Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

elephant
5. únor 2009

Ahoj,
tak sa idem pochváliť prvými úspechmi. Včera 4x čúrala do lavórku, a dnes dve čúrania jedno kakanie. Ale vychytávam to hlavne po spaní. Šatka je na to najideálnejšia. Tak dúfam, že budeme v podobnom duchu pokračovať 🙂

kunak
6. únor 2009

elephant, super! jen tak dal 😉

bora.b
6. únor 2009

ahojte, vitam nove tvare a hlasim ze cinaky jsou tu, konecne 🙂

kili
6. únor 2009

tak dnes celkom úspech, až na plienku na spanie a plienku vonku, ale najprv vonku bola suchá, a on furt nespokojný aj na hojdačne, aj na kolotoči, tak ma napadlo a ono áno a krásne v klbôčku vonku do kríkov 😵
a ešte jedno čúranie, ale to je neuveriteľné, ako to dokázal, že A. mal na sebe pančušky a tričko, vyčúral sa a zostal suchý a S. komplet ochcaný 😀 A. totiž tak pekne čúral, že na pančuškách taký malí počúraný fliačik ale za to čúral rovno na S. 😀
ale poviem vám, že keď sa stane nehoda, tak to teda na 95% ma predtým napadne, že či sa mu náhodou nechce, ale poviem si, že asi nie. tak už som si to uvedomila, tak hádam úspechy stúpnu, keď sa budem počúvať. Teraz tu bola moja mama a A. sa tak nejak prechádzal, tak ma to napadlo a aj keď čúral a kakal chvíľku predtým, tak som ho dala a vyčúral sa 😵 . Takže aj keď som bola rozptilovaná návštevou, tak mi to vyšlo 😵 😎

kili
6. únor 2009

tak už sú v postielkach, tak môžem zhodnotiť dnešný deň u A: 2x pocikaná plienka, 1x pocikaný Samko a 1x pocikaná podlaha, čo fakt neviem kedy, lebo on zas suchý 😀 , ale asi po kúpaní, keď mal len dupačky rozopnuté pri pipíku a do nočníka nechcel, lebo bol prííííšerne rozjašený 😀

danielah
6. únor 2009

Dobrý večer,
vlastně jsem o bkm nikdy moc neuvažovala (přiznám se, že mi to dřív přišlo trochu ujetý 😔 ), ale protože teď docházím na AP, tak mě nočníkující miminka navnadila, něco jsem přečetla, a docela bych to vyzkoušela - ale jak začít se skoro 8měsíčním Ondřejíčkem?
Ještě tak si dovedu představit kakání (tlačení se často nedá přehlédnout ani přeslechnout), ale co to čůrání?
A jak při kojení držíte takhle velké mimi nad nočníkem?
Díky D.

kili
6. únor 2009

danielah, ty už pri kojení ani nemusíš, to tak deti do 3m čúrajú a kakajú pri jedení.
kľudne začni s tým kakaním + skúšaj po zobudení (ale hneď po zobudení, keďže si do teraz nenočníkovala, tak sa vyčúra asi skôr, ako rozlepí oči) a časom to nejak prejde samo. Takto veľké deti nesignalizujú, takže to chvíľku bude trvať. tiež je to blbé obdobie, že deti začnú skúmať svet a preto aj deti, čo sú bkm od narodenia, tak začínajú bojkotovať, preto sa odporúča začať ešte pred 6m. Takže proste skúšaj v určitých intervaloch, skús mu dať iba plienku bez vrchných nohavičiek, aby si hneď videla, že sa počúral a mohla odsledovať, ako často čúra.
bkm zdar 😎

danielah
6. únor 2009

Kili: díky 🙂
(a ještě úplně hloupý dotaz 😔 - do čeho ho oblíknu? jen tričko a babylegs? nebudet mu zima, když se tak pinoží po zemi?)
díky d.

kili
6. únor 2009

jo, to už asi musíš zvážiť sama, ako je u vás zima. mi jaksi nedošlo, že už asi lozí 😒

vikinka27
6. únor 2009

danielo, co tak pancusky? teda, ked mas tolko aby si mala na vymenu 😅

kili
6. únor 2009

ja musím nakúpiť pančušky, už nejak vyrastajú. Ale som spravila minule také, že kúpila väčšie a odstrihla ťapku a je to super, lebo ponožky môžem striedať, čo je super, lebo v tých kožených sandáloch sa im potia nohy a ešte im aj dlhšie vydržia 😎

lenkakt
6. únor 2009

danielo, mám skoro stejně starého juru: nosí bodyčko, v něm čtvercovku s vlněným obdélníkem a přes to normální punčošky - prostě je rychle stáhnu. jak se mele při oblékání, tak nějaké rychloprdky či rozstřižene punčochy nepřipadají v úvahu, jednodušší je mu to prostě stáhnout cca ke kolenům a pak natáhnout

doporučuji - pokud nosíš - dávat po vyndání z nosítka. děti při nošení "drží" a když nosíš tak hodinu, tak to potom prostě musí! totéž po probuzení - jakmile se zamele, tak chce. a jura dodnes nejčastěji kaká po kojení.

evicka7
7. únor 2009

ahoj holky, jdu k Vám na radu:

Více méně uspěšně bezplenkujeme, i když signalizace není žádná, ráno chytáme kakání, 4-5x za den i čůrání, ale u odpo sváči vždy holčička začne tlačit, tak odložím sváču, dám ji na nočník, ona přestane tlačit a začne "vystupovatů z nočníku, tak se vrátíme k sváče a začne tlačit...takhle to provedeme tak 2-3x pak vyhraje a nechám jí vykadit se do plíny, máte na to nějakou radu?

sonulah
7. únor 2009

kili, jseš dobrá!!! teda i kluci, samozřejmě.....

hm, danielah, přiznávam, že tohle období je kouzelný, jak mimíš začíná objevovat svět a tak, aaach, ale ta bkm, ta jde fakt do háje
(hlavně když matka v klidu snídá, pak jde pro dítě do postele, kde ho hlídá otec a dítě je pos.... a taťka se tomu diví!! cifix ☹ )
ale fakt zkoušet asi v těch nejchytlavějších momentech jak radí holky

evicko, s tim neporadim, J ač částečně bojkotuje, tak v klubíčku nad nočníkem se občas i (pro mě překvapivě - když ani netušim, že bude i velká potřeba) vykadí - on to prostě má takhle rád, naštěstí, s čůránim se tak nesnaží, ale s tim kaděnim se snaží využít situace
a když už je mi jasný, že je hovínko v poslední zákrutě, tak se teda nebrání vůbec, poslušně tlačí, brouček malej 😵

kili
7. únor 2009

evicka, a čo tak kŕmiť na nočníku? 😅 (predpokladam že sedacom) či je to moc nechutné

kili
7. únor 2009

dnes sa zas S. vykakal do nočníka 😵
a tiež čúra, keď mu teda treba, už fakt spolupracuje, tak sa teším. aj keď som počúraná skoro vždy aj ja. Posadím ho na nočník, idem mu zaznakovať nočník ale on hneď čúra a tak som pochcaná, včera tričko, to som si dala dole, no hádam sa nenaučí, že keď chce, aby sa dievča vyzlieklo, tak ju po... 😀 a dnes sa mi zas trafil na vlasy a niečo aj na pery 😝

evicka7
7. únor 2009

tak asi zkusím návrh kili,ale to ještě budeme muset chviličku počkat, protože zatím nesedíme a krmíme v sedatko-lehatku, dnes proběhla sváča s nahatým zadkem, tak nebylo kadění, tak jsem si myslela, že po sváče to teda bude způsobně do nočníku, ale zase to nevyšlo, V. se prostě rozhodla, že do nočníku se kaká jen ráno po probuzení a jindy to patří do plíny 😲

sisa.b
9. únor 2009

baby, nam sa nejak nedari. asi by som to mala robit poctivejsie. ale uz teraz mam pocit, ze len prebalujem cely den 😝 ale ked sme niekde na navsteve, tak ma mala jednorazovku a vtedy bkm neriesim 😔

sisa.b
9. únor 2009

tak aby mi nebolo luto - vyliezla som zo sprchy, mala akurat rozplestila ocka. tak sme pekne kakali aj cikali do nocnicka 😵

sisa.b
9. únor 2009

tak ja este nerozoznam, kedy chce ist cikat, ale ked som ju teraz dala nad nocnik, tak po cikacom zvuku zatlacila a cca do 3ch sekund bola vycikana. zeby uz poznala ten povel? 😕
dnes tu kecam sama so sebou 😀

elephant
9. únor 2009

Sisa, ja mám tiež malú dcérku a tiež mám ešte nerozoznávam, kedy chce cikať. Ale keď ju dám hneď po spaní, tak máme minimálne 50% úspech. Ale používam len papierové plienky, prejsť na látkové som srab 😖 Nechávam ju občas na podložke bez plienky, a keď začne byť nepokojná, tiež ju dám vycikať - a dnes konečne aj pri tom občas úspech, aj keď si len tak cvrkla. 🙂

kili
9. únor 2009

sisa, tak to je super, že už reaguje. to nerieš, že nevieš kedy, proste dávaj, keď ťa napadne 😉 . takéto malé bábo chce čúrať skoro furt, tak budú úspechy zaručené, ale aj pocikané plienky

danielah
9. únor 2009

Děkuju za rady,
jak tak o tom přemýšlím, asi bude lepší počkat, až bude sedět (a bude tepleji) a začít už s nočníkem (?)
A taky, nemá v tom dítě zmatek, když je pak např. na cestách v plíně? Nebo důsledně bezplenkujete bez ohledu na čas a místo?
Díky D.

sonulah
9. únor 2009

danielah, hm, myslim, že asi můžete počkat a začít "s klasikou" 😉

holky, to je fakt divný, přes den skoro nic nechytnu, J se nijak nebrání, ale naprosto ignoruje moje ččč i ČČČČČ!!! 😀 😀 , ale večer před spanim se vždycky (teda 8x z 10, ať nekecam) vyčůrá - to je mi divný, že je už unavenej a najednou spolupracuje
a teda je ochotnej se vykadit, to mi přijde taky fajn

takže závěrem: náš částečnej bojkot je vlastně i tak supr, protože dítě většinou kadí do nočníku a taktéž do něj čůrá, než ulehne 😵

sisa.b
9. únor 2009

tak ja som presla na latkove klasicke stvorce, lebo ma tu holky ukecali 😀 a to som sa po prvej zaprisahavala, ze nikdy viac. a teraz ma nejak neobtazuje davat jej ich, dokonca sa babrem s novorodeneckym skladom 😝 som nesmierne lahko ovplyvnitelna, ak su dobre argumenty 😝 ale na moderne latkovky som ukecala sama seba, lebo su jednoducho krasnucke na tych fotkach a musi to byt uzasne balit tu malu ritulku do niecoho tak makkeho a hunateho 😵 😵 😵 a navyse nemam co davat na prechadzky, resp. davam len jednorazovky, lebo v stvorcoch je hned mokra a tie jednorazovky neviem potom odhadnut, ci uz su pocikane, ci nie... skratka ako baby pisali - lepsie to vidim na tych obycajnych a nuti ma to castejsie ju davat nad nocnik.

kili
9. únor 2009

sisa, a čo pranie a sušenie, zvládaš?

sisa.b
9. únor 2009

kili, tak visi mi tu davka zo vcerajsej pracky a zajtra budem nakladat dalsiu, takze tutu budem musie poskladat. ale mame gauc 3+2+1 a 2ku okupuju plienky, body a ostatne oblecenie pre malu, ktore denne menim. zehlenie som uz uplne vynechala, tak mi tam trci aj kopa veciciek, ktore je nutne ozehlit 😀 fakt by som sa zblaznila, keby som to musela este zehlit, skladat,... mala je v pohode, ziadna negativna reakcia, takze neriesim 🙂
a neskutocne sa tesim na tie objednane plienocky 😵

kili
9. únor 2009

sisa, vyser sa aj na žehlenie tých vecičiek a máš pokoj úplne 😉 😀
ja teda nežehlím, len pekne poskladám (tož oni to zas vybrakujú zo skrine, takže to tam potom už len napchám späť 😀 ) a nevyzerá to nejak pokrčeno. dokonca oni sú taký tenký, že sa to na nich až tak nenatiahne a aj tak to nepôsobí pokrčeno, takže fakt nežehli 😎

sisa.b
9. únor 2009

napisala som to ako madar 😝 ja uz nezehlim ani tie vecicky, ktore dokolecka menime - body, pyzamka, navleky,... iba par veciciek, na ktorych by to bolo vidiet + plienky pod pusinku k doktorke a tak. na ostatne som sa uplne vykaslala.

kili
9. únor 2009

jo aha, tak fain 🙂
no ja sa už asi idem dokopať spať 😝 dobrúúúú