Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lmm
24. únor 2011

luty, jak děláš ten jogurt? Já jsem to zkoušela dvakrát a nevyšlo to. Mám domácí mlíko, kolikrát mi zbyde, tak bych to zkušila. Kupuju biojogurty, jsou pekelně drahé.

sussanah
24. únor 2011

@lmm ja jsem zehlii maniak, nemama rada tvrde rucniky a plny, takze to radeji prezehlim. Ale co jsem tehu, tak se u nas snad ani nezehlilo, vzdycky kdyz uz neni co na sebe 😀

@luty ja ti nevim, tak dlouho prujem, tak y se priklanim k nejakemu dietnimu opatreni. Co na to rika dr? Zkus ten jogurt, malemu se zavedenim jogurtu trochu stolice upravila, ale jak jsem psala, on mival spis zacpy.
Kazdopadne jogurty taky kupuju v supermarketu a tam je to jedine slusne. Ale je to v podstate jedno, domaci je urcite super a myslim, ze v podstate jakykoliv cisty bily "zivy" jogurt je v pohode. Holandia je jen siroce dostupna 😉

luty
24. únor 2011

@lmm Tak to jste sikovni! Drzim pesti, at je bojkot zazehnan 🙂 🙂 🙂
Holky, taky vas tak stvou ty pokusy na prazdno? Nebyla jsem schopna vysledovat, kde delam chybu. Casto zjevne signalizoval (coz u nas neni uplne zretelne, ale nekdy to proste vidi i drevo!) a nic! Mam pocit, ze se jen nudil a chtel se na sebe kouknout do zrcadla, pohrat si s nasimi kartacky na zuby a pastou 😀 😀 😀
Ad zehleni: po prichodu z porodnice jsem zehlila a desne si to uzivala, ale vydrzelo mi to tak mesic. Ted jen naskladam. Proti "prknovitym ctvercovkam " jse vyzkousela spoustu rad, ale nejlepsi je (uf, ted to nesmi cist moje maminka, jelikoz by se hanbou propadla a snad se me zrekla i jako dcery,. Sussanah, Ty taky radeji preskoc dalsi radky, jo?) zmuchlat ty pliny a pak roztrepat a naskladat. Ja to delam tak, ze je seberu ze susaku, hodim na deku, Jarinka se vezmu k sobe a hrajeme si s temi plinkami (klasicke bojovky tyou: Kde je maminka? Kuk, tady je maminka), ruzne je po nem hazim apod. To nam casto vydrzi i na pul hodinky, pritom vystridam vsechny ciste pliny a zaroven je skladam a ty uskladane se snazim uchranit pred prckem 😀 Jsou pak krasne mekoucke 😅

luty
24. únor 2011

@sussanah Neni to permanentni prujem. Po ranu z nej vyjde formovana stolice - zelenina od obeda, pak vetsinou 1-2x takova ridci zluta kase, nekdy pak jeste neco jako ridka michana vajicka. Ale ja prikrmuju zatim jen masozeleninu na obed, kasi na veceri (ale i ta je z MM) a ted jsem zkusila vynechat tu presnidavku dopoledne. Nekolikrat do tydne pak z nej vyhrkne ta jemne nazelenala voda, jak jsem popisovala. Mel to uz jako malinky, takze jako dietni chyba by prichazelo v uvahu jen materske mleko...
Dr. o tom vi, rika, ze pokud prospiva a tak se to strida, tak by to neresila. Ja jsem vcera vymekla a vzala mu ster na kultivacku a toxiny. Uvidime, za tyden bude vysledek.

luty
24. únor 2011

@lmm Jogurtik: Receptu je spousta, kamarad google Ti asi poradi ruzne receptiky a figle 😀
Ja se s tim moc neparam: kupuju cepovane kravske mleko, svarim ho, necham vystydnout na 37st (mam i teplomer, ale vetsinou to delam metodou "bajocko"), zamicham do nej 200g kelimek bileho jogurtu (ja davam bily venkonsky z Lidlu, je za kacku, od Holandie ho nepoznas!) a snazim se udrzovat cca 8-10h (vecer udelam, rano si na nej vzpomenu) pri 37st (jogurtovac nevlastnime a zavrhla jsem ho jako investici, bohate staci vetsi termoska, termohrnec, popr. jakakoliv nadoba, moderni trouby pry maji i nastaveni na 37st, nekdo ho zabali do rucniku a sup do postele, v lete nemusis delat nic, bakterie rostou samy). No a je hotovo🙂
Ted si s tim muzes vyhrat: soucasne s jogurtem se da pridat kondenz. mleko, at je jogurt hustejsi, susene mleko (mne to ale pak tim susenym bylo citit... ale mozna je to moje chyba), cukr (obcas davam 1-2 lzice cukru a jogurt je pak jemne nasladly jako bila sladka Activie). Kdyz mam cas, tak hotovy jogurt precedim pres plinu (super je i separacka) a zustane mi hodne husty recky jogurt a syrovatka. Syrovatku bud pijeme samotnou nebo pridam trochu mleka a dzem, popr. trochu jogurtu, protrepu a mam super jogurtove mlicko🙂))
Jiny jogurt udelas z cerstveho cepovaneho mleka, jiny z polotucneho, nekdo pridava pred prokysanim i smetanu, aby mel jogurtik "na stojatou lzicku".
Uf, ted si rikam, ze takovy jogurtik mu musi ta streva procistit a umoudrit🙂)) Ale chtela jsem jeste s kravskym mlekem pockat...

sussanah
24. únor 2011

@luty ovsem, to si jdu nekam zkopirovat, ten jogurt 😕 Zni to moc dobre, ale asi na tu budu moc lina. Ja mam co delat si vzpomenout, ze mam dat pect chleba 😅
Jinak s tim muchlanim plin, to uz mi taky nekdo rikal, ja akorat tak promuchlavam kalhotovky, ale proste cc mam rada pekne vyzehlene 🙂 Me vadi o pokrcene teplaky na malem.. Proste cvok no 😀 Ale planujeme koupit susicku, tak snad potom zehleni ubude

erinka83
24. únor 2011

@luty že se do toho tak pletu 😀 Konzistence toho dělanýho jogurtu je jaká? Já ho měla takový "tahavý" 😝 radši bych konzistenci jak Hollandie 🙂 ale dělala jsem to z bio jogurtu, kterej byl takovej řídší, tak to asi bylo tím... ten udělaný jogurt na další várku nepoužiješ? A jak dlouho to vydrží? Dík 🙂

Jinak už se těším na BKM u mimina 😀

lmm
25. únor 2011

@erinka83, to jsem taky zažila, když jsme kupovali z farmy kozí jogurt. Paní začínala, takže experimentovala a jednu dobu byl takový jakoby slizovitý, vyteklo to z lahvičky a ta zůstala čistá. Natahuje se mi ještě teď, když si na to vzpomenu 🙂. Ale nepřišli jsme na to, čím to bylo.

erinka83
25. únor 2011

@lmm mně to právě tak ybylo strašně nepříjemný, ani jsme to nedokázala jíst jen tak, musela jsme z toho upíct buchtu 😅

luty
25. únor 2011

@sussanah Hej, ja jsem rikala, ze Ty tu mou zmekcovaci fintu plinek cist nemas!!! 😠 😉 🙂 🙂

luty
25. únor 2011

@erinka83 Jo, "tahavy" je presne🙂 Ale zalezi na mnozstvi tuku z jogurtu a v mleku, ktere pouzijes. Na zahusteni nekdo prave pridava kondenz. nebo susene mleko. Mne ta konzistence nevadila, ale manzel ma radeji hustejsi, tak jsem precedila tu syrovatku a stala v tom lzicka🙂 Dle kamaradky pry vydrzi i tyden, ale nemam zkusenost, u nas je ten litr, litr a pul pryc hned 😀

ameliejulliette
25. únor 2011

Ahojte, pár dní zpátky jsem se tu informovala, jak bychom mohli začít, no a zkusili jsme to vyčůrání po rozbalení, fungovalo 2 dny a od té doby je rozbalený spokojený jako nikdy, ale jakmile zabalíme, začne ječet a za chvíli se vyčůrá (a to čekám klidně půl hodiny, jestli jako teda něco bude... Jakmile zabalím, do 5 minut mokrá plína - Co s tím??? (Jakože i tak jsem celkem ráda, že to máme trošku "pod kontrolou", ale není to úplně ideální stav, že...) Dnes se snažím ověřit pracovní hypotézu, že po tom zabalení řve jenom, když má ještě v plánu cosi vyrobit, tudíž ž to znamená ještě počkat - tak nám to vyšlo ráno, pak už přebaloval tatínek. No jsem zvědavá... Každopádně jsem ráda, že nám drobek mokrou plenku vehementně dává najevo, a to dokonce i "suchou" jednorázovku 🙂

booklover
25. únor 2011

mamičky, vidím, že Sloveniek je tu menej.. ale vlastne aj nazivo poznam iba jednu Slovenku, co pouziva BKM, takze nic nove 🙂 drzim palce 🙂 nasa dcera to ma kazdu chvilu inak, takze presne nemozem sumarizovat... raz periem plienky raz za 7 dni, inokedy raz za 2 dni...

booklover
25. únor 2011

@ameliejulliette nam pomaha hovorit urcity zvuk, aby pocula, ze uz "moze" 🙂 "ččč" "ššš" "čury, čury" a podobne 😀

ameliejulliette
25. únor 2011

@booklover Já už Čury čury říkám pomalu i ze spaní 😀 A šššš máme na uklidnění 😉 Ale děkuju!

sussanah
25. únor 2011

@luty 😝 😀

evi_
25. únor 2011

Ahojte békáemkáčky 🙂

Dnes, při čtení knížky Bez plenky, jsem zjistila jednu věc. Teda spíš jsem si to přiznala 😔 - že dávám malou vyčůrat kvůli tomu, aby neměla počůranou plínku, tudíž abych měla míň práce ...což je tedy dost špatný postoj. Hlavní by mělo být, aby bylo miminko spokojené a "uspokojování jeho potřeb" ..proto mě pak štve, když malou nestihnu dát vyčůrat...
Tak musím změnit postoj....

Jinak vás dychtivě dočítám a držím všem palečky 🙂
- Imm, gratuluji, že malá začala spolupracovat ..po tak dlouhé době, že.. 😉

lmm
25. únor 2011

@booklover, jednu dobu to bylo naopak, boly to tu same nohavicky 🙂. Vitej.
Dneska asi deset plen, ale hlasi ihned, co se pocura. Pokud si nepostavi hlavu s bojkotem, mohlo by to brzo dobre dopadnout. Uz premyslim, za kolik prodam pliny, to je rouhani! 🙂))
@evi_ diky 🙂.
@luty , v tom kozim jogurtu taky stala lzicka, ale byl proste hlenovity 🙂.

sussanah
25. únor 2011

@evi_ ja teda taky uspokojovala spis svou potrebu ne tak casteho prani 😀 Neber to vsechno tak vazne 😉

Ja vim, ze vas asi hrozne nastvu, ale me se po tom bkm skoro styska 😅 Uz se hrozne tesim, jak to budeme zkouset s dvojkou 😵

mamusia
25. únor 2011

@lmm hahaha,ze same nohavicky 😀 😀 😀 😀 lenze zial uz odisli 😠

Akurat som sa dnes vratila od rodicov a ZOinku tam nechala 1x samu na par dni....ale nechcela som ich zatazovat s latkovkami,tak ma papierovky cely cas (lebo ona to tam strasne zle znasa,najma co sa spania tyka a tak...) a predstavte si,ze ked sa pocika,to nehlasi "kaka",ale namiesto toho hlasi "be" akoze nieco je fuj 😀 tak ale som rada,ze si to uvedomuje aj do papierovky,ked to urobi.....mamina mi dnes vravela,ze rano prisla uplne nestastna za nou a len stale vravela "be,be,be" a ze sa jej spytala,ze kde je be,tak si zacala plienku natahovat a ona,ze ci do plienocky spravila be a ona iba prikyvla zlatuch 😀 Bo u nas kazda spinka na zemi je be a vsetko spinave...proste mame velmi cistotne dietko 😀 😀

sussanah
25. únor 2011

@mamusia jaj tak to je super cistotna holcicka 😀 Ten nas lumpochutnava na zemi kazde smitko 🙄 Vetsinou co najde, ochutna, pak vyplivne a donese mi to, ze to jako hodime do kose, kdyz se to neda snist 😀
Takze budes mit ted par dni klid a odpocinek? My se chystame maleho dat poprve prarodicum pres noc v dubnu. Pojedeme s manzelem do Prahy na muzikal Jesus Christ Superstar, tak uz ted se tesime jak mali. Sice to bude pro maleho asi narocne ( a pro babi taky), ale je potreba se pred nastupem druheho sviste nejak psychicky zocelit 🙂

mamusia
25. únor 2011

@sussanah no jasne,treba si oddychnut,mali sme v plane vymalovat kuchynu a chodbu,no som tak unavena dnes (po soferovani),ze vobec sa mi o malovani ani mysliet nechce 😝
Ja som inak rada,ze vsetko je be,bo potom mi to tiez nosi a nedava do pusy,pochopila pointu 😀
Inak ten muzikal Vam fest zavidim,kym my budeme kulturne aktivny,tak to este chvilku potrva.............

luty
25. únor 2011

@evi_ No, uspokojovni potreb miminka.. s nasim momentalnim bojkotem vidim, ze miminko muze byt spokojene i s pekne mokrou a nevonavou plinou 😉
Mne slo primarne o "hyckani prdelky", jak psala lmm, ale castecne jsem si uspokojovala i sve potreby. Ne, ze bych mela s miminkem tolik casu, ze jsem mohla vymyslet blbiny, ale pece o male miminko muze byt castecne nuda (juuuu, ted me tady poplivete...) - prvni mesice jsem jen kojila, odrihavala, prebalovala, kojila, odrihavala, prebalovala... furt dokola.. Tak mne BKM prisla vhod jako zpestreni 😀 😀 😀 A samozrejme soucasti byly i myslenky typu: "kdyz to zvladnou nektere maminky a miminka, tak my taky". Nevidim na tom nic spatneho!

sussanah
25. únor 2011

@mamusia Jaj, no ja myslela, ze budes odpocivat a ne jeste malovat. Zaprahni muze, ty si lehni a jen mu rikej, kde je potreba co namalovat 😉 😀
Ten muzikal dostal muz ode me k narozeninam. Ted je totiz obnovene predstaveni a on byl na tom puvodnim v 90letech a videl primo basikovou a strihavku a dodnes o tom basni 🙂 Tak jsme si rekli, ze je potreba trochu zainvestovat o do naseho spolecne traveneho casu, nez prijde dvojka. Takze ted v nedeli jdeme poprve po 2 letech do kina 😵

Jinak je to tu fakt proklete, jak jsem odpo psala, ze se mi skoro styska po bkm, tak mel maly pred veceri drobnou nehodu 😀

sussanah
25. únor 2011

@luty no budme uprimne, ona to super pestra zabava to starani o mimco v prvnich mesicich fakt neni 😖 Taky jsme to meli jako zpestreni. Byla to zmena, takze byla sance, ze treba obcas prestane rvat 😀

luty
25. únor 2011

@sussanah Jeee, tak to nejsem jedina, kdo nemel (a stale nema) takove to superspinkaci miminko, ktere maminka ulozi do vonavych perinek v kocarku a jde si sednou do kavarny, popovidat s kamaradkou apod. Miminko jim tam spinka, resp. nespinka, ale bavi se hodiny koukanim okolo sebe a jednou za 3-4h zaknoura, maminka ho nakoji a miminko zase odlozi zcela spokojene do kocarku??? Pokud si vzpominam, tak ja jsem z kojiciho kresla (tak jsem ho pozdeji pokrtila) vstavala jen, abych Jarinka prebalila, pak do nej usedala, abych si odpocinula, kdyz uz me fakt bolela zada z hustani... Takze BKM se mi docela sikla jako zpestreni 😀 😀 😀

luty
25. únor 2011

@sussanah Jesus je skvely napad na darek. Prave premyslim, ze bych listky meho muze taky potesily. Tenhle muzikal miluje... No, na podzim by uz prcek mozna den bez rodicu mohl zvladnout 😝 😎 😎

lmm
26. únor 2011

Já jsem tady včera dlouze něco psala a klasika - zmáčkla jsem blbou dvojkombinaci (na kterou nikdy nepřijdu) a všechno zmizelo. Dneska už jsem se vyzuřila, ale zase nevím, co jsem chtěla napsat 🙂.
Já mám taky pocit, že se mi bude stýskat, a to jak po BKM, tak po látkovkách. A po spoustě věcí, včetně kojení. Ale další sadu dětí si kvůli tomu pořizovat nebudu. Postupně se přesunu na diskuse o pubertě 🙂.
K čemu se teď nějak nemůžu odhodlat, je nechat malou jen v kalhotkách a teplácích. Začala hodně pít, čůrá megadávky a my máme krásné nové drahé koberce. Když jí dám do kalhotek vkládačku, trvá to dlouho, než jí to svlíknu a oblíknu. Máte nějaký tip?

sussanah
26. únor 2011

@luty jo tak temto maminkam fakt nepokryte zavidim 🙄 Pokud alespon nemaji kecy, tak je to v pohode, ale jak zacnou trousit moudra typu "a jakto ze nemas na nic cas?? ja jsem se zpocatku taaaaak nudila, precetla jsem celou knihovnu, chodila na kafe z kamoskou..." no na zabiti... My jsme byli s malym poprve v restauraci, kdyz mel asi 8-9m, uz stal a lozil, takze se bavil tim, ze vstaval na lavici a delal kuk na kuchare 😀 Maly byl tak kvalitni rvoun, ze jen jednou jsem s nim sla na baby masaze, kdyz mel asi 4m a po 30min jeceni (po tom, co se pani instruktorka dovolila na neho podivat a promluvit) jsem to vzdala a zhrzena a se studem odesla domu 😖 A to jsem si jeste vyslechla, proc toho chudacka nechavam plakat a jestli treba nepotrebuje prebalit.... 😝
@lmm jsem rada, ze nejsem jedina, co si obcas maze texty 😀 😀 Nejak nechapu, proc to trva dlouho, nez ji obliknes, kdyz ji davas do kalhotek vkladacku 😕 Me to prave prislo mnohem jednodussi, nez kdyz jsem ho musela balit do pliny a navic to melo ten ucici efekt podle me.

lmm
26. únor 2011

@sussanah, já jsem měla ty hodné děti, zato teď nestíhám 🙂. Vy jste aspoň zvyklé od začátku 🙂. Já nevím, proč mi tam ta vkládačka jde tak blbě. Pořád se to v těch kalhotkách shrnuje, vždycky musím popotáhnout vkládačku, kalhotky vpředu, vkládačku, kalhotky vzadu...ale asi je to o tom, že se svrchňákama už jsem to dělala tisíckrát, tak je to otázka vteřiny. Každopádně dneska šlo do nočníku asi jen pět čůrání a kakanec, zato v kýblu se válí 11 plen! Je to normální, aby dítě, které vypije dva hrnky vody, plus tři kojení, tolikrát čůralo? A jsou durch, žádné cvrnknutí.