Bio výrobky. Snažíme se jíst zdravěji

chechta
6. zář 2006

Ahojte holky, chtěla bych vědět jestli je tu někdo stejně ulítlej jak já. Poslední dobou se snažím kupovat bio výrobky, případně potraviny bez umělých konzervantů, barviv, glutamanu atd..
Snažím se jíst zdravěji - něříkám, že se mi to vždy daří, ale alespoň některé výrobky jako třeba bílou mouku jsem zcela vyměnila, za celozrnou a to stejně s cukrem ten mám jen přírodní s melasou nebo třtinový.
chtěla bych taky, aby mé děti neměli problém s obezitou a různými neduhy dnešní doby a chtěla bych jim už od mládí vštěpovat jak správně a hlavně zdravě jíst - jste na tom někdo jako já?? 🙂

noelka
19. dub 2007

sluníčko, taky jsem pořádně prohlédla ty bio výrobky z Plusu a ty, které jsem koupila, byly označeny tou zeleno-bílou zebřičkou i tím šestiúhelníkem. To by snad nemohli dát na jakýkoliv výrobek 😅 Jinak ty salámy jsem nezkoumala - my je nejíme. V té vegetariánské pizze nebyli v bio kvalitě snad jen mořská sůl 😉 a droždí.
A k tomu mlýnku - mohly byste sem,prosím, napsat více informací. Kde pak sháníte "náplň" do mlýnku? 🙂

slunicko27
19. dub 2007

Děkuji za informace, taky jsem si říkala, že by to snad nedali na jakýkoliv výrobek a že musí projít důkladnou "prohlídkou". 🙂

noelka
19. dub 2007

Jinak sluníčko, díky moc za recept na polévku - určitě vyzkouším. Cizrnu mám taky ráda - jen ještě nemám tolik vyzkoušených receptů...

kitka123
19. dub 2007

listicko, ty vlocky samozrejme nevypadaj jako ty z obchodu, ty jsou urcite nejak lisovane a tepelne upravene, ale jinak vlastnosti to ma stejne a chut lepsi.
Dneska rano jsem zrovna delala ovesnou kasi, namelu si vlocky, zaleju vodou, privedu k varu, pridam rozinky a obilne mleko a hotovo. Jeste do toho pomelu seminka nebo orechy. Kdo chce si dochuti marmeladou, maslem, skorici, ... Je to super rychle a vyzivne a kdo ma deti, tak s tema instatnima kasema se to neda srovnavat.

noelko, napln do mlynku kupuju v kteremkoliv obchode se zdravou vyzivou a neco maji i v retezcich. Da se na tom namlet jakekoliv zrni, i kukurice (susena), ryze, atd, nastavis si jestli chces vlocky nebo jak hrubou mouku chces. Vloni jsem si dojela na jednu ekofarmu nakoupit vetsi zasoby obili (za smesne ceny, spaldu asi za 9 kc/kg), takze jsem mela doma asi 30 kg obili.
Jo a ten mlynek je dreveny, i dizajnove pekny, zadny kram, ktery ti bude strasit v kuchyni.

noelka
20. dub 2007

Kitko, díky za info 😉 Já se před chvílí vrátila z nákupu. Koupila jsem i bio bylinky - ta bazalka tak úúúžasně voní - mňam 😝 😀 Jinak v tom Plusu měli dnes i tu bio mrkev - za chvilku ji budu chroupat 🙂

chechta
autor
20. dub 2007

kitka tak to je fakt dobrý - já bych se bála ale toho skladování - nebojíš se že ti to napadne nějaká plíseň nebo tak nějak. Nemám s tím žádné zkušenosti tak bych z toho měla strach.
Prosím prosím a nějaký info o tom mlýnku jako kde se to dá koupit a kolik to asi stojí a i o té domácí pekárně. Díky

noelka
20. dub 2007

chechto,
my máme tuhle pekárnu:
http://www.bilezbozi.cz/domaci-pekarny/eta-harm...
Líbilo se nám na ní, že má dva hnětací háky (u těch menších je pouze jeden) a dokáže udělat chléb až o hmotnosti 1,5kg (jinak si můžeš určit, jestli chceč menší nebo větší velikost. Má 10 programů (kromě programů na pečení chleba vaří i džemy, sekanou, můžeš si tam nechat kynout těsto - takhle jsem zkoušela vdolky - jen jsem nasypala suroviny a vyndala jsem nakynuté těsto - samo se to promíchalo, nakynulo). Jinak se tam dají dělat i sladké (např. perníky atd.)
Kdo musí dodržovat bezlepkovou dietu, měl by si vybrat SIESTU, protože ta naše pekárna nemá na tento typ chleba spec. program.
Jinak my pečeme zhruba 3x týdně - ještě nemáme takovou praxi (zhruba 2 měsíce), ale moc nám to chutná.
Základní program na celozrnný chléb trvá 3,30h. - nejprve se téměř půl hod. nahřívá, pak se to promíchává, kyne a teprve poslední hodinu se to peče. Vždy se nejprve vkládají tekutiny, až pak mouka, droždí atd. Když přidáváš semínka, malá (např. sezamová, lněná) můžeš dát hned na začátku. Velká (slunečnicová, dýňová) se musí přidat až po zaznění signálu - pokud bys je dala hned na zač., poničila by ti povrch pekárny.
Víc už mě nenapadá - kdyžtak písni, kdybys potřebovala ještě něco vědět 🙂

listicka77
20. dub 2007

Noelko, bazalka úúúžasně voní, i když není bio! 😀 Ale po pravdě - jsem ráda, že zavedli i bio bylinky, protože si občas někde koupím pažitku (ze semínek mi totiž vždycky vyroste jen taková neduživá tenká mrcha) a přemýšlím, čím to asi hnojili... Ale třeba bazalku si pěstuju na balkóně, no problem. A tymián mi jde taky dobře a vydrží nechcípnout přes zimu! Vůni tymiánu miluju! 🙂
A díky za popis fungování pekárny, taky jsem se chtěla zeptat. Máma to viděla u známých v Anglii před několika lety a hrozně jí to nadchlo a čas od času nad tím zapřemýšlí, ale zatím na koupi nedošlo. Možná bychom si ji mohli pořídit dohromady (bydlí ve vedlejším vchodě) a půjčovat si ji. Jenže když ten můj mužskej se furt láduje jen rohlíkama... 😖

chechta
autor
21. dub 2007

noelka díky moc za tip a za vyčerpávající info - dost mě překvapilo jak to vypadá a i ta cena čekala jsem že to bude větší a podstatně dražší. Už vím co budu chtít k narozeninám nebo k vánocům od manžela 😀 😀

lističko třeba až mu upečeš domácí chleba tak zmnění názor 😀

noelka
21. dub 2007

listicko, my si bylinky už několik let pěstujeme taky na balkóně 😉 Jen letos nechci, protože je stejně v těhotenství moc nemůžu a až budu kojit, tak to bude úplně tabu 😝 (bylo by to pro mě moc velké pokušení) Tak jsem měla radost, že je tam měli bio, protože normální bylinky v supermarketech jsou vyhnané hnojivy a tím se právě teď krmit nemusím 😉
My na pekárnu nedáme dopustit - jen si musíte zvyknout, že chleby ani jiné dobrůtky nejsou kulaté 🙂 Na netu jsou i vyfocené postupy na domácí celozrnné housky - těsto se nechá udělat pekárnou a až nakyne, tak se vyndá, uplete a dá se péct do trouby.
Kdybyste se náhodou rozhodli koupit pekárnu po netu (je to většinou o dost levnější než v kamen. obchodě, zkuste si ten váš typ pekárny zadat do tohoto vyhledávače http://www.hledejceny.cz/- on vám pak porovná ceny různých internetových obchodů (zkusím to např. s tou naší pekárnou):
http://www.hledejceny.cz/hledej/?search=Eta+Har...
Jinak my jsme si o naší pekárnu taky napsali Ježíškovi 😀

kitka123
21. dub 2007

chechta, neumim ti ted presne rict, kde se ten mlynek prodava, ale jedu pristi tyden do Cech, tak zjistim. Jenom si pamatuju, ze se vyrabi v Trebici a spousta znamych si pro nej jeli tam, ze to bylo o dost levnejsi. Tak to te potesi ne?

Taky znam dost lidi, co maj pekarnu, ale vetsinou do ni davaj uz kupovane smesi do ni urcene a to slozeni teda nic moc. Ja si pecu chleba sama, asi trikrat tydne, muj pritel uz nechce jist jine pecivo, trva mi to 5 min priprava testa a 35 min peceni.

noelka
21. dub 2007

Kitko, tak to je super - a podělíš se o recept?
Mě ty směsi taky většinou nechutnají (dobré byly jen některé celozrnné z Německa). Lepší (a i levnější) je, když si to člověk namíchá doma. 😉

chechta
autor
21. dub 2007

Kitka tak to je teda dobrý - akorát si nedokážu představit kde se to tu vyrábí - juknu na netu. Ale kdyby jsi něco zjistila tak budu vděčná za každé info

listicka77
21. dub 2007

Kitko, můžeš napsat, co to je za výrobce, typ a tak? Na netu jsem viděla jen nějaké německé, stály tak od šesti tisíc výše (a ty co uměly i vločky, tak od 13 tis.). To je docela pálka... A kolik (přibližně) ten tvůj stál?

listicka77
21. dub 2007

Noelko, já se asi ptám úplně blbě, ale jaké bylinky se nemůžou v těhotenství a pak při kojení? (Omluvte neznalost těch, co jsou ve vývoji pozadu...)

noelka
21. dub 2007

Na kurzu nám lektorka říkala, že prvním 6 týdnů po porodu (v případě, že budeme kojit) musíme na veškeré bylinky zapomenout - může se jen solit - dokonce se nesmí používat ani cibule a česnek) - pak už to tak striktní není - záleží na mímu. Každé to snáší jinak.
A v těhotenství by se třeba neměla jíst ve velkém množství petrželka - může uspíšit porod...
Na ty mlýnky jsem taky koukala, ale našla jsem jen v podobných cenových relacích.

chechta
autor
21. dub 2007

Holky tak jsem něco našla tady u nás v Třebíči, ale cenově to taky nic moc - kolem 7000kč - hodím Vám sem odkaz na jedny stránky a do IP pak na stránky toho Kovodružstva Třebíč. Bohužel tam není nijaký zvlášť popis nebo jsem ho alespoň nenašla co všechno umí. http://www.vegetarian.cz/zajimavosti/mlyn2.html

kitka123
21. dub 2007

Joooo chechto, to je presne ono ten vyrobce, ja jsem ho kupovala skoro za 8000 a tam u nich to bylo levnejsi. Je to velka investice, dlouho jsem se rozhodovala, ale ted jsem rada, ze ho mam, jak uz jsem psala, vyhnuli jsme se s Adelkou vsem instantnim kasim a ta cerstve namleta mouka je uplne jina nez jakakoliv kupovana, ma v sobe zachovane vsechny ziviny. Ono se nezda kolik mouky clovek spotrebuje, ja treba sladke moc nepecu, ale tu potrebujes zahustit omacku, tu pridas do zeleninovych karbanatku ...

Noelko, taky nevim o tom, ze by se pri kojeni nesmely nejake bylinky, akorat co znam s aromaterapie, tak salvej a mata snizuje laktaci. V tehotenstvi vim ze se nektere nesmi, treba jalovec muze zpusobit potrat (ale to se az tak bezne nepouziva).

Holky ten recept na chleba sem dam, ale nevim presne ty pomery, delam to od oka, tak az budu priste pect

listicka77
22. dub 2007

Takže jestli tomu dobře rozumím, tak vločky jsou v tomhle případě ten nejhrubší způsob mletí? Protože ty drahé německé "dva v jednom" mají speciální vločkovač a ten asi dělá vločky jako jsou ty z krámu (prostě tu obilku "rozplácne") - viz třeba tady: http://www.mipam.cz/mlyny.php (ten s vločkovačem je na stránce hodně dole).
Asi se mi ta investice teď nevyplatí, máme zatím kam jinam strkat peníze (opravujeme neobyvatelný domeček). Doufám, že až mě kašičky atd. začnou víc zajímat, tak tu bude ještě někdo, kdo mi poradí... Teda ne že by mě to teď nezajímalo, ale asi bych to všechno zapomněla, než to bude aktuální.

listicka77
23. dub 2007

Tak jsem dnes zase se skřípěním zubů navštívila Plus... Že ale dělá masívní reklamu kolem bio, co? No jedině dobře. Zelenina teda stála za houby, měli jen mrkev a brambory (mrkev jsem chroustala celý týden, tak jsem ji ani nekoupila) a banány byly úplně zelené (takže to si radši koupím jinde obyčejné než bio zelené...). Podlehla jsem mánii a koupila i tu pizzu, ale ta bude čekat na mrazáku, až někdy nebudu mít čas uvařit. Jen si nejsem jistá, jestli je tak zásadní jíst pizzu v bio kvalitě, stejně není zrovna moc zdravá (bílá mouka a tak, že jo). Pak jsem přibalila ještě jablečnou šťávu (teda u nás se tomu říká mošt...), ale nějak mě to nenadchlo, už jsem pila lepší.

chechta
autor
25. dub 2007

Já bio výrobky kupuju hodně v DM a teď i ve Sparu - jediné co se dá koupit ve Sparu za zeleninu či ovoce jsou momentálně citróny, protože jinak je to brutální drahota. Plus tu teda nemáme a ani nevím jaká je na to masivní reklama ( hold lidi bez televize 😅 ). Jo a ješt je taky kupuju ve zdravé výživě tu u nás.
Lističko v biokvalitě jsem ještě jablečnou šťávu nezkoušela, ale chstám s ena ni až můj žaludek bude schopen tuto tekutinu příjmout 😀 Co je ale zatím nejlepší jablečný džus co jsem ochutnala je od Happy day to mi opravu připomíná mošt, který si člověk udělá doma z jablíček

listicka77
25. dub 2007

Dík za připomenutí té DM, nějak jsem pozapomněla, že se tu o tom psalo. Tam jsem ještě nezaskočila. Jaksi mi pořád nedochází, že bych měla chodit pro jídlo do drogerie. 😀
Plus fakt masíruje (letáky do schránek, billboardy, tv reklama). Cenově nejpřijatelnější z ovoce a zeleniny jsou taky ty citrony, tam je rozdíl celkem malý (jenže já bych si koupila 1, max. 2 a oni je mají balené po půl kila), ale jde i ta mrkev. A brambory asi zkusím co nevidět, včera jsem dodělala obyčejné, co jsme měli doma.
U nás na severu jsou obrovské biosady v Chrámcích (okres Most), od nich je výýýýbornýýýýýý mošt, zvláště kombinace jablko a hruška, ale bohužel loni se jim vůbec neurodilo a moštu bylo hrozně málo 😢 . Mají ho ale dost drahý - 200 za 5 litrů, když to koupím u nich, přes net dokonce 250. Mošty mají běžně ve zdravých výživách, ale já to moc nekupuju. Ale ten z Plusu, nevím, je nějaký moc kyselý, prostě to není ono (jako když nám dají kamarádi domácí).

chechta
autor
26. dub 2007

Lističko je pravda, že je to takové zvláštní, ale já stejně furt do DM chodím je to má oblíbená drogérie a nikde jinde kosmetiku nenakupuju trakže tam vždycky nakoupím i něco bio. Nemají tam samozřejmě věci jako ovoce atd... to je pochopitelné a některé věci jsou tam taky dost drahý ( třeba mouky atd...)Třeba ty mouky kupuju naše produkty, ale teda co je absolutní jednička a nepřekonatelný tak je ten jejich kečup a bio šťáva z kysanýho zelí a taky maj výborný čokolády ( bio 74% - jinou jsem ještě teda nezkoušela - jsem na ty hořký) - čokolády 85% jsou taky výborný od Fire trade ( doufám, že jsem to dobře napsala) - ale cena je smaozřejmě vyší, ale zase se třeba neliší od čokolády Excellent 85%)ta cena), která je běžně k dostání v obchodech a není bio. Tak to pro čokoládový maniaky jako jsem já 😀 😀

listicka77
26. dub 2007

Kečup zkusím, i když ho moc nepoužívám. Jinak kupuju Heinz - jedinej kečup bez zahušťovadel (ale není bio samozřejmě). Na čokošky moc nejsem a už vůbec ne na hořké. Když už, tak mléčnou a nejlépe s oříšky, ňam ňam 😝
Správně je Fair trade - férovej obchod. Vím, že to existuje, koukala jsem na různé věci na netu, ale ještě jsem si nikdy nic nepořídila.
Jinak jsem zdlábla bio pizzu se špenátem a bílým sýrem (z Plusu) a zklamalo mě, jak je hrozně moc slaná. Ale já jsem na sůl hodně citlivá (ne že bych byla maniak, co nesolí vůbec, ale u nás doma se vždycky solilo tak trošku podprůměrně, takže v hospodách většinou dost trpím, ale třeba v pizzerkách se mi to nějak ani moc nestává). A vzhledem k mé rozežranosti mi ani nezaplnila bříško ☹

aknela75
28. dub 2007

Ahoj holky, jsem tady nová. Zajímám se o zdravou výživu, i se snažím zdravě vařit pro mne a pro děti. Manžel to moc nepapá, protože je to údajně bez chuti. Malý má často rýmu a je citlivý na lepek, tak na to musím dávat bacha. To samé já. Takhle jsme se dostali ke zdravé výživě. I když už jsem s ní začala koketovat dříve, abycho stále nejedli jen maso a uzeniny (malý papal jen šunku). Také jsem hodně jedla mléčné výrobky s celozrným pečivem, což mi nedělalo dobře. Bio jídlo taky nějaké kupuju, ale jak co. Je to dražší, takže to nejde vše, ale zeleninu si pěstujeme doma na zahrádce. V zimě samo ne, tak to kupuju nebo máme něco uskladněné. A taky na zimu děláme kysané zelí. Jak jsem přešla na zdravé jídlo, tak koukám, že mám víc receptů, tolik se neopakuju, jako když jsem vařila normálně. Ale je to asi spíš časem, že už jsem si na leccos nového zvykla a teď přibírám další recepty. Dost mne to baví, jen mi přijde, že si okolí občas myslí něco o mé normálnosti. Jaké máte zkušenosti s lidmi vy? 🙂

chechta
autor
28. dub 2007

aknela - zkušenosti s reakcí okolí???????? Z toh o si nic nedělej - prostě oni si myslí, že zdravá výživa je jen zrní a nic víc - nepříjde mi, že bych se o něco ochuzovala naopak kolikrát je to jídlo lepší požitek, když člověk použije kvalitní potraviny a ještě k tomu jsou zdravé. To že kupuju jen celozrnou mouku a hnědý cukr ze začátku moc lidí nechápalo ( oni to asi nechápou do teď, ale už to nekomentují) - no ale už je to to u mě standard tak si asi zvykli i když většinou si všichni příbuzní neopomenout rejnout, že jim dávám ke kafi "špinavej cukr" ( ale naštěstí to berou jako srandu). Za co si utrácíš svý peníze a co doma vaříš může být všem lidem ukradený - takže prostě případné připomínky ignoruj.

aknela75
28. dub 2007

Tak jsem to kousek zpátky pročítala a koukám, že doma pečete chleba. Už o tom taky chvilku uvažuju, jen nějak chybí finance na koupi, ale co. Jednou třeba bude. Co bych chtěla vědět, jestli některá z Vás nemá nějaký dobrý recept na bezlepkový chleba ne ze směsi (ta nám nechutnala). Nebo jesti máte tip na nějakou dobrou směs, tak mi ho prosím napište. V budoucnu bych tu pekárnu chtěla. Díky

noelka
29. dub 2007

Ahoj Aknelo,
dám ti sem odkazy na recepty pro domácí pekárny i další dobrůtky. Je tam plno nápadů, jen je nemáme vyzkoušené (nejsme celiaci). U některých receptů si můžeš přečíst i hodnocení...
http://www.recepty.atlas.cz/recept.asp?id_recep...
http://www.recepty.atlas.cz/recept.asp?id_recep...
http://domacipekarny.dama.cz/recepty.php?kat=46
http://www.mimibazar.cz/recepty.php?id=22
http://www.dama.cz/vareni/index.php?a=prehled&t=19

Snad ti to aspoň trošku pomůže 😉

zeto
1. kvě 2007

lištička: Sůl není pro tělo opravdu vůbec dobrá, vzhedem k tomu že je anorganická a tělo umí vázat jen organicke minerály a vitamíny. Pokud má někdo oteklé nohy, ruce, cokoliv, určitě má v sobě moc soli, která na sebe váže hodně vody, tím vznikají otoky. Krom toho sůl způsobuje vyšší tlak, usazuje se spolu s jinými anorganickými minerály(například z minerálních vod) na cévních stěnách, tím vznikají další onemocnění jako bolesti kloubů, artróza, nemoci srdce, duševní otupělost(ukládá se i v mozku) - stejné jako když se vám na pračce vytvoří vodní kámen.

K biopotravinám - určitě jim fandim, super je fair-trade, já kupuji občas biobanány v Bille, mají vítečnou chuť. Vzhledem k tomu že jsem studen nemám dost financí kupovat takovéto věci každý den. Ale velký potenciál tu je, trh se rozrůstá a snad se i tyto výrobky zlevní.

Zdraví zdar🙂)))

kitka123
3. kvě 2007

Ahoj holky, tak jeden velmi rychly recept na chleba (bez pekarny):
Testo na mensi bochnicek: 600 g bile hladke mouky, tretina sacku psenicnych klicku, ctvrtina sacku psenicnych otrub, 2 mensi nadrobno nakrajene cibule (neni nutne), 2 kostky drozdi, sul, tepla voda. Testo zpracujete, prilis nehnetete, jenom promichat a uplacat a ihned (nechceme prece kynout) dat pect do rozpalene trouby (200 C) na 35 min na vymasteny plech. Po upeceni hned potrit teplou vodou kvuli kurcicce. Tento chleba je velmi rychly, chutny a vyzivny, tim ze jsou tam ty otruby, tak tolik nezalepi streva jak ostatni pecivo a s pridanymi klicky jsou tam i nejake ty becka, ziviny atd.
Idealni je kdyz jeste sezenete vazene drozdi, obcas ho maji v nektere pekarne ci zdrave vyzive mezi chlazenymi vyrobky.
tak to jen tak pro inspiraci