Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

delfi
22. zář 2010

@sussanah no právě já vůbec nevím.....malej spí s náma, ještě ho v noci kojím, resp. kolem 4 hodiny a pak kolem 6, jenže spí dost neklidně takže ho dost věcí vzbudí. jako zatím předpokládám, že taťka se přestěhuje do obýváku a já budu s oběma v posteli, akorát nevím co bude když to malýho bude budit.....no a kočárek - uvažuju buď. koupit golfky a mimčo mít v šátku (to zřejmě do města) a pak mít klas. hlubokej kočár (k nám na vesnici) a malej by chodil pěšo. On už perfektně chodí, ale spíš jde o to, než bysme se někam dostali to by trvalo dost dlouho (zásadně nechodí směrem co chci a pořád se zastavuje a prohlíží si cokoliv) a pořád ho hlídat aby někam neodběh, navíc toho zas tak moc neujde. a první možnost má takový zádrhel, že já nejsem úplně 100% nosička, takže být ve městě celý den a nemít alternativu kočárku pro mimčo (btw. a co v zimě a na podzim....) by možná pro mě bylo trochu strasující. přemýšlela jsem o takovým přídavným sedátku co se dá připojit ke kočárku - ale zase využila bych to vůbec? je to složitý a vůbec si nedokážu představit jaký to bude až budu v porodnici (malej beze mě neusne...) a jak to zvládnu potom doma??? pro mě je to zatím dost scifi...

sussanah
22. zář 2010

@delfi no koukam, ze ty uz to mas promyslene dost a dost, jenom ta reseni porad neprichazeji co? Ja bych to videla tak, ze az to prijde, tak se to nejak poresi. Maly jeste pred 2 mesici neusnul beze me, ted ho uspi i tatka. Co vis, jak bude vas reagovat za 2-3m a co teprve za 8m. Treba te prekvapi a sam bude chtit jit spat s tatkou do obyvaku, abyste meli s mimcem na sebe klid 🙂 nad tim pridavnym vozitkem za kocar jsem taky premyslela, ale tohle je podle me dite od ditete. Nekterym to muze vyhovovat, jine bude stejne chtit jen behat a nezastavi se ani na chvili.
Kazdopadne neboj, pred prvnim jsi taky musela byt vystresovana, jak to vsechno zvladne s a vubec a zvladla. Takze druhe se proste zvladne taky 😉

delfi
22. zář 2010

@sussanah no jo promyšlený to mám jen to řešení mi z toho zatím nevychází. jasně že se většina věcí pořeší až za provozu, ale spíš mi přijde vhodny promyslet různý možnosti ať pak mám z čeho vybírat, ale s tím kočárem je to blbý, to nejde vyřešit hned podle situace, to musím rozhodnout ještě před porodem, navíc do města na celý den se bude muset malej vozit, pěšo by to nezvládl. jde taky o peníze že.....koupit kočár zbytečně, nebo pak po porodu mít jen tak 15tis. na kočár jako co kdyby to zrovna není ideální že 😅 a navíc jak budu BKMkovat 😀 ? docela si hraju s myšlenkou že doma bych mimčo měla úplně bez plen. doufám, že do tý doby si bude mates už sám říkat.....dneska jsme byli zase v těch jesličkách a jedna holčička (tak 2.5 roku) si po zeptání sama říkala a měla jen kalhotky, ale zbytek (2 kluci) v plínách a jeden dokonce pokakanej.....si říkám díky bohu za BKM

jitka_
22. zář 2010

Holky, moc díky za rady 😉 Já jsem do 7. týdnů jenom odstříkávala a v inkubátoru byla malá taky párkrát na umělým, když já jsem ještě neměla a neměli tam žádný mateřský mlíko navíc. Tak snad to nebude problém. Chci začít odstříkávat v noci, protože malá spí fakt celou noc, tak možná proto se ta tvorba mléka brzdí, nevím. A ráno, když mám mlíka hodně, tak jenom kojit, pak dokrmit tím odstříkaným a až večer dát po kojení trochu toho umělýho. No naplánovaný to mám hezky, tak jsem zvědavá, jak to dopadne. Ve středu se jdeme zvážit, tak jsem zvědavá. Já jí toho stejně nemůžu dávat moc, doktorka říkala, že by měla mít 150ml. No kdepak! Dostanu do ní 110-120ml, víc nechce a ještě za hodinu a půl si ublinkne. Já si myslím, že ona bude takovej "jedlík" po mně. Já jsem taky víc nesnědla, jak do mě někdo nacpal něco víc, hned to šlo ven a hubená jsem od mala furt. Dám pak vědět, jak jsme na tom vážení dopadli.

sussanah
22. zář 2010

@jitka_ no tak jestli i ty jsi takovy strizlik, tak prece nemuzes cekat ze budes mit doma otesanka? 😉 Ja myslim, ze se s tim nejak poperete 😉

delfi
22. zář 2010

@jitka_ no vidíš, žádný dítě není tabulkový, to je jako říct, že zdravý dospělý by měl mít ke svíčkový 4knedlíky a kdo je nesní tak musí být hladovej a komu nestačí tak se nesmí dát víc, protože by mu bylo blbě...ty jsi pokud vím že jsi drobínek ne? tak po kom by asi tak měla být "tabulková"? každopádně budu moc držet palce ať vám vše vyjde tak jak si plánuješ. hele teď jsem četla pěknej článek, že místo flašky lepší dokrmit hadičkou/stříkačkou když je přisátá na prsu, že prý pak nemá pocit že nemusí tahat. ale to bude asi trochu náročný 😅

jitka_
23. zář 2010

@delfi já jsem takovej vysokej drobínek, 175cm a 58kg 🙂 Dneska jsme jeli koupit to mlíko. Odstříkám z obou prsů 50-70ml, to je fakt málo. Ráno mám teda mlíka víc, ale to vypije na dvoje kojení a pak už mám málo. Jenom jsem zvědavá, jestli jí to bude chutnat. Píšou, že je mírně nahořklé.

nesetrilek
23. zář 2010

@jitka_ Podle meho casu je na UM vzdycky casu dost, teda pokud nevypada jako muj synovec, ktery byl ve trech mesicich na prvni pohled opravdu vyhubly 😕 .
Zkus prikladat casteji, podle potreby (ale pozor, nektere deti-treba to moje-toho zneuzivaji a delaji si "svedske stoly" 😀 ) A zkus verit ve sve schpnosti kojit! 😉 To, ze prsa nejsou nalita a po kojeni odstrikas jenom trosicku nemusi byt znamka toho, ze je mleka malo. 😎 a vyprdni se na nejaky tabulky 😝 🙂

Jinak naše BKM se da nazvat spise jako pokusy o BKM. kdyz uz mam pocit, ze to funguje, tak je to ze dne na den jinak a to se ani nemusim nikde chlubit, staci si to jen pomyslet 😀 Takze skoro kazdy den pokakosene vlnaky a ani curat se proste NEbude. A kDyz uz to nahodou funguje, tak opravdu jenom na chvilku. 😔

jitka_
23. zář 2010

@nesetrilek Jenže já neodstříkám trošku po kojení, ale dám malé místo kojení flašku 100ml svého mraženého (co mám z dřívějška), a pak teprve odstříkám, a to mám těch 50 max. 70 ml z obou prsů dohromady, a to je fakt málo. Navíc vidím, že si tolik nevysaje. Tak jsem dneska kojila a po kojení jí dala ještě 50ml z flašky toho mraženého a ona to ještě s chutí vypila. Jenže toho mraženého mám už jenom na dnešek, takže zítra budu muset dát to umělé. Včera jsem ji nekojila, jenom dávala flašku a mlíko jsem jenom odstříkávala. A za den 450ml mléka je opravdu hodně málo. Taky je teď tyto dva dny mnohem spokojenější a před jídlem tolik nepláče. A taky právě byla buclatější, je teď mnohem hubenější, než byla.

luvie
23. zář 2010

@jitka_ možná by stálo za to zkonzultovat vše s laktační poradkyní - teda nevím, jak moc a jak dlouho chceš kojit... Flaška znamená dřív či později konec kojení. je jedno, jestli jí dáš svoje něbo umělé mléko... ☹ Osobně bych neřešila, kolik ml odstříkám, kolik jich malá vypije, kolik přibírá, jak mám nalité prsa. čím častěji budeš malou přikládat, tím víc mléka se bude tvořit. Kačka dodneška pije někdy i každou půlhodinu, ještě před měsícem byla skoro plně kojené dítě, rozjedla se pořádně až teď, a prospívá moc hezky. Rozhodně bych nekojila po 3 hodinách - když má dítě hlad dám muprso!!! Rozhodnutí zůstane vždy hlavně na tobě, ale podle tvých reakcí asi kojit chceš, zvlášť když jste to měly na začátku tak těžké... Držím pěsti a doporučuju na závěr úžasnou laktační poradkyni ze Slovenska a její skvělé stránky (určitě ti poradí, když se na ni obrátíš) http://dojcenie.wordpress.com/

luvie
23. zář 2010

no a k BKM - poslední dva dni opět čůrací všude možně... v noci to ještě jde, dnes jsme to zvládly se suchou plenkou až do rána, ale přes den - nestíhám přebalovat, Kačka ani nechce slyšet o přebalování, takže jsem jí dnes převlékala tepláky a punčošky... to je taky záhul 🙂 převleču a hned je mokrá.... znovu převleču, mokrá... když dám plenku vydrží déle, ale do nočníku čůrat nechce, Tak ji nenutím a peru 😀

delfi
23. zář 2010

@jitka_ vidím že seš rozhodnutá, hlavní je že budete obě spokojený, ať už na MM nebo UM. a celý den vůbec nekojit je hrozná chyba!!! mlíko se vytváří hlavně při kojení atím, že mimčo saje, tak se okamžitě tvoří a když nepřikládáš tak se toho mlíka tolik nevytvoří. hlavně koj a vyprdni se na to kolik odstříkáš - nikdo z nás co pravidelně neodstříkává by nedal ani těch 50ml. máš alespoň kvalitní odsávčku? ono odsaješ taky víc než odstříkáš... a nestačilo by jí častějš přikládat? hlavně ať je malá spokojená to je to nejdůležitější. budu držet palce 😉
@nesetrilek pokusy o BKM - to mi něco připomíná, i když u nás se to už trochu uklidňuje. ale nikdy to nebylo tak, že by nám to "šlo" dýl jak týden 10 dnů....

jitka_
23. zář 2010

@luvie díky za ten odkaz, mrknu na to 😉 Já nekojím po 3 ale po 2 hodinách, když jsem kojila dřív, tak malá hrozně plakala, ublinkávala a prděla. Ona totiž teď před jídlem pláče jen někdy, tak já nepoznám, že už má třeba hlad a povídáme si třeba. Před měsícem plakala 2 měsíce furt v kuse krom čtyř hodin v noci, a to mi každý říkal, že je to z hladu, přitom mlíka měla dost a hodně přibírala. Teď nepláče skoro vůbec a přibírá strašně málo. Tak jak se v tom pak mám vyznat 😅

@delfi Já jsem včera nekojila a odstříkávala na zkoušku, abych věděla, kolik toho mlíka mám, abychom to potom s doktorkou zkonzultovaly. Dneska už normálně kojím a odpoledne až po kojení přidávám ještě flašku. Já mám dvoufázovou odsávačku medela swing, myslím, že je dost dobrá. Tahle odsávačka mi "udělala" mlíko, měla jsem mlíko už třetí den od císaře a už za týden jsem měla mlíka nadbytek. Takže já na ni nedám dopustit. Tu hadičku zkoušet nebudu, malá je na flašku zvyklá, vždyť jsem ji do 7. týdnů krmila jenom z flašky a neměla absolutně žádný problém s pitím z prsu. A jak byla malinká, tak měla malinkou pusinku, tak mi ze začátku žmoulala jenom tu bradavku, takže jsem měla strašně bolavý prsa, že jsem stejně jeden den kojila a pak dva dny odstříkávala a krmila z flašky. A taky mi ta osávačka pomohla odsát zatvrdliny v prsu, když ještě malá všechno nevypila.
To umělý mám koupený, ale použiju ho opravdu až bude nezbytně nutné. Zkusím odstříkávat v noci, když malá spí, třeba se to mlíko zvýší.

luvie
23. zář 2010

@jitka_ uvidíš, zkus pospat svůj problém Katce na tom webu, ona ti určitě fundovaně poradí. já jsem nikdy nečekala až mi dítě bude hlady řvát, zkoušela jsem jí prostě dát prso, někdy si dá, jindy nechce, sama ví, kdy má dost, výjimečně se stane, že se poblinká, když jí dám i druhé prso (třeba v noci, když mám plno a nemůžu to vydržet 🙂) hodně štěstí, ať to zvládnete dobře.

lmm
24. zář 2010

Delfi, až se mimčo narodí, bude všechno jinak. Řešila jsem to úplně stejně, akorát s tím rozdílem, že já jsem syna nenosila vůbec. Plánovala jsem stupátko za kočárek, golfky....a mezitím syn začal hodně chodit, docela i rychle, když ho správně namotivuju, objevila jsem manducu...takže vyrážíme většinou bez kočáru, kluka za ruku, holku do manducy, na záda batoh s věcmi, pokud jedeme na dýl, bereme kočár (máme sporťák), syn v něm spí po obědě, jinak se v něm veze batoh nebo dcera, tak různě, někdy se tam vezou obě děti, vyrážíme ráno a vracíme se večer, děti to krásně zvládají, akorát já pak padám na hubu 🙂. Bez kočáru to je super, že nemusíš řešit, který autobus bere kočár, který ne, kde jsou jaké schody a tak.
S odstříkáváním mlíka - já jsem neostříkala víc jak 50 ani v porodnici, kdy mi mlíko teklo samo. Myslím, že se to podle toho nedá měřit. Spolehlivé jsou jedině krevní testy, jestli má děcko hlad. Ani to, že přibere 150 za měsíc, ani to, že odstříkáš 50, ti nic rozumného neřekne. Syn takhle málo přibíral, byl klidný a spavý, doktorka měla strach, že už je utlumený z malého příjmu potravy, dělaly se testy, vyšly dobře, nechala nás kojit. Kamarádka ale musela najet na UM. A taky si myslím, že to mohla ještě rozkojit. Já když jsem rozkojovala prsa po nemoci, tak jsem dávala malou k prsu klidně i co hodinu. Děti po 4. měsíci už si většinou dovedou poradit s prdíkama a odříháváním. A základ je nemít dlouhé přestávky, takže pokud spí v noci, tak vstávat a odstříkávat. Ideálně co tři hodiny. A když to nepůjde, tak to nepůjde, hlavně že budeš vědět, že jsi udělala maximum. UM je taky dobrý. Akorát jak říkám, je to drahé, nepohodlné a časové náročné 🙂.
Uf, pardon za román. A BKM? Co to je? Moje dítě někdy čůralo do nočníku? To se mi asi zdálo.

lila61
24. zář 2010

ahojte,
chcem sa spytat skusenych mamiciek. Mam 4,5 mesacneho chlapceka a od chvile ked sa zacal pekne tahat za rucicky do sedu, som ho zacala davat na nocnik.Myslim tym ze som ho tam posadila na cca 30 sekund, skutocne len chvilku, samozrejme som ho drzala aby bol pekne stabilny. Casto sa nam podari pekne vycurat 🙂 samozrejme nie vzdy. Mne pravdupovediac ani nejde o to aby som ho za par mesiacov odnaucila plienkam, chcem aby bral nocnik ako nieco prirodzene a ked bude starsi a mat viac rozumu aby nerobil cirkus ked ho tam posadim.Lebo mam pocit, ze ak by som ho posadila na nocnik az ked bude mat rok, tak uz bude mat tolko rozumu ze ma posle aj s celym nocnikom niekam... 😀
Problem je v tom, ze kamaratka - pediatricka je uplne zhrozena, lebo vraj take male dieta este nema tak spevnenu chrbticu a cele telo, ze takymto sedenim sa mu moze poskodit nie len chrbtica, ale aj klby.Rozoberala to aj s kolegami lekarmi a tí su podobneho nazoru.Ja som sa pytala pediatricky ku ktorej chodime a ta povedala, ze je to skoro ale ked som jej vysvetlila ze to je skutocne na chvilkocku, teda pol minutky co sedi na tom nocniku tak s privretim oka povedala ze OK.
Ved taketo deticky okolo tych 4 mesiacov ani velmi lezat nechcu, vyhovuje im taky polosed,su zvedave, vsetko chcu vidiet. Mne uz maly nechce ani v kocari lezat, tak skutocne myslim ze ta chvilka na nocniku nemoze uskodit. Mna davali na nocnik tiez tak skoro a v roku som uz plienky nenosila.
Chcem sa teda spytat, riesili ste toto vcasne chodenie na nocnik s lekarmi vasich drobcov? Zaujimali by ma vase skusenosti.

sussanah
24. zář 2010

@lila61 ahoj, ja jsem to tedy s dr neresila, protoze jsem dite na nocnik neposazovala, stejne jako vetsina maminek tady. Ono to mozna tak piseme, ale ve skutecnosti deti nad nocnikem pridrzime. Chytneme za stehynka, mimco je zady k nam a opira se zady o me bricho. Timto pridrzenim (drzeni v klubicku) jen nasmeruju nad nocnicek, ktery si pridrzim mezi myma nohama (chce to trochu cviku). v podstate stejne se davaji curat male holcicky, ja kdyz davam maleho curat takhle venku, tak se mi kamoska smeje, ze cura jako holcicka 🙂 Posazovani v tak brzkem veku opravdu skodi detske pateri a muzou se vytvorit uz nevratne zmeny (nebo taky nemusi, ale riskni to..) Obecne, je fakt, ze urcite se male uz nechce lezet, moc dobre to znam, muj maly od 5m proste do kocarku nechtel, protoze nevidel a byl hned rev. Takze jsem ho v podstate mezi 5-8m nosila v Ergu, az se posadil (nekdy po tom 8m) tak sel teprve do sportaku.
Mimochodem, ja maleho drzim v klubicku nad nocnikem do ted, z normalniho nocniku mi zdrha 😀

nesetrilek
24. zář 2010

@lmm A BKM? Co to je? Moje dítě někdy čůralo do nočníku? To se mi asi zdálo. 😀 To mě fakt pobavilo... jsme na tom take tak...

nesetrilek
24. zář 2010

@lila61 presne jak psala sussanah, posazovat byt jen na chvilku uz ve ctyrech mesicich je velky hazard a rozhodne bych to nedelala. Já se kvůli tomu pohádala do krve s tchýní 😎. Zastavam nazor neposazovat, nepostavovat, nevodit za ruce... V kocare jsme jezdili v tomto krizovem obdobi nez si sam sednul vyhradne na brisku, pod kocarem byl vzdy pro jistotu satek, bez ktereho bych nevyjizdela ven. Ja tez stale pri curani drzim v klubicku (nemuzu rict nad nocnikem, protoze na nocnik se curat u nas momentalne nebude, takze curame nejcasteji do umyvadla) nebo obcas curame vestoje, kdyz se nechce sbalit do klubicka 😀

jitka_
24. zář 2010

@lmm To já jsem už v nemocnici odstříkala dopoledne 100-150 z každého prsu a odpoledne 50-70, takže to mlíko se mi teď opravdu ztrácí. Budu odstříkávat i v noci, uvidím, jestli to pomůže, zatím efekt žádný, mám pak míň mlíkai ráno. Ještě jsem si koupila bylinky na čaj, co doporučují na těch slovenských stránkách. Pročítala jsem si je, dneska malou při kojení a po kojení pozorovala a opravdu má po kojení hlad. Dávala jsem jí dnes i po hodině, ale je to ještě horší, protože jak je tam toho mléka málo, tak malá pláče hned po kojení. Tak jsem jí teď dala po kojení ještě flašku a teprve potom dnes poprvé usnula.

@lila61 Nám rehabilitační sestra říkala, že posazovat na nočník v žádném případě!! Ukázala jsem jí, jak malou držím NAD nočníčkem za stehýnka a to je v pořádku, to nám schválila.

sussanah
24. zář 2010

@jitka_ to ale opravdu nemuzes srovnavat, jak jsi odstrikala v nemocnici par dni po porodu a ted po 4m. Ze zacatku to mliko odstrikas jen pohledem na prsa, ale pozdeji ty hormony uz pracuji jinak. Proste pozdeji uz (pokud pravidelne neodstrikavas) uz toho tolik neodstrikas a nema to nic spolecneho s tim, kolik mleka by se vytvorilo, kdyby jsi mimco k prsu prilozila. Odstrikavani neni nikdy tak efektivni jako sani ditete ( a to mas opravdu vyyybornou odsavacku).
Kazdopadne (pokud nam neveris) zkus zavolat na laktacni ligu http://www.kojeni.cz/kontakty.php
Vsechno ti tam vysvetli, ty jim reknes jak to mate a poradi primo ve vasi konkretni situaci. Me osobne dost pomohli, zachranili mi kojeni kdyz bylo malemu asi 4,5m a me se ztratilo mleko behem asi 2dnu (kvuli zmene davkovani prasku na stitnou zlazu)

jitka_
24. zář 2010

@sussanah no a co mám teda dělat, když má malá po kojení hlad? Když jsem ji dnes kojila každou hodinu, tak se za chvilku začala vztekat, že tam to mlíko prostě není. Já vím, že po porodu se tvoří mléka víc, to já všechno vím, já jsem jen odpovídala lmm, že jsem odstříkala víc mléka, než si malá potom vykojila. Pořád píšete, že se tvoří mléko hlavně přisátím dítěte a mně se dva měsíce tvořilo jenom odsávačkou. A na tom kojeni.cz dokonce píšou, že se hormon prolaktin zvyšuje přisátím dítěte i odstříkáváním. Tak nevím, proč by toho odstříkaného mléka mělo být míň, než si dítě samo vykojí.
Na kojeni.cz jsem už dřív psala mejlem dotaz a nikdo mi neodpověděl.
Dělám, co můžu, abych to mlíko zase měla, vím, co to mlíko stojí, nechce se mi za to dávat peníze. To umělý jsem koupila jako železnou zásobu, kdyby to bylo opravdu nutný.

lmm
24. zář 2010

@jitka_ vydrž, když budeš přikládat takhle často, tak během 3-5 dnů by se mělo začít dělat mlíka víc. Po porodu se mlíka tvoří víc, než mimčo vysaje, proto jsi ho odstříkala víc, než malá vypila. Pak se to upraví na potřeby dítěte. A ty se mění, třeba během spurtu dítě potřebuje mlíka víc, ale chvíli to trvá, než se tvorba přizpůsobí. Ale ostříkáváním se tvoří taky. Prostě co se odebere, to se začne s malým zpožděním tvořit. Takže přes den bych kojila a v noci odsávala. Myslím jen, že kojení je efektivnější, protože pusinka vytváří podtlak i stisk na bradavku, zatímco i ta nejlepší odsávačka jenom odsává. A když to nepůjde, tak to nepůjde, každopádně budeš vědět, že jsi udělala maximum.
My máme první zub. Doufám, že to je důvod, proč vstáváme v noci co hodinu a půl, je ze mě chodící mrtvola. Mlíka mám asi taky dost málo, neodstříkám ani kapku, ale malá má tvářičky jako medvídek Pú, tak to neřeším 🙂.
@lila61, na to je jednoduchý test - pokud dítě posadíš a ono vydrží sedět s rovnými zádíčky, má dost silné svaly kolem páteře a břišní svaly a můžeš posazovat na nočník. Pokud se hroutí dopředu dokulata nebo padá dozadu, neposazovala bych. Můžeš ho nad nočníkem držet, bude si na něj taky zvykat a nebudeš riskovat špatné držení těla nebo bolesti zad v budoucnu.

jitka_
24. zář 2010

@lmm Dělám to tak, že přes den kojím a v noci odsávám. Já taky věřím, že se to upraví. Já jsem taky radši pro kojení, přece jenom se tím kojením také mléko složením přizpůsobuje dítěti. To odsávání budu dělat jenom v noci, aby se mi mlíko zbytečně dlouho nehromadilo a bylo místo na tvoření nového. No uvidím, to vím, že to dva dny trvá, než se to upraví.

lmm
24. zář 2010

@jitka_ budu držet pěsti. Myslím, že doktoři to s kojením moc neřeší, nabízejí UM dříve, než je nutné, my jsme tady trochu zapracovaly opačným směrem, ale ať to dopadne, jak to dopadne, stejně je nejdůležitější, abys byla v pohodě. Než abys noci trávila nad odsávačkou...však uvidíš, jak to půjde 🙂. Přeju hodně štěstí!

jitka_
24. zář 2010

@lmm díky, však dám vědět, jak nám to jde 😉 To naopak naše doktorka mi říkala, že mám pořád kojit, že mateřský mlíko je nejlepší, jenom po tom kojení zkusit, jestli by si ještě dala, právě aby nešla s váhou dolů. No a právě, že se jí to nezdá, že malá tak málo přibrala, tak jdeme ve středu na ty krevní testy. Já myslím, že jsem hlavně podcenila to pití a pak v noci pauza 10 hodin mezi kojením je taky moc. Tak se to snažím napravit 😉

sussanah
24. zář 2010

@jitka_ chapu, ze je to tezke nedat UM, sama jsem s tim bojovala, obcas UM dokrmila a pak jsme se rozkojili. Kazdopadne je super, ze mas tak bezvadnou Dr, ze te podporuje a ze vam udela testy. Budu drzet palce, at vam to dopadne 🙂

jitka_
25. zář 2010

Tak začínám přemýšlet, jak ta BKM vůbec funguje? Máme stejný problém, nechápu, že moje dítě někdy chodilo na nočník! Pořád jenom přebaluju, to co chytneme, je jenom náhoda. Vůbec nehlásí a když, tak až po, časování je taky na prd. Už jsem vytáhla vícevrstvé plenky, protože kdo má ty čč furt žehlit?? Dneska máme rekord 5 plenek za hodinu a k tomu dvakrát do nočníčku. Zdá se mi to nějak moc, nemůže být nějaká nemocná? To přece není normální čurat každou chvilku 😒

sussanah
25. zář 2010

@jitka_ nebo mozna zacina mit prvni poradnou vzpouru 😉 Me to muj maly taky tak delaval (ted az kdyz byl startsi) proste vylozene naschvaly. Jeden den byl suchy a druhy den jsem nestihala prebalovat. Uvidis zitra, jestli se to upravi.

jitka_
26. zář 2010

@sussanah Tak dneska se to upravilo tak, že se ráno totálně pos....!!!! Ale durch aji se svrchňákama! Přitom se předtím dvakrát vyčurala. A vůbec jí to nevadilo, ani nepípla! Fuj, takhle pos..... plínku jsem ještě neviděla 😖 A na nočníčku se teď skoro pořád vzpíná a vůbec nechce, ale když vydržím, tak se většinou vyčurá.