Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

dandelion
23. dub 2012

tak musím pochválit tu mojí holčičku 🙂) v noci teda jednou kajdila do plenky, až měla pokajděný břicho, ale nějak jsem byla unavená :/ každopádně denní kakání včera 100% úspěšnost 🙂 a dnes ráno jsem neměla sílu jí vysadit, ale když jsem jí viděla jak se kroutí, tak mi to nedalo.. 🙂 a hnedka jak jsem jí vysadila, tak se krásně uvolnila.. 🙂 a přikládám dokumentaci ze včera.. malá je jaksi zkroucená.. někdy je to záhul udržet hlavičku :D

wilikiki
23. dub 2012

@dandelion super super! Jeee malinky bobisek!!! Podla mna ju mozes drzat nie tak vzpriamenu, ale trosku viac do pololahu a hlavicku opriet o teba. Super uspechy!

@sassi psov zober tiez a manzel neumre 😵

ssassi
23. dub 2012

@dandelion to je krásný!
takový prďolíček! kolik váží?
já dávala malého nad umyvadlo a hlavu měl mezi mýma prsama, navíc s těma čtyřma kilama už byl takový celý silný a nijak zvlášť mu hlava neplandala:o)
strašný, jak to letí. mi přijde, že jsem onehdá přišla z porodnice... a on tady stojí, mává nad hlavou petflaškou a něco mi vykládá:o))))

dandelion
23. dub 2012

@ssassi ve čtvrtek měla 3100g 🙂 no já si jí opřu o prsa a zkulíškuju jí, ale ona je fakt akční a asi už třikrát mi škubla hlavou dopředu.. takže jí radši jistím.. na jednu stranu se těším až nebude tak křehounká.. i když každý má to svoje 🙂

wilikiki
23. dub 2012

@dandelion asi je to aj tym, ze ju mas nad nocnikom, keby bola nad umyvadlom, tak by si ju mohla lepsie opriet o seba si myslim.

wilikiki
23. dub 2012

A ja tiez vobec nechapem, ze Kristinke uz taha na 9ty mesiac, ved vcera som rodila 😨

dandelion
23. dub 2012

@wilikiki když to než bych stihla během kojení doběhnout k umyvadlu :D 🙂) takhle je to ráz na ráz.. 🙂 zkusím to ještě vychytat tu polohu :D

wilikiki
23. dub 2012

@dandelion to mas pravdu 🙂

majka1981
23. dub 2012

@dandelion krasne sa vam dari 🙂

rebelie
23. dub 2012

@dandelion Jééé, to je paráda! Zvládáte to skvěle a ta fotka je fakt boží (myslím, že jí držíš dobře, ono u takhle pidi miminka ani to navalení na sebe a opření o břicho moc nepomůže, to se zas klátí do stran).

dandelion
23. dub 2012

@rebelie no focení bylo vtipný :D prej a ještě jí dej ty nohy křížem, ať jí pak můžeš dát na koníka :D :D :D 🙂) jinak dneska zatím bobkování chyceno ;) ;) ;)

katyxq
23. dub 2012

@dandelion Supr fotka 😀, jde vám to parádně.
Škoda, že my začali až mezi druhým a třetím měsícem, malá měla děsný koliky (nakonec je to alergie na BKM - ve smyslu bílkovina kravského mléka, ne bezplenkovka 😉), tak na to nějak nebyl čas/chuť, ale většinou čůrala a kakala aspoň rozbalená na plenku 🙂, tak přechod nad nočníček nebyl v podstatě nic než jen další logický krok.

dandelion
23. dub 2012

@katyxq jsem nadšená 🙂 ještě pak najet na látkovky a budu max. spokojená 🙂) zvláštní, že mi až přijde, že se malý ani kadit do plínky nechce.. že už teď vyžaduje vysadit.. :D ale asi je to jen můj pocit :D

katyxq
23. dub 2012

@dandelion Myslím, že to pocit není, děti jsou mnohem chytřejší, než si dost dospělých myslí 😉.

My měli včera príma zážitek, byli jsme v obchodním centru vybrat mi nové brýle a koupit nějaké oblečení na svatbu manželovy sestry, já zkoušela v kabince oblečení, malá spustila řev, byla nakojená, ale už přes dvě hodiny nečůrala, manžel byl s malou před kabinkama, dokonce ji i nad nočníček zkusil dát a nic, furt řev, prodavačky se na ni chodily dívat 😀, z prsa si pak jen cucla (na veřejnosti má dost práce čučet okolo a né se věnovat kojení, tak jsem i říkala, že se třeba potřebuje dorazit), až jsme se zašili do přebalovací místnosti, do umyvadla ani kapka, tak jsem si sedla do křesílka, dala ji nad nočníček a bylo to - vodotrysk 🙂, chuděra to celou dobu držela, prostě do plínky nebo do nočníčku se na veřejnosti přece nečůrá 😉.

dandelion
23. dub 2012

@katyxq slečna ráda intimčo :D

lenka_l
23. dub 2012

@majka1981 tak sa chcem pochvalit, tretiu noc cikame do nocnika, prvu to sice bolo sprevadzane nekonciacim placom, este aj po vycikani, ale tuto noc parada, rozbalili, vycikali, nakojili a spinkali dalej... takze budeme skusat dalej 🙂 akurat nema trpezlivost, ked ho zase balim do plienky a davam pyzamko, musim zlepsit techniku aby to bolo sup-sup 😀

majka1981
23. dub 2012

@lenka_l super, gratulujem ;)
s tou "technikou" to poznam - ja som to vyriesila tak, ze som plienku nedala 😀

wilikiki
23. dub 2012

@katyxq u nas sa takto niekedy tiez scenuje. Napriklad po zobudeni by sa nikdy nevycikala s niekym inym ako so mnou. A hlavne ked ma fakt plny mechur, tak vtedy reve, vtedy si ho uvedomuje!!!! A dlho jej vtedy trva, kym ho pusti, niekedy ju musim trochu nakojit aby sa upokojila a az potom sa vycura (ona nikdy necura pocas kojenia)

@lenka_l ked zacnam bkmovat v noci, tak jedine bez plienky. Daj pod nu podlozku a skus menej oblecenia

rebelie
23. dub 2012

Já si tedy to noční BKM bez plínky vůbec neumím představit... jak to děláte s peřinama a tak? A nestresuje vás to? Já byh asi celou noc nespala, protože bych se bála, že budu převlíkat celou postel...

lenka_l
23. dub 2012

@majka1981 @wilikiki fu, tak ja si to zatial bez plienky neviem predstavit, teda mozno by to islo, ale cez den ked nestihnem vymaknut kedy sa zobudi, veselo sa vycika do plienky... takze neviem, aj keby mal podlozku, keby som ho nestihla dat cikat, musela by som ho prezliekat, co by bolo zdlhavejsie ako ta plienka... hm, hm... budeme skusat dalej a mozno dospejeme aj k bezplienkovej noci 😵

majka1981
23. dub 2012

@rebelie vobec ma to uz nestresuje, par krat (tak 4-5x za 2 mesiace, takze malokedy) som neodchytila, perinu som otocila, pod nas som dala osusku dva krat na seba, prezliekla dieta a spali sme dalej v suchom. rano som preobliekla pradlo, perinu som oprala a dala do susicky, vecer sme ju pouzili zase. Ale musim sa pochvalit, ze sa to uz davno nestalo 🙂 (klop klop dufam ze to tak ostane). v noci cika maximalne 1x, vela krat je bez cikania az do rana, takze sa to da zvladat. A ked musi cikat, tak je to vtedy ked po kojeni nezaspi hned alebo ked zacne po mne lozit a chce aby som ho zobrala na ruky a odniesla do kupelky .
@lenka_i jasne, musite dospiet na nocne bkm-kovanie. mne sa velmi ulavilo, ked som ho konecne mohla nahat spat bez plienky, lebo mne to bolo velmi luto ze je obmedzeny latkovkou. ja rada spavam bez gatiek a nohavic, tak jemu teraz aspon doprajem spat bez plienky len v pyzame.

rebelie
23. dub 2012

@majka1981 Tak Bášek zatím čůrá několikrát za noc a vůbec si nevěřím, že bychom to vychytali. Už 2x se tedy zdařila noc v suchu, ale taky se stalo, že jsem nebyla s to ráno kolem 6h vstát a byl pokaděnej, takže k tomu spaní bez plen asi musíme ještě dospět. Navíc on má neuvěřitelnou schopnost zásadně čůrat mimo jakoukoliv podložku, na kterou ho položím, takže bych asi běžně sušila matraci...

ssassi
24. dub 2012

@dandelion není to jen tvůj pocit, věř mi:o) je to touha, pud.
s tou polohou - zkus dát vedle postele (myslím, že je to foceno v posteli?) něco jako lavór. pak jen shodíš nohy na zem a malou můžeš držet podobně jako nad umyvadlem, navíc lokty si můžeš opřít o kolena. i když, tři kila jsou nic:o)))) nebudeš se tak muset zabývat směrováním toku a můžeš se víc věnovat poloze, v jaké mimi držíš. já to taky někdy po jídle dělala tak, že jsem malého jakoby položila na předloktí, nebo spíš mezi můj hrudník a předloktí. dost ublinkával po jídle a takhle si nemačkal bříško. hlavička v této poloze ani neměla kam spadnout a šla hezky redukovat poloha stehýnek k bříšku. byla to fajn poloha. akorát přibíral tak, že po pár týdnech to bylo na delší dobu neúnosné. teď už má skoro 11 kilo a nepřestává mě udivovat, jak snadno s ním žongluju. ale ty záda! :o))))
ale já bych se nebála jít do té koupelny. třeba tě malá překvapí. viktor velmi brzy dokázal vydržet a pustit až do toho umyvadla. navíc je to hygienický. hned voda po ruce.

ssassi
24. dub 2012

cha, tak to viktor zase rád čurá s rozhledem:o). uprostřed parku, čural na vítání občánků v plné předsíni, v obchodech.... snažím se, aby se cítil krytý, aby nikdo nevyrušoval přímo jeho... a naštěstí to jde.

kloranebb
24. dub 2012

Ahojte dievcata. Potrebujem od vas radu. Ideme na vysetrenie do nemocnice do BA a neviem ako si poradit ked bude chciet syncek ist na potrebu. Zachod sice v nemocnici je lenze nie s prebalovacim pultom. Doma ked mu treba na wc tak mu dam rychlo dole plienku a ideme na wc. Vonku si ho polozim zase do kocika. Ale co v nemocnici? Ako vobec riesit situacie ked treba babu ist na wc trebars v obchode ked nie jepo ruke wc a ste medzi ludmi?

ssassi
24. dub 2012

@kloranebb budeš mít kočár nebo šátek/nosítko? dítě jsem vyslíkala a oblíkala už na ředě židlí v různých čekárnách. přebalovák je pro citlivky 😀 nosím sebou všude skládací silikonovou misku fusion od tescomy a mám středně velkou zavařovačku, do které čuránky sleju. hezky se to vejde do batohu, který beru, když mám dítě v nosítku. jednou jsem poprosila někoho, aby mi ohlídal věci a skočila jsem s malým nad umyvadlo na záchodky. nedělá mi problém dát dítě vyčurat mezi lidmi. vylučování je normální. jestli se to někomu nebude líbit, pošli ho do háje.

kloranebb
24. dub 2012

@ssassi no ja to riesim preto lebo mi maly este nestoji a ked ho obliekam, musim ho niekam polozit, chapes? Ale ako pozeram ty mas tiez este mensieho syna. Ako to teda robis?

ssassi
25. dub 2012

@kloranebb no položím ho na židli v čekárně. jednou to byl parapet (pěkný, nový, široký:o))) ), pak to byla jakási skříňka. pokud se ti to nezdá hygienické, dej pod něj takovou tu jednorázovou přebalovací podložku, já pro úsporu místa a váhy používám nic nebo obyč látkovou plínu. v zimě jsem pod něj dávala kapsu mam (kterou jsem měla uvázanou přes nosítko - bylo to navíc měkké:o)) ačkoli mám velmi aktivní dítě (které teda už od 7 měsíců stojí), tak v takovýchto "extrémních" situacích se chová ukázkově a i když mu z židle čouhají nohy a je ne zrovna pohodlná pro ležení, nevrtí se, čeká, až ho obleču a trpělivě vše snáší. čurá v pohodě i mezi lidmi. já si to užívám, ty pohledy plínkujících mamin. asi to ze mě vycítí a užívá si to taky:o) dítě z tebe nikdy nesmí vycítit nejistotu. pokud budeš vše brát jako naprostou samozřejmost v klidu a s nadhledem, zvládnete spolu cokoli. pak napiš, jak jste dopadli:o)

zlilly
25. dub 2012

@kloranebb běh života ukázal, že dítě přebalíš i na kolenou ve dřepu. 😀

ssassi
25. dub 2012

@zlilly :o) tráva taky dobrá... ale někde, kde vím, že není počuraná od psů :o)