Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

pistok
20. kvě 2009

ahojky
ja viem, že to sem nepatrí, lebo u nás je to o klasickom nočníku, len vám chcem napísat, že ste ma inspirovali k vačšiemu sledovaniu potrieb mojho syna 10 mes.
pochopila som, že BKM je najlepšie začat do 5. mes., lebo potom už dieta prestáva signalizovat.
ani tento už nehlási a ani som si nevšimla, že by niekedy hlásil, lebo som ani netušila, že byto bolo možné
každý ma presviedčal, že dieta vie svoje potreby ovládat až po 2rokoch a chlapci aj neskor
ale včera poobede a dnes od rana sme doma bez pienky, len v tepláčikoch
dnes sa už raz pocikal, ale inak sa nám spoločne zadarilo vycikat sa 2x a 1x vykakat do šerblíka
takže ho stále sledujem a snažím sa uhádnut, kedy ho posadit na šerblík - on tam sedká rád, takže ho do ničoho nútit nemusím
sa my zdá, že teraz v tých horúčavách mu tie plienky - akékolvek aspon doma dávat nemusím
majte sa a vela zdaru v praktizovaní bkm a hlavne vela zdravíčka detičkám

johanda
20. kvě 2009

sywys, pokud chceš praktikovat bkm, jsou na mrně, které neleze ani nechodí opravdu nejvhodnější čtvercovky a v podstatě ani nezáleží na jejich kvalitě (tj. savosti), páč jedeš systémem minimální pleny a v případě počůru střelhbitě přebaluješ.
Mi se osvědčila kombinace vlňáky na sucháč a 1 čč na osminy, v případě procházky, kdy nebyla možnost operovat s číňákem, zavazovačka, vlněný obdélník a čč. Mokomidi je dle mě na prd, plína z toho vypadává, ale pár lidí s tím bylo vcelku spokojeno.
Ad věšení čtvercovek - nežehlila jsem, čč jsem vždycky poskládala před pověšením na osminy (čtvrtiny) a po usušení šup rovnou do skříně. Žádné ruční vytahování, to je opruz, věšení poskládaných plín tě toho ušetří. Prala jsem je ve slizu + octu a plíny netvrdly; pokud máš hodně tvrdou vodu, rozpusť si pytlík kyseliny citrónové v cca 10 l vody a nech plíny půl dne/přes noc namočené.
U plazící a lezoucí děvušky jsem ocenila kombinaci spodní vlněné gaťky (třeba engel) a plína, případně obyčejné spodní kalhotky, vlněný obdélník a čč.
K dr. doporučuju něco parádnějšího, nějakou tu mešavku nebo tak 🙂, bkm se ale bez hodně savých plen obejde. Já měla jednu bamboo extra, nějaké tots bots s vkládačkami a téměř jsem je nepoužila.
Tak hodně zdaru

ptica
20. kvě 2009

Otazka minimalni pleny zacina byt ozehava i pro nas... Ja pouzivam od narozeni jednorazovky s tim, ze mame mensi spotrebu a dite je vetsinou "skoro" v suchu. Poslednich par dni odmita byt i v malicko pocurane plene, jeste nedavno se aspon uklidnil po par min jak to vsaklo, ale ted uz vubec, chce cistou... Kdyz si doma hraje na podlaze a kdyz kojim nebo ho mam jen tak v naruci, nemam problem ho nechat nahateho a podlozit, jemu se to libi a je to pohodlne i pro me, ale kdyz ho mam v satku, coz je vetsinu dne, mam proste zabrany, absolutne si to neumim predstavit. V satku cura teda minimalne, tak jednou denne a byva to mensi curani a spis venku kdyz naprosto neni kde, vsude okolo duchodkyne na lavickach etc a ja mam blbej strach ze na me poslou socialku... ted uz jednorazovka vydrzi zcela sucha 10 hodin... No, vrhnu se na dukladnejsi studium diskuze. Nejlip mi zatim vychazi slozena cc - tech mame milion, aspon jich vyuzijeme a ten vo, ale co na to? Plazit se prave zacina, je prevazne na brisku.. Tezke rozhodovani.
Dnes v noci sucho, manzel mi lavor na myti psich nohou k posteli a ja jako zdatna Indianka kojici a drzici mimino dal od tela. Spokojenost. V pristim dome chci hlinenou podlahu 😀

johanda
20. kvě 2009

Ptica - důchodkyní se neboj, bud vás budou obdivovat nebo tiše pomlouvat. Sociálku 100% volat nebudou. Navíc nemusíš nechávat malého čůrat někde na veřejném prostranství. Vždycky je v okolí nějaký keř nebo strom nebo budka 🙂. Já se s čůráním prcka nežinýrovala, vždycky když malá signalizovala, tak jsem jí to umožnila. I totálně mainstreemové ženské většinou zíraly a nenapadlo je se pohoršovat, spíš trousily poznámky o geniálním dítěti 🙂 Není nad ukázku v praxi. Kdybych jim o BKM vyprávěla, možná by je sociálka napadla (což je mi srdečně jedno), ale když jsou přímo " u toho", udělají si o bkm celkem realistický obrázek. Většinou se jim to líbí, jen nemají víru ve své vlastní schopnosti. Nikdy jsem se nesetkala s výrazně nedativní neřku-li agresivní reakcí.
Vo je vlněný obdélník impregnovaný lanolínem, dává se mezi plínu a svrchní gaťky (obyčejné spoďáry, nikoli plínkové svrchňáky), případně zavazovačku aby učur neprotekl na oblečení. Funguje ale jen na menší čůrání, velké vetšinou proteče.

sywys
20. kvě 2009

ptica chápu tě. Mám chápavou a spíš nadšenou rodinu(i dkyž jsem čekala spíš opak) a stejně mám problém někde s tím jít ven - předvádět se na veřejnosti.

lentilka11
20. kvě 2009

ptica, sywys, já se taky vždycky nejdřív rozhlídnu, jestli se kolem nikdo neometá 😝 ..kdybych si byla jistá, že to vždycky vyjde..ale představa, že mi polohlasem někdo meje p*del, když se nezadaří, je pro mě dost děsivá 😀

i když zrovna před hodinkou se nám to tak krásně povedlo, a v okolí nikdo nebyl 😀 😀 😀 😀

ptica
20. kvě 2009

holky/pipky mne to jde lip, kdyz jdeme jako parecek, mhd kryje zada.. ale sama proste zpanikarim.. musim trenovat. to mhd si servitky nebere, chlap no, on duchodce ktery ma kecy na satek klidne vyfakuje, ja na to nemam. Ale prece starsi generace ucila na nocnicek hodne brzo a myska by na pulrocniho i vypadal.. Diky moc za podporu.
A co kdybych koupila vlnacky, do nich cc, vo, stacilo by na mensi curani?

ptica
20. kvě 2009

Myska furt vyspava, uz mam radne prosezenej zadek, tak se zatim loucim a tady mate jak usiname s AP a medvidkem http://picasaweb.google.cz/archaebacteria.net/1...

ptica
20. kvě 2009

do spatne diskuze a mazat tu nejde, pardon 😨

bubaaca
20. kvě 2009

ptica,
ja som si s tym nerobila ziaden problem, ked hlasil, vytiahla som ho a dala cikat. Stretla som sa u inych mamiciek skor s uzasom, ako s pohorsenim, alebo boli vsetci okolo taki nevsimavi, ze sa ani nikto nekukol. 😉
Ja pouzivam plienky Baby lucy nebielene a do nich vo+ vkladacka alebo cc. Uz sme skusali aj slipky a vo+cc. Ale to mi cele hned pocika. minule leto, ked sa este moc nehybal sme mali aj tzv sumo alebo karate balenie - cc+vo previazane pasovou elastickou gumkou 😝

ptica
20. kvě 2009

Jak rikal V.I.Lenin ucit se ucit se ucit se, musim si poradne nastudovat co a jak s tema plenama,... mame druhou pampersku, ta minula byla jeste z vecera, po minicurani hned zrana si vyrval novou a spokojene v ni zcela ciste spi doted... byli sme na hodinovem nakupu a skoro trihodinove prochazce... na mokoshu se musim podivat

johanda
20. kvě 2009

ptica, stačilo. Jen dej pozor, aby ty vlňáky byly šité i na čč, některé sedí jen na kalhotkovku.

bora.b
20. kvě 2009

sywys, popis systemu mam rozpracovany, navic delam na novem shopu a nestiham, pro pripadne dotazy jsem zalozila skypove jmeno mokoshop.eu a ted budu hlidat, aby byl zapnuty

ptica, mam tu jeste nehozene na web cinaky z thajska, ovalne, tam se pindik vleze, napis ip, poslu - cena stejna

bora.b
20. kvě 2009

no a prazske bkmatky zvu v sobotu na tyden respektu k porodu do kina pernstyn, od dvou do ctyr to pekne proberem, no a pak budu v nedeli na veletrhu esoterika a biostyl, v jednu a ve dve, jednak s konceptem, jednak s bkm no a pote se bude krtit ten Konecne vysly cesky preklad diaper free od ingrid bauerovy, Bez plenky!

ptica
21. kvě 2009

tak ja pujdu do vlnaku, uz se na brise pekne mrska a zacina byt problem ho udrzet na podlozenem ctverci🙂 doporucite jake? aby tam sly ctvrcovky a vo?

sywys
21. kvě 2009

Tak jedem na letní systém a v těch vedrech doma občas bez kaťat - a dneska mně počůrala i když prý to děti u maminky nedělají. Nosila jsem jí na ruce. 😕
Možná byla nějaká signalizace, ale protože pořád ublinkává a kroutí se, jak mám poznat vrtění "vrací se mi mlíko" od "budu čůrat" 😅
Možná si myslela že když mi leží přes nohy, má prdku dost daleko aby to šlo mimo. Nešlo. A na podlaze dobrá louže ... kalhoty už stejně byly pobli, tak to nevadilo
A pět minut před tím byla na lavoru a nic!

yancha
21. kvě 2009

Ahojte, holky, jsem totálně demotivovaná 😒 . Malá už čůrá pouze ráno po probuzení, popř. se smiluje na kakání, jinak samá plína... napadlo mě, jestli se jí nechce čůrat pouze ve stoje, četla jsem o tom na diaperfree.org, včera totiž nechtěla do nočníku a hned na to ve stoje čůrla na koberec 😝 , byla totiž zrovna bez plenky... Mohly by mi nějaké ostřílené bezplenkářky poradit, co a jak? Možná je to i tím, že už jí třeba není pohodlný číňák, máme ten široký. Ona totiž už leze i sedí, včera jí bylo 10 měsíců... Díííky a zatím pa...

ptica
21. kvě 2009

sywys doma to delame stejne. v naruci ho drzim pod prdeli a snazim se aby se me co nejvic dotykal a nepocurava🙂 pusinka je jeste mlada🙂 zlepsi se v tom
a pet minut je presne ta doba behem ktery se stav "nechci" zmeni na "akutne musim", i u Stepanka, ktery ma o mesic vic

ptica
21. kvě 2009

boro na ten perstyn se da normalne s miminem, ze jo 😉 ?

sywys
21. kvě 2009

Ty ptico, a jak řpi tom zvládáš domácnost? Já nosim na ruce protože teď jinak ublinkává a v šátku neznám úvaz obličejem dolů 😀 . Akorát to je zajimavý, dneska jsem věšela prádlo a seěla při tom pod sušákem s Rozi přes stehna. no, nějak jsme to pověsily 😅

ptica
21. kvě 2009

sywys doufam ze sem se nevyjadrila nejasne, kdyz ho nosim nebo kojim, chytnu ho vzdycky pod zadeckem a pritisknu k sobe. prooooc oblicejem dolu? sem dnes ponekud debilni 😀 tak se omlouvam a vysvetli mi to....ublinkava mi taky a na to je nejlepsi vertikal v satu...
domacnost zvladam tak ze kdyz spi nebo usina tak s nim v satku a kdyz nespi tak se zabavi popolejzanim po podlaze, to s o nej stara pes. 😀 bohuzel to skonci do pulhodiny revem ze chce spat a to v satku.
to veseni, no to ses borka to si neumim predstavit. vrchol mych dovedosti je jit s miminem v naruci na zachod 😎

vikinka27
21. kvě 2009

yancho, tipovala by som to na strajk ;)
ona proste nechce cikat asistovane 😀 niekto skusal tak, ze davali dieta cikat do vane na stojaka. niekomu pomohlo, niekomu nie.
robi to vacsina deticiek v tomto veku (a je to cim dalej tym horsie 😅 ). bud to budes akceptovat, alebo treba vymysliet nieco co ju zaujme. (ponosit chvilu po byte a potom znovu vyskusat, zmenit polohu, zmenit miesto cikania, zmenit nocnik, alebo menit plienky 😉 ....) teraz len zalezi na tvojej invencii 😵

lucia31
21. kvě 2009

ahojte zienky, som tu velmi dlho nebola, ale bezplienkujeme uspesne 😉
tamca uz cez den ziadne plieky nenosi, len na spanie...a tieto dni sa uz zobudza aj pocas denneho spanku sucha, sikulka moja 🙂
problem, ak to tak mozem nazvat, je len ten, ze nepozname nocnik...ked sa ma nejaka maminka opyta, ci sedime na nocniku, tak odpovedam, ze nie 😝 🙂 nocnik nepozname...a asi ani poznat nebudeme, Tamca cikava alebo kakava doma nad lavorikom, za par sekund je vycikana a problem jej nerobi cikat nikde...len ju dam do pre nu znamej polohy a uz to ide 😉 a naucila sa aj pekne zadrzat, pokym sa jej nedam vycikat..niekedy stihneme len tak, tak 🙂 sama si uz vravi kaka alebo ciiiiii, ale pokym kakanie hlasi, cikanie nie, davam ju v urcitych pravidelnych intervaloch....
noc zatial neriesim, spinka az do rana bez zobudenia, tak ju nechcem vyrusovat...po vecernom papani este cikame a potom uz dam plienku a prebalim az rano...casom hadam najdeme sposob, ako poriesit aj suche noci....

yancha
22. kvě 2009

Vikinko, DÍÍÍÍÍKY 😀 . Tak já to půjdu zkoušet a dám vědět, jak todopadlo 😉

ptica
22. kvě 2009

predstavte si, Myska zacal snad rano zadrzovat. rano si hraje sam a je nejaktivnejsi z celeho dne a to obvylke cural snad 10x za sebou a pochytat to, no to bylo silene 😀 zacala sem ho teda nedavno nechavat s holym zadkem na latkovce, abych nemusela porad vysvlikat plenku a vcera a dnes se najednou stalo, ze cural hodne po rannim kojeni, pak behem hry vubec nechtel a pak az tak za hodinu tesne pred usnutim.
myslite, ze je mozne, ze mu doslo, ze curani je mokro a snazi se? neumim si to nejak vysvetlit. pije urcite dost, je spokojenej, cura velke porce naraz.

elisovabarbora
22. kvě 2009

Ahojte ja sa chcem spytat ako asi vyzeraju tie signali pred mocenim.Chcela by som s tym zacat ale mame uz 4m,dufam ze nieje neskoro.

sywys
22. kvě 2009

Ptico, já jí nosím "na tygra" na bříšku na mém předloktí, nebo přes moje stehna leží (když sedim) napříč a jako "pase koníky". Protože ve vaku i v šátku i v autosedačce i v kolíbce a všude prostě ublinkává - právě v té poloze naležato břichem nahoru 😒 .
A protože jsem přemýšlela jak to ty zpropadený indiánky dělaj že ani snad nemaj šátky a děcko furt na rukách

(viz http://www.continuum-concept.org/YequanaPhotos....)

a došlo mi - 1) nemejou nebo minimálně nádobí 2) nemusí se oblíkat / svlíkat / totéž provádět děcku tudíž 3) neperou a nežehlí - apočítám ani utěrky, ručníky, ubrusy... 4) maj hliněnou podlahu - nemejou jí (asi) 5) nemaj okna apod... a vůbec mají hádám podstatně jednodušší údržbu obydlí
5) u nich nemají židle, většinu věcí sedí na zemi - tudíž klidně maj děcko v klíně, nemusí ho držet vestoje jednou rukou a nepotřebujou ani ten šátek. A tak to zkousím. Dneska jsem na zemi s malou na klíně čistila rebarboru a brambory a zašívala... akorát upéct koláč už jsem radši provedla na lince, přece jen mixér a vajíčka... 😀

bezaz
23. kvě 2009

hojda, tak zasa po dlhom case..
chcela by som sa spytat skusenych mamiciek, ninka vobec nedava signal pred kakanim, ani sa nepuci, nic, nekaka v rovnaku dobu, raz kaka kazdy den, potom raz za 3 dni 😝 cikanie nam ide na asi 80percent, ale kaka asi na 5 😝 a to su vzdy nahody, ze v ramci cakania sa aj vykaka 🙄 nemate nejaky trik, ako "naucit" kakat v rovnaku dobu alebo ako odhadnut, ze uz kakame?

bubaaca
23. kvě 2009

na kakanie je najspolahlivejsie davat po jedle, bud hned alebo par minut po...

Gregor hovori :"ka" , na kaku aj ciku. 🙂 Niekedy u6 ked je v plienke alebo na zemi 😠

ptica
23. kvě 2009

sywys, ja mam taky silene blici dite, na zadech lezel akorat v porodce, doma skoro vubec, v kolebkach blil taky, nosim ho proste nastojato v KsK a spi jen na na brise a ted travi dost casu sam na podlaze na brise.
jojo, byt tak Indianka, hl. ta hlinena podlaha🙂 my mame momentalne v oblibe velikej lavor🙂