Kdy jste začaly dětem dávat sladké pečivo?

andrrriiik
24. črc 2015

Ahoj holky,kdy jste začaly dávat dětem bábovku,vánočku,atd.?

andrrriiik
autor
25. črc 2015

@lunderin Jo,malý je šikovný.Krásně jí,kouše i celá kolínka,nedáví se 😉

somalicats
25. črc 2015

@andrrriiik On je ale celkem rozdíl, když dáš třeba chleba s medem či marmeládou nebo vánočku, a bábovku, ve které je toho cukru podstatně víc. Sacharidy kvůli energii jsou potřeba, o tom žádná, jen je taky potřeba myslet na ten výdej. Taková bábovka k snídani je sice fajn jako zdroj rychlé energie, ale u těch, kdo rychle metabolizují, je pak celkem problém vydržet do svačiny - o tom můžu vyprávět z vlastní zkušenosti 😉, protože tam pak chybí právě ty složky, které zasytí na delší dobu.

berenika39
25. črc 2015

K tomu si musí každý dospět sám, tabulky nejsou k ničemu. Hořekování nad nadváhou mladých žen má právě původ v tom začátku - v tom, jak je kdo zvyklý , co se naučí v dětství a pubertě. Miminko s bábovkou je jen úplný pramen těch všech civilizačních problémů.
To si myslím já 🙂. I kdyby se nad tím zamyslela jedna jediná, tak mi to stojí zato to napsat.
Tečka. 🙂

andrrriiik
autor
25. črc 2015

@somalicats To právě píšu,že i dr mi schválila jídelníček dcery,ve kterém často byly buchty,koláče,kblihy,atd.Jako ten chleba nebo rohlík na snídani máme málokdy.

andrrriiik
autor
25. črc 2015

@berenika39 No určitě ta nadváha není tím,že je někdo zvyklý na buchty k snídani.Jde snad o celodenní jídelníček,ne?Jestli si dám na snídani buchtu,a během dne hodně ovoce a zeleniny,tak je to vyvážené.Jenže ty mladé holky jsou zvyklé na mekáče,hamburgry,hranolky,colu,atd.A na to si zvyknou,i když měly jako děti vyváženou stravu.V pubertě už se většinou stravují podle svého z kapesného.A to jde pak váha nahoru.V dospělosti by měl mít každý svůj rozum,někdo se zamyslí,jiný na to kašle.Taky jsem závislá na sladkém,ale mám snad rozum,nemám nadváhu,protože se hlídám.A když toho není někdo schopen,jeho problém.Je dospělý,a většinou to není tím,že mají špatné návyky z dětství,ale tím,že jsou prostě dospělí,a konečně si můžou dělat co chtějí.

somalicats
25. črc 2015

@andrrriiik Problém je, že nadmíra cukru hlavně ráno vede k výraznějšímu uvolňování insulinu (který ten cukr prostě musí "zpracovat"), dlouhodobě tohle vede k rychlejšímu vyčerpávání buněk, které ten insulin tvoří, a k častějšímu nástupu diabetu v dospělosti. Kdybychom měli hodně velký energetický výdej, tak by k tomu nedocházelo. Ale to poznáš sama, až budeš mít děti ve škole - míra pohybu půjde rapidně dolů (ty 2-3 hodiny tělocviku týdně fakt stačit nebudou), navíc budou mít po sladké snídani brzo hlad, v pubertě snědí cokoli (a nejsou to nutně ty mekáče a spol) a váha začne haprovat. Dnešní školní děti bohužel čas venku netráví, s kamarády komunikují elektronicky (a v pubertě s nima tohle řešit fakt nemá moc smysl, to poznáš sama), tudíž pohyb navíc mizivý a váha leze nahoru. V práci se dneska taky nepředřem z hlediska tělesného výdeje. A tyhle návyky z dětství se pak v dospělosti těžko opouštějí, když začnou problémy. Dneska nejsou vzácností pacienti s vysokou hladinou cukru v krvi už po čtyřicítce, tohle dřív nebývalo. Životní styl a špatné stravovací návyky vedou pak k tomu, že my máme čím dál tím víc práce 😉.
Snídaně má být vydatná, energeticky bohatá, ale to neznamená nutně nadmíru cukru. Což bohužel všechny ty bábovky a třené či lité koláče jsou, jestli ráda pečeš, tak víš, kolik cukru dáš do bábovky, porovnej si to s množstvím cukru, které dáš třeba do vánočky. U nás například frčí jablečný štrůdl, kam cukr nepřidávám vůbec, stačí to, co je v jablkách. Starší dcera i partner si ho pocukrují navrchu, já nepotřebuju ani to. K snídani si dám krajíc chleba s něčím, štrůdl jako "zákusek" a vydržím do svačiny v pohodě.

leniczka23
25. črc 2015

@andrrriiik Jenže oni jsou sacharidy a sacharidy..Taková sacharidová snídaně z ovesné kaše a datlového sirupu je naprosto něco jiného než třeba kobliha nebo koláč..Pro příklad,,ovesná kaše má nějakých 1100Kj a z toho 50g sacharidů 6g bílkovin a 7g tuku a kobliha? ta má taky 1100Kj sacharidů má 56g jenže už má taky 20g tuku a to je prostě rozdíl..
Nejsem nějaká lesana ani bio matka, můj názor je že BIO se hnojí v noci a není sranda sehnat opravdu BIO potraviny, ale to sladké pečivo prostě není nic moc..

berenika39
25. črc 2015

@andrrriiik nemam co dodat. Bylo by to na dlouho a nevidim ani jsikru nadeje. Nevadi.

andrrriiik
autor
25. črc 2015

Já se jen ptala,kdy která maminka začala zavádět buchty,atd.Toť vše 😉

leniczka23
25. črc 2015

@andrrriiik Buchty se nezavádějí, buchty se ochutnávají a tím by se mělo spousty lidí řídit celý život..🙂

andrrriiik
autor
25. črc 2015

@leniczka23 Myslela jsem,kdy kdo začal dávat 🙂

lunderin
25. črc 2015

OMG, ve skutečnosti děti netloustnou ani ze snídaně, oběda, večeře nebo svačin, ale z chipsů a sladkých limonád mezi jídli společně s nedostatkem pohybu u počítače.
Už nevím přesně,ale tu vánočku tak ve stejnou dobu co zvládl rohlík.Dlouho neměl zuby a špatně to zpracovával. Buchty to samé, moc mu chutnaly croissanty.

andrrriiik
autor
25. črc 2015

@lunderin Přesně tak,ale některým to prostě nevysvětlíš 😕

irinka
25. črc 2015

@andrrriiik Tady se to rozdělí na dva tábory - nedávat vůbec, popřípadě nahradit všmožnejma jáhlovejma a já nevím jakejuma serepetičkama,nebo prostě jednou za čas dát kousek buchty... Myslím, že dětská obezita není o sladké snídani, ale o tom, co už tu psala @lunderin a to z chipsů, čokolád a nepohybu u dětí...ale nemá cenu to tu řešit, protože tu budou dvě "pravdy"
Řídila bych se svým rozumem a je to, jinak by člověk zešílel, protože to či ono neni BIO....

andrrriiik
autor
26. črc 2015

@irinka Jj,přesně tak.Už to taky neřeším,proto jsem napsala,že jsem chtěla jen odpověď na můj dotaz,a tím to pro mě hasne 🙂 Já bych se nedivila,kdyby za pár let byla podle těch "studií" nezdravá i ovoce a zelenina,a budou se dušovat,že to tak prostě je.Přesně o té obezitě jsem taky už psala,ale tyhle maminy ti budou tvrdit,že je to špatnými návyky z dětství.Jakými,to nevím,když snad každé dítě,které má normální rodiče jí vyváženě.Vidím to i na mém manželovi.Ten byl naučený jíst zdravě,a jakmile se osamostatnil,to byly samé chipsy,hranolky,cola,čokolády,nadmíra soli,cukru,atd.No a já jsem taky vždy dostávala sladkosti jen občas,přesto sladké miluju,a mívám kolikrát absťák 😀 Ale vím,co,kdy a kolik si můžu dovolit 😉

blondynka400
26. črc 2015

@andrrriiik souhlas, že je potřeba, aby se děti s těmito potrvinami seznamovali už od mala a naučili se s tím "zacházet". Jinak je to přesně jak píšeš o svém manželovi. Dřív nebo později se k tomu stejně dostanou a pak je zle. Nevěřím tomu, že dítě - člověk, který něco od mala nejedl a pak se k tomu dostane, to jíst nebude
Já osobně bych do cca roka tohle nedávala, nevidím v tom smysl. Klasicky disacharid (bilý cikr) by do roka fakt neměli. A pak občas na svačinu, ale nedělala bych z toho plnohodnotné pravidelné jídlo, určitě ne na snídaně. Jen mne zarazily jak jsi psala ty sladké snídaně, to mi přijde šílené 😅 Jako určitě ráno má být hodně sacharidů pro energii, ale je sacharid a sacharid, určitě ne přemíra bílého cukru, někdo to už důvody hezky popisoval. To samé tu někdo zmiňoval že zdravá strava je hodně ovoce, ale to je další omyl. Ano, v malém množství je zdravé, ale ne s ním děti ládovat od rána do večera, důsledky to nemá o nic jiné, než některé sladkosti (hlavně určité typy ovoce, jak hroznové víno a pod)

andrrriiik
autor
26. črc 2015

@blondynka400 Souhlasím s tebou.Já taky nedávám jenom buchty,střídáme to s jinýma potravinama.Ale ohledně té sladké snídaně mi řekla i dr 😉

blondynka400
26. črc 2015

@andrrriiik no ono bohužel velká část pediatrů o výživě neví vůbec nic, jinak by tohle snad nemohla nikdy říct.... Ale je fakt, že můj synovec v jednu dobu chodil do poradny pro obézní děti a když jsem viděla, jaký jídleníček mu předepsali, chtělo se mi smát, nebo tedy spíš brečet. Takže já už se nedivím ničemu.....

andrrriiik
autor
26. črc 2015

@blondynka400 Tak neříkám,že holka měla jenom koblihy a buchty,to ne.Ale hlavně aby měla sladkou snídani.Většinou tam byl chleba s marmeládou,nutelou,cornflaky.Je to dobrá dr,bohužel k ní už nechodíme,protože jsme se přestěhovaly.Jaký jídelníček mu předepsali,jestli se můžu zeptat? 🙂

cabo
27. črc 2015

@andrrriiik souhlasím. Nic se nemá přehánět. Taky nechci synovi dávat sladké, teď mu byl rok, ale dávám ochutnat. Třeba chleba s medem nebo s marmeladou, ani makovku nechce. Zatím mu na snídani chutná chleba s lucinou. Az se boji, ze nic jiného mu chutnat nebude......
Mužů se zeptat pro inspiraci co dáváte na snídani?
Jinak teda za me,pokud by to syn jedl, klidně bič tu,vanocku a podobně do jídelníčku zaradim.

andrrriiik
autor
27. črc 2015

@cabo Jo,tak ten sní snad všechno 😀 Jinak zatím dávám mléko,a večer taky.Kaše málokdy,a většinou přes den,když už 🙂 Chleba s máslem jsem dala jednou,a bolelo ho celou noc bříško,tak mám strach dát znovu 😒 Ale asi zas zkusím,dala jsem mu to před 1,5 měsícem 😉