Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

kaleilah
24. črc 2010

karinka bože, ty mi chceš tvrdit, že tříleté dítě ví, že tam bude tři minuty?! zeptala jsi se toho dítěte nekdy, jak jsou dlouhý tři minuty?! Vždyť dítě v tomhle věku nemá pojem o čase. Netuší co je jak dlouho, i kdybys mu řekla že tem bude tři roky, je mu to fuk, netuší co to znamená! 😠 😠

lenam
24. črc 2010

@kaleilah Ale tahle ví, že dostane ránu a má to za sebou 🙂

martinka81
24. črc 2010

hmm, tak můj skoro tříletý syn fakt neví, co jsou tři minuty, asi bych ho tam měla dávat sedět co hodinu, aby si to zapamatoval 😀 😀 😀

berynka
24. črc 2010

@karinka78 ty fakt vidíš věci hodně černobíle, máš asi leccos načteno a tvoje názory omlouvá to, že dítě sama ještě nemáš 😉 . Myslet si, že malé dítě ví, co chce, je ve většině případů čirý nesmysl. A i když dokonce umí mluvit, tak minimálně dokáže vyjádřit svoje potřeby a přání 😀 . A souhlasim s tím, co píše s tím výběrem Kaleilah... to je přesný 😉 .

karinka78
24. črc 2010

@safryy : omlouvam se za slovo VSICHNI, patri tam vetsina....a asi mas pravdu, nejspis zijeme v jinem koute anglie. ja napr. ziji mezi lidmi stredni/vyssi tridy. takze musim rici ze kdyz projizdime nekdy COUNCIL mistama tak se mi vhaneji slzy do oci, kdyz vidim jak deti rodi deti a vychovaji je tak leda pro kriminal. To je jediny co tady odsuzuji na UK zakonech- jejich benefits. Tohle jedine je tady postavene na hlavu- antikoncepci tady davaji zadarmo, ale nezletile matce daji zadarmo dum!!! tak to se pak divi, ze to antikoncepci nikdo nechce a domy tady nestaci stavet!

karinka78
24. črc 2010

@kaleilah: nevim, ja mela vzdycky veliky budik a to dite videlo jak se hybe rucicka a kdy bude konec....proc ty deti tak podcenujete

lenam
24. črc 2010

Já mám jen strach, že až ho plácnu za něco co udělal, tak pak půjde na pískoviště,něco se mu nebude líbit a bude pak plácat jiné děti. Jak mu mám pak vysvětlit, víš, když se něco nelíbí mamince, tak tě může plácat, ale když se něco nelíbí tobě, tak ty nesmíš. Nebo jak to řešíte?

berenika39
24. črc 2010

jj, prostě to příležitostný plácnutí je adekvátní u malých dětí - spíš symbolický, ale prostě na té úrovni, že to pochopí - taky jsem načtla to trestání ve vyšším věku, dát na tiché místo, nechat "přemýšlet", ale to se nedá použít u těch našich vzteklinek, které domýšlí jen pár minutek po akci - počmáral jsi co jsi neměl? hned ted musí následovat reakce, musí mít v souvislosti akci a rekaci, později to nemá smysl. nevěděly by, za co trest je.
karin, možná mluvíš o dětech 4+, ale batole tvůj přístup nepochopí.

berem sněhule, mikiny a tepláky, jedem na výlet, všem hezký den a neperte se 😀

karinka78
24. črc 2010

@lenam: naprosto souhlasim!

lenam
24. črc 2010

@berenika39 Takže do 4 let nechápe sezení na židličce, ale plácnutí ano

kaleilah
24. črc 2010

lenam ale moji děti ví, že já nejsem kamarád, že já jsem máma, ví co si ke mě můžou dovolit, když jsem danyho plácla, nikdy neměl tendence to zkoušet na nikoho jinýho. Jak píše karinka, proč ty děti tak podceŇujete? nejsou blbý, ví kdo je kdo a jak se ke komu chovat

@karinka78 to už mi přijde jako že nevíš co si vymyslet, jen abys nás přesvědčila, že tříletý díte pozná, jak dlouhý jsou tři minuty. A stejně nevěřim 😀 😀

martinka81
24. črc 2010

@karinka78 já myslím, že je rozdíl mít na starost cizí dítě než vlastní, třeba potom své názory změníš, nemyslím ohledně nějakého plácnutí, ale celkově.

filipal
24. črc 2010

@karinka78 velmi pekne si to zhrnula! 🙂
osobne sa mi paci, ze si do svojho "vyskumu" zapojila aj deti. velmi zaujimave citat o ich pocitoch.
mna fyzicke tresty vzdy ponizovali ( par faciek v zivote od otca) a nikdy ich nedal v tu spravnu chvilu. citila som sa ukrivdena.
od mamy som dostavala obcas varechou a bala som sa toho.
myslim si, ze vsetko co robime ovplyvnuje nas vztah s dietatom do buducnosti. moj syn uz je takmer dospely a vsetko, co som do neho vkladala sa mi vracia. cize aj ta trpezlivost, citlivost, spravodlivost....
detstvo trva len nejakych 20 rokov, ale my budeme so svojim dietatom spoluzit este nejakych dalsich 40.

aj vychova sa vyvija. ovplyvnuju ju nazory psychologov, postavenie otca v rodine, vselico ine. zvlastne, ake konzervativne nazory v tejto diskusii vyznievaju. fakt ma to prekvapuje.

karinka78
24. črc 2010

@berenika39; asi zijeme v jinym svete...vychovala jsem jiz dve deti, treti na ceste, a starala se vetsinu 24 hodin denne o dalsich minimalne 8 deti (v nekolika rodinach) a ja nemela nikdy problem ci jejich rodice dokonce i s 1.5 letym ditetem na "zlobivem" miste;0)...a take to pochopilo a vyrostlo z nej uplne ditko k zulibani;0)

safryy
24. črc 2010

@karinka78 ...tim chces naznacit jako co? Ze jsi super extra trida? Ja neziju v casti council housu.... 😉 Mezi vyssi vrstvu jako ty se teda nepovazuju 😀 No nic, jdu chystat veci na vecerni grilovacku drive nez me posles do kouta....unudila bych se k smrti 🙂

lenam
24. črc 2010

@kaleilah No, ono spíš je to tak, že ty děti na pískovišti to plácání do jiných zkouší 🙂 Nejlepší je, když vidím, jak dítě uhodí dítě a běží maminka, zakřičí nesmíš a dá ránu. Opravdu velmi poučné pro to dítě.

berenika39
24. črc 2010

@lenam je to zvláštní, ale většinou to tak není, že když dítě dostane (a pořád se bavím o příležitostném symbolickém výchovném plácnutí 😉 , ne výprasku, mlácení hlava nehlava) od rodiče přes ruku, plínku, nemusí to nutně aplikovat na ostatní. petr nemmlátí hračkama, nemlátí děti - jasně, berou si hračky navzájem, to je naprosto normální, šarvátky na písku jsou běžné, ale neřeší to bitkou, tam zrovna se snažím přijít, vysvětlit mu, o co jde, pomůžu jim to vyřešit, aby nedošlo na slzičky a vysvětluju, vysvětluju....pomalu se to učí, když se k něčemu chystá, koukne na mě. pohledem se ujistí, jestli to dělá správně 😉 , případně mě přivolá, už si párkrát poradil sám a bez průšvihu - bud ustoupil, když to bylo v jeho očích "mimino", případně hračku rychle popad a zdrhnul....podle svých možností. ale děti nemlátí.

kaleilah
24. črc 2010

Daeččku stůj, tam jezdí auta, udělají ti bebíčko. Danieli, říkám ti stůj a pojď mi dát ručičku, půjdeme spolu-. Dany pročmi nechceš dít ručičku, zuzanka se mě taky drží. Tak dáš ruku zuzance? Dany prosím, dej mi tu ruku.....

Tak a teď zakončení podle karinky danečku tak si vyber, buď mi dáš ruku, nebo se necháš přejet aute, popř když to přežiješ, půjdeme do hračkářství, koupíme plastovou židličku a tam si sedneš, ano? Ale brouku, bude to asi tak za hodinu, dřív se tam nedopravíme, takže si pořád musíš omýlat, co se stalo a že jsi zlobil, protože děti v tvým věku by tenhle incident považovali za nedůležitej a hned ho zapomněli. Ale ne, ty si ho musíš pamatovat, protože za hodinu dojdeme pro židličku a aby ses na ní mohl posadit za trest., A musíš si samozřejmě pamatovat za co. Takže dančku ty jsi byl te´d hrozně zlobivej.............. 😀 😀 😀 😀 😀

omouvám se, já jsem musela 😅

karinka78
24. črc 2010

@martinka81: ja jsem jiz vychovala 2 vlastni deti (ted uz jsou z nich zaslouzili pubertaci) a treti na ceste. Takze se opravdu neradim k matkam, ktere to maji jen prectene. Mluvim z vlastni zkusenosti, tak jak vsichni z vas.

berenika39
24. črc 2010

@lenam no právě, ve skupině dětí by to plácnutí asi být nemuselo....navíc když už plácnu, tak v soukromí, ne před nikým, je to ponižující, to určitě.

martinka81
24. črc 2010

ono ta výchova jako taková na nějakých trestech stejně nestojí, je to jen drobná součást celého toho komplexu působení na dítě. Určitě nebude odbře vychované to dítě, které dostalo trest, za kdejakou blbost a jinak si ho rodiče nevšímali nebo neměli čas. Nebude vychované o nic líp, než dítě, kterému vždy prošlo vše beztrestně.

berenika39
24. črc 2010

@kaleilah to je to, o čem jsem psala, ten trest musí přijít okamžitě - jinak nemá smysl.

safryy
24. črc 2010

@kaleilah ..... 😀 😀 😀

martinka81
24. črc 2010

@karinka78 tak to se omlouvám, já usuzovala podle pasu, žádné dítě tam nemáš, jen to co čekáš

kaleilah
24. črc 2010

@berenika39 právě...a proto svým způsobem nevdim jinou možnost, jak okamžitě potrestat díte v takovýhle situaci. do kouta ho nepostavim, na židličku nedám, vysvětlování a trpělivost nepomáhá...

karinka78
24. črc 2010

@kaleilah; ono je tezke mit autoritu u dite, kdyz na nej jdes tak sladce, ze? promi, ale jestli chci aby muj Danecek vedel, ze neco dela spatne. tak mu rozhodne sladouckym hlasem nereknu, "danesku, pojd mi dat rucicku" . S ditetem se vzdy musi mluvit z oci do oci (jinak citi strach a nadrazenost- proti ktere bude bojovat) a take musis zmenit ton hlasu. Ale to urcite jako spravna matka vis, ne? 😉

lenam
24. črc 2010

@kaleilah On když ti hned nedá ruku, tak dostane na zadek? To je fakt rychlost

kaleilah
24. črc 2010

lenam. ano dostane, na silnici kde mu to říkám několikrát, upozorním ho na důsledek jeho jednání-autíško udělá bebí, on se začne vzpírat, vztekat, utíká dál tak opravdu plesknu zlehka přes zadek. A výsledek? zarazí se, překvapí ho to, dá mi ruku. Nedělám to, že chci být nadřazená a aby mě poslouchal na slovo, dělám to proto, že jsem rodič, mám za něj zodpovědnost, mám o něj strach a potřebuju, aby mě tu ruku dal

karinka to je zvláštní, ale já jí mám. člověk může mít autoritu, i když mluví ve zdrobnělinách. A jak jsem psala, poprvé to řeknu klidně a hezky, pak už se pomalu stupňuje oslovení, i lehce můj hlas. Když to poněkolikýtý ignoruje, následuje trest

kaleilah
24. črc 2010

a taky tady se píše. Když tady napíšu danečku dej mi řučičku, nevyzní tu ten důraz, kterej dávám na slovo dej, honem, pojď...

karinka78
24. črc 2010

@filipal; ja deti do vyzkumu nezapojila, to byla aktivita z jejich strany. Byly uplne v soku z toho jak moc se podporuje v CZ "fyzicky" trest.