Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

majka1981
9. led 2012

@mamusia gratulujem vam 😅 😅 , zlata je 🙂

sussanah
9. led 2012

@mamusia wow, super 🙂 Mam pocit, ze jsi nedavno porodila a davala foto, jak nosis malou v satku a ted uz lozi a kalhotkuje 🙂
Jinak te nepotesim, nas mlady uz po obede nespi asi 2m, tj prestal spat nekdy v 25m.. Ale chodi spat driv vecer, alepson neco pozitivniho.

@romcovaklarka my pouzivame vv na rovno do PUL Bambinex.

zlilly
10. led 2012

@mamusia gratuluju a zavidim. je to ode me hnusne ☹ ale nam to v 9mesicich taky slo.

mamusia
10. led 2012

@sussanah no tak to sa moc netesim a zavidim tym matkam,ktorych deti spia do 4 rokov 😅 a ako sa inak mate? Ja mam zas pocit,ze som rodila,pred 1000rokmi,uz by som sa aj na 3tie dala nahovorit 😀 ale najprv by musel niekto mm prehovorit 😝
@zlilly nam to so starsou veru v 9tich neslo,ani velakrat predtym,az v roku a potom sa to znova pokazilo,no s mladsou nam to ide od narodenia cely cas,este ani jeden bojkot zatial,vsak uvidim,ked zacne chodit 😀

ofelieee
10. led 2012

ahoj holky, Kuba má za sebou rotavirovou infekci, uff uff, během který totál bojkotoval BKM... máte taky podobnou zkušenost s nemocí? Po jaký době se to tak vrací zpátky? Zatím nic nepozoruju ☹ doufám, že nezapomněl úplně...

luty
10. led 2012

@mamusia Ahoj, s tim spanim je to hodne individulani! Ja zkusenost jeste nemam, moje mamka rikala, ze my jsme se segrou spali v roce a pul pres den jen obcas a to 20min, ale brzy jsme uz odmitaly spat uplne. Pry jsme o to drive sly spat vecer. Nech to na ni, mozna bude stacit si jen odpocinout u knizky, pohadky, proste zklidnit po obede, ale nenutit ke spanku.

sussanah
10. led 2012

@mamusia u nas je to ted velka bida, od minuleho vikendu u nas zacala nemocnost, nejprve padl mlady, od ut mel atb, ve Ct jsem zacala chraptet ja a hned po me nas maly. Ten to dotahl az temer na laryngitidu, jsme porad jednou nohou na ceste do nemocnice, ale zatim to drzime v rozumnych mezich. A ja jeste porad chraptim a nejsem schopna se z toho vylizat :-/
@ofelieee Maly samoze jak zacal byt nemocny, tak sla bkm do haje, prestal uplne hlasit, ale o kakani si rekl. Cim mu je ted lepe, tak si zase rika, ale my jsme vekove trochu jinde, v tom to mame jednodussi. Jak jste to zvladli? A muzu-li se zeptat, po zkusenosti s rotavirem, sla bys zpetne do ockovani?

ofelieee
10. led 2012

@sussanah nešla, tak hrozný to nebylo a věřím protstě že pro tu imunitu to je velkej krok dopředu... i když v sobotu jsem i brečela vyčerpáním a strachem a tak vůbec... Rozkojila jsem se jak v šestinedělí 🙂 neumim si představit, že bych už nekojila, on nebral nic jinýho a nejvíc strašej s dehydratací... teď horko těžko snižuju tvorbu 😅 Dneska Kuba jeden úspěch do nočníčku, tak snad se vrací... (o říkání na kakání nemohla být řeč, protože to byl fakt jalovej průjem 8x denně...) dneska první tuhej bobek, do plíny, ale i tak jsem si ho radostí vyfotila

sussanah
11. led 2012

@ofelieee diky za nazor. Je fajn, ze uz je K lepe, kojeni mu urcitre hodne pomohlo 🙂 BKm se urco da do poradku, ale to je oproti tomu strachu kolem uplne ta nejpodradnejssi vec. Zazivame ted neco podobneho, maly se ted zhorsil, hrozi mu zapal plic, tak jsem strachy bez sebe ☹

delfi
11. led 2012

ahoj holky, možná si na mně některá z vás ještě pamatuje - já na některé ano 🙂 my velese bezplenkujem i u druhého dítka, akorát jsem si myslela, že nám to jde krásně - žádný bojkoty nebo vztekání a teď už asi měsíc či dýl do nočníku téměř 0 bodů a to i kakání !! 😠 je pravda, že začala lézt a sedět, ale to už asi před 2 týdny a pořád se ten bojkot nelepší. Nemá některá z vás zkušenost s tak dlouhým bojkotem?

jasekd
12. led 2012

@sussanah jen nakukuju a koukam takovy trapeni 😔 Drzte se a at uz je lip. My jedem pristi tyden s Vendy do Motola, tak uz mam prd.. stazenou taky 😖
My dneska naprosto ukazkove odebrali Venyne moc, ani jsem nedoufala, protoze u ni je BKM nula. S M. to slo lip, i kdyz tak dobra jako jste tady jsem nebyla, takze pliny ma furt, a latkovat dve deti uz me celkem neba.

sussanah
12. led 2012

@jasekd Prosim te, jaktoze Vendy, ja myslela ze je ok? to je mi lito.
No maly ma od vcerejsiho vecera atb, uz jsem fakt dostala strach. V noci mel zase horecku, ale rano uz ne, porad kasle, ale snad uz jsme na dobre ceste. Zato dostal z atb chudacek prujem, ale zatim stiha hlasit a ze to teda z neho tece 😖

jasekd
12. led 2012

@sussanah Vy jste v BKM uplne jinej level 😵 I kdyz v teto situaci je BKM to posledni. Nekdy to bez ATB nejde, se neda nic delat, Martin je ma dlouhodobe, teda spis chemoter., snad trochu setrnejsi, uz rok a pul, i kdyz v malych davkach, na ty ledviny. Pujde s tim na operaci, nevim, zda jsem psala, asi ne, nemam tu uz co pohledavat, spis obcas smirnu zname tvare, tebe , mamusiu... Venyna ma cosi s nohou, asi nejaka forma hemangiomu, ma ji tlustsi a takove podivne krvaceni, je to atypicky, tady nevedi, tak hura do Motola na onko (ale melo by to byt benigni, ale spada tam cevni poradna) na Dopplera, pripadne MR a ta je v narkoze, proto dnes to vysetreni, moc a odbery... aby se zjistilo, zda jen povrch hemangiom (pres pul nohy 😝 ) nebo neco hloubeji. Tak to je super, ze ATB zabraly, brzo bude fit, kdyztak nejaky probiotika pak dej a bude fajn 🙂

zlilly
12. led 2012

@jasekd jeje, no tak hlavne aby vsechno dobre dopadlo. drzim palce.

klarara
12. led 2012

dakujem za vybornu temu, idem preluskat aj dalsie stranky, hlavne ma zaujima, ake mate skusenosti, kolko trva male na to naucit...

sussanah
12. led 2012

@klarara hodne zalezi na miminku a na tom, jak je stare. Vetsinou se ta nejmensi miminka nauci nejrychleji, hur uz to byva uz treba 3m miminek. Se starsim jsem ale poradne zacala az nekdy na 4,5m a chytl se behem tydne velmi uspesne, s malym ted jsme zacli, kdyz mel 1tyden a pochopil to za par dnu. Ono to neni moc o uceni, ty deti to vetsinou tak nejak umi, jen je musim trochu bedliveji sledovat a dat jim prilezitost. To sledovani se samozrejme kombinuje s casovanim a intuici a pak to tak nejak funguje samo. Taky nemuzu u maleho sedet porad a sledovat, jak se zrovna tvari, ale to proste najevo da a pokud nejsem jo zabrana do jine cinnosti, tak to nejak podvedome zpracuju a zaregistruju, ze musi 🙂

romcovaklarka
12. led 2012

Já jsem buď natvrdlá, anebo mám nějak extrémě anti-bkm miminko. Bezplenkujeme stále už skoro 3 měsíce jen stylem, že se vyčůrá popř. vykaká a) po spaní a b) když to zkouším v rozumných intervalech. Že by mi něco signalizoval jsem zatím nezjistila ☹

ofelieee
12. led 2012

@sussanah páni tak ať je líp. pro mě zatím nemoc děcka byla nejnepříjemnější životní situace...

sussanah
12. led 2012

@romcovaklarka me signalizuje maly vyrazne vic nez to delal mlady, tam jsem jela na intuici a na casovani, signaly zacaly byt vyrazne pozdeji

@ofelieee jo tak to pro me taky jsou fakt nejhnusnejsi chvile.. Ale uz jsme na tom lepe, sice jeste to neni ok, ale snad uz se z toho vylizeme. Ale porad to asi bylo oproti vam prochazka ruzovym sadem. Moc dobre si pamatuju na minuly podzim, to mel mlady 13-14m a dostal takovou anginu, ze prestal jist i pit, dostal vysoke horecky a jediny zpusob jak neskocit v nemocnici bylo kojit a kojit. Jaky strach jsem tenkrat mela ti ani nemusim popisovat..

@jasekd jj o M jsi mi psala o te operaci ze se chysta, ale pokracovani nevim. S tou Vendy je mi to lito, snad to bude ok. Na vas se to teda taky pekne lepi..

ofelieee
12. led 2012

my teď co se BKM týče bojujeme nejvíc s tím, že on si "nacvičil" určitý scesty bytem v určitejch chvílích, a když ho příliš často, nečekaně, nesu na přebalovák a na čůrandu, tak je řev, ale řev! a já, protože se toho předem bojím a nechci to, tak ho kolikrát raděj tam nejdu dát a tak čůrá vesele do plínek 🙂 ale neřve... trochu se v tom motám, mrzí mě to, ale ten křik mě tak drásá, že takhle ustupuju... máte v rámci bytu jedno místo na BKM, nebo nosíte nočníček tam, kde zrovna jste?

@sussanah no páni... já se navíc nechala zblbnout myšlenkou, jestli vlastně mu mlíko při průjmu neškodí, takže jsem ho sice kojila o sto šest, ale do toho se trápila, jestli mu tím navíc ještě neubližuju... no tak hlavně ať jsou děti zdravý, všechny! ( 😉 @jasekd)

holky, off topic, nemáte tip na nějakou dobrou knížku alá "domácí lékař"?

jasekd
12. led 2012

@ofelieee Dik. Jinak dle meho laickeho nazoru se pri a po strevnim onemocneni nema moc davat UM a mlecne vyrobky, ale kojeni je neco jineho, to je matersky mliko, nic ciziho, takze bych kojila o zlaty vidle 😉 Tak to rikaly holky, co se tim zabyvaji.
@sussanah Jj, operace cca za pul roku, je desna cekaci doba 😔 S Venynou snad bude dobre.

ofelieee
12. led 2012

@jasekd dík. propříště... že jsem se nezeptala když mi bylo ouvej 😅

sussanah
12. led 2012

@ofelieee kdepak, prave v techto chvilich je kojeni zdaleka to nejlepsi, co muzes malemu dat. Za prve je to na miru a telo mu vytvori presne ty latky, ktere potrebuje. Taky pusobi protiprojimave a napomaha strevum dat zpatky do poradku ty spravne bakterie. Presne jak pise jasekd, az na to, ze u nas se koji o zlate trenky 😀
@jasekd tyjo pulrok.. Ale alespon jsmte to zkusili dat dohromady jinak. Bohuzel to neslo, ale precejen ted bude anestezii a operaci zvladat lepe. Jen at je i Vendy ok.

lmm
13. led 2012

Ahoj po sto letech. Chcete nektera holcici kalhotky z prirodniho bambusu, tak na plus minus rocni prdelku? Koupila jsem je na Brane, po par vypranich se na nich udelala dirka, nez jsem (ne)nasla ucet, tak z nich mala vyrostla. Dirku jsem zasila, jsou pouzite tak desetkrat, nic za ne nechci, jen je mi je lito vyhodit, kdyz byly tak drahe a tak malo pouzivane. Poslala bych je obyc postou, takze postovne netreba resit.
Jinak my jsme uz celkem dlouho bez plin, mala je spolehliva, v noci si zacala rikat (drive to nejak zahadne drzela az do rana), je to pohoda. Nebudu docitat, nestiham, ale doufam, ze se vam vsem dari a bojkoty v novem roce odesly do vecnych lovist.

klarara
13. led 2012

@sussanah dakujem🙂 takze kedy sa s tym moze zacat?

sussanah
13. led 2012

@lmm ahoj, no tebe jsem tu nevidela uz roky 🙂 Je fajn, ze ze mala nakonec takhle perfektne odplenkovala, vase bojkoty byly primo legendarni 🙂
@klarara nevim, kolik tvoje mimca ma, ale prakticky muzes zacit kdykoliv, cim driv tim lip. My jsme teda zkouseli do nocniku uz i smolku, ale to byl jeste takovy mrnous, spatne se drzel, takze znovu az v 1tydnu.

lmm
13. led 2012

@sussanah, no to bylo jasné, protože jsem tady s BKM prorážela cestičku, všechny matky chodily obkoukávat, jak to funguje, tak to nemohlo fungovat 🙂. Ale všechny se nenechaly odradit a tak dneska úspěšně kyblíčkuju na návštěvách. Celá ta sranda mi vlastně chybí. Tak nevím, jestli se tu s vámi zase nezaseknu na diskusi, abych o tom aspoň četla 🙂.

sussanah
13. led 2012

@lmm jj ja se uz taky tesila na bkm u naseho maleho. Jde mu to bezvadne, ale ted bojujeme s nemocema, ma atb a prujem.. Doted hezky hlasil, ale dneska po polednim spanku se mi tak pos... ze jsem musela volat posily 😝 Ale aspon ho uz neboli brisko 😀
Kyblickovani na navstevach je fajn, moji znami kolem uz si zvykli u starsiho, takze ted uz nikoho nesokuju. Maly dokonce posledne, kdyz jsem prebalovala v babycentru a nemela kyblicek, tak jsem mu sundala plinku pocuranou z auta, dala do klubicka nad ni a hezky tam docural jeste jednu davku, no sikula 🙂 Jen teda starsi ted hodne proziva, kdyz se maly pocura, jakoze ukazuje, ze teda se stal,o, ale ze to patri do nocniku a uz mu nese cistou plinku 😀 Tak se mu snazim vysvetlovat, ze to je u miminek normalni,ze to nevadi atd. Ale prijde mi to vcelku vtipne 😅

radun
14. led 2012

Ahojte! Tak jsem konečně našla diskuzi k bezplenkové komunikační metodě - uff! U prvního syna jsem si na to netroufla (resp. neměla jsem ani informací, přišlo mi to jako nějaká moderní ptákovina 😀 ) . Teď mám termín v dubnu, přečtenou knihu "Bez plenky" a spoustu motivace, strašně se těším, jak to budem zkoušet.
Vím, že v podstatě není nutné si kupovat nic extra, ale přeci jen - máte tip na nějaké vychytávky? Moc se toho u nás neprodává, ale příští týden se chystám do Německa, tak bych se pokoukla. Našla jsem jen pár věcí na branakdetem a mokosha. Určitě si chci koupit čínský nočník a takovou tu gumičku kolem látkovky, uvažuju o "rychloprdkách", jinak ještě nevím...

sussanah
14. led 2012

@radun ahoj, vitej 🙂 ja teda cinak nemela a nemam ani u jednoho kluka, u nas doma jedeme v plastovych kvetinacich 😀 On ten cinak je pomerne maly, pokud budes mit kluka, tak je docela slozite, aby se tam vesel predek i zadek, obzvlaste pokud to nebude zadne tintinko (mlady mel 8,5kg v 6m a maly ma ted ve 4m uz 7kg..) Takze ja se koukla po kvetinarstvi a vybrala si ten spravny prumer s kulatum okrajem a dostatecnou hloubkou. Rychloprdky ani moko kalhotky jsem teda nemela ani u jednoho, nejlepsi mi prisly normalni PULky a do toho plinka narovno (rucnicek ikea, vv popolini), v lete potom chci pouzivat vlnene kalhotky bundles, ty jsou i v mensich velikostech.