Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majka1981
15. pro 2011

Ahojte babule, tak ako ?
Ja vam musim napisat historku bkm - ako viete, syn je pri mojej mame ked pracujem. teraz od decembra je na dochodku aj ocko, takze maju veselo - starky, starka a Sebastian. Aj starky bezplienkuje, ked vidi ze treba a dnes som prisla po Sebastiana a obidvaja sedeli pri nom, on na nocniku cikal, a oni mu citali knizku 😅 😅 . Vsetci traja si tam sedeli a cakali aby sa vycikal, mne sa to taaak pacilo, ako si tam sedeli, vsetci spokojni 😵 .

dugyna
15. pro 2011

ahojte kocky dlho som tu nebola...odkedy behame nema kedy a kym je pekne sme vonku ked sa da.

prosim vas o radu lebo som uz bezradna....mala nam cca od polky augasta zacala postupne bojkotovat bkm....uz sme chodili bez plienok, iba treningovky...a len pocas dlhej cesty autom v v aute na dovolenke plienka...
a proste postupne zrazu totalny bojkot....aj ked viem ze jej treba cikat povie ze NIE a uteka...ponuknem ju zacat na serbilk ci zachod NIE...ked je bez plienky ..vycika sa na zem a krici mama eee- to akoze mam utriet...ked ju pritom vymaknem..kuka sa ako jej tecie cikanica...to iste s kakanim...a ked sa jej opytame kam sa chodi cikat nech mi ukaze povie eee NIE a zdrha...alebo ignoruje otazku.../predtym este zvykla ukazat na nocnik,teraz uz nie ...odmieta aj toto/---a ked sa opytatme ze kto to urobil povie ze tato a smeje....alebo havo
a ktomu vie kde sa cika a kaka..ked je so mnou na wc tak dava papa ked spalchuje ked zahadzujem plenu do spinaveho tiez robi ze papa....adt babiky plysaky hracky dava stale na nocnik a cikaju....
obcas si tam aj sadne...zriedkavo ale...a furt sa stava a kuka ci uz tam je cosi..lebo ukazuje ze to chce vyliat do wcka a dat papa....
v noci plienky nenosi alebo malokedy...rano byvaju vacsinou suche...zlezie z postele a pocika sa az na zemi...ale inde v byte....obcas ma manzel rano uspech ze si na serblik hacne a vycika...ale ja menej ako on...ale inak vlastne vie vydrazt celu noc...ale rano proste nejde na wc ani serblik ..ale niekde na zem 😒
uz si s tym neviem rady...takyto bojkot ked sme nenosili uz plienky :(
a ona vie ze cika...to ja viem..len to robi naschval...
prosim poradte...

majka1981
16. pro 2011

@dugyna fiha, poriadny bojkot 😖 . neako si myslim, ze by chcela byt samostatnejsia... ale neviem, ako by si to mohla podporit, nad tymto rozmyslam uz dlhsie pri mojom synovi (teraz mame dobre obdobie, ziadne bojkoty...).
v noci vydrzi niekedy aj moj syn, zalezi na tom kolko ho kojim v noci, ked chce vela krat, tak sa aj vycika (do plienky), ked malo krat tak to vydrzi do rana.
a co ked by si ju aspon postavila do vane, nech sa tam vycika a kuka ako tecie moc?

dugyna
16. pro 2011

@majka1981 od pitia to u nas nezavisi v noci sa aj kojila a pila aj malinovku a nepocikala co som bola prekvapena a rano sa vycikala na dlazku az po 30min od zobudenia, a samozrejme mama tato eee.to akoze tato sa tam vycikal....vidis dobry napad dakujem za tip..skusim ju dat cikat do sprchoveho kuta...tam by si vedela aj sama vojst 🙂
a super ze mate teraz dobre obdobie 🙂

alenk
18. pro 2011

baby, idem sa aj ja postazovat s bojkotom ☹ nas drobec bojkotuje curanie v noci a hned po zobudeni. este tak do oktobra sa nam hocikedy v noci zobudil na plny mechurik, dali sme ho cikat a hned po sa spokojne ulozil medzi nami a takmer okamzite pokracoval v spani.... teraz sa zobudi a nemoze spat, prevaluje sa, hlada si polohu, vsetci vieme ze to kvoli plnemu mechuriku, vezmem ho na cinak, nie!, zacne strasne vrieskat a hadzat sebou, kopat nohami, trieskat rukami a potom je problem ho znovu utisit. poviem mu ze do plienky - to takisto nie! skusali sme uz vselico - na stojaka do cinaka, do vane... potrebuje curat ale rozhodol sa ze nie ☹ a takisto po zobudeni, rano ci poobede, viem ze tam je aspon pol litra, ale ani do plienky ani nikde inde, vrieska lebo ho to tlaci.
je mi jasne ze to treba len prekonat, ale je to fakt tazke ☹
no a este cez den, vzdy na otazku ci mu treba curat pokruti hlavou ze nie, aj ked mu treba. takze sme zase tam kde sme boli pred pol rokom, ze to len vychytavam. hlasi len sem tam.
obcas mi aj preblesnu hlavou take myslienky, ze na co toto nocnikove trapenie bolo vobec dobre, zvlast ked mi sesterka co ma rocnu dcerku ktora bola takmer stale na jednorazovkach povie, ze uz hlasi.
no hlavne to teraz nevzdat, ze, co by sme robili s tymi docikanymi slipkami a boxerkami 😀

majka1981
19. pro 2011

@alenk ahoj, aj moj syn mava take situacie po spanku ze nie a nie sa vycurat - vtedy zaberie mu daco dovolit, co je pre neho strasne zaujimave (co je schovane co nemava stale - momentalne su to tuby z kremov atd co by zjedol ked by som mu to volne nehala). Ako nahle to zbada, tak je po reve a vycura sa. V noci ale neviem co, vtedy chce curat do plienky...
Tvoje myslienky poznam, ze na co toto vsetko, ale raz som sa tak rozhodla ze budem pocuvat moje dieta, ked mi hlasi ze musi a rozhodla som sa pre bkm, na 90 % to je super a 10 % teda nie (vtedy ked je to viacej roboty, ked chcem ist z domu a viem ze musi curat ale nevycura sa alebo ked je bojkot a ja rozmyslam nad tym, preco bojkotuje).
Myslim si, ze bude toto vas posledny bojkot pred ozajstnym odplienkovanim 😅 .
A co ked by si zmenila taktiku - ze nespytat sa, ci musi cikat ale povedat "pod ideme sa vycikat" alebo "ukaz mi kde sa cika.... a vies sa tam aj vycikat?" neako tak, zmenit taktiku bud do jednej strany (je to tak ze idem sa vycikat) alebo du druhej strany (viacej samostatnosti a initiativy).

ameliejulliette
21. pro 2011

Ahojte holky, tak my tu máme bojkot jako ještě nikdy, dokonce nám začal do plíny i kadit a je mu to fuk... No tak teda jak chce, no... snad to přejde... Ale zvyklá na to rozhodně nejsem, to snad nedělal nikdy, fňuk... 😅 Nehlásí nic, jen až je počůraný... Kadění se snaží spíš utajit... Když ho dávám nad číňák (záchod, umyvadlo, vanu), vzteká se, že se mu nechce, a za chvilinku je mokrej, no... Po spaní se podle mě pekelně snaží to stihnout dřív, než ho rozbalím 😅 nebo fakt už nevím... Dám ho většinou ještě stejně jakože čůrat, i když ho přebaluju, aby věděl, že furt je tu ta možnost... (Předtím si někdy třeba jenom učůrnul a hlásil a zbytek šel do wc...) Tak to bylo krásné bkm období a teď jsem ráda za 1 náhodně vychytané čůrání denně... Myslíte, že máme jen čekat, jestli to přejde, a nebo něco aktivně podnikat?

majka1981
22. pro 2011

@ameliejulliette ako prve sa treba ukludnit 🙂 , viem ze je to strasne tazke sa ukludnit, ked bojkotuje dieta... my sme mali viacej bojkotov a kazdy sme prezili a po bojkote to fungovalo lepsie ako pred, takze to je ta pozitivna sprava 😅 . Nenapada Ta neaka nova pozicia? alebo nieco nove na wecku (hracka, nieco zaujimave atd)? Co tak po stojacky (ak uz stoji...)? Moznoze bude po tomto bojkote vediet nieco nove (chodit? stat? hovorit?). Zelam Ti vela trpezlivosti a aby Vam to rychlo preslo. nam to väcsinou netrvalo dlho, iba tak par dni a bolo to lepsie. Ked som sa ukludnila ja, tak to zase islo lepsie. Ja som ho vtedy zase viacej nosila v satke, chodila aj na dlhsie prechadzky a pomohlo 🙂. Drzim Vam palce a daj nam vediet.

ameliejulliette
22. pro 2011

@majka1981 Děkuju 😵 A děkuju za všechny tipy... Já jako jsem celkem klidná, co, no běžně si děti pod sebe čůrají a kadí... Ale když jsme na to nebyli 11 měsíců zvyklí, tak si jaksi nedokážáu rychle zvyknout, no 😀 On fakt poodejde někam a tam začně tlačit nepozorovaně 😅 Nic neřekne... Ve stoje čůrat taky nechce, už jsem zkoušela. Co jsem ještě nezkoušela, je třeba pověsit ho hlavou dolů 😀 (Ale jen pro úplnost, ani zkoušet nebudu 😉 ) Hračky bohužel odvádějí jeho pozornost natolik, že se nevyčůral nikdy, když měl něco zajímavého. Dneska mě při jednom přebalování počůral hned dvakrát a byl zjevně spokojen... No tak hlavně, že tak 😅 On se bohužel už klidně vyčůrá i v Ergu a nebo fakt když ho vyndám, tak říkám vydrž, půjdem na záchod, dřív držel, a teď rychle rychle ještě do plíny. (Tak je to z mého pohledu, on to možná prostě vůbec neřeší, no...)
Sázíme na to chození, no... ale to už aby to bylo 😀
Ještě jednou díky za podporu a snahu, dám vědět, jak jsme dopadli 😉

majka1981
23. pro 2011

@ameliejulliette a nejdu mu nahodou zuby? vtedy to bolo u nas beznadejne 😝
daj nam vediet ako bojkot skonci 😉 a drzim palce 🙂

evi_
23. pro 2011

Čtu poslední stránku plnou bojkotů a musím říct, že mě to "uklidňuje a zlepšuje náladu" 😅 že v obdobné situaci nejsem sama. Nikdy jsem na malé nepoznala signály a vrtá mě hlavou, jestli to je tím, že jsme začali, až když měla dva a půl měsíce. Nebo to byla moje neschopnost signály rozeznávat, i když jsem se fakt snažila. Doufám, že když u druhého mimi začnu s bkm dřív, tak že to bude lepší.
Pořád se těším, až malá začne hlásit, že se jí chce. Jinak na nočníček se vyčůrá skoro pokaždé, když jí tam dáme, a když ne na nočníček, tak do umyvadla nebo vany. Aby ale byla bez plínek, to bych jí musela dávat čurat každých 15 min.
Tak přidám alespoň jeden tip, jak udržíme malou na nočníku a hlavně že se jí tam líbí. Ráda si prohlíží knížky, aby jí ale byly vzácné a měla o ně stále zájem, máme je dané v poličce a prohlíží si je, jen když je na nočníčku. (to jí dáme ještě ze 2 knížek vybrat). Takže posezení na nočníku je u nás radostné.

majka1981
23. pro 2011

@evi_ aj u nas je to daco s radostou - ma tam zvieratka, ktore vlastne dostava len v kupelni a na tie sa strasne tesi 🙂 . takze mame to podobne 😅 . aj knizky tam mame 🙂

luty
28. pro 2011

@ameliejulliette Ahoj, ctu zpetne par poslednich prispevku. Vzpomnela jsem si, jak to bylo u nas. Od cca 7-8m bojkot temer 100% (taky jsem od 2m neznala pokakanou plinku). Rano sice kakal pravidelne do nocniku, ale jinak si pres den casto pockal, az ho dam do satku a zcela nepozorovane (fakt jsem nemela ani podezreni, ze tlaci) se vykakal v satku do plinky. Okolo 10m se ze dne na den rozhodl, ze budeme nocnikovat - najednou zacal hlasit, nijak zretelne, casto jen neklidem, jinym chovani apod., ale dalo se to odpozorovat.
Neprisla jsem na to, co bojkot zpusobilo, nenasla jsem ani duvod, proc najednou zacal krasne hlasit a chodit na nocnik...
Moc nad tim nedumej, nelam si hlavu. Urcite ma 100 duvodu, proc ted nechce. Stejne si najde i duvod, proc zase na nocnik zacne chodit. Drzim pesti!

luty
28. pro 2011

Jinak trochu o tom, jak je to u nas: J. mel ted rok a pul, doma jsme bez plinek, nehody obcas jsou. Nekdy ma tolik prace, ze nestiha hlasit, popr. rekne ve chvili, kdyz uz pousti. Casto pak jde ale zbytek do nocniku. Rekne si tak z 50-75%, davam ho na nocnik tak co 30-45 min podle toho, jak pije (pokud si do te doby sam nerekne) a celkem to funguje. Noci neresim, to je mokry dost, jsem rada, ze spi, takze me ani nenapadne ho dat curat v noci (probere se a je konec se spanim).
Jsou dny, kdy hlasi krasne a jsme bez nehody, ale i dny, kdy 3x za sebou pocural manzela (byl jen v tricku, hrali si, pocural ho, sli se prevliknout, za 15min situace stejna, do pul hodinky zase..). Kdyz toho vypije vic, nestiha hlasit. Takze nemuzu rict, ze bychom byli uplne odplenkovani, ale uz se na to moooooooc tesim!!!!!!

ameliejulliette
28. pro 2011

@evi_
@luty
Holky děkuju za nápady a za přiblížení vaší situace. Zuby to být můžou, ale ty přece půjdou teď furt, ne? 😀 Ono těch 14 dní minule byly určo zuby. Teď to budou asi zuby plus něco dalšího (třetí den horečkuje, možná že šestá nemoc, možná něco jiného... tak to u nás o bezplenkovce nemůže být řeč a dokonce došlo na jednorázovky, páč on se po každým čípku pokadí, pokud včas neusne, takže např. včera 4x 😝 , nervy mám jen 1x 😀 ).
Evi, nám Beník hlásil jen do očkování (po 1. se ještě po týdnu zvetil, po druhém ž za měsíc a po třetím už vůbec, tak nám zbylo jen časování a takové nezřetelné hlášení občas... ale i tak jsme byli třeba na 2 plenkách denně...a to jsem ho co 15 minut nedávala 😉 ), postupně se naučil celkem dlouho zadržovat a třeba jen učůrnout a hlásit, což bylo skvělý, mokrá plína sice, ale hlásil a věděl, o co jde, s kakáním vydržel hezky domů nebo na nejbližší záchod v obchoďáku nebo někde....Tak snad se tyto zlaté časy navrátí 😅 )

Čistě z praktického hlediska bych ráda měla dítě, které si umí na záchod říct aspoň většinu času, ještě než nám přibyde miminko, které si bude říkat furt a stejně bude furt počůrané a pokakané 😀 ... což snad bude brrrzo 😉

ameliejulliette
28. pro 2011

Aby se na mě někdo nevrhl, že bezplenkujeme z nesprávných důvodů, to jsem napsala jen jako jedno hledisko, nad kterým teď přemýšlím, jak by se to hodilo 😉 Jinak je to samozřejmě jinak 😉

luty
28. pro 2011

Byli jsme na vikend u kamaradky, ma temer stejne stareho syna, celou dobu v papirovkach. Okolo 15m ho parkrat posadli na nocnik, parkrat uspesne. A niceho nic zacal chodit na nocnik sam. Ma nocnik s riditky, takze si sam na nej sedne, vycura se (lita doma jen v tricku) a pak vola maminku, at ho jde vynest. Pije opravdu hodne, temer 1,5l za den. Kdyz jdou ven, dostane papirovku, nerekne si, klidne cura do ni a je mu to sumak. Kdyz doma dostane plinku, nebo jen slipy, klidne do nich cura. Funguje to jen, kdyz je nahaty a muze si sednout na nocnik sam. S kakanim si pocka vzdycky na plinku.
Neverila jsem svym ocim, kdyz jsem to videla. A musim priznat, ze jsem malinko i zavidela ☹ Privedlo me to i na myslenky, jestli beplenkovani melo vyznam. Vim, ze to nedelam kvuli tomu, abychom se odplenkovali v brzkem veku, ale premylim nad tim, jestli na namaha stala za to (myslim hlavne nechavat curat venku, hlavne ted v zime, porad hlidat signaly, nekdy se vztekat kvuli bojkotum...). Mam ted nejake vycerpane obdobi, tak tihnu k pesimismu... chjo... Jak jste na tom vy, holky? Budete bezplenkovat i s dalsim miminkem? Mate pocit, ze to za to stalo?

luty
28. pro 2011

@ameliejulliette Tak snad to druhe miminko prijde brzy🙂
Na teplotu zkus radeji Ibuprofen sirup (nepoddavkovat ho!!!), pokud neni astmatik. U cipku se tezko odhaduje mnozstvi, ktere se opravdu vstreba.

ameliejulliette
28. pro 2011

@luty Máme už Paralen sirup, ale strášně mu nechutná, tak stejně spíš zabalujeme... Ale děkuju. S dalším miminkem určitě bezplenkovat budeme, toto miminko nám moc na výběr nedalo a pak už jsme se na to nechtěli vykašlat, ale určitě to za to stojí, vím, že to víš, ale není to jen o odplenkování, ale o té komunikaci, že naše děti nevzdávají snahu nám něco sdělit... Určitě je to dobré u malých miminek třeba na to vyprdkání, když je držíš tak často v klubíčku, bříško tolik nebolí. Taky mám v okolí holčičku, které bude rok a čůrá celkem úspěšně do nočníku a nikdy BKM nepraktikovali... Ale měli jednorázovky a mně to tak nějak k těm látkovkám prostě patří 🙂 (I když Beník ze začátku hlásil každé čůrání a kakání, ať měl na sobě, co měl...) Každopádně odmalička to máme tak, že venku věděl, že ho rozbalovat nebudu a čůral do plínek se suchou vrstvou, ale taky dával vědět a já mu říkala, teď není záchod, teď můžeš do plínky a myslím, že žádné zmatení nenastalo. Manžel by mi ho nedovolil dávat venku v zimě čůrat a nemáme vždy možnost někam si odskočit.
Tak žádný pesimismus, máme s dětma krásnou vazbu, kterou tímhle posilujeme a dopřáváme jim otevřené možnosti a větší důstojnost a rovnocennost 😉

majka1981
28. pro 2011

ahojte babule, citam ze mavate aj vy myslienky ako ja. no tak ja urcite budem bezplienkovat aj s druhom mimi, ale musim priznat ze niekedy ma tiez chytaju nervy - ked zacne mrncat a ja myslim hned na curanie a moj manzel mi hovori, ze nemam kazde mrncanie obskakovat, ze sa musi naucit aj daco sam a ze ho rozmaznavam. A este ked ja viem, ze chce curat, vola ma a ja som na priklad akurat v kuchyni, tak hovorim manzelovi ze ho ma dat vycurat, on nechce, pusti o minutu do plienky. takze vtedy ma to moc nebavi... je vlastne nalepeny na mne a robim vsetko len sama. niekedy je to fakt dobre odist do roboty a nemysliet, ci uz presla pol hodinka a ci zase bude treba ponuknut curat. takze toto k negativnej stranke.
preco ale milujem bezplienkovanie je ta myslienka, ze nenechavam syna v obcuranej plienke a v kakanici a ze respektujem, ze mi daco hovori. A som o tom presvedcena, ze ked je bojkot s curanim, tak ked by sa nebezplienkovalo, tak by bol bojkot s niecim inym...
Take deti ktore uz zacinaju s nocnikovanim po prvom roku a funguje im to tu nepoznam - tu vsetky deti neakceptuju ani za nic nocnik a maminy dodrziavaju akoze tu radu prebalovat 5-6x za den, ved to je akoze norma...

jaaaj a este co vela krat pocujem je, ze mam velmi kludne a vyrovnane dieta. na okoli je len on nosene dieta este v tomto veku a len ja bezplienkujem... nieco na tom bude, ze respektujeme, co nam dieta hovori.

majka1981
28. pro 2011

@luty ze by som skusila zobrat gate a nahat ho holeho 😅 😅 asi este pockam, este je zima 😝
ale na jar to skusim 😵 😵

majka1981
28. pro 2011

@ameliejulliette ked idu zuby, tak vtedy bezplienkovanie fakt nefunguje. to Ti mozem potvrdit. vtedy som davala papierovky tiez. jedine rannu kaku som zastihala a este po jedeni kaku. inak islo asi vsetko do plienky bez signalu

ameliejulliette
28. pro 2011

@majka1981 Díky 😉 Tak snad se to zas spraví... Dám vědět 😉

luty
28. pro 2011

@ameliejulliette
@majka1981 Diky za odpovedi! Ja asi bezplenkovat s dalsim budu (az prijde), ale musim priznat, ze odpoved ze me nevyhrkla za zlomek vteriny a se 100% jistotou.. Hodne o tom premyslim.
Jak pisete, nejvice me na tom bavi ta komunikace, hlavne u maleho miminka. Ted mam dojem, ze musim Jarinka obcas ucit, ze si ma rict, ze se cela BKM trochu zmenila a posunula smerem k "uceni na nocnik" (ale zase to byl velmi hladky, nenasilny, automaticky posun).
Nekdy me ale unavuje prave curani venku ( v roce a pul v zime ho klidne venku vycurat dam, ale zapotim se dost, nez tu kulicku zase obliknu, navic to venku manzel dost bojkotuje, stejne jako curani pri cestovani autem - ja zastavuju, on nikdy), to, ze musim co pul hodnky od neceho odbihat a hlavne to, ze to musim mit neustale v hlave a byt stale "v pozoru".
Jak pise Majka - i mne velice casto rikaji, ze mame hodne klidne, vyrovnane dite. Mozna je to castecne nosenim, mozna bezplenkovanim, komunikaci, mozna celkovym pristupem, mozna proste takovy je (a rodice to nestihli v nem znicit.. 😉 ) Je to stejne jako s latkovanim, varenim domaciho jidla apod.. Delat to budu, ale nekdy mam vtirave myslenky, ze kdybych diteti v jednorazovce dala sklenicku, prebalila 3x za den a vrzla do kocarku, mela bych kruhy pod ocima o polovinu mensi, vypadala o par let mladsi, odpocatejsi.... ale asi bych mela o par vrasek od smichu mene, nezazila spoustu okamziku stesti, kdy se vsechno zastavi, a nekde hluboko v srci by bylo prazdno...
Uf, koncim s filosofovanim 🙂

ameliejulliette
29. pro 2011

@luty Jen si filozofuj 😉 , taky jsem si někdy říkala, že se klidně vzdám látkování jen pro klidné noci, a ono prd, řval stejně, protože neřve kvůli mokru ale kvůli čůrání jako takovému 😉 A pak byly nádherné noci, kdy neplakal ani jednou, páč jsme zvládli všechno do nočníku a všichni byli spokojený 😵 Ale jako úplně klidné dítě nemáme, přestože bezplenkujeme a nosíme a komunikujeme... Tak bych se skoro bála zjistit, jak by to vypadalo, kdybychom nic z toho nedělali 😅

luty
29. pro 2011

@ameliejulliette To zalezi, co clovek mysli klidnym ditetem. Jarecek do pul roku temer nespal a pokud jsem ho nenosila, tak rval, vetsinou to bylo o brisku. Pak zacal lezt, brisko prestalo bolet, bylo to mnohem klidnejsi, ale stejne chtel byt se mnou. Ted je hodne zivy, porad nekde lita, rozhodne to neni dite, ktere si sedne do koutku a klidne si hraje. Spise pusobi hodne spokojenym dojmem, necha si spoutu veci vysvetlit, nerozciluje se, nevyrvava si, co chce (zatim...)
Kvuli curani v noci ani nepipne, klidne vycura do plinky poradnou davku a klidne spi dal... Nocnikovanim v noci ho probudim a pak zu spat nechce. Takze na noc asi plinku budeme mit jeste dlouho...

majka1981
29. pro 2011

caute baby, aj vy filozofujete 😅 . ja som strasne znicena, noc bola katastrofa, vcera spal pri mame dlho, tak zaspal az o deviatej vecer - aj to s revom ked som ho davala do satky aby som konecne mala klud, bol velmi casto hore, asi aj kazdu hodinku, vycural do 3 plienok, o tretej rano akoze vyspaty, na stastie si dal povedat a spali sme dalej do siestej, ja som znicena... no a dnes okrem rannej stolici neslo nic do wecka/nocniku 😝 . aj to este po kakani rano vykakal druhy krat do plienky, nestihla som reagovat. takze taketo dni nemusim... teraz na stastie zaspal, dala som ho zase do satky na chrbat a neprotestoval a zaspal do piatich minut.

ja som nad bezplienkovanim uvazovala casto, vlastne asi aj kazdy den, ale som rozhodnuta bezplienkovat od zaciatku, ako sa bude dat.... rozmyslala som na tom, ze moznoze by som nebezplienkovala na 100 %, ale dodrziavala po kojeni, po spanku a na kakanie, to by som stihala aj robotu a 2 deti naraz. ale to bola len taka myslienka. Asi mi to mimi ukaze 😅 . A Ty @luty (ako sa vlastne volas? ja som majka 😅 ) kedy planujes druhe mimi?

ameliejulliette
29. pro 2011

@luty Jo tak toho prvního půl roku píšeš i o Beníkovi 😀 No jako všichni nám říkají, jak vypadá spokojeně, to joooo, ale je to prostě Tygr, který dělá svému znamení čest 😉 A to je asi i Jarinek 😅 No aspoň se kluci v životě neztratí 🙂 No s tím nočním čůráním, to nám šlo krásně, jak se začal vrtět, dala jsem ho na číňák, jen se poloprobral, vyčůral, a už když jsem ho balila, tak už zase spinkal 😵
@majka1981 Tak my dneska nic 😀 Teda, ho..., ale v plíně 😀 Já to peču, budou to zuby a basta! 😉 S druhým mimi taky to nebudu hrotit ze začátku, Beník kadil zásadně při kojení, to jsme taky neřešili, až později, ale on měl tak 10 stoliček za den asi do 3 měsíců 😝 A pokud jde o druhé mimi, Ty máš představu jakou?

zlilly
29. pro 2011

Jeeeje hoky, u nas je to totez! 15m a vcera se pokakal 6x slovy šestkrát do plinky. a takhle to jde uz asi měsíc. nejdřív to bylo hrozitánskou rýmou, pak bylo blbě mě a naprosto sem neměla sílu ho nějak moc podporovat a hlídat no a teď máme regulérní bojot. na hrnečku neposedí. ječí, dělá scény. vyčurat se občas vyčurá, když ho držím v klubíčku nad záchodem, ale už je mě těžkej. takže vykakanej není a pouští to po kouskách do plínky. a co je nejhorší, tak má obrovskou spoustu práce a zkoumání, takže ani neřekne, že je mokrej. grrrr. po tom včerejším kakání má úplně červenej zadek. no snad to brzo přejde. když jsme byli přes vánoce u babičky, tak zase spolupracoval a hlasil.

majka1981
29. pro 2011

@ameliejulliette neboj, to krasne nocne cikanie sa vrati 🙂
tak s druhym mimi sa neponahlame, ja som rada, ze zase pracujem, mam dobre miesto a rada pracujem... chcela by som mat priblizne 3 rocny vekovy rozdiel, takze aspon 1 rok este nesnazilkujeme a potom moznoze ano 🙂 . Ale co by som si zariadila, ak sa da..., tak aby nebolo dieta narodene pred Vianocami (tak Sept - Dez) neberem, lebo ja som tym strasne trpela, ze som nemohla byt poriadne von... stale som sedela na gauci a kojila o 106, SEbastian bol nalepeny na mne, spaval v januari a vo februari presne 30 minut za den a potom chcel byt na rukach, v satke von to nebolo inak, takze som bola len 30 minut von... a to mi bolo malo... mala som ohromnu depku z toho. Takze na druhe mimi, ak sa da, planujem porodny termin po Vianociach, aby ked prestane ten "novorodenecky spanok" mohla uz chodit ako tak von a kojit aj von 🙂 . Uvidime, ci sa to tak podari 🙂
@zlilly slovy sestkrat do plinky je sila 😝 . poriadny bojkot. verim Ti, ze je Ti uz tazky na klbko. mne este nie je, ale ja ho ani vela krat tak nedavam, lebo on to nema rad. Zato ked chcem stiahnut gate tak uz reve ze nechce curat 😝 . Zato nam sa celkom dobre dari, ked sme mimo domu. neviem aky je to pre neho rozdiel, ale vtedy vydrzi pekne a hlasi pekne a drzi az kym mu nedam moznost 🙂 .
Uz Ti je lepsie, kukam ze uz si v 15 tt jeeej