Neustále se přetáčí na bříško, ale neumí na něm usnout

wafik
7. zář 2008

Ahojda maminy, tak jsem si řekla, že se zkusím pozeptat, jestli některá nemáte podobné zkušenosti, popř. nějakou radu jak na to🙂
Malý se mi večer v postýlce při usínání a v noci ve spaní pořád přetáčí na bříško, ale neumí tak spát - jakmile je na bříšku, vztyčí se na ručičkách a začne děsně mručet a pak strašně plakat... když už je to dýl, tak mu sice hlavička spadne na matraci, ale pořád ji zvedá, neumí ji mít položenou na matraci. Celý náš problém je v tom, že chce ležet na boku, ale jenom na pravém, ale na tom se jaksi neudrží - souvisí to s tím, že má zvýšený svalový tonus a už ve třech měsících se začal přetáčet na bříško právě přes ten pravý bok, samozřejmě že špatně (švihem nohama a zadkem). Sice cvičíme, už se otáčíme správně, ale udržet se na tom pravém boku se nám nedaří a nedaří... druhý drží nádherně, ale odmítá na něm usínat, chce výhradně ten pravý... zkoušela už jsem kde co, včetně polohovacích válečků, ale marně, vždycky skončí na břiše☹
Poslední tři týdny už jsou k nevydržení - než usne, tak to trvá i dvě hodiny (kdysi jsem ho v devět položila do postýlky, dostal dudlánek, párkrát jsem mu ho zašla vrátit a do pěti max. desíti minut spal), pak je tak unavený, že usne většinou na zádech, ale to moc dlouho nevydrží a začne se točit na ten pravý bok... když je dobře, tak ho „přehazuji“ z bříška cca jednou za hodinu, ale od té druhé třetí v noci je to i co deset minut, pak už jen řve, takže u něho sedím a držím ho na tom pravém boku, aby vůbec usnul... a většinou tak strávíme tři čtyři hodiny... a pak naprosto vzteklý a nevyspalý už spát odmítá☹ Vzhledem k tomu, že mi odmala spí špatně přes den, max. 2-3x po půlhodince, někdy ani to, naspí za celých 24hodin max. 8hodin, což je děsně málo a taky je to na něm taky znát☹ To nemluvím o tom, že jsem jak chodící mrtvola, pomalu usínám ve stoje a někdy mám už docela strach s ním manipulovat nebo ho nosit na rukou, protože je děsně mrštný + pěkně vzteklý z toho, že tak málo spí, a já mám děsně pomalé reakce a jsem pořád unavená...
Nemáte s tímhle některá zkušenosti, popř. nějaký fígl, jak ho udržet na boku? Nebo ještě líp naučit spát na bříšku?🙂

knobloska
7. zář 2008

Jééé, to je trochu naše Kristýnka 🙂 . Ta spinká zase na levém boku, otáčí se taky švihem, zatáhne si za nohu a švihem se přetočí. Kdybych jí položila do postýlky, udělá přesně to samé. Za chvíli je na bříšku a následuje přesně to, co popisuješ. Takže já uspávám tak, že s ní ležím u sebe v posteli, ona zvedá nožičky a přetáčí se na ten svůj oblíbený bok. Já u ní ležím taky na boku čelem k ní a rukou jí podkládám nožičky. Ona je přestane zvedat a mít snahu se dál přetáčet a pak usne. Protože se bojím jí tak nechat o sebe na polštáři, tak ji pak otáčím na záda. Kolem 11 jí pak opatrně dám do postýlky, opět na bok a podhrnu jí dečkou, aby "držela". Připadám si jako blázen, mám přesně nacvičené pohyby, které na ní platí. Spí tak až do dalšího jídla, tj. tak do 3. Pak až do rána spí u mě , protože další návrat do postýlky už by nezaspala.
Jinak taky spí po 20 min přes den, je to děs běs, vím, o čem mluvíš.
Vydrž, je to jenom blbý období, přejde to 😉

wafik
autor
7. zář 2008

To je právě to, on usne jedině v postýlce - se mnou v posteli spát nechce a nikdy nechtěl, tohle u nás, bohužel, nefunguje☹ Když ho vezmu k sobě, sápe se po prsu😀 a když zjistí, že za tím účelem v posteli není, nechce tam být😀 Zkoušel to i manžel, ale marně...
Jj, se tím utěšuji, že to přejde, ale... kdy?!?

majaaita
8. zář 2008

Wafiku, opravdu to přejde. Naučí se to, usnout na bříšku - resp. mít bříško jako relaxační polohu a ne jako východisko pro lezení, plazení apod.
Ale trvá to. My takhle Jiřího grilovali jak klobásu (obraceli zpátky na záda) cca tři měsíce. Naučil se přetáčet v půl roce a od deseti měsíců umí spát na bříšku.
Jinak zkus ho posunout těsně ke kraji postýlky, dát za zádíčka polštář nebo srolovanou deku, abys ho udržela na boku ... ale chce to prostě hlavně čas.

wafik
autor
8. zář 2008

majaaita: tak aspon v tom nejsem sama😉 tři měsíce... ach jo😀 jinak podložit/podepřít ho něčím absolutně nepomáhá... kraj postýlky taky ne-e... on je mrštná potvůrka, se vysmekne fakt ze všeho a skončí s velkým řevem zase na tom bříšku😀

mobina
8. zář 2008

Co pytel na spaní?

schwarzovka
8. zář 2008

wafik: měli jsme doma to samé a po nějaké době prostě na tom bříšku usnul...jen to trvalo asi měsíc....pak jsme řešili další problém a to ten, než se naučil otáčet zpátky na záda...byl to boj, přesně jako popisuješ, ale jednou se prostě přetočil na bříško a usnul... 😉

wafik
autor
8. zář 2008

mobina: to je spíš aby se mrňousi neodkopávali a nebyla jim zima - spací vaky mají spoooooustu místa pro kopající nožky, takže... pro náš účel naprosto nevhodné😀

schwarzovka: tak přesně tohle jsme s manželem o víkendu řešili - mě chlácholil, že se spát na bříšku určitě naučí... a já že bych raději, kdyby se udržel na tom boku, páč co až se probudí a nebude moc z bříška zpátky, že to bude pláč a nářek tak jako tak🙂 tak jak se zdá, nezbývá mi než vydržet... fyzicky i psychicky😀

katka_21
19. lis 2010

Ahoj holky, můj devítiměsíční chlapeček začal mít poslední dobou potíže s usínáním. Jak už v tomto tématu bylo uvedeno, přetáčí se pořád na bříško a leze po postýlce. Když už konečně nějak usne, tak se v noci často budí a začíná vše znovu 😖 . Docela mě to mrzí, protože donedávna se naučil spát i celou noc... Nevím, jestli to nemůže být tím, že se naučil stavět v postýlce, nebo růstem zoubků. Nemáte některá s tímto zkušenost?

crca
19. lis 2010

@katka_21 Je to možný že je to k zoubkům 😉 ,ale abych pravdu řekla,mě cestujou v postýlce zuby nezuby 😀 ,nejdřív jsem dala pytle na spaní když byli menší,bylo to fajn,nemohli se v tom moc pohybovat,ale jak se začali stavět v postýlce,tak to byl spíš problém,protože se v tom nemohli postavit a štvalo je to 😀 A cestujou mě do teď 😅

katka_21
19. lis 2010

@crca Pytel už jsem taky zkoušela, ale výsledek nic moc. Malej se v něm různě zamotává a stejně má snahu (možná ještě větší než bez pytle 😀 ) cestovat po postýlce. Párkrát jsme měli s manželem cukání vzít si ho k nám do postele a uspat ho u nás, ale nechceme si ho tak naučit ☹ .

crca
19. lis 2010

@katka_21 tak tohle jsem si říkala a vydrželo mě to do 15 měsíců 😅 pak jsme byli na očkování a od té doby holka spí se mnou(já spím u nich v pokojíku,protože běhám i ke klukovi 😅 a nenadělala jsem nic,holka mě brečela tak až zvracela a jediný co zabralo bylo,že jsem jí položila na velkou postel a lehla k ní,no teď už je to automatika,sice zaspí ve své postýlce,ale kolem půl 10 se vzbudí a nedej bože jí položit zpátky 😅 Takže si můžeme říkat a plán ovat co chceme a oni si nás stejně omotají 😀

katka_21
19. lis 2010

@crca 😀 Já vím, člověk míní, mimi mění 😀. To víš, že už jsme si ho tam párkrát vzali 🙂 ale tohodle bych se opravdu chtěla vyvarovat, bojím se, že bychom se pak nevyspali všichni 😒 a také aby k nám pak do postele nechodil spát i jako školák 😀.