Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
4. čer 2012

@mochenkaa máš pravdu. taky jsem BKM hodně věřila, když jsem si vzpomněla, jak jsem odchovávala štěně a učila oba psy čurat venku. řekla jsem si, že když to jde u štěňat, musí to jít u děcka stejně. některé maminky se brání podobným srovnáváním, ale já vidím zřejmou souvislost 😎

mochenkaa
4. čer 2012

@ssassi já se bála to napsat, že mě ukamenujete za srovnání 😅 tak mám radost, že to vidíš stejně. My jsme odchovali v tomto pidi bytě 6 mainských koťat, takže nějakou zkušenost s učením mám 😀

dandelion
4. čer 2012

@mochenkaa mame malm a postylku gulliver.. Sundanou bocnici a do te mezery jsem dala kojici polstar...😉

ssassi
4. čer 2012

já dala do mezery mezi matracemi pruh molitanu:o)

ssassi
4. čer 2012

@mochenkaa 😎 kamenování doufám nebude:o) tohle musí být jasný každýmu, kdo měl mládě čehokoli:o)

dandelion
4. čer 2012

@ssassi tož to mám taky v plánu.. tohle je provizórium 🙂))

Jinak u nás chycen jeden jediný kákoš do umyvadla.. byla to pěkně napěněná vaječina ovšem.. chuděrka je pořád hrozně zavzdušněná :/ Na čůrání jsem dneska kašlala, páč jsme byla celé dopol ve varech, měla jsem zkoušku z ekonomie a ovšem za 1 :D nevím jak je to možné :D říkala jsem si, že mi teď s prtětem 4 stačí a učitelka měla jiný názor.. no tím jsem začala zkouškové a celý červen mám skoro ob den zkoušky.. :/ ale snad to uteče..

majka1981
4. čer 2012

@dandelion klobuk dole... ty robis skusky, mas novorodence a bkm-kujes 😵 😵 😵 velka gratulacia 🙂 🙂 🙂

dandelion
4. čer 2012

@majka1981 bez klobouku bos.. 😉 je to spis ostuda.. Dodelavam stredni skolu, pristi rok maturita.. Verim ze to zvladneme 🙂

bamboolik
4. čer 2012

@ssassi hezke srovnání s pejsky 😀 Ale je to přesně tak. Štěnata nebo koťata se učí k čistotě od pár týdnů a u lidí to má být problém? I když abych byla upřímná, s mojim pejskem, co jsem měla v pubertě jsem byla úspěšnější než s našim malým 😅

bamboolik
4. čer 2012

jo mimochodem, po diskuzi z adminy mám teď PRO účet, ale jsem Sussanah 😉

ssassi
5. čer 2012

@dandelion tak ať ti zkoušky dobře dopadnou. já dělám věci "postupně" :o) ale možná je to pohodlnost. prostě bych na škole dítě nechtěla. ukradla bych si ty super studentský roky... vysoká byla nejvíc super doba. a věřím, že bych škole nedala tolik, kdybych měla dítě. a dítěti asi taky ne. držím ti palce!

ssassi
5. čer 2012

tak jak bych nejlépe shrnula včerejší den? začal tím, že se děcko asi 10 minut po normálním kakání do nočníku po*ralo do plínky. celý den mrčel, měla jsem pocit, že si snad ukousne prst. cpala jsem do něj homeopatika po půl hodině, dostal i nurofen na bolest... odpoledne se to zdálo lepší, byl pěkně bez plenky, čurání jsme krásně chytali.. a v tom přišel a měl mega nálož v tepláčkách! takové fiasko 😀 a to nepamatuju, kdy by se pokakal 😝 noc byla opět obludná a miláček to završil budíčkem v 4:50. a než se mi povedlo vyhrabat se, počural se.... vzhůru do nového dne.....

asi budu ty zuby taky věšet do průvanu :o))))

lumarque
5. čer 2012

@klara.jas Ahoj , no ja mam uz velkeho chlapca 2, a stale nie sme na stopercent odplienkovani, ale je to asi individualne. V 14 mesiacoch sme boli bez plienok a vydrzalo mu to asi do roka a pol.Myslela som, ze uz mame vyhranene, ale potom prisla zima, prerezavanie stoliciek, bojkoty a niekedy sme sa dostali az na 7 plienok denne ( ale nie vzdy, niekedy to bolo aj menej- ale zacal sa mi povedze 3-4 krat denne pokakavat a zasadne do plienky- fuj). Potom sme sa zase dostali na 2 plienky denne, ale musela som ho odstavit, takze tyzden dva boli zase velke zasoby plienok. Skusali sme vsetko mozne- cikaciu babiku( ta zabrala v case najvacsieho bojkotu), schodiky k wc, cikacie videá z netu, nálepky s autickami...
Ako sa teraz oteplilo som si povedala, ze mu uz budem davat plienky minimalne, tak sa s pisanim to zlepsilo, uz sme v gatkach. Aj kakat sa parkrat vypytal- sice mu uz hovienko trcalo zo zadku, ale aj to je uspech pri jeho tvrdohlavosti.

lumarque
5. čer 2012

@mochenkaa Ahoj s tym pranim plienok to bolo u nas asi takto, nez sme zacali s BKM 1x denne, potom raz za 2 dni, neskor raz za tri dni a teraz periem ich je ovela menej , ale periem s inymi vecami tak raz za 2-3 dni, nech mi nezasmradzuju byt.

dandelion
5. čer 2012

@ssassi díky.. když by u mě mělo být vše ideální, tak bych to volila taky jinak 🙂 ale třetí ročník jsem dělala 4x prostě se vždy okolnosti tak sešli, že jsem ho nikdy nedokončila.. teĎ mám večerní dálkové studium... Ale je fakt, že já se v 19ti vdala a jako nutnost jsem si začala dodělávat tu školu.. je teĎ sice otrava ty zkoušky, když se mám věnovat malý.. ale snažím se to skloubit.. ale zatím to je tak, že já večer padám na ústa :D příští rok asi bude "veselejší" 🙂

monika12353
5. čer 2012

Holky, jsem tu poprve- kdy jste zacali s bezplenkovou metodou??

dandelion
5. čer 2012

@monika12353 zhruba ve třech týdnech jsem malou s úspěchem poprvé vysadila na kyblíček 🙂 ;)

monika12353
5. čer 2012

Aha...ja o tom dost slysela, nez se malej narodil, chtela jsem to zkusit...ale hrozne plakal, stale ho trapilo brisko, asi az do peti mesicu...vubec si neumim predstavit, jak bych to provozovala...Kakani poznam, to zatlaci, ale nez ho svlecu, je to v pline...ale curani vubec nepoznam...

katyxq
5. čer 2012

@monika12353 Kolem třetího měsíce, předtím měla malá děsné koliky (což se mojí dietou vyřešilo), ale i tak čůrala a kakala obvykle až po rozbalení plenky, dát ji v klubíčku nad nočníček (misku) byl jen logický krok. S dalším dítkem bych začla už po porodu 😉.

monika12353
5. čer 2012

@katyxq To malej cura stale... a co treba kdyz spi?? ja si to stale v praxi nejak neumim predstavit- Kubik cura snad kazdych 20 minut...at prebaluji sebecasteji, ma mokrou plinku - mam latkove....no a o kakani jsem psala, sice zatlaci, ja zacnu svlikat, ale je pozde...

katyxq
5. čer 2012

@monika12353 Ve spánku děti (donošené, zdravé) nikdy nečůrají, vždy se aspoň částečně probudí, jde o to, jestli se probudí dostatečně rychle i rodič 😉. Malou dám v noci vyčůrat, nakojím a spíme dál. Prvních pár dní bylo čůrání před jídlem torohu bojovka a občas ještě je, malá je cholerik, ale ona v mokré plínce neusne a usíná u prsa, takže dávat vyčůrat po kojení prostě nefungovalo.
Jinak přes den chytnu čůrání tak v půlce případů, ale co s emalá začla otáčet, tak nám úspěšnost klesla, teď rostou zuby, tak třetina čůrání do nočníčku je vlastně velký úspěch.

dandelion
5. čer 2012

@katyxq jak děsný byly u vás ty koliky? štěpánka má každý večer stav hysterie a křečí.. někdy hodinu, jindy i tři.. jakou si dala dietu? ale vy máte i BKM alergii že jo..

katyxq
5. čer 2012

@dandelion Ta alergie začala právě "pouze" kolikama, pak se přidal ekzém, hleny a nakonec nitky krve ve stolici, ten den jsem začla držet dietu. Koliky byly takový, že za den probrečela x hodin, nejhorší to bylo večer, leckdy jsme strašili do půlnoci nebo taky do dvou, budila se ze spaní, přes den skoro nespala sice nebrečela, ale nemohla zabrat, i když bylo na ní vidět, že je unavená, kapky k ničemu, po fenyklu ještě horší, trošku pomohla probiotika.
Pokud se necítíš úplně na striktní dietu, tak aspoň zkus pro začátek mléčné a vejce dost omezit (mlékem v potravinách se nezabývej, omez hovězí a dej si tak dva jogurty a kousek sýra týdně) a uvidíš, jestli to bude mít aspoň částečný efekt. Ono nemusí jít přímo o alergii, ale ty bílkoviny mléka, případně vajec, jsou fakt blbě stravitelné a miminka ještě nemají trávicí trakt vyzrálý. Jo a kup hlavně pro sebe probiotika (já mám "5" od Swissu), případně i pro malou (Swiss Laktobacílky baby, jsou 10x silnější než BioGaia).

dandelion
5. čer 2012

@katyxq zkusím.. právě taky moc nevěřím všem všemocným kapičkám.. lactobacílky dáváme.. já měla probio restart, ale už došli, tak koupím taky swiss.. a čím dohnat bílkovinu? hodně piju sušenou syrovátku, ta nevadí, nebo právě jo? :/

dandelion
5. čer 2012

@katyxq nehledě na to, že jsme obě chudokrevný, tak mi dr řekla ať jím hovězí klidně denně :/

katyxq
5. čer 2012

@dandelion Syrovátka je z mléka, hovězí má některé bílkoviny stejné jako mléko. A někteří doktoři dokážou poradit slušné hovadiny, bohužel (jako pijte při kojení hodně mléka, zavádějte lepek piškoty).
Bílkoviny - maso krůtí, králík, jehněčí, ryby, vepřové, divočiny, husa, kachny, pštros, klokan, vejce a kuře (pokud není alergie na vejce), luštěniny (minimálně nadýmá červená čočka a cizrna).
Vápník - http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clan...
Železo - listová zelenina a spousta dalších potravin, určitě něco vygooglíš 😉.

dandelion
5. čer 2012

@katyxq jdu googlit.. :D ale díky moc za první "nakopnutí" :D jako už mě to hodně vyčerpává každý večer vyrvál.. :/ a jak někdo říká, že je to normální, tak o tom pochybuju...

katyxq
5. čer 2012

@dandelion Právě - naše dětská doktorka, to jsou tříměsiční koliky, zkuste kapky nebo fenykl, na ekzém sledujte, co vadí (vysledovat se to nedá, nebo úplné nesmysly, nejčastější alergeny pro miminka člověk jí vlastně denně). Jinak je dobrá, ale měnit ji nebudu, o alergiích by se měla dovzdělat absolutní větsina pediatrů, takže jinde bysme si nepomohli, diagnózu jsem si doma stanovili sami a léčba je jediná - dieta.

Ale ať jsme k tématu 😉 - jak zavádíme lepek, tak malou to rozhodně nezabetonovává, spíš naopak, kadí ne jen jednou, ale dvakrát denně, ráno to chytnem do nočníčku, ale odpoledne mám problém - přestalo být skoro poznat, že hodlá kakat, grrr, já tak nerada předpírám pokakané plínky.

monika12353
5. čer 2012

@dandelion Kubik takhle plakal aza rval vecer skoro do peti mesicu.. zacatky teda byly horsi,a le trvalo to oprvadu takhle dlouho - podotykam, ze sem nic nadymaveho nejedla, a skoro ani zadnou zeleninu. Zlepsilo se to au s prikrmama od pateho mesice.

monika12353
5. čer 2012

Ctu tady o laktobacilkach- musim rict, ze nam vuubec ale vuubec nepomohly... mela jsem spis pocit z opacneho efektu..