Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mamusia
16. únor 2011

@sussanah jeeejda,ani sa nepytaj,uz som fest unavena,najma z malej (ani tka nevladzem ju normalne prebalovat,bo ani to sa jej nepaci a je velky boj pri zmene plienky 😒 ),no teraz mi je skor podstatne si robit velke ulahcovaky pri porode,takze uz som zacala pit malinikovy caj a lanove semiacka a este si idem dat od 38tt homeopatika a pupalku dvojrocnu a kupila som si Dianatal porodnicky gel,tak dufam,ze mala len tak vyleti von 😀 Neviem,ci si o tom citala o napoji z ricinoveho oleja,no idem ho skusit 01.04,tak dufam,ze mi vyvola porod a uz budem mat co njaksor potom.Bo musim to aj s maminou dohodnut,aby prisla malu strazit na ten cas,co budem v nemocke,no sa trochu toho bojim - toho odlucenia od malej,ale aj toho,ako to mamina zvladne,bo mala je fest narocna,teraz mi aj spanie bojkotuje,v sobotu bola hore od rana,do vecera,proste odmietala spat,ma viac dolezitejsich veci na robotu,nez spanie,nie? 😀 Ale inak sa uz moc tesim,uz chcem drzat malinku v rukach a byt doma,s oboma babami 🙂 Zoinka sa naucila hovorit babo,tak uz vidim ako bude na Zarku furt iba ze babo,babo..... 😵
A Ty ako?Si na vrchole unavy teraz? 😅

evi_
16. únor 2011

@mamusia napadlo mě, jestli by malá nechtěla chodit už na velký záchod, když se jí na nočník nechce... asi jste to už zkoušeli, co...

mamusia
16. únor 2011

@evi_ hej,mame pridavnu dosku,ale tam iba kruti hlavou,ze ne,ne.....a chce ist dole zo zachoda.... takze stale na bode mrazu 😅 ale mozno ako pisala @sussanah,tak to 14-16 mesiac zlomi 😅

sussanah
16. únor 2011

@mamusia no ty budes uplne pripravena 🙂 Poreferuj potom o tom gelu, u jsem o nem slysela, tak jsem zvedava. Malinik jsempila taky, byla jsem na nem doslova zavisla, uz ted se na neho zase tesim 🙂 S tim odloucenim v nemocnici, bud rada, ze vam pomuze alespon mama. U nas to nadejne nevidim, ael zas mi to nijak nevadi, manzel maleho zvlada snad lepe jak ja (az na ty nervy s nim) a ja bych stejne chtela jit hnedka po porodu domu, pokud bude vsechno v poradku. Jo jeste k tomu ricinovemu napoji, trochu na to bacha, ono je to dost silne a nedoporucuje se to v zadnem pripade pred TP, spise az tak tyden po nem, proste aby mimco bylo maximalne pripravene. Precejen te to fakt prozene, muze o byt zaprah a je zbytecne, aby jsi se treba snazila rozjet porod a pritom mala jeste nebyla uplne ready. Ja jsem jeste nasla lehci variantu, ktera by mela zabrat do 1-2dnu, pokud je vse pripraveno (neni to tak silne). Zkousela jsem ji asi 4 dny pred prvnim tp, to nezabralo a pak presne na TP a porodila jsem dalsi den. Nevim, jestli nahoda, ale kamaradce to vyslo taky tak, taky vypila a dalsi den v noci rodila.
JInak ja bych ti jeste pred polednem napsala, ze je vsechno na nejlepsi ceste, ale jakmile jsem zacala varit obed, tak se mi obratil zaludek vzhuru nohama a vyblila jsem uplne vsechno, snad i to, co jsem ani dneska nesnedla ☹ A aby to byla jistota, vzala jsem to nadvakrat.. Navic jak me porad a porad natahovalo, tak jsem chytla tak silenou krec do bricha, ze jsem se ani postavit nemohla... "Nastesti" jsem jeste navic nemocna, takze manzel je doma a pracuje z domu, takze si vzal iniciativne maleho a obed uvaril potom on. No a pak jsme s malym odpadli a spali do pul 4 😅
Ale jinak se mi zda, ze unava trochu prechazi a zvraceni (az na dnesek) taky. Dokonce mam pocit, ze snad zvracim mnohem vic potom, co si vezmu tehu vitaminy 😕

sussanah
16. únor 2011

@evi_ u nas se treba maly zachodu boji. Jakoze chce na neho jit, ukazuje, co se tam dela, ale kdyz ho tam posadim, tak chce dolu. Zkouseli jsme i redukci, ale nejak se tam neciti bezpecne. Coz se mu moc nedivim, kdyz nedosahne nohama na zem, taky byl z toho nebyla odvazana 😀

evi_
16. únor 2011

@sussanah Nojo, já být prckem, tak se záchodu taky bojím 🙂

sussanah
16. únor 2011

@evi_ nas je nastesti na nocniku spokojeny, ma tam svoje oblibene knizky, dokonce jednou chodil curat co pul hodky, jen aby si tam mohl cist 😀 marne jsem vysvetlovala, ze si knizku muze vzit s sebou na hrani, ne on proste u tehle jedne knizky musi byt jedina na nocniku 😀

evi_
16. únor 2011

@sussanah 😀

sussanah
16. únor 2011

@evi_ proste chlap, jak si u toho necte, tak to nejde 😉 😀

misha_
16. únor 2011

Ahoj, ja uz sem radsi skoro nechodim, protoze se nam ukrutne nedari. Skoro denne pokakana plina (to jsem prakticky neznala, co jsme zacali s bkm) pocurana taky kazdou chvili. Vim, ze to mala jeste nezapomnela, protoze do nocniku si vetsinou jeste neco necha. A jak jsem ted cetla u vas, taky mame na nocniku ctenarsky koutek. Momentalne je nejoblibenejsi desivy dejepis. To by si prohlizela i pul hodiny - a nocnik je pak stejne prazdny. Porad doufam, ze zacne brzy chodit a budeme bez plinek, ale je to spis porad horsi. Nejhorsi je, ze na me pada jarni unava ci co, tak uz me nebavi porad ji rozbalovat a zabalovat, navic se u toho strasne brani. A bez pliny uz byt nemuze. No, proste je vsechno spatne.

mamusia
17. únor 2011

@misha_ to ste este dobri,ked sa aspon trosku vycika do nocnika,nasa vobec uz asi 2tt,ako bola chora,tak prestala cikat a zacala iba hlasit,ked to urobila a ostalo jej to az doteraz,robili sme este tu prerabku,co ju mohlo tiez rozrusit a odvtedy vobec nic.....Aj si obcas zahlasi dopredu,ze chce ist,no ako ju dam na nocnik,bud tam sedi a nic nerobi,alebo iba kyva,ze nie a ide prec....A co sa tyka prebalovania a u nas detto,proste boj a vreskot,bo nema cas na take blbosti ako prebalovanie 😀 a ja este k tomu nevladzem sa s nou uz tak natahovat,vcera bola pol hodinu pocikana,kym prisiel mm domov,bo som vobec nemala sily s nou bojovat a to mi kazdu chvilku vravela,ze kaka,ze to proste urobila.... 😅

dugyna
17. únor 2011

@sussanah dakujem 😉 no ja som rozmyslala ze len gatky...a zbalim si preistotu nieco nahradne na oblecenie 😉

sussanah
17. únor 2011

@dugyna no nahradni obleceni s sebou je zaklad 😉 Ja teda nosim nahradni treningace, puncochy a bodycko vzdycky. Jo vidis, to me jeste napadlo, co takhle treninkove kalhotky s nejakou extra vlozkou? Ja mam treningovky site po vzoru imse vimse, do toho hodim jednu kratkou vkladacku z anavy a je to takova vetsi pojistka (treba kdyz jedeme za rodicema 2h v autosedacce a maly spi). Na leto by to bylo taky fajn myslim.

dugyna
17. únor 2011

@sussanah mna napadlo ze flesove nohavicky na suchae..a dnu nejaka ta vkladacka 🙂

sussanah
17. únor 2011

@dugyna jj to zni taky dobre. Ale treba ja bych sla radeji to natahovacich, protoze muj maly brzy stal a zapinat ve stoje suchace na hybajicim se ditku neni zadna legrace 😀 Ale zalezi i na tom, jak je tvoje mala ziva

lumarque
17. únor 2011

Ahojte,
tak sa u deti rozmohli bojkoty, aj nas drobec, ze plienky a zem su tie najlepsie miesta na ocikanie a okakanie. Vcera ma fakt potesil, ked som musela vyskrabovat pozdrav zo sprary medzi drevenou podlahou.. ale do nocnika ani za svet 😠
kolko u Vas najdlhsie trvalo taketo odmietanie?

lumarque
17. únor 2011

@sussanah
Ahoj mozem sa ta spytat, kolko asi pouzivate treningovych nohaviciek a aku mate znacku? Pre nas to zatial nie je aktualne, ale snad pride aj svetlejsia buducnost 😉 Muz ide buduci tyzden do Ruzomberku, kde predavaju v jwednom obchode celkom lacno trening nohavicky Bambino mio, tak som rozmyslala, ze by sme si ich uz kupili na leto. Vy ste ich asi v ako veku zacali pouzivat? dakujem

sussanah
17. únor 2011

@lumarque ahoj, mam 2 bambino mio a 2 site na zakazku dle strihu Imse vimse. Ty bambino mam S, maly ma 12,5kg a jsou mu stale velke. Moc toho nenasajou, jsou opravdu jen na malou nehodu typu kolecko na slipech. Ja jsem si je nastrihla tak, ze tam mam ted kapsu a tam vkladam tenkou bmb vkladacku a to uz potom vydrzi vic. Uplne celou davku ne, ale tak pulku to udrzi. Sice to provlhne trochu po okrajich, ale zas i to je dobre, maly musi citit ze se pocural a neni vsechno kolem na zdimani. Ty imse site maji 2 vrstvy bmb frote, takze i neco nasajou, ale taky to provlhne trochu bokem. Pouzivam jen tak od roka, hlavne ted na zimu. Sice uz spis nehody nema, ale ma to i jako teple spodni pradlo. Nebo kdyz jeden v aute (to mu tam dam jeste malou vkladacku navic, kdyz jedeme treba 2h k babicce), tak mu to jednou uteklo, nestihla jsem zastavit a na sedacku to neslo. Pouzivam je jen na venek, na doma jsem pouzivala normalne slipy a do toho malou vkladacku (cc 30x30). Proste to slo na bodycko i teplaky, maly vedel, ze se pocural, ale neteklo to curkem na podlahu, takze jsem za nim nemusela vytirat jak za pejskem 🙂

sussanah
17. únor 2011
lumarque
17. únor 2011

@sussanah
Aha, takze vlastne aj s tymi treninovkami potom musite prezliekat po nehode. Som si to predstavovala, ze bude stacit vymenit len nohavicky 🙂 A tie treningovky su dole podsite nejakym nepremokavym pul alebo su cele nepremokave? tie site vyzeraju velmi dobre .

sussanah
17. únor 2011

@lumarque ony maji mezi tou saci bmb vrstou a svrchni bavlnenou vrstvou vsity PUL, ale ty kraje uz jsou jen bavlna. Jakoze asi se daji sehnat treninkove, ktere by mojaly celou davku, ale to zas uz rovnou muzes mit normalni plinku, protoze proste pokud ti mimco hodi plnou davku, tak to proste treninkovky fakt neudrzi.. Mensi nehodu udrzi v pohode, ale proste plnou davku ani omylem.
Ale mela jsem teda na zkousku Anavy treninkovky a ty teda udrzely opravdu hodne, rekla bych ze stredni davku jo, ale na muj vkus uz byly fakt dost hrube, osobne bych je na leto neporidila, prislo by mi to, ze by dotku muselo byt fakt horko. Ja v lete pouzivala tohle http://www.branakdetem.cz/treninkove-bavlnene-k..., dovnitr vkladacka a do kocarku nepromokava podlozka. Jakoze tohle je ciste bavlna, takze provlhne, ale neparil se mu v tom zadek a ja to radeji potom premachla v ruce a na slunku to uschlo hnedka.

misha_
18. únor 2011

Holky tehulky, ja vas obdivuju. Puvodne jsme meli v planu mimco do Beatcinych druhych narozenin, ale cim vic se blizi obdobi "pokouseni se", tim min se mi do toho chce. Tak jsem na vas zvedava, jestli budete praktikovat bkm i u dalsich deti.
@sussanah My se ted u prebalovani dost perem. Vetsinou ja beham za malou a pokousim se ji v letu zapnout plinu. Ale porad mi pripada jednodusi, nejak ji zapnout svrchnaky na suchac a cele do zajistit puncochacema, nez co hodinu ji celou prevlikat. To by me snad kleplo. Kolik bylo malemu, kdyz se odplenkoval? Pamatuju si dobre, ze kolem roku?

sussanah
18. únor 2011

@misha_ no nejvetsi prelom byla dovolena u more v jeho 11m, tam byl pres den jen ve slipech a po prijezd uz mu to po vetsinou zustalo. Plinky pak mival jen treba do autosedacky a na spani. No a od roku zhruba to uz bylo jen na nocni spanek nebo kdyz me vytocil a nechtel si sednout na nocnik a pritom bylo uplne videt, ze musi curat 😀 Ale to mu stacilo dat plinku tak na pul hodky, on zjistil, ze je to lepsi jen ve slipech, takze plina sucha, on se sel vycurat a dostal opet slipy 🙂 Me prave ty suchace fakt stvaly, ale spis na prochazce. To maly jen stal, ale s oporou (mezi 7-11m), hrozne sebou sil a teda sudnat mu venku plinku, pak ho postavit a znovu zalepit byl pro me nadlidsky ulo. Takze mi opravdu v tomhle vyhovovaly ty treninkovky (bavlnene), co mel pred tema PUL trenink. , jen teda nevyhoda byla, ze se to provlhalo.. Pokud budeme bezplenkovat i druhe, tak chci potom na leto poridit natahovaci flisacky nebo vlnacky.

delfi
19. únor 2011

Ahoj holky zdravím Vás po hroooozně dlouhé době, koukám, že jsou tady i další těhotné tak všem gratuluju 🙂 jinak jak Vás tak čtu tak bych z vašich dětí musela mít brzo mindrák. my odplenili až v 18 měsících, ale na spaní a na noc má plínu pořád. nějak to už neřeším a nevadí mi to. jen to trochu hapruje když je ve školce event. u babičky na hlídání. a jak se jinak máte?

misha_
19. únor 2011

@delfi zrovna dneska jsem si rikala, jak jsem uz z bkm vysinuta. Vsechny deti okolo min do 1,5 roka maji pliny a nikdo to neresi a ja se rozciluju, kdyz mame pet mokrych plen za den. Je to strasny, jak uz mam pocit, ze by B. mela chodit na nocnik na 100%. Takze ti timto dekuju za realisticky pohled a vracim se na zem 🙂

ameliejulliette
20. únor 2011

Ahojte,
ještě v těhotenství jsem se hrozně těšila, až začnu s bkm, no a teď je drobec na světě a tak-tak zvládáme kojení a přebalování 😅 No největší problém - kadí zásadně při kojení. Vím, že i taková možnost se vyskytuje, a že někdo kojí nad číňákem - a to jak? To vážně jde? 😅 Prosím poraďte. S čůráním to zas máme tak, že když vím, že už by mohlo nastat, zkouším ho nechat rozbaleného, no ale jak dlouho mám čekat? Čekám čekám a jakmile ho zabalím, a to ne jen jako, ale všechno, i svrchní kalhotky a obleču, tak začne mrnčet, že mokrá plína 😅 . Signály jsem teda zatím nevysledovala, jen při tom kojení. Dokdy je nejlepší začít, aby něco neprošvihla? Nevím, jestli to teda budeme vůbec zvládat... 😠 Děkuju za jakékoli rady...

chaarleene
20. únor 2011

@ameliejulliette zvládat to určitě budete 😉 třeba jen trochu déle, ale určitě to půjde 🙂
já jsem původně taky měla takové ambice, tak budu bezplenkovat, ale už jsem je dávno opustila - i když u mě to je spíš dané mou leností, prostě se mi nechce ji pořád dokola svlékat a rozbalovat 😅
momentálně malá čůrá do pleny i do nočníku, ale pokadí se tak jednou za měsíc... upřímně řečeno, vůbec si nedokážu představit, že bych jí měla 2x denně umývat zadělaný zadek 😅 takže i pokud by to mělo být to jediné, co mi BKM ušetří, tak to rozhodně stojí za to 😵

sussanah
20. únor 2011

@delfi jeee, ahoj, tebe jsem tu nevidela ani nepamatuju 🙂 Porad v pracovnim procesu nebo uz jsi zase doma? Ja jsem teda rada, ze jsem doma, protoze mi to druhe tehu dava tak zabrat, ze mam co delat, postarat se o sebe a o maleho 😖
@ameliejulliette Ahoj, vas kluk je jeste maly, ja osobne bych teda vuuubec nestresovala a uz ze byste neco prosvihli. My davali maleho tak do tech 2m curat do umyvadla jen pri prebalovani co 2h nebo kdyz byl opravdu nespokojeny a mohl to byt signal. Od tech 2m zacal kakat co 4-6dni, takze to se dalo vychytat uplne bez problemu, kakal rozbaleny na prebalovaku (do te doby kakal tak pul napul s rekt. rourkou :-/ ) . Opravdovy nocnikek jsme koupili asi az v jeho 3,5m a najeli jsme na neho asi behem 14dni v pohode. Takze v klidu, radeji se soustred hlavne na kojeni a pri prebalovani ho jen chvili podrz nad umyvadlem. Vim, ze nekdo to resi cinakem pri kojeni, ja si to teda nedokazu predstavit. Maly mi prvni mesic taky kakal pro kojeni, pak se to zacalo lepsit a pak jsme byli fakt radi, kdyz uz se konecne vykakal 😀 Nijak zasadne bych to ted asi neresila. Jen at si zvyka na tu moznost vycurat se mimo plinku a zbytek doladis treba za 1-2mesice 😉

lumarque
20. únor 2011

@misha_ @sussanah
Veru bkm je navykova, my mame limit 1 pracka plienok za dva- tri dni. Ked musim prat castejsie alebo prepierat rucne, tiez sa trochu rozculujem,lebo som leniva.
😅
MY by sme tiez chceli rozdiel tak dva roky medzi detmi,tak aspon uvidim na vas, ci sa da bkm aj s druhym

@chaarleene
uplne suhlasim, najma s tym zadkom. Len moje slniecko sa po 4 mesiacoch kakania do nocniku rozhodlo, ze teraz prisli na rad plienky. fuuuj ☹

sussanah
20. únor 2011

@lumarque o sama jsem zvedava, jak to bude s bkm u druheho 😅