Bezplenková komunikační metoda II.

s.arik
17. říj 2008

Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.

Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.

Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.

Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.

Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice

Koukněte na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=NxPUowke1b0


https://www.youtube.com/watch?v=W9euAepQPqQ


https://www.youtube.com/watch?v=oFSaS0k2s7s


https://www.youtube.com/watch?v=dzZkAfOZOCY


Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/

Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...

německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/

anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/

Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.

sonulah
19. čer 2009

hoj, jdu pozdravit!
u nás pořád to samý... už je mi to i blbý to sem psát 😀 , ani nedorazil typickej "kolemroční" bojkot, ale zdaleka neni 100% úspěšnost nebo nějaký hlášení z jeho strany
ale peru teď po 4 dnech poloprázdnou pračku plenek, takže to je fajn, navíc prdka stále v suchu, kadí většinou do nočníku (nebo na zem 🤐 😀 )
už pěkně zadržuje moč a omezil noční kojení, takže se ráno budí suchej a já hazarduju s myšlenkou, ubrat trochu na noční pleně (ve smyslu dát něco menšího a prodyšnějšího - spíš pojistku než tlustoplenu a tlustovlňáčky, např. jen vícevrstevnou plenku s lovíkama - to patří ale spíš do látkovek, že 🙂 )

akorát teda řešim zas to nočníkování ve smyslu - začít nosit na WC nebo ještě zkoušet klasickej nočník... nějak se mu na něm nelíbí, holt si za tu dobu zamiloval svůj "čajnanočník" 😉

somik
19. čer 2009

Ahoj holky, tak mě se s tou neprospustnou podložkou povedl superkup v Lidlu, měli tam akce pro seniory, inkontinenční podložka, je to zespodu jakoby PUL vrstva a zvrchu froté, 190 x 200, má ji Domča v posteli a když přes poledne počůrá, vyměním, jsem koupila klukům každému jednu a stála pouhých 250,- Kč. Chce to sledovat letáky, oni to dost často opakují.

Matilko, Honzíka mám přes den doma úplně stejně jako ty Kájinku, na podomácku vyrobené podložce z igelitového ubrusu, z toho pevnějšího, mezi tím je vatelín a celé je to prošité, aby to drželo pohromadě, na tom plínka a nahatý Honzík, někdy zahlásí, někdy ne, asi jak se mu chce, spíš přijdu a loužička nebo Domča zahlásí Honzík čůrá, tak přilítnu a říkám čííííí 😀, ale většinou plínku jen vyměním a řeknu mu, jakto že jsi nehlásil, tak se na mě zahihňá . 😀. Zkusila jsem dát čč na draka jako kalhotky a taky někdy zahlásí a někdy ne, takže moc nehraje roli, jestli je zabalený nebo nahatý. Kakoše odchytám skoro všechny, jelikož kakáme při kojení. Dneska se Honzíkovi chtělo čůrat v autobuse, jsem ho utišovala, že to fakt nejde, že musí do plínky, tak spustil na celé kolo...

severine
19. čer 2009

prosím o tip pražandy, co praktikují - dá se tu koupit čínský nočník někde v kamenném obchodě? kde?
mně ty nakupování přes internet neba (vím, že je v mokoshopu i na bráně dětem)
díky úředem za jakýkoli tip
nebo - kdby se ho někdo zbavoval - ráda koupím

dvoudoma
20. čer 2009

somik,
no náš junior taky často kaká při kojení, ale odendat ho na to od prsu, tak se vztekne... On se prostě u pití zamyslí a jde to do pleny. Ale tlamičkou se drží. Tvůj mrňous se na ten výkon pustí, nebo ho odpojíš?

Ještě jeden dotaz, nějak mi nejde zkoordinovat vysazování s šátkem. I kdybych dala pižďuchovi látkovku (on je chudák nesnáší, má z toho okamžitě osypky), tak ho mám uvázanýho v kříži s kapsou venku, a mezi nožičky mu nemám šanci šáhnout, abych věděla, jestli čural. Když se začne mrvit a je zdání, že potřebuje, tak ho z takovýho úvazu taky nemám šanci dostat tak, aby to stihl do nočníku (nehledě na to, že by se u toho probudil, což mi u takovýho šílenýho nespavce, jako je ten náš, přijde fakt škoda). Takže ho vysazuju, jen když není v šátku, tj. před kojením, někdy po kojení, někdy když chvilku leží na dece (což moc nebývá, je ještě mrňavej, tak se hodně nosí, krom toho šátek je jediný místo, kde neřve a usne). Vy vytahujete z šátku při každém podezření? I spící mimino? A stíháte to? A probudí se?

Jestli se ptám málo, klidně přidám 😀

matilko
20. čer 2009

somik, tak to my nehlásime vôbec 😅 u nás to je tak, že ja tak nejak odhadnem, že už by mohla čúrať a dám ju, väčšinou sa vyčúra, až keď ju zase položím 😀

lenkicka
20. čer 2009

dvoudoma: asi Ti moc neporadím, ale myslím, si, že mimi ve spaní nečůrá...jen když se tak poloprobudí...aspoň to pozoruji na svém mrňousovi...kupodivu v noci je plína počůraná jen málo (vedle dne) a ráno hned, jak otevře oči šup s ním na číňák a za chvíli je v něj tak centimetr načůráno 😀...se hold snažím odpozorovat kdy ho posazovat na nočník, ať snížím spotřebu plín, bo taky nehlásíme 😀 😀 😀

sonulah
20. čer 2009

somiku, taky si myslim, že dítě čůrá, až když se vzbudí.... u nás to bylo tak, že prostě spal a spal a spal, pak se vzbudil a pokud byl pořád v šátku, tak ani hned nečůral, spíš se rozkoukával a pak po nějaký době začal povyskakovat, bručet...

a vim, že třeba s.arik používala KsK (kapsu uvnitř), takže povolila ten kříž, mimi vyndala, pak zase posadila do kapsy a dotáhla kříž a zavázala....
a asi to i stíhala.. 😉

somik
20. čer 2009

Dvoudoma, Honzík je při kojení nahatý, sedim na podložce, mám u sebe plínu a pod zadečkem mu držím číňák, kaká tak, že mi zkousne prso, zatlačí a dělovka vlítne do nočníku nebo když mu nejde pořádně zatlačit, tak se pustí, chytím ho do klubíčka a zmáčknu nožičky na břško a je to, taky dost často při kojení čůrá. Stejně je skoro všechno na mě 😝 .
Dneska zahlásil, vypadalo to, že chce kakat, tak ho držím, jenže asi 5 min nic, tak si říkám, že se asi chtěl jen pomazlit, tak ho otočím, že ho pomazlím a on zatlačil a já byla celá pos...á. 😀 Skoro vždycky, když kaká při kojení, tak já pak musím do sprchy... 😝

Matilko, taky to znám, připadá mi, že ho držím několik minut a on nic, tak ho chci položit a nebo i zabalit, ale on začne plakat, tak zas chytím a pár minut držím a ono nic, to se opakuje třeba třikrát, tak položím a na zahlášení už nejdu, tak se vyčůrá na podložce.

matilko
20. čer 2009

somik, tak to ja ju rozbalenú pri papaní nemám, lebo raz som to skúsala a celú ma počúrala 😀 inak presne to samé, mrnčí, vezmem nad čínák, nič, položím, začne mrnčať, takto 3x, naštvem sa, položím a idem preč, no a čo? počúraná podložka 😀

usak_usak
21. čer 2009

Severine, čínský nočník, ten nejmenší, se dá v Praze koupit ve studiu Gympo, www.gympo.cz.

Lukáš když je na bříšku, tak se mi vůbec nijak nehlásí. Na zádech někdy, v noci to poznám téměř vždy, pokud to nezazdím já, protože chci spát.

lenkicka
21. čer 2009

holky, jestli se chcete podívat na "nové" využití číňáku, tak mám v albu fotečku 😀 😀 😀

somik
21. čer 2009

Tak dneska jsme se nám moc nedařilo, chytla jsem akorát dvě čůrání a jedno kakání ☹ . Ale potěšilo mě, že taky Honzík nepokakal jen mě, pokokal i tatínka, takže šel hned do sprchy 😀 😀 😀 .
V noci mi Honzík vůbec nehlásí, mě přijde, že mi někdy nehlásí ani přes den, nebo jsem hluchá a slepá 😒

Jinak nám na číňák neustále čůrá bráška, mu vždycky řeknu, že se musí trefit 😀 , mrkněte 🙂 https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

severine
21. čer 2009

usak_usak: díky moc 🙂

labutka
22. čer 2009

uz mam doma cinsky nocnik aj ja, a hned som dostala poucenie od maminy, ze je zly, ze maleho nemam davat nanho sediet, a ze mu mam kupit normalny serbel, ale az neskor. 😒
ale chcem sa opytat, ako mam adama naucit, ze sa kaka do cinaku a nie do plienky? nejake tipy?
on kaka vzdy rano pri kojeni, akurat posledne 3 dni mi okakal kazdu jednu plienku, ale ked ho vyzlecem pri kojeni rano, bojim sa aby mu nebola zima....
inak cikame uz "na povel", niekedy to trva trochu dlhsie, ale ide to. 🙂

lenkicka
22. čer 2009

somik...šikulka 😀

musím se vám, holky pochlubit...včera jsem byli na pouti...Šimi spal a když se probudil...sundala jsem gatě a zalili jsme smrček...první čůrání venku...ale ještě větší požitek jsem měla z toho, když manželův kamarád prohlásil, že děti do 2 let si čůrání nejsou schopni uvědomit...a tudíž se určitě nevyčůrá...jak byl překvapený, když viděl ten proud... 😀
a ještě jedna historka...pochlubil se , že jeho skoro 3letá dcera se poprvé vykakala do záchodu...tak to, že Šimi už do něj chodí 14 dní (a kromě dvou nehod tam skončilo všechno kakání), jsem mu už skutečně neřekla...to by nerozdýchal 😀 😀 😀

xaverov
22. čer 2009

Holky, do kdy se pouziva cinak? Je to limitovany kilama, velikosti zadnice, schopnosti ditete si sednout nebo cim? Resp. je mozny pouzivat cinak do doby, nez ji dame na wc? Koupila jsem na Brane drahej kus ruzovyho plastu (nocnik Baby idea), ale mala se vycura jen do cinaku v klubicku a ruzovej nocnik si muzu dat leda tak na hlavu. Co s tim? Neresit a jet cinak dal? Jinak mala do cinaku uspesne kandila asi do 10-11m, kdy se zacala vzpinat, uz si na nem s moji asistenci "neposedi". Jen vycurat a jdeme. Kaka uz jen do plen nebo na zem, kdyz ji nechavam vetrat.
Vy tady, koukam, mate vsechny docela miminka, takze je to otazka spise pro Sonulah. Ale ted se divam, ze Sonu resi podobny dilema.. 😀 Diky

somik
22. čer 2009

Labutka, sice nevím, co je serbel, ale já Honzíka na nočník neposazuju, jen ten nočník pod ním držím, když ho držím v klubíčku. Je nebezpečné nechávat sedět děti na nočníku dlouhou dobu, byť už samo sedí, moje teta si tak v 6 měsících vytlačila konečník, dělali ji operaci... nechali ji tam totiž přes půl hodiny... Honzík kaká taky při kojení, ale já ho svlíknu, nechávám jen tričko a ponožky a držím pod ním květnik, ten nemá rantl, tak se mi s ním lépe manipuluje. Honzíka mám nahatého celý den, co jsme doma, v tričku a ponožkách, když má nožky trošku studené, dám mu návleky, když je počůrá, tak Domčovi vyšší froté ponožky, má do půli stehýnek. Zimu neřeším, otužuji 🙂 . Taky když čůráme, přijde mi to jako věčnost, než spustí. Kolikrát položím nebo zabalím, si myslím, že se mu asi nechce a výsledek je počůraná podložka nebo plínka 😖

Lenkicka, Šimi je šikulka 🙂 . To by man.kamarád fakt nerozdýchal 😀 .... ale taky už jsem slyšela, že někdo učí tříleté dítě bez plen...

sisa.b
22. čer 2009

ahojte holky, dlho som tu nebola 🙂 co nove okrem ceskej knihy bez plienok?

ja musim teda pochvalit rozhodnutie pustit sa do bkm z kazdeho hladiska, aj ked to nie je take ruzove, ako som tu citala - ze v polroku 1 ciknuta plienka 😅 no nam sa mala uz pred pol rockom zacala plazit a od mdd aj stvornozkujeme, takze na bkm mi akosi kasle, ale stale mame overene cikanie po prebudeni a kedze latkujeme naplno, tak aj nocne cikanie - na to ranne som prilis leniva 😅

teraz sme museli odoberat moc na rozbor a vdaka bkm sme trafili skumavku na prvy raz 😎 😎 😎

lenkicka
22. čer 2009

Sisa: šikulka...taky nám to nejde, tak jak bych chtěla...ale aspoň ta hovínka jsou v nočníku 😀 ...skoro všechna 😀 😀 😀

somik: co je ten "kvetnik" ? Taky to oblíkání moc neřeším...tričko PULky s plínou a ponožky...a začínám pozorovat, že raději čurká mimo plínu...jak ji sundám, hned loužička 😀 ale ne do číňáku ☹

matilko
22. čer 2009

somik, šerblík je nočník 😀
u nás no comment, jeden kakoš do nočníka, druhý ráno do plienky, vlastne dva v noci do plienky, zas to má chúda akési pomotané ☹ a jeden počúr do nočníka, inak nič... žiadne hlásenie, proste klasický deň

lenkicka
22. čer 2009

matilko...a není protivnější? u nás jsme začali v pohodě...kakání do nočníku...a dneska ani jeden... ☹.jeden do plíny a druhý na deku (byl odbalený 😀 )...ale rostou nám další zuby...a první vylezly v 5 měsících...tak jim to přičítám...navíc už měly krásný tvar a teď je to spíš pěkně měkký...strava stejná 😕 ...tak proto se Tě ptám...třeba to může být začátek zoubků 😉

somik
22. čer 2009

Dík matilko, ach ta slovenština 😀

lenkicka, květnik je obal na kytky, používala jsem ho než mi došel číňák, ale používám ho i teď, protože když mi Honzík načůrá do nočníku a chce se mu ještě kakat, tak radši měním, jelikož jsem se tím skoro vždykcy polila 😝 . Květnik se mi dobře používá při kojení, nemá totiž rantl a nepřekáží, líp se na prdelce přidržuje.
Taky jsem si v sobotu pořídila v Kauflandu plastový hrneček za 15 Kč, ten číňák se mi do tašky nevejde a to už tahám na kočárku dvě! V jedné plínky pro Honzíka a v druhé osobní věci a věci pro Domču a sváča a tak už pro číňák místo nebylo, takže hrneček super, už jsme ho i dnes u dr pokřtili, krásně se do něj vyčůral, když se dobře přidrží, vejde se tam i prdelka, tak kdyby kakal, tak by to hrneček chytil taky, ale pro jistotu jsem měla pod sebou plínku na nehodu, ale žádná nebyla 😀 . tady je fotka: hrneček, číňák a květnik - moje nočníková výbava pro Honzíka https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

lenkicka
22. čer 2009

Somiku, to jsou dobré tipy...budu si je pamatovat 🙂 díky 😎

https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

náš číňák v akci ??? 😀 😀 😀

somik
22. čer 2009

kouzelný 😀 , hlavně, že tam přistál už prázdný 😀 😀 😀 . A jak se mu to líbí 🙂

matilko
23. čer 2009

lenkicka, ja si myslím, že to sú tie bláznivé zuby, hrozne zle spinká, teda nemôže zabrať, najradšej by si tam nacpala celú dlaň a to ju budí ☹ aj v noci kníká zo spánku ☹ zaspí mi našťastie aspoň v šátku, tak si myslím, že to tie zubajdy budú, sem tam má tuhšiu stolicu (dávam aj UM), ale sem tam z nej vystrelí total voda ☹... chjo chjo chjo, furt čosi, dnes som už kúpila v lekárni akýsi gel na dásničky, ale nie je to calgel, ale čosi iné...

matilko
23. čer 2009

somik, tak vy čúrate aj u dr??? jak ja ti holka závidím...

severine
23. čer 2009

somík: ovšem tohle je hodně ispirativní .. kdyby někde prodávali vhodné květináče, by ani ten číňák nebyl potřeba ..

lenkicka
23. čer 2009

matilko: jo ,to znám. Tři už máme krásně venku a lezou další čtyři ...celkem to zvládáme, jen z nich teď začal mít zas hnačku, tak ani číňák nestíháme a je to v plíně ☹ Spí zas taky špatně a znova jsme se vrátili k nočnímu Sunaru 😅 - Mám jeden tip a u nás zabral, když už nic nezabíralo...chlazená jahoda...omyla jsem jahodu, dala ji do ledničky a v nejhorším záchvatu jsem mu ji strčila do pusy a držela ji...ty zrníčka mu krásně masírovaly dásně a chladila mu je. Pak jsem ohřátý kousek ukousla a pokračovali jsme...nikdy ji nesnědl, jen tak ožužlal...a za 3 dny byl klid...dávala jsem maximálně 2 jahody denně...jen si u těch gelíků dej pozor, aby nebyly na bázi kortikoidů...je to hodně velké svinstvo ☹

somik: kéééž by bylo více v něj 😀 😀 😀

somik
23. čer 2009

Matilko, byli jsme na nožičkách a akorát se vyspinkal, tak jsem ho čapla a čekala na čůrání, pak hlásil u dr, ale musel chudák do plínky a to se mu nelíbilo, hrneček byl v čekárně... někdy mi zahlásí až po ☹ . Kolíkrát jsem ráda, když chytnem tak 3 čůrání, někdy máme den, že počůrá jen 4 plínky a někdy až 10.
Severine, květniky seženeš kdekoliv, stojí to pár korun, ale nedá se na tom sedět - ikdyž, Domča už do něj vlastně čůral taky 😀 . A to se dneska cpal na hrneček, ale posadit se na něj se mu fakt už nepovedelo. Škoda, že jsem neměla kameru, bylo to fakt kouzelný 😀 😀 😀

yancha
24. čer 2009

Xaverov: u nás bylo použití nočníku limitované tím, že začala Tabi sedět a vzpínala se a už do něj čůrat asistovaně nechtěla. Na nočníku se vyčůrala hned. Ale vzpomínám si, že na attachment parenting. estranky. cz(tak nějak) píšou různé návody, jak odnaučovat dítě čůrat v klubíčku. Je to tady: http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...
Jinak začínáme v poslední době taky kadit spíš do plenek 😠 . Tabi si našla speciální pozici: opře se o spodní část jídelní židličky a začne vesele tlačit. Když jí odnáším na nočník, protestuje 😝. V létě jí bude rok, tak to už není mimi 🙂
Koupili jsme hrací nočník a je to docela dobrej motivační prvek, já ani nevěděla, že je hrací, dokud se do něj poprvé nevyčůrala 😉.