Svačinky, večeře pro 10m. dítě. Od kdy můžu dát šunku, sýr?

ondruchovat
9. dub 2020

Dobrý den , prosím , od kdy mužů dat třeba šunku ? Samozřejmě tu nejvyšší jakosti a bez soli ? Nebo sýr ? Dvera má 10m a dávam na večeři chleba s lucinou jogurtinou, dělám pomazánky z avokada a rajcete a podobně z věci co má už zavedeno .. děkuji

krista25
9. dub 2020

Dobrý den, šunku klidně vyzkoušejte ale ne moc často. Sýr taky okolo roka klidně zkuste, ale ten je dost slany. 😊

klea81
9. dub 2020

Uzeniny až od 3 let 😉

ivis_b
9. dub 2020

Sunku jsem davala az tak po 2. roce, tu z rady Pure z Lidlu. A jen obcas. Syr tak od roka, koukat na mnozstvi soli, dost se to lisi. K veceri v 10m jsem ale davala vice mene jen polivky, zeleninovy husty nebo vyvary. A nebo zeleninovy placky na sto zpusobu - uvarena zelenina (brokolice, kvetak, mrkev apod), nastrouhat, zloutek, trochu bylinek treba, zahustit treba rozmixovanyma vlockama a pect na pecicim papire v troube. Nebo zeleninove hranolky - nakrajena mrkev, brambor, batat, dyne, lehce potrit olivacem a pect v troube. Pecivo jsem v tomhle veku jeste nedavala.

klko
10. dub 2020

Davam šunku 92% masa a syr uplne normálně prave od 10m.

zuzita15
10. dub 2020

@ondruchovat jestli davate k veceri chleba s lucinou v 10m, tak dejte klidne i tu sunku, jidelnicek uz tak dost nevhodny....

ondruchovat
autor
10. dub 2020

@zuzita15 co vám přijde nevhodného na večeři ? Chleba ? Nebo snad Lučina ?

zuzita15
10. dub 2020

@ondruchovat u 10m ditete oboji. Predpokladam, ze nepecete domaci chleba, kdyz davate kupovanou lucinu, takze psenicna mouka plna Ecek, lucina jogurtina obsahuje mleko a smetanu, coz se do roka vubec nedava

ondruchovat
autor
10. dub 2020

@zuzita15 a představte si ze pecu jak bananovy chleba tak “slaný” . S tou jogurtinou to uznávám , a mate pravdu .. když mužů upéct chleba tak udělat i doma lucinu . Ale určitě bych to nenazvala nevhodným jidelnickem jak se tady tím hned oháníte... nejsem eko bio chia matka . Dokonce dam dceri ochutnat i normální věci , ale tohle je asi trestné 😂 a nemusím se tady vůbec obhajovat , ale díky ! Aspoň jste mě naťukla k té domácí lucině .

zuzita15
10. dub 2020

@ondruchovat ja taky nejsem eko bio matka, ale jsou urcite zasady, ktere dodrzuji jako napr. mleko do roka ne stejne jako pecivo. Jinak i ja dceri davam normalni veci, ale od roka a pozdeji. Nemusite se obhajovat, ja Vas nijak nenapadam, jen jsem napsala, ze pri soucasne skladbe jidelnicku uz Vas sunka fakt nevytrhne

ondruchovat
autor
10. dub 2020

@zuzita15 ale tak přece ... z čeho je jogurt , ten také nedávat ?

ondruchovat
autor
10. dub 2020

@zuzita15 ani rohlík na kousani nedávate?

zuzita15
10. dub 2020

@ondruchovat to je ale kysane mleko, to je neco jineho. Ne, moje dite do roka nemelo rohlik v puse, po roce vyjimecne, az ted ve 20m ma kousek rohliku/peciva nekolikrat tydne, ale max jednou za den, a to jen paticku. Jinak rohlik se velmi rad lepi na patro... to jen tak na okraj

journals
10. dub 2020

Sýr i chleba jsem dávala cca od roka. Sýr dávám celkem často (nejčastěji mozzarelu), chleba cca 1x týdně - sami ho moc nejíme a když už, tak z rodinné pekárny našeho kamaráda. Rohlík ještě neměl. Ale šunka mi přijde pro tyhle prťata zbytečná. Syn (15 m) jí ještě neměl a ani mi v jeho jídelníčku nechybí. Doma uzeniny a šunky jíme minimálně. Hodně věcí neměl proto, že je nejíme ani my sami, takže je logicky nekupujeme. Kdyby dostal - neotráví se, ale přijde mi zbytečné mu to dávat. Byť by si jistě pochutnal. Stejně jako na zmrzlině, párcích, sušenkách atd.

ondruchovat
autor
10. dub 2020

@zuzita15 na kojeni.net je doporučena tabulka a dle té se řídím . Takže si nemyslím ze mé dítě se ženě do záhuby . Rohlík se sice lepí ale dvera ji od 7 měsíce kousky jídla v tomhle jsmw hodně popředu a nemáme problém .

ondruchovat
autor
10. dub 2020

@journals samozřejmě parky zmrzlina atd je jasne . Já také nechci dceru krmit sunkou a sýrem každý den . Dvera ji zdravé tak jako my . Ryby zelenina ovoce i to pečivo výjimečně ale někdy na večeři ano .

zuzita15
10. dub 2020

@ondruchovat a tam se presne pise o mleku do roka i o nebezpeci peciva v ruce kojence 😉 neco jineho je kousek “klouzaveho” jidla a neco jineho kousek neceho, co se dokaze prilepit.
Vzhledem k tomu, ze tam doporucuji kasi vecer, je pro me tenhle material naprosto zcestny.

journals
10. dub 2020

@ondruchovat Asi takhle - jestli jí šunku chceš dát, tak jí dej, na to nepotřebuješ potvrzení anonymů z diskuze. Za sebe si myslím, že je nevhodná i pro starší děti. Ani pro dospělé jí nepovažuju za super zdravou potravinu, raději bych dala něco jiného, ale přijdeš mi rozhodnutá a stejně si to uděláš podle sebe. Já bych aspoň počkala do toho roka. Ale možná jsem háklivka

andelka
11. dub 2020

S dovolením se pripichnu..Co byste dávaly k večeři 15 měsíčnímu dítku tak, aby se to nemuselo moc chystat a vařit zvlášť ( už tak obvykle každý dospělý večeří něco jiného, manžel má bzlp dietu,a dvě starší děti většinou jí spolu totéž,ale už je jim 8 a 10, takže velký rozdíl od batolete)? Kaše moc nechce. Jogurt jí dopoledne. Pečivo jí, něco kupuju, něco peču.

krista25
11. dub 2020

@andelka malému je 14 měsíců, dám buď to co měl k obědu. Chleba s něčím nebo husté polévky, ty ma nejoblíbenější.

eithelwing
11. dub 2020

Dcera v této době snad ještě jedla kaše. 🙂 Pečivo jsem dávala kolem roku, zprvu jen domácí. A jen suché. Chvíli trvalo, než jí to vubec zaujalo. Později přišla lučina, jeste později, kolem druhého roku, sýr. Šunku dáváme občas teď, budou jí téměř tři roky.
Ale myslím, že u druhého ten postup bude rychlejší. 😀

journals
11. dub 2020

@andelka synovi je 15 m a ji, co je. Nekdy zbytky od obeda, nekdy vajicka, nekdy zeleninu s mozzarelou, sem tam to pecivo. Vetsinou specialne kvuli nemu vecere nevarim a pokud ano, mame to vsichni. A kdyz uz jo nevim co dat, tak dostane sklenicku. Moc se s tim uz “nemazu”

andelka
11. dub 2020

@journals no já jsem právě starší kluky řešila víc,a hlavně jedli kaše. Teď nějak na malého " zapomínám", na to aby jedl co my je malý, vařit mu něco spesl často není čas..Moc toho nesni,takže na oběd má většinou skleničku. Tak k večeři už dávat nechci. Ale zas nechci aby měl hlad. V noci se často budí, kojím ( vím,že to nemusí být hladem,ale radši bych si byla jistá).

andelka
11. dub 2020

@krista25 Ty polévky zkusím.

zuzita15
11. dub 2020

@andelka kase se vecer nedava. Kojene deti se opravdu casto nebudi kvuli hladu, ale kvuli kontaktu. Moje dcera 20m se v noci budi stale 2x, je stale kojena a k veceri se dokaze poradne naprat (zeleninove polevky, vyvary, pohankove testoviny s cuketovo-rajcatovou omackou apod), nemyslim si, ze by mela hlad. Zeleninova polevka je uvarena za par minut a lze navarit na vice dni dopredu, nehlede na to, ze ty mohou jist i vetsi deti

krista25
11. dub 2020

@andelka ja si je varim na dva dny, bud ma hustý vyvar nebo rozmixovanou směs ze stehna a to se může ujist. 😊😁Slušně řečeno. A uz hodně varim pro všechny to jedno,jen s kořením jsem opatrna.

naty89
11. dub 2020

Ahoj, já jsem dávala rohlík i chleba už od půl roku, doporučeno i dr aby si zvykla na lepek..mala spis jen pozuzlavala a na večeři jsem dávala taky chleba s lucinou. Od 8mesicu sem zavedla šunku, sýr. A střídala to, někdy kasi, kdyz zbyla polevecka tak i tu, a nebo ten chleba. Od roku jsem zacala davat mléko a mléčné výrobky...kromě jogurtu ty měla už od 6/8 měsíců teď přesně nevím. Klidně už šunku dej i syr. Malá mi od 1roku jedla s námi, jen sem tolik nekorenila😉

journals
11. dub 2020

@andelka tak zalezi na co jste zvykli vy, starsi. U nas ji syn to same, uplne v pohode. Jen je mu vse samozrejme prizpusobene

tynka9
11. dub 2020

@ondruchovat nenech se tu úplně z těch komentářů rozhodit. Dcerce je 11 měsíců a chleba k večeři má skoro každý den. Ne, že bych jí ho chtěla takhle cpát, ale jíme ho my všichni ostatní, a ona proste už to “své” jídlo nechce. Kupuju kvalitní kváskový z malé pekárny, a ano je slaný, vím, že by se to nemělo... ale kdybych ji ho dát nemela, tak opravdu nevím, jak to udělat. Možná zavřít řvoucí do postylky do vedlejší místnosti, aby nás neviděla jist. Už měla i třeba pudink (neslazený) z plnotučného mléka. A pro rypaly, u staršího nám právě plnotucne kravské mléko dovolila i pediatra už někdy kolem 10mesice. Žádné alergie v rodině nemáme, tak jsme ho vyzkoušeli a když nedělalo potíž, tak ho občas měl - respektive jídlo vařené z kravského mléka. Joo a taky už měla mírně sladkou domácí buchtu, ukradla jí staršímu z talíře, když on nutně potřeboval její presnidavku 😁

ondruchovat
autor
11. dub 2020

@tynka9 no , někdy mě to tady výtoci, ale nemám výčitky , dceri dávam vždy to nejlepší co je , a z jogurtiny se opravdu nepo”””””. Děkuji ❤️

zuzita15
11. dub 2020

@ondruchovat tak se neptejte, kdyz chcete slyset, ze diteti muzete dat to, co Vas zrovna napadne. Jidelnicek vetsiny rodicu je casto dost tristni, takze u jidelnicku jejich ditete nelze ocekavat nic uzasneho viz prispevky vyse. Spis je dulezite si uvedomit, ze imunitni system lezi z vetsi casti ve strevech a lze ho stravou velmi zasadne ovlivnit, negativne i pozitivne.