Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

lenkakt
24. led 2009

no jura se se mnou vyloženě pere, když ho dávám nad nočník
točí se do vrtule a kope a nadává
když mu dávám plínu, tak se přetáčí a odplazuje
já bych ho klíďo nechala lézt s holým zadkem... kdyby hlásil, ale takhle bych ho musela co 20 minut převléct a to je ještě větší boj než přebalování

včera v noci mi kopl do plného nočníku, drahoušek, bylo tam snad půl litru... matrace v mé posteli skoro čvachtala

lenkakt
24. led 2009

ano, můj poslední příspěvek by si měl přečíst každý, kdo si myslí, že bkm je týraní dětí 😀
ale on jura až doposud nočník miloval a spolupracoval, tenhle tvrdý bojkot je tak poslední týden, však taky už skoro leze.

kili
24. led 2009

ano, bkm je rozhodne týranie rodičov 😀

sisa.b
24. led 2009

ja odpadnem, malu som nechala drahemu na chvilu bez plienky (on latkovu nezabali 😠 ) a ona mu zacala tlacit. tak ju supol na nocnik podla mojho vzoru a pekne sa mu vykakala 😵 😵 😵 ale vraj to len preto, ze bola hola a nechcel to schytat - sam od seba bezplienkovat nebude 🙄

lenkakt
24. led 2009

siso, netlač na pilu, muži mají svou hrdost 🙂 musí si to objevit sám

kili
24. led 2009

sisa, tak to je rozhodne lepší ako MM, on by ho radšej zabalil 🙄

sisa.b
24. led 2009

on to urobil v panike 😀 nocnik mal poruke, kdezto pre plienku by musel bud utekat, alebo na mna zavolat, aby som priniesla 😝

sisa.b
24. led 2009

lenka, jj netlacim 🙂 pochvalila som oboch, ako to pekne zvladli

bora.b
25. led 2009

sisa, o tom to bkm je, ze je jednodussi do nocniku nez chodit k prebalovaku hledat plenu 😉 fakt dobry

bora.b
25. led 2009

me se dnes v noci zdalo, ze mi doktorka predepsala plinku, pry kvuli inkontinenci, 😀 dotahla plenkove kalhotky, ptala se jake svrchnaky, jakysi flis s divokym vzorem, tak jsem tam tak sedela a zasla, ze jako proc. Kdyz budu muset, dojdu si na zachod, a plinka se prece blbe svlika 😀 😀 😀 (nepotrebuju nahodou dovolenou?)
ale byl to fakt humus, predstavit si tu tlustou plinku, a predstava mokre byla jeste horsi a v tom snu jako ziva, ble 😝

bora.b
25. led 2009

lenko, cim balite?
na takove boje doporucuju zjednodusit baleni/oblikani (treba vlnene spodary vylozene cc, da se to proste stahnout dolu kdyz decko stoji -jura asi ne, co- pripadne kdyz ho mas v naruci a navic se ta mokra cc da vymenit taky celkem rychle - dle zrucnosti) nebo cc na sumistu + vo a navleky - to se da vymenovat za pochodu 😎

sisa.b
25. led 2009

bora 😀 😀 😀 to ta plienky strasia aj v noci? no aspon ti ponukla latkove 😝 😀

sisa.b
25. led 2009

tak sme prave odchytili prve cikanie 🙂 chcem sa spytat - za necele dve hodiny mame 3 pocikane plienky a jeden krat do nocnika - je to normalne? ved to vychadza, ze cika kazdu pol hodinu 😕
a uz mi lezie na nervy stale ju rozopinat a zapinat z tych overalov 😝 strasne dlho to trva. navleky mi zatial neprisli a uz sa moj stary rozculoval, ze co som to zas objednala 🙄 ze to nase bezplienkovanie nas len kopec penazi stoji 🙄
a este som sa dozvedela, ze mala mu vcera netlacila, ale vraj citil jej traviace pochody, tak ju radsej supol na nocnicek 😀 😀 😀 takze to vystihol este skor, ako zacala tlacit

vikinka27
25. led 2009

sisa, ano, babatka cikaju tak casto. v zasade by to malo byt takto: rano najviac (nas starsi syn rano po zobudeni cikal 3-4x v desatminutovych intervaloch, potom sa to znizilo), poobede je toho menej (u starsieho napr. cca kazdu hodinu az dve), v noci najmenej (vacsinou pri polo/zobudeni, kojeni a pod.)
je to vplyvom hormonov.
mladsi to ma trochu inak, cika celu noc, a potom rano nepotrebuje tak casto ;) teraz, ako babatko tolko cikal...

pochval manzela, ze je dobry, ze mu funguje intuicia (a povedz, ze ho chvalila jedna mamicka na mk, mozno si to niekde ulozi 🙂 ) je to o tom.... vystihnut vsetky signaly... aj tie fyzicke....

sisa.b
25. led 2009

vikinka a ako si to riesila? drzala si ho nad nocnickom stale? 😕 ved to su tak kratke intervaly...

bora.b
25. led 2009

sisa, ono to zalezi i na tom, jestli je decko v satku nebo neni
my treba kdyz jsme v sestinedeli jen sedeli/lezeli a kojili a curali, tak byly intervaly naprosto nedulezite, pak jsem dite nacpala do satku a normalne behala po domacnosti a intervaly se prodlouzily tak, ze jsem mezi tim normalne neco udelala, pak zjistila, zemusime, sli jsme curat, opet do satku, a opet treba pradlo ci vareni... nejak nemam pocit, ze bychom co 10 minut chodili na nocnik... (vzominkove vylepsovani reality? doufam ze ne 😉 )

overaly jsem ze stejneho duvodu zapinala maximalne na jeden druk, takze z toho byly saticky, nebo jsem mela dite s pojistkou a trickem proste v dece (navleky tenkrat nebyly, meli jsme proste ponozky a boticky a jinak nic)

kili
25. led 2009

sisa, my sme mali na oblečenie poldupačky a tie som dala dole tak, že sa vyvrátili a nazad tak, že som strčila ruky dnu do nohavíc, chytila nohy (čo je výhoda pri kopajucích detí, pančušky mi z tohoto dôvodu vôbec nešli obliecť) a vyvrátila, ako keď dávaš obliečku na paplón 😀 a potom už len pretiahla cez zadok. návleky sú lepšie, ale keď nič iné nebolo, tak toto je rychovka 🙂

hupcza
26. led 2009

ahoj ..mámpár dotazů ..neberte to prosm jako nějaké zpochybňování ..prostě mi některé věci nesedí a možná to je jen proto, že nemám dost info - tož se ptám 😉

1) jak se to řeší, pokud dítě hlídá někdo jiný - manžel, babička ...v tuchvíli mi příjde, že se dítěti nutně musí plést makovička že s mámou čůram tak a s ostatníma jinak (nevidím jako reálné vysvětlt 70leté rigidní učitelce něco o bkm, stejně jako nepovažuji za reálné, že jej nikdy nikdo jiný krom mě něbude hlídat) - jak to řešíte, jak to je s vnímáním prcka, nemá v tom hokej, není po každé takové hldací akci zase bod nula?

2) látkové plenky mají oproti jednorázovkam často jmenovanou výhodu - široké balení ..když plenky minimalizuju nebo odstraním úplně nebude to mít negativní vliv na kyčle mrňouska - znátedospělého člověka, který touhle metodou prošel? je to někde popsáno?

kristynna
26. led 2009

Ahoj Hupczo, tak já zkusím laicky podle své zkušenosti odpovědět.
1) Já osobně nemám pocit, že by se to naší Hedušce nějak pletlo. Velice brzy vždy vycítila, zda-li ten člověk u kterého zrovna je, je nakloněn dát ji vyčurat nebo ne a podle toho mu dávala svou potřebu najevo. NA druhou stranu, jakmile jsem i jen něco málo okolí řekla o tom, jak si říká, tak i když nejdřív kroutili hlavou a v duchu si klepali na čelo, když došlo na věc signál poznali a prostě to zkusili a pokud se zadařilo, už byli v osidlech bkm. Je to silně návykové 😀
Ještě jednu poznámku: Nejenže, že se jí nepletou lidé, dokonce vycítí situacem kdy ji nejsem ochotna dát vyčurat, takže to neřeší a prostě pustí. Prabvidelně opakující situace u nás byla, když se mi probudila v dlouhatánské frontě v obchoďáku, jen si pomyslím, že asi chce, ale že to nepujde, a už čurá.
A k té 2 myslím, že většina mamin nosí v šátku. Pokud má dítě problém s kyčlemi, mohou nosit na boku nebo břichu s široce roztaženými nožičkami, což je, pokud je správně uvázáno, ještě daleko lepší než široké balení z plenek. A na noc, spinkání, nebo prostě když nenosíš, tak samozřejmě široce zabal, i to jde jednoduše a rychle rozbalit, jde jen po systém. : ) Tak přeji krásného apríla 😵

kili
26. led 2009

hupca, napíšem aj ja
1. u nás pravidelne strážila babka a malí vedeli, že u nej nehrozí a kadili do plienok bez problémov a bez mrknutia oka 😉 , pri mne teda, hlavne A., dával na javo aj 5min. napokon si ukák do plienky a zvyšok do nočníka (práve som kŕmila durhého). Takže nie je problém, deti to rozoznajú kto dáva a kto nie.
2. nosenie v šatke zabezpečí lepšie položenie kyčiel ako nejaká plienka, ktorá sa aj tak pri vystretí nožičiek ohne. naši vedeli ukopať aj poštolky (trvdré nohavičky určené priamo na široké balenie, dajú sa na jednu látkovú plienku). ale keď boli v kľude, tak sami držali nožičky v správnej polohe, takže fixovať ich mi prišlo fakt zbytočné.

vikinka27
26. led 2009

sisa: riesenia cikania:
u starsieho tie desatminutove intervaly - to som si proste odpocitala, dala stale cikat a potom uz bol klud.
u mladsieho isli v cca pol hodine - znovu, dala som cikat - je to paru sekund, s oblecenim do minuty, nic zlozite
hlavne treba mat jednoduche oblecenie. ja pri mladsom navleky a plienku v body alebo dupakoch na 1 druk.
pri starsom synovi (este neboli navleky) - pancusky. zhrnies, vycikas, vyhrnies... 😉
(pri nebezplienkovanom novorodencovi ked prebalujes plienku napr. kazde 3 hodiny, tak si myslim ze to vyjde na viac: vybrat dieta z dupaciek, rozbalit dieta, zobrat plienku, umyt zadocek, namastit zadocek, obliest plienku a dupacky...)
ako pise bora: ked mas pocit, ze sa to neda stihat, daj dieta do satky 😉 novorodenci sa zacnu mliet a vies kedy je cas. okrem toho, vacsina deticiek na mamu "necika", takze to vydrzia dlhsie.
ono, moze sa to zmenit (mne obaja chlapci v neskorsom veku cikali ked boli noseni) ale mladsi ako novorodenec nie...

hupcza:
ad. ostatni, myslim, ze uz ti dievcata odpovedali.
este jedna moznost, u nas: ak nahodou zbadali signaly (svokra je v tomto dobra, ostatni to flakaju...) - bud mi chlapcov podali ze chcu cikat, alebo (svokra) rovno dala cikat...
ti, ktori nevedeli, tak nevedeli. dieta cika/cikalo do plienky... pri nich v zasade davam bud dobru bavlnenu co dobre drzi (nie stvorce) alebo jednorazovu.

ad. siroke balenie. ti uz tiez dievcata odpovedali.
moj nazor: u nas vzniklo siroke balenie ako dosledok zavinovania napevno do periniek. tam boli nozky vystrete a nemali automaticku abdukcne flexnu polohu. myslim, ze ten dr. to vymyslel dobre, aby zabranim deformitam. tie perinky boli hnus (napevno uviazane...). ale vzhladom nato, ze deticky uz teraz takto balene vo vacsine pripadov nie su, tak uz nie je ani potreba ich nasiroko vaizat...
dieta ked je nezabalene samo zaujme polohu najlepsiu pre vyvoj klbikov.
no a okrem toho je dobra satka ;)
a tiez suhlasim s tym, ze aj ked som starsieho syna mala baleneho v postolkach, tak to nikdy nebolo take "vzorove" ako ked si on dal nozky nasiroko sam. akurat to dvihalo do uhla, ked spal na boku.
zase, aby som nerobila hrdinu" davala som postolky obom - starsiemu lebo sme nebezplienkovali v tom veku a postolky mi ako nohavicky s vetranim vyhovovali, mladsiemu do mesiaca, lebo som sa bala (kto by sa, ked tolko naokolo masiruju...) a potom som to flakala, lebo som nechcela prichadzat o 2 ciknute plienky naraz pri bezplienkovani ;)

vikinka27
26. led 2009

este dodatok sise:
sisi, aby to nevyzeralo, ze som nerobila nic ine iba davala cikat 😉 ked som minula, tak som minula, tak sa nic nedialo... vymenila som plienku a bolo to... ked som napr. nieco varila a vedela som ze cika, tak som nestresovala, proste som potom vymenila plienku. (takisto aj v pripade, ze som signal nezaregistrovala alebo nesignalizoval)
pri mladsom to bolo jednoduche - do cca 4-5 mesiacov oznamoval cikanie a kakanie placom (preto som bola taka uspesna - nedalo sa prehliadnut ;) ). u starsieho to bolo stale tazsie, nikdy placom nesignalizoval.

bora.b
26. led 2009

hupcza, k recenemu dodam:
1) je to podobne jako u dvojjazycne vychovavanych deti, ktere casem pochyti, jakou reci na koho mluvit (mame kamarada co mluvi i nemecky i cesky, ale jak deti zjistily, ze muzou zkouset i cestinu, mluvi na nej pravidelne cesky)
ad rodina: me ditko nosil podle signalu i dvacetilety svagr, ktery by dite neprebalil, ale jelikoz vedel, na co reaguju ja, reagoval na to taky (absolvovali jsme tak silvestr 2002, kdy si myslel, ze na miminko ulovi nejakou babu, a presto jsme byli az do pulnoci s jednou suchou plinkou 🙂 vsecky curani vychytane)

2) kycle: satek uz popsany byl, z vlastnich zkusenosti s prostrednim ditkem musim rict, ze satek kycle spravil tak jako siroke baleni (trvalo to trochu dyl, protoze v noci jsme nepouzivali ani siroke baleni ani tu plastikovou obludu, co se ji rika kalhotky)

3) znam carolin, tc. 25, ktera metodou vychovana byla (diky opruzeninam, maminka praktikovala casovani, na mokoshi mam nekde i fotku, takovou pohodovou)
ptala jsem ji na to, a ona odpovedela, ze se nijak poskozena neciti 😎 zadnymi uchylkami netrpi, sama dite ma (mozna uz dve?) a bkm praktikuje

marketazam
26. led 2009

AHOJ mám otázečku- kde ste koupili čínský nočník- dívala jsem se na netu a nemůžu ho nikde objevit

marketazam
26. led 2009

díky moc 🙂

hupcza
27. led 2009

díky za odpovědi 🙂
jdu pročítat dál 🙂

denisocka
27. led 2009
kili
27. led 2009

deni, no ešte ale na akú sumu sa to vyšplhá, no skúsiť môžeš, ja som tiež pred vianocami vydražila niečo za super cenu (teraz mi to tu hrá 😀 )

denisocka
27. led 2009

kili,ja nechcem,len som vam to tu hodila 😝