Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

jasekd
16. bře 2011

@opica Jo, taky jsem to slysela, uvidime. Jinak u nas by me asi rodit KP nenechali, i kdybych chtela.
Jinak u nas dalsi mokra plina, behem jidla, takze koncim s jakymkoli chlubenim se tady 😀

sussanah
16. bře 2011

@jasekd toz to jsou teda zpravy 😖 Ale pokud mas vody hodne, treba se jeste otoci, budeme drzet palce! Kamaradka taky rodila prvni KP normalne, ale taky si to musela vybehat a mala byla teda drobna, nejakych 2,8kg. Druhe kamaradce se zase mimco v 38tt konecne otocilo, uz taky mela termin na SC, ale nakonec to slo jako po masle. S tim cisarem, to je fakt pripad od pripadu. e stacila operace slepaka v 3m maleho a teda to jsem byla tyden uplne mimo. Zase je vyhoda, ze male mimco vazi cca ty 3,5kg, ne 7kg jako muj v 3m 😖 Kazdopadne pokud to bude SC, tak urcite s tebou nekdo musi byt ze zacatku doma, manzel nebo nejaka mamka, protoze jeste s Martinem, aby sis fakt jeste nepritizila..

Jinak holky, je to neskutecne, ale ja uz jsem zase nemocna, ryma jak hrom, hlava jak strep 😢

jasekd
16. bře 2011

@sussanah No treba se jeste otoci, kdyz u je vsechno objednane, zarizene. Je to proste divne vedet, ze 5.4. bude na svete 😅 O mimco mi ani tak nejde, dneska jsem se chtela zeptat,kolik tak vazi, zda je spis velka nebo mala, ale tim SC ta otazka nejak ztratila smysl, ale pocitam , ze bude podobne jako M., cili do 4 kg, to se da, sice asi boj s kojenim a tak, ale horsi je Martin, ten ma pres 9 kilo a taham ho furt. Nekdo by mi mel pomoct, jen nejak nevim, kdo 😅 Navic s Martinem nam hrozi rehabilitace a to teda taky nevim,kdo tam bude chodit, no ja asi, ale bude to sranda. I kdyz proti te operaci, co v tomhle terminu Martinovi puvodne hrozila, je rehabka nic, snad by to byly jen nejake cviky, aby se rozpohyboval, snad jen nevi, jak na to a ne ze je nejak v neporadku. Tak se brzy uzdrav, my byli za celou zimu nemocny jen jednou, nejdriv M., ryma a kasel, zadny drama, a my to chytli od nej. On to snasel statecneji nez my, ja s tim pupkem uz byla nepricetna jen z te rymy, a to jsme ani teplotu nikdo nemel.

sussanah
16. bře 2011

@jasekd ja bych taky videla toho Martina jako vetsi komplikaci. Mala si za zacatku nejak vystaci sama, nez se das dohromady, ale maly te bude vyzadovat a s tim ze nechodi ani neleze, je to o to narocnejsi 😒 A mamky nepomuzou alepson an ten tyden, kdyz uz manzel nemuze?
S rehabiliace se vubec neboj, pokud je to v souvislosti s tim, ze neleze, tak ti pravdepodobne ukazou par stimulacnich cviku a pujde to dobre. Jenom teda nejnarocnejsi pro tebe bude to cestovani na tu rhc 😅
U nas jsem ted nemocna jen ja, maly je uplne v pohode, coz me docela ubiji 😒 A pritom na sebe davam vcelku pozor, ale asi me to kojeni+tehu nejak zmaha 😖

jasekd
16. bře 2011

@sussanah S tim nic nenadelas, my skoro nikam nechodime, zadne plavco ani materske spolky (ledvina a moje nechut k materskym spolkum 😀 ), ted uz ani po tech doktorech tolik ne, spis na prochazku a obcas na navstevu ke kamosce, kde je jedno, max. dve deti, a nemocnej byl, asi nekde prochladl, on manzel s nim obcas lita dost nalehko. A osobne si nedovedu predstavit kojit a bejt tehotna a starat se o maleho kluka, jsi dobra. Maminky, no mne pripada trochu sobecke po nich chtit, aby si vzaly dovcu, manzelova mama pracuje ve stejne firme jako on a maji dovolene jen 4 tydny a desna buzerace s vyberem atd a prece jen si potrebuje i odpocinout, i kdyz jinak hlida rada. No a moje mama je taky zubni, dela ted svoje lidi a jeste i moje, dlouha objednaci doba, spousta prace a nejde jen tak ty lidi odvolat, taky uz je v duchod. veku a ma toho moc. Asi mi sem bude chodit po praci nebo treba neco uvari, to i ted obcas posle.

luvie
16. bře 2011

Ahoj holky,
dlouho jsem tu nebyla a vidím velké změny - hlavně teda větší bříška 🙂 gratuluju!
Bohužel nepročtu všechno, ale jen co jsem tak pochytila:

@jasekd netuším, jestli se strefím do tvých obav, ale rodila jsem císařem a do dneška kojím. Přes den i několikrát, 5x i více, ráno, večer, v noci. Zkus ještě rychle nastudovat nějaké info o kojenípo císaři, ale doporučuju trvat na prvním přisátí hned po porodu a pak jak to půjde - klidně v leže na břichu. Jinak, z vlastní zkušenosti vím, že ne každý císař ti dá zabrat natolik, že dlouho nic nemůžeš dělat, já byla fit celkem brzo, ve srovnání s některými, co rodily normálně, dříve... Držím pěsti, ať všechno dopdane co nejlépe.

@sussanah uzdrav se. Jinak mám pocit, že když na nás něco vleze, pěkně to odnáším já, taky pořád ještě kojím, těhotná teda nejsem, ale průběh všech nemocí za poslední rok se teda dost zhoršil, na druhou stranu jsem vděčná za to, že K. je fakt v pohodě. Ale vím, jak to člověka otravuje...

No, a jinak, bez plenky ještě úplně není, ale myslím, že jsem na dobré cestě. Nehody se stávají, ale K. už si umí krásně říct, teda jenom gestem, když si zrovna vzpomene, ale taky se mi občas stane, že mě třeba při kreslení počůrá... Ale jen ucvrkne, pak dočůrá na nočníku. Jsem na ni pyšná.

sussanah
16. bře 2011

@jasekd ono je to starani vsechno v pohode, pokud do toho nejsem nemocna, to potom fakticky nedavam 😒 Navic dneska dopoledne jsem myslela, ze s nim pujdu aspon na chvili ven, at se z neho nezblaznim, ale skripl si prsty do dveri, takze rev a bylo po prochazce. Odpo se nabidla sousedka, ze ho vyvenci spolu se svym synem (ma o 4m starsiho, docela se stykame), ale jak na potvoru zacalo prset, takze vlastne cely den doma...
Co se tyce tech maminek, tak ja jsem teda asi tvrda, ale me to prijde zase jako vcelku normalni, ze v tak vyjimecne situaci pozadam sve nejblizsi o pomoc a uprimne cekam, ze mi pomuzou, protoze ja bych zase pomohla jim, kdyby to bylo mozne. Navic bydlime od obou rodicu daleko, takze zadne hlidani se nekona, mame svou slecnu na hlidani. Tchanovci ted budou maleho hlidat poprve pres noc, jak jedem do te Prahy, jinak ho hlidali jen parkrat (do 5 hlidani to bylo urcite) na 1-2h, kdyz jsme za nima prijeli a neco potrebovali zaridit. Moji rodice se k hlidani stavi jednoznacne tak, ze je to nase dite, tak at se starame, takze jich se uz ani o pomoc neprosim.. Ale za tchyni jsem vdecna a uz jsme predem domluvene, ze dorazi. Ale je to pravda i o tom, ze uz je v duchodu, takze to neni zadny problem.
Kazdopadne zkus si o tom kojeni po SC neco najit, kdyz tak i kontakt na LP, precejen je to o to pohodlnejsi a pokud nebude mit reflux, tak by vam nemelo nic branit 🙂

sussanah
16. bře 2011

@luvie ja jsem byla doted s nemocema v pohode, ale od otehu jsem uz nemocna podruhe 😠 No a to bych rekla, ze se fakt vcelku staram o sebe, ale viditelne je to prd platne, asi to ted lita vsude 😔
ale super zpravy, ze tak fajne fungujete 🙂 Uplne jako kamaradky mala, taky 14m a proste k tomu najednou sama dospela a zacala si pekne rikat. Tak at vam to tak vydrzi i nadale 🙂

jasekd
17. bře 2011

@luvie Diky za povzbuzeni, ja vim, ze nekdo je po cisari celkem fit, nahrava tomu i to, ze by byl planovanej, ne akutni, ale ja nikdy nebyla na zadne operaci a tak se bojim a s tim kojenim, protoze i po normal porodu nam to slo blbe (kombinace zloutenky u Martinka a moje prsa, ktery nejsou zadna mlikarna - fibrosni mastopatie). A taky ze jsem si chtela uzit treba ten pocit mimco hned na bricho atd, po prvnim to nevyslo a doufala jsem, ze ted to treba pujde hladce, ze se poucim i v kojeni z predchoziho porodu a potizi, a zas to bude novinka. Ale jeste doufam v obrat a segra mi zjistuje od kamosky, ktera u nas v porodnici rodila taky takhle, jak to probihalo, na co si treba dat bacha a ozvat se atd.
@sussanah Mama i tchyne se snazi, nasi dost vozej kocarek, tchyne si vezme i pres noc obcas (zrovna v sobotu, jdem na tridni sraz), nasi uz ho taky meli na noc a dobry, mama obcas posle i jidlo, tata priveze nakup, kdyz nakupuje pro ne atd.) Ja zas chodim mame pomoct do prace atd, je to vzajemny. Ale tu dovolenou po nich chtit nebudu, potrebujou ji pro sebe, nasi uz loni nikde nebyli, ze budou jen na chalupe a ja tam muzu bejt s nima, i kdyz jsem rikala, at jedou, no a pak tu byly ty povodne, nam se to sice vyhlo, ale stejne vody plnej sklep, prselo, zahrada jedno jezero (ze spodni vody a deste, ne primo z reky), takze chalupa zadna a vubec si neodpocinuli. Opravdu je to muj boj a tak to budu muset dat, pokud by samozrejme byly komplikace nebo to fakt neslo, tak mi pomuzou, to vim. I ted mi tata hlida M., pokud se trefim s doktorama mimo jeho ordinaci a kdyz byl malickej, vozil nas do nemocnice atd, kdyz to slo, protoze ja jsem trubka a i kdyz mam papiry, tak ted nejezdim 😝

sussanah
17. bře 2011

@jasekd jo tak to je zase jina, kdyz vam pomahaji takhle casto, u nas je to fakt spis vyjimka, takze ja s tim pozadat je fakt nemam problem, kdyz po nich neco chcu 😅 Tak budeme drzet palce, at ti to dopadne super a jsi opravdu fit. 🙂

jasekd
17. bře 2011

@sussanah Jo, pomahaji, chvili po porodu a v pokrocilem tehot. se fakt snazi. Pak to zas opadne, nebudou mit cas, prace, chalupa atd, ale ted se snazej 🙂 Jinak nasim taky dlouho trvalo, teda hlavne mame, nez si ho vzali na hlidani, ale neni to az tak neochota, jako spis strach, mama ma karpaly, takze malyho se bala nosit, aby ji nespadl, ted je zas moc tezkej, taky se bala toho bliti, vzdycky hlidal spis tata, jezdil kocarem atd. Tchyne si ho vzala pomerne brzo, kdyz uz jsem nekojila, ale tam mi trochu vadi, ze si to delaji po svem, moc nedodrzujou rezim spani a klidne mu nacpou dvakrat denne ovoce, prej ze mu chutnalo, tak vynechali mliko atd. Coz se jiste da prezit, ale kdyz ma ty leky a nesmi se prekyselit, tak by moje pokyny respektovat mohla 😅

sussanah
17. bře 2011

@jasekd tak to u nas je to s tchyni zlate, kdyz ho hlidala posledne (asi 1h, kdyz jsme jeli do obchodu), tak se snazila tak poctive, ze ho prevlikla do rezervniho obleceni, ktere jsem nachystala, kdyby se nahodou pocural.Ze pry to obleceni videla, tak ji to nejak nedoslo a preventivne ho prevlikla 😀 Zato u mych rodicu je to trochu chladnejsi. V podstate k nim jezdime na navstevu jen na otocku na odpoledne (kdyz jsme na delsi dobu u tchanovcu) a obcas tam jedu jen ja s malym, kdyz je manzel na dlouhych sluzebkach. A teda pomoc uz od nich ani necekam.. Kdyz sem tam byla naposeldy v lednu, byla jsem v takovem 7tt a bylo mi zle jak psovi, tak maleho ani jednou nevzali ven na vychazku, jen se o neho postarali asi 30min, kdyz jsem uz opravdu vycerpanim usla na gauci uprostred odpoledne. Jinak mi v podstate rekli, ze jak jsme si to zaridili, tak to mame a ze oni se kvuli nam omezovat nebudou 😖 Ale to je jejich vec, jak jim vnuka vnucovat nebudu, ze ano 🙂

to tak sleduju, my uz jsme ale kvalitne OT 😀

jasekd
17. bře 2011

@sussanah No jo, trochu jsem to tady zasekala s tou sekci, a uz se to veze. Ale pripada mi, ze do nekterych diskusi to nikdo usmernovat nechodi 😀 Jenze k BKM nejak ted nemam co resit, po vcerejsim uspechu se jen vezem a dnes rano posr.... uplne vsude, ale hlavne na pindiku, nevim, kdy to vyrobil a jen doufam, ze to bude bez nasledku 😅 Tudiz uz se tady chlubit nebudu, kdyz se neco povede, protoze ted je to o to horsi 😝

mamusia
17. bře 2011

@jasekd @sussanah aj mne teraz chodi mamina pomahat s malou na take 2-3 dni kazdy tyzeden az do porodu,no dufam,ze uz ich nebude az tak vela,max 2tt 😅 a potom mi bude 2tt pomahat mm ked sa vratime z nemocky,aby som si nasla system s oboma dievcatami.
Co sa tyka BKM,tak Zoinka sa dnes 1x po milion rokoch vykakala do nocnika a to hned 2x,inak 0 bodov,hlasit hlasi,no neurobi do nocnika,bude tam sediet aj pol hodku,aj sama sa bude pozerat,ci nieco nespravila a sada si s5,no cikanie vobec veru 😖 Ale moc to ani neriesim teraz uz. Hlavne uz nemam na nic sil takto nakonci s takym balvanom pred sebou,co musim tlacit 😀

sussanah
17. bře 2011

@mamusia jj taky myslim, ze nektere diskuze se proste asi nijak extra nekontroluji. Jak nekdy ctu v latkovkach, jak se probiraji porody nebo tady 😉
@mamusia tak to je ale uspech ne? jen vam teda preju, at nema mala nejaky extra velky sprajc, jak se narodi Zara.
Manzel taky bude mit dovolenou tak tyden, at se szijeme a uvidime, jestli budeme chtit i tchyni tady, ale asi mozna jo na par dni, potom co uz bude manzel v praci.

opica
18. bře 2011

@mamusia ked citam, ze zoe necika a nekaka, gregor bol v jej veku taky isty, ze do roka uzas a potom sta by utalo. proste 4 mesiace ani vidiet nocnik, zachod, proste rev jak tur. ked sa podarilo 4-razy do tyzdna, tak som si blahozelala.
@sussanah ja som tiez bola prvy trimester v kuse chora, bola to katastrofa, dokonca som mala aj zapal priedusiek, takze tepoloty cez 38,5 a nasledne ATB. tak uvidime, ci bude vsetko ok. poda doterajsich testov by malo byt. som bola na morfologii minuly tyzden u speci sonologa a tan ma vysmial,ze co sa stresujem, takze tak 😉

a co sa tyka BKM, tak dnes bol prvy raz v skolke bez plienky a hlasim obrovsky uspec (milionkrat klop-klop). pocikal sa len poobede, lebo ucitelka davala spat deticky a on sa nemal od koho pytat, inak sa pekne pytal a vzdy aj vycikal. takze domov bez plienky a hned som mu povedala, nech sa vykaka a tak siel spat. kebyze sme sa takto dopracovali k uplnemu koncu plienok, tak budem happy. inak doma nehoda uz nebola veeeelmi dlho. vcera si zas cvrkol, lebo si neskoro uvedomil, ale hned sme dali na nocnik a prezliekli len slipky, kde bola jedna bodka.

sussanah
18. bře 2011

@opica tak to je fajn, ze i ve skolce spolupracuje. Nam maly zacal nedavno spolupracovat se slecnou na hlidani, ale to musi mit dobrou naladu. Zato ted spis resim to, ze mi prestal chtit curat venku a kdyz jsme nekde na dlouhodobejsi navsteve (jakoze i pres noc), tak z toho taky neni moc odvazany. No uvdime pristi tyden, to jedeme na tyden a neco k rodicum, tak douam, ze to zase neskonci bojkotem 😖
Maly me ted pekne prudi, zacina si silene vymyslet, hlavne pred spanim. To on se pred spanim vycura, ja nakojim, on si lehne a behem 5min chce na zachod znovu a dokonce si tak i neco na ten druhy nocnik schovava. Delal to jen vecer, ale ted i odpoledne, sli jsme po ulozeni 2x na zachod, pokazde se vycural, ale pak chtel znovu mliko 😠 Takze jsem se nastvala a potreti mu mliko nedala a ani ho uz znovu nepustila na zachod, takze samoze rev jako blazen, 15min se vztekal jak sileny a pak nakonec usnul u me v posteli. No asi na neho budu muset pritlacit, protoze tohle jeho vyrvavani mi fakt leze krkem 😒
Jinak, uz jste zkouseli davat Gregora curat vestoje? Chtela bych to zkusit s mladym letos v lete, ale nevim, jestli to nahodou jeste neni moc brzo 😕 A vlastne ani nevim jak na to 😅

opica
18. bře 2011

@sussanah ja uz nekojim (som prestala kvoli tomu, ze sme chceli druhe), takze nezavidim problemy a nastastie my ich nemame. G spava vo velkej posteli v svojej izbe. poobede obcas, ked ho tam dam, tak sa este prechadza, zoberie si pyzamo a tak a az potom zapsi, ale neriesim. dvere neotvara 😉 a vecer je zvacsa taky KO, ze ked dostane mlieko a kus vypije, tak uz nam kyva, aby sme odisli 😉
co sa cikania po stojacky tyka, tiez som spekulovala, ze v lete by to uz bolo ovela jednoduchsie. on sa postojacky vycika len vo vani 😀 a to pozera, ako pekne to huci, ked to tecie do vody. minule, ked bolo teplo som aj skusala ho dat vonku cikat po stojacky, ale uspech nulovy. asi budeme musiet zacat skusat 😉 potom budem cakat odporucania 😎

mamusia
18. bře 2011

@opica no u nas je ten bojkot uz celkom dlho.....sai 2 mesiace urcite,aj 3 pomaly,no dnes sa tiez vykakala do nocnika 😵 povedala mama a ja ze co je a ona,ze kaka.....tak som ju dala,pukla si 2x a myslela si najprv ze hotovo,no potom som ju este posadila a sa vykakala 😉

sussanah
18. bře 2011

@mamusia toz ze by opravdu nastala zmena? 🙂

sussanah
18. bře 2011

@opica ja to vidim tak, ze curani ve stoje dam na starost tatinkovi, at mu to ukaze a muzou curat na zahrade spolu 😀

mamusia
18. bře 2011

@sussanah no moc si ani nemyslim,bo cikat sa nevypyta vobec,ale chodi ten nocnik sama spachovat,tak to sa jej rata 😀 Inak je otrasne zla,bola par dni u babky a babka chodi aj k nam,ona jej vsetko dovoli a pomoze so vsetkym a ak ma niieco sama urobit,to sa hned hodi o zem,alebo zacne nevacit.......no otras! Snazim sa ju ignorovat pri takychto scenach,no robi to velmi casto a niekedy proste z nicoho nic......tak pri tychto vsetkych aktivitach ani nema cas na nocnik...no zas mi povie,ze sa pocikala. A este sa mi teraz strasne rozrozpravala,tak nas to moc tesi 🙂

sussanah
18. bře 2011

@mamusia ja uz bych taky chtela, at maly mlui 😢 Posledni dobou zacina nejake mamama, ale je to spis ham na jidlo a taky jenom obcas. Ale sem tam uz nejake slabiky rekne. Tak snad uz se brzy dockame 🙂
S tim vztekanim, to je ted u nas fakt peklo, Je to tak 2-3tydny, co mu to zacalo a oproti tomu je ten jeho prvni vzdor koelm 13m uplna prochazka ruzovym sadem. Kdyz mu neco zakazu, tak zacne kolem sebe bouchat rukama nebo boucha do me, mlati hlavou do zdi a do podlahy apod 😖 Ale verim si, ze jednou to prejde 😀 Jen me teda stve, kdyz je rozjety a ja lezim na vaku na zemi, jak na me hupsne, tak se vetsinou trefi primo do bricha a to uz teda fakt boli 😔 Porad dokola mu rikam, ze mamu boli brisko, ze nemuze po me lozit a skakat, ale jak je rozjety, tak se zapomene a uz je na me.

mamusia
18. bře 2011

@sussanah toto robi Zoe,presne,ak sa jej nieco zakaze,alebo nedari,alebo len tak,ze bije,hodi sa o zem,hlavu buchne,alebo len napina od nervov cele telo 😖 Aj ona mi skace po bruchu cely cas,najma odkedy ho mam take velke,ale vie,ze mama ma babo,aj sama povie,ze babo a hladka brucho 🙂 no citala som,ze dieta je pevne chranene v maternici a nic sa mu nemoze stat,iba ak by nastala velky naraz (tot by asi bicykel musel do Teba narazit,alebo nieco v taky styl..),no uz som si ako tak nato zvykla....vsak uz nedlho 😅 Ona sa teraz tak rozhovorila,ze ma nove slovka (ako habo-to je havo, potom teta,jo -to je ujo, popo-to je pupok,koloka-to je konik,alebo urob konika a papo-to su papucky 😀 ),ale je to velmi mile,bo zacala hovorit aj mama papa a tak,ze uz zacina spajat tie slovka a uplne vidime,ze uz sa jej chce kecat,len este to tak nevie,tak verim,ze zachvilku budem aj rada,ked bude ticho 😀

sussanah
18. bře 2011

@mamusia taky si porad rikam, ze nejsem jedina tehotna se starsim ditkem, takze to mimco v brichu na to musi byt pripravene 😅
Jinak my si s malym docela pokecame, on obstojne znakuje, spojuje znaky uz docela dlouho, takze i vcelku rozumne konverzace z toho jsou. Jakoze tata je v praci a jel autem apod 🙂

mamusia
18. bře 2011

@sussanah aj my znakujeme 🙂 Inak mi napadlo,ze ked Ta maly bude bit,alebo sa rozculovat,skus ho ignorovat,alebo odist do inej miestnosti,to vacsinou zaberie,bo deti potom nemaju pre koho robit tu scenu,sami pre seba to nebudu robit a vacsinou sa vtedy aj ukludnia 😉

sussanah
18. bře 2011

@mamusia no docela u nas zabira, kdyz ingoruju to jeho bouchani hlavou. Akorat se ho potom zeptam, jestli ho to nahodou neboli 😅 A mam pocit, ze posledni tyden uz bouha hlavou mene, takze to asi zabira 🙂

vlastecka
18. bře 2011

Ahoj, jsem na těchto stránkách poprvé. Potřebovala bych poradit. Za chvíli se mi narodí chlapeček a moc ráda bych začla s bezplenkovou metodou, ale nevím, jak začít. Přečetla jsem knihu od Ingrid Bauerové, ale osobní zkušenost některé z Vás bych velmi ocenila... Předem díky.

luvie
20. bře 2011

@vlastecka nejlepší je začít podle svého vlastního instinktu 🙂 to je moje zkušenost. Není třeba to určitě nějak hrotit, jakože každé čůrání i kakání se musí odchytit. Raduj se i z malinkého úspěchu. Já jsem začala, když bylo malé 2,5 měs. 4ůrala mi při kojení do vaničky, protože jsem ten den, kdy jsme začaly neměla po ruce nic jiného...
buď připravená na počůranou domácnost, na to, že tě drobek občas (třeba i 3x denně) pokaká. Na to, že lidi se na tebe budou dívat divně, když budeš dávat mimi venku čůrat, ale někteří také obdivně, když zjistí, že je třeba bez plenky...
Občas jsou dny, kdy to chceš vzdát, ale většině z nás to asi nikdy nakonec nedalo a myslím, že se to vyplatí.
Jo, a nečej zázraky, tak jak je to popsáno na ideálních případech, vždycky musíš počítat, že nic nepůjde podle tvého plánu, budou i horší období 🙂
Doufám, že jsem tě neodradila a že holky ještě přidají další rady.

luvie
20. bře 2011

@sussanah zatím drží 😀