Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
18. zář 2012

@katka_brno to nevím, to vidím prvně. ale obešla bych žouželku, vichra... jestli uvidím, ozvu se :o)))) možná by stálo zato napsat dotaz odkud to berou a pak zkusit pumpnout nějakýho prodejce v brně:o) já nikdy žádné misky ani nočníčky nepoužívala. až jak byl dost velkej, pořídil se nočník normální

@dandelion 😀 😀

orinek
18. zář 2012

@katka_brno Jak prosím znakuješ? Já ukazuju sevřenou dlaň s palcem mezi ukazováčkem a prostředníkem a s dlaní kroužím dokola. Přitom říkám, jdeme čůrat. Pak ho svléknu a jdem...... Jak máš staré mimi? Našemu bude 9 měs. a nevím, kdy už by mi mohl začít znakovat. 😉

katka_brno
18. zář 2012

@ssassi ok dík, on tohle je nočník, ráda bych aby nám zůstal i na potom 😅
@orinek tenhle týden probíhá 20.týden znakuje asi od 15t já ukazuju ukazováček a palec do O a zbytek prstů volně natažené, pro její motoriku ideální a řeknu že jdeme na záchod, nerozličuju čůrání a kakání, je to holka takže je to fuk 😀

orinek
18. zář 2012

@ssassi Ahoj, jak píšeš, že spíte s mimi v posteli, v noci se zavrtí a tak ho dáš vyčůrat a spíte spokojeně dál. To je paráda. Mě se malý budí 1-2x za noc, chtěla jsem ho dát vyčůrat, ale to jsem si vyslechla, nadával a hulákal tak, že jsem ho rychle zabalila (do sucha) a nakojila, při kojení čůral a za chvíli mi usnul a to už ho nebudím. Zkoušela jsem to několikrát a bez šance. V noci prostě ne a ne !!! Když ráno vidím tu nacucanou plínu, hrůza, fuj ☹

orinek
18. zář 2012

@dandelion Přesně, některý lidi koukají divně, někteří chápou. Ovšem co mě mrzí, manžel nechápe, od začátku (začali jsme v šestinedělí) to odsuzuje, že ho nutím tlačit a čůrat (když říkám šššššš) a že to je týrání .....Ale já mám opačný názor a rozhodně pokračujeme dál.
Jinak, mě malý nechce znakovat ručičkou. Asi mu dám ještě čas. 😉

ssassi
18. zář 2012

@orinek moje dítě na nějaký znaky dost dlabe. zaznakuje zcela výjimečně. chlap, co bych chtěla:o)
jo, vím, že některé děti v noci nechtějí. on se ten můj vlastně nevzbudí. stále spí, já ho spícího odnesu do koupelny, rožnu jen bludičku, žádné velké světlo, šup do klubíčka nad sprcháč (aby byl hezky opřený a nemusel se namáhat s nějakou polohou 😎 ), zašeptám slovíčko, on se v takovém polospánku vyčurá a zase spícího ho obleču (natáhnu polodupačky, stále je kupuju, používám s tričkem jako pyžámko), odnesu do postele, zapnu do pytla a spíme. ale jsou noci, kdy spím jak zabitá, nebo kdy se vrtí kvůli kde čemu (zuby, žížeň...) a prostě se ráno probudí mokrý.

katka_brno
18. zář 2012

@orinek my dáváme též v noci čůrat, co jsme přestali nosit do koupelky ale jen při lehkém světle do nočníku tak nepláče a spí dál nebo rovnou nakojím a zase spí

ssassi
18. zář 2012

@orinek škoda, že to manžel nevidí. třeba moje máti byla velice skeptická a říkala, že ho budu nutit. ale stačilo jí jen jednou vidět, jak spokojeně se to ani ne měsíční dítě uvolní, vykadí, vyprdíkuje.... a bylo. manžel sice občas zabrblá, že by bylo jednodušší nechat ho počurat, ale respektuje to a pokud nemá vyložený KOPR, tak ho jde nad ten nočník dát. můj otec respektuje moji volbu a myslím, že je rád, jak k mateřství přistupuju. tchyně bez komentáře 😠 a zbytek rodiny je mi šumák. akorát je hrozná sranda, jak na moje dítě vejrá bratrova přítelkyně. oba jsou už "velcí", brácha čerstvě lékař, ona ještě na vysoké, už si zařizují bydlení. asi i nějaké dítě bude. ale asi slečna nebude bezplenkový typ 😀

dandelion
19. zář 2012

Dneska sme chytili luxusní třídenní nálož.. 🙂 ale v noci byla durch.. protože u nás probíhá divný období.. zase jsem asi snědla něco po čem prdí.. :/ a budí jí to.. dneska 7x za noc a vždy je půl hodiny nejméně vzhůru.. a pokud jí neuklidním prsem, tak řve.. padám na ústa a vše mě bolí.. :/ nevím co dělat... :/

majka1981
19. zář 2012

@dandelion pospi si s nou cez den 😉 , prejde aj toto obdobie, asi si uvedomuje ze vie nieco nove a o par dni Ta prekvapi bud lozenim, sedenim alebo novym zubkom 😉

dandelion
19. zář 2012

@majka1981 jsem zvědavá co vymýšlí... fakt mě to vyčerpává a to mám před sebou zkoušky ve škole.. a nemám sílu.. to mě odvezou :D

juliam
19. zář 2012

žienky poraďte. doteraz sme kaku zachytávali do nočníka, ale malý začal bojkovať. keď ho posadím na nočník, tak začne revať a vstávať a o minútku na to sa vykaká do látkovky. tak som to vzdala a zapieram. len ma to už nebaví, lebo mu idú zuby a kaká 2-3x za deň. čo robiť? dík

majka1981
19. zář 2012

@juliam skus zaujat hrackou/knizkou/rozpravat sa s nim, alebo skus inu poziciu, kludne aj na velke wecko 🙂

janakkk
19. zář 2012

@majka1981
@juliam malý to dělá taky, na nočník nechce ani za nic, pořád stoupá, tak jsem zkoušela záchod (tam to bylo ok, nez přišel na to, že mě může zvednutým prkýnkem mlátit do hlavy), pak umyvadlo (tam to bylo ok, než přišel na to, že s pákovou bateríí se dá hýbat), tak chodíme nad vanu- líbí se mu, že vidí, jak to čůrání tam teče a na nic nebezpečného nedosáhne 🙂

juliam
19. zář 2012

@majka1981 @janakkk vyskúšam, ďakujem 😉

ssassi
19. zář 2012

@janakkk 😀 všude stejný. u nás jsou na denním pořádku krádeže kartáčků na zuby, shazování ručníků, mlácení mě pěnou na holení, rumplování dveřma od sprchovýho kouta... ta vana je opravdu nejméně nebezpečná, ale zas komu by se chtělo pokaždé držet kvalitních 12 kilo, že?

crysmile
19. zář 2012

@juliam to prejde, to je bojkot.. hlavne stale davaj na nocnik, zakakane plienky zatial per.. ono to prejde, aj my sme to mali..

orinek
19. zář 2012

@ssassi On to manžel vidí, třeba jedeme v autě, malý se ozývá a manžel : "nechce čůrat?" Už je ochoten i zastavit, abych ho mohla dát čůrat. Pak je z něj celej poprděněj, jak krásně čůrá a je šikovný. Ale NIKDY ho nedá , i když nemám čas, pospícháme, on ho má na ruce , nahatého a říkám "dej ho na nočník" "Nedám, vem si ho " Prostě je hloupý a bojkotuje víc než všechny děti na tomto webu dohromady !!! 🙄
Jo a v noci to fakt nejde, světlo vůbec nerozvěcím, jen ho vemu a začnu rozepínat , začíná hulákat a když ho dám, pláče a pláče, tak rychle zabalím a k prsu a je klid. Pak u toho usne.

janinek
19. zář 2012

To nase asi neni vylozene BKM, jelikoz cura do pliny a kaka mimo tak v 80-90%, ale take nevim, co s manzelem. On se tedy nebrani, ale je vysoky a aby ji pohodlne drzel, musi ji mit vysoko a to by to neslo do umyvadla. Myslite, z eby pomhol nejaky ten nocnik s uchem?I kdyz nevim, zda by se i tak nebal, drzet jednou rukou jen a v druhe pod ni ten nocnik.

Nechci totiz prebalovat proad ja, normalne se stridame, ale ted to je na mne nebo proste to jde do pliny.

A mala u toho nekdy priserne rve, tak mam porad strach, ze ji blbe drzim.

ssassi
19. zář 2012

@orinek koukám, že malý už je vlastně docela velký. manžel nechtěl viktora dávat čurat, pokud měl obavu, aby se z něj něco neodlomilo, neupadla hlava a tak podobně. už ani nevím, kdy začal dávat čurat i on. ale když náhodou malej kaká, tak manžel nešťastně volá: "sasí, on asi kadí, poď si s ním něco udělat!". přitom jde jen o to umytí zadku, nočník klidně vylije do záchodu:o)
musíš asi víc muže motivovat. dát mu víc prostoru. nekafráš ty mu do toho? jakmile mu u toho budeš rozdávat jistě kvalitní a děcku život zachraňující rady, chlap se zatvrdí. já musím často hodně zhluboka dýchat a kousat se do jazyka, když má manžel "v péči" naše dítě. ale zatím oba žijí.. a nějak se to naučit musí:o)

ssassi
19. zář 2012

@janinek nemusíte přeci držet jen nad umyvadlem. máte sprcháč nebo vanu? do sprcháče můžete v podřepu, do vany klidně ve stoje. my máme obojí, střídám, aby se dítě "nenudilo" :o)))

janinek
19. zář 2012

@ssassi Mame oboje, vanu teda obsazenou vanickou, sprchac mu muzu navrhnout, diky. TO me nenapadlo.

katka_brno
19. zář 2012

@orinek no malá když nechce čůrat tak taky řeve, ne všechno mlácení a mrčení je čůrání, někdy chce jen mlíko a nechce čůrat jindy opak a jindy čůrat i mlíko 😀 každopádně pokud nejde o čůrání je řev 😀

janinek
19. zář 2012

@katka_brno Ja prebaluji vzdy pred krmenim a davam nad umyvadlo teda ted od patku nejak. Kakava prave vzdy pred. Kdyz mi brecela po krmeni, tak plinka byvala sucha, ale ted jsem to dlouho nezjistovala. je fakt, z enekdy je hodinu po krmeni pocurana. Hodne trpi na prdiky, takz eja se v tech jejich placich nevyznam, jsem na to dost leva :(

Ale ted mi nad umyhvadlem dost kricela a pak na prebalovkau si teda ukakla jednou. Tak nevim. Hlavne teda si myslim, ze s eji meni frekvence kakani ted fakt. tyreba dvakrat po sobe nekaka, na coz nejsme zvykla. Takze ji nechavam dlouho a pak z toho stejne nic neni 🙂

Mate nejake pochvalne heslo, kdyz se jim to povede? Jako jine nez normalni chvaleni?

katka_brno
19. zář 2012

@janinek normální chválení, ale zase moc nechválím, přece jen je to normální lidská potřeba čůrat a kakat 😀 řeknu že je šikulka, já začínala později, už jsem kadění měla vypozorované 😀 (od 2m kadila 2x denně) a už taky vím, že po kojení do 20min čůrá, takže nakojím a zkouším po těch 20min pokud to nedá najevo sama, někdy dám za 20min a nic, pak za 5 min znova a pak něco dělám a dám pauzu 10min a v těch se mi počůrá na deku nebo do plíny 😀 😀 výjimkou je noc tam nečůrá po večerním předspacím koju vůbec až v noci po 6h. (někdy po 4h)

ssassi
19. zář 2012

@janinek zkus taky ten sprcháč. v tom klubíčku nad umyvadlem je třebas moc skrčená. v tom dřepu si ji můžeš jakoby víc položit. třeba potřebuje "volnější" polohu. já taky vyzkoušela všechno možné. za ten rok chtěl už tolik různých poloh, míst... taky zkus změnit klima - teplotu - nemáte v koupelně zimu? horko? není tam moc světla? každá taková zdánlivá blbost může ovlivnit schopnost uvolnit se. nebo nehraje moc hlasitá hudba? nebo naopak ji odneseš od hudby, která se jí líbí? zkus vysledovat i takovéhle věci

orinek
19. zář 2012

@katka_brno no on se v noci probouzí už s trochou pláče (jako by byl protivný), dám ho k prsu (na nočník si vůbec nedovolím po tom co mi dělá) pije a za chvíli si čůrá jakoby nic, pije dál a pak rovnou usne, tak ho jen přemístím do postýlky. A tohle 2x za noc. Vím, že chce mlíčko i čůrat, ale běda jak ho vyruším nějakým slíkáním a ještě čůráním 😢

orinek
19. zář 2012

@ssassi Já mu do toho fakt nekafrám, on hned na začátku řek, že ho týrám a že on to určitě dělat nebude, protože dítě se má vyčůrat kdy chce a do plíny v klidu a ne abych mu říkala nějaký signál a on musel chudáček tlačit a co když mu ublížím......Takže to po něm vůbec nechci, vlastně si to nenechal vysvětlit ani si o tom nic nepřečetl........a dál to neřeším. Jen mě to mrzí. Pak mu ho nechci nechat na hlídání (což bylo za 9 měsíců asi 2x) , protože se po dvou hodinách vrací s totálně nacucanou plínou, fuj. Ale nic neříkám, protože on to dělat nebude. Vypadá to, že mu nechci nechávat neše zlatíčko, ale tak to není, nemá čas a když potřebuji pohlídat, řeknu raději mamce, protože manžel musí být bohužel stále v práci nebo na fotbale a nebo je chudák chlap unavený. Ale to už je jiné téma.

majka1981
19. zář 2012

@janinek mozes ponuknut manzelovi dat curat do vedra, to sa da dat na tu vysku aku potrebuje - bud na stolicku alebo na stolik alebo na prebalovak, proste kde mu to vyhovuje 😀

ssassi
19. zář 2012

@orinek chudáka unaveného chlapa z práce mám taky. já mám už třináct měsíců nonstop třísměnnej provoz a on je chudinka děsně udřenej. člověk bu mu kolikrát jednu liskl. 😀 ale ano, to už je jiné téma. 😎

je to škoda. vím, jaký to je, nemoct se od děcka hnout. manžel furt pryč, tchyně na prd a moje máti pohlídá tak na hoďku ve vedlejší místnosti, když já cvičím. víc od ní nemůžu chtít, je nemocná. ale i tak se snaží dávat malého čurat ( i když se jí často stejně počurá)