Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kili
26. lis 2008

skôr si myslím, že keď majú tie otázky, tak mali celú reportáž, teda aj to po, venovať bezplienkovke a nie odúčaniu od plienok, však si to pripravujú oni, tak keď mala otázky, tak mala zisťovať ďalej. No ale aspoň že to tátál nezavrhli ako týranie a ľudia, čo ich to zaujalo budú zháňať info na nete, tak ako napísala bubaaca

sonulah
26. lis 2008

holky, my máme neskutečný čuro-intervaly: např.včera jsme odešli z domova po půl třetí, přišli v půl šestý a dítě bylo suchý.... a spalo 1x5 min a pak půl hodiny.... jinak bylo vzhůru 😕

bubaaco - supr, škoda, že při rychlosti mýho počítače to vidim stylem 3 vteřiny vy -pak 2 nic atd.... ☹

sonulah
26. lis 2008

hm, tak už jsem to skoukla celý - následná debata o tom, jak to dělají ty maminky v autosedačce..... 😝 asi tam mělo důrazněji zaznít, že to dítě neni bez plen, ač tam Bu řikala, že dítě hlásí i počůranou plenku 😠 asi to nepochopily ženy jedny.... ☹

milwa
26. lis 2008

No jo, myslim, ze z toho bylo videt, ze to povazuji za takovou roztomilou alternativnost, ktera je prakticky dost nepouzitelna, a samy se budou radsi venovat tomu, jak ucit ve dvou letech na nocnik...

yancha
27. lis 2008

Ahoj holky, bezplenkujem s mojí holčičkou už skoro měsíc a mám problém. V noci jsem zkoušela dát jí na ovčí kožešinu a pod ní plínu, jak doporučovala Bora, ale pořád se kroutila, kopala, budila... Navíc mi připadá 8 plínek za noc docela dost, nečůrá totiž jen při kojení. Je to fakt únavný a nevyspím se. Jak to děláte vy? Předtím jsme měly v noci jednorázovku, ale chtěla jsem je už úplně vyloučit, přes den máme látkový plínky...

bubaaca
27. lis 2008

ono bolo blbe, že za mnou prišla ina reporterka a jej som to vysvetlila a potom v štúdiu boli iné baby, a tiež tam nedali všetko, čo som hovorila na kameru.A už vôbec som nevedela, že je to téma učenia na nočník v dvoch rokoch 😖 , mne povedali, že téma je bezplienková metóda. 😔

yancha - ono to závisí aj ako je dieťa staré a koľko ho kojíš v noci a pod. Mne Gregor doteraz mával suché noci aj 10hod a ako sme začali s režimom a obmedzovaním kojenia v noci - teda učím ho zaspávať bez koja, hojdaním a spievaním + asi mu aj zuby pojdu máme od 2 po 5 mokrých ale totál mokrých plienok v noci - dávam aj na nočník - ale totál bojkot a hned na to sa preciká durch. 😠

kili
27. lis 2008

bubaaca, to je jasné, že reportérka je iná, ale hádam si ten záznam kukli skôr ako pri vysielaní a tak sa mohli informovať buď u teba alebo u tej reportérky.

sonulah
27. lis 2008

hm, tak my budeme asi taky chodit - jako jura od lenkykt..... 😀 (kili 😉 )........... dneska jenom měnim pleny, ani jeden zásah 😅

yancha
27. lis 2008

bubaaca-Tabi jsou 4 měsíce a kojím jí plně, tak to snad bude časem lepší, nevím. 😉 Reportáž se mi líbí, teda ta tvoje část, ta moderátorská stojí za houby 😒 Ještě otázku do pléna: jak bezplenkujete na veřejnosti? My zkoušely několikrát na návštěvách a úspěšně, jinak ještě nemáme velké zkušenosti.

valka
27. lis 2008

tak tipujem, ze ta relacia bola zaplatena pekne krasne vyrobcami plienok... 😠 😠 😠 ten zaver od moderatorky bol uuuuuuuplne odveci...

kocky, ja som zufala...mala ma zapareny zadocek a nejde to prec ani weledou, ani sudocremom...zacala som davat mliecko, tak uvidime...ale nechapem to...stale ma suchu plienku, staci, ze je chvilu v mokrej a ako to zistim, tak menim...nema ziadne pulky, iba vo a cc v bodycku...co s tym? zapareninka je taka divna - otvorena ranka pozdlz ritneho zarezu dlha asi 3cm...prosim, poradte... 😕 🙄

venonna
27. lis 2008

vali, skus jej dat do kupela odvar z alchemilky, mozno zaberie 😉
alebo potom mam osvedcene aj toto http://www.spirig.sk/lieky/excipial_u.html

indy
27. lis 2008

ja natieram homeopatickou mastou cicaderma a ta vzdy pomoze nielen malemu, ale aj mne a manzel si tiez pochvaluje 😉

indy
27. lis 2008

co sa tyka uspesnosti tak v poslednej dobe je to bieda. Mojmir uz rozsiril svoj recnicky repertoar tak je dost zlozite rozpoznat hlasenie od dalsich vykrikov a roznych hlasovych prejavov. No ale dnes to bolo po dlhej dobe fain asi 4 plienky za cely den a jedna od 1 do 8 vecera
ad. relacia - Divala som sa na to v priamom prenose a ked na to spomeniem tak ma to vytaca este teraz, ako tam celu BKM tie moderatorske "esa" zjednodusili a zaradili do kolonky oducania od nocnika a urobili ludom z toho este vacsi zmatok ako mali doteraz. Buba tvoje ucinkovanie bolo super skoda ze ti nedali viac priestoru

lenkakt
27. lis 2008

valko, na opruzeniny zabírá baby aviril (pak se v zimě hodí i na nos odřený od rýmy, v tom nemá konkurenci).
sklon k opruzení závisí i na tom, co malá jí a pije a jestli jí třeba nerostou zuby. v naší rodině se traduje, že když je moč tak ostrá, že se dítě oprudí, pomůže mu dávat do jídla hodně petržele (ona má močopudné účinky a ředí moč) - léčila tak máma mne a já loni v létě adélku. pomáhá to.

audreyd
27. lis 2008

valka, u nás vedie pityol! ale to až keď horí!!!!

a my? nula bodov 🙄 adeli sa plazí a nemá čas mi čokoľvek ukazovať 😖 a ráno, kým sa ja preberiem, tak už ju na nočník dávať netreba 😖

valka
27. lis 2008

dakujem 🙂
tak petrzlen uz davam par dni - kvoli zelezu, som sa niekde docitala..no a zuby idu..takze asi len pockat 😒
skusim tie bylinky a uvidime, ci zaberie...ak nie, zacneme liekmi...

milwa
27. lis 2008

yancha, dokud mala v noci i kakala, tak jsem prebalovala, pak jsem se na to vykaslala a jen jsem se otocila na bok, kojila a spala dal. Od pul roku jsem pozvolna zacala davat na nocnik i v noci. nekdy jsem z toho uplne vycerpana, ale to hlavne kdyz jsou ty pokusy v noci neuspesny. Kdyz se vycura, tak me to tak potesi, ze jsem v pohode.

A balila jsem nejdriv IVcc na novosklad vycpany vv, pozdeji nocni plinky Bamboo extra. Od doby co nocnikujem, tak ma normalne cc poskladanou na osminy a pres ni vlnaky.
Je pravda, ze nechat dite s holym zadkem by se na nocnikovani fakt hodilo, ale kdyz cestuje po posteli, tak bych musela mit ovci kozesinu pres celou postel.

Bezplenkovani na verejnosti v zime nedelam, v lete jsem davala curat, kdyz byla prilezitost - v parku nebo tak. U pribuznych stejne jako doma, to nepovazuju za verejnost.

yancha
29. lis 2008

milwa: diky moc za odpoved, jen nevim, co je " IVcc na novosklad vycpany vv", jeste tuhle terminologii uplne neovladam 🙂 , bambusky mame popolinky, ale ne nocni, tak mozna by stalo za to je poridit. Dnes jsme meli zase psycho, kdyz se Tabi pocurala na plinku, zacala se vrtet a sotva jsem ji z pod ni vytahla a davala opatrne suchou, zacala brecet. A opet neco skoncilo i na prosteradle, ach jo. Nocnik v noci vubec nechce. Jo, a jeste si vzdycky pocura i obleceni, to je fakt vopruz ji to sundavat. Toz tak 😉 Tak vam, holky, preju, at to mate v noci lepsi.

kili
29. lis 2008

yancha, nie je v noci náhodou nočník studený? že by ho preto nechcela, skús dať cez zadnú časť plienku, keď ju naňho dávaš

IVcc na novosklad vycpany vv = čtvercová plienka /čc/ značky Imsevimse /IV/ zložená na novorodenecký sklad http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=2&cln=6&gs... a do nej vložená viacvrstvová plienka /vv/

ro.le
29. lis 2008

Tak jsem si na výše uvedených stránkách prohlížela sklaádání těch plenek a mám dotaz:
Jak skládáte klasické čtvercovky u novorozeňat? Na ten novosklad nebo je necháváte jen tak složené na obdélník? A chápu to dobře, že ten skald 'na draka' je vhodný pro větší děti?

tara2
30. lis 2008

caute 🙂

pred 2 dnami sme zacali s malym praktizovat bkm, este sme len taky zaciatocnici 😅 , ale maly sa vcera do nocnika pekne vykakal...som kukala a normalne som zostala prekvapena, ze sa nam to tak pekne podarilo 🙂 . Budeme skusat dalej, tak drzte palce 😉

sonulah
30. lis 2008

ro.le, já dávala jednu plenu na novosklad a druhou na osminy na ní, sklad na draka je na větší děti. Teď už Jáchym tak často nekadí, takže dávam jednu plenu na osminy (když je nehoda, schytaj to bohužel i gatě, no 😅 ) a po každym počůru měnim plenu.
jinak s dotazama stran plen lze směle vyrazit do "Výbavy" - diskuze "Látkové pleny II"
zkratky jsou v tý samý grupě -název "Naše konkrétní látková výbava", hned na první straně jsou všechny ty čč a vv vysvětlený 😉

tara2, držíme 🙂

u nás teď fakt nic moc, ale občas se povede, beru to sportovně 😎

lenkakt
30. lis 2008

ro.le - já jsem pleny neskládala, jura měl prostě mezi nohama čtvercovku na osminy chycenou v bodyčku. novorozenec nečůrá takové dávky a bylo horké léto... bylo to nejméně práce. v zimě jsme přidali vlněný obdélník

vikinka27
30. lis 2008

role, ja som isty cas novorodencovi davala striedavo novo sklad aj na osminy - zalezalo od nohaviciek, ktore som pouzivala. novosklad do PUL nohaviciek, osminkove do ostatnych.
teraz uz pouzivam bud osminovy sklad (prelozeny vlnenym obdlznikom) alebo dvanastinovy (bez obdlznika, tie mam nastrihane vacsie ;) )

venonna
1. pro 2008

baby, ja s tym asi seknem alebo co ☹
mala ma uplne bojkotuje, nocnik nechce ani vidiet (ani stary, ani ten krasny novy od jabrunko!), sem tam sa da ukecat nad umyvadlo. Esteze v noci co to odchytim 😒 A kako musim sakra striehnut, inak by aj to nevahala nalozit do gati 😠 Neviem, ved sa jej len nedavno vytlacili vsetky 4 stolicky... zeby sli dalsie zubale? 😲
☹ ☹ ☹

fibi
1. pro 2008

vydrž ven 🙂 Toto je pravdepodobne posledný štrajk, tak si ho chce asi helenka vychutnať 😉

kili
1. pro 2008

ven, u nás tiež, mám chuť s tým praštiť. Hlavne čo ma vytáča, že A. niekedy začne čúrať a štrajkovať začne ani neskončí, to mám potom nervy, aby nebolo všetko očúrané. Pindíka mu musím držať smerom dole, takže keď sa začne mykať, tak je jasné, že sa mi hneď vyšmykne. Na nohách má natiahnuté pančucháče, to sa mi ich nechce dávať úplne dole, takže sa ich snažím brániť. Tiež by som uvýtala, keby sa netrafil na naše zubné kefky 😀
No ale vtedy mi fakt do smiechu nie je a zúrim. A teda vôbec sa nám nedarí, kakanie zásadne do plienok, niekedy sa A. vykaká, keď si niečo nechá do predobedňajšieho spánku, to už je unavený na štrajk, tak vtedy sa niekedy vykaká. A ešte k tomu obaja se.ú ako o závod, za 1,5 dňa 10 posratých plienok 😝

venonna
1. pro 2008

kili, kde sa so svojim stazovanim hrabem na Teba... uz som ticho 🤐 som rada, ze to nemam dvojmo 😅
hm, takze radite vydrzat... no, budem sa snazit... 😖

lenki33
1. pro 2008

ahojte, odkedy je tato tema v babatkach tak uz sem vobec nechodim, pretoze ma dost rozculuju ostatne temy v babatkach 😝
ale inak my sme tiez plne plienkovy, nocnik ani pocut, ale zase si vymakal perfetny sposob ako curat pomimo plienku a nezamocit sa, doma ma totiz oblecene rychloprdky a body s cc a vie sa nastavi tak aby cural bokom toho body, no je mu teda dooost velke. Pri kakani chodim a bobky zbieram, horsie to je ked je to redsie. Tak to uz sme mali vselikde naposledy v bazene s gulickami 😠 ale zase sa clovek nenudi a stale mame cisto kedze to furt musim upratovat.
Aj tak sme na tom podla man lepsie ako normalne plienkovane deti,lebo pri tom fakt citit tu komunikaciu medzi nami aj vtedy ked mi robi naschval. Neviem ako by som to znasala keby sme mali koberce....??
No aspon je sranda 😀

venonna
1. pro 2008

veru, aj mne sa zda, ze to tu uz nie je taka ziva diskusia, ako ked to bolo vo volej diskusii ☹