 2010

@mamusia je dobré vědět, že podobně to funguje u všech 🙂 jinak s chozením jsme na tom podobně, taky už asi 2 ,ěsíce čekáme, kdy se rozejde sama, ale otálí 🙂

jitka_
13. zář 2010

Holky, představte se, že jsme od toho včerejška měli jenom jednu počuranou plínu! :-O Ráno byla suchá a jelikož jsem byla tentokrát ráno nějaká čilá, tak jsem ji dala vyčurat hned po probuzení. To byla dávka! 🙂 Pak jsme se vyčurali ukázkově ráno na rehabilitaci. Sice se tam pak počurala na stole, ale kdo by ne při "vojtovce" a na bříšku. Jenže usnula se slabou plínou, tak jsem zvědavá, jestli bude ráno durch, nebo jestli to stihnu.

jitka_
13. zář 2010

A zítra mi budou posílat to nosítku, tak už se táááák těším 😉

mamusia
14. zář 2010

@luvie nam praveze uz chodi za rucicku,aj sama postoji,ked si to nevsimne,ze stoji sama 😀 inak a boji este....a ked si ju s mm tak pustame,tak 2 kroky sama spravi 🙂 tak dufam,ze coskoro a bojkoty prestanu.
Inak vcera celkom pekne spolupracovala,zacala si uvedomovat,ze ako sa vycika do nocnika,tak tam nieco po nej aj ostane,tak jej ukazujem a ona sa tesi,tak dufam,ze je tym aspon trosku inspirovana 🙂 Akurat si idem dnes alebo zajtra pre satku na nosenie,co bude pre druhe babatko,no chcem do porodu aj malu na chrbte nosit(alebo mm),som zvedava,ze ci tam bude nejak hlasit 😲
A este som vcera uz pozerala a konecne jej ide 1. zub,tak aj kvoli tomu mozno bojkotuje...

misha_
14. zář 2010

U nas je to cim dal horsi. Na ven uz nemam odvahu davat latkovky o noci ani nemluvim. Treti den po sobe se do pliny vykadila - a nehnula ani brvou. Mela jsem ji zrovna celou hodinu u sebe a rozbalila jsem ji jenom tak nahodou. Prat pokadeny pliny je pekny humus. Nechapu, jak nekdo muze dobrovolne latkovat. Je pravda, ze ted mame takove rozlitane obdobi, tak asi budeme mit problemy i s BKM, nez si to sedne.
Uz jsem kolikrat mela nakroceno, ze dam Beatku i v noci na zachod. Ale jak jsem lina vstat, chvili jsme pockala, jestli neusne sama. Chvilku se vrtela, pak si prdla a v tom okamziku spala dal 🙂

jitka_
14. zář 2010

@misha_ Vydrž! U nás to bylo teď čtrnáct dní taky hrozný, prala jsem skoro každý den a teď takový obrat. 😉

jitka_
14. zář 2010

Jenom jsem zvědavá, jak budou lidi koukat, až dám malou čurat ve měste do trávy. Ona u toho někdy strašně řve, ale neřve kvůli tomu, že je na nočníčku, ale protože ji bolí bříško, jak má zácpu z toho železa. Tak to si určitě vyslechnu nějakou přednášku o trápení miminek 😒

marcik2
15. zář 2010

@jitka_ Gratuluju k úspěchům, jde vám to pěkně, tak jen tak dál 😉 A na lidi se můžeš vykašlat, na mě taky koukají, když dávám malou čůrat, ale jsme na vesnici, takže většinou někam zajedu a máme na to klid a soukromí. Je zajímavé, že lidi se diví, když čůrá malé miminko někde venku, ale že 3- a 4-leté děti běhají s plínkama, to je v pohodě...

marcik2
15. zář 2010

Včera jsem se seznámila s jednou Bulharkou, byly jsme na procházke a malá dvakrát čůrala, tak byla ohromena a chce to zkusit, má 5-ti týdenní miminko. Tak mám radost 🙂 Taky vyrostla v té komunistické době, kdy děti byly v roce bez plen, takže je k těmto věcem otevřená.

jitka_
15. zář 2010

@marcik2 Díky! 🙂 To přesně říkám taky, už jsem četla, jak se se 4letou holčičkou za jejího řevu doslova tahali o plenky, protože ona prostě nechtěla chodit na nočník! Včera jsme měli dvě počurané plínky, ale jedno byla moje chyba a podruhé ji bolelo bříško před kakáním. No a dneska už dvě počurané, protože se večer před spaním vyčurala jenom jednou, tak jsem ji v noci nechtěla budit, no a ráno jsme po prvním kojení šly zase spát. Tak uvidím, jak to půjde dál.

marcik2
15. zář 2010

@jitka_ No já jsem se teď v neděli bavila s babičkou 4,5 letého chlapečka, co potřebuje na kakání plínku, ale to je celkem častá věc, co jsem tak slyšela, chudáci děti, to opravdu není normální. Tak říkala, že si myslí, že bude chodit kakat na záchod až v momentě, kdy jeho mladší sestra, té budou v únoru dva, takže to může ještě pěkně dlouho trvat...
Jé, no dvě počůrané plínky je nádhera!!!!

jitka_
15. zář 2010

@marcik2 Tak to je mazec 4,5 roků!! To opravdu není normální! Ale ovládat telefon a počítač předpokládám, že umí bezvadně, co? 😖
A ty dvě plínky za den je fakt super, no uvidím, jestli to vychytám i dneska.

jitka_
15. zář 2010

Holky, tak mi přišla manduca a hned jsem ji zkusila. Ale malé se tam nějak zvlášť nelíbí, je tam taková zmáčknutá a mě z toho strašně bolí ramena, fakt hodně, a to jsem ji nosila jenom 5 minut ☹

marcik2
15. zář 2010

@jitka_ Hm, a normálně tě záda nebolí? Já teda se zádama problémy mám, takže jsem si nedělala naději, že mě manduca spasí 🙂 ,ale jde to, malou jsem nosila hodně, když byla malinká, teď už jen občas doma na uspání a nebo když jdeme do obchodu, na výlet a tak. A co zkusit překřížit vzadu ty popruhy? Já to myslím, že to naštelování prostě nesedne hned napoprvé, já si pamatuju, že když nám přišla, tak jsem si ji hned nasadila, moc jsem ty popruhy neseřizovala a taky jsem se v tom hned necítila. No a malé se tam ze začátku párkrát nelíbilo a teď by se nosila fůrt 😀 Takže tvojí malé se to určo také zalíbí.

jitka_
15. zář 2010

@marcik2 nějak to ještě pozkouším, je tam těch štelovátek hodně, tak uvidím. Já se zádama mám problémy. Před čtyřmi lety jsem chodila pravidelně 3 měsíce 2x týdně na kalanetiku a zablokovala se mi krční páteř, tak jsem s tím cvičením musela přestat a cvičila jsem takové to rehabilitační cvičení. Možná jsem teď s tou maducou právě napínala ten krk, že mi padaly ty popruhy, tak zkusím to přeřížení na zádech, jestli to pomůže.

misha_
15. zář 2010

@jitka_ Bez boje to nevzdam 🙂 Zas mi dela radost se spanim. V noci se vzbudila jenom dvakrat na krmeni a jednou ji tatka dal trochu caje a dudlik - ani jsem je neslysela. Zkusili jsme ji dat pred spanim lipovy caj a hrozne ji chutnal. A dneska byla B. poprve s novou hlidaci babickou, tak jsem jim radsi s sebou dala caj (nejaky jahodovy), kdyby mela hlad. Vypila 120ml a pry by si jeste dala - a to caj nikdy predtim nemela. Za to se vratili s plnou plinkou. Ale po trech hodinach ...
Holky, davate i v zime na ven latkovky? Nestudi je to?
Nase Manduca mi ze zacatku sedela vyborne, skoro bez stelovani. Pak jsme ji pujcili kamaradce. Ta je malinka. A od te doby to nemuzu srovnat 🙂 Takze v Manduce nosi tatka a ja radsi v satku. Stejne mi prijde pohodlnejsi a teplejsi.

jitka_
15. zář 2010

Tak třetí pokus dopadl mnohem líp. Utáhla jsem si bederní pás a zjistila jsem, že jsem malou měla na sobě připlácnutou. Zatím se jí v tom líbí, dokonce mi začala hlásit i na čurání. Ty popruhy se mi zdá, že padají, ale jsou jištěné vzadu tím úzkým popruhem a zkoušela jsem to a nespadnou, je to jenom takovej pocit. Ale přece jenom ještě zkusím to překřížení popruhů na zádech. Na to se musí ty popruhy hodně povolit, že? Jinak mám vše dotažené úplně na doraz, ale to je asi tím, jak jsem hubená. Jak moc musí být dotažený ten bederní pás? Mně už to víc utáhnout nejde.

jitka_
15. zář 2010

Mám dotaz, jak moc má být utáhnutý ten bederní pás? Já ho mám až na doraz, víc mi to už nejde. Nemůže mi malá z toho zespoda vypadnout? Kvůli tomu je tam ta novorozenecká vložka? Já ji ještě nezkusila.

marcik2
16. zář 2010

@jitka_ No proste na pevno, to jsi teda hodne utla, vid? A soupnout to trochu niz jako na boky? Kolik meris pres ty bedra? A kolik tvoje mala vazi? Pokud pod sest kilo, tak by mela byt v te novorozenecke vlozce, pokud se nepletu, ale to je napsany v navodu. A taky kvuli pozici nozicek, ty musi byt v pozici M a schovane vevnitr.

jitka_
16. zář 2010

@marcik2 Já mám v pase 72cm, velikost mám 36. Malá má 4,5 kg, ale je dlouhá, teď jsem tu vložku zkoušela a nejde to, je s tou vložkou strašně moc vysoko, že by vypadla, ten vrchní lem manducy měla na zádech.

jitka_
16. zář 2010

a nožičky dovnitř nesložíme vůbec. Ale utáhla jsem to , co nejvíc to jde a v zrcadle to vypadá, tak by to mělo asi být, tak snad to bude dobrý. No ještě budu zkoušet.

marcik2
16. zář 2010

@jitka_ tak to je divny, ja mam v pase 63 cm a vel. 34 a manduca je mi dobre, ale ja ji nosim fakt spis niz nad bokama, ne v pase. No a kdybys zkusila rozepnout ten zip na prodlouzeni, kdyz ji mas v te vlozce? Ty nozicky teda snad budou ok, kdyz se tam nevlezou, tak se neda nic delat 🙂 Ja kdyz jsem malou nosila v zime, tak kolem tech 2-3 mesicu a byla navalena v takovym tlustym overalku, tak jsem ji taky mela bez te vlozky.

marcik2
16. zář 2010

No ale nerada bych ti poradila nejak spatne, fakt nejsem pres manducu zadny expert 😎

jitka_
16. zář 2010

@marcik2 No vidíš, tak to nejsem až tak hubená 🙂 No jo, já ji mám zapnutou v tom pase v tom nejužšímmístě a všechno utáhnutý fest, asi ze strachu, aby mi nevypadla. Ale zkusím to trošku posunout níž, to by mělo být dobré. No vidíš, já si budu muset trochu prodloužit ty popruhy, pak mi ten bederní pás sedne níž a bude to dobrý. Jsem to teda tatar 😀 Jak mám pocit, že mi ty popruhy padají (přitom nepadají, je to jenom takovej pocit), tak je mám utáhnutý co nejvíc a malá je pak na mně přimáčknutá. To prodloužení by bylo asi i tak krátký, ale to se přiznám, že jsem ještě nezkusila. Asi mi to teda bude chvilku trvat, než to všechno našteluju. Horší pak, když bude chtít nosit manžel, tak se to zase rozešteluje.

jitka_
16. zář 2010

A ještě jsem se chtěla zeptat, jak se připevňuje ta kapucka, když mimi usne?? Dole jsou knoflíčky a na gumičce dírky, tak to chápu. Ale nahoře jak je ta černá kulatá gumička, tak kam se dává to očko z té gumičky? Na těch popruhách je akorát taková plastová sponka, tak na to?

marcik2
16. zář 2010

@jitka_ no jo, ty jsi ale urcite podle fotky vysoka, ja jsem maly pivo 🙂 On fakt si to clovek musi v klidu vsechno ozkouset, ohmatat atd., nez najde tu "svou" pozici, ktera mu a miminku sedne. Jo, na tu kapucku tam jsou ty sponky, no vidis, jsi uplny technicky typ 😀

marcik2
16. zář 2010

My s manzelem mate tu vyhodu, ze jsme skoro stejni, takze zadne velke prestelovavani neprobiha - nastesti!

jitka_
16. zář 2010

@marcik2 jj, mám 175cm. Manžel má 178cm, ale je to přece jenom chlap, tak si to nosítku bude muset povolit. On totiž v tom návodu je napsanej nějakej knoflík na popruhu a já tam žádnej knoflík nemám, ani na tom letáčku žádnej není. Ale zřejmě nosítko prošlo inovací a starej návod zůstal.
Akorát se mi posunují ty černé štelovací popruhy mimo ty vypolstrované ramenní popruhy. Ale koukala jsem, že mám hodně špatné držení těla a když se hodně narovnám, tak je to lepší.

jitka_
16. zář 2010

Tak pořád zkoušíme tu manducu a vypadá to čím dál líp. Ten pásek, co na zádech spojuje popruhy na ramenou, tak ten jsem si posunula výš, takže ho teď dobře zapnu. Navíc jsem ho měla hodně stáhnutý, právě aby ty popruhy z ramenou nepadaly. Tak teď už je to v pohodě, mám ho normálně povolený a už se mi ani neposunují ty černé popruhy z těch vypolstrovaných. Zítra chci manducu zkusit na nákup do města, tak jsem zvědavá. Ono v pohybu a tak se to líp pozná. A malá mi v ní doma dokonce usnula!! 🙂 A ramena a záda mě z toho už nebolí 😉