Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

alenka600
17. dub 2012

@mochenkaa Ahoj, ja som zacala, ked mala Julia 2mesiace, cinsky nocnik nemam, pouzivam obycko lavor, ale taky malicky a klasicky nocnik. Tiez som planovala postielku, ale dcera v nej nestravila jedinu noc a je to uzasne. Pre dceru je to skvele, ja som stastna a manzelovi to vobec nevadi a aj on je rad. A manzel je priserny sedmospac, on si musi nastavit 3 budiky (to nie je vtip, to myslim vazne), ale odkedy mame dceru, tak on spi sice rovnako tvrdo, ale na dceru reaguje. Proste aj on sa na nu nastavil a vnima ju. Ved uvidis ake to bude, ale vela veci je dost inych ako sme si pred porodom predstavovali, ze kocky? 🙂
A postielku mam, nenamontovali sme jednu bocnicu a prirazili sme to k mojej strane postele, matracmame na 1urovni. Takze teoreticky takto moze babo spat aj v postielke, ale aj akoby spolu s rodicmi

mochenkaa
17. dub 2012

@ssassi 😀 tak to jo. No on miluje když s náma spí kočky, ale já to nemám ráda. Bodejť, on kočku zalehne a ani si toho nevšimne, ale já se nevyspím jak se snažím nikoho neumačkat 😝 . Každopádně má smůlu, od května kočky do ložnice nesmí ať si stihnou zvyknout a neberou to jako vinu malého že mají zákaz.
@alenka600 to je dobré řešení s tou postýlkou. Je mi jasné, že spousta věcí bude jinak než si teď myslím, ale nedovedu si představit, že bych dokázala usnout s miminkem v posteli

alenka600
17. dub 2012

@mochenkaa Vsetko uvidis potom. Ani ja som si to nevedela predstavit a nastastie som dceru v porodnici dostala v noci rovno do postele a odvtedy to nebolo inac. Nikdy v zivote som nespala tak dobre ako teraz. Zobudim sa na kazdy Juliin pohyb, ale minule som sa nezobudila na sirenu, aj ked vsetci susedia vybehli von, ze co to je. Jednoducho mam filter nastaveny len na dcerku a ostatne mi je jedno a spim 🙂 A este je to uzasne prakticke, lebo ju noci kojim poleziacky rovno v posteli. Ale samozrejme ved uvidis, kazde babatko je ine. To je super, ze o BKM sa zacinas zaujimat uz teraz!

mochenkaa
17. dub 2012

@alenka600 to si s tou sirénou nedovedu představit 😕 😀
Je možné, že po porodu bude naprosto všechno jinak, ale zatím se držím aspoň tohoto ať mám nějaké záchytné body 😅

ssassi
17. dub 2012

@alenka600 @mochenkaa ono to tak fakt je. 😎 taky spím jak zabitá, nevzbudí mě nic... ale jak se pohne mimino, jsem vzhůru. já jsem bohužel nikdy pořádně nekojila, ač jsem se velmi snažila, takže jsme stejně museli z postele ven a vařit mlíko.
a je krásný, jak mě malej budí. pleskne mi tu jeho mrňavou věčně oslintanou ruku na obličej a zvolá bojové "abvvvv". no, teď, jak už začíná povídat víc a víc, se bojové pokřiky mění, ale poprvé to bylo abvvv :o))) a ten pocit, že přesně celou noc víš, co dítě dělá, jak se mele, posloucháš, jak dýchá, jestli nemá ucpaný nos, jestli zakašle.... to všechno na jakési úrovni vnímáš i ve spánku. to ti nikdy žádná chůvička nebo monitor dechu nezprostředkuje. nemám ani chůvičky, ani monitor. pravda je, že kdyby se mi narodilo místo čtyřkilovýho cvaldy, co držel hlavu a nevypadal, že umře, nedonošeňátko, asi bych monitor koupila. 😉 on je od první chvíle velmi životaschopný.
zpětně mě ale mrzí, že jsem si víc nestála za svým. přenášela jsem, dítě prostě ještě ven nechtělo.... hrozili, že dítě je veliké, že budu blbě rodit... a tak se tři dny vyvolávalo, až nakonec pro nepostupující porod tu komedii ukončili císařem. měla jsem si vydupat ještě pár dní. malý prostě ven nechtěl. bylo to násilné. ty tři dny mě vyčerpaly tak, že jsem byla na ARU dvě noci a to jsem je vyloženě uprosila, abych už mohla za malým na pokoj.... možná proto se mi nespustilo mlíko. kdo ví. celou svou duší se snažím žít a být matkou v duchu přirozenosti. ten císař tomu moc neodpovídal. naštěstí se malý vyklubal zdravý a krásný :o)

ssassi
17. dub 2012

jsem se nějak rozkecala 😀

majka1981
17. dub 2012

@ssassi na taketo rozkecanie sme predsa tu. mliecko sa ti istotne preto nerozbehlo, lebo si bola vycerpana, po cisarksom a malemu sa nechcelo este von, nebol to jeho cas. napriek tomu si to dobre zvladla. pri druhom dietati budes istotne kojit 🙂

alenka600
17. dub 2012

@ssassi hihi, ja monitor dychu mam a je mi na nic, lebo je v postielke 🙂 Moja dcera je strasne decentna dama a ona ma budi tak, ze iba susti perinou kym sa nezobudim. A ked uz vidi, ze som hore a ze sa prso uz blizi, tak decentnost ide bokom a da volny priechod instinktom, vrhne sa na prso a krochka a ochka.
Co si myslite o tom, ze BKMkove deti su kludnejsie? Ono sa to asi neda objektivne povedat, lebo nedaju sa porovnat dve deti, ked kazde je ine. Ale co si o tom myslite

alenka600
17. dub 2012

@ssassi Kojenie je fajn, ale ked sa neda, tak sa neda. A v nemocnici Ta mali podporovat a nie takto....
Moj porod sa tahal tiez od nedele do utorka a skoncil cisarskym, ale ja som dceru dostala este na operacnom sale pocas cisarskeho tak aby som ju aspon mohla hladkat. A okamzite po cisarskom mi ju dali na prso a hodinu po operacii sme uz boli na izbe a ona na mne spala.

majka1981
18. dub 2012

@alenka600 ja som o tom presvedcena, ze bkm deti su kludnejsie. moj syn je definitivne spokojnejsie dieta. moze to ale byt aj tym, ze je nosene a kojene dieta a ze spava s nami v posteli.

katyxq
18. dub 2012

@majka1981
@alenka600 Taky bych řekla, že BKM děti jsou víc v pohodě, když jsme kousek před třetím měsícem začli, tak se malá dost zklidnila, fakt nesnáší čůrat do plen (když to nevychytám, tak se dokáže neskutečně rozčílit a nadává mi miminkovštinou 😀). Ale teda cholerik je pořád, po tatínkovi 😉, jen to už není taková hrůza, nejvíc náladocá je samozřejmě, když jí není dobře - třeba po očkování.

ssassi
18. dub 2012

myslím, že ano, že bezplenkové děti jsou víc v poho. můj kluk je strašný ďábel, rarach a lotr, ale v tom pozitivním smyslu. je hrozně aktivní, permanentně vysmátý, moc toho nenaspí a všechno a všude musí vidět, ukrást a oslintat! už jako novorozenec se zajímal o okolí a nikdy "jen tak neležel". hrozně rychle se začal otáčet, pást... aby na všechno viděl:o) myslím, že je sebejistý a cítí se v bezpečí, protože tu jistotu mu dávám já - 100% přijetím, komunikací, kontaktem..... BKM je u nás jen součástí toho přístupu. myslím, že moje dítě je šťastné. a jsem za to na sebe pyšná 😀

ssassi
18. dub 2012

@alenka600 pche! když jsem ho chtěla na sále k sobě, tak prej to nejde, páč jsem v sobě měla hafo hadiček. na ARO mi ho donesli jen párkrát. a pak, než se zjistilo, že mám blbé bradavky a potřebuju kloboučky, už byl asi 4. den a kojení v tahu. šest neděl jsem sebe i jeho mučila snahami o rozkojení, ale marně. ale tak co. ona i ta flaška měla své výhody. sice jsem to prvně brala jako obrovské osobní selhání, ale nakonec jsem se na tom snažila najít i něco pozitivního.

synek rozhodně decentní není. je jak piditornádo:o) ale já jsem ráda, zvlášť, že je to kluk. nebude otloukánek. vypadá to, že z něj bude pořádný chlap (po tatínkovi) a tomu bude odpovídat i ten temperament. je to lev:o) asi to bude ještě zajímavý, jak poroste, ale já se na to "krocení divé zvěře" těším:o)))))

majka1981
18. dub 2012

minule som nad tym rozmyslala, ci je bkm-kovanie naozaj casove narocnejsie ako klascke plienkovanie. a skonstatovala som, ze predsa to nemoze byt narocnejsie, ved vlastne ide len a len o komunikaciu s dietatom. a do komunikacie investujem rada 🙂 . co je ale velmi tazke pochopit pre ne-bkm-ludi je, ze sa jednoducho musi aj doverovat a dieta sa nesmie stale kontrolovat.

alenka600
18. dub 2012

@majka1981
@katyxq
Je to cele zaujimave.Moja dcera je tiez kojena, spi s nami v posteli, nosim ju v satke a musela som sa radit s odbornikom, ci mam "normalne" dieta, lebo ona neplace, nefnuka, sama zaspava, sama sa hra 😵

alenka600
18. dub 2012

@majka1981 Tiez som nad tym rozmyslala - samotny ten "proces" nie je dlhsi ako vymena plienky (+ pri BKM, aspon u nas je po "tom" ovela cistejsia, nemusim jej zakazdym tak cistit zadok a okolie, co som musela, ked este mala plienky). Mozno je narocnejsie to vyzliekanie obliekanie dookola(moje babo cika a kaka este tisic krat do dna, takze...), ale to je zlomok casu...

wilikiki
18. dub 2012

caute tak my sme uspesne prezili strajk, ufffff! Uz vcera krasne, jedno pocikane sme mali. Prechadzka bez plienky tiez ok. 😅

majka1981
18. dub 2012

@wilikiki gratulujem 😅
@alenka600 casove narocnejsie je urcite preobliekanie, ked dieta nema plienku a ked je zima a ma aj gatky, pancuchy, teplaky, topanky - a nechce sa dat obliect 😀

ssassi
18. dub 2012

pche ztráta času. stejně s tím děckem ten čas trávím, tak je jedno, jesi mu sundávám gatě nebo ho už popatnáctné oddělávám od psích misek :o) navíc, já nemám žádný cvočky ani zipy, prostě tričko a halhoty/polodupačky, takže to je oblečené a svlečené raz dva!

majka1981
18. dub 2012

@ssassi pockaj, ked Ti bude utekat pri obliekani 😀 , moj si vyzuje aj sto krat papuce, takze o par krat denne viacej alebo menej je uz jedno 😀

wilikiki
18. dub 2012

@ssassi aj ja to tak mam, davam jej sice bodycko, ale ked sme doma, nezapinam. Ma nohavicky (normalne jak velka zena) a puncosky a to bodycko aby nemala holy chrbatik, ale nezapinam jej ho

ssassi
19. dub 2012

@wilikiki já malýmu kupuju tepláčky a polodupačky s takovým vysokým pasem, takže mu většinou záda nelezou. http://obleceni.mimishop.cz/katalog.php?typ=8965 jinak chrbátik je perfektní slovo. slovenština je pěkný jazyk, ale někdy mě fakt dostane:o) docela mě mrzí, že české děti se slovenštinou přijdou do styku tak málo. slovenské děti prý hodně koukají na české pohádky (co jsem slyšela od kamarádek), takže pak nečumí jak vyvoraná myš, když dojde na "mezinárodní výměnu" :o)))))
@majka1981 no on mi zatím odlézá, když ho oblíkám. 😀 zatím ho oblíkám a převlíkám na přebalováku, ale už je mu tam těsno. onehdá jsem přemýšlela, kdy je čas na zrušení přebalováku... asi až bude pořádně chodit?

katyxq
19. dub 2012

@ssassi Tak nad tím už jsem taky přemýšlela, přebalovák asi zruším, až se tam malá prostě nevejde a/nebo z něj bude zdrhat 😉.

Jinak bezplenkování je u nás zas napůl v kytkách, asi rostou zuby, do toho průjem a pak se začala přetáčet na bříško a na signalizaci peče, když má jiné věci na práci, ovšem jak je mokro nebo chce otočit zpátky na záda, tak ukrutný řev (na břiše ani na zádech to není ono, zábavné je to vlastní přetáčení 😀).

ssassi
19. dub 2012

@katyxq na ty urputné přetáčecí manévry si pamatuju 😀 ale naučil se to docela rychle tam i zpátky. pak začal couvat a byl schopnej odcouvat kamkoli chtěl a tam už mohl loupit a ničit 😀

u nás je už čtvrtý den bojkot odpoledne. kolem páté se rozčiluje, propíná se, řve - kdykoli ho dávám čurat. jenže se samože nevyčurá a tři minuty na to má mokrou plenku. zvládne takhle počurat třeba tři. večer už zas všechno v pořádku, ale kolem té páté je to na zešílení. je v tu dobu unavený. ale spát nechce. a když se mi ho pracně podaří uspat, nechce pak spát v noci. nevím, co mám dělat. snažím se zhluboka dýchat a mám pocit, že to je jediný způsob, jak to odpoledne přežít 😒

majka1981
19. dub 2012

@ssassi ja neprebalujem na prebalovaku asi tak od 8 mesiacov, mame ho nad prackou a pouzivam ho len po sprchovani/po kupani, tam ho susim a obliekam. prebalovat som prestala lebo on sa stale vrtil a mala som co robit, aby nespadol, nebuchol, nekopal 😝

majka1981
19. dub 2012

@ssassi neboj, ten bojkot prejde. aj moj teraz bojkotuje - rano sa nechce vycurat, mam co robit aby som ho prehovorila - na wecko nie, do nocnika nie, s knizkou nie, do umyvadla nie, do vane nie, plienku obliect nechce, no prosim aku moznost este mam?? ziadnu, tak len vydrzat, dnes som dala prsnik a dufala, ze ma neobcura. ale to prejde, momentalne je zurivy, stale si pcha prsty do ust, idu mu dalsie zuby, tak urcite zato.

wilikiki
19. dub 2012

ano sassi to je pravda s tou slovencinou/cestinou. Ja dufam, ze moje deti nikdy s cestinou problem mat nebudu. Tak ako my - od malicka sme pocuvali aj cestinu (mame vela ceskych priatelov plus TV) a nerobi nam ziadny problem..........neprekladame ceske filmy do slovenciny ako to robia v CR, aj to je velke plus.
Ano tie polodupky s pasom su fajn, to ma nenapadlo. Ani som na ne nejak nenatrafila, hlavne nie take velke (9-12m)

ssassi
19. dub 2012

@wilikiki paní je moc ochotná a myslím, že by ušila i velikánské, když se jí napíše. mně dělají kde co:o)

@majka1981 jo, zuby rostou určitě. už dva dny ani nechce jíst... vříská... masakr! a to to bylo takové hodné, klidné a vyrovnané dítě. posledních pár dnů je děs!

katyxq
19. dub 2012

@ssassi Jé polodupačky i ve větších velikostech 🙂, jinde mají od 74 jen bez ťapek, takže tepláčky. Šárka má talent na svlíkání ponožek, se jí je daří stáhnout, i když má na nich nandané sock ons 😉.

majka1981
19. dub 2012

@katyxq moj prestal davat dole ponozky ako nahle nosil capacky 😉
kukni tieto http://www.ebay.at/itm/Jinwood-Krabbelschuhe-Pu...