Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

eloana
24. črc 2010

🙂 presne tak---- jak vidim cizince s detmi v restauraci odchazim-obvykle deti visi na lustru ,jeci atd.....
byly doby kdy deti rodicum vykaly ........takze kdyz jednou za uhersky rok placnu dite pres ruku nebo dam trosku na zadek je to daleko ucinejsi nez pul hodinove domlouvani.

eloana
24. črc 2010

nezlobte se ale me prijde placnuti lepsi nez nechat stat dite v koute....
kdybych si mela vybrat mezi placnutim a stati v koute nebo sezeni na zidlicce vyberu si to prvni

martinka81
24. črc 2010

@karinka78 správná autorita má být přirozená a ne získaná tím, že nutím dítě sedět na nějaké židli.... jen jsi popsala další případ vynucené a tudíž nefunkční autority
Na plácnutí dítěte přes zadek nevidím nic špatného.

safryy
24. črc 2010

@eloana ....ja mam teda srovnani pouze s tou anglii....ale to se ani neda popisovat....to se musi zazit....a tim nemyslim delat treba au-pairku....staci se jen prochazet po ulicich...nebo si zajit do tebou zminene restaurace 😀

karinka78
24. črc 2010

@safryy : tak to asi nemas dostatecnou authoritu, ktera se da urcite dosahnout i jinak nez "fyzicky". Ja jsem nikde nepsala, ze v Anglii VSECHNY deti jsou vychovane. Ver ze je jich spousta, ktera behaji po ulici apod ktera by potrebovala pevnou ruku- ale to nemluvim o fyzickem trestu, mluvim o tom, ze jejich rodice nemaji pred nimi zadnou authoritu. A prava authorita se opravdu neziskava fyzickym trestem. Ale to je to same kdyz prijedem do CZ nebo do jakehokoliv jineho statu, jestli dite se neumi chovat je to jen tim, ze rodice jim neurcili zadne hranice a opravdu ty se fyzicky neurcuji...

lenam
24. črc 2010

@eloana Docela hodně cestuju a myslím, že s těmi dětmi přeháníš. 🙂 Já bych zase použila raději to sezení na židličce než uplatnění síly na své dítě. Ale je to o názoru. 🙂

karinka78
24. črc 2010

@martinka81: nemusi to byt jen zidle, je to vyhrazene misto (napr kout), promin, ale v mych ocich je lepsi pro dite byt par minut na klidnem miste a premyslet o "zivote" nez aby vyrustalo v domeni, ze rychly pohlavek vse vyresi.

lenam
24. črc 2010

Když jsem v ČR někde, kde jsou děti, tak také nesedí v restauraci způsobně na židličce 😀 Běhají, křičí,... Prostě děti.

eloana
24. črc 2010

@lenam ja to brala vudci sobe kdyby mi nekdo dal vybrat-me prijde nucene sezeni na zidlice ponizujici

kaleilah
24. črc 2010

Svůj názor jsem psala už včera.V noci jsem nemoha usnout, tak jsem přemýšlela, copromě vlastně fyzický tret znamená. A nějak jsem se dobrala k tomu, že pro mě to je asi jakýkoliv omezení dítětě...Myslimže někdy fyzicky trestáme i nevědomky a je to instinkt- např.když má dítě v ruce propisku, čmárá po kožeým gauči, tak většina z nás první co udělá ho chytně za ruku a za tu ruku ho drží celou dobu, kdy vysvětluje že se to nedělá atd... Nebo taková ta běžná situace kdy se jde od někud, détě se zasekne a válí se na zemi, řve, tak ho prostě naložímě na ramena popř. čapneme za ruku a táhnem domů 😅 Myslim že i tohle jsou fyzický tresty. 🙂

Jo a jšetě se tu někdo pal, jestli plácnutí c té vztekací situaci poohlo. Já teda na různý situace používám jiný tresty. Jakodvouročák ti a židličce dvě minuty sedět nebude, když má hysterickej záchvat,maximálně se t bude vztekat zmítající pod židličkou 😅

Na vztekání u nás platí voda. Ať už po dobrým nebo po zlým. Daniel miluje sprchování, líbi se mu jak se ta voda rozstřikuje, když je mrzutej, protivnej, neví co by tak se ho ptám jestli půjde do vody a nadšně se svlíká, ve vedrch ho to osvěží, zabaví a je po vzteku. A pak jsou situace, kdy nepomáhá žádný domlouvání a tačí omýt obličej vodou, nebo jen nabrat odu do ruky a pocákat, fouknout do obličeje...a někdy prostě pomůže jen to plácnutí

martinka81
24. črc 2010

a tím, že nutíte sedět či stát na jednom místě a když odejde, zase ho tam vrátíte, neuplatňujete sílu na dítěti??? Myslím, že ano.

karinka78
24. črc 2010

@eloana: ale tady nejde o sezeni, ja bych nikdy nenutila dite sedet kde nechce...tady jde o trest. To dite vi co se od nej ocekava. To dite kdyz zlobi, tak se mu da varovani, napr. Prosim prestan hazet ty hracky po sestre, nebo si pujdes sednout na "zlobive misto". To dite ma na vyber- bud prestane zlobit a nebo pujde premyslet na "zlobive" misto o svych cinech. Ty jsi dite nedonutila tam jit, to dite si to vybralo- melo totiz na vyber zustat tam kde je a byt hodne, nebo jit na "stolicku atd" kdyz stale zlobi. 😉

karinka78
24. črc 2010

@kaleilah: to je v pohode: vsak se muze histericky zmitat treba pod zidlickou...ale bude tam 😉

lenam
24. črc 2010

@martinka81 Tak určitě je to síla. 🙂 Ale pro mne lepší než plácnutí.

eloana
24. črc 2010

@karinka78 promin ted to tedy nechapu ----ale tady nejde o sezeni, ja bych nikdy nenutila dite sedet kde nechce...tady jde o trest.--------a kdyz vi ,ze to je trest a stejne neposlechne tak ho tam teda jako nedas kdyz nechce?

martinka81
24. črc 2010

já tedy nevím, ale mně to přijde naprosto stejné. Nezlob, nebo dostaneš na zadek/půjdeš sedět...bla bla bla. Taky si to plácnutí přes zadek vybere samo, když to bereš takhle, a není to žádné mlácení, to plácnutí nebolí. A o životě ti tam tříleté dítě rozhodně nepřemýšlí.

safryy
24. črc 2010

@karinka78 ....v tuto chvili jeste zadnou autoritu nemam...moje dite me tluce co chvilka, ale zatim jenom z briska 😀 Me prijde treba ujete cpat dite do zidlicky porad dokola...me samotnou by to vazne nebavilo...vsechno se da nejakym zpusobem vyresit. Ja tu neobhajuju mlaceni ditete hlava nehlava 😉
Jinak v anglii deti vychovavaji deti a autoritu jsem u takovych decek jeste nevidela...sorry asi kazda zijem v jinem svete 🙂

kaleilah
24. črc 2010

karinka78 jako dítě co jsem dostávala na zadek páskem i vařečkou a druhým rodičem jsem byla posínaná do kouta... Kout je faktna nic,protože zaprvé nevíš jak dlouho to bude trvat, jak dlouho musím být někdev rohu, pak už jen fakt že já jsem v rohu a celá rodina je dost lbý, nacív jako 5tiletý dítě jsem čas moc nevnímala nudila jsem se, vmejšlela kraviny, škrábala prstem do zdi a vyrejvala tam čárečky 😅 A když už jsemmělapřemejšlet o tom, co jsem provedla a jaká jsem zlá tak jsem nějakým záhadným způspbem dospěla k tomu, že vlastně jsem nic neudělala, ale máma mě nechápe, je zlá a má měmíň ráda, protože si právě hraje se ségrou a já k nim nesmim.

a ještě jsi psala o odpovědích na tu tvojí otázku apsala si že "no tak kdyžtak jednu slíznem"...mě to tak hrozný nepřijde.Protože ten člověk si aspoň uvědomuje, už když to dělá, že je něco špatně, že dělá to conemá a uvědomuje si trest. Vzhledem k tomu, že ví jakej trset ho čeká a i přesto do toho jde a poruší nějaké pravidlo, tak ten fyzickej trest v tomhle případě asi až tak šíleně ponižující a ubližující nebude. Ví co ho čeká a přesto do toho jde...tímhle se učí nést následky za svoje jednání. Ona až pak jednou budou děti chodit do práce, pak se jim třeba nebude chtít vstávat, nepřijdou několikrát a z práce je vyhodí, tak to je vlastně taky jak fyzickej trest, nebudou mít eníze, jídlo...Je důležitý, aby děti věděli, že jejich činy mají nějaký důsledky..

karinka78
24. črc 2010

@lenam : kdyby jenom sila 😀 . ale tech nervu co se k tomu nekdy potrebuje. Vim, ze jedne nanny to trvalo hodinu a pul nez tam opravdu zacalo sedet. Porad pro nej musela chodit a vracet ho...

A damy nez reknete, ze to je kruty- tohle zrovna bylo ve vychovnem poradu v televizi, takze s tim souhlasi jak doktori, vychovatele tak vlastne vsichni ostatni co vedi ze dite musi pochopit ze kdyz rodic rekne, NE, tak to znamena NE....jestli se s takovou metodou zacne uz od maleho veku, tak verte ze napr, ve trech letech (nekdy ale az pozdeji) nebudete zadnou takvou metodu potrebovat, nebot dite bude vedet, ze kdyz se rekne NE tak to znamena NE a ani v pozdejsich letech nebou s ditetem problemy, nebot ma k takovym rodicum jiz authoritu "vrozenou".

lenam
24. črc 2010

@martinka81 já si pak myslím, že plácnutí aniž to bolí nemá smysl.

kaleilah
24. črc 2010

omouvám se za chybi, dany mi skáče za krk a ady mi leze po klávesnici 😉

kaleilah
24. črc 2010

Bože!!!!!!!!!!! 😀 😀 😀 😀 Za chyby!!!

kaleilah
24. črc 2010

lenam ale to plácnutí se bere u malých dětí jako symbolika. Stejně jako má karinka zlobící kout, my třeba plácneme. symbolicky, aby to dítě vědělo že někde se stala chyba, provedlo co nemělo...

karinka78
24. črc 2010

@eloana: ja to myslela, tak ze v jakekoliv situaci nikdy nenutim dite delat co nechce. To dite ma na vyber- ten vyber je bud udelas A nebo udelas B....A je dobra vec a B je trest - sezeni apod. Takze ja ho nenutila- to dite si vybralo jestli chce A nebo B. Kdyz si vybere B= trest , tak uz to je moje povinnost dohlednout na to aby to bylo podle pravidel- takze ano, budete tam muset zustat sedet jak dlouha ma, nebot si to vybral a teoreticky "mu pomahas dokonat jeho vyber"

lenam
24. črc 2010

@kaleilah Nevím, proč jsem si vzpomněla na věznice. Tam sedí lidé také za trest. Ale dříve byl trest lynčování. A to jsou tresty u dospělých. Také dospělý člověk když něco spáchá, není fyzicky už trestaný. I když porušil hranice.

karinka78
24. črc 2010

@kaleilah: tady to dite vi, jak dlouho tam bude, za kazdy rok jednu minutu (takze 3 lete dite tam bude 3 minuty)

lenam
24. črc 2010

Doufám, že mne teď nebudete nadávat. Prostě mi to proběhlo hlavou, když nad tím přemýšlím. 🙂

safryy
24. črc 2010

@karinka78 ...hodinu a pul??? To uz bych pak snad ani ja nevedela, proc tam to dite nutim sedet 😀 No a co dodat...ne vsechno co je v televizi musi byt super a uz vubec ne pravda 😉 Kazdopadne neverim, ze s tim souhlasi vsichni dokori a vychovatele atd. jak pises 😝

lenam
24. črc 2010

Ale kdybych si mohla vybrat i jako dospělý, tak raději na zadek než jít sedět 😀

kaleilah
24. črc 2010

karinko a já si myslim, že dávat na výběr dvouletýmu dítěti je blbost. Dej mu vybrat ze dvou jogurtů, jestli chce jahodovej nebo neruňkovej, jestli chce modrý triko nebo zelený...když jsem to udělala u těchhle základním primitivních věcí, tak místo toho, aby si dítě vybralo co chce, bylo spokojený, že dostalo na výběr, dopadlo to tak, že bylo nejistý, chtělo jogurty oba ba jednou, pak jen jeden, pak ten druhej a bylo zmatený. V tomhl věku prostě to dítě potřebuje vést a nechat se řídit, je už celkem "dospělý" a má teda svojí hlavu, na druhou stranu objevilo tolik nových věcí a umí toho tolik, že v tom má bordel, neumí si vybrat, rozhodnout se. Pochybuju že dítě v tomhle věku ví, jak se má rozhodnout když zlobí a jestli uzná, že se rozhodlo správně