Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

zlilly
28. bře 2011

@jasekd No řekla, že děti v jeho věku toho umí i víc a že bysme se měli víc snažit. měl by se snáz otáčet, oběma směry a umět se vzepřít na celý ručičky. jestli dělá i nějakou fyzioterapii, to sem se nedočetla. ale co umí Honzík, to slyset nechtela. pritom je malej desne sikovnej spoustu veci uz si poda sam a tak. a taky je asi zvykla na deti v papirovejch plinach, prece jen sou min objemny, tka se to dětem líp točí.
no a tak ja sem se snazila povzbuzovat ho v tom otaceni, ale myslim, ze sem ho akorat tak otravila. jinak mam taky pocit ze ty veci umí, akorat nema potřebu je dělat. za hrackou se na bok neotoci, ale za prsem jo a jak! každopádně jdeme 12.4 na kontrolu, tka do té doby buď pokročí, no a nebo uvidíme.
ty si hlavně nedělej strosti a v pohodě poroď, máš to za pár.

jasekd
28. bře 2011

@zlilly No to me bavi, tyhlenty lidi, jak nejsi o par dnu v tabulkach, maji kecy 😠 Jinak jsem se na te neurologii ptala, jak s latkovkama a prej v pohode, ze my na nich vyrostli vsichni 😉 Tak jsem rada, ze nemel kecy, ono posledni dobou i nekteri starsi doktori, co zazivali leta jen latkovany deti, jsou najednou desne chytry a propagujou papiraky. Ja se spis snazim nechavat ho chvili nahatyho. Ted se teda uz spis snazim prezit a uz to moc nedavam.
Jinak jsem tu psala cca pred 14 dny, ze jdem na plan. sekci, ze je holka KP, tak je zas dobre a prej uz tak pravdepodobne zustane, takze v patek volam do spitalu a sekci rusim a budem cekat na normos porod...

zlilly
28. bře 2011

@jasekd s tema plinkama je to myslim videt prave na tech tabulkach vyvoje. kdyz se podivam do starsich knizek, tak tam prave treba to pretaceni, sedani a tak je i o dva mesice pozdeji, nez pisou v novejsich tabulkach. pochybuju, ze jsou dnes tak genialni a pohybove nadane deti. jinak souhlas. staci mrnousa vyslict a hned je zivejsi. jenze ho nemuzu nechavat nahatyho porad, i kdyz jemu by se to jiste libilo, ale takovy teplo tu porad jeste neni. my mame i zimu od podlahy, tak je vetsinou na posteli, ta je mekka, tak se bori a hur se mu to vsechno dela.
mala je sikulka, jeste se otocila 🙂 tak to je hned veselejsi vyhlidka na porod. hlavne davej bacha, abys neporodila 1.4. moje sestra se tak narodila a kdyz mamka volala z porodnice, tak ji nikdo z rodiny neveril 😀

evlyn
29. bře 2011

@zlilly rozhodně bych nepropadala panice - Kubík se na bříško sám otočil až skoro v sedmi měsících, další měsíc vypiloval válení sudů na obě strany (opatrně aby si nenarazil hlavičku) a teď se tu prohání po bytě pližmo jako Meresjev.
Doktorce to bohatě stačí, že je šikovnej (dokud se neotáčel, tak se jenom zeptala jestli se aspoň snaží na bok a tak) a že takový baculínci to halt mají těžký (ten zadeček na zvedání a otáčení) 🙂

jasekd
29. bře 2011

@evlyn Ahoj, kolik je prosim te Kubikovi? Nase doktorka ma takytakovej pristup, nechat cas, jenze kdyz byly za dva mesice jen minimalni pokroky, tak nas na tu neurologii poslala na necelym Mart. roce, neurolog taky zatim nic nehroti, prej je svalove a reflex. v poradku, ale vsechno s nim jde ztuha, ja uz vyzkousela mraky "osvedcenejch triku", co na jine deti zabraly a nic 😅 Plazi se stale, i na roce. A tlustej rozhodne neni, ma asi 9,2 kg a 76 cm na roce... Asi uz mam nervy iz porodu, ale je toho na me moc.
Jinak pred rokem uz jsem hekala v porodnici a ve 14 hodin ma Martinek presne rok, strasne to leti 🙂

evlyn
29. bře 2011

@jasekd devet mesicu a dva tydny - ted se plazi, kutali a zacina se vzpirat na kolinka a peruje na nich. Tlustej ani tak neni - jako extremni faldy ala panacek Michelin, ale tezkej - meri 76cm a vazi 10,35 kg. Stejnej nazor jako nase doktorka ma i sestrenka (taky detska doktorka), ze je proste pomalejsi (linejsi) v pohybu nez treba jiny deti, ze se jinak projevuje v norme a rozhodne by to nehrotila....
Na cviceni s miminkama, kam s nim chodim, byl jeden chlapecek stejne "pozadu" jako Kubik a dve dalsi ktery zase naopak hrube dopredu - umely toho vic nez Kubik, i kdyz byly treba o mesic mladsi.
Jedne kamaradce malej taky pomalejsi v pohybu. - dlouho nic nic a pak misto bazlivych prvnich krucku najednou behal. Sousedova holcicka se v roce jeste taky nestavela a ted v roce a pul zacina chodit.

Takze pokud i doktori nic nehroti tak bych se nestresovala. Halt nektere deti jsou sikovnejsi, nektere jsou na sebe opatrnejsi a co si budem namlouvat i linejsi 🙂

jasekd
29. bře 2011

@evlyn Neurolog to taky uzavrel zatim jako pomaly vyvoj a lenost, snad ano, ani na rehabku nas zatim neposlal, mame prijit v cervenci na kontr. Tak to jsou nasi kluci na tom asi podobne. Ja mam kolem sebe same rychle deti, tak to nemam s kym resit. Dik za odpoved.

evlyn
29. bře 2011

@jasekd To já taky, všechny rotovaly už málem ve čtyřech měsících, teď už stojí a začínají chodit a mluví málem v celých větách 😀 Důležité je nepanikařit...

lumarque
29. bře 2011

@jitka_
znakvanie sa aj mne vlmi pacilo hlavne, ked som bola tehotna. Teraz sa k tomu nejako neviem odhodlat. Maly si sa zacal buchat na tu plienu,ale si u len chcel dat dole. ( Na tych babylucy mu staci odopnut jeden suchy zips, zosuchne sa mu na kolena a uz nestudi). Fiha, pozivate stvorcove plienky, to si pri mojom malom ani neviem predstavit. Stale sa kruti a uteka mi,ze mam problem mu zapnut dva suchace... Origami so stvorccami som musela zrusit uz v pol roku a doobjednala som este potom nejake aio plienky z ciny( asi za 5 euro kus).. s tymi som spokojna, lebo dovnutra mozem dat rozne vkladacky a stvorcovky a tie potom menim a tu cinsku plienku pouzivam ako obal.
Tie mam 3 plienok do 9 kg, ktore na budu zachvilku male..ale snad sa bez nich uz zaobideme. Skor som rozmyslala, ze v lete by som skusila nejake treningove nohavicky ak sa nam zase zacne darit.

sussanah
29. bře 2011

koukam, tady se to rozkecalo 😀
Ja si uzivam tydne u rodicu a tchanovcu a je to lahoda, hlavne u tchanovcu 🙂 Maly je skoro cely den na zahrade poveseny na babi nebo na dedu a ja se valim a odpocivam na slunicku 😎
@jasekd Super, ze mala dostala rozum a otocila se. Tak preju, at uz tak pekne zustane a porod prijde co nejdriv, at uz se nemusis trapit 🙂

jasekd
29. bře 2011

@sussanah Ja se chci taky valet na slunicku 😎 Moje idealni predstava: leto, u prehrady, pekne ve stinu, Martinek kolem me konecne beha a mala hezky spinka v kocarku a je plne kojena 😀 😀 😀 Jinak Martin dnes popolezl na kolinkach, ale jen pomoci "drastickych opatreni", micky za trikem nezabraly, tak jsem udelala takovej pas, neco jako plavaci, na pasek jsem navlikla kostky s dirou, prumer asi 10 cm, ovazala mu tokolem briska, i s tim normalne plazil, tak jsem pridala kostky a kousek popolezl, nechci ho trapit dlouho, tak to po chvilce sundam a hned plac na bricho. Ale musime postupne. Uzivej odpocinku 😎 To je fakt vystiznej smajlik.

mamusia
29. bře 2011

@sussanah teeeeda,ale Ti je 😉 Pekne oddychuj,kym sa da 🙂
@jasekd tak mala sa teda nakoniec otocila,tak ako ma? Super! Ja uz len cakam a gulam sa,ze kedy uz nieco - vo stvrtok idem vyskusat ten koreneny napoj,chcela by som rodit v piatok,to ma sluzbu aj lekarka,co ma odrodila s malou,uz to chcem mat moc za sebou. Nejake rady na vyvolanie porodu? 😅

jitka_
29. bře 2011

@lumarque Já jsem pro malou měla koupené Baby Lucy XS/S, jsou to ty nejmenší. Jenže se narodila s necelými dvěma kily, takže jí nebyly ani omylem, tak jsem je prodala. Ještě teď v deseti měsících má VV nejmenší velikost a je jí pořád dobrá. Dávám jí je na rovno, s nějakým skladáním si nedělám těžkou hlavu 🙂 Malá je sice dlouhá, ale jinak je drobínek, teď má 6,7kg. Prdelku má fakt malinkou, takže nějaké kalhotkové plenky nehrozí. Zkusila jsem jí je jednou dát a jak toho měla na prdelce tolik, tak ležela na zádech hlavou dolů a všechno čurání ji steklo až na záda 🙂))

sussanah
29. bře 2011

@jasekd ja myslim, ze je dulezite mit plan a tahle tvoje predstava je veeelmi lakava 😉
@mamusia no ja zkousela kde co, zabral nam koreneny napoj, ale kdo vi, bylo to stejne akorat na termin 😀 No hlavne at je porod v pohode 🙂

zlilly
29. bře 2011

haha. tak ja se nemuzu chlubit BKM uspechy (dneska se malej vycural do hrnecku snad jen 4x), ale jinak me udelal radost. vyslikla sem ho z pocuranejch kalhotek a nez sem mu prinesla suchy, tka lezel pretocenej na brisku! 🙂 takze klicem k uspechu je nechat ho nahatyho a samotnyho 😀

luculele
29. bře 2011

ahojte, parkrat do dna kakame a cikame do kyblika, ale chcem sa opytat, ci je tu niekto taky, co uz ma uspechy povedzme s dietatkom polrocnym, repsektive kedy je taky vek, ked BKM plne funguje a netreba pouzivat plienky. Proste, ci sa to tu niekomu uz podarilo byt bez plienok s babatkom 😀

mamusia
30. bře 2011

@sussanah idem ododnes na ten napoj,zacinam pol litrom denne a uvidime 😉

luty
30. bře 2011

@zlilly Pridavam jeste jednu pozdni odpoved (trapili me zubari a nesu to hur nez ta nase mrnata... ☹ ) Nepanikar a dej tomu cas. Verim, ze Honzik je desne sikovny a bude se tocit, lezt a chodit, az "mu prijde, ze je to zajimave a ma to smysl". Tak trochu do dochtoriny delam a jak slysim reakce nekterych lekaru a jinych zdravotniku (resp. jejich naprostou absenci empatie a neschopnost MLUVIT s pacientem, ale jen konstatovat fakta, casto ucebnicova), tak bych je nakopala ... no,vite kam... kolega, nekolega!!! Kamaradka byl v 38. tydny hospitalizovana v porodnici, jelikoz ji na UZ namerili nizky odhad hmotnosti plodu (cca 2400g). Gyndar ji rekl, ze se jedna o hypotrofii plodu a ucebnicove vycetl vsechny mozne priciny vc. vrozenych vyvojovych vad.. Ani se nezminil o tom, ze se jedna jen o odhad!!! a odchylka byla az 500g! Za 2 tydny se ji narodila nadhernazdrava holcicka 3300g🙂)) Chapu, ze mel obavy, ale uz nezduraznil, ze vsechna vysetreni jsou v poradku a ze se pristroj muze nekdy splest! Taky by zaslouzil zprava, zleva!!!! Tihle lide me vazne vytaci!!!!
Jak pises, tak miminka jsou nejsikovnejsi, kdyz je nechame samotne. Ja jsem nekolikrat nasla Jarecka pretoceneho na podlozce, ale predem mnou se otocil az tak o 3 tydny pozdeji.
Nechej to na nem a uvidis, ze Te prekvapi🙂 Drzim pesti!

luty
30. bře 2011

@jasekd Jeeeee, koukam, ze prcek dostal rozum🙂 Sikovna holka, co? Moooooooooc gratuluju a drzm pesti k porodu!

lumarque
30. bře 2011

@luculele
no kedy plne funguje.. do toho stadia sme este nedospeli, le dufam,ze tak do roka a pol sa podari 🙂 asi je to dost indiidualne

lumarque
30. bře 2011

@jitka_
presne tie nam uz budu male. Vidis mne nikdy nepretekali, a maly tiez nie je ziadny kyklop 😀 ten pocit, zevsetkyx babatka v okoli aj tieo 2 mes mladsie su vacsie,tiez velmi dobre poznam, ale uz ich zacina pomaly dohanat...Tvoja mala je ale este mensia. Narodila sa velmi predcsne?

jasekd
30. bře 2011

@sussanah No kez by ten plan vysel 😀
@mamusia Drzim palce! Ja se do niceho takoveho poustet nebudu, necham tomu volnej prubeh. Navic na me neco leze.
@zlilly Gratuluju. Ja jsem si na doporuceni holek z jine diskuse koupila knizku Rozvijej se detatko, asi to nektery znate, a to je teda predporodni rana do vazu 😝 Mam pocit, ze to moje dela vsechno blbe, navic nektery ty cviky uz jsou dost narocny s nim delat, postavi si hlavu, zacne se vztekat... Muj optimismus po neurolog. kontrole je ten tam. mozna bych se mela na vsechno ted vyprdnout, soustredit se na porod a pripravu pro mimi a tohle nechat i na manzelovi, az budou sami, jenze ten bude mit co delat. Nikdy nebyli sami. On s nim vsechno umi, ale podle me nebude stihat, nez ho oblikne na prochazku, tak bude cas k jidlu apod, vsechno jim trva.
@luty No snad uz tak vydrzi, kazdopadne v patek odvolavam cisare, snad kdyby se otocila, tak prijedem do porodnice vcas na to, aby mohli pichnout spinal a dite vyndat, CA nechci. Ale kamos rikal, ze kdyz dite vydrzi v brise cca 10 minut, ze uz to jde udelat. Nebo kdyby tam byl primar, treba by se rodilo KP, ale to necham na nich podle situace, myslim, ze to tady nerodej. Snad bude hlavou a pujde to dobre. Muzu se zeptat, co delas? Ja jsem prave ten zubar 😀 Copak ti bylo?

luvie
30. bře 2011

@luty he... tak teď si zas skoro neříká 🙂 jinak ale je velmi nespokojená, když ji nechám bez plenky, ona se počůrá, to pak vydá takový zvuk, který používá, když někdo pláče, škaredí se u toho a volá mě. Když chce na nočník, zavolá mě (máma), a ukazuje mi, že si chce jako stáhnout gatě, ať jí pomůžu. Je to pro mě jasný signál, který teď ale nějak nepoužívá... ono to zas přijde.
@opica po pár dnech, kdy jsme toho zas moc nevychytali, asi taky ještě zůstanu u plenky... jinak já často ještě ze zvyku nosím sebou náhradní oblečení, i když jdeme jen kousek. Když ho mám, nic se zaručeně nestane 😝

luvie
30. bře 2011

@luculele jj, někomu se to určitě podařilo, nevzpomenu si honem rychle na nick... ale každopádně BKM není o tom, že se VŽDY A ZA KAŽDÝCH OKOLNOSTÍ bude dařit mít naprosto suché a čisté dítě. Po půlročním drobkovi nikdo nemůže chtít, aby si vždy řeklo a vydrželo. 🙂

luculele
30. bře 2011

@luvie to je mi jasne, len rozmyslam, preco sa to teda vola BEZPLIENKOVA metoda, ked tie plienky aj tak treba, lebo ved moja cika hadam aj kazdu pol hodinku 🙂 tym nechcem povedat, ze je to zla metoda, my sme za nu vdacni a okolie len tak kuka ked ju drzim nad nocnickom a ona sa s usmevom vycika a vykaka 😀

jasekd
30. bře 2011

@luculele My meli pouzitejch plinek vic, kdyz jsem se snazila, nez ted, kdy uz na to z fyzickych duvodu kaslu. Proste na to nemam, ho furt sledovat a kontrolovat a rozbalovat, jedem ted klasiku a chytame opravdu jen kakani, mozna skoda, ale nemuzu si na sebe sit bic a uplne se odrovnat, mame dost jinejch starosti. Takze u nas BKM= viceplenkova metoda 😀

zlilly
30. bře 2011

holky dneska to bylo super! byli sme na prochazce a jak bylo teplo, tak sem Honzika rozbalila, dala vycurat a on se fantasticky vycural venku na travicku a na mravence 😀 hrozne se me to libilo.je sikovnej.

jitka_
30. bře 2011

@lumarque Malá se narodila asi o čtyři týdny dřív, ale asi byla špatně vyživovaná placentou, že se narodila s váhou 1870g. Dohání to docela dobře, akorát v pátém měsíci jsem musela začít přikrmovat umělým, protože začala shazovat. Minulý týden ta střevní chřipka, takže zase shodila. Snad už nás nějakou dobu žádná nemoc nepotká.

luty
30. bře 2011

@jasekd Neboj, mala pujde ven jako po masle🙂 Ja prave delam ARO. Celkovka se da prezit, ale pokud se nebude jednat o prolaps pupecniku, superakutni hypoxii plodu nebo nejake velke krvaceni, tak Ti kazdy sikovnejsi arar stihne pichnout spinal na jednicku s hvezdickou (nepredpokladam, ze mas 150kg a 150cm... 😔 ).
No a k tem zubum: nechala jsem se premluvit k rovnatkum (blba, na strare roky...) a tak mi zubarka rve jednu ctverku za druhou. Mam zuby jako lopaty, zdrave, takze ty extrakce jsou malinko komplikovanejsi... A pak hlavne neni ten cas na ledovani, odpocivani, porad Jarinka zvedam, nosim, takze to samozrejme nateka... Nic zvlastniho, jen neni ta nejlepsi doba☹ Ale sla jsem do toho dobrovolne 😉 Kde jsi studovala? Napis klidne do IP, at tady neprobirame soukrome zalezitosti (ale kdyz uz nam ty deti necuraji, tak o cem jinem bychom se mely tady bavil, ze? 😀 😀 😀 )

jasekd
30. bře 2011

@luty Jo, ja si myslim, ze by to tak akutni nebylo, navic jsem zdrava, takze i to ARO konzilium je u me spis formalita, kamos taky dela ARO, ale v jine nemocnici nez jdu rodit. Jinak mam 167 a momentalne 71 kg, speky na zadech nemam a nejakej problem snad taky ne, byla trochu skolioza, ted snad OK a bederni hyperlordoza, to by mozna mohlo vadit, kdyz se s pupkem clovek tak neohne, ze? Ale nemam to zas nejak drasticky, podle me by to problem nebyl.
Ja mam za sebou extrakce hornich 4, ale ja mam asi zuby celkem kratky a hlavne mi to delali uz ve 14ti, tak se moc nepamatuju, ale ze svy praxe vim, ze jsou to desny zuby i pro nas na trhani, nesnasim to. Ale berou se 4ky, protoze to na usmevu neni poznat a jak maji dva tenke koreny, tak jsou pak pro dalsi treba protet. osetreni stejne obtiznejsi nez 5ky, 5ky se trhaji, pokud jsou nejak poskozene a 4ky ne. Ja mela taky fixy a je to super reseni, sice dost penez, ale snimackama toho vetsinou moc nezmuzes, kor ted v tomhle veku, pocitam, ze ti je kolem 25, 30ti let, kdyz mas za sebou vejsku. Ono co je pres 20, je relat. stare 😀 , pujde to pomaleji nez v puberte, ale pujde to a budes krasna 😵 Ja studovala na 1.LF UK v Praze.