Pasivní sed v anglosaských zemích

zuzkabou
10. říj 2018

Jak se díváte na to, jak se v Anglii, resp. Spojených státech stále podporuje a toleruje pasivní posazovaní dětí? Mají na trhu spoustu produktů (sedátka, hopsadla, choditka), bývá hrozně časté focení dítěte mladšího 6 měsíců v sedě opřeného o polštáře. U nás je to víceméně taky, ale je tu celkem silná osvěta z pozice lékařů a fyzioterapeutů, kdežto v US/UK jsou to právě lékaři a další odborníci, kteří to vlastně rodičům nijak "nezatrhnou".
Vysvětluju si to tak, že jsou prostě moc konzumní, a zdraví pak řeší dalším utrácením za terapie a léky. Co mě ale pořád mate, je když narazím někde v jinak odborné literatuře na předpoklad, že dítě kolem 5.-6. měsíce už samostatně sedí.
Je tu někdo, kdo to taky řeší?

emamaira
10. říj 2018

Taky me o napadlo a zduvodnila jsem si to tak, ze zdravotní péče není v USA plošně (nemluvim o vrcholovych pracovistich) na takové úrovni jako u nás, takže osvěta a prevence také není taková.

zuzkabou
autor
10. říj 2018

@emamaira je fakt, že naše zdravotnictví je úplně jinde. Ale občas si říkám, jestli to moc nehrotim. Rada bych občas někoho na dálku upozornila, že to dělá špatně, když dítě posadí ve 3 měsících, ale je to jejich odpovědnost se informovat. Nechci nikomu dávat nevyžádané rady, ale těch dětí (za předpokladu, že to opravdu má takový dopad) je mi líto. Tak jsem se nad tím zamyslela, a víc už mě k tomu nenapadá.

mmmk
10. říj 2018

Tak je sed a sed. Ziju v Nemecku, jsem vedu kurzy Baby led weaning, jsem poradkyne pro noseni deti, tez s certifikatem. Takze jsem diky dalsimu vzdelavani stale v kontaktu s odborniky. Treba u BLW se predpoklada, ze dite je zrale na prikrmy ve chvili, kdy "samostatne stabilne sedi a nehrouti se do strany." Pak je takove dite schopne prijimat samosatne potravu, protoze v teto fazi funguje koordinace zraku a ruky (dokaze si davat samo do pusy) a uz nema vystrkovaci reflex jazyka, ktery v tech proklamovanych ctyrech mesicich zarucene ma. Diteti zada opravdu nepokazis, kdyz ho na jidlo posadis vzprimene - pokud je uz tak stabilni. Muj nejstarsi syn nebyl v pul roce schopen prijimat prikrmy v pololehu. Davil to a zvracel. Stejne tak nedokazal pozrit hladkou kasi. Tim jsem prisla k BLW. I tehdejsi pediatr mi navrhl, at ho k jidlu posadim, ze samotne by se mi v pololehu jedlo blbe. A ono to zabralo. Nedavno jsem se na to ptala vyhlasene nemecke detske ortopedky a ta mi taky rekla, ze posazeni u jidla je zcela ok. Ze je blbost dite podpirat v kocaru, aby videlo nebo podkladat polstarema na delsi dobu, ze to ok neni.
Jinak ten nejstarsi syn ma 8 a perfektni drzeni tela. Zadna skolioza nebo ploche nohy atd.

barchen
10. říj 2018

@zuzkabou Nase zdravotnictvi sazi na prevenci (ne jenom v teto veci ale i jine osemetnejsi temata) a porad se najdou odbornici i laici, kteri preferuji tuto cestu pred resenim nasledku. Dale podle me je to i zajmem studovat problematiku jak odborniky tak laiky. Spousta lidi na nase zdravotnictvi nadava a ozpevuje peci napr. prave v UK/ US ale vetsina, co si vyzkousela toto zdravotnictvi a byla nucena si hradit ty ruzne urovne pojisteni, nebo ma v blizkem okoli nekoho, kdo v dane zemi zije, tak vi, co to obnasi. A urcite take i zivotni styl bohata zeme/lidi, rovna se vyssi uroven konzumu, reklamy a jakehosi "kastovniho systemu".

zelenaesmolda
10. říj 2018

@zuzkabou v UK jsem zila nekolik let a vlastne porad ziju a jejich lekarska pece je otresna.Verim nasim lekarum daleko vic.Na jednu stranu jsou health and safety maniaci ale na druhou stranu je to des.V zime je normalni videt venku lidi s cepici na hlave a zabkach,decka bez ponozek apod.

zuzkabou
autor
10. říj 2018

@barchen vidíš, to je taky jedna z věcí, co mě napadla. Maminy jdou dřív do práce, tak prostě tohle neřeší, nehledají info, spíš pak hasí požáry. My se s naší rodičovskou máme jak prasata v žitě a často si toho nevážíme. Díky za příspěvek.

@zelenaesmolda UK znám, jezdím tam skoro 15 let (strávila jsem tam max 3 měsíce v kuse) , ale dokud jsem neměla vlastní dítě, tak jsem tomuto tématu nevěnovala pozornost. Teď to vidím spíš na sociálních sítích u lidí, kteří zrovna čas a peníze mají. Jejich manýry netřeba komentovat 😀

barchen
10. říj 2018

@zuzkabou Mame se dobre, kazda matka a take jeji deti dostanou od statu velke penize a plnou zdravotni peci. Skoda, ze mnoho matek netusi, jaky tady mame luxus. V UK jde dite v pul roce do "jesli", resp jakehosi zarizeni za obrovske penize ale s nasimi jeslemi, jakozto zdravot.zarizenim to nema nic spolecneho, plazi se tam po zemi, kde se chodi v botech, cely den v jedne pline, polovina pernamentne nemocnych nebo alespon nastydlych deti, minimum tepleho jidla nebo max. UM. Ty bohatsi vrstvy si dovoli celodenni chuvu, povetsinou cizinku a dite je alespon ve vlastnim prostredi.

merope
10. říj 2018

@zuzkabou Asi tak, zdravotnictví UK opravdu šílená záležitost. Poslední zážitek, co jsem zaslechla, byl z návštěvy lékaře:
"Nojo, to bude potřebovat antibitotika." "Ok, dobře, kdy máme přijít na kontrolu a jak dlouho má být doma?" "Doma? Proč? Klidně může do školy, to není problém."
Takže čtyřleté dítě s (tuším) kašlem takovým, že na to jsou potřeba antibiotika, klidně posláno do školy. Je povinná školní docházka a omlouvání moc nefunguje, takže holt slečna napochodovala do školy s antibiotiky. Zjevně standardní postup.

Zážitky typu: "Srovná se samo a pokud nesrovná, se to operuje." co v Brně v dětské zvládli dát do pořádku za 3 týdny návštěvy ČR, to už raději nezmiňovat.

zelenaesmolda
10. říj 2018

@barchen no hodne deti do tech jesli nejde protoze si to rodina nemuze dovolit,1300 liber a vys a to jeste ne za vsech 5 dni...

Tady v CR je materska luxusni co se delkou tyce,ja mam materskou 9m takze do prace pujdu kdyz bude mit mala 8m,super vyhlidky

zuzkabou
autor
11. říj 2018

@merope kamarádce chtěli na slepak nasadit prášky, když se jim nepodařilo napichnout kapacku, tak ji poslali domu. Dostávala se z toho pak přes rok, imunita v háji, tak na sebe chytla úplně všechno, co mohla. Jsou to šílenci.

merope
11. říj 2018

@zelenaesmolda Tak do roka můžeš být doma - aspoň co mi říkali, tak že můžeš mít mateřskou až 9 m, jenom potom v roce dítěte musíš nastoupit zpátky do práce. Na druhou stranu klidně na částečný úvazek, což je zase v ČR často utopie ☹.

merope
11. říj 2018

@zuzkabou Tak to je masakr a kamarádka může být ráda, že tu jejich péči přežila.

zelenaesmolda
11. říj 2018

@merope no mozna si materskou muzes prodlouzit pokud te zamestnavatel necha ale z ceho budes zit?abys mohla dostat nejake benefity musis pracovat aspon 16h tydne

merope
11. říj 2018

@zelenaesmolda Aha, tak já pochopila, že to je standard. Živit musí zatím manžel.

zelenaesmolda
12. říj 2018

@merope no ja myslim,ze to zavisi hodne na zamestnavateli ale normalne je materska 9m

barchen
12. říj 2018

@zelenaesmolda Pred 10ti lety to bylo jenom 6m. Asi vam to tam navysili..

barchen
12. říj 2018

@merope Ono to s temi castecnymi uvazky neni zadne terno ani v UK. Naklady na ty "jesle" nebo chuvu to nepokryje a pokud ano, tak partner musi mit nadprumernou mzdu...

luciebx
12. říj 2018

@zelenaesmolda viď. Matky nabalený a decka nahatý. Nechápu. Prý otuzivani. Zase tu ale nevidím narvane čekárny nemocných děti jako u nás. Asi to do sebe něco má no

zelenaesmolda
12. říj 2018

@barchen ono to je pokud vim tak,ze kdy se vratis po 6m tak ti musi drzet tvoji pozici a contracted hours,kdyz se vratis pozdeji tak uz ne
skolka stoji kolem 1300 liber a to ani ne na cely tyden,hodne blbe nastaveny system,ktery nuti matky sedet doma a pobirat benefity protoze skolku nezaplati a z neceho zit musi.

@luciebx no protoze v UK decka chodi do skoly i nemocne...

luciebx
12. říj 2018

@zelenaesmolda jojo. Já teda rýmu a kašel za nemoc neberu. Teplotu zvracení průjem ano.

merope
12. říj 2018

@luciebx A kašel, na který doktor od pohledu dá antibiotika? I s tím se v UK chodí do školy.

journals
12. říj 2018

Za mě, co jsem zažila v USA, nefunguje takový ten český "zdravý selský rozum". Nikdo moc nepřemýšlí, co je napsáno v knize, to je svaté... Nefunguje tam např. předávání zkušeností z matky na dceru (nevím jak v UK, ale byla jsem v šoku, že v USA je normální, že se v tom nové matky "nechávají plavat" a rodina moc zájem nemá, nepřijde jim to podstatné). A to jde podle mě ruku v ruce. Tady ženské na náš systém nadávají každý den, ale ono to není vůbec blbě. Když nebudu mluvit o délce mateřské a velkorysému státnímu příspěvku, tak takové to všechno "podomácku" vytvořené, vyrobené, vymyšlené, má občas něco do sebe. Občas když tu čtu, na co ženské v ČR nadávají, přála bych jim osobní zkušenost...

vendelinka08
12. říj 2018

A o tom to cele je..nafavaji..protoze nemaji s cim porovnat. Ja jsem sice s detmi v zahranici nezila..ale mam tam svagrovou a sestrenku a uprimne hsem moc rada za system ..ktery tady mame. At uz zdravotnictvi..to myslim mame na vysoke urovni a cely system ve zdravotnictvi. Kdyby si lide meli hradit lecbu..tak se nedoplati. A take socialni podporu v materstvi..byt s ditetem doma 3 roky je opravdu luxus. Jinak jsem v zahranici byla hodne a jsem rada ze ziju tady...

eithelwing
12. říj 2018

Řešila jsem a dost. Dcera vlivem Kiss syndromu nebyla zrovna tabulková. Na jídlo jsem ji měla v pololehu, pak v náručí v polosedu. Neposazovala jsem, to až když byla opravdu velká. Sedla si sama ve 13 měsících.

zelenaesmolda
13. říj 2018

@luciebx no zalezi jaky je to kasel,ja treba kdyz kaslu tak se dusim a uz jsem se i pozvracela takze u me byt na nemocenske s kaslem neni nic nenormalniho 🙂