Děti, domácnost, studium/práce. Jak vše zvládnout?

lulinkaa
11. črc 2011

Zdravím všechny, které zavítáte na tuto diskuzi.

Na MK jsem po dlouhé době, jelikož se na internet z časové vytíženosti dostanu omezeně. Momentálně mám svého, téměř čtyřletého syna u babičky na prázdninách a roční lumpík spinká. Již delší dobu řeším "problém" chcete-li "otázku", jaký by měl být správný harmonogram dne pro mou rodinu,mé děti a mne. Přijde mi, že si za celý den nesednu. Mám v sobě zafixované povinnosti, které bych během dne chtěla zvládnout a někdy je bohužel nezvládám, pak jsem podrážděná a mám ze sebe zvláštní pocit...jestli jsem dobrá máma a manželka...
Abych vše lépe specifikovala. Bydlíme na malé vesnici, máme nový dům, velkou zahradu a dvě děti. Můj muž je celé dny v práci, vrací se kolem sedmé hodiny. Mám ráda když je doma uklizeno,uvařeno... každý den musíme jít na procházku, do lesa nebo na hřiště. Snažím se syny učit písničky, básničky. Starší chodí do sboru a na angličtinu...
Je to rok, co jsme se přestěhovali z bytu do domu a co se mi narodil druhý syn. A najednou se vše změnilo. Už tolik nečteme a nevyrábíme...prostě a jednoduše nestíhám. Musela bych vstávat snad ve čtyři ráno, abych se pak celý den mohla věnovat jen dětem. Možná na mne vše padlo v souvislosti s probíhajícími prázdninami. Starší syn totiž jinak chodí na dopoledne do školky, to si vše doma udělám, uvařím a pak jsme venku....
Třeba beru děti do obchodu jen když jdeme nakoupit potraviny, nikdy jsem nestrávila třeba den v obchoďáku nákupem oblečení nebo sezením v kavárně.
Máte někdo podobný problém? Co je vlastně správné a pro děti nejlepší a jak si zároveň najít trochu času pro sebe?

Děkuji všem za názory.

kristi
12. črc 2011

@lulinkaa mam pocit, ze nekdy je lepsi s detmi ten cas az tak moc netravit, at se taky uci samy a nauci se byt samostatne, jasne, ze ten starsi je asi uz v pohode, ale toho mensiho bych obcas nechala proste o samote, jak v ohradce nebo nekde pobliz.

a na uklidu a navarenem jidlo zivot nestoji.

Taky byvam nekdy unavena, vecer se zavru v koupelne a tam mam svou hodinku klidu,ale neni to pravidlem.

hasky24
12. črc 2011

@lulinkaa ahojky pokud máš možnost dát děti k někomu na hlídání-babička/kamarádka/manžel udělej si jednou za čas svůj den nebo půl den jen pro sebe abys načerpala silu-jídlo navař na 2 dny a úklid se nezblázní 😉 😉

kaleilah
12. črc 2011

prostě klid a systém 😀 Polívka může být dva dny stejná, vařit na víc dnů. Máte školu na vesnici se slušnou jídelnou? Já ze začátku spojovala dopolední procházku s tím, že jsme si vzali oběd domů z jídelny, odpadly minimálně dvě hodiny práce s vařením a uklízením, než se všechno znormalizovalo a když jsem nemocná, dělám to stejně.

Každý den se snažim mít stejnej harmopnogram. Ráno vstát,m udělat děte, snídani a zatim hodit sprchu. Mezi tim ale už mi bublá polívka- někdy jediný jídlo, děti nepotřebujou polívku a hlavní chod... dopoledne poklidit, po obědě dát děti spát. Mladší určitě, starší klidně na hodinu k pohádkám... PROČ NE??? já mám klid na kafe a nohy na stole popř. knížku. Odpoledne je už uklizeno z dopoledne, děti si vezmou sváču sebou do ruky,loupák nebo rohlík jim nepřekáží a i jogurt a jablko se dá sníst v lese nebo na písku. Chodíš do školy? matroš na učení si klidně ve, do lesa, na písek nebo kam chodíš ven. Když děti posadíš do měchu a ukážeš kreslení na hlíny, zapichování větviček do šišech nebo podobný blbinky, vydrží u toho hodinu a dýl a jsou spokojený, že je máma poblíž, ale ne "za zadkem" tím jim taky neprospěješ. Tak si vyšetříš další chvíli pro sebe. Pro děti není důležitý,. aby sis s nima celou dobu hrála, ale abys jim ukázala, JAK si mají hrát, budou mít nápad a ty trochu klidu. A večer budeš mít spokojený utahaný dětičky, co hned usnou a ty budeš spokojená manželka co čeká na příchod chotě s otevřenou náručí 😀 😀 😀 ok, tak poslední věty trochu přehnaný, ale jinak fakt klid. Čim víc se snažíš být dokonalá, tim víc to posereš, protože jsi ve stresu z toho, co máš a nemáš udělat. A pak nejsi máma, ale robot. Bez vlastního rozumu, intuice, protože potlačuješ to, co je správný a snažíš se dělat to, co se podle tebe má....

lulinkaa
autor
12. črc 2011

Moc děkuji za názory, něco na tom určitě bude. Myslím že je to jen otázka času, až si kluci začnou hrát spolu. Státnice jsem naštěstí dělala když bylo malému půl roku. Teď bych to nezvládla. Na domě je prostě pořád nějaká práce. Máme velký dům a skoro 4000m2 zahradu...teď například už ani nevím kde jsou záhony 🙂 všude plevel, ale tohle už jsem vzdala.

Ještě by mne zajímalo jestli si s dětmi hodně vyrábíte, hrajete hry, čtete... ? Když byl syn sám a byli jsme na bytě tak jsme všechno dělali, stříhali, barvili, dopoledne i odpoledne venku...Určitě je to důležité a já se snažím i teď, hlavně s tím starším,jenže jednoduše nestíhám. Maximálně spolu zpíváme, když jsme na procházce a pohádky před spaním.

Také mne napadlo, že tohle všechno řeším i proto, že tady bydlíme teprve rok a děti tu nemají kamarády.Hlavně ten čtyřletý a pak mám pocit, že je musím zastoupit já...

kaleilah
12. črc 2011

Já jsem si hrát chtěla, děti mi ale jasně dávají na jevo, že mě nechtějí 😀 Takže jsem dobrá max. na to, abych jim vyrobila domácí modelínu a nechala je patlat, podala vykrajovátka, popř. pomohla panence převlíknout overálek a "vašila míko miminku" 😝 ale je top asi výchovou, od malička se mi motaly pod nohama, byla jsem zastánce toho, že děti potřebují do prostředí patřit a zapadnout, ne aby se prostředí a rodina přizpůsobovali dětem 😅 Ale samo i někdy čteme, spíš prohlížíme obrázky a úkoluju- kde je vláček, co dělá pán, kde rostou jablíčka, ukaž mi to atd....a když knížku znám, tak se to dá dělat i od plotny, otázky už jdou automaticky 😀 😀

lulinkaa
autor
12. črc 2011

keleilah: zrovna jsem koukala že máš dvě děti a rok od sebe, to musí být vůbec náročné. Nebo hlavně ty začátky. Můžu se zeptat, jak se vyrábí domácí modelína? Já myslím, že nám něco takového dělala v dětství babička z mouky 🙂
U nás vedou knížky, Fanda v nich pořád listuje, zajímají ho houby, rostliny a zvířata...aniž bychom ho nějak soustavně učili od tří let zná abecedu, krásně recituje. Tohle ho zajímá...ale malování a vyrábění mu moc nejde 🙂. Každé dítě je jedinečné. Názor, že děti potřebují do prostředí patřit a zapadnout, a ne aby se prostředí a rodina přizpůsobovali dětem, se mi moc líbí. Díky moc

kaleilah
12. črc 2011

@lulinkaa domácí modelína: http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=1981

Je hotová za pár minut, nelepí a je super 🙂

Teď je frmol, dělám véču, zítra písnu

lulinkaa
autor
14. črc 2011

@kelailah modelína vypadá parádně, určitě vyzkoušíme 🙂 díky za nápad