Chození po špičce u jedné nohy. Je to normální?

leandre
6. lis 2008

Ahoj,
vyhledávání nějak nefunguje a ráda bych se dozvěděla, jestli je normální chození po špičkách. Tedy malý má skoro 14 měsíců, ještě sám nechodí. Chodí kolem nábytku nebo za chodítkem a všimla jsem si, že v poslední době po pravé chodí dost po celé noze, ale levá noha je pořád na špičce. I když stojí třeba na parapetu u okna, tak pravá je často na celé noze a levá je hodně jen na špičce. Je to normální nebo s ním mám raději jít k doktorce, ať se na to podívá? Moc díky.

popelka.miri
13. kvě 2009

Mjanca, můj kluk taky chodil jen po špičkách a dr. neuroložka mi řekla, že to není v pořádku a musela jsem i s tímhle chodit rehabilitaci.

reruna
15. kvě 2009

ahoj moje dr. je ze staré školy, na každé kontrole malého postavovala, držela ho pod pažema, ale neřííkala nic o cvičení, prostě jen zjištovala, jak je pevný a opravdu - jestli se unese. Já s ním nikdy doma takhle necvičila a přesto se v 7 měsících postavil u ohrádky úplně sám, dítě by si na všechno mělo přiíjít samo a pokud se dr. něco nezdá, měl by vás poslat ke specialitovi a teprve ten by vám mohl doporučit nějaké cviky, ale jestli zrovna posazování nebo postavování - to se mi moc nezdá.-

reruna
15. kvě 2009

pardon v 8 měsících se postavil, v 7 si poprvé sám sedl z kolínek.

krista
17. čer 2009

aajina • 1d • Dnes ve 14:13
Naše Adélka 15měs. už cca 2 týdny chodí po špičkách, jak naboso tak s botičkama a dokáže tak i v pohodě běhat.Mám to nějak řešit nebo to přejde a bude zase chodit normálně?!!Jo a chodí už cca od roka takže to nejsou první krůčky.Díky za rady

kacka.va • 1d • Dnes ve 14:44
malá nám taky ze začátku chodila po špičkách a pak to přešlo. všichni si z ní dělali legraci, že je jak baletka. ale nám takhle chodila necelý měsíc.

jaannaa
8. črc 2009

Zdravim, nase Lucka den po 8mesici si poprvé stoupla, tekdo ji bude brzy 11 mesiců a zacina si taky nekdy stoupat na špičky. Chodí stále jen kolem ohradky, ci koelm postylky, ke vsemu si stoupá, chodítko nenemáme. Kdyz se ji snazim postavit, tak jde hned do kolínek...proste nechce abychom ij staveli. Takze to vypada ze si ji snad ani chodit nehce. Uvidime zda se jednou rozhodne "vyjit" si do terenu sama....

denisia
11. črc 2009

caute,
nas Seb tiez chodi po spickach, beha normalne po celych chodidlach. Stavat sa zacal v 8 mesiacoch, to bol najprv na spickach, potom na chodidlach a striedal to, bolo bezne, ze mal jednu nohu na chodidle a jednu na spicke ...
Chodit zacal v 11 mesiacoch, chodil normalne po celych chodidlach a ked mal 14 mesiacov, tak z nicoho nic zacal chodit po spickach ... teraz ma 19 a furt to strieda, raz na spickach raz normalne. Dr. povedala, ze je to normalne ...

bari
9. srp 2009

Ahojte, mám takový dotaz. Naše Terka má 9 měs. a pořád si tře chodidla o sebe. Někdy dost silně, dokonce už na těch vnitřních stranách chodidel má takovou tmavší kůžičku. K doktorce jdeme až za 3 týdny. Docela mám strach, co mi řekne. ☹ Dělá to od malička. Nevíte, co by to mohlo být?

gilotek
10. srp 2009

bari mě to dělal Martin taky, pořád. Měl z toho poškrábaný nožičky, odeznělo to samo 😉

bari
10. srp 2009

gilotek, a co Ti na to řekla doktorka? Že je to normální? A kdy to malý asi přestal dělat?

leandre
autor
11. srp 2009

Ahoj, vracím se ještě k tomu našemu chození po špičkách u malého. V září mu budou už dva roky a po špičkách pořád občas chodí. Byli jsme nakonec s ním na ortopedii. A zjistili, že levou nohu má trochu v koleni vtočenou dovnitř Takže každý den cvičíme, ale jinak žádné zkrácené svaly nemá a sama doktorka říkala, že je to už mnohem lepší. Pokud tedy máte nějaké pochyby, doporučuji se raději nechat poslat k odborníkovi. Cvičení nás nezabije a já vím, že jsem nic nezanedbala.

artuse
12. srp 2009

ahoj holky,
dcerka taky chodí občas po špičkách, hlavně když je bosá nebo jen v ponožkách, v botkách to nědělá, ale doma chce být bez bot, hned si je sundává...moje ségra mě právě postrašila tím zkracováním svalům, prý její známá musela s dítkem dost cvičit právě kvůli tomu, že dítko chodilo hodně po špičkách...na kontrole ve 2 letech se o tom poradím s dr., snad to nebude nic neobvyklého...

jada11
27. lis 2010

Můj chlapeček je taky pořád na špičkách, zatím teda jen obchází nábytek (asi měsíc) a stoupá si (asi měsíc a půl), ale je skoro pořád jen na špičkách, už se mě na to všichni čím dál víc ptají, tak už jsem z toho taky nervózní. Jestli některá z vás cvičila, co jste cvičili? My máme cvik jakoby v kočičím sedu nebo jak to popsat, tlačím ho směrem k podložce, cvičíme teda jen týden, ale nevím jak by to mohlo pomoct. Díky za odpovědi

marketa137
27. lis 2010

Tak my chodíme na rehabilitaci a říkala že nás bude sledovat do doby než se rozleze a pak si sám stoupne a právě že nesmí na špičky. První syn teda taky chodil po špičkách a pak ze dne na den sám přestal ale ten se nikdy neplazil a ani nelezl a i rehabilitační říkala pokud bude hezky lézt tak by měl začít chodit normálně tak sjme zvědavá. Každopádně bych se raději poradila s doktorem protože je zvláštní že chodí po špičkách jen na jedné noze

pavlicka
28. lis 2010

Většinou pomůže dávat dítěti "těžší" botičky, třeba pevné kožené samozřejmě kotníkové. Nám občas baletí starší 3,5 letý syn, on spíš chodí přes špičky, ale tomu se musíme jen smát, protože naprosto stejně chodí dodneška jeho táta, který jinak s nohama ani achilovkama nic nemá...🙂)

jada11
29. lis 2010

@marketa137 To je super že první syn přestal po špičkách ze dne na den. A jak dlouho zhruba po špičkách chodil jestli se můžu zeptat? Kéž by to u nás taky přešlo

jada11
29. lis 2010

@pavlicka No nám právě na rehabilitaci řekla že boty dávat nemáme, tak jsem z toho zmatená. Známí mi taky radí dávat botky..

marketa137
29. lis 2010

@jada11 tak Viki si začal stoupat kolem 10m a začal obcházet nábytek. nikdy se neplazil ani nelezl 😒 . V 9m si sednul a v 1 si stoupnul a sám se rozchodil ve 13m a ymslim že už na 12m chodil normálně. Co vim tak se říká že když dítě je víc na nožičkách než na kolínkách tak se botičky už mají dávat.

zuzau2
29. lis 2010

Ahoj, taky řeším zda dávat botky nebo ne už proto, že názory odborníků se dost liší....náš pediatr je proti botičkám pakliže dítě ještě samo nechodí a neurolog nám zase doporučil zpevnovat kotníček. Našim holkám je rok a tak od desátého měsíce si stoupají a chodí kolem nábytku. Když začaly kolem nábytku chodit, koupila jsem jim bačkůrky, ale protože nám je doktor nedoporučil, nedávala jsem je.Kotník je podle slov pediatra pohyblivý kloub, který se musí hýbat. Pakliže ho zpevníme, hýbat se nemůže. Dítě má pracovat s celou nožičkou...s prstíčky. Pakliže ji zpevníme, zabraňujeme v přirozeném pohybu. Kde je pravda nevím, ale já se rozhodla doteď botičky nedávat. Slyšela jsem taky, že kotníček se má zpevňovat pouze tehdy, když je nějaký zdravotní problém.

neu.sona
29. lis 2010

Ahojky, nečetla jsem všechny příspěvky... Každopádně, naš Maty taky zkoušel chodit po špičkách a mně to tedy dost vadilo. Můj brácha se toho nezbavil do teď a dělá mu to problémy. Takže jsem to řešila s naší Mudr a ta poradila na doma pevnější sandálky (dělál to hlavně doma). Je fakt, že od tý doby to udělá jen jednou za pár dnů. Jak říkala, když si dítě zafixuje chodit po špičkách, tak to bude zlozvyk a těžko se bude odnaučovat...

bocinka
29. lis 2010

Ahojda... Sofi se staví a chodí okolo nábytku, nebo za ruku.... a taky po špičkách.... někdy se stane, že jednu nohu má na celé ploše a druhou na špičce.... řešit to budu asi až na roční prohlídce s doktorem, uvidíme co řekne... 😕

bocinka
30. led 2011

koukám, že nikomu dítka už po špičkách nechodí.... 😉 u nás se nechodí vůbec, na prohlídce v roce mi doktor řekl, že počkáme, až začne sama chodit a co se bude dít.... jenže pořád sama nechodí, jen za obě ruce a špatně, takže jdeme zítra na ortopedii a uvidíme co nám poví.... 😕

ladybugie
30. led 2011

moje Any začala v osmi měsících obcházet nábytek po špičkách, neřešila jsem to. Teď má 10 a půl měsíce a chodí normálně po nožičkách. Chodí mi okolo nábytku a po domě se prohání se svým kočárkem od FP, sama do prostoru nejde, jen s kočárkem. A po špičkách už nechodí vůbec.

ladybugie
30. led 2011

@zuzau2 naprosto s tebou souhlasím co se týká botiček. Naše mudra je pro botičky, stejně tak obě babičky, ale já jsem proti. Dokud dítě samo perfektně nechodí v prostoru, nemá je mít. Prý když leze po 4 a má boty, tak se špatně vytvoří klenba nohy a v dospělosti pak trpí na plochou nohu. Navíc ať si ti propagátoři bot zkusí v botách lozit po 4 a občas po 2. Nic moc ☹ Anetce jsem botičky koupila, když chce, tak jí je obuju, ale jakmile jí to s kočárkem přestane bavit a jde zpátky na zem, tak botičky zouváme. Nikdy v nich nebyl déle, než 15 minut 🙂 Pokud k tomu fakt není vážný důvod, také bych botičky nedávala

iluss
31. led 2011

@bocinka vždyť máte ještě čas 😉
Moje Luci se poprvé postavila a začla chodit kolem nábytku v 11 měsících, za ruce do prostoru se vydala ve 14 měsících a samostatně začla chodit až v 16 měsících. Jinak zpočátku chodila taky pouze po špičkách. Teď už chodí normálně na celých nožičkách, ale občas jí to popadne a zase "baletí"

bocinka
31. led 2011

@iluss no jo, jenže malá už takhle chodí 4 měsíce kolem nábytku, první dva jsem to neřešila, teď mám strach, že si z toho udělala zlozvyk.... 😕

zuzau2
1. únor 2011

@bocinka u nás si stoupala jen jedna na špičky, u něčeho stála a pořád jakoby pérovala, občas si stoupla na špičky i při chůzi kolem nábytku. Koupila jsem capáčky Pegres a jsem s nima moc spokojená. Obě už samy chodí... jedna začala chodit o měsíc dřív než druhá, ale capáčky dostaly na nožičku obě zároveň. Máme všude dlažbu a protiskluzy nám moc nepomáhají 🙂.