Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sonulah
2. bře 2009

jojo, sue je akční a fakt jim to funguje....

zatimco u nás se nad nočníkem lukuje 😖 a čůrá se do něj jen za šera 😕 😕 aaaj, mi napadlo, možná když tu shrnu všechny žaluzie přes den, že to bude fungovat jako ráno a večer!

kunak
2. bře 2009

sue - vy jste draci.... už vidim panicky v uctarne 😀 😀

my jsme stale kolikovy - tzn. tak do paty, sesty hodiny cca 2-3 mokry pliny a pak menim kazdou chvili. Kdyz rev skonci, tak se mala napije, usmeje, usne..v noci vetsinou tak 1x-2x cinacek. Peru ted tak co 3 dny (a to neni ani pracka plna - ale bojim se, aby uz to v kybli neco nechytalo)... uz 2x pri veseni jsem pocitala, ze to vychazi na cca 7-8 mokrousu denne.

Dneska jsme po dlooooouhy dobe meli kakose - ale to se dalo cekat - deda si ji choval hned po kojotovi a to jsem tusila, ze bude zle 😀. Ale pustila jen predvarku na hlavni naloz cekala na cinacek. Kazdopadne je to sranda, jak fakt neni clovek na ty kakose zvyklej, tak jsem se maly uplne omlouvala, ze to muselo bejt strasny ... no magoriada 😀

Jen me porad trapi, ze kadime vicemene vodu s kouskama "vajicek". Je to vazne normalni?

sueanek
2. bře 2009

kunak: Stran konzistence te stolice - myslim, ze to normalni je. U nas to teda - dle tveho podpisu - vypadalo dost podobne. Ono jak je to v pline, at uz latkove nebo jednorazovce, tak to vypada jinak...

kili
2. bře 2009

u nás S. asi spal posraný, ale čo už, s tým nič moc nenarobím. Ale ináč sa celkom darí, to ho vždy dám na nočník a idem preč a má súkromie 😎 , teda skôr sa nudí, tak čo už iné by robil 😀 , neviem, jedno z toho

sisa.b
2. bře 2009

sue 😲 teda vy ste ine frajerky. nebojis sa nehod?

ja este stale uvazujem, ze ako to robite s latkovkami tymi modernymi. napr. ked sme boli na prechadzke, dala som jej bambusovu BL, ale nestihla som ju vytiahnut z kocika, tak mi tam cikla. ale ta plienka bola fakt len malicko ciknuta - len ta vnutorna vlozka a mne je to potom luto hadzat do pracky 😝 😀

kunak, my mame v nocniku tiez len vodu s penou vacsinou zltej farby 😉

lenkakt
2. bře 2009

hele, tak já to tu prásknu: sonička od sue je totiž polobůh 😉 ona sama usíná v postýlce, spí od devíti do devíti a budí se jen jednou a opravdu hlásí 😉

my dneska nemáme ani jednu pokakanou plínu, heč!

(bude to nějak okrajově souviset s faktem, že jura celý den nekakal, myslím 😎 )

sisa.b
2. bře 2009

lenka 😀

my dnes tiez bez pokakanej plienky, ale u nas je to tym, ze som ja 2x odchytila kakanie a svokra raz 😎 normalne som zirala, ked tu bola. ako stary profik rozbalila malu a sup nad nocnik. dnes jej dokonca urobila radost a dvakrat sa jej vycikala a raz vykakala. a samozrejme pysna babka uz porozpravala vsetkym, lebo sme cez vikend chodili po navstevach a vsetci sa vypytovali, ze ako mala kaka a cika do nocnicka 😅
akurat nase krasne latkove plienocky ofrflala 😝 ale to je bezpredmetne - som rada, ze ju tesi nocnickovat s malou 😵

lenkakt
2. bře 2009

siso, tak to je úplně super! super švagrová a šikovná dcera.

jinak jak jsi se ptala s tím vyrušováním... já se snažím odejít stranou a když VÍM s jistotou, že jura chce a bude čůrat, tak mu tu možnost dám - jako dospělému člověku. třeba si odejdu na záchod a tak. mám zkušenost, že lidi to často ani nezaznamenají...

i když jsem tu líčila, jak byly jurovi 2 měsíce, čekárna u mudry narvaná, vedro, uff... a já věděla, že jura vyndaný z šátku prostě potřebuje čůrat, tak jsem se nenápadně skrčila za přebalovákem a vtom vyšla mudra a zavolala na celou čekárnu: "to snad není možný! von se vyčůral! všichni se pojďte podívat, to budeme dávat za příklad!"

myslela jsem, že se propadnu, nemám takové situace vůůůůůůbec ráda. ale zas aspoň nebyl problém vylít pak nočník sestřičce do umyvadla. a taky od té doby vím, že u doktorky "můžem" moc ji to celé zajímalo 😀

kili
2. bře 2009

lenka, plne ťa chápem, ja tiež nemám také situácie rada, ale keď sa to stane niekomu inému, tak sa schuti zasmejem 😀

sisa.b
2. bře 2009

baby, to fakt nosite cinak vsade so sebou? 😲 😲 😲
lenka a to moja svokra sa tak s malou cini, nie svagrina 🙂

sisa.b
2. bře 2009

po cesky - tchyne? 😕

listicka77
2. bře 2009

"bude to nějak okrajově souviset s faktem, že jura celý den nekakal, myslím" - lenko, já ty tvoje hlášky prostě miluju!!! 😵

kili
2. bře 2009

sisa, keď idem niekde do vnútra, čiže nebude trávička, tak ho nosím 😉

sonulah
3. bře 2009

hm, tak Jura celej den nekadil a já se z tý hlášky sama málem...... 🤐 😀

lentilka11
3. bře 2009

ahojte, smím se k vám připojit do debaty?

My "skorobezplenkujeme" cca od 2. měsíce. To skorobezplenkování vypadá tak, že malá (8m) má sice pořád jednorázovku (používáme alany), ale dávám ji teď už na nočník (dřív nad umyvadlo). Když je dobrý den, máme dvě pleny (jednu chvíli už to vypadalo tak, že by možná vydržela i jedna, ale kojím miliónkrát za noc a raději neriskuju).
Teď ale, trvá to asi týden, si na mě vymyslela bezva fintu - když je odložená v postýlce a cítí se nevšímaná, tak se prostě postaví a po*ere. Je schopná to udělat 3x za sebou, asi to tahá z paty 😠 Ví, že okamžitě zahodím všechno, co mám v ruce, vezmu jí, strhám z ní oblečení...prostě sranda 😀
Doufám, že se to spraví, až si bude jistá na nohou a já ji nebudu "odkládat do bezpečí ohrazeného vypolstrovaného prostoru".

A dotaz z jiného soudku: kam vyhazujete "plně kompostovatelné" obaly od ekoplen? (bydlíme v paneláku, kompost nemáme). Dík

kili
3. bře 2009

lentilka, a prečo dávaš malú do ohrádky? však ju nechaj voľne, takto na nič nepríde, čo je nebezpečné..., no a neskôr tie pády budú ešte horšie

lentilka11
3. bře 2009

to né na pořád, jen když něco potřebuju udělat, u čeho na ni nemůžu koukat (zrovna předevčírem mi spadla hlavou těsně vedle radiátoru, to je hned.. a to jsem víceméně dávala pozor)
jí vadí i třeba pět minut..

kili
3. bře 2009

lentilka, no však to, k čomu je to, keď sa dieťaťu aj tak niečo stane, keď si aj vedľa nej?
ustrážiť sa to nedá, ani keď na ňu vidíš (logicky, akou rýchlosťou padá dieťa? akou rýchlosťou ty dobehneš?), takže v tom fakt nevidím význam. ona sa aj tak bude obšmietať tebe pri nohách 😉

ivusik
3. bře 2009

Zdravím všechny šikovné bezplenkovky! Konečně jsem se odhodlala něco napsat... Snažíme se o bkm od Emiččina půl roku, zpočátku se nám dařilo, byla jsem nadšená, nalákala jsem na bkm několik maminek v okolí... ale místo zlepšení se nám asi po 2měs. přestalo dařit, Ema má teď 10měs. a klidně se mi počůrá do klína, nebo v šátku, v noci jsem to vzdala - sice se dařilo, ale šíleně řvala a ve dne chytáme většinou kakání a čůrání tak 2x. Je to věkem? Zlepší se to ještě? Pomoooc🙂 Mějte se krásně! 😵

sonulah
3. bře 2009

ivusik, jasně že se to zlepší!!! přece si nemyslíš, že se ti v 5ti letech počůrá na klíně 😉 jak řiká naše dobrá duše lenkakt, nejpozději do 1.rande to bude umět!! a i kdybyste chytali jen to kakání, tak je to přeci paráda,ne? co by za to třeba lištička dala, že... 😀

lentilka, souhlasim s kili, hehe, mě se to zatim mluví, když se J drží při zemi.... 😎

lentilka11
3. bře 2009

kili, většinou to dokážu ohlídat tak, že při případném pádu není radiátor v "trajektorii" její hlavy - žijeme na dost omezeném prostoru, takže se velmi rychle dostane všude..

ivusik, my tedy nejsme ortodoxní bezplenkářky, v noci se o to vůbec nepokouším, připadá mi to (u nás) jako zbytečný stres a my začali právě proto, aby nám stresu ubylo (naše Emilka 🙂 zpočátku často řvala a poté, co jsme ji začali dávat nad umyvadlo, se uklidnila..).
ve dne, jak už jsem psala, používáme jednorázovky. možná taky proto teď dává své potřeby méně najevo, než tomu bylo na začátku - někdy to vypadá, že se snažím jenom já (po jídle, po spaní..zkrátka vychytat ten správný čas). ale i kdyby se nám úplně nedařilo, moc si s tím hlavu nelámu. pro mě je důležité 1. že neřve, za 2. že ví ve svých 8m, co se po ní chce na nočníku a taky to tam většinou udělá..

jenom doufám, že si najde v nejbližší době jinou zábavu, než mě s pobaveným úsměvem sledovat, jak kolem ní lítám 😀

yancha
3. bře 2009

Ahojky, tak jsem si dneska vyslechla v mateřským centru od jedné maminky, že by mohla Tabi čas využít účelněji, než tím, že jí pořád 😠 vysazuju na nočník. Za tu dobu čůrala třikrát a vždycky to bylo z její iniciativy. Jsem smutná z toho, že některý věci lidem prostě nevysvětlím 🙄 . Pomohla by větší osvěta? Přišlo mi ale, že u ní by to stejně nezafungovalo, protože moje argumenty skoro neposlouchala... Co vy, holky, jaký máte reakce okolí? Pa a bezplenkování a šťastným miminům třikrát zdar 😀 !

ivusik
3. bře 2009

Vida, na ekopleny jsem úplně zapomněla! Teď kombinujeme látkovky a jednorázovky a Emě je to fuk, čurá do všech! A nočník je nepřítel, když mimo plínu, tak na stojáka do vany 🙂
Ema lítá volně po celém bytě, padat se rychle naučila - a to jsem uvažovala i o ochranné helmě 🙂))

kili
3. bře 2009

presne, dôležité je dieťa pri prých pádoch nechytať a ono sa potom rýchlo naučí, čo si môže dovoliť 😎
a ešte keď je dieťa mimo dozor, tak je opatrnejšie, pri matke sa dosť spolieha, že však keby niečo, mama ma chytí 😉

lentilka11
3. bře 2009

holky..teď to vypadá, že jsem nějaká hyperochranitelská hysterka 😅, co dává své skoro batole na celý den do postýlky, ale tak to není. Normálně se tu plazí a leze a staví se u nábytku, nechytám ji vůbec, jen jí občas odtáhnu na jiné místo..ale např. fakt nemůžu, kdyby se mi motala pod nohama, když žehlím, to jí pak šoupnu do té postýlky..(nebo když slívám vodu s těstovin - prostě je pár situací.. 😉
no a právě při těch se mi začala po*..píšu to spíš pro pobavení

sylvar
3. bře 2009

holky, jakmile malou odchytím, že čůrá, posadím na nočník, zastaví čůrání a nedočůrá se už 😝 řekne si o plínu a dočůrá tam

lentilka11
3. bře 2009

podobně to máme teď my s tím kakáním, i když to odchytím, na nočníku už nedokaká - nechá si to na později 😒

sonulah
3. bře 2009

sylvar, já s takhle velkejma dětma nemam vůbec zkušenost, ale možná bych zkusila chytit to spíš dřív (haha, to je rada, což)... a pokud jí "načapu" při akci, tak už jí na nočník nedam? víš, jestli ještě tak dobře neudrží/neovládne svěrače, tak prostě trochu upustí a pak už se jí tolik nechce a navíc je vyrušená 😅 ale fakt mě to jen napadá, sama jsem se s tim nesetkala, u nás to u kadění jde většinou v pohodě, učůrnutí neznáme, buď všechno nebo nic 😉

a ještě ad sue a její superdítě: Soničky skutečně jsou obvykle geniální!! k tomu není co dodat 😉 😎

lenkakt
3. bře 2009

lentilko, já tě chápu. s adélkou jsem taky měla pocit, že musím mít na určité situace ohrádku. nyní mám ohrádku pro adélku, aby ji jura nemastil a když potřebuju juru mít někde bezpečně, nosím ho v ergu na zádech - např. na zapékání těstovin apod.
výhoda? v ergu nečůrá ani nekaká 🙂

listicka77
3. bře 2009

taky situace, kdy musím něco udělat a nechci prudící batole u nohou (dožadující se každou chvíli zvednutí), tak to řeším nahozením na záda. ale dávám do šátku, aby byla vysoko a viděla přes rameno.