Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jitka_
20. říj 2010

@sussanah tak než jsem to dopsala, vyběhla jenom se psem na dvůr se vyčurat, tak další plínka ale durch. A to volala, tak jsem hned letěla k ní a už byla po, takže jí to asi vadí, že je počuraná. Je to fakt na prd. Nejhorší, že když už ji chytnu počuranou, tak nevím, kdy za ní zase jít, tak to pak do dalšího krmení nestíhám. Ještě to zvážím, jestli ji v tom opravdu nenechám.
Máma mi to už taky říkala, ať za ní jdu až za půl hodiny, tak ještě uvidím, jak dlouho na to budu mít nervy.

mamusia
20. říj 2010

@jitka_ aj ja som malu davala v 3 mesiacoch kazdych 15 minut,bo fakt tak casto cikala,alebo bola proste naucena si len tak cvrknut a vtedy sme mali 2-3 plienky mokre za den.

Dnes som sa rozhodla,ze ideme na tvrdy rezim 🙂 idem si dokupit este asi 10 plienok,nech nemusim stale prat(teraz mam okolo 30 )a treba jej uz aj vacsie pullky,tak zajtra ideme na nakupy + si idem kupit separacne vlozky,bo ked cez den spi a sa zobudi,tak ani nepipne a ked za nou pridem,ked si vzdychne,tak je uz pokakana......no musim sa pochvalit,ze apson dens po dlhej dobe som odchytila kakanie,tak sa moc tesim a od zajtra ideme ficat iba na latkovkach 🙂 Inak kde ste davali plienky cez zimu?Bo ja si teraz davam vysusit na balkon,no v zime mi tam zamrzne - ci to nevadi,vssak aj tak to potom ide do pracky?V kupelni nemam miesto a neviem vobec co s tym vymysliet,kedze v byte to ani moc nechcem mat kvoli zapachu... 😲
Drzte palce,nech sa nam dobre dari 🙂

misha_
20. říj 2010

@divoska Existuji pytliky na spinave pradlo. Z nej trci snurka ven z kyble, takze do toho ani nemusis sahat. A jestli mas pracku s hornim plnenim, muzes vsechno najednou nalit dovnitr, nechat vypustit vodu a pak normalne prat. Ted uz teoretizuju, protoze jsem s latkovkama zacala, az kdyz mala kadila do misky a i predtim toho nebylo tolik. Ten pytlik mam jenom maly na detske ponozky 🙂 Sul na skvrny vychazi o dost draz nez soda, zato vydrzi mnohem dyl. Mam dve kila a myslim, ze ji budu mit tak na dva roky.

divoska
20. říj 2010

@misha_ jo aj take mam 🙂 , ale do pracky davam tak 3x viac plienok ako by sa mi zmestilo do sacku ;) periem v nom separacky a handricky ktorymi ho utieram, do vacsieho davam ponozky. ale dobry napad. plnenie mame z boku praveze prvy krat v zivote. aspon sa maly bude bavit ked bude prat 😀 sodu krystalicku som predtym myslela. som napisala sol krystalicku aj sol do prania. sol mam len dmkovu aspon, ale s pranim to moc na 60tku nejde dole. mozno to fakt skusim tam namacat do tej sody a uvidime ci bude rozdiel. ja hlavne dufam ze sa naucime odchytavat, respektive ze prestane tolko kadit 😀

jitka_
20. říj 2010

@mamusia Tak to my jsme měli párkrát tak málo počuraných plenek a to stejně jenom přes den, protože v noci je počuraná vždycky. Tak to zkusím vydržet, když vidím, že to její časté čurání není až tak neobvyklé. Díky

jitka_
20. říj 2010

Tak teda fakt nevím, asi to už dlouho nevydržím. Dopoledne to bylo patnáct minut a teď odpoledne už je to asi deset minut, během poslední půlhodiny jí dávám už čtvrtou čistou plenu 😖 Ale zase včera ani dneska ještě nekakala, a to většinou čurá častěji, ale nevím nevím, jestli je to určitě tím.

jitka_
20. říj 2010

Mně to dneska přijde, že malá se mnou závodí, jestli se stihne počurat dřív, než já přijdu 😠

jitka_
20. říj 2010

Teď mě napadlo, jestli by to nemohlo být tím, že si začala přitahovat nožičky k pusince, to je přece náročný, tak jestli si u toho vždycky trochu cvrkne. Většinou se totiž ještě trošku vyčurá, i když je počuraná.

mamusia
20. říj 2010

@jitka_ no tak my sme zas poobedia mali lepsie,to vydrzala aj pol hodku a vecer aj hodku,len rana a doobedia kazdych 15 min 😒
Chcem sa spytat,ze ci pouzivate latkove plienky s tymi vkladackami,ze tam treba okrem plienky a vkladacky este aj na to dat dalsie nohavicky? 😲 Vsak to je potom ako dvoje pullky,nie?Aspon mne to tak pride....... Bo som chcela kupit Babylucy plienku s tymi vlozkami,no tam je pisane,ze treba este vrchne nohavicky - takze to chapem tak,ze len ta sama plienka preteka? 😲

mamusia
20. říj 2010

@jitka_ ono to moze byt aj tym,ak sa uz prehadzuje na brusko,alebo Ty ju tam davas 😉

impka
20. říj 2010

@divoska tu je jeden link http://www.mokosha.info/content/view/50/77/ kukni to, tam je pozicia ako ho treba drzat. zatial nemame na natocenie videa cas, ale snad cez vikend. mrkni aj videa na mokoshi

jitka_
20. říj 2010

@mamusia ještě se nepřetáčí, teprve minulý týden začala dávat nožičky nahoru a trochu se překuluje na bok. Ona má sice 5 měsíců, ale narodila se v 37. týdnu s nízkou váhou, tak nám všude říkají, že máme počítat s tím, že bude se vším trošku pozadu.
A už jsem to dneska vzdala. Byla počuraná, ještě si trošku cvrkla do nočníku, přijdu za deset minut a zase počuraná. Tak na to už teda fakt kašlu, to bych jí musela ten nočníček přivázat k zadnici. Nechala jsem ji v té pocvrknuté plence a ono jí to vůbec nevadí!! Tak to jsem moc zvědavá na zítra.

mamusia
20. říj 2010

@jitka_ a ake pouzivas plienky,mozno dobre saju,ked jej to nevadi......

misha_
20. říj 2010

@divoska Taky jsem verila, ze budeme mit miminko, co kaka jednou denne a az ted s prikrmy se to redukovalo na 3 - 5x, obcas je jenom malinky bobek, ale je tam. Nastesti cca od tretiho mesice kadi na 99% mimo plinku a dokazala vzdycky hoooodne dlouho volat a vydrzet. Tak snad to bude tak i u vas.
@jitka_ U nas kazda nova dovednost znamenala spoustu mokrych plen navic - nestiha vsechno. A kdyz dlouho nekadi (tzn. hned po ranu 🙂) cura taky vic a hlavne uplne nepravidelne. Nedokazu si predstavit, co by delala, kdyby nesla na velkou dva dny.

divoska
20. říj 2010

@impka dik, kukala som uz davnejsie ale moc tam toho neni, alebo sa tam orientujes lepsie. ta reportaz, potom ten saskin maly a este tie rodiny @misha_ no to dufam ;) dnes som sa ani nesnazila odchytavat zase

lmm
20. říj 2010

@divoska,doktorka asi nepředpokládala, že přebaluješ po každém učurknutí. Je zvyklá na maminy, které používají dvě papírovky za den. Většina BKM matek už nesnese dítě v mokru. Takže úplně chápu Jitku. Já teď (nerada) nechávám malou v mokru přes noc (respektive někdy nad ránem se počůrá), protože přebalování vyvolává hysterický záchvat, který trvá klidně i dvě hodiny. Když si vzpomenu na své dokonalé dítě, které se po každém kojení vyčůralo, pak si v klidu povídalo v postýlce a usnulo...pomooooc!

jitka_
20. říj 2010

@mamusia dávám kikko barevné bambusky a vícevrstvé kikko i popolini. Ale ty vícevrstvé dávám asi čtrnáct dní, předtím jsem dávala kikko čtyřcovky vícegramážní nebělené. Ale ty bambusky dávám pořád. A když jsme začínali a byla opravdu maličká, dávala jsem normální čtyřcovky libštátské, ale jak čurá víc, tak s těmato plinkama měla kolikrát mokré i oblečení, že se scvrkly a teklo jí to po nožičkách ven. Ale ty vícevrstvé asi sají víc, po učurnutí nejsou mokré ale jenom lehce vlhké, to ty ostatní i ty bambusky jsou prostě mokré.

divoska
20. říj 2010

@lmm jezis nestras 😀 jo mne to tiez neda ho nechat v mokrom. ani ked ma stay dry vkladacku, hadam jedine bambusovy prefold cakam kym riadne nasaje nad ranom. jedine stvorce na ktorych fungujeme vacsinu dni mozem hadzat mokre rad za radom. a to mam dost tych hybler a par 30 rocnych. ale je nutno povedat ze mam pocit ze to dieta cura aj za mna 😅 lebo tie plienky hadzem prec bud komplet mokre alebo tak akurat. a na to kolko pijem nechodim uz tak casto na zachod jak kedysi 😀

sussanah
20. říj 2010

@lmm tak presne takove bude moje druhe dite. Pekne se napapa, pujde do postylky a bude si tam klidne hrat a povidat az do dalsiho kojeni 😀

misha_
20. říj 2010

@sussanah Na brzo samostatne deti pozor. Podle Konceptu kontinua se deti, ktere nebyly dost nosene jako miminka, stavaji snadno zavislymi na drogach. Takze mi ted hodne nosime, kdyz uz podle Prekopove budeme mit kuraka (cuca dudlik) a alkoholika (kojim ji i v noci a to nekolikrat). Uz se tesim na dalsi knizku, treba se tam pise neco o zaskolasich 😀

lmm
20. říj 2010

@divoska, já jsem měla takhle učůraného syna. V půl roce jsem dokonce jednu dobu dávala v noci papírovky, než mi látkařky na diskusi poradily, že existují super savé plíny, co vydrží víc než jednorázy.
@sussanah, moje první dítě takové bylo celou dobu, tak vlastně nevím, co si stěžuju. Šest měsíců klidu u druhého už musím brát jako super plus bonus 😀 .

raa2
20. říj 2010

@jitka_ neries to lebo sa zblaznis 😉 mne z toho tiez hrabalo, stopovala som ako hlupa hus 😀 , skor skusaj kazdych 20 minut, ked sa trafis, tak super, ked nie tak opat za nejaky cas, fakt ste este malicky, to sa zlepsi, uvidis, ked budete vacsi tak sa to bude zlepsovat, zaklad je ze dieta vie na co je nocnik aj ked sa len raz za den vycika, tak to znamena ze vie na co je... inak mas dievcatko alebo chlapceka?
nas matko uz vie na co je a ked sa mu da tak to hned spravi, len sa hanbi, tak niekedy ho musim davat na chodbicku cikat 😀 a ked sa mu neda tak sa vzpiera, tak to skusam zase za 10 minut. od toho 7 a pol mesiacika sa vsetko podstatne zmenilo. noc zatial neriesim...

sussanah
20. říj 2010

@misha_ tak to my budeme mit taky kuraka a alkoholika. A stavajici syn se asi na drogach zavisly jen tak nestane, protoze ja ho v podstate nosila celych prvnich 6m, krome tech 2h v kocarku.

jitka_
20. říj 2010

@raa2 Máme holčičku Elišku. To já taky pořád celý den jak blbka koukám na hodiny a hlavně si musím pamatovat ten čas, kdy čurala a kdy bude další čas, už jsem i přemýšlela, že si nastavím kuchyňskou minutku 😀 A teď na noc jsem jí dala jenom umělý a krásně se vyčurala třikrát do nočníčku, plínka celou dobu suchá a krásně usnula. Ale kvůli tomu teda ale kojit nepřestanu. A do nočníčku přece jenom něco chytáme a vždycky je vidět, jak začne špulit prcinku a tlačí to čurání ven. Ale zdá se mi, že málo roste, pořád je taková malinká, sice je dlouhá ale hubená. Nemáme doma váhu, ale v pátek ji zvážím u mých rodičů a uvidím, kolik přibrala.

jitka_
20. říj 2010

@misha_ a co budeme mít my, když dudlíka nechce a pořád žmoulá palečky, deku a peřinku? 🙂

sussanah
20. říj 2010

@jitka_ to bude kurak-preletavec 😀

misha_
20. říj 2010

@jitka_ Tezko rict, o tom tam nepsali. V jine knizce americky pediatr Karp rika, ze do pul roka je dudlik v poho a pak by mely stacit palecky. Takze asi mas idelani dite 😉

sussanah
20. říj 2010

@misha_ no ja nevim s tim dudlikem. Jakoze taky si myslim, ze dudlik do ust chodiciho ditka nepatri, ale na spanek to je podle me jeste v pohode. Sice obcas ho ucpu dudlem i v kocaru, kdyz uz je fakt uknourany, ale jinak ho pres den nema. Ty mas docela nacteno, co?

misha_
20. říj 2010

@sussanah Neco malo jsem cetla, ale stejne si delam co chci - vetsinou to, co v tech knizkach odmitaji. Dudlika jsem konzultovala se zubarkou a do roka ho pry neni potreba resit a pak na spani je taky v poho. Myslim, ze jako prostredek k uklidneni nicemu neublizi. A jak pises, chodici dite dudu nepotrebuje, melo by si umet poradit jinak. Karp pise, ze by se deti mely dudlika zbavit do pul roka, protoze pak si na nej vytvari psychickou zavislost a je mnohem narocnejsi a pro deti vic zatezujici, kdyz se ho maji zbavit. Taky by se nemelo moc chvalit (ted jsem videla reklamu na trideni odpadu "sikulka"), prakticky vubec za to, co by melo byt samozrejme. Hm, teorie je krasna.
A dneska jsme sli ven se satkem i dudlikem - podle teorie Prekopove dite v tesnem objeti dudlika napotrebuje 🙂

jitka_
20. říj 2010

@misha_ Naše malá dudlíka dudala snad dvakrát, jednou v nemocnici a jednou doma. Ale to byla opravdu vyjímka, nechce ho ani omylem. A s tím chválením jsem o tom už přemýšlela s učením se na nočník. Naprosto mě děsí, že bych měla s dítětem tleskat a jásat, že se vyčuralo nebo vykakalo a ještě hovínku mávat při splachování. Ale teď mám s každým chycením do nočníčku takovou radost, že malou pohladím a pochválím, ale nevím, jestli je to správné, když je čurání do nočníčku přirozené. A teď mě v souvislosti s tím napadlo, jestli není lepší chodit s větším miminkem, které už to vnímá, na nočníček na určené místo, vlastně rovnou na záchod, aby si spojilo s vykonáváním potřeby konkrétní místnost?? Štěňátkům se taky noviny posunují směrem ke dveřím, až se chodí jenom ven. Tak nebyla by to dobrá spojitost třeba? Stejně se pak děti začnou stydět, jak už se to tu řešilo.