Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jonki
30. pro 2010

prosim o radu....je normalne aby mi 5 tyzdnove plne kojene dieta vydrzalo v suchej plienke od kojenia (prebalene po kojeni) do dalsieho kojenia 😕 ...to sa pred kojenim rozplakala a vycurala do misky....cca 3 hodiny...toho mocu nebolo vela...ale tak ani len netusim kolko ho ma byt u tak maleho babenka...normalne som sa zlakla ci je vsetko OK

lmm
30. pro 2010

@jonki, mně malá vydržela už tak ve dvou měsících v noci i šest hodin, přes den tak tři, když spala. Zato když nespala, čůrala co dvacet minut. V manduce taky vydržela nečůrat dlouho.
@lumarque, já jsem tak často nedávala, možná taky proto jsme nikdy neměli 100% suchý den. Dopoledne jsem dávala tak co půl hodiny, odpoledne tak co hodinu.

evi_
30. pro 2010

@zlilly Tak to nechápu, jak to ten Tvůj drobek může vydržet celou noc nečurat 😉 Jak to mají ty miminka vymyšelené a kam se jim ta moč ukládá, když vydrží tak dlouho 🙂 Je super, že Ti malej vydrží tak dlouho..má dobrej držák 😉

jonki
30. pro 2010

@lmm E spala tak to asi bude tym, vdaka 😉 ...ja som sa az zlakla-rozmyslala som, ci nie je dehydrovana a zacala som rekapitulovat ci jedla dost pocas dna 🙂 ...

vlnovkaa
30. pro 2010

Ahojte. Prislo aj na nas a neviem si rady. My praktizujeme BKM uz od 2 mesiacov ale teraz v 9 a pol mesiaci sa mi mala zasekava a pri pohlade na nocnik sa vzpiera a place. Najprv som ju teda nehala tak ale takymto tempom mame za den aj 15 plienok, takze naozaj neviem ci sa da nieco vymysliet. Nechcem nutit, skusala som aj zaujat ju nejakou hrackou a pritom skusit si "nepusti" ale nic. Cakala som avizovane zmeny pri prvych zubkoch ale to bolo v pohode. Teraz sa naucila liezt a mame problem. 🙂 prosim poradte.

vlnovkaa
30. pro 2010

@misha_ zlepsila si mi naladu, u nas je to presne ako pises, zacinala som mat obavy ze sa deje nieco neobvykle. Moja dcerka ma tiez 9 a pol mesiaca. 🙂)) Inak dnes poobede sme boli doma tak som ju nehala liezt "naostro" a predstav si ked je bolo treba cikat, trosku cvrkla do pancuch a potom ma volala, dokoncila to do nocnika. 🙂 asi to nebude az take zle ako som si myslela. 🙂

lmm
31. pro 2010

@evi_ lidi mají ve spánku všechno zpomalené na minimum, takže asi i tvorbu moči.
@jonki, tak to bude určitě tím, to se neboj. Kdyby byla dehydrovaná, tak je moč tmavší a smrdí. A některé porodní asistentky určují jako spodní hranici čtyři počůrané plíny na den, což už mi přijde fakt málo, tam se my vejdem tak pětkrát 🙂. Zkus si všimnout, že potom přijde pořádná dávka nebo několik čůrání za sebou.
@vlnovkaa, ještě to nemusí být bojkot, zkus změnit místo, záchod, umyvadlo se zrcadlem, jiný nočník, miska...holky, já vám závidím, u nás jde s věkem BKM od desíti k pěti. Nějaké punčocháčky nepřicházejí v úvahu, a to jsme ještě před měsícem používali na půl noci kalhotky ☹.

evi_
31. pro 2010

........Já to fakt nechápu 🙄 ...malá se vzbudila v noci o půl jedné na kojení, pak se vyčůrala a po chvilce usnula. Když se vzbudila na další kojení o půl šesté, tak jsem jí dala hned vyčůrat....vyčůrala se... ale plínku už měla mokrou... Kdy to jako stíhá se počůrat??? Myslela jsem, že děti ve spánku nečurají...nebo jo?

lmm
31. pro 2010

@evi_ čůrají zřejmě v polospánku, někdy se v noci zavrtí a už je to tam.

evi_
31. pro 2010

@lmm a zlepší se to asi kdy... nevis?

lmm
31. pro 2010

@evi_ myslím, že se s tím nedá celkem nic dělat. Do doby, než si bude uvědomovat, že se jí chce čůrat, a bude Tě umět zavolat, se asi počůrá, když se jí bude chtít. Ale díky BKM si děcka trénují delší výdrž. Jak jsem psala, naše malá vydržela celou noc suchá, když se budila (to byly časy) jen jednou. Nakojila jsem ji a dala vyčůrat a ráno byla suchá. Zato teď se budí co hodinu a plíny jenom lítají 🙂.

evi_
31. pro 2010

@lmm Díky 😉

vlnovkaa
31. pro 2010

@lmm OK, to ma nenapadlo, skusime. 🙂 diky

sussanah
1. led 2011

@sonkab ahoj, urcite je to fajn, ze zkousite, ale pokud nesedi, tak ho na ten nocnik neposazuj. Nema jeste dostatecne vyvinute zadove svalstvo, aby ho to v sedu udrzelo (natoz aby se do sedu sam dostal) a ani zvykani na nocnik za to nestoji. Spis si prichytni nocnik mezi nohama a malho si stoc do klubicka jeho zady na sve bricho (rukama drzim za stehynka). Vysazovala bych ze zacatku v tech obvyklych dobach, tj po spanku, po jidle (po vychazce, po koupani). Pripadne kdyz uvidis, ze tlaci, tak taky sup nad nocnik. Ona ta poloha v klubicku tem detem i pomuze s tou stolici ven, dost to ulevuje i u prdiku 🙂 A urcite bych ho nenechavala dlouho, max 5min, vic ne. Proste bud bude chtit nebo ne. A pak uz uvidis, jestli se zacne chytat. Nektere deti se chytnou i v tomhle veku a jine budou vesele odolavat do 3 let 😉

sussanah
1. led 2011

Jinak teda u nas, na maleho bylo asi ted hodne zmen, protoze se mi zase zacal pocuravat v noci 😔 Byli jsme u babi o svatcich a asi byl tak vyrizeny pres den, ze se v noci neprobudil na curani a pustil to do plinky. Ale protoze spava s mini plineckou a pak uz naostro, tak jsme prevlikali postylku asi 3x 🙄 Ted uz jsme doma a dostal opet megabalik, ale jak on to drzi a pak pusti najednou, tak veskere flisove vlozky do plin jsou kontraproduktivni, protoze to po nich stece bokem 😅 Ale doufam, ze az se to vsechno zase usadi, tak bude opet i v noci v suchu. Pres den mel teda vcera i 2 meganehody, opet plna davka, vubec nevim co se stalo, hlidal tatinek a maly se asi nejak zapomnel. Ale doufam, ze to bylo opravdu jen tim vanocnim a silvestrovskym frmolem kolem 🙂

jitka_
1. led 2011

Holky, komu tak malá miminka v noci nečurají, tak bacha na to! Nechci strašit, ale mám s tím vlastní zkušenost. Naše malá taky kolem čtvrtého měsíce v noci skoro nečurala, i mezi dvě kojeními vůbec nečurala (hlavně v noci) a přes den skoro pořád spala. Pak jsme byli na kontrole v poradně a zjistili jsme, že malá za měsíc přibrala 150g! Doktorka dokonce říkala, že je taková bledá a hubeňoučká, já si toho nevšimla, jak ji vidím pořád. Takže jsem musela začít dávat umělý mlíko. A od toho přikrmování najednou zase máme mokré noci a i přes den začala čurat mnohem víc. A to jsem si předtím říkala, jak je šikovná, jak to vydrží, jak se nám to krásně daří a ona chudinka neměla co čurat. Tak jsme koupili váhu a pravidelně ji vážíme, jestli opravdu přibírá a má mlíčka dost.

Pak k té frekvenci 15 minut. Naše malá má návlečky, ponožky a tepláčky, takže svlíknu tepláčky, rozepnu svrchní kalhotky a sundám plínku. Není to vyslíkání ani oblíkání nijak složité, nahatou bych ji nenechala, to by se nachladila, když chvilku tlačí na nočníčku, má studený zadeček.

jitka_
1. led 2011

A ještě jsem zapomněla napsat, už měsíc a půl dáváme i nemléčné příkrmy a malá nechtěla pít čaj, tak jsme taky byly víc na suchých plínách. Teď už si zvykla na pití, takže zase čurá mnohem víc. Tak doporučuju mimi pravidelně vážit, jestli přibírá. Já taky netušila, když jsem jenom kojila, kolik se mi toho mlíka tvoří a že by to mohlo být málo.

zlilly
1. led 2011

@jitka_ tak nas mrnous nastesti pribira pekne, za mesic kilo a 4cm 😉 roste jako z vody. dneska odpoledne teda vyhrava on, za posledni hodinu se pocural dvakrat do plinky, jednou na me 😀

lmm
1. led 2011

@jitka_ máš špatnou zkušenost, tak chápu, že holky varuješ. Moje malá čůrala jednou za noc a přibírala víc než dost, podobně to mají i další dvě kamarádky. Takže to může být určitě i v pořádku, což přeju i Jonki. Kdyby tam byla další varovná znamení, jako právě nadměrná spavost, tak je to jiná.

misha_
1. led 2011

@vlnovkaa V puncochacich to bylo ze zacatku taky super. Nehod malinko, vsechno hlasila. Pak se to zacalo zhorsovat, asi kdyz zjistila, ze to tak pekne tece na zem. Pak se zacala sprajcovat na nocnik (v jakekoliv situaci) a plinek mame taky mraky mokrych. Nastesti jeste porad se da neco odchytat a na velkou taky (vetsinou) pocka az na nocnik. Zacina chodit, tak si rikam, ze ji uz na hlaseni nezbyva cas. Zatim je u krucku do strany, bude to jeste dlouho trvat, nez zacne behat ☹
@evi_ Nikdy nespi v kuse, i kdyz to tak vypada. Mame ruzne faze vic a min hlubokeho spanku a prave v tom melcim spanku deti curaji. Beatka se nekdy stihne vycurat hned jak se probudi a ja si toho jeste nestihnu vsimnout. Ted je ale v noci nejaka sikovna. Davame ji na zachod jenom jednou kolem treti a pak vydrzi az treba do osmi v suchu. A to si rano jeste chvilku hrajeme. Ani nekdy uplne naopak - vcera v noci mela tak mokro, ze ji to prosaklo az na pyzamo (mela fleesacky). Ted mne napada, ze to mohlo byt silvestrovskymi oslavami - myslela jsem, ze ji ty rany nevzbudily, ale mozna trochu jo a vzdycky se vycurala 😒

lmm
2. led 2011

ženské, víte, co je největší potupa BKM matky? když potřebuje získat moč na rozbor a musí použít pytlík 😝 . malá se prostě nevyčůrá, i kdyby měla prasknout.

jasekd
2. led 2011

@lmm Ahoj, myslim, ze jsme se bavily na tematu o zivotnim prostredi, sem nakukuju nahodou, snazime se o neco jako BKM, ale uplne striktni jako vy tady nejsem. Jen ti chci rict, vydrz, pockej na to curani, s tim pytlikem se ti lehce stane, ze budete mit kontaminaci. My kvuli vroz. vade ledviny a moc. cest davame u Martina kazdy mesic kontrolni moc. Poprvy kdyz jsme davali (to bylo kvuli neprospivani), tak nam dali pytlik, a kontaminace. Od ty doby chytam curani do vyvarene sklenicky a pak prelivam do zkumavek a je to cisty. Pristi tyden zase musime odebirat, ach jo. Abyste si zbytecne nezkomplikovaly vysledky, to by byla skoda. Drzim palce, at to mate dobre.

vlnovkaa
2. led 2011

Dnes to u nas bola hra kto s koho. Na nocniku nic a 5 min po zabaleni hLasenie o mokrej plienke. 😒 A to som si dala zalezat a sledovala signaly. Snazim sa no nebrat prilis vazne, nasa mala bude mat aspon vyvinuty zmysel pre hru a timove discipliny 🙂

lmm
2. led 2011

@jasekd, ahoj, pamatuju se 🙂. koupila jsem mimochodem ten látkový pytlík na vysavač, neměla jsem odvahu ho použít, myslím, že bude k ničemu, je to šunt. Škoda, že diskuse zanikla.
Já jsem pytlíky používala u syna a v pohodě. Zítra potřebuju odnést dceřinu moc na rozbor kvůli podezření na zánět močových cest, ale ona prostě bojkotuje a do nádoby se mi nevyčůrá ani za nic. Takže mi asi nic jiného nezbude ☹. Akorát vlastně ani netuším, kam to u holčičky nalepit 😅 . Uvidíme, občas se vyčůrá v noci, tak zkusím, jestli mi to v polospánku dojde.

jasekd
2. led 2011

@lmm Ona nezanikla, spis neni asi moc o cem novem psat... Mam to furt mezi oblibenejma, ale nic noveho. Skoda s tim pytlikem, ja na nej nejak pozapomnela, tak jsem ted rada. Ale kdyz uz ho mas, tak to zkus, ne? S tema pytlikama je to fakt risk, rikal mi nas nefrolog, at na ne zapomenu, riziko kontaminace je fakt velike a vubec u holcicky si myslim. My tenkrat kontaminaci meli, i kdyz jsem ho fakt peclive myla. Ted to delam tak, ze ho rano umeju, dam cistou plinu, nakrmim (UM) a pak rychle rozbalim a stou vyvarenou sklenickou od presnidavky ciham, treba 10 minut, ale vycura se. Po jidle vzdycky cura. Tim, ze je to na infekci, tzn. moc chemicky a kultivaci, je jedno, ze je to tesne po jidle. My uz jsme takhle na antibiotikach jako kryci lecbu, ma vyssi riziko infekce, tak nechci zadne pochybnosti. Oni teda odlisej kontaminaci od prokazatelne infekce, ale u nas by to pak minimalne chteli opakovat, tak neriskuju. Navic musime kvuli tomu vstavat, do pul 8 to musi bejt v ordinaci 😝 Takze tak v 6 vstavat, aby se milostpan stihl vymocit 😀

lmm
2. led 2011

@jasekd, když ona umí potvora hodně dlouho držet, když se rozhodne, že to nebude jinam než do plíny. a to je momentálně (už poněkolikáté) pevně rozhodnutá. Vyvařila jsem pekáček z varného skla, snad se zadaří v noci, jinak asi smůla. Pamatuju si dobře, že má malej rozšířenou ledvinovou pánvičku? Od bráchy nejmladší holčička brala ATB snad do dvou let, teď už je v pořádku.
Pytlík na vysavač mám v plánu zkusit, až se naplní ten papírovej, co máme. Když už jsem ho koupila...ale je asi třikrát větší, než ten papírový, budu to muset nějak zapošít. Napíšou, že sedí na většinu standardních vysavačů, což je taková hezká větička, že.

jasekd
2. led 2011

@lmm Jj, dilatace panvicky, reflux IV.stupne a megaureter, cili preventivni ATB kryti, UZ kontroly a po roce veku nejspis operace, ty ATB brat musi, to je jasny, ale stve me to, to jo 😖 Co mate za problem vy? Nejaky teploty, neprospivani apod? Snad to bude dobry. I kdyz pokud ma nejaky dlouhodobejsi neurcity potize, je mozna lepsi, kdyz se neco najde, pak se to da prelecit a je klid... At to dobre dopadne 😉 Jinak holky z diskuse o ledvinach lepily pytliky i holkam, ale mne to taky neni jasny, ja mam jen toho Martinka zatim 🙂 A uz ted se "desim" holcicky, teda te udrzby 😀 My prave zacali chytat kakani kvuli te ledvine, protoze jak je ohrozenej tou akutni infekci, je treba dodrzovat hygienu jeste uzkostneji nez u zdravyho ditete. Nastesti u toho kluka nez se to dostane na pindu, tak ho vetsinou prebalis, pokud nema nejakej prujem. Dneska jsme dvakrat chytli a jednou teda ne 😠 Vubec netlacil, previt. No a kdyz chytam to kakani, zkousim i curani, ale tam teda nepoznam signaly (taky to delame az od dyl, ne od narozeni), po spinkani pres den hned rozbaluju a vetsinou je i suchej, a pak po kazdym jidle hned rozbaluju, ale je to jen nahoda, proto jsem psala, ze to nemam tak striktni jako vy. Po noci je vzdy mokrej, v noci vetsinou nevstavame, nekrmime, takze to neni sance. Ono se rika, ze ve spani necuraji, ale oni se na to vzdy vzbudi (aspon M. se zacne sit), vycuraj se a spinkaj dal, ja ho treba slysim, ze se sije, ale ze bych ho davala vycurat, to ne, ja se bojim, aby se moc nevzbudil.

Jak to delate v zime, kdyz jste venku a neda se dat vycurat, to vam ty deti vydrzej? Protoze jinak jim to blbne hlavu, ne? Ze jako nekdy do nocnicku a najednou to nejde a maj se vycurat do pliny. Sorry za takovyhle dotazy, necetla jsem celou diskusi, to se ani neda 🙂

jasekd
2. led 2011

@lmm To s tim vysavacem hod na tu eko diskusi, myslim, ze to zajimalo vic lidi tam 😉

Jo a taky nam ta ledvinka komplikuje zivot v tom, ze Martin ma nekdy problem se vycurat najednou, jakoby tlaci, ucurava, cura na nekolikrat, takze si proste do te plinky ucvrnkava 😖 Takze ja mozna spotrebuju vic plinek, nez kdybych na to kaslala, protoze kdyz ho rozbalim a zjistim, ze ma trosku ucvrnknuto, tak stejne tu plinku prebalim (mame latkovky, ale to asi tady skoro kazdej, ne?) 😀

misha_
2. led 2011

@jasekd Teda, jsem rada, ze nemusim resit problemy, jako u vas. Chudatko, tak malicky a uz ho ceka operace. Mam pocit, ze momentalne se snad nedari bkm nikde. Treba je to spatnym pocasim 🙂 My venku v zime normalne plenkujeme, kdyz jdeme na dyl jak na dve hodiny, davam papirovku, jinak latkovou. A mozna mas pravdu v tom, ze deti blbneme a proto ted hromadne stavkuji 😀 Udelala jsem zajimavy objev - mala od pul ctvrte do seste necura. A to je doba, kdy jsme vetsinou venku. Treba se uz trenuje.

lmm
3. led 2011

@jasekd, škoda, že mu tu operaci neudělají dřív, malá mimina mají neuvěřitelnou schopnost regenerace. Malému operovali akutní tříselnou kýlu, když měl dva měsíce, a mám pocit, že jsem to snášela hůř než on 🙂. Ale třeba to tak ani nedopadne, neteři se to nakonec spravilo, už si teda nepamatuju, co měla za číslo (nebo písmeno, prostě to, co určuje odstupňování diagnózy), ale třeba Martínka taky nebudou muset operovat. Možná, že to ucvrnkávání je normální, já jsem si všimla (poté, co jsem si to tady někde přečetla), že malá čůrá taky v několika etapách, mezi nimi třeba dvacet sekund nic. Nebo má v plíně jenom vlhký flíček a za čtvrt hodiny dávku.
Striktní bezplenková metoda u nás vypadá tak, že máme za den patnáct plínek 🙂. Už to dávno neřeším. Ale dneska ráno se mi podařilo odchytit asi dvacet kapek, malá asi pochopila, že jinak ji nepustím, no a zbytek naládovala do plíny asi minutu nato.
Venku dávám tak od deseti stupňů, záleží, jestli najdeme závětrné místo, se sluníčkem...já stejně taky potřebuju většinou na záchod, takže se to vždycky nějak vymyslí. Navíc mám vyzkoušeno, že malá v manduce vydrží nečůrat několik hodin.
Pytlík na vysavač vyzkouším a pak na diskusi napíšu. ALe pochybuju, že tam ještě někdo chodí. Chyběl tam nějaký prudič, všichni jsme si tam tak hezky notovali 🙂.