Pojmenovali byste dceru Dafné?

dagikk
20. říj 2018

Ahoj holky, co rikate na jmeno Dafné? Diky za kazdou reakci

budilinka
22. říj 2018

@zelenaesmolda To nevím, představovala se jen jménem.

zelenaesmolda
22. říj 2018

@budilinka aha,protoze treba mela za otce cizince a cizi prijmeni,to by pak davalo smysl

budilinka
22. říj 2018

@zelenaesmolda No to si teda nemyslím, ale můžu zjistit...

rituska88
22. říj 2018

Osobně bych takhle dceru nepojmenovala. Ale každá máme jiný vkus a o tom to přece je, nemůžeme se všichni jmenovat Honza nebo Jana. Já teda vybírala pro své dítě z ryze českých jmen a zároveň z takových, která mají u nás v rodině nějakou ,,tradici" (neuznávám dávání jmen po rodičích, ale třeba po dědovi nebo prababičce se mi líbí). Jinak ,,cizí" jména mi vyloženě nevadí, ale třeba se synem chodí do školky Elizabeth Hrušková (a ještě navíc je to příslušnice menšiny) a to mi přijde jak pěst na oko...Rodiče by měli svou fantazii při výběru jména občas trochu krotit a myslet na to, že to dítě s tím bude žít a snažit se, aby to jméno nevyvolávalo posměch. Nevím, nedovedu s moc představit, jaké příjmení by muselo být, aby se k tomu hodilo jméno Dafné...spíš nějaké cizokrajné, k ryze českému bych ho určitě nezvolila.

takyjedna
22. říj 2018

Ne, dala bych ho leda sve kocce. Ale ja nejsem ty. Kdyz uz, tak bych dala radsi Daphne, at uz je to,svetovy' radne. Dafne se mi zda jako paskvil. Jestli mate i cize znejici prijmeni, tak budiž. Ale napr k Novotne je to ulet. A nedejboze aby se holka chtela za dvacet let provdat za nejakeho Voprsalka...

sudylichozrout
22. říj 2018

@takyjedna Dafné Vopršálková je úplně boží 😀

veronicka89
22. říj 2018

Dafne se mi nelibi a nedala bych to ...ale stejne bych nedala adelka martina patrik david nebo tak...
Vubec nejde o to ze je neobvykle...

Jako nevim no...nekdo tady pise jak dite bude trpet ? Proc to nechapu ? Mladi lidi zijou instagramem, cestujou , sleduji zahranicni herce zpevaky ...nez budou nase deti na zakladce ...tak se zadne dite nad zadnym jmenem nepozastavi , ikdyz mozna jejich debilni rodice mozna ano...

A to ze by nekdo dal nez Dafne radsi treba Štěpánku, ktera zni hezky cesky...tomu mic nepomuze ...spise naopak.

Spis nechapu proc se ptas na nazor ostatnich.
Bud chces originalni jmeno ktete nikdo moc nema a budes mezi ostatnima couhat...nebo das nejake obvykle....
Ale musi to tobe hit pres pusu ;)
Jeste je treba moznost dat nejake mezinarodni ale obvyklejsi ...

Ja kdybych mela holcicku premyslim uz od roku 2010 o ella ( tech je ted moc) 😈Linda Linea Norah Lina Mila Valentina Melissa ...

veronicka89
22. říj 2018

@bayt iris mi prijde uplne normalni 🙂 hezke 😉

sudylichozrout
22. říj 2018

@veronicka89 Osobně si myslím, že pokud někdo chce čouhat skrze jména svých dětí (dává to jméno jen proto, aby bylo prvoplánově provokativní a jiné), tak teda není úplně cajk. Evidentně nemá jak jinak vyčuhovat a hojí si tak svou vlastní průměrnost a nezajímavost. Jiný důvod k tomu nevidím. A klidně mě sežerte, ale fakt si to myslím.

zelenaesmolda
22. říj 2018

@sudylichozrout a nebo ma jmeno ktere je bezne a tuctove a nechce to stejne pro sve dite 🙂

bayt
23. říj 2018

@sudylichozrout A jak jako víš, z jakého dlvodu lidi jména dávají? Jako provokaci, to jako fakt někdo dělá? Třeba se mu to jméno prostě líbí, má s tím spojeného člověka, kterého obdivuje, hezky mu to zní, je to nevšední atd. Ale ne že by chtěl ostatní nějak pobouřit, ale prostě že zase nechce, aby bylo ve třídě pět dětí stejného jména.

mimiveru
23. říj 2018

Dafné byl pes v Kdopak to mluví, že? 😂

sudylichozrout
23. říj 2018

@bayt nevim, nac reagujes, asi sis to neprecetla poradne 😃 hovorim o necem jinem.

petrak15
23. říj 2018

Ja jsem treba druhe dceri chtela dat ryze ceske Viola a diky tomu, ze nemame v prijmeni ova, ale konci na la, tak to neslo. 😂 Manzel neni Cech a tak se napr. pismeno i s carkou resi dvema i. Prvni dcera ma jinak psanou verzi ceskeho jmena, po babicce. Nikdy me nenapadlo resit, jestli nebude zapadat do "normalnich" jmen. Kazdy clovek stejne vycniva tim svym a jmeno ho podtrhne. Moje deti se za vybrana jmena nemusi stydet, ale zaroven nehrozi, ze se ve tride sejdou vic jak dve.

sudylichozrout
23. říj 2018

@petrak15 take jsem vzdy byla ve tride jedina toho jmena. Nasi mi ho dali proto, abych se v Nemecku ci Rakousku ztratila, aby nebylo poznat, ze jsem odtud (mam i nemecke prijmeni)... vychovavali nas s brachou k emigraci. Nicmene mam proste pocit, ze Drew Novakova, Anette Novotna, Elisabeth Cerna ci Dafne Svobodova je proste jak pest na oko. Jina vec je, pokud je jeden z rodicu cizinec, pripadne rodina hodne cestuje, nebo ma prijmeni takove, ze se k nemu cizi jmeno hodi.
Ano, rodice nohou dat svemu potomkovi jmeno, jake chteji. Ale my si tez muzeme zcela svobodne tukat na celo 🙂

petrak15
23. říj 2018

@sudylichozrout souhlas, nektera jmena jsou pest na oko, zvlast, kdyz rodina je ve vsem typicky ceska. Ale pokud to opravdu k tomu prijmeni jde, treba me nikdy nenapadlo davat jmeno s hackem, i kdyz nich je spousta peknych uz jen proto, ze s nim budou mit mimo nasi republiku problem a pokud si budou chtit zit na chvili v zemi tatinka (sever Evropy), tak to bude jednodussi. Me osobne, k uvodnimu prispevku, se vic libi nepočeštěná jmena, pokud si uz teda nevyberou z ceskeho kalendare.

zelenaesmolda
23. říj 2018

@mimiveru tak proto se mi vzdycky vybavi fiflena :D

bayt
23. říj 2018

@sudylichozrout myslím, že jsem si to přečetla pořádně

sudylichozrout
23. říj 2018

@bayt Já myslím, že ne. Protože reaguješ na něco jiného. Já nepíšu o případech, kdy se volí s rozmyslem trochu netradiční jméno proto, že je v okolí bambilion Tomášků, Nelinek a Maxíků. Já hovořím o tom, kdy rodiče (zejména dámy) trvají na šíleném a prvoplánově originálním jménu, a důvodem je právě to, aby byl poprask, aby bylo haló a aby se před sousedy vypadalo hóch. Příkladem ti může být ona vtipná rodinka Štiků, kdy naprosto extrémně hloupá a ve všem totálně podprůměrná ženská dá své dceři jméno Ornella jen proto, aby jako rodinka vypadali světově.

bayt
23. říj 2018

@sudylichozrout A jaká jména jsou tzv "hóch", Ornella, jo? Nebo teda ta Dafné? A je to v pořádku, když si Ornellu pojmenují lidi, kteří jsou nadprůměrní, světoví a extrémně inteligentní? :D Já nevím, přijde mi, že se to tady šíleně řeší a hlavně proto, že za komoušů se všichni chovali a jmenovali stejně.

alcar
23. říj 2018

@sudylichozrout taky to chapu, mam z toho uplne stejny dojem. Treba ted ta Mesaroška, jak dala jmeno Elian a vsude se chlubila, ze je v ČR jediny (hm, chyba...neni). Ta to jmeno volila vylozene pro senzaci. A dalsi Zilkova...viz Kordula a dalsi a dalsi. A tohle nedelaji jen celebrity, tohle delaji i obycejne zenske.

sudylichozrout
23. říj 2018

@bayt ne, řeší se to proto, že máme velmi specifický jazyk, který má pravidla jako žádný jiný na světě. Přechylujeme, skloňujeme, zdrobňujeme, a to dokonce již jednou zdrobnělé. A v tomto jazyce vznikla i většina příjmení (když pominu příjmení německá). A proto vypadá maximálně divně, když dáš ke jménu Svobodová (slovanský základ slova + přechýlení OVÁ) jméno Elisabeth. Jó, když se někdo jmenuje Freimann, případně Freeman, Herrmann, Müller... tak je úplně jednoduché mu dát cizí jméno 🙂
Já jsem rozená za Husáka, máma si na matrice vydupala jméno, které tu tehdy moc nikdo neměl (německé k německému příjmení). Takže ne, nechovali se všichni stejně.
Extrémně inteligentní a nadprůměrní lidé, kteří mají české příjmení, dají jen sotva dceři jméno Ornella. Za tím si stojím.

sudylichozrout
23. říj 2018

@alcar Ano, přesně tak jsem to myslela. Díky 🙂

bayt
23. říj 2018

@sudylichozrout Hm a ty myslis ze jako jiny jazyky jmena nesklonuji nebo nezdrobnuji, to jako vazne? Jako shodnem se na tom, ze Růžena Svobodová se k sobě hodí víc než Ornella Svobodová. Ale i než Sofie Svobodová. Je to o módě. Děda vzpomínal na rodinu, velmi inteligentní, co si pojmenovali dcery za první republiky podle římských bohyň....

sudylichozrout
23. říj 2018

@bayt jiné jazyky možná i skloňují, ale myslím, že není třeba se spořit o tom, že čeština má fakt hodně propracovaná pravidla a právem je po čínštině druhým nejtěžším jazykem. Ale to sem nepatří.
Římská bohyně byla například i Diana, což je naprosto normální jméno. Dafné je také jméno římské bohyně, bohyně věštectví, v zahraničí zcela běžně užívané.
Helejť, já nemám náladu se o tom s tebou přít. Mám svůj názor, ty máš svůj a tím bych to uzavřela.

veronicka89
24. říj 2018

To jestli se jmeno a prijmeni hodi je v pofstate nas dojem...neni na to zadna tabulka ani graf...
Ano nektere bych JA nedala a uz vubec ne k prijmenim ryze ceskym ...

ALE to ze je neco smesne nebo divne je pouze dojem ...dojem tech ktere to jmeno nedokazou akceptovat.
Nedokazou akceptovat ze rodic z jakekoliv duvodu dal jine jmeno nez na ktere je spolecnost zvykla...
Kdyz bych to rekla naopak a v cizine si nekdo pojmenoval dite ryze ceskym jmenem , krom toho ze se jim to bude blbe vyslovovat a dite( pozdeji dospely) to nejspis bude muset vzdy hlaskovat je jenom jeden problem....nikdo si nebude rikat ze to jmeno je hnusne , nebo ze se to jmeno k prijmeni nehodi.
Proste to berou jako fakt.

Nevim proc se to v cesku tolik resi.
Porad se kazdy ohani argumentem ze dite bude chudak, ale v podstate proc ?

Protoze existujou rypalisti jako jsou tady ktere neobvykle / vystredni jmeno musi resit, smat se mu, nebo na nej poukazovat ...

michaela_2
24. říj 2018

@veronicka89 Tak to bych neřekla 🙂) Mám pár známých v UK (dělala jsem v 19 letech au pair a zůstala v kontaktu s rodinou i přáteli) a ve Francii a to by ses asi divila, ale jména dětí, se tam řeší úúúplně stejně jako u nás.

To je jen vžitý dojem, že ČR je v tomto šíleně konzervativní, zatímco v zahraničí si můžeš dítě pojmenovat třeba podle popelnice a nikdo si toho nevšimne.............

michaela_2
24. říj 2018

A ano - je naprosto každého věc, jak pojmenuje svoje dítě. Pokud na toto téma nezaloží veřejnou diskuzi na MK, že ano 🙂) Pak se logicky objeví spousta názorů.

100 lidí, 100 jmen, 100 názorů............Mě se líbí, že se v poslední době začala objevovat i dříve nedávaná jména. Alespoň se všechny děti nejmenují Anička, Kubík apod.

Ale zrovna toto dotazované jméno se mi nelíbí - a odpověděla jsem na položenou otázku 🙂

Sama od sebe bych ho nekritizovala.

veronicka89
24. říj 2018

@michaela_2 ja se nebavila pouze o tehle diskuzi, ale o tom jak se vseobecne resi jmena ...
A jinak ziju v Rakousku a jsou tu fakt ruznorode jmena a nikdy jsem nikoho neslysela ze by se k tomu vubec vyjadroval ...nebo ze by hodil poznamku, usklebek...nebo ze by to zenske resily...

A ano jasne ze kazdy resi jmeno ktere da svemu diteti , ale neresi nikoho druheho 😉

zelenaesmolda
24. říj 2018

@veronicka89 jenze Rakousko je podstatne vic multikulti nez Cr