Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

raduga
27. bře 2013

@karkuliak joj mne malý tiež strašne štrajkuje a nepomáha nič 😒 jeho proste niečo musí zaujmúť, keď má cikať a vtedy prestane vymýšľať a pustí. Ale keď je na brušku (čo je prakticky stále odvtedy čo sa vie sám otáčať), tak púšťa jedna radosť, aj keď som pri ňom, tak nevydrží a je to tam. Ale čo ma najviac vytáča je, že sa proste nevykaká, kým mu nedám trochu cecnúť. Proste plače a je nervózny, že chce kakať, ale keď ho dám tak nič, protestuje ako šialený, dám papať, začne sa metať, dám kakať, vykaká sa a konečne sme obaja spokojní 🙄

konidana
27. bře 2013

@zlilly Možné to je. Moje dcerka byla od 15. měsíců bez plen. Když jí bylo 2Oměsíců narodil se brácha, to byla ještě v pohodě. A o další čtyři měsíce později, když už bráška neprospal celý den a trošku jsem se mu taky musela věnovat, se najednou začala počůrávat. Schválně neschválně, jak kdy, žárlivost tam určitě byla. U nás to trvalo asi měsíc. Nakonec jsem jí narvala zavazovací plínu, která jí samozřejmě překážela, a že když se bude počůrávat, tak jí bude muset nosit. Stačil den a počůrávání přestalo.

marsalkovak
27. bře 2013

Ahoj holky, s tříměsíčním synem jsme začali, když mu byly přesně 3 měsíce. Nechtěla jsem začínat dřív, protože jsem měla (a furt mám) problémy s kojením, kvůli kterým jsem se dřív hodně stresovala. Tak jsem nechtěla přidávat další důvod ke stresu. Signály bohužel žádné nevidím, takže časujeme🙂 Ale po kojení se nám to daří docela dobře a občas i po probuzení a tak. Chtěla jsem se zeptat, ten zvukový signál se má dělat v momentě, kdy už čůrá, nebo i předtím, když ho dám nad mísu a dělat to pořád, než se vyčůrá? Moc děkuju za radu. A určitě těch dotazů budu mít víc.

konidana
27. bře 2013

Ahoj, bezplenkovku jsem zkusila s druhým děckem. Něco jsem předtím zaslechla a věděla jsem, že holka mi kadila skoro vždy mezi kojením z jednoho a druhého prsu. Takže jsem hned asi od týdne mimino před kojením rozbalila a kojila nad nočníkem. Skoro do půl roku, dokud byl jen kojený, to docela vycházelo. Měla jsem minimum pokaděných plen. Ale pak přišly příkrmy a zároveň pohyb po bytě, a všecko bylo v plínách. Nevypozorovala jsem žádný vliv při učení na nočník. Ale za ty pouze počůraný plenky to stálo.

wien
28. bře 2013

@konidana ahoj, ten tvoj popis sedi aj na mojho mladsieho 🙂 u nas prisla zmena - strajk asi od 9 mesiaca, nad miskou sa vzpieral, na serbli neusedel. Tak to v podstate zostalo doteraz, kaka aj cura vyhradne do plienky alebo ked beha s holou ritou. Na serbli uz sice usedi, ale akonahle sa mu chce curat alebo kakat, dvihne sa, uteka prec a vykaka/vycura sa niekde, kde ho neotravujem 😝
Kedy ste sa nakoniec odplienkovali?

konidana
28. bře 2013

@wien On chtěl všecko sám, takže když v létě chodil nahatej, tak si i došel na nočník. To mu bylo asi 20měsíců. Po lehce druhém roce se užnaučil svlíknout, nebo si venku řekl, takže přes den byl bez plín. S nočním počůráváním jsme skončili letos - necelých 3,5 roku. Bylo načase už mě to fakt nebavilo, jak píšu v jiné diskuzi.

wien
28. bře 2013

@konidana no, ja dufam, ze to u nas cez leto tiez pokroci 🙂 moj starsi sa v noci odplienkoval po 3,5 r, aj to som ho asi 3 mesiace v noci viac raz budila a davala na wc, bolo to teda strasne unavujuce 😝

konidana
28. bře 2013

@wien U nás to samý. Unavující? K nepřežití!!! snažila jsem se nejmíň půl roku, ale bylo to jednou tak, podruhé jinak, a potřetí všelijak...3x za noc vzhůru a v pět ráno vzhůru do práce 😝 Teď už poslední dva měsíce se dokonce sám probudí a sám si dojde. Zlatý 🙂 . No někdy to nestihne, ale dává to tak na 90%.

katya
28. bře 2013

@marsalkovak Ahoj, já to dělám tak nějak, jak mi to připadá přirozené. Při umístění nad misku řeknu ččččččč (čůrat), e-e (kakat). Když vidím, že čůrá, tak při tom říkám ččččč. A e-e řeknu, když se vykaká, takže až poté. To teda ale většinou jako první zkonstatuje Viktorka a já to po ní jenom zopakuju 🙂

karkuliak
29. bře 2013

@marsalkovak ked som zacinala, robila som curaci zvuk ked prave cikala aby si ho spojila s cikanim. ja pouzivam jeden zvuk na cikanie i kakanie. po mesiaci asi uz som jej povedala zvuk i ked som ju dala na nocnik. povim ho parkrat a vacsinou to staci. necham ju na nocniku i dlhsie ak mi nezdrha, tak cca 2-3 minuty, lebo to chce zvycajne kakat a potrebuje sa ukludnit a sustredit. podchvilou jej zvuk zopakujem, inac sa rozpravame 🙂

@raduga ani mi to strajkovanie nepripominaj. ona sa chce predsa hrat a nevie preco ju otravujem cikanim... 🙄 a na nocniku mi cika len s prsom inac zdrha, na umyvadle len ked sa mi podari jej rychlo strcit do ruky kohutik alebo vodovod, inac je rev… a pritom sa vzdy vycika ked ju dam! uz sa zacala zasa hlasit, ale cikat to nie 😖 ssassi aspon strci malemu pod pipika misku, ale co s babou? a nevravim, ze kaka tak 2-3x za den. obcas sa stane, ze ma dobru naladu a cikanie ju bavi, to drzi a ani nemukne. ale to sa nam stane 2-3x za den. mala uz ma 7 kil tak ked sa zacne vzpierat, ze ona chce dociahnut nieco co lezi vedla umyvadla, je to fakt sila ju vobec udrzat. normalne mi to nevadi, no ked cikame v kuchyni a mam tam sklenene a porcelanove veci, mame granitovy drez.... no radsej si nepredstavovat 😀 ale asi by do pekne rachotilo 🙂)) ak by to vobec prezil. 😉

aelia
2. dub 2013

Ahoj holky, ted jsem to tu načetla a čtu to porvé v životě a jsem dost překvapená, že něco takového jde... Máte některá zkušenosti, když bych začala s ročním mimčem? Je moc šikovnej, dlouho měl plenky bababoo - látkové, ale moc pije a nestačí mu, i když ho přebaluji co chvilku, stačilo, abych se zapomněla u vaření a byl celý pročůrany.. Tak jsem začala používat papírové, vydrží fakt hodně, aspoň hodinu.. Ale toto se mi moc líbí.. Jen nevím ,jak to u něj praktikovat.. Vždy, když otevřu plínu, říkám, budeš ještě čůrat? A téměř vždy ještě něco vytlačí.. Zkouším to do nočníčku, ale moc se mu nechce.. ☹ Ale když se koupe, tak čůrá cca co 6 minut.. Tak nevím, jak bych to provozovala.. Poraďte, zda to má smysl zkusit.. Máte zkušenost?

katka_brno
3. dub 2013

@aelia no bkm je spíš o komunikaci, o tom, aby si dítko řeklo, abys poznala signály, dobře to jde cca do 4m, pak s obtížemi spíš časováním, s ročním dítkem už spíš půjde o učení na nočník, každopádně zkus časovat, pokud víš, že bude čůrat, třeba po probuzení, dej ho na nočník, nebo nad záchod nebo ho postav do sprchy a řekni mu to co říkáš nebo něco co si spojí s čůráním, nevím jestli ti to půjde, ale zkusit to můžeš

aelia
3. dub 2013

@katka_brno Děkuji káťo, dnes jsem se tomu věnovala a nic moc.. Nevím proč, ale nočník mi nosí pořád a když ho posadím, nic. A vyčůrá se, když mu nasadím plínu.. divné.. Ale děkuji, zkouším dál 🙂 Asi to budu aplikovat až u druhého hned od narození...

karkuliak
4. dub 2013

@aelia mozno sa malemu zda divne ze ma holu ritku. mozno by si mohla skusit ho mat viac s holou ritkou ked bude teplejsie a skusit to casovanie. rocne dieta normalne necika kazdych 6 minut, to pravdepodobne len pri kupani sa snazi vzdy potlacit. moja mala ma skoro pol roka a cika tak +- kazdu polhodinu. doobeda castejsie, poobede menej casto. takze pozorovanie, ako casto a kedy cika, by ti asi na zaciatok dost pomohlo. maly by si zvykol, ze je bez plienky a ty by si si vedela urobit poznamky kedy cikate… ale na zaciatku budes mat asi vela toho pocikaneho 😀

vsak uvidis ako sa ti bude dat. s druhym ale uz isto zacni od narodenia, ak teda chces bezplienkovat 🙂

ssassi
9. dub 2013

děti, tady je nějak mrtvolno.... u nás řádila viróza a definitivně mě odrovnalo to počasí. ble, už jsem jela na zbytky záložního zdroje. tak teď jak feťák hltám první paprsky sluníčka! už jsem zas schopná fungovat. tak dnes na počest jara gruntuju celej byt, když už mám energii :o))
u nás všechno při starým. drží se nás klasický jedno počurání denně, jinak pohoda. 😉

krásné konečnějaro všem 😉

karkuliak
9. dub 2013

u nas tiez zacala zurit jar. konecne! dnes by som uz malu nechala cikat i vonku 😀 dokonca som videla dvoch motylov 😕 u nas sa to zhorsilo. mala doobeda malo co hlasi. poobede je to +- ok. doobeda frcime len na casovanie a na 15. zmysel, ze moje babo chce asi curat....
ked je mala na bruchu, tak moc nehlasi nech je akykolvek cas a hlavne cura v uplne divnych intervaloch. vacsinou ju najdem uz v kaluzke a veselo sa v tom maca. mozno je to tym, ze mava caso holy zadok, i ked zvykne pocurat i teplacky 😉 snazim sa to moc neriesit, v podstate mi je jedno, ci periem oblecenie alebo plienky 🙄 a snazim sa zhlboka dychat. no ked som unavena, nevyspata, hladna a este dieta furt pisti, tak to tak sportovo neberiem…
v noci sme to mali uz i horsie, cikavali sme par tyzdnov dozadu asi 8x za noc. asi sme mali nejaky rastovy spurt bo vkuse celu noc cucala. teraz sa to uz znizilo na 4 cikania v noci. s nostalgiou spominam na casy, ked jej stacilo cikat len raz v noci a inac jej stacila cicka... uz som si v podstate zvykla, aspon ten den keby sa zlepsil. este stale strajkujeme pri cikani, uz z toho zacinam byt unavena, uz neviem, co na nu mam vymysliet 🙄

raduga
11. dub 2013

@karkuliak ja už sa tiež teším, keď dám malého vonku cikať. Len sa bojím, že na mňa budú ľudia divne kukať 😀 no musíme vás prísť pozrieť kočky, keď už je takto pekne. Sa dohodneme 😉
No u nás tiež na bruchu nehlási a ciká kedykoľvek 😀 ale našťastie sa teraz dal do lepšej pohody, lebo sa mi začína rozčuľovať, keď mu treba cikať, tak aspoň viem a nedávam ho zbytočne. No a samozrejme sa rád vzpiera, ale našli sme zaručené miesto, kde sa vždy vyciká bez protestov (dúfam, že keď ho prezradím, sa nepokazí 😅 )- do drezu v kuchyni 😀 nevadí, že mame ociká hubku, však čo. Sa upokojujem, že má panenský moč 😀

alenavy
11. dub 2013

Ahoj holky, tak u nás teď docela dobrý období, přes den se daří hodně dobře, v noci záleží na náladě malé, protože to já jsem neschopná. Když se před spaním povede tak 3x vyčurat, tak je plenka suchá do dalšího krmení, když vydrží spát dýl, tak se sem tam povede odchytit i pak, ale to hodně výjimečně, neb maminka má dost pomalý rozjezd a chápání v tuto denní dobu. Ale jak si usmyslí baštit po třech hodinách, tak v té plence vždycky je. Taky se mi teď v noci stává, že se probudí, suchá plenka, řve, dávám vyčurat a ona ne a ne. V bytovce ji nechci nechat řvát moc dlouho, tak zabalím a jdu krmit. A do nedávna se mi vždycky takhle vyčurala... Ale tak užívám si teď ty denní úspěchy, neb se blíží půl rok života malé a tím pádem příkrmy... A hrozí taky už i ty zuby, že.... Tak si říkám, jestli mám teď ticho před bouří🙂

Jo a jinak na čurání venku se taky těším, hihi🙂 Myslím malé, mně se venku čurá blbě.

alenavy
12. dub 2013

A ještě se optám... Holky, jak to děláte, když mimčo je už ospalý a je těsně po jídle, kdy neusnulo. Hned uspáváte, nebo čekáte aspoň na nějaký to čurání? Já vyčkávám, pak si zase ale říkám, jestli jsem ji tím nepřetáhla... Ale zas když ji nechám, tak ji to čurání probudí...Usíná něčí bezplenkáček sám? Já už tohle téma několikrát probírala, už s tím budu otravná, nechávám se asi moc ovlivnit okolím, kdy snad všechny děti usínají samy, jen ta naše v náruči a s bílým šumem.

@raduga, @karkuliak holky, vy máte stejně starý děti, už probíhají u vás nějaký příkrmy? Já zatím pořád jen kojím, vypadá to, že to malé stačí, dokonce dlabe kratší dobu, než dřív! Příští týden jdem na šestiměsíční prohlídku, tak jsem zvědavá, kolik vyrostla.

raduga
12. dub 2013

@alenavy my už tri dni papáme mrkvičku, zajtra možno skúsime už aj batát ako mi poradila @karkuliak 😉 ako jemu stačilo aj mliečko, ale chutí mu veru aj tá mrkvička, papá ostošesť,
no a k tomu spaniu, môj cez deň zaspí len na cicíku, niekedy to už aj mne lezie na nervy, ale tak čo už. A potom ešte zaspí v kočíku. V postieľke zaspí sám len keď je už veľmi unavený a prejedený a to nie je často.

karkuliak
12. dub 2013

@alenavy mne malá spí cez deň len na cicke, s tým, že jej ju nemôžem vziať, kým sa sama neodpojí, ináč je hneď hore, alebo ešte spí v šatke, aj to len vonku.
teraz už veľmi neriešim, kedy cikala pred spanim, ked sme doma. iba ak ideme v šatke niekam na dlhšie von, aby mi stihla zaspať kým jej bude treba ísť cikať. vtedy sa snažím ísť až po tom, ako sa vyciká. no keď je už veľmi unavená a viem, že mi v šatke doslova odpadne, tak už nečakám na cikanie, to je potom len viac podráždená.
zvyčajne mám i skúsenosť, že čím je dlhšie od toho čo sa zobudila, tým menej často ciká, niekedy potiahne i 1,5 hodiny bez cikania.
ked som doma a príde čas spinkania, a vidím, že je unavená, tak ju skúsim dať cikať a potom ideme spať bez ohľadu, či cikala, alebo nie. v posteli sa mi pri dennom spánku ešte nepocikala a to cez deň spíme doma bez plienky. celkovo ich doma nosíme len, keď mám veľmi zlý deň a doslova ignorujem moje dieťa 😔 . keby jej bolo treba, tak sa vypýta ešte pred zaspatím.

príkrmy sme začali tento týždeň. zatial máme na jedálničku mrkvičku. malá sa pri nej tvári, ako by sme ju chceli otráviť 😀
predpokladám, že ak z nej už zjedla za malý ham, tak je veľa. no teším sa, že dnes ju už bola ochotná ožužlávať oveľa viac ako v prvý deň. to ju len raz strčila do úst a skončili sme 🙂 tak som zvedavá ako zajtra. ešte neviem, či budeme stále skúšať mrkvu, alebo sa nad ňou zľutujem a urobím jej ten batát. 😉

alenavy
12. dub 2013

@raduga, @karkuliak Mně přes den u prsa neusne... Jedině houpat nebo v kočárku nebo v manduce. A na tu mrkev se už taky chystám, dokonce jsem vytáhla takový ten parní hrnec 😀
Já si ještě netroufla nechat malou přes den, nebo část dne, bez plenky, jen v kaťatech. Jsem srab 😅 Ale mohla bych to někdy risknout, to oblíkání plenky je někdy náročný, mrně sebou mele, lítá ze strany na stranu... Pro jistotu pod ní strčit nepromokavou podložku.... kterou stejně odkope 😀 Zrovna dneska tedy po dlouhé době měla po spaní trošku plenku počuranou... 🙄 Ale co, za zkoušku to stojí, jestli bude brát kaťata jako plenku - tedy abych to vysvětlila - když má holou prdku, čurá častěji a bez varování. Tak jestli pro ni kaťata bez plenky budou to samý, co holá prdka a tím pádem nulové hlášení, nebo to bude brát jako schovanou prdku, která hlásí čurání. I když já mám skoro pocit, že víc časuju - v šátku nebo manduce nebo prostě v náručí poznám, když si hraje na zemi, tak spíš časuju, nebo tak tipuju, že už by asi mohla chtít.

raduga
15. dub 2013

baby, včera prvé cikanie vonku 😵 a to v Rakúsku 😉

donkacik
15. dub 2013

ahojte, dievčatá, síce som len v očakávaní, ale do tohoto by som chcela ísť. na rovinu, nebudem čítať všetkých 374 strán príspevkov, určite pôjdem dozadu, ale zase no, isto ma chápete 🙂 chcem s aopýtať, či nemáte niektorá knihu od ingrid bauerovej bez plenky. na martinuse to predávajú, ale ak by bola táto možnosť, využila by som ju 🙂 ďakujem

donkacik
15. dub 2013

zabudla som napísať, že v elektronickej podobe

verib
17. dub 2013

Ahoj holky, ráda bych se taky přidala do diskuze. Synovi je půl roku, zkoušíme BKM. Došli jsme k ní tak nějak logicky, protože malý mi v průběhu kojení začal řvát (cca 2 měsíc), pouštěl se prsu, nevěděla jsem proč (nechtěl ani odříhnout ani prdíky). Nakonec jsem zjistila, že řve, že se mu chce čůrat. Takže signál krásný. Jen je občas těžké určit, proč zrovna pokřikuje. K BKM jsme se ale dopracovali později, cca kolem 4 měsíce.
Zatím se daří jak kdy. Dávám ho čůrat nad umyvadlo, občas čůrá v leže na přebalovacím pultu a jen mu mezi nožkama přidržím látkovku (přijde mi to pořád lepší než rovnou do plínky, kterou by měl na sobě). V noci ale zatím nestíháme. Kakání obvykle do umyvadla.
Sice se snažím pročítat diskuze, ale ne všechno se mi podařilo dohledat.
Chtěla bych se proto zeptat, jak řešíte plínky: nedáváte vůbec nebo máte odklápěčky (rychloplenu) nebo dáváte látkové plínky? Prosím o radu nebo odkaz na nějakou diskuzi nebo článek. Dokupuju látkovou výbavu a nevím do čeho investovat. Protože malého nechávám v látkovkách a ty pak sundávám, na to aby byl bez si netroufám. Zatím jsem se rozhodla pro kalhotovky se suchým zipem (zkouším anavy, TB. Jinak máme i HD), abych nemusela ještě řešit snapy sponku. Ono rozbalovat ho a zabalovat co chvíli je pak trochu náročné i otrava, chci jednodušší systém. Odklápěčky nemám, ale asi pořídím, malý začíná pomalu lozit (pokouší se) a nevím, jestli plazení plínka vydrží 🙂 a taky případné nehody... A co oblečení? My doma: buď je rozbalený, nebo klasika body a kalhoty, ale častěji mu teď dávám body a pak už jen návleky na nožky. Poradíte??? Díky 🙂

ingeborgnicol
17. dub 2013

Ahoj baby. Velmi by som Vas chcela poziadat o radu. Mam 5a pol mesacnu dcerku a riesime tiez BMK od 3 mesiacov. Skvor sme nemohli, pretoze mala do 2 a pol mesiaca uplne prevrateny noc a den a celu noc sme ju museli nosit, nebolo teda mozne BMK praktizovat. No co mna zaujima je, casovanie. Signalizovanie mame zmaknute, no bohuzial nie vdy signalizuje. Preto sa chcem opytat v priebehu dna ako casujete? my casujeme rano pred prvym spnkom kazdych 7 minut, potom predobedom uz iba azdych 15, ale popoludnie je to uplny hojek, raz 5 min a raz aj 20 a ja teda nechcem uz travit cele dni drzanim nad nocnickom. Uz mi potom mala tak raz dlhodoby niekolko dnovy strajk a to ja nechcem. mate niekto skusenosti aky je priemer casovanie? a este jedna zaujimavost, my pouzivame klasice pampersky, pretoze sme si na nich zvykli....je to az taky problem? teraz ked je uz vecsia uvazujem nad treningacmi. ale rada by som prezila uz toto leto s holou onou pri prechadzkach 🙂 teda jej, nie mojou 🙂))))))))))) Chcem to mat co najmenej stresujuce, pretoze uz 5 a pl mesiaca sa stresujeme s mlieckom nechcem dalsi stres, chcem aby mala bola spokojna a ja tiez. A este druha otazka, ako to riesite v kociku? ked ju nosim ci v manduce, alebo v satke, tak signalizuje, ale v kociku vonku ju vsetko zaujima popoludni a ani necekne cize sa musim spoliehat na casovanie co vlastne nefunguje 🙂

baluka
17. dub 2013

Ahojte zienky, vidim, ze sa tu hromadia otazky, pridam sa tiez s dotazom na vybavu 🙂 ... V lete cakam druhe babo a chcela by som skusit bkm, co-to som si uz nastudovala, precitala knihu od I. Bauer Bez plenky, chcela by som s tym zacat co najskor. Je mi jasne, ze bez nejakych plienok ci poistiek sa nezaobidem a ze vsetko sa vykrystalizuje casom. No nechcem vyhadzovat peniaze na zbytocnosti, vedel by mi prosim niekto poradit nejake zakladne tipy pre vybavicku bezplienkoveho babatka, co sa vam osvedcilo? Najma co dat na zadocek... Dakujem... 🙂

aelia
18. dub 2013

@karkuliak děkuji za rady... Taky se těším na teplé počasí, malej bude nahatý a bude 😀

adel22
18. dub 2013

@donkacik knihu nepotrebujes, vsetko dolezite vygooglis....precitas na nete...kniha je pekna, ale nie je sita na mieru kazdeho dietatka, to je jasne🙂 Su tam pekne pribehy a nejake rady, ale ziadny presny navod, podla ktoreho sa da ist. Casom zistis kedy, co a ako aj sama🙂