Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

impka
9. lis 2010

@sussanah co je to za knizka to batole? mozes mi prosim napisat cely nazov a autora, nejak to neviem vyguglit takto...
vidim, ze sa to tu zmenilo na debatu o fajnych knizkach 🙂 koncept kontinua je absolutny high light!! a respektovat a byt respektovan sme si s muzom citavali v posteli pocas tehotenstva nahlas a pritom predebatuvavali nasu vlastnu vychovu... velmi poucne 🙂

sussanah
9. lis 2010

@impka jj RaR mi taky docela otevrelo oci, clovek si najednou zacne uvedomovat veci ze sveho detstvi a ja uz to prave vidim i na malem a na mem chovani k nemu a uz minimalne vim, co chci na tom zmenit a jakym smerem chci vychovavat. I kdyz je to nekdy hodne tezke, ty zazite ritualy menit 😔 Knizka se jmenuje Nejstastnejsi batole v okoli http://knihy.abz.cz/prodej/nejstastnejsi-batole...

liduska.zap
9. lis 2010

Autoři RaR pořádají taky semináře různě po republice, je to rozdělené do několika částí. Byla jsem na 3 seminářích s paní dr. Nováčkovou a vřele doporučuju.
Zkoušela jsem některé postupy z RaR uplatňovat na dětech ve školce, kde jsem učila a opravdu to fungovalo, no samořejmě na někoho víc a na někoho méně, ale v zásadě mi to pomohlo. Třeba to, že jsem děti vedla, aby samy hledaly řešení různých situací, nebo když měly možnost si něco vybrat, samy se rozhodnout, říct, když jim něco vadí...
Koncept kontinua mi minulý týden přivezla mamka, tak ho začínám číst. Jen mi na čtení mezi tím kojením, kakáním, čůráním a chováním nějak zatím moc nezbývá čas.

Trošku mě praktikování BKM komplikuje to, že máme nakázané široké balení, a taky míváme doma někdy (zvláště po ránu) chladněji, takže moc nemůžu Anežku nechávat nahatou a rozbalování nám někdy dost trvá. Do čeho jste oblékali svoje děti, když byly takhle malé? Zatím jsem objednala nějaké ty návleky, vyrábím minimální plenu a právě přemýšlím jestli se mám pustit i do rychloprdek, jestli to bude v tomhle věku praktické.

jitka_
9. lis 2010

A to mojí známé plakala její holčička první tři měsíce v kuse. Pořád ve dne v noci řvala, maximálně si dala 10 minut přestávku a začala nanovo. Nezabíralo jim vůbec nic, ta se už modlidla, aby její máma nebo manžel už přišli z práce a vystřídali ji v chování. A nakonec se zjistilo, že malá má alergii na mateřské mléko. Na ultrazvuku to prý bylo ve střevech samá bublina, takže to ji bolelo. Nemohla ani umělé, tak si jezdili pro čerstvé kozí mléko na kozí farmu. To ta naše teda byla ještě zlatá, aspoň v noci chvíli spala.

jitka_
9. lis 2010

Ještě jsem zapomněla napsat, těch alergií jí zjistili spoustu. V létě dokonce musela nosit potapěčské brýle, aby nedýchala ten zapylovaný vzduch, protože nesnášela ani protialergické léky. Teď už chodí do školy a ty alergie se jí mírní a snad do dospělosti vymizí.

impka
10. lis 2010

@sussanah vdaka za link. no presne, RaR je vznikajuca knizka, my s muzom sa doslova ucime adekvatne reagovat, aj medzi sebou sa cvicime. nie je to lahke, niekedy ked su rozburene emocie, clovek zabuda na respekt a ide za svojou potrebou trochu bezohladnejsie. no a nasa vychova je naozaj SILNE vpecatena a daktore veci rozbit je takmer nemozne. nechcem pri svojom synovi opakovat chyby ktore robili moji rodicia, ale dnes chapem aj to, ze aj oni su len ludia a mat respekt k druhemu vtedy ked je clovek sam frustrovany, unaveny a pod je tazka praca!! ale treba samozrejme skusat, skusat, skusat 🙂

impka
10. lis 2010

@jitka_ to je dost zle ☹ asi by potrebovala poriadne sa detoxikovat, posielam link na jednu metodu Dr. Jonasa, podla mna skvely odbornik. Ja prave teraz podstupujem detoxikacnu kuru, mam loziska toxinov na olickach, peceni a slezine, takze to treba precistit, z toho som mala rozne zapalove procesy a plesne.... tu je ten link, oplati sa mrknut: http://www.joalis.sk/inside.php?pg=buy

lmm
10. lis 2010

a my zas nic, všechno jde do plíny, dokonce malá zastaví i kakání, když jí sundám plínu a dám ji na nočník, a počká si zase na plínu. nočník používá jako hračku, se kterou se dobře mlátí o zem 🙂.

dueliola
10. lis 2010

Ahoj, jsem tady poprvé. Jak to s dětma děláte, když je nemůžete dát vyčurat...Myslím třeba v obchodě, při cestování, venku, když je chladno...Kazí to komunikaci, když někdy čurá do plínek? Neumím si miminko úplně s "holou" prdelkou představit, obzvlášť v situacích, jako třeba vyzvedávání starších sourozenců ze školky, dojetí autem někam včas. Máme tři děti a tak nějak jsem to zkoušela s každým z nich, ale někdy to prostě nejde. Vypravit se někam ven se všema a ještě myslet na to, že se musí pěti a půl měsíční mimi vyčurat, to já prostě nezvládám. Když jsme doma, snažím se malou dát vyčurat-máme čínský nočník, a i ta miska z Kauflandu (o které tu někdo psal na předchozích stránkách) se dá použít. Omlouvám se za "román". Máte někdo praktické rady? Dík 😉

misha_
10. lis 2010

Jejej, to jsem od vas dostala pekne vynadano. Ja nejsem tak hrozna matka, jak to vypadalo. uz jsem ji fakt mela dost a potrebovala jsem se trochu uklidnit. Urcite bych ji nenechala kricet dlouho 🙂 No, v kazdem pripade vcera jsme to udelali jinak. zacali jsme klasicky: na zachod, nakojit a do postylky. Zustala jsem u ni, ale hned se probudila a sapala se po mne. Chudinka, za temi tyckami vypadala jak deti, co je vozili naciste do koncentraku, proste hruza. Tak jsem ji vzala k nam do postele, chvili jsme si povidali, pak dostala znovu napit a usnula. Prakticky to trvalo stejne jako den predtim (to asi cekala na tatu, protoze usnula hned jak prisel) a aspon to bylo bez kriku.
Seminar RaR budeme po novem roce porad v nasem materskem centru. Jsem na to moc zvedava. Vsude o tom slysim samou chvalu, tak pak poreferuju.
@dueliola Kdyz nejsou podminky, tak malou na zachod nedavam. Treba ted, jak je zima. Ma normalne plinu, na kratko latkovou, na delsi dobu papirovku. Nemyslim, ze by nam to delalo nejake problemy. Kdyz jedem autem, tak vetsinou zastavime, protoze to mm dost znervoznuje, kdyz mala hlasi. Mame vetsi problem, kdyz ji davam na zachod a jsou u toho jini lide. Treba na navsteve - vsichni chteji videt, jak cura miminko do misy. Pak teprv komunikace nefunguje, ale ne mama a mimi, ale mama a dalsi dospeli.

misha_
10. lis 2010

Jeste jsem si vzpomnela, jak tu nekdo psal o noseni v satku, ze dlouho trva uvaz. Taky jsem to hodne resila, hlavne kvuli BKM. Nakonec jsem zacala vazat kriz s kapsou venku. Tam se mimco dava az do hotoveho uvazu a da se krasne nosit i bez mimca. Ted si malou vazu na bok, to nevim, jak se jmenuje, ale taky se nejdriv vaze. Nejsou to dobre uvazy na dlouhe noseni, protoze se mi malokdy to podari uvazat hned na poprve presne, ale da se.

jitka_
10. lis 2010

@misha_ Já teda ne, já jsem si to o Tobě rozhodně nemyslela. My měli doma to samé, tak vím, jaké to je, když Ti mimi pláče a Ty prostě nevíš proč a nic nezabírá, ale taky jsem ji nenechala řvát dlouho.

jitka_
10. lis 2010

@impka Díky za tip, na to se mrknu. Já mám třeba pořád problémy s pletí, tak si myslím, že bych nějakou detoxikaci taky potřebovala.

misha_
10. lis 2010

@jitka_ Ja mam problem, ze Beatka skoro neplace. Proto kdyz ma brecici chvilku, tak poradne nevim, co s tim. A ta pondelni hodinka byla fakt hrozna. Obdivuju maminky jako ty, co jim mimco breci dlouho a porad to zvladaji.
Dneska jsem uspavani zkusila jeste jinak. Beatku jsem nakojila v nasi posteli a rovnou ji tam nechala, pockala jsem tak pet minut a zatim dobry. Odchazela jsem pred deseti minutama a vypada, ze zabrala dobre. Jestli to takhle pujde dal, zrusime postylku, stejne jenom prekazi. Nechavate nekdo spat mimco ve velke posteli, kdyz uz umi lezt? Ja bych se bala, ze spadne.

suik
10. lis 2010

@sussanah aha, no vidíš, já myslela, že je to rozpoznatelné dřív....tak to jsem klidnější....já mám stejně někdy pocit, že je starší než dva měsíce. je taková buclaťoučká, sice malinká, ale má občas takovej dospělej výraz 😀

o manduce jsem uvažovala, ale vyhrál další šátek, ten co mám je dost dlouhej na mě a taky elastickej, od nového si slibuju, že by se mohl vázat líp, tak snad jo....na nosítko už asi nejsou peníze. Mě se u štku líbí ta variabilita.

holky myslite že se mnou malá komunikuje, když jsem nad záchodem, tak říkám eeee ...podle tlačícího zvuku, který vydávala, teď se mi zdá, že to její eee je víc zřetelnější a dělá to jen nad záchodem. Už se mi podaří vychytat i čůrání, ale je to zase spíš náhoda, kakání někdy prošvihnu, když nejsem dost rychlá .... většinou ráno, kdy se nemůžu probrat. pořád jsem teda ta aktivní já....

liduska.zap
10. lis 2010

@suik já taky říkám eeee 🙂 - snažím se napodobit Anežčin projev, když se jí chce. Všimla jsem si toho jejího eeee hned asi 2.den v porodnici a nějakou dobu jsem si myslela, že ten zvuk vydává ve chvíli, když už to pouští do plenek, pak jsem zjistila, že vlastně dělá eee už nějakou dobu před "akcí", takže pokud reaguju včas ... - taky mi to zvláště po ránu dělá problém 😅
holky, jaké používáte plenky a oblečení? speciální na BKM nebo normální? Já mám zatím normální pleny (čtvercovky a svrchní kalhotky) a zatím i "normální" oblečení (dupačky, overalky), takže mi to rozbalování trochu trvá, tento týden jsem si objednala návleky na nožičky, že je zkusím dávat místo dupaček a kalhot. Ale ty pleny budu muset asi ještě nějaký čas nechat, minimálně do příští kontroly na ortopedii - kvůli tomu širokému balení. Používáte někdo tu minimální plenu? Kdy jste s ní začaly a jaké s tím máte zkušenosti? Asi jste to tu už někde probíraly, ale nechce se mi pročítat celou diskuzi - díky za pochopení

impka
11. lis 2010

@liduska.zap my tiez mame klasicke stvorcovky a normalne oblecenie. pomahaju nam navleky na nozky, ale tie mu nedavam na dlho, lebo ho otlaca pas na stehnach... no a co je super vec je taky mokomini fleesovy pasik a gumicka okolo pasa, s tym sa velmi dobre robi a zaroven sa mu permanentne vetra prdelka. flees nepretecie, takze v tom kludne aj spi v posteli. mrkni sem - http://www.mokoshop.sk/index.php?cPath=27&sort=... kludne mozes do toho balit na siroko

impka
11. lis 2010

@liduska.zap a este vsimla som si, ze mas malinke mesacne babatko, tak to sa nedivim, ze to este trosku trva, kym ho porozbalujes 🙂 podla mna nie je na bezplienkovanie nutne mat vsetky vychytavky, da sa to aj s normalnymi vecami a plienkami, chce to len kusok zrucnosti nadobudnutej praxou 🙂

suik
11. lis 2010

@liduska.zap tak to já si nevšimla, jen jsem opakovala to, co vydávala za zvuky, když jsme poprvé dřepěli nad záchodem, nemohla se v noci vykakat a v klubíčku jí to šlo lepší. Jinak furt nemůžu přijít na to, co dělá vždycky když fakt kaká, nebo se to blíží, pokaždý to je jiné....

já mám teda normální plíny, většinou kalhotkové, na to svrchňáky, bodýčka a legínky nebo polodupačky, ty jsou šikovný. Teď jsem objednala vlňáčky, tak přemejšlím, že bych zrušila bodýčka, páč to pak tolik nepotáhne na zádíčka.

na ty spešl kalhotky jsem koukala, zkusím si je ušít a uvidíme.

lmm
11. lis 2010

@misha, já jsem určitě nenadávala ani si nemyslela, že jsi hrozná matka, to si myslím spíš o sobě 🙂. Dneska mi malá taky prořvala kus noci, já jsem prostě spala a neslyšela ji. Chudák malá, když mě konečně probudila, měla obrovský soplík, to znamená, že řvala asi dost dlouho. Ale já jsem tak vyřízená, že jsem ji neslyšela 🙂. Dneska přijede chlap, tak hned dostane noční.
Po dlouhé době jsme dneska odchytli čůrání z manducy. Ale začíná být venku pěkná kosa, tak nevím, nevím, jak s tou holou dupkou.

kadlinecka
12. lis 2010

tak dens jsme zacaly zkouset BKM A UZ 2X se nam to povedlo tak snad i na dale nam to pujde krasne ale opravdu to chce nervy 🙂

sussanah
12. lis 2010

@kadlinecka nojo, ty uz mas starsi ditko, tak to bude hodne jine, nez kdyz se zacina s mrnetem 😉 Ale je fajn, ze jste se do toho pustili, myslim, ze tohle by malemu mohlo taky pomoct od tech opruzenin, no sama uvidis 🙂

misha_
15. lis 2010

Byli jsme zase na vikend pryc, ale zadne zazracne zlepseni se nedostavilo ☹ Treba to vyjde priste. Ale nebylo to zas tak hrozne, takze jsme opet byli za hvezdy. Znami tam meli o rok starsiho chlapecka a ten jeste nocnik nevyzkousel.
Hodne se setkavam s nazorem, ze BKM je casove narocna. Nemohl byste nekdo realne porovnat, jestli to je opravdu tak, nebo se to pak vyrovna, kdyz se dite uci na nocnik? Ja si osobne myslim, ze je to naopak casove vyhodnejsi, protoze samotne uceni na nocnik trva priblizne stejne a navic si usetrim dalsi hodiny prebalovani. Ale to je jenom muj nazor, nemam to na kom vypozorovat.

sussanah
15. lis 2010

@misha_ no ono asi v komplexnim pohledu to casove narocne je, ale zas zalezi uz i na stupni BKM a jak to mate zarizene. Samoze kdyz ma nekdo papirovky a prebali je jednou za 4-5h, tak proste je jasne, ze tim stravi mene casu, nez ten kdo dava mimco curat/kakat co 40-60min (neli casteji 😉 ) Asi i ted, kdyz je maly bez plenek, tak je to pro me "narocnejsi" davat maleho pravidelne curat, planovat vychazky se zastavkama na curani (a to mi vydrzi tak 1-2h) nez kdyby mel pliny a valil to vesele do nich. Me to ale proste prijde prirozene. Na druhou stranu zase muzu za sebe rict, ze mam zatim jedno dite, domacnost plnou vychytavek (napr automaticka pracka a sporak 😀 ), na pole makat nechodim, tak co bych tech par desitek minut denne nevenovala navic memu diteti, kdyz mam z toho dobry pocit, ze ma zadek v suchu 😉 No uz jsem osobne hrooooozne zvedava, jak to pujde u druheho, az jednou bude 😝

lmm
15. lis 2010

jo, u nás je to časově náročné určitě. malá sedí na nočníku a pak stejně ještě přebaluju 😀 . a teď vážně, opravdu si myslím, že to je časově náročné i náročné na pozornost, ale nijak mi to nevadí, stejně jako mi nevadí prát plíny, což by leckterá papírová maminka odmítla. prostě jedu na jiném levelu 🙂.

misha_
15. lis 2010

A nevite jak to chodi u deti, ktere se dejme tomu od roka uci na nocnik? Jestli pak taky maminka kolem nej nelita a nedava ho na nocnik aspon preventivne treba taky po hodine. Mam totiz predstavu, ze po roce je vetsina BKM deti prakticky bez plinek. Vcetne vsech bojkotu. Taky jsem zvedava jak budeme bezplenkovat u druheho (snad nejake bude). A k te technice. Zrovna mi myje mycka nadobi a pracka pere pliny. Jeste mit ten automaticky vysavac a opravdu nemusim hnout prstem.
@lmm porad mala bojkotuje? ani trosku si neda rict?

sussanah
15. lis 2010

@misha_ no co vim z okoli, tak se v roce malokdy uci na nocnik 😅 Proste se bud zacne, kdyz zacnou deti sedet kolem toho 8m, coz muze dopadnout taky v roce bez plen (viz nase generace a znam jednu maminku, co s nama chodi na cviceni, jsou uz taky skoro bez plenek) nebo se to necha az na ty cca 2 roky. Ale kdyz se kouknes do tematu "uceni na nocnik" tak uvidis, ze i tohle obdobi ma svoje. Nebo jeste variantase na to vykaslat a pockat, az s tim dite prijde samo, to je potom otazka cca 3 dnu a plenky nejsou. Ale to muze taky prijit az kolem 3 let. Jinak co se tyce BKM miminek bez plenek v roce, tak to ti nerada beru iluze, ale tak to myslim ze neni. Je to podle me hoooodne o mimcu, bud mu to sedne nebo ne. Nasemu to sedlo, ani jsme nemeli zadne super bojkoty, trvaly max 1-2dny a spis to bylo chvilkove. Spis mam pocit, ze jsem se vezla nez abych neco super delala 😅 Kamaradka ma o fous mladsi holcicku a BKMkovali od narozeni a ta ted v podstate zustala u obcasneho vycurani/vykakani mimo, ale tak 70% jde do pliny. Je to fakt asi pripad od pripadu. I kdyz tezko rict, jedna s druhou nebydlime 😀

sussanah
15. lis 2010

jo a musim se pochlubit, jak ted vlastne funguje bkm/nocnikovani u nas. Na zachod chodi zasadne s mraveneckem na cteni ( ma knizku "polamal se mravenecek") 😀

johanka.
16. lis 2010

@misha_ ak si dobre spominam, co som citala, tak bkm deti su bez plienok v priemere v 16 mesiacoch, samozrejme je to velmi individualne. Tiez ak sa zacne bkm vcassie (tak do pol roka), tak odplienkovanie je rychlejsie, a takisto ak sa pouzivaju latkove plienky miesto jednorazoviek. Neviem si sice predstavit bkm s jednorazovkami, ale vraj v principe je to mozne, akurat to asi nema az taky efekt.

Tiez viem ako pise @sussanah, ze bud sa zacina skoro, tradicia v nasich koncinach, ze ked deti zacnu sediet, alebo sa potom zacina okolo dvoch rokov. A tiez je to velmi individualne. Niektore deti vraj pochopia za par dni, no u inych je to kalvaria. Moja sestra ma tri deti, u prveho to nechali nanho, ako sa niekedy odporuca, ze dieta sa samo zacne pytat, ked mu plienka zacne vadit. Cakali do troch rokov a nic, tak ho zacali ucit na nocnik a tusim do pol roka odplienkovali. U druheho uz zacali skor, neviem presne kedy, mozno okolo dvoch rokov, no v noci sa v styroch rokoch stale pravidelne pocikaval. Tretie bolo dievcatko, tak tam skusili aj bkm, fungovalo to, kym nezacala lozit, potom to slo do haja, teraz ju normalne ucia na nocnik, o chvilu bude mat dva roky, a zda sa, ze dovtedy by mohla byt bez plienok. Tak nakoniec asi usudili, ze predsalen je vyhodnejsie zacat s ucenim skor a nebabrat sa s plienkami tri-styri roky.

Ked u nas bojkot trval uz par mesiacov a este som sa s tym nejak nevyrovnala, tak som si citala nejake clanky o uceni na nocnik, aj som to sem pisala, a naozaj to vyzeralo velmi podobne ako bkm, akurat so starsimi detickami, podobe principy, podobne odporucania. Takze je mozne, ze by sme si odbili to iste, len neskor.

U nas to teda na odplienkovanie zatial nevyzera, a to sme zacali v dvoch mesiacoch. Ale novinkou poslednych dni je, ze Miska zacala niekedy hlasit, ked sa docika: donesie mi nocnik, pripadne nan ukaze, ak je nablizku. Takze uz len aby zacala hlasit vopred a spolahlivo a mame odplienkovane 😀

johanka.
16. lis 2010

@sussanah dobra fotka 😉 fakt gratulujem k tak skoremu uspechu. Som to nechcela zakriknut hned ako si zahlasila, ze "odplienkovane", ze ci to nebola len svetla chvilka. No ked fungujete uz mesiac, tak to je parada, to uz naozaj vyzera byt definitivne.