Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mamusia
9. říj 2010

@lmm @raa2 my to mame presne tak iste,vysiel jej pred 2 tyzdnami zub a predvcerom dostala strasne sopliky (kupili sme odsavacku na vysavac - a samozrejme,ze sa vysavac pokazil 😠 😠 ),no a zle zaspava okolo 8 az a to sa budi viackrat za noc s placom,no zaspava hned......no a co sa tyka BKM,tak preto ani jeden odchyt cikania skoro,bojkotuje o 106,napr dnes rano papala a potom som ju nechala este nan nocniku,ani okom nemihla,ze ide kakat,iba sa hrala s mojim zipsom na zupane a kakala pri tom a cikala,ani netlacila(a mala fest tvrde),ani nijaky iny znak nedala - hroza. Rozmyslam o kupeni pridavnej dosky na wc,mozno sa tym viac motivuje.....

sussanah
9. říj 2010

@raa2 nas se taky zacal kolem toho 8-9m stydet. Kdyz je nekdo cizi kolem, tak se proste nevycura ani za nic. Akorat venku je vzdycky blbe to, ze to hodne lidi pritahuje, kdyz vidi male mimco curat, tak se vsichni divaji a on prave ze nic. Takze mnusi najit klidne misto a pripadnym divakum vysvetlit, ze anio oni vy pravdepodobne nic neudelali, kdyby meli obecenstvo 😀 Jo a taky si veeeeeelmi rad prohlizi sve vytvory, takze my jsme mu i tleskali 😀Ale myslim,ze to fungovalo, ze mel z toho fakt radost.
@kveluse dik, ja si prave taky myslim, ze nemuzeme po tech detech chtit zazrkay 🙂 Proste nekdy zahlasi, ale vetsinou je to intuice. A ta v podstate funguje taky na nejakych signalech, jenom je vnimam podvedome 😉

raa2
9. říj 2010

@sussanah a uz ste uplne bez plienok?

sussanah
9. říj 2010

@raa2 doma jen ve slipech, na noc plinka, ale v 70% pripadu je sucha. Nekdy ho dam vycurat v noci, nekdy nechce. Na vychazky mame treninkove kalhotky, to byva tak v 90% taky suche, kdyz tak ma jen cvrnknute. Odpoledni spanek uz mu davam taky slipy, to uz si ani nepamatuju, kdy se pocural. Takze v podstate si myslim, ze jsme na dobre ceste 🙂

raa2
9. říj 2010

super, noc ja este neriesim, hlavne teraz ked nespava, by som ho len nahnevala, keby som ho davala v noci cikat. a uz sa aj nejako pyta?

sussanah
9. říj 2010

@raa2 obcas si rekne, obcas ne, asi spis je to u nas intuice + pravidelne po jidle spanku, z venku atd. Jinak ja noci neresila vubec, poprve jsem ho zacala davat v noci curat az tak kolem 10m, od 11m najednou zacal mit sucho, sam od sebe. Ono ty noci podle me nejdou ani nijak trenovat nebo tak.

lmm
9. říj 2010

My stále nic. Jak dlouho vám trval nejdelší bojkot? Bojím se, že to zapomene. Dávám nad kyblík nebo záchod tak pětkrát denně, v době, kdy je to nejpravděpodobnější, ale ani náhodou. V noci je suchá tak do dvou, pak to pustí do plíny, přesně vím, kdy. Ale na záchodě se nevyčůrá, což ještě před týdnem v klidu udělala. Zuby jí porostou ještě dlouho, motorické skoky taky potrvají, tak to mám kyblík asi schovat, co ☹.

luvie
10. říj 2010

vidím, že nejsme jediní, kdo nechytá 🙂
nám se teď daří celkem hovínka, občas to nestihnu, ale "hlásí". čůrání většinou ani v noci ani ve dne, někdy se zadaří, ale většinou je všechno v plence 🙂
Tak jeniom at víte, že nejste samy🙂

johanka.
10. říj 2010

@lmm my sme na tom tiez zle, uz veeelmi dlho. Uz sa az hanbim hlasit k bkm-matkam. Odkedy zacala bojkotovat (uz ani nepamatam, v ktorom mesiaci), nie a nie sa dostat do rytmu. Chytam akurat ranne cikanie, aj to nie vzdy. Na nocnik davam aj cez den, ale len zriedka sa nieco zadari. No vraj treba vytrvat. Vraj deti mozu vzbudzovat dojem, ze vsetko zabudli a ze to nema vyznam, ale vraj to nie je pravda. Treba len vytrvat a stale davat nad nocnik. Ziadne pauzy a ziadne zacinanie odznova. Vytrvat, vytrvat, vytrvat. Prave som bola tyzden u nasich a mama mi vravela, ze to je dost dolezita zasada, ze kazdy den davat na nocnik, ziadne take, ze raz dat, raz nedat. Mama ma odplienkovala cez den do 13 mesiacov (pamata si podla toho, ze vtedy sa narodila moja sestra a ja som bola cez den uz bez plienok). Ja to uz ani nevnimam ako bojkot, ale ako ze to proste tak je, je to male dieta a ma teraz spustu inych starosti.

sussanah
10. říj 2010

toz holky, to mi nerikejte, ze jsme jedini, kterym to docela funguje 😕 Ale souhlasim s @johanka. vytrvat! 😉

marcik2
11. říj 2010

No tak u nas jakztakz, asi 6 az 7 tydnu uplna parada, plinka jen na spani, 1-3 nehody denne, ale v poslednich dnech se to zase zacina zhorsovat, vubec nehlasi, vzpina se na nocniku, necura treba 1,5 hod. a pak se 3x za sebou behem pulhodiny pocura 😲 vubec nechapu, cim to je, mam strach, ze zase zacne bojkotovat jak driv.... Vedela jsem, ze to muze kdykoliv prijit, to by byla byvala nadhera, mit od 9. mesicu bezplenkove miminko, ale stejne jsem z toho trochu zdrbla, no ale jak tu pisete, vytrvat!!!!!!!!!!!

jitka_
11. říj 2010

Tak mi od rána taky furt na mokro! Přispala jsem si až do deseti, byla jsem hrozně unavená, tak jsem malou vždycky jenom přebalila, nakojila a šupla do postýlky, ani jsem nočník nezkoušela. A teď je zase co 10-15 minut počuraná. Mám dávat na nočník opravdu vždycky, i když je počuraná a vím, že se stejně nevyčurá?

misha_
11. říj 2010

@sussanah Nam se taky docela dari. Mokre pliny mame samozrejme porad, ale zadna hruza. Dneska v noci jsem ji dokonce davala trikrat na zachod (v pul desaty, v jednu a pred sestou) a spala az do pul osmy, krmila jsem ji vzdycky po nocniku. Takhle dlouho vkuse jsme snad jeste nespali. Ale vzdycky mela mokrou i plinku, takze jsem nevychytala vsechno. V kazdem pripade se ji spinkalo mnohem lip. Souhlasim s @johanka. Plati to o vsem, kdyz chceme deti neco naucit. Nasobilku jsme taky neumeli hned.
Prisla jsem na velky BKM problem. O vikendu jsem ztratila hlas. Ted dam Beatku na nocnik, ale se signalem je to spatne 🤐

lmm
11. říj 2010

@johanka, na tebe jsem teď hodně myslela, že se neozýváš, tak jestli už jste to náhodou nevzdali. To je fajn, že ne 🙂. My to taky nevzdáme, i když se přiznám, že o celé věci teď dost pochybuju. Nevím, jak dlouho se v dítěti udrží taková podmíněná stopa, a my nemáme za den jediný úspěch, který by ji oživil. Každopádně zkouším v průměru pětkrát denně plus jednou v noci. Bývá šest až osm hodin suchá, tak si říkám, že by se mohla vyčůrat, když jí to vždycky v noci tak krásně šlo, ale pokaždé přijde zklamání. Přes den vydrží taky klidně několik hodin, dneska jsme byli na procházce, čtyři hodiny nečůrala, přišli jsme domů, zkusila jsem nočník i záchod, no a než jsem ohřála polívku, byla mokrá plína. Prostě nechce.
Těm, co se daří, blahopřejeme, těm, co se nedaří, přejeme hodně štěstí 🙂.

jitka_
11. říj 2010

@lmm To já teda malou vysazuju každou chvilku, to si myslím, že pětkrát za den je málo, zkus to zkoušet častěji (a to sama vím, jak jsem byla otrávená, když jsem ji dávala na nočník každou chvilku a pořád nic). Já malou vysazuju před kojením, chvilku po kojení a každých 15 minut, pokud teda neusne. A dneska jsem zase zkusila tu moji fintu, když se po kojení nevyčurá, tak ji nechám rozbalenou na posteli a povídáme si, za chvilku ji dám zase a většinou na potřetí se už vyčurá. Protože jsem taky vypozorovala, že když ji dám vyčurat a nic není, tak když ji zabalím, tak je za pět minut počuraná. Tak když vím, že už prostě musí, tak to takhle zkouším, dokud se nevyčurá. Horší je, že taky musím něco udělat, uvařit, něco poklidit, vyžehlit, najíst se atd. však to znáte, tak kolikrát to nestíhám chodit za ní tak často.

lmm
11. říj 2010

@jitka, to by u nás neprošlo, malá by byla brzo otrávená. Každé rozbalování je pro ni vyrušení ze soustředěného okousávání hraček a vytírání podlahy bříškem 🙂. Navíc už nečůrá tak často, schovává si to tak jednou za hodinu a půl, tipuju. Každopádně je fakt, že teď je zase chvíli tepleji, tak na sluníčku můžu nechat chvíli rozbalenou a zkusit za chvíli. Má už přes měsíc rýmu, tak to nechci moc riskovat, ale na sluníčku to zkusím. Dík za tip.

ludmilabb
11. říj 2010

@avila ten clanok som si precitala 🙄 ej mala sa mi prebrala tak dopisem neskor ako sme my teraz na tom

avila
11. říj 2010

@ludmilabb taky bol nerespektujuci...

marcik2
11. říj 2010

Vite co si, holky, myslim? Ze u BKM hrozne zalezi na povaze miminka. Takove ty klidnejsi deti se nechavaji vysazovat a jsou v pohode, ale ty zivejsi to moc zdrzuje a otravuje. Nase taky chvilku neposadi a i kdyz curat musi, tak proste ji musim zabavit, premlouvat atd., aby zustala na nocniku. A i kdyz se nam vicemene dari, tak jde na ni videt, ze ji to cely proste nebavi. A taky neverim tomu, ze miminka se nechcou pocurat, ze jim to vadi - Sofince teda vubec ne. Jo, a sranda, zacala delat aaa, kdyz si pocura gate 🙂 Trosku pozde, prala bych si, aby to delala, kdyz musi, ne az po akci 😎

jitka_
11. říj 2010

@lmm naše malá ještě nelozí a zatím ji ještě na nočníku "přeperu" a když tak jdu nad umyvadlo, i když i na něm se už šprajcuje. To je nepříjemné, že má malá tak dlouho rýmu. To je jasný, že ji nemůžeš nechat dlouho rozbalenou. My máme doma teplo, tak to tak zkouším. No jsem zvědavá, jak nám to půjde dál, taky je živější, tak ji na nočníku nejspíš taky neudržím. Ze začátku jsem měla pocit, že jí to neva, ale poslední dobou mi taky přijde, že ji to otravuje a už jsem jí u toho začala zpívat, aby sebou aspoň přestala tak házet. Ta knížka o BKM mi kolikrát přijde jako sci-fi.

lmm
11. říj 2010

@jitka_ já se s ní prát nemusím, ona klidně "visí" a pozoruje okolí, případně si zpívá. ale nečůrá. dnes jsem ji měla hodinu rozbalenou, tři hodiny suchá plína, jen co jsem poodešla, počůrala se. že by období stydlivého čůrání? fakt?

jitka_
11. říj 2010

@lmm teda tak to mě mrzí, že to nevyšlo. A sedí Ti už? Že bys ji posadila na nočník, odešla a nechala ji? Třeba se fakt stydí, těžko říct..

lmm
11. říj 2010

@jitka_ nesedí ☹. jedeme na víkend na výlet, posledně na tom místě byla skoro stoprocentní, tak uvidíme, co to s ní udělá tentokrát. holt jsou to vymyslové malí 🙂.

jitka_
11. říj 2010

@lmm tak moc držím pěsti, aby se to na výletě otočilo 😉

johanka.
11. říj 2010

@lmm uplne chapem, vobec to nie je prijemne, ked sa absolutne nic nechyta. Tiez sme mali take obdobie, teraz chytam aspon to ranne cikanie, spravidla. A tiez sa priznam, ze neviem, co si o bkm vlastne mysliet. Cele to signalizovanie je casto len v prvych mesiacoch. Aj v tejto teme boli take mamicky, co bkm-kovali od narodenia, slo im to super, a po par mesiacoch sem prestali prispievat, asi to prestalo - aspon u niektorych z nich - fungovat. Signalizovanie neriesim, u nas to aj tak bolo vzdy chabe. Posadzujem po zobudeni rano aj cez den, a vzdy, ked ma uz dlhsiu dobu suchu plienku. Vobec sa netrapim tym, ci sa vycika. Som rada aspon tomu, ze nema zabrany si na nocnik sadnut (presnejsie nechat sa posadit), co byva normalne problem u deti, ktore do dvoch rokov nocnik nepoznali, myslim ze toto je jedno velke plus, ktore z bkm mame.

Inak suhlasim s @marcik2, strasne zalezi od dietata. Boli nas pozriet znami s asi 3-mesacnym babatkom. Jeho mama si ho posadila do lona a oprela o seba. Nechapala som, ono tam normalne kludne sedelo a pozeralo. Ked som si spomenula, ako to v tej dobe vyzeralo u nas - v kuse kopala nohami, boxovala rukami, ze by som si s nou sadla, to neexistovalo, stale som s nou musela pochodovat a natriasat ju, inak bolo zle. No a teraz spoznaj bkm signaly (nepokojne sa zamrvi? zakope nozickami? hm...)

jitka_
11. říj 2010

@johanka. tak tak nějak to máme se signalizováním taky. Já bezplenkuju od 3. týdnů věku naší malé. Ze začátku ty signály byly naprosto jasné, i když teda pak začala v kuse řvát a řvala dva měsíce, tak prostě na kakání vždycky a na čurání občas jsem to poznala. Jakmile si začala asi ve třetím měsíci cucat pěstičky, už přesně nevím, tak je se signály konec. Předtím jsem najisto za ní letěla a ona se vždycky vykakala, i manžel to vždycky poznal, když třeba mrskala jazýčkem nebo opravdu volala, ale teď nic. Pořád si něco povídá potichu nebo nahlas, pořád se vrtí a kope nožičkama. Teď to kakání chytáme nejspíš proto, že to dokáže nějakou dobu udržet a že ji vysazuju tak často. Navíc pořád bereme kapky se železem, tak kaká tak jednou maximálně třikrát za den, včera a dneska třeba vůbec. A čurání chytáme, když ji dávám opravdu každých patnáct minut někdy i dřív. Za chvilku jí začnou růst zuby, má už pět měsíců, tak jsem zvědavá, kolik pokakanejch plín budu prát.

lmm
12. říj 2010

@johanka, já si z toho už taky přestávám dělat hlavu. Jen mě štve, když chodí lidi, co ví, že malá byla skoro bez plen a vyptávají se: a ona už to zas neumí? A vysvětluj jim, co je bojkot, když tomu sama nerozumíš 🙂. Já teď vlastně ani fakt nevím, kdy čůrá. Signály nedává, časování nefunguje (klidně má po probuzení ještě hodinu suchou plínu, i když spala dlouho), intuice taky ne (respektive asi jo, ale ona prostě na nočník nepůjde).
U syna nebyl s nočníkem problém, seděl a četl. Bez plen byl v 20 měsících. Tak uvidíme, jestli BKM bude mít na dceru v tomhle směru nějaký vliv.
Každopádně je fajn, že jsi vytrvala a nezmizela z diskuse, když se vám už tak dlouho nedaří. Pak s Tebou oslavíme úspěch 🙂.

delfi
12. říj 2010

ahoj holky jdu vás po dlouhé odmlce povzbudit 😎 sice sem už nechodím tak často (čas mi to nedovoluje), ale čtu vás poctivě. moc držím palce těm (vypadá to na většinu) co jim dítka bojkotují - fakt to přejde. a souhlasím s názorem že hodně záleží na povaze mimča. musím se pochlubit a doufám že od zítřka nezačně bojkot 😅 malej když je doma tak jsme jen ve slipech a je tak 1-2 nehody denně. ale to jen proto že jsem nezareagovala. on už konečně začíná signalizovat, resp. když se mu chce tak za mnou nebo za manželem pořád chodí a "něčeho" se dožaduje. i když poznejte že chce zrovna čůrat, když je hrozně živej a pořád něco po nás chce 😀 Noci tedy zatím pořád neřeším, pokaždý je mokrej, ale nemám sílu ani srdce ho v noci budit. jinak vydrží už dost dlouho nečůrat (když se mu chce)- klidně i 3 hodiny, to většinou když jsme venku. jinak doma chodí tak po 1.5 až 2 hodinách. no jsem zvědavá jestli opravdu do těch 18 měsíců odpleníme bez nehod (jak se říká v chytrých knížkách 😀 )

sussanah
12. říj 2010

Ahoj vespolek 🙂 No ono s tou klidnou povahou a bkm, abyste si nemyslely, nas je teda maly akcni hrdina 😉 Prvni pul rok v podstate prorval, neexistovalo, abych si s nim na navsteve sedla a pila kafco (respektive, ja prvni pulrok nikam ani nechodila, neslo to 😒 Ted furt lita, na chvili se nezastavi, i u jidla alespon poklepava nohou 😀 Ale urcite je to o povaze mimca. Nekterym to jde proste lepe, jinym hur. Ja maleho na nocniku uz ani nepreperu, ani se nesnazim. Nastesti uz ale dostava rozum, takze kdyz se tvari, ze fakt nechce (ukazu mu nocnik a on skoro zdrha) ale reknu mu, ze jdeme ven a ze musi, tak se teda vycura. Zatim fungujeme fakt vyborne, signaly poznavam vetsinou v pohode, ale maly uz dlouho vydrzi, takze mam dost casu, aby mi to doslo. nehody pres den mame vyjimecne, spis jen mu treba utecou 2-3kapky, dneska treba uplne sucho. Noci vetsinou taky suche, jak kdy (taky zalezi na tom, jestli se vzbudim, kdyz musi 😀 Jinak nam jdou ted zase zuby, takze zas cely den prujem a teplota 😖
@delfi ahoj, tak jak dopadla kontrola??

delfi
13. říj 2010

@sussanah ahojky tak to ti teda tiše závidím, že už to máte takhle bez nehod - chodíte naostro i ven? jinak kontrola dopadla dobře, srdíčko funguje a vše se zdá ok. do pasu si to ale zatím dávat nechci, bo to ještě krom manži nikdo neví. naštěstí nevolnosti (celodenní) už ustoupily, takže se teď pro změnu cpu jak nezřízená 😀 to sem zvědavá jak dlouho to utajíme 😉 a co vaše snaženíčko?