Jak ohříváte mateřské mléko?

mirabell1
2. dub 2010

Ahoj holky, mám prosbu, jak ohříváte odstříkané mateřské mléko? Samozřejmě že ne v mikrovlnce, ale jinak? Co se vám nejvíce osvědčilo, aby to bylo rychlé efektivní a já třeba úplně nesmyslně nekoupila nějakou ohřívačku na flašku, když třeba na stránkách o kojení klidně píšou jen pod tekoucí vodou, která se postupně více nastavuje na teplou? A jde mi o to, aby to bylo dostatečně jednoduché i pro manžela, který nesnáší zbytečné manipulace 😉 😀

jijitka
20. dub 2010

wh: v ledničce mám jen zbytky, co se nastřádají během kojení - používám takové ty zachytávače od Aventu. Protože to přilévám během celého dne, nechci to zbytečně dlouho skladovat. Když někam odcházím a babča hlídá, tak nevylévám 🙂
Jinak mám v mrazáku zásobu asi 5 litrů odstříkaného 😀 A dokrmuju taky z lahvičky, malý mi pije ze všeho, hlavně když teče..

lin18: opravdu nevím, co znamená "popálení na molekulární úrovni", fyzika není můj koníček 😉 Ale na základě zdravého rozumu mi je jasné, že když tekutinu protřepu, bude všude stejně teplá. Samozřejmě u párku je to něco jiného...
A co se týká toho nejlepšího pro své dítě, nevím, jestli je lepší nechat malého řvát hlady, než ohřeju mlíko ve vodě, tak mi z toho usne, pak se mrzutý probudí a bude jen protivný; nebo ohřát trochu v mikrovlnce a mít vysmátý miminko..
Znovu opakuju, že plně kojím, takže ohřívám jen minimálně, nezničených živin tedy malý má až až.

A řekla bych, že před takovými 20 lety, když začaly být mikrovlnky populární a každý se je snažil využít na všechno, by se našla mamina, která jí nepoužívala na ohřev Sunaru. A myslím, že všechny děti to úspěšně přežily 😉

mn.
20. dub 2010

Ahoj holky! Vaše téma mi moc pomohlo. Mám 6,5 měsíčního syna. Mléka mám dostatek, takže jsem nikdy nepotřebovala zamrazovat a odstříkávala jsem spíš jen přebytky, které jsem pak vylila. Nebo jen když jsem šla někam na dýl a mléko nechala v lednici, aby manžel mohl malého nakojit. Nyní mám jít na 3 dny do nemocnice. Chtěla jsem postupně malého odstavit, ale doktor mi to nedoporučil. Doporučil postupně snížit dávky kojení a odstříkat a zamrazit. Jenže jsem nevěděla, jak se to přesně dělá. Hlavně rozmrazovat a to vše okolo bude muset zvládnout manžel.
Takže jestli to dobře chápu. Odstříkané mléko nechám vystydnout, poté ho dám do lednice a budu postupně přidávat, až budu mít požadovanou dávku (max. 24 hodin v lednici) a pak dám do mrazáku. Když se rozmrazuje, tak se vyndá sklenička, dá se do studené vody, aby to rozmrzlo a pak se ve vodní lázni nebo ohřívaččce ohřeje. Doufám, že jsem to zvládla 🙂
Ještě se zeptám. V čem zamrazujete mléko? A když potřebuji mléko na ranní krmení (cca v 6 ráno), jak ho nejlépe rozmrazit?
Díky moc za rady!!!
Někdy si připadám úplně neschopná. Ale na příkrmy, zamrazování MM, odstavování atd. by měl být nějaký manuál 🙂

komver
20. dub 2010

mn chápeš to dobře,zmrazené mléko dej do lednice,z lednice ven na ohřátí pokojové teploty a potom teprve do horké lázně nebo ohřívačky.Aspoň tak nám to říkali v předporodním kurzu.Podle mě je ohřívačka celkem na prd,mnohem rychlejší je fakt ta vodní lázeň,ale každýmu vyhovuje něco jiného.Pokud máš ohřívačku,tak vyzkoušej,co bude rychlejší a pro taťky pohodlnější.Se zamrazováním ti moc neporadím,to se mi ještě nestalo,že bych měla něco i na zamrazení 🙂.Když něco odstříkám,tak to holky přes den zase vypijí.Jenom vím,že na zamrazení jsou kelímky třeba od Aventu a já osobně bych to klidně dala i do skleniček od přesnídávek.

mn.
20. dub 2010

Komver: Díky moc.
Vím, že ty kelímky od Aventu jsou. Ale nechce se mi je na těch pár dní kupovat. Protože si myslím, že pak je již nebudu potřebovat. Ohřívačku mi nabízela ségra, že jí nepoužívá. Také bych jí nekupovala. Myslela jsem, že bych vyvyřila skleničky se šroubovacím víčkem a do těch bych to dávala.

komver
20. dub 2010

No vidíš,tak ohřívačku nemusíš kupovat,aspoň si ji vyzkoušíš a s těma skleničkama s tebou souhlasím.Určitě tím nic nepokazíš. 😉

jijitka
20. dub 2010

mn.: skleničky jsou na zamrazování OK, já používám ty sáčky,protože jsou v mrazáku skladnější. Ale mám jich tam hodně.
Jinak 40 ks stojí asi 80-90 Kč.

madlena
20. dub 2010

já jsem mrazila mlíko několikrát a nemám s tím zas tak dobrou zkušenost. Po rozmražení se mí zdálo, že to trochu smrdí či co. Takže malý jsem ho radší nedávala. Dávala jsem to do těch kelímků od Aventu a dost se proklínala, že jsem je koupila a pak prakticky nevyužila. Ale teď, když jsem začala s příkrmama do nich dávám jídlo a třeba malý porce masa a jsem moc spokojená. Takže nakonec jsem ráda, že jsem je pořídila.
A na ohřívání mlíka normálně používám termohrnek a horkou vodu. V termohrnku se voda tak rychle nevystydne a teplý je mlíko za chvíli. Toť moje zkušenost

lin18
20. dub 2010

Holky já měla zmraženo přes litr mléka ve skleničkách od jogurtu (skleněných), po rozmrazení mělo mýdlovou vůni i chuť, tak jsem myslela že tomu vadil ten gumový povlak co je na víčku a všechno jsem vylila. A teď jsem se v jiné diskusi dočetla, že je to normální, prý způsobené rozkladem enzymů. Ach jo...taková škoda 😒
K ohřevu používám ohřívačku Canpol Babies...v podstatě vodní lázeň a mám digitální teploměr, kterým mlíko měřím.

maly_prcek
20. dub 2010

Já odstříkávám když jdu do školy, normálně zmrazuju a je to OK, nemáme problém. Mám Avent odsávačku a Avent kelímky, ale určitě to půjde dát do čehokoliv vyvačeného. I když já osobně bych sklo do mrazáku nedávala... Ohřívám v hrnku s horkou vodou, kam postavím na cca 15-20 min. tu lahvičku.

lin18
20. dub 2010

jj Avent odsávačku mám taky...jsem s ní moc spokojená
15-20 min je teda celkem dost...to by už malej byl asi v hysterickým oblouku 🙂 ...mně to ohřátí trvá cca 5 minut

mn.
21. dub 2010

O pytlíkách na zamrazování jsem také slyšela. Ale vymýšlím tu nejjednodušší metodu pro manžela. Nevím, jak vaši "tatínkové". Ale nedokážu si představit, že ten náš manipuluje se zmrzlým pytlíkem, pak mu to někde vyteče... 😖

jijitka
21. dub 2010

mn.: neboj, manipulace je jednoduchá. Nechávám postupně rozmrazit v ledničce, většinou přes noc a druhý den spotřebovávám. Když potřebuju rychleji, šoupnu ještě do studené vody. Teď jsem rozmrazovala a 100ml sášek mi v hrnku s vodou v ledničce rozmrzl asi za hodinu. A sáčky jsou hodně pevné a mají široké dno (jdou i postavit) a pohodlný
zip-lock uzávěr, takže to taťka určitě zvládne.
No a jestli sáčky nevyužiješ na mléko, můžeš je pak klidně použít třeba na bylinky nebo něco drobnějšího, co potřebuješ zamrazit.

mn.
21. dub 2010

Jitka: Takže ten pytlík v noci strčíš do lednice a ráno ho již ohřeješ? My potřebujeme na šestou ranní mlíčko. A kde se ty pytlíky kupují, v lekárně?

jijitka
21. dub 2010

mn - ano, večer dej do ledničky, klidně i dříve ať máš jistotu, že ráno bude úplně rozmražený. S rozmraženým můžeš pak zacházet stejně jako s čerstvým, tedy nechat v ledničce 24 hodin a průběžně spotřebovávat.
Sáčky kupuju v Tescu, jsou to speciální na uchovávání mléka v mrazáku - z řady výrobků zn. Tesco pro maminky a děti Mum´ s Care. V lékárně by měly asi něco podobného od Medely - podstatně dražší 😉

Jo, ještě doporučení - jestli jsi ještě malému rozmražené MM nedávala, nejdříve zkus otestovat, jestli ti ho bude baštit. Chutná i voní totiž úplně jinak než čerstvé, může ti ho odmítat.

mn.
21. dub 2010

Jitka: Díky! Tak to budu muset zkusit. On teda zatím přijímal téměř veškerou stravu bez problémů. Odstříkané mléko uchované v lednici pil pěkně. Určitě to zkusím.

jijitka
22. dub 2010

Mn - nemáš za co 😀

czica
30. dub 2010

baby poraďte mi prosím akú teplotu má mať zohriate MM a čo používate (v prípade že nedoverujete zápastiu) na meranie teploty... s manželom totiž v poslednej dobe bojujem či je alebo nie je dosť zohriate, máme na to podstatne iný názor a bola by som nerada keby sme tým malej sposobili nejaké problémy (mám totiž pocit že on jej ho zohrieva príliš). Ďakujem

lin18
30. dub 2010

czica...já ohřívám na 37,5 až 38, problém je spíš v tom, že než to vypije tak je to studený, takže dávám v půlce odbrknout a přihřívám

irisekk
20. lis 2010

ahoj maminky...mela bych mensí dotázek.odstříkané MM se smí ohřívat jen jednou??nebo i víckrát?

argousek
20. lis 2010

jen jednou 😉

miminkakristynka
16. říj 2015

@k.jolanka odstříkané MM v lednici vydrží pouze 24hodin!!! Na to pozor !! V mrazáku vydrží až 3 měsíce .... pokud mléko slíváte k sobě tak pouze ten jeden den a mělo by mít přibližně stejnou teplotu .... V lednici je studené ale od vás teplé !! Určitě nemíchat ...

meta123456789
2. srp 2016

Ohřívala jsem buď ve vodní lázni nebo jsem měla ohřívačku od Aventu. Nějaký starší model, žádný zázrak, ale hlavně na cestách to bylo fajn.

ikrusenka
29. bře 2017

@giorgina
A to rekl kdo? Samozrejme ze se muze ohrivat. Jak jinak by se podavalo mleko, ktere bylo treba zmrazene?