Neuspávám dítě, dělám dobře?

majsi
28. pro 2014

Chtěla jsem se Vás zeptat, jaký máte názor na uspávání dětí. Už se mi několikrát stalo, že mi známí co byli u nás přes noc řekli něco v tom duchu: " Ty ho tam necháš chudáčka samotného? Běž za ním!" Když se to stalo už několikrát, říkám si, jestli nedělám něco špatně. Večer máme s naším 1,5 ročním synem rituál, že jak začne jevit známky únavy, což většinou bývá kolem půl osmé, jdeme jej vykoupat, pak sní kaši a jde do postýlky. Já nebo manžel mu zazpíváme nebo řekneme pohádku a pak nekompromisně odcházime. Malý má v pokoji tlumené světlo od chůvičky a spí tam sám. Někdy trvá ale i hodinu než usne. Do pokoje se za prohlazením vracíme jen když hodně pláče anebo déle kňourá. Jinak ho tam necháváme. Teď má novinku a někdy i buší dlaněmi do zdi, což ho ale většinou po chvíli přejde. Většinu času si brouká, přehazuje a vyhazuje peřinu v postýlce, natahuje hrací hračku a chvílemi i vykřikuje. Přes noc spí většinou klidně, občas zakňourá ze spaní nebo se vzbudí a chvíli pláče, ale většinou usne. Někdy si jej ale musím vzít na vedlejší postel aby znova zabral, což po přitulení je téměř ihned. To pak spolu spíme až do rána. Děkuji za odpovědi a názory!

liduskabalanova
1. led 2015

@kvakuska Pokud ji to tak vyhovuje i Vam, nikomu to preci nebranim a nezakazuju, jen se mi nelibi nechat dite vyplakat v pelisku apod. Nikdy jsem nerekla, ze zrovna vy to delate spatne .. Kazdy ma na to svuj nazor a tim bych to rada uzavrela, nikoho tu neodsuzuju, napsala jsem svuj prispevek a to reakci na nektere prispevky, ale i maminky, ktere znam, pokud to vam i vasemu diteti vyhovuje, je to vase vec a verim, ze kazda se tu snazime byt ta nejlepsi mama na svete, jsem rada i za tyhle diskuze, za par vymenenych nazoru 🙂 ..

liduskabalanova
1. led 2015

@kvakuska Ja jsem malinkou nikdy neprenasela do nasi postele, kdyz spinkala .. A na mazleni mam chlapa, to je samozrejme, ale lasku potrrbuje i to dite a mazleni taky 🙂 .. Malinka usina u prsicka a pak spinka ve sve postylce, kdyz mi jeste nejdeme spat a kdyz potom usneme a mala se vzbudi na papani, tak si ji bereme k sobe a vsichni spime az do rana 🙂 ..

bajana
1. led 2015

Ja nie som zástanca kontaktného rodičovstva. Nepáči sa mi, ako matky opačného nazoru síce na jednej strane tvrdia, ze nikomu neupieraju právo na názor a spôsob výchovy a na druhej strane s bohorovnou istotou tvrdia, ze presne vedia, ako sa dieťa citi a co prežíva. A že nekontaktny rodič ignoruje potreby svojho dieťaťa. Bola by som rada, keby kontaktné matky naozaj rešpektovali nás ostatné, nevnucovali nám svoje "pravdy" prevzaté z pár knižiek a nevyvolávali v nás pocit viny a zlyhania za to, že svoje deti nemáme zavesené na krku celý deň a že si od nich chceme občas oddýchnuť.

barulina
1. led 2015

Ma dcerka je od narozeni perfektni spac, od mala usinala krasne a je to do ted, ale za me to uspavani k detstvi patri a je jo pqto me jeden z nej okamziku. Mazlime se,tuĺime,povidam a zpivam. Ma dcfra by to bez toho jiste zvladla,ale nechapu proc bych se o to mela pripravit treba kvuli tv. To vubec

kvakuska
2. led 2015

@liduskabalanova tvoje slova: Ano, pochopi to, ale nekdy to i u nich muze vyvolat sepracni uzkosti, nemusi ani plakat, ale v srdicku je to trapi, ze nejsoi s maminkou, ze ji neciti na blizku ..
... prosím pošli mi odkaz na nějakou seriozní studii o tom, co se děje v srdíčku miminka/batolete, když není s maminkou ... zajímá mě také, jak se taková studie provádí ... zkusila jsem se dnes dcerky po probuzení zeptat, co se dělo při usínání v jejím srdíčku (usínala sama) a ona se rozesmála a řekla ham ham ... asi při usínání myslela na jídlo 😀

marecekavendulka
2. led 2015

@kvakuska precti si knihu Koncept kontinua. Pokud je tedy predni americka psycholozka pro tebe dost dobrym zdrojem informaci. Jinak jestli bys mohla prosim sem dat odkaz na nejakou studii,ktera popira,ze se diteti nic v dusi nedeje,kdyz usina opustene. Ale kdyz si prectes tu knihu,tak to pochopis,mozna. Dite ma proste usinat tak,jak vyzaduje a ne tak,jak si ho chteji vycvicit rodice.

liduskabalanova
2. led 2015

Anička Kohutová - porodní asistentka, tak bych se s vámi chtěla podělit. Vím, že tady to přijmete jako pohlazení, alespoň pro mně to takové je  Proč nechtěně trápíme své děti?
12. leden 2014 v 13:14
Je mi smutno, když čtu v jiných podpůrných skupinách,diskuzích, jak omezit noční kojení, aby děťátko spalo celou noc, jak dítě, které pláče a volá matku, nebrat do náruče, aby jsme jej nerozmazlili. Je to důsledek dědictví minulých generací, které své děti nekojily , anebo kojily velmi krátce, používaly separační pomůcky, děti už ve 4 měsících navštěvovaly jesle, školky,prázdniny trávily např.v ozdravných ústavech, táborech.Společnost učila matky, nevázat se na své děti. Jak hrozná křivda.V té době platilo hodné dítě=dítě, které spí celou noc a samo.Tato generace dětí neprošla důležitou fází náruče, do které se ani nenarodily,což ji bolestivě chybí, důkazem je tápání a zmatenost pří výchově svých vlastních dětí. Základní kámen, na kterém mohly dále stavět ,jim chybí.Co by rodiče nejsou schopni přirozeně a intuitivně reagovat na naprosto přirozené a pochopitelné potřeby svých dětí. Nelze jim to zazlívat.Ale nemusí v tomto nezdravém modelu péče o dítě , který byl nastolen před 50 lety pokračovat.Proč?????

Proč nás tedy miminko v noci budí? Protože chce týrat svou matku? Nebo chce , aby byla nevyspaná a unavená?Je schopno tak malé dítě své matce ubližovat?
NE! Dítě svou matku miluje, jedině s ní se cítí v bezpečí.V době děložní s ní mělo ten nejtěsnější kontakt, vzbudila-li se matka, vzbudilo se dítě, pilo plodovou vodu, kdykoliv potřebovalo, slyšelo její ťukot srdce, její tlumený hlas,cítilo se s ní v bezpečí.Celých děvet měsíců bylo jenom s ní, se svou matkou.Bylo v neustálem pohybu. Děložní dítě není připraveno na to, že až se narodí, o vše přijde.
Jak mu chcete vysvětlit, že po narození to bude úplně opačně?Že má přijít o své důležité podmínky, mezi něchž patří potřeba lásky a těsného kontaktu s matkou.Nevysvětlíte mu to, ale můžete ho začít trápit tím, že ho budete zvykat na tyto pro něj nepochopitelné podmínky. Jak mu chcete vysvětlit, že devět měsíců bylo nošeno a zvyklo si na tento pro něj blahodárný stav a najednou je pro něj připraveno neživé prostředí?Postýlka a krásné povlečení , hračky,dudlík nenahradí bezpečné místo, které pro něj bylo a stále je a to na těle matky.Naučíte ho spát samotné, ignorujete jeho zoufalý pláč,budete používat separační pomůcky, dáte mu dudlík, ať si saje a uklidňuje se samo, nebudete mu poskytovat svou náruč, aby jste jej nerozmazlily.......pláč dítěte bude obsahovat naději a touhu, že přivolá svou matku, která jej vezme do náruče a ono opět uslyší její hlas, ťukot jejího srdce, její dotek, vůni a bude moct spokojeně usnout.Miminko potřebuje své kontinuum, návaznost děložní fáze na fázi náruče. Usnete, když se necítíte v bezpečí? Budou tedy nastoleny vaše pravidla, váš režim. Ovšem přijde doba, kdy se vám vše vrátí jako bumerang .Důsledky separace a nedostatku mateřské lásky jsou hluboké a dlouhodobé. OPět bude chybět základní kámen vztahu dítě- matka.V podobě separační úzkosti, bití druhých dětí, agrese, záchvaty vzteku, v dospělosti bude ono dítě používat stejný model vaši výchovy u svých dětí , protože jej bere jako normu a vše se opět opakuje. Bude reagovat vaše dítě na to, až vy jej s pláčem jednou budete volat??
Naše děti se narodí tak čisté , milují nás takoví jací jsme, nic jiného neumí, zbytek mu vtiskneme my sami.Jsme to my, kteří se snaží jej změnit k obrazu svému. Sáhněme si na srdce, je ten obraz dokonalý???
My rodiče máme možnost volby.Narozené dítě ne, je zcela oddáno na podmínky,které mu nastolíme. Buď jej přijmeme a budeme milovat, nebo jej nepřijmeme a budeme s ním bojovat.
Anna Kohutová

kvakuska Jsem ve skupine kontaktni rodicovstvi, jednoi tam dala jedna slecna tenhle prispevek, snad nevadi, ze jsem ho sem zkopirovala, pise ho jedna porodni asistentka, a muzu toho najit spousty ..

liduskabalanova
2. led 2015
veri0007
2. led 2015

Má dcera má 3 měsíce. Je na UM z důvodů, které tady nebudu rozebírat, ale spinká a uspává se sama. Díky UM spí až do rána,. Večer se okoupe, nakrmí a jde spinkat. Uspávala jsem jí jen v šestinedělí. S malou jsem celý den, jinak to ani nejde, je to miminko. Celý den si hrajeme, mazlíme se... Přes den spí cca 3x po patnácti minutách jinak nespí, až v noci. Tím, že má celý den u sebe někoho kdo se jí věnuje, nevidím důvod jí ještě navíc uspávat a to z více důvodů. Třeba proto, že i dospělí mají nárok na soukromí a čas jen pro sebe. Nechci e stát otrokem vlastního dítěte a mít za pár let mamánka co si vše vyřve. Neumím si představit třeba i jen to, že bych spala s malou v jedné posteli. Jako proč?? Abych řekla pravdu, ani nevím jak to dělala má máma. Možná na někoho budu působit jako tv rdá a možná i špatná matka, ale myslím si, že výchova a určení si pravidel se má již v útlém věku... A teď to nemyslím nějak špatně, ale taky by mě zajímala skutečně nějaká studie o tom, co se děje v srdíčku dítěte při uspávání s matkou či samotné @liduskabalanova ?

kvakuska
2. led 2015

@marecekavendulka naše dcerra usíná tak jak vyžaduje - bez nás, my ji při usínání svou přítomností asi rozptylujeme, protože když ji ukládáme do postýlky, tak už nám mává, ať jdeme pryč
... a mmch, já jsem tady netvrdila, že vím co se kdy děje v dětském srdíčku a dušičce ... proto se ptám vás, "chytřejších" 😠

veri0007
2. led 2015

@liduskabalanova nezlob se na mě, ale tohle je jen názor jedné PA, ne solidní studie. Ale jestli taková studie existuje, opravdu si jí ráda přečtu, myslím to vážně, ne jako rýpanec, aby to tu blbě nevyznělo😉

liduskabalanova
2. led 2015

Odpovim vecer a po studiich se podivam 🙂 ..

liduskabalanova
2. led 2015
berusinecka
2. led 2015

//https://www.modrykonik.cz/spolecne-spani/ zajimave cteni a clanek je psan z ruznych zdroju ne jen z pocitu nejake sestry

berusinecka
2. led 2015

@liduskabalanova ja to sem nedavala ze bych myslela ze neznate jine zdroje. Nahodou jsem na ten clanek narazila jinde. A protoze nekteri neveri ze to ma pro deti pozitivni vliv tak proto jsem to zde pridala 🙂

liduskabalanova
2. led 2015

@berusinecka Jee, to nic, ja jsem to pochopila, jen jsem nemela cas hledala dal, tak jsem reagovala i na Vas, ze pridavam 🙂 .. Super, dekuju za podporu a za clanek 🙂 .. Taky na nej kuknu 😉 ..

marecekavendulka
2. led 2015

@kvakuska vsak jsem psala,ze dite ma usinat tak,jak chce. Pokud usne rado samo,proc ne. Ja jen nesnasim ty matky,co nechaj deti rvat,aby videly serial televizi. Tim netvrdim,ze se vas to tyka. Jen ty to musite vedet vy sama.

marecekavendulka
2. led 2015

Omlouvam se za sotka.melo tam byt: to musite vedet vy sama

lenka14163
9. únor 2015

Můžete mi někdo poradit? Mám 10ti měsíčního syna a od doby, kdy začal lést a stoupat si, nevím jak ho uspat. Dám ho do postýlky, a než mu stačím říct pohádku, nebo zaspívat, je na koulenou a dělá lotroviny. Ne a ne ho donutit si lehnout. Když ho nechám o samotě, je schopen si i přes hodinu hrát a to ho pak musím uspávat, protože nejeví známky tohom že by spal, třeba i v deset večer.

slunicqqo
9. únor 2015

lenka14163 je to uplně normální je rád, že se naučil něco nového a odrazuje ho to od spaní, měli jsme to tak u obou děti, ale tak dali jsme je spat třeba o chvili dřív, oni si čtvrt hodiny klekali a stoupali , někdy pak lehli a usnuli hned, někdy ne, když ne , tak jsem si tam lehla hladila třeba po hlavičce zachvili byl klid, základ je mít zhasnuto aby nemohli nic vymýšlet a ono je to brzy přestane bavit

sedakaterina
9. únor 2015

vykoupat, napapat, vycistit zoubky, vlozit do postylky, pohladit, dat pusinku a odejit 🙂 a to od 2 mes. max.
uspavat v kocaru, naruci a nevim jak, v zadnem pripade

polaks
9. únor 2015

@lenka14163 no toto som zažila u syna,akonáhle zistil,že sa môže postaviť,krásne zaspávanie,ktoré pred tým trvalo 5 minút sa pretiahlo na hodinu,nepomáhalo,spievať,čítať,ani na rukách nosiť..a tak som raz narazila na nete na uspávanku HO HO watanay konkrétne táto verzia..

https://www.youtube.com/watch?v=QE61f1XKKZQ


tak som to skúsila pustiť ,nechala som otvorené dvere do na spálni v obývaku som to pustila,nie veľmi nahlas,len tak aby to počul a stala sa krásna vec,ako náhle počul hudbu,tak sa skľudnil,ľahol si a pri druhom prehrávaní už spal.Skúšala som aj iné uspávanky,ale nezabrali a tak sme na tejto fungovali asi 2 mesaice a potom sa to vrátilo do normálnych koľají..

lenka14163
10. únor 2015

@polaks děkuji za radu, trošku to zvládáme tak, že si ho po koupání a večeři, jakmile jeví známky únavy, vezmu do postele a chvilku si hrajeme, začne po mě polehávat, hladím ho po zádech a bříšku, zpívám mu, pobrukuju a pak se to stane... usne 🙂 pak ho dám do postýlky, někdy si trošku popláče, ale pak usne

achjonetusim
10. únor 2015

@sedakaterina To zni krasne, dat pusinku a odejit. U vas to funguje?

zuzana_ka
10. únor 2015

@achjonetusim U nás to funguje🙂 ale je to díky tomu, že malá nechodí spávat se slepicemi, ale dám jí spát až vidím, že je unavená. U nás není den jako přes kopírák. Někdy vstane brzo někdy později, jindy spí přes den 2h, jindy nespí vůbec a podle toho se odvíjí i večerní ukládání. Nemohla bych dávat malou spát brzo, když odpoledne 3 hodiny prospala...ne?🙂

jamia
10. únor 2015

@achjonetusim U nás taky. I když se hodně lidí diví, že dítě dávám spát "až" po deváté večer... jenže ona má třeba od pěti do půl sedmé odpoledního šlofíka 🙂

petrvee
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
marecekavendulka
17. únor 2015

@petrvee to je nějakej vtip,ne? víte,o čem se zde diskutuje?