Rozdíl mezi dětmi 2 roky, praktické zkušenosti

tital
23. led 2012

Ahoj, načetla jsem na konikovi spoustu názorů/nápadů/chytrých rad a představ, v jakém rozmezí mít děti za sebou. Ale mne zajímají praktické zkušenosti, maminek, které mají mezi dětmi +-24 měsíců. Jakým způsobem jste starší batole připravovaly na příchod mladšího sourozence ? Vnimalo to nějak během Vašeho těhotenství ? Jaké to bylo po návratu z porodnice ? Jak jste se pokusily zabránit žárlivosti toho staršího (dárek od mimi, větší péče, vysvětlování...) A jaká je každodenní rutina s takto starými dětmi ? Díky.

simvoh
29. led 2012

@beruska24.9. Máš úplnou pravdu, hlavně že děti jsou zdravé a i my, že ty porody, i když císařem, dobře dopadly....

tital
autor
30. led 2012

Holky, a jeste prosim, vy co uz deti mate, jakou mate radu pro dobu kojeni - napr. nekdo rikal cist tomu starsimu pohadku. A nejsou vase deti na sebe surove ? Taky jsem tu cetla nejakou diskuzi, kdy to proste na to starsi dite vsechno dolehne a treba prijde a miminko prasti ? Jake mate zazitky vy ? Diky moc....

llllucka
31. led 2012

@tital:hele,každý dítě je jiný.Blbý je,že těm dvouletým ještě spustu věcí nevysvětlíš.Takže syn malýmu ubližoval většinou nechtěně v zápalu hry a dělá to i dneska.On neodhadne sílu.Na žárlivost se musíš připravit.Bude určitě a je to logický.Jen u každýho to probíhá jinak.Nám hodně pomohlo,že jsme syna vystavili realitě,že tady prostě mimčo je a bude.Babičky nám nabízely,že si ho vemou k sobě,ale to jsme udělali jednou a zjstili jsme,že je to jen horší,takže syn úplně přestal jeszdit na nějakou dobu k babičkám a dost to pomohlo.Prostě zjistil,že před tím není kam utéct.Ohledně kojení,já s tím problém neměla a to jsem kojila pořád.Syn si ke mně sednul,povídali jsme si,vysvětlovala jsem mu,co dělám.Občas se stane,že něco chtěl nebo potřeboval,zrovna když jsem kojila,Tak jsem se mu většinou snažila vyhovět,holt jsem musela na tu chvilku přestat kojit nebo to dělat s dítětem u prsu.

reruna
31. led 2012

@tital tak u nás to bylo naopak - starší nikdy sám od sebe nepřišel k miminku a nepraštil ho, ani nedělal takové to píchání do očiček, braní dudlíku a hraček miminku, prostě si ho moc nevšímal, při kojení seděl u nás, zpívala jsem nebo četla, někdy běžela potichu tv s pohádkou, prohlížel si staré fotky atd. ale jindy jsem u toho třeba krmila staršího polívkou nebo s ním seděla i na nočníku kvůli zácpě atd. prostě při kojení se dá dělat všechno, když to tomu malému nevadí. Ale jakmile ten malej začal lézt, tak začal napadat on toho staršího - tu ho kousl zničehonic, tu ho praštil po hlavě hračkou nečekaně....celkem mě to překvapilo, protože nic z toho si on od toho staršího nezažil, že by mu to jako vracel....ale prostě měl asi v sobě ten pocit, že jsem se mu jako miminku kvůli staršímu nevěnovala na 100%...a má úplně jinou povahu. Kdybych měla te´d v jeho dvou letech třetí miminko, tak určitě vím, že bych musela miminko před ním hooooodně hlídat, aby ho nepraštil něčím po hlavě, nedloubal do očiček, určitě by mu sebral, co by mohl...prostě bych je nemohla ani chvíli nechat o samotě spolu, takže to se dopředu nedá asi říct, jak bude starší miminko zvládat...třeba to u vás bude úplně v pohodě...

tital
autor
31. led 2012

@reruna Vidis, vsude je to opravdu hodne individualni.

tital
autor
31. led 2012

@llllucka Diky. Mam to v planu podobne, hrozne bych chtela aby byl Bertik od pocatku s nami a s miminkem. Bohuzel to nevidim jako "pomoc" od babicek, ale spis takove "uklizeni" toho starsiho. Pokud tedy sam nechce a to bych stejne nedala na moc dlouho. My jsme zatim Bertika nikomu na hlidani nesverili, jen manzel, ja byla parkrat venku a jsem zase tehu 🙂, takze me uz hospoda s kamoskama ani nelaka.

helulela
31. led 2012

@tital něco už jsem tu na začátku psala - při kojení jsem pouštěla pohádku na DVD a Vítkovi ji komentovala, abych udržela jeho pozornost. Teď už je to v pohodě, když je Adámek najedený za pět minut. Myslím, že se hodí jakákoliv činnost, u které dítě chvíli vydrží. A před kojením vyřídit co nejvíc potenciálně rušících věcí - pití, nočník apod. 😉
Žárlení se u nás odehrálo kolem 2.-3. měsíce. Vítek na Adámka útočil, bral mu hračky. Když jsem ho chovala, strkal do mě, ať ho dám do postýlky... Do obýváku jsme pořídili druhou "hrací" postýlku, kde měl Adámek útočiště. Víťu tenkrát ještě naštěstí nenapadlo, že by mu tam mohl házet věci horem 😉 Když ho třeba bouchnul nebo se po něm sápal, jen jsem ho odtrhla a postavila vedle, řekla NE a věnovala se Adámkovi, který samozřejmě křičel. To jsem vyčetla někde tu na MK, že je lepší věnovat se "postiženému" než "útočníkovi". Když se uklidnil, vysvětlila jsem Víťovi, že tohle nesmí dělat, protože se to Adámkovi nelíbí a bolí ho to. Někdy mu pak dobrovolně udělal "malá". Nevím, jestli tenhle přístup fungoval nějak zázračně, ale žárlící období trvalo jen asi 14 dní. Víťu teda musím hlídat pořád, někdy i teď má útočící den nebo neumí ještě odhadnout, co mimi snese. Žárlení beru jako něco normálního, spíš by mi bylo divné, kdyby Víťovi bylo jedno, že se najednou starám ještě o jednoho kluka 😉 V rozumných mezích samozřejmě, znám rodiny, které skončily i u dětského psychologa.

helulela
31. led 2012

@tital @llllucka uklízení staršího k babičkám vidím podobně. Můžou si ho třeba na půl den vzít, ale jako řešení žárlivosti to je k ničemu. Jen se to odsouvá a starší si zvyká hůř.

llllucka
31. led 2012

@helulela,@tital:ono nešlo o doklízení z hlediska žárlivosti.Ze začátku jsme nic nepozorovali.Ale asi po týdnu u nás byli na návštěvě tchánovci a Ada chtěl strašně jet s nima.Nechtěla jsem,ale on tak prosil,že jsem ho pustila.Cio vám budu vykládat,ořvala jsem to jako želva.Nebylo to tím,.že by nebyl nikdy z domu,on je zvyklý jeszdit na víkend k babičkám,ale já jsem si vyčítala,že jsem se mu dostatečně nevěnovala,tak se mnou nechce být,že jsme si malýho pořídili moc brzo,že na to ten starší nebyl ještě připravenej ... Manžel i moje mamka mi pořád vyvětlovali,že to tak není,že si alespoň odpočnu,stejně jsem celej večer prořvala.A když se pak vrátil,tak manžel zrovna choval malýho a šel si s ním k Adámkovi sednout a on si odsedl na jinou sedačku.Tehdy jsme pochopili,že to byla chyba.Těch věcí,tam bylo víc,ale tahle mi ulpěla v paměti.Jinak Adámek Matýsklo líbá,chtěl hop chovat,chtěl ho kojit,ale prostě vždycky se našla chvilka,kdy bylo vidět,že ta žárlivost tam je.
Teď už jsou parťáci,co si Matýsek poprvé stoupnul,tak si Adámek myslí,že je velkej.Je přesvědčenej,že to tak bude,až začně malej chodit.Už si spolu vyhrajou a třeba ráno jsem ráda,když se Áda vzbudí a příjde za náma,protože vím,že mám čas se nasnídat.
Pro ty prcky je to opravdu těžký a dvouletý dítě na to prostě připravit nejde,oni to nepochopí.Nejde ani tak o to,že by to bylo těžší kvůli tomu,že třeba před rokem byla samoobsluha horší než teď,ale musíte ty starší pořád hlídat,aby nevědomky neublížili miminku.Z radosti jim nosí svoje hračky,dávají jim svoje jídlo,chtějí si s nima hrát,třeba tak,že jim dají něco na obličej .....
Kdybych mohla volit,tak rozdíl by byl větší a pokud příjde další,tak to tak uděláme.Nejenom kvůli sobě,ale hlavně kvůli dětem.Teď chodí Adámek do školky,tak sio prostě přes den udělám,co je potřeba,víc se věnuju mrněti,aby až příjde ten starší domu,jsem se víc mohla věnovat jemu.Opravdu doporučuju přečísat Prekopovou.Aýž díky ní jsem se dozvěděla,že dělám chyby,o kterých jsem ani nevěděla a ani jsem si neuvěvomila,že chybama jsou.

tital
autor
31. led 2012

@llllucka Muzes sem prosim dat nazev cele knihy, objednam si ji ☹

llllucka
31. led 2012

Jiřina Prekopová - Prvorozené dítě.Já moc na čtení naučných knížek nejsem,ale tahle mě dostala;)

tital
autor
31. led 2012

@llllucka Diky moc. Objednam si ji. Ctu knihy o vychove tak jednim okem, nekdy me prekvapi jako maji pravdu, nekdy si to vydelim dvema 🙂 Ale myslim, co stihnu do zari, pak jako kdyz najdu. Diky.

llllucka
31. led 2012

@tital:mě tuhle knížku doporučovali z různých stran,tak jsem si ji koupila a díky ní,jsem spoustu věcí pochopila.Nemyslím teď směrem k synovi,ale ke svému staršímu bráchovi.Jsou tam samozřejmě věci,které už mi přišly mimo,ale většina knihy byla v dobrá.A opravdu mě překvapilo,že něco,co jsem považovala za normální se toho mýho malýho človíčka můžou dotýkat.Neboj,je to útlá knížka a čte se rychle😉Dej pak vědět,jak se ti líbila.

helulela
31. led 2012

@llllucka taky díky za tip, přidám si ji na seznam, co si chci přečíst 🙂

tital
autor
31. led 2012

@llllucka Mam takhle nactenou Kazde dite muze dobre spat. Taky dobra. Velmi rychla, pochopitelna a s jasnymi radami. Na nas problem nepomohla, ale jinak vyborna, pochopila jsem spoustu veci, co mi u miminek predtim jasne nebyly.

tital
autor
31. led 2012

@irenka Irenko ????? rodis ???? Jak jsi na tom ? 🙂

tital
autor
31. led 2012

Mno holky, to byl zase den. Bricho jeste nemam, ale utahana jsem jako kote. Albert predvedl ukazkovou scenu v obchode u houpacich auticek ☹ Naprosto ho chapu, on to chce, a nevidi duvod proc by to nemelo jit. Jenze jsem to nedovolila hned (ma chyba, treba by pak spolupracoval...) takze mi utikal, a proste byl ochoten a schopen, bez "MAMA" jit sam mezi temi davy lidi v obrovskem nakupaku, smerem, kde tusil auticka. Jasne, ze byla na druhe strane, sla jsem za nim, ale tak, aby mne nevidel, abych videla, co udela, ze se treba zalekne a zacne se zajimat kde jsem.... no kdeze. Ani nahodou, kdyz jsme ho odlapila, plakal, kopal, nenechal si nic vysvetlit. Pak je zvlastni, ze jsem se pokusila vysvetlit mu, ze nakoupime a na auta zajdeme a docela se uklidnil. Ovsem, kdyz jsem mu pustila rucicku, zase vzal roha. Proste hlavinka dubova. Uvazuji o tech ztracenkach, co se s mobilem zapnou ditku na ruku (abych na nej pokazde necmarala), protoze v obchode se dvakrat clovek otoci, a dite uz je kilometr daleko 😕 Na auta jsme pak zasli, a ten svitil, hrozne ho to bavi... Prave doufam, ze vsechno toto uz pro nej bude malicko pochopitelnejsi, az ho budu nahanet za par mesicu s kocarkem 🙂)

zdeniii
31. led 2012

@tital noo to je šikula klučík, já teda Helí vůbec nenechávám chodit samotnou v obchodáku, hnedka jí šupnu do nákupního vozíku a je to. Hlavěn nevystupovat, to bych mi neudělala a nahánět jí te%d s tím mojim balonem to by byl mazec 🙂)) každopádně jsi to zvládnula skvěle 🙂 ztracenky jsou asi dobrá věc. Prevence je vždycky dobrá 🙂 Já na ven používám i vodítko 🙂 když nechce ťapkat za ruku tak jí jistím za to vodítko a ona má pocit že má prostor 🙂

zdeniii
31. led 2012

@tital snažím se dočítat a odpovídat 🙂
Já zvládám těhu v pohodě, teda na začátku mi bylo dost mizerně a Helenka byla opravdu zlatá vydržela si ráno hrát sama třebas hodinu a já si tak polehávala a někdy fakt i usnula 🙂
Když už se mi udělalo dobře probíhalo všechno jako předtím ani te%d se moc nešetřím, dokonce chodím i s malou na plavání a různé kroužky tak uvidíme jak dlouho vydržím 🙂 a až se malý narodí tak bych s tím chtěla pokračovat pokud to půjde 🙂
Jinak pokud máš strach z toho poranění poporodního já jsem taky cvičila s Epinem jak psala Andelka a hodně mi pomohlo, porodila jsem přirozeně, krásně bez nástřihu a malá byla docela macek 4,15kg a 52cm, hlavička pak po měření 36 🙂)
Teď jsem poslední dobou nabutá energií tak zařizuju vše potřebné aby bylo vše nachystané. Předtím jsem chodila s dcerkou spát po obědě ale teď už neusnu prostě mi to nejde a to chodím spát kolem půlnoci a to začně malej teprve pořádně kopat takže usínám kolem druhé 🙂)) holt už mi trénuje 🙂 Helenka hezky vstává až v půl osmé tak je to super, a doufám, že jí to vydrží.
Taky jsem na to všechno tady sama, manžel furt někde lítá a domů když vůbec dorazí tak se spíš vyspat. A do toho ještě hafan 🙂 takže veselo 🙂 opravdu se těším až tu budou dva čertíci, to mi to teprve začne 🙂)) a bude to zábavné 🙂)) dokonce jsem zatím u toho že chci ještě třetího prcka, tak uvidíme jestli změním názor 😀

llllucka
1. únor 2012

@tital:nic si z toho nedělej,já taky nemám spavé děti.Ten starší mi prospal celou noc až po 2. roce.Teď ho učíme,aby usínal sám.Týden to krásně šlo,ale teď dostal spálu,tak si ho vzala babička,aby to nechytil ten mladší,tak je mi jasný,že po návratu bude usínání zase na začátku.A mladší spal celou noc do 5. měsíce a od té doby je to taky tragédie.
Já ještě i teď dávám syna do košíku.jednou jsem to zkusila jako ty a taky si šel,kam chtěl,ani se neohlídnul.Ale to už je dýl,teď by mě asi už hledal.Ale on je schopen si nakoupit sám a já bych to pak všechno musela vracet.

irenka
1. únor 2012

@tital
Ahojky, nějak nezvládám odpovídat a dočítat vaše příspěvky. :(
Maty stále zlobí, v tomhle mrazu se nedá jít ani ven. Fakt děs.
Bohužel jsem celá a už fakt nemůžu. Děsí mě představa, že opět skončím na vyvollávačce, tak začínám být nervozní. ☹
Jinak já jsem z Prahy 6 - nad Dejvicema (Hanspaulka).

zdeniii
1. únor 2012

@irenka jéé ty pořád držíš pohromadě, toho se taky děsím u druhého. Musí to být fakt dlouhé! řišlo mi to dslouhé s Helí natož teď když je na světě a tahat se s pupkem 🙂)
Nepřemýšlela jsi o ricinovém koktejlu? Mně u dcerky zabral 😉

irenka
1. únor 2012

@zdeniii
No jo, je to už fakt síla. Je to docela náročný. Už měsíc se těším až porodím. Jsme dosti sportovní typ a tohle těhu mi fakt dává zabrat zvláště s jedním prckem na krku..
Dlouhý už to je, hlavně když řeším kdo pohlídá Matýska, to mě asi trápí nejvíc..... 😒
O tom koktejlu jsem něco slyšela, ale všechny ty ingredience ani neseženu.
Ani nevím kde to mám koupit. Máš recept?

tital
autor
1. únor 2012

@llllucka Nam se ted "rozbilo" i odpoledni spani. Ted uz jsem tam taky zasla snad 15x, a porad nespi. Ja pak taky chodim na chvilku, ale dam max hodinu. Ztracenku poridim, Bertik je opravdu dracek a bojim se, aby se mi nezabehl, i kdyz ho hlidam.

tital
autor
1. únor 2012

@irenka Jeeee, a ja cekala, ze se tu za dva tri dny objevi zprava ze jste z porodky doma 😒 Drzim palce, to cekani je hrozny. Ja se s Malym taky silene tesila az to budu mit za sebou, rodila jsem presne v terminu a i tak mi to prislo dlouhatananske.

tital
autor
1. únor 2012

@zdeniii To jsi statecna. Ja snad taky zacnu cvicit. To poporodni poraneni mi prislo na celem porodu fakt zdaleka nejhorsi.

irenka
1. únor 2012

@tital
No kéž by, už mě opouští dobrá nálada.
Zítra jedu do Motola, ale předpokládám, že stav bude nezměněn. Tak vám pak podám info. Ale radši bych vám napsala už za 5 dní doma s uzlíkem v zavinovačce.... 😅 😅 😅

Holky, taky jsou ty vaše děti v tomhle počasí tak protivný? ☹
Já už nevím co mám s Matym dělat. Ven moc nemůžeme a doma už mi leze někdy až po hlavě.
Odpolko jdeme vždy jen na pár minut ven když jdeme venčit psa a pak hned domu. Moc se mu tam v té zimě ani nelíbí. A pak nemůže večer usnout, jak mu chybí ten pohyb.... no už aby bylo to jaro.... 😀
To brzy co, když je dneska teprve 1.února.... 😀 😀 😀 😀

zdeniii
1. únor 2012

@irenka recept je takovýto seženeš vše v pohodě v lékárně i když tam neradi prodávají ten ricinový olej, ale seženeš ho i ve zdravé výživě
RICINOVÝ KOKTEJL (recept z knihy Zdravé těhotenství přirozený porod od I.S.)
ricinový olej 20-30ml
sklenice meruňkového džusu
hlt čiré hořalky nebo malý panák, možno použít whisky nebo šampaňské
- všechno smíchat dohromady a vypít

Cituji přímo Ingeborg Stadelmann:
Je důležité aby tam ten alkohol byl, protože jinak se olej v džusu nerozpustí. Meruňkový džus je důležitý, jinak totiž hrozí ztráta draslíku, která by mohla způsobit protržení amniového vaku. Vypije-li se dostatečné množství džusu a nepřekročí se dávka ricinového oleje, má koktejl spíše mírný projímací efekt. Během tří až šesti hodin se téměř vždy dostaví porodní bolesti.
Koktejl působí zejména večer, protože v noci pracuje parasympatikus, který podporuje stahy.
Pokud ricinový koktejl nezabírá, musí vycházet z toho, že se zatím dítě prostě narodit nechce.

tital
autor
1. únor 2012

My jsme docela ok. A to protoze vzdycky neco vymyslime, jak se nekam vypravit. Ted bylo aktualni tema golfky - takze nalozit dite do auta, dojet se nekam podivat, vystoupit, zkusit kocarek, zpet.... Sice nejsme uplne venku, ale taky ne porad doma, to bych se zblaznila ja. Dnes jsme byli na gynde, kouknout na mimi 😀 Bertik zmoulal ultrazvukovy snimek a kricel tata tata tata, tak jsem mu potvrdila, ze to je tatkova zasluha 😉
Jinak ano, taky upim. Nejak si predchozi tehu pamatuji jako hormonalni tornado, bylo mi horko. Ted je mi porad zima ☹. A ke vsemu !, zitra jedeme na hory, snad tam bude lip, snad se mezi kopce takova mrazivka nedostane, jinak to stravim v apartmanu, s ostatnima holkama a detma. Chlapi jdou na lyze, my budeme sankovat okolo chalupy, docela se tesim, snad jen budou hodne topit...

zdeniii
1. únor 2012

Jo holky jen pro pobavení, že můžeme být ráda za porodnice v CR 🙂))
http://www.vietnamtravel.cz/index.php/clanky/25...