Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

ssassi
6. led 2013

@janakkk krize.... jak je doma, tak je to dobrý. je to fajn chlap. ale jak zas začne práce, bude furt v čudu a budu zas doma tvrdnout sama....

janakkk
6. led 2013

@ssassi 😒 je to těžký....

katka_brno
7. led 2013

holky po dlouhé době noční mega úspěch - vychytala jsem vše, úplně suchá plína od 6ti večer do 7 do rána, kde si učůrla u snídaně

alenavy
7. led 2013

@janinek Já se právě vyspala líp, protože když se malá zamlela, tak já jen otevřela oči a hned viděla, že je v poho. A když je v postýlce, tak se musím zvednout, udělat krok, naklonit se nad ní... V noci nadlidskej úkol 😀 Jenže.... Postýlka už je zpátky tak jak byla 😖 Ono mi to nějak nešlo prakticky. Malá ložnice, jinak se ta postýlka dát nedala, a zvedat malou na vyčurání a posunovat se po posteli, to jsem přepadávala, nebyl pak moc prostor, aby nočník byl při ruce, neměla jsem kam dát na noc brejle, neb noční stolek byl taky odsunutej... No zkoušela jsem několik variant a na nic šikovnýho jsem nepřišla:( Takhle se zvednu, hned sáhnu do postýlky, hned si zpátky sednu, šmátnu pod postýlku pro nočník.. Na nočníčkování je lepší tenhle systém, ale mrzí mě to. Do postele mezi nás dva ji dát nemůžem, protože máme starý postele a mezi matracema je díra, to by na ní malá spala. Sice by nepropadla, hihi, ale přece jen na 5cm díře ji spát nenechám. Tak je zpátky v postýlce. No jednou za tři dny ji můžu do postele k sobě dát, to je druhá polovička vždycky v práci.

@ssassi
@adel22
@janakk
Já uvažovala nad koupí cestovní misky pro psy, že byla levnější než ta tescomácká mísa. Ale když je slevička, tak to vyjde nastejno 😝 Asi koupím tedy tu tescomáckou, líbí se mi zelená. A jak je člověk zblbej... Já na ten obrázek koukala a říkám si - proč do nočníku dali salát a rajče??? 😀
Jo a já teď zas nějak blbě vychytávám dopoledne, který mi jednu dobu docela šlo! Asi jsem se nechala unést pýchou a ubrala na pozornosti. No a taky předchozí dva dny malá čurala míň často, ale víc, tak jsem si říkala, že to bude trvalejší stav... Nebyl 😝

http://www.psickata.cz/product.php?id_product=443

eldwen
7. led 2013

@ssassi
@janakkk
tak to jsm e na tom stejne 🙂. Jedine, kdy mi LUkasek desne v klidu na nocnik je, kdyz si toho nevsimne, stoji a hraje si s necom a ja mu tajne stahmu gate a odklpim plinu 😉 - jinak se nahanime po byte 😉

ssassi
7. led 2013

@alenavy no já musela taky učinit řadu ústupků. noční stolek mimo provoz, dvě komody s šuplíkama jdou díky postýlce vytáhnout tak na půl a dostat se tam - ještě krz zkosenou střechu - je nadlidský úkol. takže je nepoužívám. když lezu do nebo z postele, píďalkuju se od noh, páč zboku to prostě nejde. blbý to bylo prvních pár dní, jak jsem byla po císaři, ale rychle jsem si zvykla a za nic na světě bych děcko nedala pryč.. miluju ten kontakt, to tulení. dřív jsem spávala s jezevčíkem (či dvěma) a líbí se mi prostě spát s někým. manžel není tulící typ, rád spí "sám", s prostorem kolem sebe. navíc je hrozně horký a když se k němu tulím, okamžitě se začnu potit. takže se tulím k miminu a je mi krásně! navíc - jak píšeš- v takovém polospánku stačí dítě posunout, pohladit nebo co a spí se dál. a to ranní buzení! on mě viktor totiž budí pusinkou! 🙂 🙂 🙂 sedm divů světa se může zahrabat, takovému okamžiku se prostě nic nevyrovná!
a přeci není problém koupit proužek molitanu a ten mezi matrace napasovat 😉 na chatě taky fungujeme s kusem molitanu 😎

alenavy
7. led 2013

@ssassi Druhá polovička, když nás našla, jak s malou spolu spíme, tak zahlásila, že je to tak krásný, že snad koupí novou postel a malá bude uprostřed, hihi🙂 A když viděl, jak nešťastně tam sedím a dumám, jak to vyřešit. Tak snad to klapne!

Noční stolek by mi byl normálně ukradenej, ale ty brejle potřebuju, jinak se netrefím do nočníku a plenku dám plyšovýmu slonovi, místo malé 😀 Ale tak holt nějakej hřebíček, kam t ybrejle pověsím..

zlilly
7. led 2013

@alenavy poličku nad postel. stačí deska na konzole....

ssassi
7. led 2013

@alenavy máš bezva druhou polovičku 😎
my máme takovou postel s přišroubovanýma nočníma stolkama ke konstrukci postele (ikea). asi by to šlo oddělat, ale já si postýlku přirazila až pod ten stolek. a je to ideální - páč mi malej neleze přímo po hlavě, ale přitulí se k hrudníku a břichu. na tom stolku mám dva polštářky, aby tam náhodou nezajel hlavou a ještě je tam omotaný ikea krokodýl - o tu krajní šprušli - já jsem asi pomatená, ale bezpečí na prvním místě :o) a co já opravdu potřebuju - kapesníky, gumičku do vlasů... si strčím mezi polštář a pelest. myslím, že i ty brýle by to mohly přežít 😀

janistr
7. led 2013

@alenavy
@ssassi Brýle jsou dnes celkem držáky. Moje už toho přežily... 🙂. Jinak tatínek si včera při hraní všimnul, že dítě tlačí bobek, bohužel, než se rozhoupal to nějak řešit, byla pos... tak, že už to ani nemohl likvidovat a zavolal na to mě... 😝 A spaní máme pořešené dost podobně, postýlku pod nočním stolkem a Helu se tulí k hrudníku a druhou rukou mi škube vlasy 🙂. A manžel taky děsně topí, takže k tomu se dlouhodobě tulit nemůžu 🙂. Akorát mě teda zatím dítě nebudí pusinkou, ale dloubancem do oka, nebo něčím podobným :D.

janakkk
7. led 2013

@ssassi tak mě tak dneska napadlo, proč si tvůj malý neříká o čůrání, když vám to jinak tak krásně jde.....co když je to PRÁVĚ PROTO, že vám to tak dobře jde?? Třeba nepotřebuje hlásit, protože má jistotu, že TY to vždycky vychytáš včas? 🙂

ssassi
7. led 2013

@janakkk jo, to mi je jasný. že prostě spolíhá, že to řeším já. rozmazlila jsem manžela, rozmazlím i syna. jsem strašná, do hladomorny se mnou. jsem debžot, protože tím, jak dělám všem full servis, tak se to ve finále obrací proti mě. pak si po sobě chlap neuklidí ani blbou vidličku. a synáček má našlápnuto podobně. i když, nutím ho uklízet si, když si s něčím dohraje, pomáhá mi věšet prádlo, nechávám ho věci podat, vyhodit, odnést.... ale to bere jako hru. čurání je asi kategorie "denní péče", což on neřeší

janakkk
7. led 2013

@ssassi tak jsem to asi trefila 🙂 ...tak ho zkus nechat párkrát počůrat, to nepomůže?mokrý tepláky a tak?

ssassi
7. led 2013

@janistr ano, dloubání do oka, zasunutí celého prstu do nosu... to bylo takové "roztomilé" období. a to ještě vstával satan v šest. ale věř, že to přejde. pusinka je nádherná, doufám, že mu to vydrží tak do patnácti minimálně 😀 😀 😀

ssassi
7. led 2013

@janakkk to jsem zkoušela v létě, jestli má mokrý gatě mu je šumák. teď má synek zásadní mentální skok. každý den se učí nová slova, nové znaky. dneska sám poskládal "hrad" z takové dřevěné stavebnice. nemá přece kapacitu na řešení nějakého čurání. snažím se ho do ničeho nenutit. z mokré pleny se nehroutím, však za chvíli mu bude rok a půl, tak třeba bude zas nějaký "zlom". on takové zásadní změny má přesně ve vztahu k různým životním výročím 😎

janakkk
7. led 2013

@ssassi tak to jo 🙂 já jsem si to myslela, žes už to určitě zkoušela 🙂 cimrman by měl radost, významné pokroky dělá v zapamatovatelných datech 😀 😀

ssassi
8. led 2013

k té postýlce - u nás se spinká takhle. ale všechno špatně - dítě má pod hlavou polštář - usnul při nalívání se čajem), vidíte mé jediné světlé povlečení (ano, mám i černé:o)))) ) a v pozadí exkluzivní tři dny nová chůvička! i přes moje protesty ji manžel koupil. prý ho obtěžuje, že si večer nemůže pustit televizi nahlas (tzn aby to řvalo jak na lesy) a že nemůže děcko zavřít. tak už tři dny trpím zavřené dveře a chůvičku 😠

katka_brno
8. led 2013

hihi u nás se spí zatím pořád takto, teda tekom už spí normálně na matraci bez vypodložení a je to pohoda, střídáme se v nočníkování 😀 a úplně maličká spala na tomto, ve stejném místě btw staré fotky

janistr
8. led 2013

A u nás takhle 🙂. Taky všechno špatně - dítě spí na polštáři, neboť tam, kde má ruku, byla před chvílí moje hlava 🙂. Kdyby tak usnula večer, posunu ji, přes den jsem ráda, že vůbec spí 🙂. A hlavně - ta postýlka je tam k ničemu (leda jako zábrana proti spadnutí z postele 🙂.

janakkk
8. led 2013

Koukám, jaký máte důmyslný spací systémy 🙂 my máme postýlku u protější zdi a malej spí prostě u nás v posteli,na prostředku (to když jdeme spát) a postupně se posouvá po celé ploše a točí se na všechny světové strany, velmi rád spí nohama u mojí hlavy na peřině (nerad usíná přikrytej, budí ho to), máme jednu velkou peřinu, tu malej vždycky zalehne, takže mám u postele nachystané 3 velké deky pro nás a 3 malé deky pro dítě a tak nás všechny průběžně přikrývám tím, co zrovna není zalehnuté a ráno pak máme takovej obří pelech, protože to všechno máme v posteli 😀 😀

raduga
8. led 2013

baby potrebujem radu, malého úspešne odplienkovám na kakanie a teraz skúšam aj na cikanie, ale nejak sa mi nedarí ☹ aj vidím, že ide cikať, už ho rozbaľujem, že idem s ním do kúpeľne, ale proste keď už je len v plienke, tak pustí (dnes ráno urobil fontánku až sa celý ocikal 😅 ). neviem, kde robím chybu, pri čom v sobotu vydržal od pol ôsmej rána do pol druhej v jednej suchej plienke...

mochenkaa
8. led 2013

Ahoj holky, tak zub venku - hurá. Spí zas o něco líp, a bezplenkovka nám jde jak kdy. Někdy 5 plen, jindy 15 (ano, já vím, ale mám úchylku a přebaluju vlastně furt. V mokrém je tak 2 minuty 😀 ). Kakání se daří jen když taťka není doma 😕 Chci poděkovat za tip s hlubokým dýcháním @ssassi fakt je to lepší.
A spaní? Nějak takto, a tak půlku nocí v týdnu u nás. Třeba teď spí u mě v posteli, M je na noční a já budu spát na jeho půlce. Nad ránem se s Davčou šoupnem ke mě na matraci a bude 🙂

ssassi
8. led 2013

@janistr hm, to tvoje dítě sebou asi v noci moc nemele, co??? já mít takhle hranu stolku, tak má dítě roztříštěnou lebku. on sebou hrozně hází. proto všude ty polštáře a zátarasy 😝

dandelion
8. led 2013

@ssassi Štěp se v noci skoro ani nehne :D🙂

ssassi
8. led 2013

@raduga fontánka se nám taky občas podařila, když byl malinký. prostě už musel, no. časem se naučí vydrží dýl a víc. a nemáš v koupelně zimu?

ssassi
8. led 2013

@mochenkaa éééé, ty holé nožičky!!! viktor má polodupačky a ještě spí v pytli. já jsem asi divná, ale já spím v teplých fuskách málem i v srpnu. a asi bych umřela, kdyby mělo moje dítě spát s takhle nahatýma nožkama 😀 😀 😀

janistr
8. led 2013

@ssassi Nějak extra moc se nemele, ale normálně spí níž, až pod tím stolkem.

mochenkaa
8. led 2013

@ssassi Chůvička v ložnici ukazuje krásných 24 stupňů a to je vypnuté topení 😀

dandelion
8. led 2013

@ssassi :D my tu netopíme a spíme polonahý.. Štěpánka je pořád zpocená.. takže má jen bodyčko z dlouhým rukávem.. i ve vlňáčcích jí bylo horko.. fusekle jí taky nedávám 🙂

janistr
8. led 2013

@dandelion
@ssassi Taky netopíme a spím jen v tričku a Helu v bodynu, nebo overálku s krátkýma nohavicema (to tu máme po někom a nenašla jsem pro to jiné využití) bez ponožek. I tak je kolikrát zpocená, když se ke mně víc tulí 🙂.