Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

carmonka
12. zář 2012

Ahoj holky, tak jsem dneska koukala na počasí a říkala si, jak jste si ten včerejší den super zařídily 🙂 A taky jsem si gratulovala, že jsme včera vyrazili na to koupaliště. My se teda v sobotu chystáme odjet do Chorvatska, tak to snad nebylo poslední koupání, ale stejně. Podzim už sem leze. Ale musím se pochválit, letos jsem se pochlapila a koupila už pár Vánočních dárků. Nikdy jsem to tak brzo neudělala, jen na to myslela a vždycky pak končila stresem v prosinci. Tak jsem se zařekla, že letos ne. Tak mi držte palce, ať to vydrží. chtěla bych si letos Advent s malým trochu užít, bude to už vnímat.

@irenka Super nápad. Já chodila s malým na cvičení v parku s kočárky a bavilo mě to moc. Mým cílem bylo shodit špeky a trochu se vrátit do kondice, ale super byl i ten kontakt s jinýma maminkama. A tím, jak to bylo hezky vedené, si to užil i malej. Akorát, že s holčičkou jsem to nějak nestihla, protože furt jezdíme na ty rehabilitace a už nějak nemám sílu ještě se k tomu jednou týdně někam hrabat. Říkám si, že se k nim přidám až to bude v zimě v tělocvičně, jelikož tam jsou ty děti zavřený s náma a nemůžou utéct 😀 A kde to budeš mít? Třeba bysme to mohli zkusit - jestli je to teda někde poblíž vašeho hřiště, tak to teda asi nedáme... 😀 Akorát nevím, jestli berete i taneční dřeva jako jsem já, nebo jen baletky na mateřské 😉

carmonka
12. zář 2012

Ad spaní - mě syn spinká přes oběd kolem 2 hodin. V té době vždycky někdy usne i malá - akorát většinou tak na 30 minut a to než se dostanu do polohy ležmo, tak je vzhůru. Nebo jsem ve stresu, že neusnu dost rychle nebo že mě zase za 10 minut vzbudí, takže nezaberu. A zrovna v takových situací si potvůrka dáchne třeba přes hodinku. Takže podtrženo, sečteno - bude jí 5 měsíců a v poledne jsem spala tak +- 3x? 🙄

andelka
13. zář 2012

@carmonka u nás to samé, spala jsem asi 3x, a to hned na začátku, pozdějc už ne. Buď spí napřeskáčku nebo je potřeba během té doby něco udělat.
Malej většinou usne dopoledne, po 10h a spí tak do 12h. To starší obědvá a jde spát. Spí tak do 15.30.
Večer staršího uspává muž, mladšího kojím a uspávám a jak usne starší, tak ho přenesu k němu. Obvykle mezi 20.30 a 21h jsou oba v pokojíku.
Předevčírem jsem usla s nima v 21h asi, oblečená, neodlíčená, v brýlích... 😅

misa_1
13. zář 2012

Dobre rano,
tak uz tece nudle i Davidkovi:(, Ada jeste ke vsemu zacal bojkotovat odsavacku a smrkat neumi, pritom naposledy pred letem si odsaval nudle sam. Nevite nejaky figl, jak naucit dite smrkat? Na to odsati prestavam mit sama silu, jak se se mnou pere. :(
Aspon ze dneska v noci uz se nam vraci tatinek.

irenka
13. zář 2012

@tital
MÁ HOLČIČKU BARUNKU, NARODILA SE DNES V 10,30HOD., MÁ 3,13KG A 48CM.

OBROVSKÁ GRATULACEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

imzadi
13. zář 2012

@irenka dekujeme za zpravu! A @tital moc blahopreju a preju male do zivota vse nej 😵 kdo je ted na rade????

ameliejulliette
13. zář 2012

@tital Moc gratuluju, že už je Barunka s vámi, přeju celé rodince hodně zdraví a do začátku síly 😉

ameliejulliette
13. zář 2012

Holky, u nás krize, no, myslela jsem, že se bez ní obejdeme, ale neee... 😅 Ben v noci skoro nespal volal mě každou hodinu, ve dvě hysterák, že se mi manžela zželelo a skutečně jsem tam šla, poslala jsem manžela k miminu a snažila se Bena uspat - po hodině a půl bylo skoro vyhráno, ale to zas přišel manžel, že řve Eliot, tak Ben se opět probral. Manžel bouchnul a já se naštvala, oba kluky naložila v ložnici do postele s tím, že asi už spát nebudeme (půl čtvrté), no a jak jsme to hezky zvládli až do sedmi 😵 😵 😵 Ben mi před usnutím řekl, že chce, aby miminko šlo pryč. Jsem děsně ráda, že to ze sebe dostal, ale brečela jsem kvůli tomu už několikrát... Já vím, že to je normální, má na ten pocit právo a cením si toho, že mi to řekl, on je hrozně rozpolcenej, miminko hezky hlídá (když začne plakat, hned mi to hlásí), sám od sebe mu nabízí svoje nejoblíbenější autíčko a sám od sebe ho třeba přikryl dekou... ale vzápětí ho bací do obličeje nebo mu zmáčkne ruku... 😖 Tak teď s tím začínáme trošku pracovat... Máte nějaké tipy? Zkusila jsem, ať mi ukáže na panence, co chtěl Elimu udělat, tak to mu jen stačilo říct, že mu chtěl udělat au... a už se na něj nesápal... No a snažím se samozřejmě co nejvíc věnovat Benovi a třeba když miminko kníkne (ale přestane) a něco děláme, tak i říct, že nejdřív ještě něco spolu doděláme a pak se půjdu kouknout na miminko... A dneska dorazila odsávačka, tak manžel holt bude občas kojit 😀

handm
13. zář 2012

@tital krááása, gratuluju! A přeju celé rodince všechno nejlepší!🙂 at vám nejen malá dělá samou radost😉🙂

ameliejulliette
13. zář 2012

A miminko dudlá, tak naše první miminko si taky vyžádalo dudlík (nikdy ho nechtěl 😀 ), jsem moc ráda, že jsme neodplenkovali, páč by to bylo taky zpátky 😀

noone
13. zář 2012

@irenka juu, taky drzim pesti at se ti to hezky rozjede 😵
zrovna jsem to psala ted jeste jinam, s prichodem podzimnich pliskanic cim dal vic premyslim nad zalozenim nejakeho materskeho centra u nas ve meste... pro deti tu NIC neni... nebo proste baby-friendly kavarna... nejake misto zarizene pro deti... ale kde vzit a nekrast 😅 , rikam si, ze zajdu na urad se poptat jake jsou moznosti... 😕 🙂

noone
13. zář 2012

@tital gratulaceeeee!!!! vitame barunku na svet, at se ji tu libi 😵 😵

@ameliejulliette rada bych ti poradila, ale sama nevim... jako male chtel jakob ele vytrhnout z obliceje oko, zasahla jsem jeste vcas, oko ma, ale mela tam solidni skrabance... tehdy jsem nemela nic nastudovano,v tom jsi ve vyhode ze jsi to zkousela s tou panenkou a tak 🙂 , ale uprimne, nevim jak to tyhle male deti chapou...

noone
13. zář 2012

a ja jdu na radu prave ohledne ublizovani... vcera jsem nebyla doma, kdyz jsem prisla, jakob byl zavreny v pokoji - trest za to, ze prastil elu pesti jen tak do hlavy a nechtel se omluvit. nakonec byl v pokoji 2 hodiny, zkouseli jsme at se omluvi, at ji pohladi nebo rekne promin, ale zaryte trval na tom, ze ne. vzdycky jsme ho akorat vyprovokovali k revu... nepomohlo ze pokud se neomluvi, pujde babicka domu, ze se nebude koukat na pohadku, nic... nakonec v 8h usnul, takze se to nijak nevyresilo a ja nejak nevim co s tim 😖

helulela
13. zář 2012

@irenka díky za zprávu @tital taky moc gratuluju, ať se vám daří, holky, a jsem na vás už moc zvědavá 😵

@ameliejulliette to máš ze Sourozenců bez rivality, viď? 😉 Já nějaký spešl fígl taky nemám, snažila jsem se hlavně předcházet situacím, kdy se mohl Víťa na Adu dostat. Když už se něco stalo, samozřejmě jsem se to snažila řešit s klidem a pochopením, jenže po desáté během jednoho dne, už člověku ta trpělivost dochází, že.... Tak snad jen povzbuzení, že u nás, i když Víťa Adovi občas ubližuje, má ho strašně rád. Když se odněkud vrátí, první se neshání po nás rodičích, ale po Adovi. A tuhle jsem chtěla vzít Víťu do knihovny, že si vybere knížky a půjdeme jen sami dva spolu a on místo nadšení, že bude mít maminku pro sebe, trval na tom, že Ada musí s námi 😵

helulela
13. zář 2012

@noone když už to zaspal, nechala bych to plavat, ta situace je pryč a návaznost na včerejšek už dneska podle mě nemá. Něco si z toho určitě odnést musel, když jste nepolevili.

eveluska
13. zář 2012

@noone zkusila bych z nej dostat, proc to udelal - "prastil jsi Ellu, vid?" "chtel jsi ublizit?" ..."stvalo te, ze si vsimame Ely a tebe ne?" ... nejak ho navest, snad se sam rozmluvi.... Rekla bych mu, ze i kdyz zlobi, je to muj nejmilovanejsi kluk na svete, ze ho mam moc rada a ze bych chtela vedet, co ho trapi a proc ho sestricka nastvala.... To co pises, mi prijde jako trucovani, ze si pripada "sam proti vsem" a zabejcil se.....

@ameliejulliette Tahle rozpolcenost je obcas i u nas - na jednu stranu za braskou beha, kdyz place, nosi mu hracky atd. ... ale pak se nastve a chce ho placnout nebo tak.... Spis mi to ale prijde jako truc vuci nam, nez ze by chtel ublizit Vildovi, spis jakoby hledal, cim nas co nejvic nastve.....My mu moc nezakazujem a spis jdem cestou - at se sam spali o kamna nez mu tisickrat rikat "nesahej", ale na tyhle projevy jsem hned od zacatku reagovala hodne striktne, ze tohle proste nechci v zadnym pripade videt, ze na brasku musi opatrne a ze to bych se hodne zlobila a nehrala si s nim, nebyly by hracky apod. ... proste fakt tvrde... a musim zatukat, ze uz to ani moc nezkousi, ma treba uplnej vztekaci amok (ze mu napr. seberem zhavej pohrabac 😀 ) a kouka, cim by flaknul, ale k Vildovi max. jde, podiva se na nas a uz to nedokonci, zarazi se... kdyz je s nim sam, tak ho ani nenapadne mu neco delat, protoze vtip je prave v tom nastvat nas 😅 Tak snad to u vas i u nas bude v tomhle jen a jen lepsi 🙂 ... Jinak zrovna jsme to resily s jednou kamaradkou - ze kdyz prave mimco napr. place, tak ze se od hry se starsim nezvednu hned, ale reknu mu - "slysis, TVUJ braska, TVOJE miminko place... pujdeme se na nej podivat?" ...atd. .. zduraznuju, ze je miminko jeho a zapojuju ho, aby to nebylo jako "jo, hraju si s tebou, ale jak kvikne miminko - moje, tak bezim za nim a ty me nezajimas"

eveluska
13. zář 2012

@helulela Tu knizku mam taky, je vyborna 🙂 U nas taky, jak rano vstane, tak beha po baraku a hleda Vilika a zacne si hrat, az kdyz ho najde 😀 (on je nekdy v postylce, nekdy u nas v posteli, nebo v hacce nebo uz ho mam dole v obyvaku... tak beha a hleda 🙂 )

ameliejulliette
13. zář 2012

@helulela @noone Jo jo, ze Sourozenců bez rivality... bohužel na takhle malý děti tam toho moc není... Ale dneska semi to zdá celkově lepší, byli jsme poprvé sami 3 hodiny doma bez manžela a přežili všichni 😀 A manžel dovezl MiMi postýlku, tak je Eliot v bezpečí vypumpuvaný až ke stropu 😀 , jak píšete, předcházení bude základ... 😅 Ono taky Beníkovi moc nepřidá, že dva dny v kuse pršelo a nebyl venku... Díky, že jsem se mohla vypsat... 😉

ameliejulliette
13. zář 2012

@eveluska 😉 No uvidíme, nějak to snad půjde, s Benem se většinou dá dobře domluvit a tohle je prostě velmi zásadní a čertvá změna... to s tím "Tvůj bráška" je dobrý, my říkáme naše miminko (máme naše auto a naše psy atd... tak možná to stačí, ale zkusím to cílit i přímo na něj 😉 )

helulela
13. zář 2012

@eveluska taky se mi líbí 🙂 @ameliejulliette pro starší se určitě využije víc, ale i takhle je fajn na zažití celého toho přístupu. Taky jsem měli "bezpečnostní" postýlku v obýváku 😉 Tyhle reakce jsou prostě normální, ještě jich bude spousta, třeba i horších, ale všechno zvládnete!

xuxie
13. zář 2012

@tital Baruško, vítej a dělej mamince jenom samou radost 😉

ameliejulliette
13. zář 2012

@helulela Jo jo, my už před porodem propadli Jak mluvit, aby děti poslouchaly... a chystám se ještě na Osvobození rodiče, osvobozené děti... Mně je ten přístup tak nějak nejbližší z těch, se kterými jsem se setkala... Ale v okolí (prarodiče, praprarodiče, známí) je to někdy boj 😀 No, jasný, že nějaký výpady budou, bude ten náš Eli aspoň pořádně otrkanej 😀 Děkuju za podporu 😉

veronnica
13. zář 2012

Ahoj devcata!! A @tital , vitam Barborku! Resim asi dost stupidni problem, ale Viky ma spat dvakrat denne, cca od 10 a cca od 3. Jenze Kiki ma zase spat po obede, cca od 12 az 13. hodin. Navzajem se budi, nemuzeme poradne ven, protoze Viky v kocarku spi jen kdyz se jede a to se s Kiki neda. Nehlede na to, ze ja nemam sanci si dat nejaky aspon maly sloficek :( Jenze Viky je 5 mesicu a spat jen jednou ji jeste nestaci. Ona teda da sotva hodinu. Nemate nejakou zazracnou metodu, jak to resit?

irenka
13. zář 2012

@ameliejulliette
Já mám pocit, že je to všude stejné. U nás to bylo to samé. Oni ty děti se s tím musí sami srovnat.
Děláš to všechno dobře, já radu neznám. jen svou zkušenost. Jak píšeš, když mimi usne, věnovat se staršímu. A to bud ráda,že jsi mohla na chvíli nechat mimčo manželovi. Ten náš tatínek zaspí naprosto všechno a já jsem jediná kdo k dětem vstává celou noc. :/
Ono to přejde, ty bud nad věcí. U nás už ted jsou boje o hračky a zjistila jsem, že Matýskovi dělá strašně dobře, když mu ukážu - podívej, jak se na tebe ANička směje. Došlo to tak daleko, že ted se ona řehtá všem jeho kravinkám a krásně na sebe reagujou. A už nemusíme ani řešit, zda praštil mimi po hlavě nebo na ní hodil hračku. Chce to čas.... Uvidíš. Já si stále doufám, že tohle období si oni jako děti nepamatujou. Sourozence prostě přijme každé dítě jinak. Ale neboj, budou to kámoši, i když se doma budou prát a mlátit se, tak na hřišti budou bránit jeden druhého!!!
AT je brzy líp! 🙂

xmarg04
13. zář 2012

Ahoj holky, doufam, ze se mate vsichni skvele a uzivate posledni tydny dokulata...😉 Ja byla vcera poprve v porodnici, slecna si tam hovi, ven se zatim nechysta, ma kolem 2,9 kilo a prirozenymu porodu zatim nic nebrani, tak jsem zvedava, jak to nakonec dopadne...

@tital Moc gratulujeme, at se ma holcicka co nejlip a pohodove szivani prejeme... 😎

Co pristi tyden se srazem? Ma jeste nekdo silu se potkat na hristi? 😉

xuxie
13. zář 2012

@ameliejulliette To bude u nás, náš malý princ si do života jen tak někoho nepustí 🙂
Já jsem byla už velká, když přišel brácha, ale i když jsem ho měla moc ráda, stejně jsem si nějakou dobu urputně přála, ať už tam není, až se vzbudím. Furt brečel, máma byla vzteklá i na mně, všichni lítali kolem něj...no prostě, z mého pohledu žádná výhra.
Dost se to změnilo, když se do toho vložil děda (já měla štěstí, děda byl typ Svěrák a všechna vnoučata jsme ho bezmezně milovali). Pamatuji si procházku, jak jsme šli i s malým v kočárku a já jsem se ptala, jestli by nemohl zařídit, aby brácha šel někam pryč. On řekl, že by to samozřejmě šlo, ale že pokud by jednou odešel, tak už by se nikdy nevrátil zpátky a už bychom se nikdy neviděli. A taky, že by mu (bráchovi) bylo za mnou strašně moc smutno, protože přišel i kvůli mně. Že se na mně celou dobu v mámině bříšku moc těšil a nemůže se dočkat, aby rychle vyrostl a mohl si se mnou hrát. Že jsem jeho jediná nejlepší sestřička, že když je se mnou, tak se nebojí, protože ví, že na něj dám pozor...a takové ty hezké řeči mi povídal a já si přišla děsně chtěná a důležitá a najednou mě přešly stavy, že si naši pořídili bráchu, protože mě už nechtějí. Samosebou, nepořešilo to vše, ale přestala jsem chtít, aby byl brácha pryč....až do puberty 😀

xmarg04
13. zář 2012

Ted docitam posledni stranku a na to jsem teda taky zvedava, kdyz se neco stane uz podesaty, nejsem schopna to resit prilis asertivne, mela bych to studium odborne literatury, co jsem poridila, asi urychlit... 😖 😖

irenka
13. zář 2012

@veronnica
Tak já řeším to samé. Musela jsem Ani naučit spát. Matymu pustím dopolko nějakou pohádku, Ani usníná zásadně u prsa a jenom když už je totálně KO.
Po obědě mi Maty odmítá spát. Když se povede, tak nejdříve uspím Aničku a pak Matýska.
Venku mi nespí ani jeden. V kočárku je nemožné ANičku udrncat, jezdí "na stojáka" a Maty už v kočárku nespí hodně dlouho, to by se muselo jet někde kde je to totálně nezáživné.

xuxie
13. zář 2012

Ad sraz: Holky, který den by vám nejvíc seděl? U nás tedy ideální středa - šlo by to?
My příští týden nemůžeme, irenka a carmonka taky ne. Takže my až přespříští. Místo má teď vybírat Míša, viď? Jinak, nám se moc líbilo i u irenky na hřišti, i ta Galerie...stejně uvidíme, jak počasí dovolí 🙂

xuxie
13. zář 2012

@xmarg04 u mě jde asertivita někam, jakmile jsem unavená...což bude asi problém 😀