Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sussanah
3. pro 2010

@mamusia jo jeste me napadlo, myslim ze dobrym krokem je v tu pravou chvili sundat pliny a nechat jen v kalhotkach a teplakach. Nachytat si nahradni obleceni, ja davala do slipu takovou vlozku, aby to neteklo nohavicema, ale aby mel mokre i teplaky a behem 2 dnu velice rychle pochopil a zacal hlasit 🙂

hamma
3. pro 2010

@lmm taky si říkám, proč nemůže být v přebalovací místnosti taky záchod - když už to zařizují, tak by na to mohli myslet. No, zas na druhou stranu, můžeme být rády, že vůbec nějaký přebalovací a kojící místnosti jsou!

sussanah
3. pro 2010

@hamma ja myslim, ze tam ty zachody naschval nedavaji, aby tam nechodili lidi jen na zachod a tim padem neznecistovali misto pro matky s ditetem 😉

misha_
4. pro 2010

@hamma S buzenim na zachod ti naprosto rozumim. My uz jsme ve fazi, kdy B. nepotrebuje v noci jist, ale budi se na zachod. A nekdy se vzbudi tolik, ze zas nemuze usnout. Vcera ji to trvalo dve hodiny. To jsme BKM proklinali. A k tem mistnostem, taky jsme v kocaru vozili misku, ze zacatku jsem ji davala na misku i v parku. Pak jsem si rekla, ze kdyz pejsci muzou na travicku, tak B. muze taky. A kdyz v prebalovaci mistnosti nikdo nebyl, davala jsem ji rovnou nad umyvadlo. Vetsinou nad nim byva zrcadlo, takze jak se videla, nebylo to uplne cizi prostredi a slo ji to mnohem lip. Ted uz musime chodit rovnou na zachod, protoze vyndavat ty jeji sisky z umyvadla neni nic moc.
Jinak myslim, ze uz jsme presne v te fazi, kdy ma mnohem vic veci na praci, nez hlasit curani. Doma jeste jakztakz, ale treba na navsteve, kde si hraje, vubec nic. Je mozne, ze ma novy signal dat rucicky nad hlavu. Jenomze ji ted tatinek trenuje na "takhle velika" a tezko rict, z jake priciny to dela. Nebo ji to proste bavi a nema k tomu zadny jiny duvod. Kdo se v tom ma vyznat, ze.

evi_
5. pro 2010

Ahoj, moc zdravím, jsem zde úplně nová. Mám dvou a půl měsíční holčičku. O bezplenkové metodě jsem se dozvěděla, když jsem se začala více zajímat o látkové plínky. Překvapilo mě, že něco takového vůbec existuje a je možné 😨 ..zároveň mi to přišlo jako neuskutečnitelné - nejsem schopna vypozorovat u dcerky signály. Nicméně jsem si řekla, že to vyzkouším - vím, že čůrá po probuzení a po kojení. Během včerejška se nám podařilo zachytit čůrání asi šestkrát..to stejné se opakovalo i dnes. Navíc si občas i pěkně "kákne" - no je u toho spousta radosti, když se to podaří.
A tak posledních pár dnů studuji informace na netu... vidím, že je zde již popsaných 173 stránek vašimi příspěvky - určitě v nich bude spousta mouder a ráda se jimi v budoucnu budu probírat. Měla bych několik dotazů, které určitě v daných stránkách obsaženy budou, ale poprosím vás, zda byste mi mohli poskytnout rady dříve, než se všema stránkama proberu. Předem moc díky 🙂
1. - Jak dlouho bych měla malou držet nad vanou (používám vanu, která je hned u přebalováku). Stává se mi, že malou dám do klubíčka, ta se na mě kouká...pak se začne (někdy) vrtět a brečet ☹ ...a pak (někdy) brečet přestane a vyčůrá se.
2. - Občas před čůráním brečí, občas ne... je v pořádku, že brečí nebo dělám něco špatně?
3. - Mám se snažit vysledovat jeden signál nebo se stává, že dává více různých signálů, na které bych měla reagovat?
4. - Jak dlouho před čůráním signál dává? ...stále nevím jak ten signál rozeznat...jestli se mám soustředit na signály např.3 vteřiny před čůráním nebo minutu před.
5. - Stane se, že malou držím, ona napíná, brečí,...tak jí dám na podložku a ona se v tu ranu vyčůrá.. Co dělám špatně?

sussanah
5. pro 2010

@evi_ Ahoj, vitej 🙂 Pokusim se zodpovedet dle mych zkusenosti, ale kazde mimco je jine i v BKM, takze to neber jako univerzalni navod 😉
1- ja drzela maleho tak kolem 2-3min. On proste nez si na to jeste uplne navyknul, tak taky proste drzel a cestou na prebalovak pocural vypinac 😀 Proste jsme to zkusili, dali mu chvilku a kdyz nic, no tak nic. No a od prebalovaku a zpatky jsme ho nosili s cc mezi nozkama 🙂 Pokud tlacil nebo viditelne tam nejaka snaha byla, tak jsme pockali trochu dele, ale nikdy ne vic nez 5min (kdyz nepocitam jeho 10min tlaceni na pokracovani 😝 )
2- no kdyz se maly u nas vzpiral, tak jsme ho zkusili zaujmout a znovu curaci zvuk a kdyz si proste stezoval, no tak jsme toho nechali
3- u nas signaly v tomhle veku proste nebyly, davali jsme curat jen u prebalovani, potom spis podle cau a intuice. Prvni signaly mysim byly az kolem toho 5-6m (nevedome) a vedome kolem 10m
4 - viz 3, ale u tak maleho mimca to bude otazka 1min maximalne podle me. U nas to kolem 5-6m bylo vetsinou kdyz prisla potreba, ale dokazal uz i chvilku pockat (jakoze 2min)
5 - jak malou drzis? neni ji treba tohle neprijemne? Muze mit treba "spatny" pocit z velkeho prostoru vany 😅 Zkuste nejakou tvarovanou misku, nebo dat nad umyvadlo, nad nim byva vetsinou zrcadlo a to mimca maji obvykle rada 😉

lmm
6. pro 2010

@evi_ zjistila jsem, že vlastně neumím odpovědět na žádnou z Tvých otázek dost uspokojivě 🙂. Brečet může ze spousty různých důvodů (zima, nepohodlná poloha, velká vana a tisíc dalších), myslím, že časem se to nějak utřepe, až si zvykne, že se takhle chodí čůrat. K signálům - myslím, že takhle malá mimča dost často nesignalizují (nebo ne dost zřetelně) - kde to ale jde krásně poznat, je při nošení. Jestli nosíš malou v šátku nebo manduce, tam většinou děti signalizují tím, že se snaží vymanit ven. Jinak je lepší se spoléhat hlavně na časování. Signály se průběžně mění. Někdy nejsou vůbec. Myslím, že hodně se Ti toho ujasní, až budeš bezplenkovat trošku déle, až si i malá zvykne, že se takhle čůrá, pak si v tom budete líp rozumět, ona bude vědět, co se po ní chce, a Ty ji budeš mít víc přečtenou.

evi_
6. pro 2010

Moc díky za odpovědi 🙂
Malou držím tak, že jednou rukou ji podepírám zádíčka a hlavičku a druhou rukou držím nožičky. Zkoušela jsem jí mít opřenou jejíma zádíčkama o sebe, ale zdálo se mi, že měla u toho zmáčklé bříško a ublinkávala... Jo a malou nenosím...šátek nemám a ani o něm zatím neuvažuji.
Není mi teda moc jasné to s těma signálama 🙂 ..v článcích jsem četla, že je dobré s mimčem začínat do 4.měsíce, že pak, pokud se jejich schopnost signalizovat nerozvíjí, tak upadá...
To se neshoduje s tím, že teď čtu, že tak malé mimčo ještě nesignalizuje... ?
Jak je to u vás s úspěšností? Kolik máte denně počůraných plínek? ..stalo se, že nemáte vůbec žádnou..že to vychytáte vždy? ..a jak dlouho se BKM věnujete? 😉

lmm
6. pro 2010

@evi_ mně to s těmi signály není jasné dodnes 🙂. Dcera jednu dobu signalizovala hezky (vysoký pláč), takže to jsem poznala. Ale pak přešla na vrnění, které znamenalo i tisíc jiných věcí, takže jsme se spolíhali spíš na časování. Teď už signály nepoznám vůbec, pokud není v manduce. My jsme prvních pár měsíců byli hodně úspěšní, někdy i s jednou plínou na celý den. Ale jak se začnou děti víc hýbat, rostou zuby atd., většinou se to o dost zhorší. To ale nevadí, protože děti už si pamatují, že se dá čůrat i jinam než do plíny. Dcera měla dva měsíce totální bojkot, kdy jsme trefili čůrání třeba jen jednou za týden, myslela jsem, že už to dávno zapomněla. Pak jsme jeli na týden pryč, měla jsem ji v manduce a ona hlásila krásně každé čůrání, nebo si aspoň vědomě trochu učurkla, když jsem ji dala bez signálu (když jsme zrovna byli na záchodě a věděla jsem, že dlouho zase nebudem). Je to prostě kouzelné.

sussanah
6. pro 2010

@evi_ no ma se zacit do toho 4m nejen kvuli tem signalum, ale ja myslim, ze i kvuli tomu, at se dite nenauci proste vykonavat potrebu jen do pleny. Protoze v te dobe se zacina koukat kolem sebe atd a proste kdyz bude vylucovat jen a jen do plenek, tak uz to bude mit natolik zazite, ze to pro neho bude potom sok, aby vylucovalo nekam jinak (tot muj nazor). My jsme zacali chytat to curanio az kolem toho 3,5m (do te doby jen u prebalovani + kakani). Nekdy kolem 4 - 4,5m jsme se dostali prumerne na 3plinky na den (prebalovala jsem hned po pocurani) + noc. Nejlepsi obdobi bylo u nas mezi 6-8m, to mival i uplne suche dny, nekdy i noci, vetsinou jsme meli 1-2plinky, sem tam hlasil, ale nejvice mi fungovala intuice a casovani. Potom docela bojkot kolem 9m (to ucuraval po 15min 😠 ), pak se to srovnalo a pak v 11m jsme byli na dovci u more, maly se temer odplenil a to vcetne noci a od 12m jsme bez plen uplne (jen na prvni 2h v noci ma plinku, do prvniho nocniho vycurani). Sem tam ma nehodu, ale uz minimalne, spis si jen ucurne a utika na nocnik.

suik
6. pro 2010

@evi_ já jsem tady taky víceméně nová ...

taky mi občas pláče a taky si myslím, že to může být tisíc věcí - zkusím změnit polohu nebo změnit místo na čůrání, držím ji buď v klubíčku, nebo jednou rukou nožky, druhou podpírám zádíčka a zároveň se opírám o hranu umyvadla, zádíčkama je na mém bříšku - tu tvoji polohu si nějak nedovedu představit, jak držíš tu hlavičku. Taky mi občas ublinkne, ale to by myslím ublinkla tak jako tak...

někdy pláče protože jí to nejde, aspoň to si myslím, taky pláče z haldu, takže u nás nehrozí jít čůrat po probuzení, páč to je většinou akutní hlad....už jsem to párkrát udělala, blbě jsem identifikovala pláč a to byl pak řev.

já mám přebalovák v ložnici a běžíme do koupelny, mezi nožky jí dávám takové ty malinké žínky s barevným ouškem z ikei, mám asi pět balíků a furt je točím. přijdou mi praktičtějsí něž pleny, páč nejsou tak velké, většinou jsou jen umazaný od zadečku, jen jednou se tam pokadila, když jsem se přesouvala ze záchoda nad umyvadlo. Taky je někdy přidržuju před prckou, když čůrá do takový šlehací misky, někdy se stane, že to jde mimo.

signály jsou pro mě velká neznámá, nejspíš má celou škálu - vypadá že přemejšlí, vyplazuje jazyk - to ale myslím dělá i jen tak....taky vydává zvuk eeee - to jsem pak začala říkat i jako čůrací a kakací zvuk.

misha_
6. pro 2010

@evi_ Vidim, ze mate stejny zacatek jako my. Taky jsem hledala info o latkovkach a nasla clanek o tom, ze nejlepsi plinky jsou zadne plinky 🙂 Myslim, ze vsechno zasadni ti holky napsaly. U nas to bylo i je obdobne. Signal u nas znamena, ze se najednou zacne chovat jinak. Jako male miminko se zacala treba hodne vrtet, pak dost neprijemne knourat, ale ne brecet. Taky se krenila v obliceji a protahovala nozicky. Pres leto jsme kolikrat meli cely den suchou plinu, od 6. mesice (v zari) je porad hur, ale to je asi vsude. Ze zacatku mi mala taky hodne plakala, predevsim proto, ze jsem nedokazala rozpoznat, jestli chce na zachod, najist nebo neco jineho (pry ze to maminka pozna od sesteho tydne - haha) Jestli se ti propina a pak se pocura na podlozce, treba ji nevyhovuje poloha v klubicku. Mozna by pro zacatek stacilo nechat ji delat potrebu na plinku a u toho delat nejaky curaci zvuk.

mamusia
7. pro 2010

@sussanah dakujem,skusim to s tymi nohavickami,no nemam tolko teplacikov,tak treba najprv nakupit 🙂 Inak sme vcera boli na sone a dalsie dievcatko budeme mat,tak cinak naplno vyuzijeme uz od nemocnice 😉

sussanah
7. pro 2010

@mamusia super, tak gratulace 🙂 hlavne, ze je ale vsechno v poradku a holcicka roste 🙂

evi_
7. pro 2010

Moc vám všem děkuji za odpovědi, jste bezva 🙂
Doufám, že mě neodradí neúspěchy...dost to prožívám 😅
Včera se mi asi dvakrát stalo, že se počůrala chvilku po tom, co jsem jí dala zpět na podložku. Zkoušela jsem během ne/čůrání měnit jí i polohy...
Vyfotila jsem jeden z dnešních úspěchů - kvůli poloze, abyste věděli jak to u nás je..tak foto vložím.
Pořád nevím jestli je dobře, když u toho malá brečí - asi v 50% případů...

evi_
7. pro 2010

Tak se mi nepodařilo stáhnout to foto, co jsem udělala, tak dávám foto alespoň z předvčerejška - manža drží malou..já malou držím pravou rukou pod kolínkama. Doufám, že je na fotce vidět alespoň něco pro představu.

sussanah
7. pro 2010

@evi_ no tak pridam dalsi radu, neprozivej to tolik 😉 Deti jsou barometrem nalad a zrovna u bkm u nas platilo to, ze cim vice jsem to prozivala, tim mene bylo uspechu 😀 Jinak teda takhle jsem jeste drzeni na curani nevidela 😕 My jsme drzeli takhle (maly ma na fotkce tak neco mezi 2,5 - 3m). Ta fotka je uz na konci curani, uz ho mm pomalu zvedal, ale pri drzeni mival maly jeste vic zakulacena zada, nozicky trochu vic dopredu

evi_
7. pro 2010

Aha..neprožívat... 😀 ...a ještě jak se to dělá sím? 🙂
Povedlo se mi vyfotit nové foto..přikládám...takže takhle jí držím... jsem někde právě četla, že když se mimi počůrá po položení napodložku, tak se má zkusit dávat čůrat více v leže...teda tak jsem to alespoň pochopila..tak já teda nevíííím...
No a když se dívám na tu fotku - tak je tam červený záhyb ve faldíčku (ale na téhle malé fotce to vidět není, hm)- snažím se to ošetřovat co nejvíce a mazat..ale nemizí to..má to stále červené..nevíte co na to? (je to trošku z jiného soudku 🙂 )

evi_
7. pro 2010

@evi_ jo, na tý fotce to není vidět, ale levou nohu mám ještě opřenou o rantl vany a malá má zádíčka i na mém stehně.

jitka_
8. pro 2010

Ahojte! Člověk tu chvilku není a vy zase popíšete tři stránky 🙂
U nás to teda na odplenkování taky nevypadá. Kakání teda máme všechno do nočníku, to teda jo, kaká tak 2-3x denně. Ale to čurání teda nechytáme. Pokud za ní opravdu nechodím každých patnáct minut, tak to pustí. Teď se teda vyčurá, i když je počuraná, fakt se snaží tlačit a ještě pár kapek pustí 😀, ale když něco dělám a nejdu za ní hned, tak to pustí. Signály pozoruju jen zřídka, takže se řídím fakt jenom časem.
A s tím čuráním jinde než doma je to fakt blbé. Na rehabilitacích nám obě sestřičky fandí a v klidu čekají, než se vyčuráme a jsou vždycky šťastné s náma. Ale včera jsme byli na očkování, malá se vyčurala v čekárně, na řadu jsme přišli až za nějakou dobu, byla prohlídka, vážení a tak. Tak jsem ji pak dávala nad nočník a sestra nervozně postávala opodál s hračkou, že vyzkoušíme sluch. Manžel mi říkal, že celou dobu nás sledovala, ale malá se nevyčurala, já jsem byla z toho nervozní, že jsem měla pocit, že ji zdržujeme, tak jsem ji zabalila, no a doma jsem ji rozbalila a byla počuraná. Doktorka je super, ale z té sestry mám trošku smíšené pocity.
Jinak pěkně rosteme, malá má už 5,8kg a 63 cm. Pohyblivá je tedy až moc, převrací se, už se zvedá na ručičkách, na bříšku si hraje s hračkou. Když ji mám na klíně, tak sedí chvilku i bez opory a bez držení.

@evi_ Já jsem začínala, když malá měla tři týdny. Ale ona je tak živá, že v té poloze, jak jsi ji vyfotila, bych ji vůbec neudržela. My od začátku používáme jenom jednu polohu, mám ji zádíčkama opřenou o moje břicho a rukama ji držím za stehýnka. Je fakt, že si občas ublinkne, ale to ona si ublinkne i v náručí i na podložce.

@misha_ Já bych ji v tom lehátku nenakrmila, jak se pořád mrská. V té židličce nesedí na kolmo, sice nejde sklopit, ale naše malá je fakt drobek, takže ji v té židličce aspoň nakloním, aby byla trošku nakloněná a zádíčka měla do kulata.

@lmm Mě napadlo, jestli by vám nepomohlo taky nějaké to cvičení, aby se malá posílila a rozpohybovala. V těch 9 měsících by už sedět mohla. Jak jsi psala, že syn seděl až v 15 měsících, to je opravdu hodně pozdě, to už spousta dětí chodí. Tvojí doktorce to nebylo divné?

lmm
8. pro 2010

@jitka_ my jsme se synem celou tu dobu cvičili Vojtu. A teď znovu, když rehabilitační viděly dceru, říkaly, že je ukázková. Prostě je jen líná po mamině 🙂. Neřeším to, syn byl hodně pozadu a dneska běhá jako všechny ostatní děti a vydrží toho ještě víc. Jinak syn v té době už dávno chodil, ale neseděl 🙂.
Holky, máme takový problém s kojením, malé vyrostly horní zuby a já mám bradavky na cimprcampr. Ona nekouše, ale je tak silně přisátá, že se mi těma zubama přes tu kůži prostě prošoupe ☹. Máte nápad?

jitka_
8. pro 2010

@lmm Aha, tak to jo, to jsi určitě psala o tom vojtovi a já zapoměla. To už mi taky jedna maminka říkala, cvičili taky vojtu od narození a malý se vůbec neplazil a rovnou začal chodit.
A my dnes opět přebalujeme. Noci máme taky durch. Jak je za celý den unavená, protože vůbec nespí, tak usíná večer hned po nakrmení, maximálně se jednou vyčurá, takže v noci přebaluju dvakrát a ráno je zase durch a ještě se vyčurá do nočníku. A to v noci nekojím, tak kde se v ní toho tolik vezme, nechápu. Čurá míň než dřív, ale míň toho chytám, takže máme víc počuranejch plínek než před měsícem.

misha_
8. pro 2010

@jitka_ Se sezenim je to takove prapodivne. Pry v Australii naprosto bezne uci deti sedet co nejdrive, treba od ctyr mesicu. U nas se prosazuje uplne samostatny vyvoj, tj. kdyz si sam sedne, je to spravne. A pak si vyber. Normalni je, kdyz deti chodi do 18 mesicu a sednou si az ze stoje, jakoze si kecnou na zadecek. Stejne si to kazde dite udela podle sebe, ze.
@lmm Male taky rostou horni zuby, Bojim, bojim. Dej vedet, az neco vymyslis.
@evi_ Taky se priklanim k nazoru, hlavne se nestresovat. Mne se osvedcilo venovat se jeste necemu jinemu, nez pozorovani signalu. Pak to docela fungovalo. Ted se mi teda nedari vubec (jenom mne, babicka to docela vychytava), ale mala mi opravdu signal neda. Vcera se mi pocurala do plinky pri mazleni a ani neknourla.

jitka_
10. pro 2010

Holky, potřebuju poradit, prosím!! Naše malá už týden papá maso se zeleninkou a vše v pohodě, dávám jí kupované, zatím toho tolik nesní. Včera jsem poprvé dala dopoledne jako přesnídávku půlku jemně strouhaného jablíčka. Dala jsem jí ho syrové, snědla všechno. Dneska ráno se nemohla vykakat, měla to hrozně tuhé, hrozně tlačila, ale nakonec na potřetí se jí to povedlo a ke konci to kakání bylo normální kašovité. Ale tak za hodinku se jí úplně oprudil zadeček! Má to tak dva centimetry dokola kolem řitního otvoru a teď za další tři hodiny už to má červené jak rak! Mohlo to být tím jablkem, že bylo syrové, nebo čím? Jo a ještě jsem jí včera dala na zapití toho masa se zeleninou dětský čaj s heřmánkem, vypila asi 50ml. Jinak bylo vše stejné, nic jiného jsem nedávala ani jsem nepoužívala nějakou kosmetiku.

misha_
10. pro 2010

@jitka_ Vzdycky jsem si myslela, ze opruzeniny jsou jenom z toho, ze deti jsou dlouho ve spinave plince. To u vas nehrozi. Nemohla by to mit spis nez z jidla treba z noveho prasku na prani nebo nove plinky? U nas byla reakce na jidlo videt predevsim na obliceji a rucickach. Zkus ji nechavat hodne na volno a oplachovat treba v hermanku. Ja jsem opruzeniny mazala kremem nivea na zadecek a docela to fungovalo. Drzim vam palce, at se toho brzy zbavite.

lmm
10. pro 2010

@jitka_ to se nám stalo minulý týden, taky jsem nepochopila, z čeho to bylo. Je to celkově takové pitomé místo, protože se tam stýkají dvě půlky zadečku a moc to tam nedýchá. Stačí, aby se tam rozmázla kapička kakance, když si třeba upšoukne, pohybem se to tam rozmaže a neštěstí je na světě. Já jsem mazala sudocremem, za dva dny to bylo OK. Heřmánek je častý alergen, ale to by se podle mě projevilo i jinde než na tom zadečku.
@misha_ kdysi jsem učila angličtinu nějaké kosmetičky, ty říkaly, že nivea je strašnej sajrajt, že to obsahuje nějaké svinstvo /hliník nebo tak něco, už si to nepamatuju/. Já jsem ji nikdy nepoužívala, tudíž jsem po tom nepátrala, tak se možná pro jistotu zkus podívat na složení.
Já jsem si dneska udělala radost a koupila malé troje minikalhotky. Byla to velikost 104, ale jsou fakt pidi. Tak je dneska na noc zkusím dát, těch šest hodin po usnutí bývá celkem spolehlivě suchá. Držte pěsti 🙂.

jitka_
10. pro 2010

@misha_ Prášek je pořád stejný a plínky taky, proto to nechápu. Ale co přikrmujeme, tak jsem si všimla, že to čurání už je cítit. Dřív jsem ani nepoznala, že je počuraná a teď mi to fakt smrdí, a to ji v tom nenechávám a hned přebaluju. Jedině v noci je v tom dýl, i když přebaluju dvakrát, tak je plínka stejně nacucaná. Tak leda mě napadlo, že z toho čurání by to mohlo taky být. No už jsem jí to namazala krémem na opruzeniny Rybilkou, co máme doma. No ještě že jsem ji nedala pryč, co jsme přešly z papírovek na látkovky, tak jsem ji nepoužila. Díky, taky doufám, že to bude brzo dobrý.

@lmm Přesně tak, je to fakt blbý místo. Ráno si právě trochu ukákla, ale do nočníčku, tak leda že by to byla třeba moje chyba a špatně jsem jí prdelku utřela. Tak uvidíme.

Holky, to ovoce se má povařit? Teď si čtu recepty pro miminka a je tam psáno podusit. Hrušku jí dávat nebudu, v obchodě jsou jenom dovozový a bůhví, čím je to ošetřeno, leda bych jí dala kupovanou přesnídávku. Ale chci jí dát zase to jablko a potom banán. Mám to povařit? Nebo třeba na chvilku do mikrovlnky? Doktorka mi říkala, že najemno nastrouhat, tak mě ani nenapadlo to vařit a dala jsem jí to jablíčko syrový, tak bych jí tím nechtěla ublížit.

jitka_
10. pro 2010

Ještě bych potřebovala poradit, jak vaříte a mixujete brambory? Já jsem z toho měla takový hnusný lepivý sopel a malá to samozřejmě nejedla. Uvařenou mrkev se mi zase nepovedlo rozmixovat, jak toho byla taková troška. Tak zatím jí dávám kupované jídlo, ale chtěla bych jí vařit radši domácí. Nebo je to kupované lepší?

sussanah
10. pro 2010

@jitka_ doporucuje se ze zacatku lehce povarit kvuli pripadnym alergiim (staci s trochou vody v kastrolku). Nasemu malemu to ale nechutnalo, takze jsem to udelala jen jednou a pak uz jedl syrove na jemno nastrouhane jablicko 🙂 jo a brambroy, to maly na zacatku nesnasel, ono totiz uvarene, nesolene brambroy rozmixovane s vodou je pekny hnus 😝 Takze on je zacal poradne jist az kdyz jedl i kousky (s maslem), do te doby mohly byt v jidle maximalne tak 1/3brambor, jinak to nechtel jist. A ja teda fandim varenemu, kupovane jen kdyz cestujeme, pripadne mam 1-2sklenicky doma pro pripad nenadalych komplikaci 😀 jo a to opruzeni, to se obcas stava u novych potravin, je to taky forma reakce, ale neboj, vetsinou je to jen jednorazova zalezitost. Proste omyj, namaz a sleduj 🙂 Maly se mi taky opruzuje, hlavne kdyz miva prujem nebo proste jeden den hodne kaka a to uz je prosim odplenkovane dite 😉 Taky precejen prechod na prikrmy je pro traveni ditete fakt velka zmena, muze chvilku trvat, nez si na to zvykne (prujmy a zacpa) a nez se to dostane zase do normalu

lmm
10. pro 2010

@jitka_ nemyslím si, že by se povařením nějak vyloučily alergeny. Spíš ztratily vitamíny. Zkus to ještě párkrát takhle, třeba si jen potřebuje zvyknout. Přece jen je to šupa, po několika měsících mlíka. Brambory jsem rozmixovala s mlíkem (nejdřív MM, pak sušeným), ale taky mi to moc nechtěla. Mrkve můžeš uvařit na více dnů, aby to šlo rozmixovat, případně to dojíst sama 🙂. Já jsem ani u jednoho nekupovala, protože tomu nijak nefandím a oni to ani nechtěli. Jsem lenoch líná, tak jsem jednou za měsíc dva udělala vařící den, navařila z bio potravin různé mixy ze zeleniny, něco s masem, něco bez, něco s rýží, něco s pohankou, a zamrazila to do malých krabiček, pak jen rozmrazovala. Není nad čerstvé, ale nestíhám to každý den vařit, na každý den shánět bio potraviny atd.
Prdelka dneska spí poprvé v kalhotkách, tak jsem zvědavá, jestli budu převlíkat postel 🙂.