Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

mochenkaa
3. říj 2012

@katschka Já mám šlehací misku z kauflandu. Narvu ji pod kočárek nebo jsem zjistila, že i do přebalovací tašky.

Jinak dneska šikula čůral u doktorky než se šel vážit 😀 Máme skvělou doktorku, ale hleděla dobře 😀 Jo, a dneska 5 plínek 😵 ale ani se nám tolik nedařilo, já to buď nestihla, takže jsem sundala plínku a čůral (na přebalováku, aniž by jsme stihli umyvadlo), nebo jsme to po 10 minutách nad umyvadlem vzdali, položila jsem ho na přebalovák a pustil to 😒 Plínek počůraných málo, ale já 3x převlečené tričko 😀 Ale poznám to líp a líp 😵

katka_brno
4. říj 2012

@janistr dá, ale asi to bude náročnější, říká se že ideální je hned max do 3-4měsíců, ale jde to i ze staršíma jen to bude chtít víc trpělivosti a empatie a asi spíš časování, nevím jestli ti bude mimčo ukazovat a signalizovat když je zvyklá do plíny, ale třeba jo, já se taky bála že to úplně nepůjde a jde to 😉

janistr
4. říj 2012

@katka_brno Počítám s tím, že teď to bude o dost těžší. Akorát teda teď, když zkouším vysadit, tak jí zajímá všechno kolem, všude se rozhlíží a pozoruje a nic. Jen jí položím, tak se mi počůrá na přebalovací podložku 🙂. No, budu zkoušet a uvidím, za každý úspěch budu ráda 🙂.

ssassi
4. říj 2012

tak jsem ráno letěla jako střelená do toho lidla pro tu teplou soupravičku. přinesu to dom a ono to není modrý, ale fialový 😒 hlavně že honem honem.... ale aspoň jsem si po cestě koupila super tchýnin jazyk :o))))) jinak historický okamžik. ráno se dítě pokadilo. po stráááášně dlouhé době. docela masakr. představa, že to některé maminy mají takhle každý den. vyslíct dítě, koupat, teď to bylo všude - pod pindíkem, za pindíkem, vedle pindíka 😀

ssassi
4. říj 2012

@janistr nemusí to být o dost těžší. jen nemáš ty zkušenosti co my. všechny ty signály a mrcasení, které děti dávají jako úplně malinké. teď už se to blíží spíš "učení na nočník". musíš znovu křísit reflexy. ale píšeš, že jste občas zkoušeli... tak snad to půjde dobře. chce to trpělivost, empatii, nezlobit se, nebýt zklamaná. hlavní je spokojenost tvoje i mimča.

katschka
4. říj 2012

@ssassi Tak to je super. 🙂 A kaďákování asi zvládáte všechno ven, nebo? S Týnkou potřebuju zvládnout hlavně to a čůrání už beru jako bonus. 🙂 Ale je fakt, že ty děcka jsou úžasný, že to tak skvěle zvládají. Bych řekla, že daleko líp, než ty rodiče. Teda u nás. 🙂 I když manžel mě tuhle překvapil, že vzal malou čůrat. A já mu říkala, že před chvílí byla. A on na to, že dala signál a čůrala zas. 🙂 Fakt příjemný překvápko. Ale kolikrát se mu taky nechce chodit.. no, se mu ani nedivím, když je to kolikrát tak strašně často.

katschka
4. říj 2012

@mochenkaa To je super, koukám, že alternativ je fakt hafo. 🙂

Člověku to uplně zvedne náladu, když je pokus úspěšný. 🙂

Jo a používáte látkovky nebo normální plínky?

katka_brno
4. říj 2012

@ssassi musím říct že mě to taky překvapuje, moje skoro dvouletá neteř teprve začíná chodit na nočník, ona ještě moc nemluví tak si neříká a kadí do plíny, mě to přijde prostě nechutný, Bera do nočníku a ona, rozdíl rok a půl, do plíny 😀 😀 😀 a pak to umýt, plínu vyprat ...fuj 😀 njn

dandelion
4. říj 2012

@janistr Jak píšeš 🙂 bude to těžší, ale myslím si že se to dá 🙂) ;) a fandím vám holky!!! 🙂)

dandelion
4. říj 2012

@katka_brno Káťo.. mám ostrašující příklad v rodině.. :( nemám to nikomu za zlý.. ale bylo to dost.. fuj :D... ségra se nedokázala vykakat jinak než do plenky v dřepu.. a do 4 let!!!!!! a bráška (ovšem to je něco jiného, má downův syndrom) se nedokáže vykakat na nočník a záchod do dnes... je mu 8 let!!!!

ssassi
4. říj 2012

@dandelion někde jsem četla, že kdosi bezplenkoval i s dětma s DS. ony jsou neskutečně učenlivé (pokud není horší stupeň mentální retardace). sama jsem s nimi pracovala. byly to nejlaskavější a nejumazlenější děti :o) ale musí se to s nimi umět.

do 4 let? příšerný! nechci se někoho dotknout, ale je to humus

ssassi
4. říj 2012

@katschka tvoje otázka je velmi veselá. látkové nebo normální 😀 podle mě nejsou normální ani jedny, ale ty papírový jsou nenormálnější ještě víc 😀 😀 ale moje dítě bylo vždycky na papírovkách. od narození se nám fakt hodně dařilo, průměr byla tak jedna plenka na den, takže jsem si nepřipadala nijak neekologicky. větší spotřeba bývá, když rostou zuby, když je dítě nemocné atd. navíc měl v pemprsce malý zadek, prakticky nepřekáží v pohybu.... některé ty látkové pleny jsou na můj vkus příliš objemné - ono to někdy nedělá dobře děcku na páteř, když spinká a má zadek o několik cm výš... ale zase látkovka je příjemná, ekologická, k dětskému zadečku jistě šetrnější... papírovka je prostě chemickej humus. ale moje dítě naštěstí vše snáší dobře, takže mně to takhle vyhovuje.

dandelion
4. říj 2012

@ssassi Je! Mamku to dost mrzí.. zvlášť když vidí jak s malou BKMujem.. Ale jí všechno odpustím.. :D 🙂 je to svatá žena.. Miluju jí nadevše.. Ona mít dvojčata a tři puberťáky taky není žádnej med :D 🙂 Hele bráška chodí zkušenš.. díky tomu že viděl taťku čůrat, na velký záchod na malou.. ale kakat ne.. :/ Když cítí že to na něj jde, tak si chodí říct o plínku.. :/

dandelion
4. říj 2012

@katschka souhlas s @ssassi :D žádná plínka není normální :D ale já používám plenky látkové, ale teď jak má malá tu plíseň tak jednorázovky (Babylove Natur), ale jen na ven.. Na noc má klasickou čč a svrchní flees kalhotky, ale stejně je suchá 🙂

dandelion
4. říj 2012

@ssassi taktéž souhlas :D vyhovuje mi proto systém minimální pleny.. 🙂 přebaluju hned jak je malá počůraná, někdy třeba cestou busem musí teda plenka vydržet i dvě čůrání, ale to je fakt vyjímečně.. takže já dávám čč na rovno a svrchňáky.. A teď přemýšlím o tréningovkách 🙂)

dandelion
4. říj 2012

@katschka Jak často Leontýnka kaká? ono jakmile se to ustálí, tak tě berou roupy a chceš chytat i čůrání.. to mi věř :D

katka_brno
4. říj 2012

@dandelion bacha na babylovenatur/eko můj synovec si o ně popálil prdelku, jsou sycené ozonem, a léčili to asi 3 měsíce

katka_brno
4. říj 2012

jo a brnem se šíří epiddemie všechno pokadíme....naše malá totálně pokadila hrací deku když ležela na bříšku, já chystala věci do města a najednou kolem procházím a ona se divně tváří, říkám půjdem na záchod jen ještě kouknu jak je venku...otevřu a zavřu okno a jdu k ní, takovej puch 😅 měla to všude po pupče a pak se ještě dokákla nad umydlem fuj, musím si dávat větší pozor 😝

ssassi
4. říj 2012

pro brněnské http://zelenalimetka.cz/akce/event/zensky-kruh-3
já se tam určo zajdu podívat

katka_brno
4. říj 2012

@ssassi tak v tuhle hodinu to u mě nehrozí, malá je s tátou spokojená jen do doby než jde večer spát, pak u něj řve řve a řve a uklidní se a usne až u mě, ale zkoušíme to každý den

79uffo
4. říj 2012

Tož u nás se začalo pomalu znakovat a včera 80% úspěšnost díky znakování. Ani se mi tomu nechtělo věřit, že začne reagovat. Mává na mě pěstičkou a ještě lepší je, když má v ruce hračku, to je pak jak v prvomájovém průvodu 😀 A pak někomu vysvětlujte, že miminka nejsou vnímavá a že si neuvědomují, že se mohou vyprázdnit i jinam než do plenky 🙂

ssassi
4. říj 2012

@katka_brno viktor naštěstí s tatínkem funguje docela dobře. tak já to okouknu a pak si uděláme kruh u nás doma i s dětma :o) albert nám uvaří halušky a bude :oD

zlilly
4. říj 2012

@79uffo žejo. je to sranda. ty víš že to funguje, ale stejně se vždycky najde někdo,kdo ti bude vysvětlovat, že dítě si do 3let neuvědomuje co dělá a že měsíce chytání čurání i kakání jsou jenom náhoda a že je to celý blbost.

janistr
4. říj 2012

Tož hlásím naše historicky první kakání do misky 🙂. Dřív se nám párkrát povedlo čůrání do umyvadla, když se probudila a měla suchou plenku, ale kakání ještě nikdy. A hlavně z toho byla Helu úplně vysmátá, z celého toho procesu. Asi, že to bylo něco nového a taky jsem jí pěkně vychválila :D. Pak jsem ji nechala bez plenky a zkusila ještě za půl hodinky - to teda nebylo nic a o pět minut později počůrala a posrajdila hrací deku (naštěstí jsem tam nainstalovala pro jistotu přebalovací podložky) :D

katschka
4. říj 2012

@dandelion
@ssassi Tak jsem právě napsala dlouhou zprávu a vymazalo se mi to.. tak jsem lehce nas..... No, tak co se týče dětí s DS, tak jedna známá má chlapečka s DS a spoustou dalších zdravotních problémů a bezplenkují uplně perfektně. Říkala mi, že kolem třetího měsíce malej odmítl kadit do plen.
Leontýnka kadí, dalo by se říct, pořád. Neřád. 🙂 Ale to vychytáváme. Pokud teda nepočítám občasné prdíky. Páč ty jí pořád trápí. Naštěstí už taky odeznívají. A nechce kadit do pleny ani v noci. Vždycky jako tlačí a tlačí, až se probudím, vezmu jí nad umyvadlo a tam prdí jak starej zedník. 😀 Čůrání ještě tak dobře nejde. Hodně vychytáme, ale taky hodně ne. Kolikrát jsou dny, že to nevychytám téměř vůbec. Takový trošku demotivační.

katschka
4. říj 2012

@79uffo Můžu se zeptat, jaký znak máte? Pořád přemýšlím, co by se jí dělalo nejlíp. Nějako na nic nejsem schopná na nic přijít. 🙂 Je to fakt úžasný, že to takhle dokážou. Bůh ví, co ještě zvládaj a o čem nemáme ani tucha.

mochenkaa
4. říj 2012

@katschka my máme jednorázovky. Chtěla bych látkovat, ale jednorázovky jsou pro mě finančně výhodnější 😀 Dostáváme jich dost od M tatínka. Teď mám doma ještě cca 250ks vel 2 do 6kg a malý má 5,5kg, pak je asi prodám. Teď se dostáváme na průměr cca 6-7denně, což já osobně považuju za mega úspěch. Začátky byly krušné 😅
A dneska už máme sice 5 plínek, ale ráno měl M bouračku (on celý, auto do šrotu), takže se na nic nesoustředím.

79uffo
4. říj 2012

@zlilly jj, když někomu řeknu, že J čůrá do nočníku, tak to působí asi jako když Galilei ve své době řekl, že je Země kulatá. Taky byl kacíř, že jo! 😀

@katschka ze začátku jsem kroužila zaťatou pěstí v zápěstí, J mi ale znakoval tak, že zaťatou pěstí ohýbal v zápěstí dopředu a dozadu, tak jsem se mu přizpůsobila. Musím ale víc zapracovat na důslednosti s ohýbáním pěsti, abych pak J nevysazovala pokaždé, když na mě zamává, to by taky mohlo být každých 5 minut 😀 . Jo, je to takové skoro nadpřirozené 😀 , že umějí takto reagovat, no do hlavinek jim nevidíme.

janakkk
4. říj 2012

@ssassi hm, mě večer taky neyhovuje, uspávání je u nás akce na celej večer 😒
@janistr to je Helenka šikovná, já jsem poprvé zkoušela ve 3 měsících, ale to se vůbec nedařilo, tak jsem to po pár dnech vzdala a pak jsem začala znova v 6 měsících, a trvalo to docela dlouho, než se začalo jakž takž dařit, signály nebyly žádný, tak jsem jen časovala a časuju vicemeně doteď, malej občas udělá "aah", ale to už bývá většinou po akci 😒

katschka
4. říj 2012

@mochenkaa Probůh, co se stalo? Je v pořádku?? To se ani nedivím, že máš hlavu uplně jinde. Hlavně ať je M v pořádku!!! Auto bylo a bude... i když je i to nepříjemný.
Je bezva, když plínky dostáváš. 🙂 To bych asi taky neřešila. Jen jsem si myslela, jestli ty látkovky nejsou při BKM lepší, že to dítě víc hlásí, když ví, že jinak bude v mokru. Asi to prubnu. Teda jen na doma. Doteď jsem to dělala jen občas. Tak bude mít doma látkovky a třeba to bude znát. Jinak je super, že máte takový úspěchy.

@79uffo Aha, děkuju za tip.. to bude asi nejjednodušší. Právě pořád přemýšlím co. Aby to bylo jednoduchý a přitom co nejmíń zaměnitelný. Tohle vypadá fakt dobře. 🙂