Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

kaja73
21. kvě 2011

@ejuska79 ja zas nedavam sediet maleho na nočnik a tiež len obcas davam na vecko.Moj si zvykol na držanie v klbku-od 3m a tak sa vycika aj vykaka hocikde.Nemusim riešit,že sa vonku nechce-so staršim synom som mala problem,že aj po 3m čo sa už pytal pisat ,musel mat po ruke vecko,vonku sa nechcel vypisat ani omylom.Tak som rada,že tento druhy synator to už teraz zvlada hocikde.Vypyta sa, počka kym ho podržim a ide sa na vec.Ved uvidiš,co bude vyhovovat tvojej malej.Niekto je nočnikovy,niekto veckovy,niekto klbkovy-aspon do určiteho veku.My sme začali kakanim,vždy po jedle od 3m -to sa pyta od cca10m.Uplne bez bez plienky sme 2 tyždne a sam sa slovne začal pytat 3 dni pred 17m.

ejuska79
21. kvě 2011

@kaja73
@raa2 dakujem, skusim co jej bude vyhovovat...snad sa na nieco chyti...

raa2
21. kvě 2011

@kaja73 rozprava o sto sest, aj cik cik povie, ale vtedy ked uz je vycikany v nocniku, predtym nie 🙂 aj vetu jednoduchu holu povie niekedy 🙂

jitka_
21. kvě 2011

Ahoj!
Tak jdu vám napsat po delší době. Ty naše bojkoty jsou odhaleny, bylo to zoubkama, dokonce se malá i párkrát za noc vzbudila. Už máme dva nahoře a dva dole. Od té doby zase kakáme do nočníčku 🙂 Malá se už staví a lozí krásně po kolínkách, tak ji mám celý den v kuchyni na zemi, aby si hrála. A už několikrát za mnou přišla, sápala se na mě a "domluvily" jsme se, že chce "aaaaaa" 🙂 Takže pokrok obrovský, bezplenkovka začíná přinášet své ovoce. Takže vydržte a ono se to všechno poddá 😉

dugyna
21. kvě 2011

@raa2 jedny mama imse vimse a adruhe dvoje totts bots ci ako sa to pise. , imse vysme su znovka balna a nieco pod tym nepremokabe a vnurti je frote akoby taky maly obdlzni,cize nehodu vsiakne/podla toho kolk vycika/ a tots bots su znova taka umelina..a j dnu.ale inak oboje super.

estterka
22. kvě 2011

ahojte,poslali ma k vam sa ist opytat 🙂 zacali sme pred par dnami latkovat a dve noci davame latkovku aj na noc,prvu noc bola trochu vlhka a po vcerajsej noci uplne sucha,mam pocit,ze mala vobec necikala celu noc,to je 10 hodin 😕 je to v poriadku? pretoze predtym v jednorazovkach cikala celu noc a vela,velakrat sa aj precikala a rano bola plienka snad aj kilova,uplne plna. moze takto vnimat zmenu?

lmm
23. kvě 2011

@estterka, myslím, že je to úplně OK. Děti v tomhle věku už umí spát docela tvrdě, a když spí, tak nečůrají. Třeba to je shoda náhod, že jste přešli na látkovky a ona zrovna dozrála k tomu, že občas se v noci ani nepočůrá. Moje děti někdy spaly se suchou plínou už po šestinedělí. Ještě uvidíš, co na to řeknou ostatní, ale já bych byla úplně klidná. A blahopřeju k rozhodnutí používat látkovky, přeju, ať vám to krásně jde.

lmm
23. kvě 2011

@dugyna, ani nevím. nám se to furt nějak houpe. už dvakrát byla bez plen v noci, vždycky tak na 14 dní až měsíc, pak je zase vyfásla. Teď to budem zkoušet potřetí. Přes den to bylo lepší a horší snad padesátkrát. Obecně čím je starší, tím na to víc kašle. Chodí a má spoustu jiných starostí. Někdy si řekne krásně, někdy za celý den ani nekníkne. Už jsem to přestala řešit. Z minikalhotek vyrostla, a to jsem je tak pracně sháněla 😀.

zlilly
23. kvě 2011

@estterka podle me je to taky v poradku. nas malej je mladsi a taky vydrzi necurat treba 8, 9 hodin. jakmile se ale probudi, tak nacura obrovskou davku a třeba trikrat rychle za sebou. ale to byva fakt az nad ranem. takze myslim, ze muzes byt klidna.
a elegantne me to privadi k tomu na co sem si chtela postezovat ja. malej, jak cura po daleko vetsich davkach, tak nejak nemuzu a nemuzu a nemuz odladit vhodnou plenku na noc. davala sem IV vycpany vicevrstvou plinkou a flausovou separackou a bylo to docela ok. ale ted to bud nestaci a nebo cura nějak "nakrivo", venkovni IV je uplne promocena, a studi ho a ta vv je prakticky sucha. to cura tak nestastne, ze ji mine a ona pak nepochyta to co ma? nebo, a to me napadlo teprve ted, je chyba v te flausove separacce. flaus chyti tekutinu a preda ji tomu co snaz saje, coz je v tomhle pripade ta IV. Ha. ha. to by mohlo byt ono. zkusim to bez flausky.

fcela
24. kvě 2011

ak by ste mali cestu okolo, tak sa pridite na bezplienkove pomocky http://mokoshop.sk pozriet na akciu, ktoru organizujeme tuto sobotu 28.5. v Martine http://pekneporody.fcela.sk , pripadne si aj nakupite
kto pride len pozriet produkty, nemusi platit vstupne

nesetrilek
26. kvě 2011

Ahoj holky, jdu vás trochu namotivovat a povzbudit ty, kterým se nedaří 😉 . U nás to byl od čtvrtého měsíce jeden velký bojkot, čůralo se převážně zásadně do plínky, zlepšilo se to vždy jen na pár dní a pak bylo zase o to hůř. Teď jsem zaváhala, jestli se mám začít chlubit, protože nás asi bude čekat velké praní, hned jak se pochlubím 😀 Posledních pár týdnů zpátky nám čůrání do nočníku začalo fungovat až tak krásně, že jsem konečně mohla odložit plenky. Znakuje jak o život, jen venku to musím hlídat já. Dneska si dokonce sám sedl na nočník a sám bez pomoci se vyčůral, jen si zapomněl sundat tepláčky 😀 . Nehody samozřejmě jsou, v pondělí byla počůraná autosedačka, když jsem mu dala důvěru bez plíny v autě, ale to neřeším. V noci zatím plína je, ale většinou taky zůstává suchá, takže jsme na velmi velmi dobré cestě. Odpolední spaní zvládáme taky bez plínky, ale to je tak 50:50 😝. Pravděpodobně ještě přijdoui horší dny, ale více méně si myslím, že už jsme to zvládli a že v tom má Jeník jasno, jak to s tím čůráním a kakáním je. takže si myslím, že v 17 měsících bez plíny je celkem slušné, i když jsem původně měla jiné ambice 😉 Spouta dětí kolem nás v tomhle věku ani netuší, že se čůrá jinam než do plenky 😒
Takže holky, vy, které toho máte občas plné zuby a máte pocit, že to nemá smysl-tak to smysl má a jednou to přijde! 🙂

sussanah
26. kvě 2011

@nesetrilek Super, tak at to tak dobre pokracuje i nadale 🙂 Maly ted dela vzor malemu sousedovi, budou mu ted 2roky, tak mu ukazuje, jak se cura do nocniku a na stromecky a ja si uvedomuju, jak jsem rada, ze tohle uz mame u jednoho za sebou a na dovcu muzeme jen se slipama a bez plin 😵

zlilly
27. kvě 2011

@nesetrilek
@sussanah Ste holky sikovny a vase deti taky! 🙂
jinak my sme ted ve fazi "slizam z nocniku a delam koniny misto curani", takze uspesnost podle toho, co milacka zrovna zaujme. navic jak je teplo, tak pres den moc necura a co je horsi, ani moc nepije. zato v noci cura jak alik.

raa2
27. kvě 2011

@nesetrilek ja si myslim ze uz by nemuseli tie horsie dni prist, my sme teraz 4 tyzden bez plienok a ide to celkom dobre (klop klop). len mam pocit ze matko niekedy zneuziva situaciu ked sa chce dostat vonku z kociku a ked ho vyberiem na cikanie tak mi povie ze nechcem 🙂 inak od nedele jedna nehoda, tak si myslim ze je to celkom fajn, no ved uvidime ci uz to pojde alebo ako, jedno viem, ze uz sa nevratim k plienkam, aj ked zacne bojkot, ked tak nasadim treningove gate a uvidime ci sa mu bude chciet byt v mokrom 😉

jitka_
27. kvě 2011

@nesetrilek To je skvělé, jen tak dál 🙂 Jaký znak používáte a jak dlouho ho používáte? Naše malá má čerstvě rok a ještě jsem se ke znakování nedostala, i když je velmi pozorná, ale spíš se s ní domluvím, že jí říkám, že se jdeme vyčurat aaaa. Dokonce už jsem upustila od našeho "ssssss", když ji vysleču a dám na nočník nebo venku na trávu, tak se vyčurá. Ale pořád peru co tři dny plnou pračku, tak třeba by nám to se znakováním šlo lépe.

ofelieee
30. kvě 2011

holky gratuluju všem. Já jsem zvědavá, jak to s náma bude, Kubík má zatím 2 měsíce, takže jsem úplně jinde než vy... Dneska jsme měli doma situaci jak z laciný komedie. Dám ho na nočníček, držím ho tam, dělám áááá... a od si obrovsky prdnul... tak říkám "taky dobrý... ááá..." a ohromný krknutí... začínala jsem se smát, ale řílám "jóó... ááá..." a začal čůrat, tak jsem ho pochválila, ale už jsem nevydržela a rozesmála se nahlas, protože ty projevy byly fakt mimořádný... no a jak jsem s ním cukala, tak se rozbrečel, položila jsem ho, ale smích nemohla zastavit, a v tom vešel tatínek a zhrozil se, jak si užívám jeho nešťastnej křik... 🙂 jojo, bezplenkovka mě baví

nesetrilek
31. kvě 2011

@raa2 tak to jste sikovnejsi nez my 🙂
Jinak u nas myslim, ze to uz opravdu bude na trvalo bez plenek, na vikend jsme byli na Morave a celou cestu 4 hod, jak tam i zpet vydrzel suchy a i v cizim prostredi si mohl klido cely vikend lebedit bez plenek s tim, ze pocurany byl tusim max 1x denne. Takze uz jsem to i riskla a od pondelka ho davam i do autosedacky bez plenky a vypada to, ze asi zrusim i plenku na noc, jestli to takto vyjde (uz tedy mame 2 noci s holou dupkou a bez nehody 😉 )

@jitka_ znak na curani i kakani mame stejny, takove to tecko z prstu, ukazovacek ukazuje smerm k zemi a palec je pres nej prekrizen. J. znakuje ale jen kdyz se mu chce 😅 Odkdy ho pouzivam ja, to netusim, ale rekla bych, ze to nema vliv, kdyz prijde ta spravna doba, tak se ditko je schopne naucit kazdy den novy znak ( pokud to tedy rodic neflaka jako ja a ditko chce spolupracovat 😉) teď jsem si to vyhledala (už si to nepamatuju 😝), znak "čůrat" používá J. až od 14 měsíců

@zlilly myslim, ze slezanim z nocniku si projde snad kazde dite a hlavne kazdy rodic 😉 , takze hlavne nenutit, zkusit zabavit a kdyz to nepomaha, tak to nehrotit 😎

@ofelieee tak si to užívej a nenech se odradit a znechutit, pokud přijdou i horší dny 😉

kaja73
31. kvě 2011

my sa tiež držime-cca 3tyžden bez plienok a dokopy za tu dobu možno 2 nehody-take vačšie-že prečural aj nohavice a cca 5 nehod-takych cvrknuti,že len slipiky som prezliekala.A stale sa pekne pyta slovom pisi-pisi.tak dufam,,že to už vydrži. 🙂 Ani vonku nemame plienky,ani v aute,ci kočiku,ale ked viem,že nebudem vediet hned reagovat ako povie pisi-cca do 20 sekund,-tak davam treningove nohavičky.

sussanah
31. kvě 2011

@jitka_ my pouzivame cca od roku znak pro curani/kakani jako poklepavani rukou na podbrisek. Je to jednoduchy znak, naucil se ho pomerne rychle, za cca 1-2tydny a vzapeti zacal aktivne ukazovat 🙂

evi_
31. kvě 2011

O víkendu jsem byla ve stádiu, kdy jsem si řikala, že se na nějaký čůrání můžu vykašlat. Pak mě to zase ale jako vždy přešlo 😎 Manža včera hlídal malou a byl s ní venku.. uslyšel mohutné uprdnutí a bylo mu jasné, že je nálož v plínce, tak spěchal domů do koupelny... rozbalil a byla suchá a hned se krásně vyčurala... no, tak takové chvíle za to stojí 🙂
Chtěla bych taky začít používat znak, jen si na to nemůžu nikdy vzpomenout 😔

jitka_
31. kvě 2011

@nesetrilek Já jsem nechápavá, kde jsou ty ostatní prsty? Není ten znak někde na netu nebo jsi ho vymyslela sama? Já jsem viděla na netu ruku v pěst, palec vsunutý mezi ukazováček a prostředníček a rukou se rychle hýbe ze strany na stranu.

@sussanah To si pamatuju, že jsi o tom znaku psala, že ho používáte. Popřemýšlím, jestli to nebude přeci jen takové přirozenější.

A jinak dneska u nás zase úspěch. My si s malou po večeři hrajeme na posteli. Dneska jsem ji po večeři nějak nestihla a počurala se. Ale po půlhodině hraní si s náma najednou aaaaa a zase aaaaa, ona to říká potichu, šeptá a když jsme to s manželem nepochopili, tak se přeze mě naklonila přes postel a koukala na nočníky!!! Tak jsme ji vyslíkla, byla suchá a obrovskou dávku vyčurala do nočníčku!! 😵 Tak s tím znakem uvidím, možná ho nebudeme potřebovat a bude si říkat rovnou, uvidíme. Ale pokrok jak hrom. Peru plínky už jenom každý třetí den a to ještě ne všechny, ještě mi nějaké zůstávají, co byly předtím počurané a rvala jsem plnou pračku. Vychází nám to jednou až dvakrát počuraná v noci (to jsme teda každou noc, ona spí od devíti až do rána do šesti nebo do sedmi), ale přes den už je to tak maximálně 4-6 plenek, což si myslím, že je super na to, že má 12 měsíců 😉 Hlavně aby nepřišel další bojkot, až se jí budou prořezávat další zuby, pořád má jenom ty čtyři (dva nahoře a dva dole).

nesetrilek
31. kvě 2011

@jitka_ ostatnní prsty jsou schované v dlani (v podstate sevrene v pest).Pro Jenika to byl rekla bych velmi lehky znak, kdyz chce dat najevo, ze chce curat, tak ukazovakem zurive ukazuje smerem k zemi 🙂
Tenhle znak jsem objevila na brozurce, kteruo jsem dostala, kdyz jsem objednavala mokomidi z mokoshopu http://www.mokosha.info/content/view/53/85/

jitka_
31. kvě 2011

@nesetrilek Děkuji, už to chápu 🙂 Jako stín na zdi to vypadá jako slon, co si pamatuju z dětství 🙂 To by šlo, vyzkouším na malé, na co bude reagovat.

lmm
3. čer 2011

Ahoj holky, mám takový technický dotaz. Malá se v noci nepočůrává, ale někdy před spaním, když "vykecávají" s bráchou, tak se stihne počůrat i dvakrát. V noci a ráno spolehlivě hlásí, přes den a večer na to prostě prdí. Chci ji nechat v noci bez plíny, ale jak to vymyslet, aby se večer nepočůrala do postele? Plínu jí ve spánku sundat nemůžu, okamžitě se probudí. Plus jí dávat kalhotky, to už by byla vzhůru úplně, ale ty druky od bodyčka ji musí studit, ne? Koupit pyžámko? Ale stejně, co vymyslet místo plíny, aby to šlo nenápadně sundat, až usne. Dík za nápady.

sussanah
3. čer 2011

@lmm no k obleceni urco pyzamko, u nas jsme taky potom uz zrusili overaly a usila jsem mu nocni kosili, to se i hezky v noci vyhrnuje, kdyz chce na nocnik. No a s tou plinkou vecer, u nas je taky "nejrizikovejsi" vecer, ale spis jako 2h po usnuti nez samotne usinani. Ja bych asi zkusila tu plinku proste sundat, dat nepromokavou podlozku, na to nejaky rucnik, at to nasaje a nechat ji. Urco se ze zacatku pocura, ale mohla by zjistit, ze neni nejlepsi v tom lezet a priste si zavola 😉 Popravde me jine reseni nez bud sundat plinku v noci nebo nedat vubec moc nenapada 😅

lmm
4. čer 2011

@sussanah, ona totiž, aby mi to zkomplikovala, ještě večer kamufluje a volá mě, že chce čůrat, abych přišla k postýlce. Třeba pětkrát, ale vyčůrá se tak jednou za tři dny, zbytek hodí v mezičase do plíny. Navíc ji mám ve spacím vaku, protože pořád putuje po posteli, tak abych měla jistotu, že je přikrytá. Ten by chytl dávku jako první. Myslela jsem, jestli třeba nezkusit jen nějak vložený vlněný čtverec s vkládačkou, který nějak vytáhnu bokem, ale to by vlastně v pyžámku ani nedrželo.

kaja73
4. čer 2011

@lmm U nas je problem prve tri h odkedy ho vecer uložim-to cura možno aj 3 krat,potom,ked sa zobudi -pomrkna - okolo pol noci,tak ho dam vyčurat-to už ma riadne plnu plienku a aj sa vyčura do nočnika ,potom zvykne vypit deci cajika a už až do rana už vydrži suchy-davam mu ale pre istotu plienku.Do pol noci je to vsak horšie-asi musi proste vyčurat vecerne 2 deci mlieka-no to mu rušit nechcem.Takže to zatial neriešim-cez den sme už cca mesiac uplne bez plienok a krasne sa pyta-povie pisi-pisi,kakat sa pyta už od 11m.Ja som spokojna a na noc bez plienky je myslim casu a casu-aj u vas. 😉 ja si počkam,kym aspon obcas nebude plienka sucha aj o pol noci-to ho dam vycurat- a potom to riskenem.

jitka_
4. čer 2011

A já jsem to posledně zakřikla, od včerejška je pořád počuraná a dokonce se i pokakala 😖 Dneska opět nechce na nočníčku sedět. Zítra máme jet na kratší výlet, tak asi vezmu papírovky, ať se nemusíme tahat s mokrýma látkovkama.

ameliejulliette
4. čer 2011

Ahojte, po dlooooouhé době jsem se přišla namotivovat, jak se bezplenkuje se staršíma dětičkama a že to je super a má to smysl 😉 Tak vám všem děkuji za osvěžení 😉
Po očkování se nám totálně rozhodilo hlášení, přijde mi, že většinou drobek hlásí už jen když je dokonáno 😖 Ale občas, hlavně venku, se nám zadaří a mám z toho děsnou radost... Tak uvidíme, za 3 týdny poslední dávka hexy a pak chvilku pokoj a snad si nějak lépe porozumíme 😅
Přeju vám všem mnoho úspěchů a dobrý pocit z komunikace s nemluvňaty 😉

jonas17
4. čer 2011

My sme už dva týždne bez plienky cez deň. Nepýta sa, dávam ju, ked mi napadne. Ale všimla som si, že aj ked jej dám plienku, dala som jej dvakrát, ked sme išli k lekárke a na nákup, to som vôbec neriešila, že či chce pišať, a ona vydržala, kým sme prišli domov a posadila som ju na nočník.Niekedy sa popišá, tak raz za dva dni. Ale sama sa nepýta.Ked sa toto podarí, máme vyhrané.Kaká len do nočníka, ked ju posadím ráno, urobí si, čo chce.Cez obed na spanie jej dám plienku, ale v polovici spánku sa prebudí, dám ju vypišať a spí dalej.Potom vstáva suchá.Ale v noci je to strašné.Hocikedy ráno je prepišaná aj plienka.