Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

roana
13. bře 2009

Tak holt budu muset ráno zvednout zadek 🙂 , jinak jsem totiž Káťu nakojila a přebalila a ona si u nás v posteli ještě hodinu hrála (a já chrupala dál). Akorát se teda vždycky probudí dřív než já, takže budu mít uši našpicovaný.
Díky za povzbuzení, doma si myslej, že sem padlá na hlavu (nejdřív látkovky, pak šátek, pak ergo, pak klokánkování a teď tohle 😕)

sonulah
13. bře 2009

papol, jsem ráda, že tě to těší, aaach, kde jsou ty časy, kdy byla 1 počůraná plína 🙂 ale já tu bkm stejně miluju, alespoň občas ten kakoš se chytne....

roano, nejseš padlá na hlavu!!! a nebo joooo, ale to my všechny tady 😀 😀

roana
13. bře 2009

Sem úúúplnej magor!!! 😉, páč mě taky bere homeopatie a kinezka, ha ha.... Ale jinak moc díky Boře B., že mi poslala odkaz na tuhle diskuzi, budu se snažit přečíst všechny příspěvky.

lenkakt
13. bře 2009

roano, jestli nosíš, tak další "jistý" odchyt je po vyndání z erga. většina dětí, jsou-li nošeny na těle matky, tak nečůraj. větší - jako je to tvoje - to dokonce udrží i tak do minuty po vyndání
jestli se ti někdy káťa v ergu mlela, může to souviset s tím, že se jí chtělo
(jura když se mu v ergu chce, tak se vzpíná a mlátí do mne bradou. je-li na zádech, tak ta jeho ostrá brada silou mezi obratle... to mi vždycky dojde, co chce 😀

roana
13. bře 2009

Aha, o se mlela, už jako mimčo v šátku... A já myslela, že ji něco tlačí... Mno, tak teď už je mi jasný, co ji trápilo... Díky za rady.

sonulah
16. bře 2009

tyjo, tak Jáchym dneska v noci dvakrát čůral!!! a řval před tim i potom jako tur... tyyyyjo, kdybych já se pochlapila, tak ho dam vyčůrat, zabalim zpět a je to, takhle řve, řve, čůrá, já pak přebaluju (a jednou i převlíkam celý dítě) - děs, jsem nemožná noční bkm-matka 😀

sisa.b
16. bře 2009

sonu, ja som tiez neschopna nocny bkm-karka 😝 u nas by to aj bolo v pohode, lebo ked sa budi na kojenie v noci, tak je to vtedy, ked leziem do postele. ale rano by to bolo horsie. to som schopna akurat vytiahnut prs a vopchat jej ho do pusy 😀

roana
16. bře 2009

Mno, nebojte, já jsem mnohem neschopnější než vy, naši malou jsem za celý víkend nedonutila ani jednou čůrat - ani ráno, ani po vyndání ze šátku, ani ň... A když slyším, že kaká, mám ji během procesu vzít, svlíknout a nechat kákošit do nočníku? Nebo to už je pozdě?

sisa.b
16. bře 2009

roana, ja to tak robim a u nas to zatial funguje 🙂 ale mne este kakava niekolkokrat denne, tak mozno preto.

roana
16. bře 2009

Aha, já jen, že kdyby mě někdo začal během kakání přenášet a svlíkat, tak ho asi zabiju... 😀 Zkusim to podchytit, vždycky hrozně nahlas tlačí, tak to snad stihnu, když už to čůrání se mi nedaří...

sonulah
16. bře 2009

roano, já to tak taky dělam - občas to stihnu těsně před, jindy už tam nějakej bobajs je... no, taky už mě napadlo, že to musí bejt průda, když někdo obtěžuje při kadění, ale třeba dneska jsem to stihla akorát a přišlo mi to supr, že on zahekal, já ho rozbalila, podržela, on se vykadil, plína i zadeček čistej 😵

roana
16. bře 2009

Jůů, to zní pěkně, plína i zadek čistý. A nad čím kadíte, popř. čůráte?

bora.b
16. bře 2009

ahoj roano, rada te tu vidim 🙂
nam mezi peti a osmi mesici prvniho ditete fungovalo taky jen kakani a to byla takova uleva ve srovnani s pucovanim vseho v pet rano, ze jsem radsi fakt vstala 😀
pouzivali jsme: lavorek, u druheho lavorek a nekdy nejaky obyc nocnik v kline, u tretiho cinak (a ten pouzivame obcas dodnes, kdyz se mi nechce utikat od pocitace do koupelny, stoji mi tu porad na pamatku 🙂 )

vikinka27
16. bře 2009

roano, no mna keby zacal niekto vyzliekat pocas kakania, tak sa potesim, ze si nemusim nakakat do oblecenia ;)
vyskusaj to- ak nie je zvyknuta tlacit proti plienke, mohli by ste byt uspesne... 😉
(drzim palce, lepsie je zacat aspon s kakanim teraz, nech je zvyknuta, ze kaka sa do nocnika, alebo kdekolvek inde... potom v 2-3 rokoch tie problemy s oducanim pri detoch co su zvyknute kakat proti plienke, to maminkam nezavidim 😝 )

a najlepsie sa kadi nad cinskym nocnikom... ale u vas uz je mozne vyskusat aj normalny nocnik.

vikinka27
16. bře 2009

ty jo, bori, ze ta tu vidim: drobny sa mi zacal pocuravat v spanku!!!
pred 3 tyzdnami sme mali vsetci chripku, odvtedy to ide dolu vodou. dovtedy spaval naostro, teraz nejako to nejde... jednak uz ja nemam trpezlivost cakat na koniec kojenia (cika na konci kojenia a kojenia su este stale cca kazdu hodinu) a vacsinou sebou buchnem spat, ale urcite cika aj kdesi v spanku.
doteraz to nerobil. no a nadovazok tolko cika, ze mi precika celu plienku, aj pyzamo, az na postel....
co s tym???
nechcem sa vratit k plienkam v noci, ale asi to bude nutnost.... pride mi to ako krok spat... 🙄

bora.b
16. bře 2009

vikinka, ne plenku, podlozit ovci kuzi a rucnikem, ten se lehko vymeni 😀
muze to byt znamka nejakeho vyvojoveho skoku (nebijte me, ze to furt opakuju) nebo stresu.
me tohle zacla delat V kdyz byla pretahnuta ze skolky a nasledne druziny. bylo toho na ni moc. ale nebylo to teda ve spanku, fakt byla v REM fazi, vrtela se, vzdychala, odkopavala, ja jsem ji pekne prikryvala a konejsila a pak uz bylo pozde 😖 asi za tyden mi doslo, ze ji muzu polospici dat nad nocnik, ale jak uz na to nejsem zvykla, v noci muset reagovat, stejne sme nestihali
preslo to, az stres pominul

ty si to nejlip zduvodnis sama, znas vas nejlip 🙂

sisa.b
16. bře 2009

tak holky, klobuk dolu pred vami, ktore zvladate bkm aj v noci. ja ked spim, tak so mnou nic nehne. a mala sa docka odo mna akurat prsnika 😝

vikinka, vy uz nepouzivate vobec plienky? 😨

valka
16. bře 2009

sisa, ja som stihala v noci iba na zaciatku, kym som isla spat...potom nic...ale cim je dieta starsie, tym v noci menej potrebuje pit a aj curat...takze teraz sa lucka budi rano so suchou plienkou...zatial davam, lebo istota je istota a ma to vlastne ako spodne pradlo ...ale zaciname v noci riesit novy rezim, tak som zvedava, co to urobi na cikanie...

dnes lucka po veceri sedela v stolicke a straaaaaaasne kricala..a my s manzelom (natvrdlo), ze chvilu vydrz a uz idem sa hrat... a ona chuda, bola uplne prekakana 😔 teraz celkovo to kakanie a cikanie ide z kopca, ale beriem to, lebo sa zacina ucit chodit 😵

vikinka27
16. bře 2009

bori, neviem ci melie, ja spim ;) dnes v noci som sa zobudila a zistila som, ze sme obaja total precikani, postel total precikana, nemali sme pomaly kde spat ;) ale dobre sa tak spalo 😅 😅 vobec som nevedela, ze som pocikana 😅 😅 😅
ano, tipujem to na nieco take akoze vyvojovy skok (stres by nemal byt)... bohuzial podkladat ho nemozem, velmi cestuje (po celej manzelskej posteli). takze zatial davam plienku, akurat ze je to nepohodlne, ked ho davam na nocnik... 😝 no, este chvilu hadam vydrzim....

sisa: pouzivame plienky. cez den urcite. v noci bol syn od pol roka bez plienok - bola som to schopna vychytat.
ale cikal pri kojeni (kojil sa dost casto) takze to bolo jednoduche.

starsi cikaval do polnoci v spanku - to som tiez nebola schopna odchytit. az ked sa zacal budit na cikanie som to zacala odchytavat.
kojenie je ale jednoduche - tak ci tak sa musim aspon trochu prebrat... a spat sa da aj nad nocnikom 😀

valka
16. bře 2009

viki, my mame na noc tvarovane plienky (baby lucy) a je to rychle a pohodlne...a potom este spaci vak navrch z fleesu - uz nema ine pradlo ani zvrchnaky...

sisa.b
16. bře 2009

ale ja kojim poleziacky a spim pri tom 😀 v nocnej koseli mam otvory na prsia a vcera som sa dokonca zobudila na to, ze ma mala sama chnapla a cicala 😀

vikinka27
16. bře 2009

valka, babylucy mi precika (teda, ale nemam na ne nohavicky, ja ich pouzivam ako vrchne gatky a do nich davam plienku. ake vrchne na to davas??? ).
precika mi aj vkladkove plienky (BumGenius). neviem ci ma krivo pipik alebo preco, doteraz to nebolo 😉 ale zatial teda davam tieto....
no a co sa tyka pyzamka -t iez to bolo doteraz jednoduche - mali sme split pants. no, teraz to zatial riesim klasickymi pyzamkovymi nohavicami, uvidim ako sa situacia vyvinie.

sisa, aj ja rada kojim po leziacky. ale ked treba cikat, tak viem spat aj po sediacky ;)
neviem si pomoct, musim ho na ten nocnik dat 😎

valka
16. bře 2009

viki, iba organic babylucy, na telicko tricko do pasu...na to dvojvrstvovy spaci vak z fleexu (mam v albume)...ten ma aj ako perinu...ked sa moc vrti, rozopnem vsetko a dam curat...ked nestiham, tak uz len menim plienku, ale ten flees to zatial nepustil na matrac...

vikinka27
16. bře 2009

no, ja mam pod plachtou lanolinovanu vlnu a este tu original nepremokavu podlozku. vacsinou to chytia... dnes v noci to asi bol poriadny zasah 😵 vak musim kuknut, idem.
ked my mame tooolko pyzamiek po romim ;)

valka
16. bře 2009

viki, tak tie vynosis ako teplaky po dome 😀
pod plachtou mame tiez pre istotu fleesovu deku z ikei 😉 vlnenu som nejak tenku nenasla....ta nepremokava podlozka zo zdravotnickych potrieb alebo taku pod plachtu umelu? lebo ta prva mi prisla moc mala a aj tak viac-menej jednorazova a na tej druhej sme sa strasne potili 😠

lenkakt
16. bře 2009

viki, upřímně... jediné, co náš jura v noci nepročůrá, je nočník nebo moltexka (no, moltexka je spolehlivější, protože nočník mi umí vykopnout do postele)
když jsem unavená nebo spím dohromady i s ádou, dávám moltexku (cca 10 % nocí), jinak vlňáky plus bambino mio plus ještě baby lucy bambusku

ale k ránu, když jde ta pořádná ranní dávka, tak v polovině případů jde skrz. takže jsem celkem motivovaná ho dávat v noci na nočník 🙂

vikinka27
17. bře 2009

valka: zle som sa vyjadrila, nie nepremokavu ale chranic madraca - myslim Materasso alebo taky nejaky. mali sme to este pred detmi, Romimu to stacilo na tie precikania ;) drobnemu viditelne nie ;)

fu, takze nie je jediny, co tolko cika ... uz som sa citila divno, ze precika aj dovozove BumGeniusy na jedno cikanie 😀 😀

roana
17. bře 2009

Ahoj všechny, to vás obdivuju, že v noci kojíte, dáváte na nočníky a ještě o půlnoci si tady dopisujete, já vytuhla včera v 9.

Díky za ty rady s kákošením, prostě to zkusím, akorát musím ještě domyslet to oblečení, než sundám gaťata a rozepnu bodýčko, tak to trvá.

Zkusím vyrobit ty rychloprdky nebo jak se to jmenuje, i když my máme teda docela studenej byt...

sonulah
17. bře 2009

roano, my kadíme do číňáku (jak ses ptala)

a rychloprdky mam ušitý z flísový deky a jsou teploučký 😉

valka
17. bře 2009

roana, neviem, aky je mobilny maly, ale lucka v tomto veku uz lozila ako diva a rychloprdky boli neprakticke...teraz fungujeme na pancuskach a vlnenom obdlzniku s plienkou a to zapnute do bodycka a je to rychle...a drzi...

viki, to cika tolko na jedenkrat? 😨 lebo u nas ak to pocka do rana, je toho vela, ale stiham na nocnik...ak v noci, tak je to po castiach a to menim v noci plienku...boli noci, ked som menila aj 5-6 krat 😝