Jsem máma a nezvládám úklid

kulihrasekzeleny
15. únor 2018

Malemu bude za mesic rok a ja nezvladam bezny uklid. Myslim tim zametani, vysavani, a utirani prachu. Je to katastrofa jeste mame dva male psy a kocku. Takze jeste venceni. Vysypane stelivo z kociciho zachodku. Kazdy den je doma smeti, prach. Maly to roznasi. Pritel uz ma poznamky ze neuklizim. Ja to proste nedavam. Kdyz chci neco delat, syn dela neporadek. Bere co nema, chodi kam nema, hrabe do skrinek. Do toho pitomeho zachodku hrabe. Otvira dvere na zachod saha na prkynko. Tak za nim neustale litam. K tomu kazdy den varim 3ruzne obedy. Protoze drzim dietu. A pak vidim vsude ten bordel na zemi to smeti a uz nemam silu to uklizet, kdyz vim ze to za chvili bude znova. Vynadajte mi ze sem zdechla a vymlouvam se. Uz nevim co delat. Jak to zvladate vy, kdyz porad litate za prckem? :((

blahova_andrea
16. únor 2018

@krystalka to si teda neumím představit. já jsem asi hodně flegma 😀 já mám děti doma samotné docela pravidelně. jako, že jsou sami v patře a já dole. nebo jdu pověsit prádlo, nebo pro něco přes zahradu na stavbu. nikdy mě nenapadlo, že by si sami otvírali okno a že bych měla vymontovat kličky. oni se mají rádi a vědí, že to nemohou, že by vypadli a ublížili si. koukám, že buď já jsem hodně odvážná nebo mám nezvykle disciplinované děti 😅

krystalka
16. únor 2018

@blahova_andrea - jako nic hrozného na tom nebylo, v rámu byla malá kulatá dírka a klika byla okamžitě kdykoli k dispozici, nic se nemuselo montovat, stačilo nastrčit a otevřít, záležitos pát vteřin, mohla jsem i otevřít na ventilačku, kliku schovat a nechat to tak, nemohl to otevřít víc ani zavřít....a zrovna okno v pokojíčku je hodně vysoko (máme barák trochu ve svahu) a když jsem šla pověsit na zahradu prádlo, tak ani na to okno nevidím....a třeba moje dítě to sice vědělo, že by si mohlo ublížit, jenže rozhodně nebylo nijak extra disciplinované a někdy v zápalu nadšení na tyhle věci prostě zapomínalo, no....

alicie_k
16. únor 2018

Malému bylo 8 měsíců a občas taky nestíhám uklízet. Jsem zvyklá mít všude pořádek a čisto a to se teď nedá. Takže když mi ho někdo chvíli nepohlídá, pořádný úklid prostě neudělám. Okna myju 2x do roka. Zatím máme teda byt, ale budeme stavět domek, kam mám slíbený aspoň robotický vysavač. Jinak po nocích uklízet ani vařit nehodlám, malý je notorický nespavec už od miminka a já se potřebuju aspoň trochu vyspat a nabrat energii. Kdybych bydlela ve městě a měla dům, neváhala bych pozvat paní na úklid. Ale jsme na vesnici a byt 3+1.

verusky
16. únor 2018

@kulihrasekzeleny brunetka vys dobre radi 🙂
hele, klid, je to normalni. ja ani nevytiram... uplny svatek mozna jednou do mesice (kuchyn, koupelna, zachod, jinak mam koberce, vysavam casto, to jo). jsem sama na ctyri deti, nejmensi dva roky. teprve ted jsem schopna neco udelat i s detmi a to taky ne vzdy. myslim, ze co nejvic potrebujes, je mit oporu v chlapovi, takze nezbyva, nez ho nejak opatrne vychovat... ja mela vzdy za sebou dve deti a prvni tata dokud je nehlidal obe, mel plnou pusu kecu. az hlidal, byl na 14
dni od kecu klid... druhy tata si doted mysli, ze mit deti je uplna pohoda, odesla jsem od nej po sestinedeli... moje rada- Ty delas, co nejvic muzes a na ostatni co nejvice kasli. nenech se zatlacit do situace, ze delas neco pro druhe, protoze se pak muzes precerpat. tzn. v klidu chlapovi zadat, jak psala brunetka nade mnou 🙂 a hlavne si z nej nic nedelat!!! (to jsem zas neumela ja...)

priefi
16. únor 2018

@kulihrasekzeleny myslim, ze to tak mame vsechny, teda az na ty, kterym se to tak nejak dari, anebo delaji, ze se jim to dari. Male dite a uklid? Ted to uklidis, za 5 min to je znova... akorat to zvireci osazenstvo asi neni nejlepsi, mas praci navic. Chapu, ze jsou to domaci mazlicci a maji u vas sve misto... ale ty koocici zachody, to by asi nemelo byt v dosahu ditete. Pokud pritel remca, tak by se mel zapojit. Remcat umi uplne kazdy 😉

evee24
16. únor 2018

Řekla bych že všechny to máme v tomhle horší. Zase ja to brala tak , ze s detma uklizeno jako dřív nebude. Kamarádka nechává dite ječet v postýlce. Přeci není prase a ať si rve, že musí počkat . Mno my to děláme hrou spolu. Veme si hadr a uklízí semnou. Naštěstí mam chapoveho manžela a troška bordelu mu nevadí.

novamamina
16. únor 2018

@krystalka tak zrovna s oknem to chápu .

bylinka36
16. únor 2018

Ja za narozeni dcerky dostala super dar, roboticky vysavac. Nevarim, muz ji mimo domov, tak rano male pustim pohadku, dam ji snidani, vylozim mycku a pak spolu neco uklidime, utreme prach, wc, umyvadlo, u toho si hrajeme, pak posbírám hracky, zapnu vysavac tam kde je to nejvic akutni, oblecu nas, sejdeme do sklepa, kde zapnu pracku a jde se na prochazku pro obed. Jak dojdeme najime se, ulozim mlade, poklidim kuchym, chvili se natahnu sni a kdyz spi fakt tvrde jdu treba vytrit, umyt okna, dvere, prehodim pradlo z pracky do susicky a jak se zacne vrtet leham za ni. Odpo nez jdeme ven, nebo do herny, knihovny, zapnu vysavac v dalsi mistnosti, kolem pate se vracime, udelame spolu veceri, upeceme buchtu na zitra, po 6 uklid kuchyn a obyvak, zapnu tam vysavac, lehnu s malou do vany a dalsi hodinu se s tama nehnu. Pak vytahnu pradlo ze susicky, nakrmim zvirata, umyjeme zuby, nastehujeme knizky, plysaky a panenky do postele, kolem 9 usiname. Manzel se vraci mezi 18 az 21 hodinou, bez pomocniku jako je robot, mycka, susicka bych uz zit nemohla....

agne
16. únor 2018

@pampeliska1 bože díky 🙏, něco takovýho jsem potřebovala a hledala už kdysi já - ale nenašla - nějaký manuál, takže i když nejsem tazatelka, tak fakt paráda... mít plán nebo alespoň inspiraci...

sunnurse
16. únor 2018

Ahojky. Základ podle mého je, aby se manžel zapojil do hlídání prcka. U nás prach a porovnávání věcí dělám během hraní s malou, na nádobí mám myčku, žehlím večer až spí. Vařím vždycky odpoledne a to manžel malou zabaví abych na to měla klid. A co se týče vysávání a vytírání? Naprosto bez výčitek jí pustím pohádku a až podlaha uschne, televizi zase vypínám. Však kvůli těm dvaceti minutám nezblbne. A jinak ji taky zapojuji, aby mi pomáhala s lehčím úklidem. A rozhodně doporučuju aku vysavač, je to rychlejší, pohodlnější a se zvířaty k nezaplacení, máme psa a chlupy všude.
A žrádlo má pes na příděl, vodu jsem zkrátka malé zakázala a pochopila to hned, nikdy se v ní neráchala.

dudinecka
16. únor 2018

Nedej boze, aby se vam neco stalo, ale manzel si to ted vyzkousel na vlastni kuzi, kdyz jsem byla 3 tydny v nemocnici a to mel deti skoro jen o vikendech. Pri prijezdu domu me malem kleplo a to nejsem zadnej fanda do uklizeni.. No az budu schopna uklizet, zabere to věčnost.. Ale hlavne vsechno prezit ve zdravi. Musime mit zakaz navstev.😉

guinea
16. únor 2018

@bylinka36 To nevím jestli tazatelce pomůže. Mám taky chlapečka, takže sama vím, že rady kamarádek, co mají holčičky, jsou pro mne absolutně nepoužitelné. Chlapečci prostě většinou takhle spořádaní a ukáznení nejsou 😀

blahova_andrea
16. únor 2018

@guinea nemyslím si, že je to otázka pohlaví. znám spoustu chlapečků, s kterými je lepší pořízení jak s některými holčičkami. je to kus od kusu, ale na pohlaví bych to neházela

bayt
16. únor 2018

@kulihrasekzeleny Mám novorozenečka a fakt by mě zajímalo, jak to kdo zvládá bez paní na úklid? Malý je hodný, ale samozřejmě ho potrápí bříško a chce se tulit. Klidný je u mě na prsu, u mě v náručí a nebo v šátku. Ovšem nechci ho mít v šátku celé hodiny a hodiny. Navíc úklid s mimčem v šátku stejně moc nedávám - není ideální se sklánět a předklánět. Musím říct, že je pro mě výkon i připravit byt tak, aby sem vůbec mohla paní na úklid. A vaření zvládám jen o víkendu, když tu je i muž..

Asi by to šlo jen az cenu, že mi bude řvát, ale fakt ho nechci nechat plakat, to radši oželím peníze za tu uklízečku a nebo se smířím s bordelem.

bayt
16. únor 2018

Jinak platí taky svatá trojice - sušička, myčka, robo vysavač :D

agne
16. únor 2018

Vidím sebe a první dítě 👶 ... A rozumím ti... A chápu tě... Má to tak spousta maminek jen se o tom normálně nemluví... Ono se to vytříbí... Co jde tak zjednoduš... (nevař tři jídla, ale třeba jenom hustou polévku, trochu odeber - a ten zbytek dochuť pro vás nebo vař na víc dní a dejte si to obden, utři jenom nejhorší drobky, žehli jenom to co je důležité (miminku, košile manželovi), jinak vyvěšuj, hezky to uhlaď, prostě nejsi otrok... Ono se to poddá... Rozhodni si co je priorita (kroužek, nákup, jídlo) plus každý den přidej jenom jednu věc (jednou vysaj, jednou vytři, jednou vyčisti lednici, umyj koupelnu), prostě lepší mít menší cíle a dosáhnout jich než vzdálené mety a být uštvaná, protivná a unavená... A stejně to moc vidět nebude (ty běžné činnosti). Já první buchtu pekla když bylo malé přes půl roku... A když jsem to začala relativně zvládat a najela na systém tak se narodilo druhé dítě... A do toho školka pro to první... A ejhle první buchta byla najednou o čtvrt roku dřív od porodu... A fakt nechápu co jsem jenom s prvním dělala... Dneska bych byla u prvního důraznější a věděla, že jedno tytyty nebo lehké plácnutí po třetím napomenutí ho nezabije, ale posílí... Jeden den to jde líp, druhý hůř, ale nikdo nepracuje každý den stejně... No, a ještě záleží na okolnostech (velikost bytu, hlídací babičky). Sousedce hlídají prarodiče každý týden, takže buď vyrazí do města nebo si udělá větší úklid, já nic takového nemám... Takže větší úklid, když hlídá jeden den o víkendu manžel. Další věc je ta, že v malé bytě je vidět a poznat hned vše, jinak máš roztahaný třeba jenom dvě místnosti, když jich víc nemáš prostě musíš snížit požadavky nebo svoje ideální představy o čistotě... 💃 A v poslední řadě, delegovat nějaký povinnosti na přítele... 😉

kejt29
16. únor 2018

Chce to najit si system. Mam dve male deti, dva mali psi a muz chodi domu az vecer. Mam uklizeno celkem slusne. K tomu samozrejme vareni. Malou do uklidu zapojuju. Dostane hadr, to ma rada a utira. Nebo vlhceny ubrousek a myje si hracky. Ja vysavam denne, vytiram podle potreby. Ale napriklad takto: streda koupelna a wc, ctvrtek utru dukladne prach, zaliju kytky, prelestim zrcadla, sklenene dvere, patek vysat a vytrit. Zadna prace mi nezabere dyl jak 20 minut (byt 3+1). Prach beru taky denne, ale jen na viditelnych mistech 😉. Varim bud vecer nebo kdyz spi. Nekdy vari se mnou. Pristavim ji na zidli k lince, dam misu, varechu a vari 😉 Syn je jeste maly, ten ma teprve 4mesice, ten ma jeste cas 😃

blahova_andrea
16. únor 2018

@bayt no zvládá se to "nějak". co jsem zvládla to bylo, co ne, bylo na chlapovi až došel nebo na mě další den. syn se narodil o měsíc dřív, kojení mi bojkotoval, chlap chodil domů prakticky v noci, něco jako robo vysavač, sušička nebo paní na úklid je u nás sci-fi dodnes 😃 my tou dobou neměli ani pořádnou pračku 😅 chce to nemít na sebe hned velké nároky, prostě hezky postupně 😉

bylinka36
16. únor 2018

@guinea ano mam hodnou holcicku se tremi urazenymi zuby, prave proto nevarim obed, jen veceri a jsme hodne venku. Prave na tom, ze mi tu jezdi porad robot jde krasne videt jaky je tu bordel, nemit ho asi hodim masli. Dnes dopo jsme byli 3 hodiny venku, aby aspon hodinu spala a ja mela aspon chvillu cas na odbordeleni..

bayt
16. únor 2018

@blahova_andrea No já jen že dnesk jsem se zvládla ráno osprchovat jen tak, že jsem malýho položila k sprchovýmu koutu a celou dobu na něj mluvila :D Teď spinká v nosítku, tak můžu vyřídit nějaké věci na netu, maily atd. Ale nemůže být v nosítku celý den...

guinea
16. únor 2018

@blahova_andrea Tak určitě jsou i chlapečci slušňáčci a holčičky dračice. Ale když zakladatelka píše, jak její synek lítá sem tam, všechno rozhází, leze do kočičího záchoda, a jeho všude plno (což je u chlapečků dost běžné), tak mi připadá legrační, že jiná maminka tady píše, jak ona a její hočička vše zvládají, spolu vaří, věší prádlo a jánevímco ještě.
Můj synek taky lítal sem tam, stačilo zavřít oči a napočítat do tří a hned byly všechny zásuvky i skříńky v místnosti otevené, obsah roztahaný venku, cokoli přehozeného přes židli (i jen utěrka) na zemi, boty z chodby v ložnici, prostě uragán. Tehdy jsem si kamarádce posteskla, že jsem už dlouho nebyla v galerii na výstavě, a ona mi poradila, abych šla i se synkem! Že prý ona vždy dala dcerku do kočárku a pak jí o obrazech vyprávěla. Hahaha, můj chlapeček by vyskočil z kočárku, proběhl galerii, a já bych si musela brát druhou hypotéku na zaplacení spoušti, co by po něm zbyla.
Jo, je to trochu OT, ale vždycky mě dostává, jak tu píší maminky co mají problém a nestíhají, a odpovídají jim ty, co problém nemají a vše skvelě zvládají.
Nektěré zkušenosti jsou prostě nepřenosné.
No a moje rada zakladatelce: zjednoduš domácí činnosti, většinu skříňek zabezpeč proti otevření dítětem, ten kočičí záchod dej třeba do zavřené koupelny, kam se dítě nedostane (ale kočka ano kočičím průlezem), pokud nemáš tak pořiď určitě myčku a sušičku, kromě času a nervů myčka opravdu hodně šetří vodu! A sušičky už dnes vůbec nejsou tak energeticky náročné, jako bývaly. No a čekej, až bude dítko větší. Když má někdo živější dítě, tak mu asi nezbývá nic jiného než si počkat, až půjde do školky..

blahova_andrea
16. únor 2018

@bayt no a vadilo takové sprchování někomu? 😉 já to tak dělala taky. šupla jsem mimčo do vajíčka, postavila proti sprše a povídala a zpívala a pohoda 😀 pokud jsem teda nechtěla čekat na spaní, protože v té době jsem chtěla dělat jinou činnost. podle toho, jak si srovnáme priority v tom co chceme zvládnout, tak si pak i nastavíme to dosažení. myslím, že třeba zrovna domácí pečená buchta fakt není nutnost, kvůli které bychom se měly cítit špatně a prostě bude až bude. naopak sprcha je prostě potřeba a tak se způsob našel 🙂

guinea
16. únor 2018

@kejt29 Přesně o tomhle píšu. Můj synek když dostane hadr, tak ho prostě zahodí. Že byl seděl na zadku a myl hračky, tak to ani omylem 😀

wimbledon78
16. únor 2018

Tak u nas byl rok zlomovy, pak uz bylo jen lepe. Hodne jsem polevila v narocich a prestala se trapit neporadkem. Velky uklid resim jednou tydne, spolecne s manzelem-ale k tomu jsme se museli dopracovat. A myslim, ze to je zasadni! Podpora a pomoc partnera. Dite a domacnost neni tvoje, ale vase.
Ze zacatku se muj partner choval tak jako tvuj, az casem, kdyz jsem si nasla vikendovou brigadu a on mel dite a domacnost na par hodin na krku, pochopil, a zacal se zapojovat. Taky to prohloubilo vzajemny vztah mezi nim a dcerkou a to bylo alfo a omegou celeho naseho “problemu”.
Ted, cas od casu, kdyz nepracuji, delam jim umele vlastni cas(kamaradky, jdu si tacvicit atd), aby byli sami beze me a v sobotu spolecne uklizime. Spolknu hrdost a pekne poprosim o vyluxovani, slozeni pradla atd..
a je klid 😊

chocolady
16. únor 2018

@kulihrasekzeleny
Netrap se! Nelitej za malym s jidlem, az bude mit hlad, on se ozve a jak rad pak posedi!:D A zkus ho naucit jednoduche -dej to dovnitr, ven, tady to prines, ty sam, mama sama a spolu - ja to zkousim denne a maly 14 mesicu uz tomu rozumi a tak jako velky chlap vynda veci z pracky, nebo kostky do krabice, otevre dvere, vrati do supliku co vykramoval. Pocatecni casova investice do vysvetlovani a ukazovani uz se zacina vracet. 🙂
a chlapovi rekni ze jestli si mysli, ze mas doma takove leharo, tak ze milerada pujdes delat do fabriky misto neho a on at se stara :D ale ze chces teply obed a ciste pradlo jako ma on ted. Muj to pochopil az ted co mam brigadu a hlida 5 hodin v kuse.:D ze toho clovek s miminkem stihne pulku co by chtel, i kdyz je miminko zlate..🙂

tawiyelan
16. únor 2018

Bordel v bytě - šťastné dítě...
Mládě zrovna spí a ano, mohla bych nacpat pračku, vysát, vyklidit myčku, utřít prach a umýt podlahu, ale proč? Nejsem služka. Nikoho...

blahova_andrea
16. únor 2018

@guinea já mám taky kluka torpédo, ale některé věci prostě dělat nesměl a nedělal. a kdyby ta maminka měla doma holčičku dračici, tak by mohla napsat? prostě i s divokým klučinou jde pracovat, i ten se dá trošku zkrotit a nějak s ním fungovat. stejně jako stačí málo, aby hodná holčička zdivočela 😀 mě se moc nelíbí to škatulkování a třídění dětí. nejsem sice učitelka ve školce nebo tak něco, ale už mi pár dětí rukama prošlo a prostě se to fakt nedá srovnávat podle ničeho. jsou to prostě originály a s každým to nějak zkoulet jde, jen to chce pevné nervy, trpělivost a důslednost. napříč pohlavími i věkem.
kéž by se ty "věci" daly průběžně dokupovat a posilovat 😀 všem nám občas chybí nebo dochází

kata267
16. únor 2018

@kulihrasekzeleny a to mate jen jednoho 😀 ja mam dve holky 1,5roku a 3mesice...uklid? Co to.je? 😀 bavim se nad vasim prispevkem a, koukam na ten megachaoz vsude kolem me...nejaky tn uklid nebo i vareni zvladnu rychlosti supermana jen pokud muz pohlida, vezme na prochazku atd.jinak bez sance...takze v klidu nejste v tom sama, hlavne no stres 😉

blahova_andrea
16. únor 2018

@guinea ty maminky, které to zvládají sem píší zakladatelce proto, aby jí třeba pomohly najít ten systém. poradit, co zkusit, aby to třeba také lépe zvládala. přece se tu nikdo nebude přetahovat, kdo je víc matka roku a kdo co všechno stíhá. jen někdo třeba neví jak na to a jiná je rozená mamča a hospodyně a může pomoct. už jen to, že se najde víc triků, co se pak dají na tom dítěti vyzkoušet je fajn, když už člověka samotného nic nenapadá, ne?

nafuka
16. únor 2018

nejsi služka, co si musí pobyt odpracovat. Zapoj víc chlapa, ať jenom blbě nekecá. Mě spí malá v ložnici, tak mám čas na úklid když spí nebo tchyńka hlídá. Když je vzhůru nic moc neudělám.