Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

suik
28. říj 2010

chtěla jsem napsat, čůrá...

jitka_
28. říj 2010

@suik Naše malá má pět a půl měsíce, ale bezplenkovku praktikujeme od jejích třech týdnů. To jsem taky vypozorovala, že kakala při kojení. Ale pravidelně jsem ji dávala před a po kojení a zvykla si a kakat při kojení přestala během týdne. Takže mi vlastně od těch třech týdnů chytáme kromě jedné nehody všechno kakání do nočníčku. A ta jedna nehoda byla moje chyba, protože jsem den před tím snědla cosi hodně mastného a večer jsem jí měřila teplotu, a to právě po tom měření teploty se pokakala do plenky, jinak ze začátku bylo jenom párkrát uprcnuto do plenky, ale to bylo jenom párkrát a jenom asi centimetrové flíčky.

jitka_
28. říj 2010

@suik aha, až teď to čtu. To naše malá se taky během kojení počurá, když ji nedám po kojení hned vyčurat a dám jí na dokrmení umělý mlíko z flašky, tak je vždycky počuraná. Takže ji dávám i během kojení. To chce zkusit, asi záleží, jak dlouho kojíš. Jestli kojíš třeba z obou prsů, tak bych ji dala vyčurat během kojení.

lmm
28. říj 2010

ty jo, ženské, já tady dva dny nejsem a vy popíšete dvě stránky 🙂. prolítla jsem to jen v rychlosti, takže co mi utkvělo v hlavě: delfi, jestli chceš půjčit velké svrchňáky, napiš mi email, pošlu ti je. my na ně máme času dost. mám popolini, nejsou na čč úplně ideální, ale my (neznalí jiných) jsme na nich v pohodě fungovali. Mateřské mlíko do očiček se nám hrubě nevyplatilo, nemůžu doporučit. Ve třech týdnech jsme skončili na pohotovosti s krvácejícíma očičkama a vyfasovali celková ATB. A ještě jsem chtěla reagovat na něco, ale už nevím, co to bylo 🙂.
Jinak tomu fakt nerozumím, ale malá zase začala bezplenkovat. Snad po dvou měsících, měla jsem pocit, že už to musela úplně zapomenout. Zase ze dne na den, nejsme sice stopro úspěšní, ale kadění a většina čůrání jde do kyblíku. Mám z toho takovou radost! Jsme tedy dalším důkazem, že se bojkot dá překonat. Teď jen doufat, že byl poslední.
Jo, už vím, co jsem chtěla. Šlehací miska z Kauflandu je malinká, měli jsme ji tak první měsíc. Mně vyhovují kuchyňské misky, byla to sada tří, teď jsme u prostřední velikosti. Koupila jsem je tuším v hypernově a stály dohromady asi 60 korun 🙂.

sussanah
28. říj 2010

@lmm gratulace k navratu k BKM, ted to uz jen nezakriknout 😉 Mam ale radost s tebou, je super, ze to fakt nezapomnela a ze to ma smysl 🙂
S tim MM do oci, to jsi me dostala. Nam to prave rikala nase PA, ze s tim ma vyborne zkusenosti a nam to taky pomohlo. No viditelne nic neni stoprocentni 😔

jitka_
28. říj 2010

@lmm Tak to je paráda, úplně si umím představit, jak jásáš nad každým naplněným nočníčkem 😉 Jen tak dál, holky!!

dugyna
29. říj 2010

@suik vitaj, hlasit moze pastickou v pusinky, alebo mrnkanim..pripadne zrazu ostane babo ticho a prestane vykonavat aktivitu...
@sussanah no ja som sa dnes chytila s mojou mamou nakolko som zistila ze si u seba doma vyvarala dudel....a tvrdi ze lebo na nieco potrebovala.....tak som dost nastvana..tak som jej povedlala ze si nezelam aby jej ho davali.....aj tak nepovedala naco jej ten dudel je...takze ma to velmi hneva 😠 😠 😠 😠
sak ak babo potrebuej tak ok necha dudla ale mala ho nechce som skusila par krat a vyplula...takze sme viac nedavali a je v pohode....

no a kakanie robi v poslednej dobe natajnasa..napr. dnes na sedacku /mam ju roztiahnutu aby sa tam mohla hrat/ a presne do spary...este ze je to textilna koze cize len utriem 😉
a s oblubou mi kaka na moje gate 😉

a cikanie po prebudeni nehlasi ...to ju sama automaticky dam..inak dost dlho po prebudeni vydzi ..asi caka aby som ju dala vycikat...

a uz aj mm sa chyta..doteraz som musela povedat ze co mala chce a teraz uz aj sam ide 😉s malou nad umyvadlo 😉
@suik ked babao chce a potrebuej dudlik tak v pohode ano chapem to..ale ak babo nechce nepyta nepotrebuje tak naco?

dugyna
29. říj 2010

@lmm gratulka 😉

inak ak mate chut dnes som dokoncila nas album latkovych plienociek...aj ked uz BKMkujeme tak doma plienocky nenosime.... 😉 na von kapsy ked sa nosime v satke

jankasramka
29. říj 2010

akoze tak toto pocujem prvy krat....uplne som ohurena 😲
hned zajtra zacinam skusat😎
sak ja inak som si tie znaky vsimla od narodenia ze robil akoby rybicku pusinkou a vravela som mm ze kukaj bude cikat a on cikal (to pri prebalovani ked bol na pulte). tak ale nenapadlo ma teda ze by to mohlo aj takto fungovat. wow. no som ocarena...

sussanah
29. říj 2010

@dugyna ahoj, prosim te, jakou znacku mas ty kapsovky? Vypada jako noname. Ja mam jednu takovou, vim ze v USA stoji cca 6$ ale tady se neda sehnat a uz vubec ne za takovou cenu 😠 A u malinkeho mimi ti nesjizdi vajecina nebo vsechno chytate, takze jste ani nezkouseli? A drzi jinak dobre? Uffff, to je otazek 😀

hamma
29. říj 2010

Ahoj, chtěla bych poprosit o radu - mám 14 denního úžasnýho chlapečka, kterej odmítá kadit do plínek, takže už od porodnice ho vždycky při přebalení podržím v klubíčku nad umyvadlem a on se krásně vykaká🙂, ale nějak nám to nejde s čůráním - čůrá obvykle přesně ve chvíli, kdy pod něj nachystám čistou plínku. Nemáte nějakej trik, jak ho přesvědčit, aby se taky vyčůral do umyvadla? Někdy se to podaří, ale zas se mi nechce ho tam držet zbytečně dlouho, aby se mu to nezprotivilo. Dík za rady!

sussanah
29. říj 2010

@hamma Ahoj, vitej 🙂 14 dni je jeste opravdu malo, dej mu cas. Muzes ho zkusit chvilku nad tim umyvadlem podrzet, ale asi ne vic jak 2-3min. Kdyz se bude trosku vzpirat, tak ti da proste najevo, ze uz stacilo. Jinak ho stejne neprinutis, toho se drz i pozdeji. Cilem bkm neni nutit deti vykonavat potrebu jinam, ale ukazat jim, ze je to mozne a nechat na nich, jak toho vyuziji 😉

dugyna
29. říj 2010

@sussanah dobry tip....kupila som ich na www.ebay.com postovne byva zadarmo a jedna vide okolo tych 6 dolarov..podla toho kolko si ochotna dat za plienocky. kamoske som kupila teraz sadu 10ks farebne/zlta,modra,ruzova a aj flees je farebny/ a v prepocte vysli 35 eur 😉 .
nakolko sa nam BKM istu dobu po mojich augustovych statniciach nedarilo tak sme ich pouzivali a pouzivame ich najma na nosenie na von-ked je mala v satke /podla mna najlesie plienky do satky ci nositka/.
netretekaju drzai uplne skvelo.a prazenicu chtia v poho-ak zabudes dat separacku nic sa nedeje...z toho fleesu ide super vyprat..a na vkladacku len troska pretece ta zlta farba ale kakanica nie. 😉 som s nimi maximalne spokojna.su to made icn china, ale aj BBH su sice disajn australsky ale vyrabane v cine

dugyna
29. říj 2010

@hamma vitaj.skus zo zaciatku tak ze ked bude cikat do tej plienky rob zvuk sssssss cika..a potom to skusaj do umyvadla... 😉
@jankasramka vitaj a vela uspechov

divoska
29. říj 2010

@dugyna shipping z us free? a clo?

sussanah
29. říj 2010

@dugyna ja mam prave kapsovky jen dve a ani jsem je poradne nestihla vyuzit. Alew koukam, ze mozna poridim na dalsi,az prijde cas. No a materialove, kdyz to porovnas s plinkama, co maji atesty pro deti do 3 let, vidis nejaky rozdil? Mala nijak nereaguje na material?

dugyna
29. říj 2010

@divoska ake clo? oni posielaju plienocky z chiny...z honkongu atd 😉 a postovne davaju gratis
@sussanah na porovnanie, pul na tych jednofarenbnych je asi taky ako na flipkach ci econabum, na tych vzorovanych su to chlpaticove-tie chlpky na pule nizsie ako na itibiti alebo bbh ale inak super, a vnutri je flees alebo mirkoflees..a uplne super ziaden rozdiel oproti inym plenucham co su "znackove" a maju ekocertifikat...mala je v nich v poho ma krasnu ritku..sme maximalne spokojny 😉 s nimi
sak BBH je tiez sita v cine 😉

divoska
29. říj 2010

@dugyna jaaaaaaj ja ze to ide z usa. zeby som aj ja skusila? a ty si nakombinovala po jednom kuse, or si vzala celu nejaku sadu? a od ktoreho predajcu pls? ked to mas osvedcene ze to aj naozaj dojde

sussanah
29. říj 2010

@dugyna no me to ukazalo shipping asi 2$, s tim se da zit 🙂 Ale spis se koukam, tuhle mas ty, ze http://cgi.ebay.com/1-One-Size-Reusable-Baby-Po...
Takze z venku neni PUL, ale latka a PUL je uvnitr nebo pre to musis davat PUL kalhotky?

dugyna
29. říj 2010

@divoska tie farebne boli v jednom baleni..5ks biela,zlta,ruzova,cervena,modra. a ostatne som po kuse kupovala..a vzdy mi dosli..jadine kravickova a zebrickova sa zatulali ale aj tak dosli...jeden predajca je good seller a nejake cislo... 😒 ale nepamatam....ale dojde ti urcite objednam aj ine veci vzdy doslo zatial vsetko 😉

sussanah
29. říj 2010

@dugyna jj, je to vsechno vetsinou site v Cine, to souhlas, ale zas maji alespon certifikat. Teda udajne 😅 Diiiky moc za tip, urcite budu priste objednavat tam. Jen ted premyslim, jestli neobjednat rovnou, at se to zase vsechno za rok nezmeni 😀

dugyna
29. říj 2010

@sussanah to je taky chlpaty PUL /vies taky ako maju Iti biti alebo BBH magic/ ale tie chlpky na pule su nizsie.
ked si zakliknes free shiping tak ti vihodi ponuky len take 😉

dugyna
29. říj 2010

@sussanah ja uz tam nemozem hladat plienky lebo vzdy nejake nakupim...mm uz rezignoval a nepyta sa ci ich uz nemame dost 😉

sussanah
29. říj 2010

@dugyna sem si to myslela, ze to budou chlupatky, ale lepsi se zeptat. No tos mi nemela ukazovat.. Clovek se potom bije do hlavy, ze koupil neco draheho. Ja koupila jednu Fuzzi Bunz, taky vlastne vyroba hongkong a teda te levne no name co mam se fkat nevyrovna 🙄 Jakoze kvalita siti je o neco lepsi, ale ta no name je lepsi drzak. Teda spis byla, uz je ulozena a pripravena pro dalsi dite 🙂

dugyna
29. říj 2010

@sussanah no funzi bunzi som videla nazivo..a je taka ista ako tie moje jednofarebne kaspovky..az na to ze moje maju podla mna lespi strih a su jednovelksotne s stali ma par eur..oproti finzi bunzi 😉

sussanah
29. říj 2010

@dugyna no ta moje uz sla z domu, at se mi z ni alespon neco vrati 😉 No tak to vidim tak, ze budu sledovat kurz dolaru a az bude nejaky hodne dobry, tak nakoupim a bude. Dalsi stejne planujeme, tak vybava uz bude porizena 😀

hamma
29. říj 2010

Děkuju za rady, já jsem si právě říkala, že je zbytečný ho nějak nutit...někdy se nám to podaří, tak mám radost i z toho🙂 Ani jsem vlastně neměla v úmyslu začínat s bezplenkováním tak brzy, ale když ten můj klučina tak krásně spolupracuje...vlastně si to on vynutil na mě, protože mě několikrát při přebalování tak děsně pokadil, že jsem se rozhodla to vyzkoušet s umyvadlem 😀

sussanah
29. říj 2010

@hamma dokonala ukazka toho, ze to ta miminka v sobe proste maji 😀 Ja kdyz si vzpomenu na maleho, kdyz jsme byli po porodu a on mel prvni smolku. No rozbalila jsem ho, trocha smolky v plince a pak jsem ho zacala utirat a on zacal teprve tlacit, no byla jsem naprosto zoufala. 4h po porodu a nechapala jsem, co se deje 😀 Dneska uz vim, ze chtel jen vyuzit prilezitosti to vytlacit vsechno mimo plinku. Ja jen byla natvrdla a zoufala dohromady 🙂
At se Vam dari!

suik
29. říj 2010

@hamma ja to mam nejak podobne, kadi do zachoda, ale čůrání je spíš dílem náhody...já dělam zvuk eeee...vlastne opakuju co ona dela kdyz tlaci....ale nevim jestli mam na čůrání dát nejaky vhodnejsi nebo pouzit tento.

ja zatim chodim po kazdem prebaleni, nebo kojeni, nekdy se mi zda, ze tlaci, ale pak z toho nic neni...kdyz se zacne vztekat, nebo se dlouho (cca 2-3 min, nemam casovy dohad) nic nedeje, dem pryc.

@dugyna jasně 😉

no ona dela ruzny ksichtiky, spuli pusinku, dela ze premejsli a jeste mnoho dalsich 😅

suik
29. říj 2010

@hamma
@sussanah Moji Sofince nevadila ani hodne mokra plina, v latkovce je to znat, i kdyz mela separacku, ktera to mokro trochu oddalila....ale jak zjistila, ze s holou zadnici a s nohama za usima to je lepsi, tak na to taky ceka se mi zda....driv strilela do pliny behem kojeni a to byly teda řachy.