Chůva na plný úvazek. Jaký máte názor?

vakoema
16. srp 2011

Ahoj, mam 2,5 leteho syna a v listopadu cekam dalsi detatko. CHodim dalkove do skoly (5 dnu v mesici). K tomu vsemu dum se zahradou a manzel vecne v praci. Resim dilema. Vzit si chuvu z Filipin na plny uvazek? Pomoc s detmi, vareni, uklid atd. Jaky na to mate nazor? Mam trochu problem se s tim vyrovnat. Pripadam si pak jako neschopna matka... Ale vse najednou je na me samotnou doopravdy moc. Manzel je k dispozici pouze o vikendu a to si vetsinou preje odpocivat na zahrade...
Prosim o vase nazory.

janneke
17. srp 2011

Proč ne? Jediné, o čem bych možná přemýšlela v tvé situaci, je jazyk. Nevím, jak dobře anglicky ta paní/ slečna z Filipín mluví. Aby tvoje děti od ní nepochytily chyby a špatný přízvuk.
Já bych sama do toho šla, kdybychom měli možnost ubytování pro au-pair. Určitě bych tedy vzala Češku (to proto, že nežijeme v ČR)
Zaráží mě názory českých matek, které chtějí dělat všechno samy. Dítě si ohlídají samy, nechtějí přicházet o chvíle a zážitky s dítětem a podobně. To pro mne není dobrý argument. Dítě jednoho dne stejně půjde do školky, do školy, na prázdniny k babičce a podobně ..
@amallie psala (cituji) "nechtela bych, aby me deti vychoval nekdo jiny a zazival s nimi ty chvilky, co chci zazivat ja" - To mi zní hrozně uzurpátorsky. Moje dítě, nesahat! Láska je i o povolení "otěží". S chůvou/ učitelkou/ vychovatelkou/ tetou/ babičkou (zkrátka s jinou osobou než s matkou) zažije jiné věci a taky jinak.
Viděla bych to jako obohacení, ne jako omezení.

vakoema
autor
17. srp 2011

Holky, moc vam dekuju, zvedly jste mi naladu!
Slecna z Filipin mluvi anglicky vyborne - 10 let zila v USA. A i pro me ten jazyk bude fajn, jsem takovy ten clovek, co rozumi, ale nemluvi, protoze se stydi a tohle je sance (nutnost) se rozmluvit. Za hodinu anglictiny v Praze se plati az 500 Kc a ja to budu mit v cene hlidani 🙂
No a kdyz to nepujde, tak se se slecnou proste rozloucime...
Mozna je fakt problem v tom, ze v Cechach jsme neotevreni, neduverivi atd...
No uvidim...

baraz
17. srp 2011

@vakoema držím palce at to vyjde 🙂 a jak jsi přišla na paní z filipín? 🙂 já mám jen strach, abych pak chůvu na ty 3 celé dny v týdnu našla ...

vakoema
autor
17. srp 2011

no, nejdriv jsem zkousela ruzne agentury,ale to bylo silene drahy. takze manzel pres nejake zname. shodou okolnosti se tahle slacna vratila pred 10 dny z USA a ted hledala praci

amallie
17. srp 2011

@janneke by me tak celkem zajimalo, kolik personalu jsi najala ty? Kdyz te zarazi nazory ceskych matek a ja mam byt uzurpator???
Ja osobne jsem psala, ze mam dvakrat tydne pani pravidelne a malou mi hlidaji rodice, takze "me dite nesahat", si nech pro nekoho jinyho, diky.

janneke
17. srp 2011

@amallie Psala jsi, že máš 2x týdně paní na úklid.. ne na hlídání.
Nechtěla jsem se tě dotknout, ani nikoho jiného, pouze jsem vyjádřila svůj názor. Nemusíš se hned čertit.
(mimochodem, moje dítě chodí 2x v týdnu do jeslí)

amallie
17. srp 2011

@janneke moje mala taky chodi, ale kolik lidi mas doma? Ono mit nekoho doma neni stejny, kdyz ses doma i ty, tak dite casto chce byt s maminkou, ze a tak dale..... Psala jsem, ze bych radsi volila skolicku a detsky centrum..... Tak volim ja a to je podobny jak ty tvy jesle
Taky jsem psala, ze ted lezim a o malou se mi staraji cely den a neni to jednoduchy

Otazka zakladatelky dizkuze byla, zda chuvu z filipin, co s nimi bude zit

baraz
17. srp 2011

@vakoema
@janneke
@amallie můžu se vás pro zajímavost zeptat, kolik vás stojí jesle/chůva? klidně do IP jestli nechcete sem ..děkuji vám

amallie
17. srp 2011

@baraz 100-130kc/hod platim ja
Jesle klasicky nevyuzivam, davam ji do takove miniskolicky, kde se plati 130/hod, nebo muzes platit predem cely mesic a to pak vyjde levneji, ale zas ti to propadne
Soukrome jesle vylozene na cely den stoji jeste vic

baraz
17. srp 2011

@amallie díky - tak to by bylo super - já do chůvy hodlám dát celou mateřskou 11400 kč takže takto bych ještě ušetřila 🙂
ono je hlídání taky možná věc věku - jsem mladá (22) a proto možná i víc nebevolentní .. a také je to o srovnání si to v hlavě .. bohužel nyní mám v rodině zkušenost kdy se to z mateřské fakt nedá (už došlo na exekuci). proto jsem si srovna v hlavě to, že pokud chci baráček, mimčo a trošku život na úrovni (tj. kroužky a dovolená 1 za dva až tři roky u moře) budem muset pracovat oba dva ..

amallie
17. srp 2011

@baraz pockej az porodis a pak uvidis, ono to neni jen o penezich

baraz
17. srp 2011

@amallie v tom se nic nezmění .. tady jiná možnost není - to by přítel musel najít mnohem lépe placeno práci a to je velmi nepravděpodobné :(

kuchy
17. srp 2011

@baraz : ted mě asi vypískáte...... no já tyto důvody teda moc nechápu, na co si pořizovat miminko,když vím,že se kvůli udržení koníčků,dovolených a pohodlíčka o něj nechci plně starat. Rodičovský příspěvek dostává maminka,která by se měla celodenně věnovat péči o své dítě,ne na platbu cizí žeské,co to udělá za mě a já budu mít navíc práci abych měla i koníčky a pohodu. To si RP ani nezasloužíš a peníze , si sama můžeš vydělat. Když ještě nemáš dítě a už víš,že to bez omezení svého pohodlí určitě nezvládáš, asi není ještě vhodná doba na dítě. Pro dítě je chtě nechtě třeba jistou část pohodičky a koníčků obětovat a rozhodně být lépe zajištěná.
Navíc v zahraničí mají maminky chůvy,protože mají jen půlroční MD a musejí prostě jít do práce,ne aby měli větší volnost a peníze navíc.V ČR má maminka tu možnost být s dětmi doma déle ,ikdyž s omezeným příjmem, ale já tu možnost beru jako velké pozitivum hlavně pro své děti. 🙂

baraz
17. srp 2011

@kuchy určitě tě nevypískám 🙂 možná to ode mě vyznělo blbě - ty kroužky neměli být pro mě ale pro dětátko - já sama jsem měla spoustu zájmů a ráda bych to dopřála svým dětem taky (plavání, angličtina,tanečky) dovča - sama vím jak mi bylo trapné stále opakovat, že jsem ani v 18 nebyla u moře .. proto nechci, aby to zažily i mé děti. a navíc mám opravdu dobrou práci .. máme hypo 10 tis, benzin stojí 4 tis, jídlo pro nás min 4 tis, pojištění 3 tis ..musím přispívat matce na domácnost (sama by jí neutáhla...) a přítel vydělává kolem 14 tis .. takže z toho je pochopitelné, proč jsem musela zvolit takovouto možnost .. od ledna se chceme začít snažit, takže se mi to blíží a mé rozhodnutí nic změnit nemůže (přeci jen někde byldet a jíst něco musíme..)a 2 dny v týdnu v cizí péči bude jen ku prospěchu 🙂 mámy i dítěte 🙂

vakoema
autor
17. srp 2011

tak ja zatim platim pani na obcasne hlidani (bez agentury) 100 Kc na jedno dite. Ke dvema uz by to bylo za 150
Agentura sezene pani tak za 150 na hod, ale chce provizi 20 tisic!! Jedna agentura nechce provizi, ale panina hlidani ke 2 detem 250/hodina + 20% priplatek o vikendech nebo v noci.
Slecna z Filipin od agentury 22 tisic/mesic + 50 tisic provize agenture
bez agentury 23 tisic/mesic

kuchy
17. srp 2011

@vakoema :tak za ty prachy budu raději doma s dětmi a pořádně si to užijem 😀 😀 😀

baraz
17. srp 2011

@vakoema uf - tak to je mazec :( 22 tis. za to že bude hlídat jen dopoledne nebo pár dnů kdy budeš ve škole? tak do toho bych fakt asi nešla ...

ludva
17. srp 2011

Asi budu vypískaná hnusná sobecká Češka 😀 😀 😀
Nechápu, proč zakladatelka potřebuje chůvu z Filipín bůhví jak hovořící anglicky pro takhle malé dítě 😕 😝
Mít zbytečných 22 tis., tak si raději zaplatím zahradníka, uklízečku, vařečku a žehličku 🤐 a jsem se svými dětmi.
Je nutno si uvědomit, že takhle malé dítě potřebuje hlavně svojí maminku. Pokud potřebuješ hlídání na 5 dnů v měsíci, tak si zajisti pro malého školku, aby se dostal do kolektivu 😉

ludva
17. srp 2011

@kuchy moje řeč 😀

vakoema
autor
18. srp 2011

omyl, za 22 tisic bude delat uklizecku, chuvu, zahradnika i kucharku v jednom
anglicky hovori perfektne, jiz jsem zminovala, ze zila 10 let v USA
POZOR! nikdo tady nikdy nerekl,z e nebudu se svymi detmi, naopak, do prace nejdu, jen potrebuju pomoct s domacnosti a obcas hlidat jedno nebo druhe dite
skolky o vikendu nefunguji...

baraz
18. srp 2011

@vakoema jo tak to už je lepší 🙂 pokud na to máte prostředky - což je asi jasné, jinak byste o tom asi nepřemýšleli .. tak bych do toho šla .. ušetří to čas i starosti tobě a děti budou mít maminku v pohodě 🙂

amallie
18. srp 2011

@vakoema myslim, ze to je zbytecne drahe, vezmu-li v potaz, ze ji das 22 plus byt a stravu. Kdyz najmes nekoho jinyho na ZL treba, tak mu das podobny penize, ale bude bydlet jinde. Jako au pair jsem kdysi (rok 2002) brala 45 eur tydne, plus byt a strava.

kacci
11. zář 2011

@vakoema tak já bych do toho šla🙂)). Už jsem to hoodně zvažovala, s manželem o tom často mluvíme, ale zatím jsme se nerozhoupali. Trošku mám strach z komunikace (já angličtinou zas tolik nevládnu - manžel zas tvrdí, že by to pro mě byla nejlepší jazykovka🙂)., z toho, co se slečnou, kdyby nevyhovovala mně nebo se nelíbila dětem....
Závidím všem supermatkám, já to nejsem...mám tři děti, dvouletá dvojčata a čtyřměsíčního prcka, k tomu opravdu velký byt a budeme se stěhovat do baráku a jsem strašně ráda, že mi út-čt pomáhá moje máma, byť si vůbec nerozumíme (platím jí, takže z toho nemám zas takové výčitky🙂) a v po chodí na celý den úžasná paní uklízet. K tomu si sháním pomoc i na pondělí a pátek. A to jsem doma, žádná škola...prostě je těch dětí nějak moc🙂 a já nechci, aby byly šizené - dvojčata jsou strašně ráda na hřišti, ale jak to udělat, když zrovna v době, kdy tam býváme, je malinkej vyspinkanej a rozhodně nechce ležet v kočárku a řve a v době, kdy by se mu dobře spinkalo na čerstvém vzduchu, tak zase spí dvojčata...mít k ruce někoho, kdo mě zastane, je k nezaplacení. 22.000,- je podle mě adekvátní částka. Na Filipínky jsem slyšela jen samou chválu, jsou prý úžasné k dětem, pořádné, spolehlivé ...
Byla bych moc ráda, kdyby ses pro ni rozhodla, kdybys dala vědět jak fungujete....

kacci
11. zář 2011

@amallie ten servis je trochu nesrovnatelný s tím, když si někoho najmeš na x hodin denně...ta slečna je k dispozici 24 hodiny denně, když to přeženu (ale ono to tak normálně je) - než vstaneš, má přichystanou snídani🙂.
Možná se mýlím, ale předpokládám, že Vakoema je z Prahy, za 22 tisíc seženeš někoho tak max. na osm hodin denně a určitě se nebude starat o děti + vařit + poklízet. To je podle mě největší plus - já si hraju s dětmi, ona vaří nebo uklízí, potřebuji si odpočinout, postará se o děti...

maceek
11. zář 2011

Je tezke radit, ale kdyz jsem cetla, ze ma pani na starost 3 patrovy dum a skoro 2 deti, studia a zahradu na krku, tak se ji ani nedivim, ze chce vypomoc. Sama mam 1 dite, manzela a byt 4+1 a obcas bych taky potrebovala 4 ruce a den, ktery ma 48 hodin. Kazda, ktera ma dite,vi, ze jsou dny, kdy se s nim toho neda moc udelat, ale zase naopak jsou dny, kdy se vse v pohode zvlada.
Ted jeste k tomu, kdy manzel doma je a kdy neni, vetsinou si maminy stezuji, ze jim vadi, ze manzel neni doma. Ja ma opacny problem,kdy manzel je doma skoro prad (a pres to je v praci 🙂 a musim priznat, ze kdyz zrovna doma neni, je to s ditetem snazsi i domacnost se mi dari zvladat lepe, nez kdyz je doma. Tezko se mi vysvetluje, ze sice tatinek je doma, ale na dite cas nema, do toho je manzel protivny, ze na praci nema klid.... proste nekdy je to "na odstrel".
Takze urcite doporucuji vypomoc, ale detem venovat kazdou volnou chvilku.
Jinak take zastavam nazor, ze dite patri k matce (min. do 3 let), ale na druhou stranu, moc dobre vim, ze obcas je to o nervy, starat se o dite 24 hodin denne.

vakoema
autor
13. zář 2011

Zdravim vas, nakonec jsem se pro chuvu z Filipin rozhodla, uz s nama je 14 dni. Je to neuveritelny... nemuzim ji nic vysvetlovat. Uklizi, zehli, pere, jakmile dojime, sklizi ze stolu, uklidi kuchyn, hracky a jde do sveho pokoje... Konecne mame kazdy den ustlane postele 🙂 a s malym si hraje, usi ho anglicky, chodi ven, no proste vsechno, co je potreba. Ted v pondeli jsme zacali jezdit na plavani. Ja jedu s nima a jen prihlizim a chuva je s malym ve vode. Preci jen ja ze zdravotnich duvodu do vody nesmim a tohle je takovy kompromis, aby dite melo nejaky sport. Dokonce nam slecna navari i na sobotu, takze jsem bez prace o vikendu. Milujeme s manzelem thajskou kuchyni a to je presne to, co nam ted slecna doprava 🙂 Takze vsem vrele doporucuju!!!! Jediny problem je to, ze maly zacina pocitovat, ze bude mit brzo sourozence a tak se ode me nechce hnout a do toho jsem mu poridila chuvu, coz je dalsi novy clovek, takze zazivame hystericke sceny, kdy chce byt jen se mnou (ale na druhou stranu on nechce jit nikam ani s moji mamou atd.). A ta cena je v porovnani s ceskama polovicni!

lenickan
13. zář 2011

Já bych do toho šla🙂 ale vadilo by mi že u nás bydlí.... vadila by mi cizí ženská pod jednou střechou s manželem... asi jsem divná, ale nevěřila bych jí...

vakoema
autor
13. zář 2011

Ja verim manzelovi a to staci,ale samozrejme jsem si slecnu nejdrive omrkla 😉 a hlavne ona ma svoji garsonku a o vikendech tady neni vubec-pokud ji nepotrebuju.

baraz
13. zář 2011

@vakoema super - držím vám palce at to klape pořád 🙂

myscha
14. zář 2011

Tak to gratuluji. Nechceš mi ji na chvíli půjčit? 🙂
Já jem zažila Filipínky v Izareli, byly to většinou sympatické a pracovité holky, kolikrát měly i doma rodinu a děti, ale musely je opustit a takhle živit, je tam chudoba. bylo mi jich až líto.
No každopádně přeju, ať to funguje i nadále a hlavně ať to syn zvládne v pohodě.