Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majka1981
4. říj 2011

@iplusr sikula, veru 🙂

luty
4. říj 2011

@majka1981 Zkusim se tady podivat. Pouzivas spise treninkovky, nebo davas jen slipy? Byl u vas nejaky posun, kdyz jste zavedli tyhle gatky? J. si uz poradne uvedomue, ze ma plinku a co to je, tak si rikam, ze by mohl vedet, ze do slipu se curat nebude🙂)) Naivka, co? 😀 😀 😀

majka1981
4. říj 2011

@luty nie vobec to nie je naivka, ja by som to na tvojom mieste skusila.
neviem ani povedat, ci to bolo lepsie alebo nie, ale rozhodne ma to nebavilo ho prebalovat a "ponuknut" mu cikat, lebo on sa stale vrti a nechce si dat plienku zapnut, takze si vies predstavit moju motivaciu.... takze mne ani ine neostava ako ho nahat bez plienky. pouzivame viacej treningovky, ale aj slipy, slipov mam trochu menej lebo mi chybaju vkladacky a bez vkladaciek mu ich teraz nedam, lebo je chladno ked sedi.
takze rozhodne to skus, neboj sa bojkotu... ja by som tipovala, ze nebude bojkot. mozes mu kupit neake slipy so zvieratkami a ukazat, ze je uz velky a do slipov sa necika 😅
ocurane teplacky neperiem po kazdej cike, niekedy dam len preschnut a dam ich este raz, lebo väcsinou nesmrdia, iba ten ranny moc ma zapach, cez den nie. takze ich pouzivam 2x, ak nie su inak znecistene (od piesku, od jedenia...). co je ale trosku nevyhoda je, ze väcsinou musim aj ponozky prezliect a ked zacne nosit aj papuce, tak urcite aj tie, lebo to cura na nohu a tam mu to tecie...

sussanah
4. říj 2011

@luty byloto spis nase rozhodnuti, mlady byl od cca 9m stridave na 0-2plinkach za den. Cekali jsme jeste na dovcu u more (v 11m), tam bylprevazne ve slipech a s podlozkou v kocarku, na cesty a do mesta mel plinu. Po navratu dmu jsme plinky proste sbalili a bylo. Slipy jsem kupovala v C&A, maji nejmensi tusim 2r, ale jsou docela male (nas mel v roce 11kg, byly mu dobre). Ted kupuju v Kik, nejsou tak uzke (maly je pomerne silny) a jsou dobre materialy. Jinak slipy a vkladacka je super na doma na zacatek,ale ja chtela hlavne treninkovky na venek, at neni plinka (i jsme tomu rikali slipy). Koupila jsem i natahovaci jednorazovky kdyby bylo potreba, proste at se to oblika jako slipy a ne jako plinka. treninkovky jsem mela usite zmensene od jedne holky tady podle vzoru IV, pak jsem si jedny sila sama.

zlilly
5. říj 2011

@majka1981 hehe zlilly se sice snazi, ale ditko je silne proti 😀

zlilly
5. říj 2011

holky a kolik je tak tech treninkovek zhruba potreba? jak vas tak ctu, tak si taky rikam, ze mu ty plinky vezmu, mame tak 2 nehody denne.....

ssassi
5. říj 2011

@dadak ahojky. k tvým otázkám. já chtěla začít s BKM po šestinedělí - až jak se zajedeme, ale malý mi to strašně usnadnil tím, že nechtěl čurat do plenky od malička. takže asi od třetího týdne metodu plně praktikujem. nejprve jsem začínala na přebalováku - moč a stolici jsem "chytala" do látkové plenky. až jsem si byla jistější, že se mi v klubíčku "nezlomí", dávala jsem ho nad umyvadlo. miluje čurání venku, zato moc nemá rád čínský nočník. teď má viktor dva měsíce a průměrně máme mokrou jednu až dvě plenky denně. rekord je asi 38 hodin se suchou plenou. pak jsou ale stavy, kdy ho třeba bolí bříško nebo je přetažený a to je pak těžké to poznat - on nesignalizuje, nebo se to ztratí v pláči, tak třeba zvládneme za 2 hodiny počurat 3 plenky :o)
k otázce druhé: já používám pampersky. prostě mi to teď víc vyhovuje. časem asi přejdu na látkovky (čtvercovky, kalhotkové se mi moc nelíbí). ale teď má viki malý zadeček, dobře se s tím manipuluje a s tou spotřebou si ani nepřipadám neekologicky :o)
četla jsem, že takto malé děti nedokáží moč zadržet. prostě když se jim chce, močí a na nás je to včas poznat. viktor ale dokáže v autosedačce vydržet i půl hodiny po signalizaci. prostě počká, až ho na parkovišti nebo doma dám vyčurat. je to skoro neuvěřitelné.
ty nehody, co se mi za den občas stanou, jsou tehdy, když jsem třeba ve sprše a nevidím, že chce. to se mu jaksi držet asi nechce:o)
doufám, že budeš se svým miminkem mít trpělivost a budeš empatická. myslím, že schopnost empatie je nejen pro BKM zásadní. a přeju ti i trpělivé miminko. viktor je kliďas po mně i po manželovi, takže proto nám to asi tak hezky jde:o)

sussanah
5. říj 2011

@zlilly mela jsem 4ks, 2x site IV a 2x bambno mio (ty uz bych nebrala). Podle me staci tak 3ks a nejake vkladacky do slipu na doma, at ma mokre teplaky, ale at nemusis vytirat 😉

sussanah
5. říj 2011

@ssassi tyjo, to jste fakt borci 🙂

ja si zatim gratuluju k tomu, ze odchytvam kakani (kdyz teda zrovna nepotrebuje neco mlady), ale dneska me maly prekvapil, krasne hlasil i curani 😵 Blbe je to, ze ja treba vidim, ze potrebuje, ale proste nestiham byt vzdy na blizku nebo zrovna delam neco s mladym a to taky nemuzu v polovine prerusit, to by byl plac ☹ No snad bude maly sikovny a nevyprdne se mi na signalizovani,, i kdyz to 100% nereflektuju 🙂

iplusr
5. říj 2011

my dnes zase celkom uspesne 'chytame' . len potrebujem par rad od skusenejsich.
@ked v noci malu nakojim a prebali, tak celkom uspesne spi dalej. ale ked som ju dnes v noci davala nad nocnik, uplne sa prebrala a uz nechcela spat. mam ju nechat radsej cikat do plienky?
@slavka este stale celkom grcka a ked ju drzim v klbu po papani, tak to ide aj z vrchu. neni nejaka lepsia poloha, drzanie?
@pouzivam vacsinou latkovky, ale dnes rano boli vsetky este na snure a tak som jej dala papierovu, ktora jej vydrzala sucha niekolko hodin. ale pri tom odliepani a zalepovani uz tak nedrzi ... co s takou plienkou?

majka1981
5. říj 2011

@zlilly my mame 8 treningacov a par slipov + vkladaciek, vychadzame s nimi dobre.
originalne treningace ale schnu velmi dlho - viacej ako bambusova plienka 😝 , takze to musis na zimu kalkulovat, ked uz pradlo neschne dobre...

@ssassi krasne bezplienkujete 🙂 , gratulujem
@iplusr tu papierovku by som dala este raz, ved to nevadi ze nelepi, ved ma aj teplacky/nohavice, nie?

ssassi
5. říj 2011

@sussanah určitě se ti na to nevybodne, když bude nějaká odezva. signalizovat by přestal., kdybys nereagovala vůbec. není to sice ideální, nereagovat vždy, ale děti jsou chytré, uvidíš, to půje!

@iplusr taky řeším, jestli nechat malého v polospánku vykonat potřebu do plenky a nebo ho transportem do koupelny budit. nevím, jestli by se vzbudil tak jako tak na jídlo, ještě jsem neměla to srdce s ním do té koupelny nejít.

tak já tady píšu, jak mám super bezplenkové dítě a dneska teda po dlouhé době neudržel stolici. nevím, co se děje, ale už třetí den má nad ránem problém se vykakat. vykadí se, ale vidím, že ještě tlačí, ale nejde to. to se děje tak ve dvě, při nejlepším ve čtyři ráno. pak pořádně neusne, protože ho to asi dráždí. tak trávím dlouhé hodiny nad umyvadlem 😖 už mě bolí ruce a záda jak blázen! no a během dne má zase jakoby průjem, dvakrát si trošku uprcl do plenky. zbytek si nechá do umyvadla, ale asi jak je to řídké, nebo jestli je to tak akutní. ach jo, kde jsou ty časy, kdy bylo jedno pěkné hovínko denně 😎

lmm
7. říj 2011

holky, já už sem vůbec nestíhám chodit, tak jsem se aspoň přišla rozloučit. Ať se vám všem daří, děti ať mají prdelky hlaďounké a suché a ať si spolu užijete radost ze spodního prádla, jako si to užíváme já a moje malá. Sice není stoprocentní, ale plíny už nepoužíváme. Mějte se krásně a šiřte ideu BKM dál, stojí to za to 🙂.

luty
9. říj 2011

@lmm Ahoj, rikala jsem si, ze uz jsem Te tady dlouho nevidela. Gratuluju k odplenkovani🙂
Jak to u Vas probihalo? Pokousim se plinku doma taky vzit, tak jsem hladova po zkusenostech 😉
Zacala dcera hlasit spolehlive sama, nebo to prislo az po sebrani plinky a musela jsi nejdrive hlidat Ty?
Premyslela jsi o tom, jestli to stalo za to, jestli bys bezplenkovala i s dalsim?
Mejte se kraaaaaasne!!!

opica
9. říj 2011

tak aj ja hlasim uspechy a milionkrat klopem.
dnes bola zas kakacia nedela (po 7 dnoch) a cakala som s nim nad zachodom asi 10 minut a islo toho kvantum, uzasny poklad. len potom ten zachod ocistit 😀
a dnes aj cikanie uspesne. konecne mam pocit, ze J da znat.
ale aj moj muz nadseny, ze konecne bol uspesny s J aj on.
takze sa vytesujeme.

luty
9. říj 2011

@opica Super, at se tak dari dal🙂

majka1981
10. říj 2011

@lmm je to velmi pekne, ze si sa prisla rozlucit, gratulujem aj ja k odplienkovaniu. Ak by sa Ti chcelo, tak ja tiez prosim o odpovede na otazky, ktore pisala luty 😉

@opica gratulujem k uspechom, veru ked sa manzelom dari s bezplienkovanim, tak sa vytesuju 🙂 . Aj moj manzel sa velmi tesi, ked nieco zachyti (aj ked v poslednom case sa tomu venujem skoro len ja, maximalne kaku odchyti, o ine sa ani nepokusa 😖 ).

@luty tak ako, nevzala si mu este plienky?

Dievcata chcela som sa Vas spytat ci aj vase deturence cikaju pri piti? Mne to ide trosku na nervy, ze ked mu dam pit vodu, pred chvilkou som mu ponukla cikat a nebolo nic, potom dam vodu a on sa vycura do nohavic 😖 . Ako na to? Niekedy to riesim tak, ze ho posadim na nocnik a dam mu tak pit, ale nepaci sa mi to. Upravi sa to coskoro? Alebo ako na to?
Syn uz cika castejsie, tie dlhe intervaly boli zato ze nepapal poriadne, teraz uz je cely tyzden ukazkove a pekne cika aj kazdu hodinku. Tak som sa upokojila, lebo pred tyzdnom som sa bala, ze bol dehydrovany...

jitka_
11. říj 2011

Ahojte
Já jsem tu dlouho nebyla, ale vůbec ne proto, že bychom už byly bez plínek, naopak je to spíš horší 😢 Malá má rok a pět měsíců (to už je skoro rok a půl) a pokakané plínky jsou na denním pořádku, o počuraných ani nemluvím, ty máme pořád. Do desátého měsíce jsme neměli pokakanou plínku a dokonce mě malá vedla za ruku k nočníku, že chce aaa. Jak jí začaly růst zuby a jak se začala víc pohybovat a teď už několik týdnu chodí, tak je konec. Ráno si krásně řekne, vyčurá se i vykaká do nočníčku, ale pak odpoledne na tom nočníku za boha nechce být. Když jedeme k našim, tak se ráno nevykaká a po obědě se pravidelně pokaká a pak ještě jednou hned jak se probudí, nebo až doma. Přitom si řekne, že chce aaa, ale nechce sedět ani na nočníku, ani na záchodě, ani držet venku, prostě nic. Tak ji zabalím a do minuty je pokaděná!!!! Už mě to fakt nebaví, je spíš zázrak, když není za den pokaděná. Nejdřív jsme mysleli, že je to zubama, že jí rostou, ale je to teď takhle pořád. Už nevím, co s ní a mám fakt chuť se na to vykašlat, protože už u toho zuřím, když sleze z nočníku a do minuty je pokaděná. Kolikrát se pokadí až přes svrchňáčky až na tepláky. 😠 😠 ☹ Tak jsem si myslela, jak bude aspoň v roku a půl bez plínek a ono houby, a v noci je pořád durch počuraná ☹ Už s ní dělám po vykakání do nočníku pomalu cirkus, a i ona z toho má radost, ale pak se odpoledne zase pokadí. Fakt už nevím, co s tím.

sussanah
11. říj 2011

@luty no ja myslela, ze uz ses odhodlala a jste bez plin? 🙂

sussanah
11. říj 2011

@majka1981 urcite bych se vyhla tomu posazovat pri piti na nocnik, tim spis v nem utvrdis to, ze se pri piti muze pocurat. Jak dlouho to u vas trva? Vim, ze mady mel taky takove obdobi, ale uz si nepamatuju kdy a jak dlouho to trvalo. Za sebe rikam nech to byt, resp. pokazde rekni, ze teda tak a tak to neni spravne, ze by to melo tak a tak a tim to hasne.

Jinak mam zajimavou zkusenost. Mlady byl faktmoc sikovny na bkm, nikdy jsme ho nenutili ani nijak netrestali kdyz se pocural (maximalne jsme rekli, "to nevadi, to se stava, priste si musis drive rict"). No a nedavno tu byli mi rodice na pomc po porodu, deda s nim byl na vychazce a mlady se nejak zapomnel a pustil trochu do nohavic. No a uplne ho to odrovnalo, strasne se rozbrecel, uplne litostive, deda ho musel nest domu na rukach, doma mu to bylo porad lito, uplne sena me vesel a porad brecel. Vubec jsem to nechapala, bylo mi ho normalne lito, ze to tak proziva a pritom jsme z toho fakt nikdy kovbojku nedelali 😕

sussanah
11. říj 2011

JO a maly uz si zacina hezky volat i na curani 🙂 Tim ze je takovy klidny, tak proste vim, ze kdyz je nakojeny a zacne se vrtet, tak chce curat a fakt ze jo, uz se nam dari tak 2-4x za den vychytat suchou plinku. Vcera byl v suchu cca 6h 😵

mamusia
11. říj 2011

@sussanah my mame podobne...neviem,co sa ZOinke stalo,ale zacala si ucurkavat do nohaviciek,take kruzky robit,nenahlasi vopred,len krici pocikala a place aj niekedy a uteka na zachod a tam vycika zvysok,uz 2x mi to ajvonku urobila,necchapem,co ma nejaky bojkot odplienkovania,alebo co,no ma to dost stve,lebo vacsinou pri kazdom cikani je tak,mozno 1x za den ide vcas.Nechavam to stale na nu,no uz ma to stve...asi zacnem casovat,fakt neviem 🙄
No a co sa tyka BKM s kranou,tak nam to ide uplne super,nechapem proste,no cika zakazdym,ako ju dam nad cinak,velakrat je sucha,kaka len do nocnika..som zvedava,ze kedy pride bojkot 😀 ale este ne4nozkuje,tak mozno vtedy nastane zlom 😕

lmm
11. říj 2011

Holky, to je sranda, já si to už skoro vůbec nepamatuju 🙂. Vím, že si nejdřív začala říkat, pak přestala, tak jsem to hlídala, pak měla 14 dní, kdy to zase valila do plíny, pak si zase začala říkat....Každopádně jsem si řekla, že raději ji třikrát denně převlíknu, než aby se jí pořád pařila dupa v plíně. Platí, že když jsme samy doma nebo někde na návštěvě, říká si stoprocentně. Jakmile přijde brácha ze školky, plus o víkendu, hlídám spíš já. S únavou klesá její schopnost to rozlišit, takže večer to taky hlídám já, ale kolikrát si i řekne. A když si hraje venku na písku, tak jenom převlíkám, to nemá čas se odtrhnout se od hraček a doběhnout za mnou domů.
Ale co je sranda, tak před 14 dny začala večer v posteli říkat něco jako píju. Tak jsem si lámala hlavu a pak mě napadlo: ty chceš plínu? Nadšené "jo!". Nedostala nic. Na druhý den hlídala paní, tak jsem jí dala pro jistotu plínu, ona okamžitě zasedla na gauč a začala onanovat. Tak už vím, proč ji chce před spaním, potvora 🙂. Zkouší to na mě pořád, ale maminka nedá. Ještě aby měla z plíny erotickou pomůcku 🙂.
Jo a pořád vlastně časujeme. Po probuzení a po jídle ji automaticky posazuju na nočník a ona na nic nečeká a vyčůrá se, ráno i vykaká. Tak si to přeberte 😀 . Držte se, já sem ještě asi občas nakouknu, stýská se mi po tom sdílení, ale není čas.

sussanah
11. říj 2011

@mamusia no u nas to neni, ze by se zacla pocuravat, to byla mimoradka, spis se nevycural doma pred vychazkou a pak si zapomnel venku dedovi rict. Spis me ale hrozne prekvapila ta jeho silena ubrecena reakce ☹ Mela jsem pocit, jakoby to bral jako sve vlastni selhani ci co.. I kdyz ted si uvedomuju, ze vlastne se mu to ted obcas stane (cca 1-2x do tydne), proste drzi drzi drzi a pak nestiha dobihat 😅 No manzel tvrdi, ze to ma po me 😀

@lmm uzasne vyuziti plinky 😀 😀

mamusia
11. říj 2011

@sussanah 😀 😀 aj Ty nestihas? 😀 No Zoinka si nikdy nekoleckovala,len teraz nejak zacala,len v noci vydrzi(to ju este raz budime na zachod,no niekedy uz ani nechce),no toto ma stve najma vonku,ak to bude robit,ked ide teraz zima 😒
@imm ja som zvedava,kedy ta moja zacne - no plienku jej na to nedam 😀

sussanah
11. říj 2011

@mamusia no vzdycky bezim na posledni chvili a beda tomu, kdo mi prijde do cesty 😀

sussanah
11. říj 2011

@mamusia jeste nezacla?? tyjo, to ten nas mladoch je v tom prebornik. Obzvlaste vecer v nocni kosili kdyz se diva na pohadky 😀

mamusia
11. říj 2011

@sussanah este zatial nie,ani neviem,ze ako to cakat,co bude pritom robit 😀 Tak vravis,ze mlady by ju mal co ucit,co? 😀 Som myslela,ze v malom veku,je to skor zabava dievcatiek,nez chlapcov 😝

lmm
11. říj 2011

jo a ještě mě napadlo: pořád máme pět nočníků. tím eliminujeme většinu chvilkových vzdorů - dcerka si sama vybere, na které zvířátko si chce sednout a zapomene, že si vlastně sednout nechtěla 🙂.

lmm
11. říj 2011

holky, naše malá onanuje od 11 měsíců, a to fest. Už jsem si říkala, že je to případ pro psychiatra. Na druhé straně, když se nudí, tak si hned najde zábavu. Je schopná si přinést polštářek z gauče k pohádce, zasednout a už jede. Mazec.