Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

edelin
14. zář 2013

Prosim radu, o teto metode jsem se dozvedela teprve dnes a male je uz 5.mes.. Je pozde zacit? Jestli ne tak kdy? A je tu nekdo kdo toto praktikuje a pracuje? Jde to vubec? Davam malou hlidat 4xtydne 3-6hod + cesta tam a zpet takze nekdy jsme cely den mimo.

edelin
14. zář 2013

Prosim radu, o teto metode jsem se dozvedela teprve dnes a male je uz 5.mes.. Je pozde zacit? Jestli ne tak kdy? A je tu nekdo kdo toto praktikuje a pracuje? Jde to vubec? Davam malou hlidat 4xtydne 3-6hod + cesta tam a zpet takze nekdy jsme cely den mimo.

milmic
15. zář 2013

@edelin Těžko říct. Pokud poznáš, že potřebuje na záchod, tak ji dávej, časem to vezme za své. Anebo začít časovat. Např. když víš, že čůrá ihned po probuzení, tak ji ihned po probuzení dát.
S tou prací netuším, jak by to fungovalo.

ssassi
16. zář 2013

@sugi81 může 😎 a třeba už chce ve stoje i čurat :o) zkus to, do kelímku nebo misky....
obecně jsou takové stávky u nějakých zásadních záležitostí (zuby, vývoj...)

ssassi
16. zář 2013

@edelin začala bych přečtením knížky "bez plenky" od ingrid bauer. pak bych začala časovat. a s tou prací.... no, tak bude bezplenkovat i hlídající personál (ať už je to babička nebo agentura). všechno jde, když se chce 😉

sugi81
16. zář 2013

@edelin ja som so synom zacala ked mal 5 mesiacov a po cca tyzdni sa mi krasne chytil na wc, zacala som ho davat rano po prebudeni, odporucam tu knihu od ingrid bauer.

ja som zacinala len s handrickou v ruke ze kedy rano cikal v posteli tak som mu dala signal cika csssss ked zacal cikat. no a vzdy ked som videla ze cika som davala signal. krasne sa mi maly vycikal po tyzdni nad wc. dnes sme na BKM druhy mesiac a uz vyse mesiaca kaka len do wc, a cikanie tak 70 percent do wc alebo nocnika. ale ideme tak pohodovo ziadne stresy ohladne toho a krasne to ide.

ked malu budes mat od seba tak zalezi na opatrovatelke ako bude s malou pracovat ale podla mna by sa to dalo, moj syn cika aj u baby aj s tatinom bez problemov. len ja najviac rozoznam signaly. drzim palce

heligona
17. zář 2013

Ahoj holky, znovu otevírám otázku častosti čůrání. Myslela jsem si, že čím starší dítě, tím budou intervaly delší, ale přijde mi to pořád stejné, ne-li ještě horší. Malá má něco málo přes pět měsíců, po ránu vydrží tak 10 minut, kolem poledne asi 15 a večer max 20. Občas je to trošku lepší. Už mě to pěkně štve ☹ Vím, že by vydržela i dýl, ale doma na to kašle, proč by to dělala, když ji kdykoliv přebalím. Poslední dobou jí ani durch počuraná plenka nevadí, ani nehlesne. A s hlášením to taky stojí za houby 😖

janulasalkova
18. zář 2013

Maminky, je tu někdo z okolí Kroměříže, která bezplenkujete? 🙂

erique12
18. zář 2013

ahojte, ja som sice o tejto metode pocula, ale neskusali sme ju. malu sme davali od tej doby ako vedela sediet na nocnik, tiez za zvukom sssssssss a robila co bolo treba. pouzivali sme latkovy. od 18 mesiacov je odplienkovana. co ma drzalo proti bolo, ze ja som isla od jej 7.mes. do prace a v jasliach by ju asi takto nepozorovali a nedavali cikat.
cize skoda. rozmyslam vyskusat pri druhom. len neviem lebo zase pojdem do prace skor ako bude bez plienky. jedine zeby som ich nejak "prinutila" nech ju davaju v istych casoch na nocnik.
tu su deti do 3-4 rokoch v plienkach....
🙄

ssassi
19. zář 2013

@erique12 a to si maminy tady furt na všechno stěžují.... a přitom máme jednu z nejdelších mateřských!
nevím, jak to funguje u vás. jestli je možnost nějakého soukromého, více individuálního zařízení?
ale bezplenkovka není o tom, kdy se dítě odplenkuje. stejně jako kojení není o tom, kdy se dítě odstaví. kojením uspokojuješ potřeby dítěte. stejně bezplenkovkou. a smysl bezplenkovky je zejména v prvních měsících a roce. navazování kontaktu, komunikace. ekologický, zdravotní a finanční přínos metody.
četlas "bez plenky" od ingrid bauer? doporučuju přečíst

karkuliak
19. zář 2013

@heligona hmmm, v 5mesiacoch mi mala cikala rano po 15 min 2x a inac po 30 minutach. teraz mame 11 mesiacov a rano cika po 30 min a poobede raz za 45-60 minut.

erique12
20. zář 2013

@ssassi
ahoj, diky za rady, zaujalo ma to, ze je to o komunikacii a uspokojovani potrieb. len neviem, ze ak pojde potom do jasiel a jej/jeho potreby nebudu uspokojene, ci z toho nebude dieta nervne.
necitala som este ziadnu knizku. len na nete sa mi dostalo par info do oka.

katschka
23. zář 2013

@heligona Ahoj, malá čůrá po ránu fakt hodně a když se nepočůrá v noci (když spí tvrdě), tak čůrá ráno po deseti minutách asi dva až třikrát. V létě čůrala třeba až po třech hodinách, teď je to po půl hodině až po třech hodinách. Jak kdy.
@erique12 K té nervnosti. Bojim se, že to děcko fakt bude nevní z toho, že ho nikdo nedá vyčůrat nebo vykakat, když potřebuje a dává to jasně najevo. Otázka jestli se na to znakování pak uplně nevyprdne.

Kdy vám začali chodit děti sami na nočník? Týnka už občas na nočník vleze a vyčůrá se, ale pravidlo to není.

alenavy
25. zář 2013

Zhluboka dýchat, zhluboka dýchat, vypnout prsa, břicho zastrčit! Guru @ssassi a holky se staršíma dítkama, pomoooooooooooc! Tak na nás přišel bojkot 🙄 Ještě se nechá podržet nad miskou ráno po probuzení, ale pak se vztekne, našponuje, takže ji nad miskou, nočníkem, umyvadlem, vanou, trávou, kytkou apod. nemám šanci udržet a kapituluju. A klidně si pak načurá do pleny. Hrozím se, kdy najdu v pleně hovno. Včera ještě bylo tedy hned po ránu v misce, dneska na něj nedošlo (zatím). Kdyby byla malá kluk, tak to vezme na stojáka bude trefovat mravence, jenže to bez pindíka jaksi dobře nejde. Nechala se tedy dneska posadit na velkej záchod, ale čurat nečurala. Co s ní? Nabízet, když se vztekne, nechat být a zhluboka dýchat a po čase zkoušet znovu? Když ji dávám přímo na nočník (jako fakt nočník, žádný klubíčko), tak první dva pokusy byly úspěšný, neb byla zřejmě překvapena, na co ji to dávám. Pak už byla připravená, napnula nožky, dala je k sobě a zas konečná 😀 Přisuzuju perfektně zvládnutýmu lezení po čtyřech a pokusům o stoupání a děsnýmu zájmu o vše kolem, takže já ji prudím a zdržuju. Asi to začít hrnout na ten nočník nebo záchod s pidiprkýnkem a do ruky něco na zabavení...? No, ale co, aby to vydrželo... Přece jen mobil lovit z hajzlíku mne moc neláká.... 😝

alenavy
25. zář 2013

@erique12 Nejsem si jistá, tuším, že v té knížce (ale možná mi to vykojený mozek ze srandy jen podsouvá) píšou, že jsou i dítka, která vnímají, že máma a táta dávají vyčurat, tak dávají znamení, ale dejme tomu babi s dědou nedávají vyčurat, tak u nich nehlásí... Ale to je asi dítko od dítka. Ta naše tygřice se od nějakýho 8. měsíce rozhodla spolehnout se na mámu (co hlásit, když to máma vcelku trefuje) no a odteď navíc bojkotuje (viz příspěvek výše, ať se taky lidi pobaví 😎 )

ssassi
25. zář 2013

@alenavy a čuráte v místě? jakože ji neodnášíš od zábavy, ale doneseš nočník k ní?

heligona
25. zář 2013

@alenavy protože cizí neštěstí potěší nejvíc, napíšu aspoň toto: už tří týdny si celá rodinka předáváme nachlazení, dva týdny cestování po babičkách plus dovolená, malá začíná jít na kolena, začínám přikrmovat, nejspíš ji začínájí trápit zuby... takže šponování nad nočníkem a řev běžná praxe, hlášení stále na bodu mrazu a k tomu naprostá nepravidelnost (jeden den v noci durch mokrá plena, druhý den se nevyčurá vůbec, jeden den ráno po deseti min. a odpoledne po hodině, druhý ráno půl hodiny nic a odpoledne za půl hodiny 4 mokré plíny). Tož tak 😎

alenavy
27. zář 2013

@ssassi Jojo, a to se ji snažím nechat i v ruce nějakou tu hračku, nebo jí nějakou hračku do ruky vrazit, počkám, až ji to zaujme a zahájím pokus. A to prtě to hned prokoukne! Zjišťuju, že už se mi občas spíš povede ji dát fakt na nočník, jako ne na misku, ale na nočník, nebo na velkej záchod. Hovno naštěstí skončilo včera v misce, doufám, že i to dnešní 😀 No a když jsem si už myslela, že chce jako velká holka na nočník a záchod, prostě sednout a žádný držení v klubku, tak se mi vztekla postupně nad obojím, tak si říkám, že holt nechce, položím ji zpátky na zem, odkráčím zalít čaj, vrátím se a prtě v louži 🙄 Jo a dokonce ani venku čurání nezabralo 😠

@heligona Tak mne to fakt povzbudilo🙂 V tyhle okamžiky si člověk říká - všechny děti na celým světě ukázkově hlásí a čurají tam, kam se má, jen to moje ne 😀

heligona
27. zář 2013

@alenavy tak ještě přitvrdím, včera očkování, v noci teplota a buzení s křikem po půl až třičtvrtě hodině. Dneska si to pěkně šetří a ucvrkává co sedm minut. Nad miskou pochopitelně nic, jen vztek. 🙄 Prosím, ať se to zas RYCHLE srovná, nebo budu mít balené dítě 😢

heligona
27. zář 2013

@heligona ale tak abych si jen nestěžovala, včera všech 6 hovňousů skončilo v misce, takže 8 mokrých plen velkoryse přehlížím 😀

alenavy
27. zář 2013

@heligona No tos mi připomněla... V neděli prtě bodla vosa do rtu, otok jak blázen, cesta do nemocnice, tam do ní píchli nějakou chemii, pak ještě hodina a půl infuze, chtěli si nás tam nechat, ale tak otok rychle ustupoval a potřebovali volná lůžka, tak jsme po 6 hodinách mířili domů. A vlastně od té doby ten vztek... Že by to mělo něco do činění? S očkováním srovnání nemám, zatím nebyla.

zlaticko444
7. říj 2013

@alenavy Ahojte, dlhšie som tu nebola, ale pozerám, že presne toto isté sme riešili aj my. Vzpieranie, rev.. nič nezaberalo... Tak som sa na pár dní na to vykašlala. Však si kvôli pár počuraným plienkam nedám zničiť nervy, nie? 😀 A čuduj sa svete, o dva-tri dni som dala zase pokus a vyšlo to. Šli sme nad vaňu a hovorím mu "Šimonko, sprav pre mamku fontánku. A samozrejme cikacie slovíčko." A mali sme zase pokoj asi týždeň. Malý robil fontánky jedna radosť. Keďže sa mi už niekoľko mesiacov pýta len minimálne, dávala som ho tak často, ako som spomenula alebo nejako intuitívne som šla a fungovalo. A fakt stále čosi zo seba vytlačil. Hoci len kvapku a mama mala radosť 😵 Potom zase pár dní kríza - naučil sa stavať na nožičky a chodil popri nábytku.... zase hrúza des. Vzpieranie, rev. Dali sme pauzu a potom to šlo zase iným štýlom. Naše dietko vo vani a po stojačky cikalo. Asi týždeň... A potom som zase musela byť kreatívna ja.
Tak to hlavne nevzdávaj, daj si pauzu - aj mimču. Ono sa to zase rozbehne. Držím palce. My máme za sebou očkovanie a od rána sa mi vidí, že prcka preháňa. Tak kakačky mám v plene už asi tri... Ale nevadí, mama dýcha a verí, že do pár dní to zase dáme doporiadku 🙂

paracka
7. říj 2013

ahoj, mám skoro 2 měsíčního syna a budeme přecházet z jednorázových plen na látkové (klasické čtvercové a k tomu svrchní kalhotky). chci se zeptat jak začít s BKM? děkuji

heligona
7. říj 2013

@zlaticko444 Jen víc takových zpráv, máme to taky jak na houpačce a občas už ztrácím nervy. Vždycky, když si VELMI OPATRNĚ řeknu, že už se to TROŠKU ustálilo, tak buch a v 8 ráno 5 mokrých plenek 🙄

susannah
13. říj 2013

@heligona a neskusala si si drobca v takom pripade nalozit do satky? Mne mala dopoludnia cika kazdych 20 min, ale ked si ju dam do satky, tak cika raz za hodinku az hodinu a pol.

heligona
14. říj 2013

@susannah Nó, ona už má dobrých 8 kilo, to radši operu pár plínek navíc, než ji celý den tahat 😀 Využívám to třeba když vůbec nevím, kdy čekat další dávku. Tak ji hodím do nosítka, to první nahlásí a pak už ty intervaly zhruba vím. Dřív, když jsem ji hodně nosila v šátku, rozvazovala jsem ji na čurání 3x do hodiny 😎
Jinak teď měsíční posmrkávání a pokašlávání vyvrcholilo virózou se 40 horečkama a průjmem, takže jen držím hubu a peru a peru a peru...

susannah
14. říj 2013

@heligona verim, ze to je narocne, moja bambulka ma 7 kg a denne ju mam v satke cca 3 hodiny a to ma riadne boli chrbat ☹ ale tak co uz.

heligona
14. říj 2013

@susannah tak to máme podobné obříky 😀 u nás se zhruba po čtvrtém měsíci to přibírání hodně zpomalilo a taky už chce být malá víc na zemi a poznávat. Ale i tak nosím hodně, vždycky když už dlouho řve, šup do nosítka a je na chvíli klid 🙂

susannah
14. říj 2013

No ja som mala od zaciatku stres, ze mam malo mlieka a ci dostatocne pribera. A minuly tyzden doki na poradnk, ze pribera neskutocne, ako novorodenec. Proste od narodenka kazdy tyzden 230 +- g konstantne 😉 porosnu vahu sme uz zdvojnasobili, tak som zvedava, kedy sa to spomali, ale nie je tucnucka, akurat licka ma take baculate (ale to ma po maminke 😀 )

heligona
14. říj 2013

@susannah Ta moje byla jak soudek 😀 Dávala i 360 za týden a doktorka pokaždé volala - proboha, ta má břicho 😀
Pak ze dne na den bojkot kojení, asi 4 dny nejedla skoro vůbec a pak se to ustálilo na nějakých 100 za týden.
A zpátky k tématu, ať nás nesmažou - předpokládám, že jak hodně pila, tak i hodně čurala. Teď mi někdy připadá, že když se jí něco nelíbí, tak schválně čurá co chvilku a baví se tím, jak to nechápu 😎