Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

arietiska
4. srp 2010

Výchova je jedna věc, ale stejně nejdůležitější jsou zážitky... s dětmi se musí neustále něco dělat, mají mít koníčky, něčemu se věnovat a něco prožívat. S dětsví se mně osobně vybavuje to jak a co jsme kde dělali, jak jsme sportovali, jak jsme jezdili na vodu, na tábory, na hory a ne to jak se mnou doma rodiče mluvili, či mě někdy dali na zadek...

Je dokázané, že nejvíc problémů mají děti na které není čas, které jsou nucené do věcí které dělat nechtějí, z rodin kde je nuda a málo lásky. Trestat, netrestat, komunikovat je důležitý ve výchově, ale ne podstatný.

arietiska
4. srp 2010

Ať Vaše děti na dětsví s láskou vzpomínají.... 😉

kubaka
4. srp 2010

@radka.m. radko, to teda brzdi, hodnotíš mě, soudíš podle něčeho, co jen odhaduješ a domýšlíš si, děláš závěry na můj život ze tvého pohledu, ale nevíš o mě vůbec nic, ani o chybách mojí mámy, žádná fakta - takže netuším, kde bereš ty závěry. Pojmy jako "křečovitě, za každou cenu, můžeš vyřešit sama" jsou zcestné - nemáš ponětí jak jsem třeba silná, samostatná, čeho jsem schpná a co všechno řeším nebo neřeším. Jsi odkázaná jen na písmenka z anonymního serveru.
tohle je přesně ukázka naprosto nevhodné reakce v diskuse, která je už za hranicí. Ne a ne to lidi pochopit, ach jo...

kubaka
4. srp 2010

@arietiska vesměs souhlasím 🙂

radka.m.
4. srp 2010

kubaka-jestli jsem se tě dotkla,tak se oml.ouvám,nebylo to myšleno ve zlém,jen jsem usuzovala podle tvých příspěvků i v jiných diskuzích,kde jsi kolikrát odsuzovala právě tvůj vztah s matkou,takový dojem já prostě mám z tvých příspěvků

pepibubu
4. srp 2010

já hlavně tady na koníkovi nechápu obecně jednu věc. V reálném životě, pokud potkám někoho, kdo není z podobného těsta jako jsem já a nemám si s ním co říct, tak ho nevyhledávám, nereaguju na něj (nebo max zdvořilostně). Ale tady mi občas přijde, že je novej sport, vyhledávat lidi opačnýho názoru než jsem já, jen proto abych se do nich mohla obout.
Kubaka by nikdy dítě neplácla, Lenkavano klidně dá facana 17letýmu člověku - a co jako? Každej jsme nějakej, máme jiný zkušenosti který nás formovaly. Ale cíleně hledat příspěvky který jsou opačnýho názoru než jsem já....

Pro upřesnění, Kubaku a Lenku jsem vzala jen jako názornou ilustraci dvou protipólů, nemám nic ani proti jedné z nich. A co se týká toho blíž kterého pólu jsem já, tak těžko říct. Umím si představit dát na prdel puberťákovi (obličej bych raději vynechala), ale doufám že to nebude potřeba.

kubaka
4. srp 2010

@pepibubu obličej a hlavu - tu budou potřebovat 😀 😀
@radka.m. OK,mě to neuráží - ale přesto nevíš dost na tak kategorické závěry.

lenkavano
4. srp 2010

@radka.m. musím s tebou souhlasit....ono přeřazení do jiné třídy nezafunguje vždy.i tam si ho děti najdou a může to být klidně i z té minulé třídy ....prostě tohle nic neřeší.já bych dítě přeřadila do jiné třídy pokud by byly problémy třeba s učitelkou.byla by na dítě zasedlá či podobně.taky znám takový případ.

tetes1
4. srp 2010

@arietiska souhlasím s těmi zážitky a dětstvím 🙂 🙂 Máma dělá ve školce a kdyby jsi viděla,kolik dětí ještě v předškolním věku nikdy nepekly buřty,nikdy nejely vláčkem a zažívají tyhle věci poprvé s cizí účou z MŠ místo s rodiči. Ale za to perfektně ovládají počítač. 😠

lenkavano
4. srp 2010

@pepibubu ty jsi zlatíčko já i kubaka jsme určitě rády že nemáš nic ani proti jedné z nás to je fajn.ale člověče já ti nevím ,já si už nedovedu představit že bych 17 kluka plácala přes prdel 😉 😀

@kubaka neboj jedna facka za několik let tvář neznetvoří....nemá ani škrábaneček.. 😀 😀 😀

berenika39
4. srp 2010

@arietiska s tvým příspěvkem 11.29 musím jen a jen souhlasit. když má rodina naplněný život, když se výchova odvíjí od toho, jak žijeme, co dětem ukazujeme, tak nezbyde ani moc prostoru pro řešení výchovných problému, není čas, aby vznikly.

mám zářný příklad ze sousedství, stejně starý kluk jako petr. mají domek s velkou zahradou. od narození je prcek jen na zahradě, kde už ho to logicky ve dvou letech neuspokojuje, denně je vypuštěn a zase zavřen, rodiče na terase s cigaretou, navečer i se synem přesun do hospoůdky na zahrádku (máme tu tedy i pískoviště, aby se neřeklo). umí jen lítat, ječet, dojít koupit dovnitř do hospody cigarety. mluví v rozsahu svých zkušeností, nikdy neopustil hranice vesnice (obrazně - jezděj i nakupovat do blízké sámošky), nepustí se mámy na krok, je zvyklý jen naní, cizí lidi nemá šanci poznávat, jiné děti taky moc ne, jen u hospody. ted dokonce může se tarší ségrou do party velkých dětí (učí se kouřit a sprostě mluvit). to je celý jeho život. nebyl ve městě, nebyl na výletě, žádný podnět. od mámy slyším: je děsnej, furt knourá, neví co chce, řve kvůli všemu, nikdy ho nikdo nehlídal - takže je závislý. chodí s lahvičkou pro miminka se štávou a dumlá a dumlá. denně je scéna kvůli malichernostem.
to píšu proto, že třeba tady se denně naskýtá milion příležitostí pro trest, at už fyzický nebo ne, a úplně zbytečně. stačilo by mu vytvořit program, zabavit ho, rozdělit den mezi lítání jen sám pro sebe - to prcci taky potřebují - a pak se mu "věnovat". nic jim neříkám, k tomu mám daleko, někoho poučovat, ale je nasnadě, že bude růst jako dříví v lese, a stejně jako starší ségra se chytne party a nebude vědět, co se životem. nemusí to tak být, já vím, ale má zaděláno🙂))

berenika39
4. srp 2010

ten poslední smajlík měl být ☹

meleri
4. srp 2010

bereniko,

to je smutné. ☹ bohužel něco podobného znám z rodiny manžela. s tím že ta pomalu slečna má 12 let. je mi jí líto, mám ji ráda, a věci jako výlety atd, zná jenom od nás. jinak přesně jak píšeš..zahrada, televize, počítač...jak to asi může dopadnout takový život? chová se teda strašně, k nikomu nemá úctu, jen k mému manželovi a trochu ke mě, protože ví že s náma se něco děje..bohužel ted co mám malého tak sem sobečtější, starám se spíš o něho, tak bohužel už nani nemám tolik čas....navíc se ted změnila, má kamarádky, ale divné, myslím že spolu pokuřujou a balí kluky...takže i z její strany už zájem opadl..

berenika39
4. srp 2010

no jo, mě je těch mrnousků líto. nemají se kde naučit slušně chovat, nevidí, že se k sobě lidi chovaj hezky, nemají kde pochopit souvislosti, jak funguje svět. argument sousedky je: my jsme taky vyrostli takhle, nikdo s námi nic nedělal a žijeme. ale: ona sama má základní vzdělání (ted prosím to neberte jako nějako degradaci lidí s nižším vzděláním, píšu o ní), pracovala jako svačinářka, to ji nebavilo, tak byla na pracáku, pak na mateřské. je otrávená. nic ji nenaplnuje, jen kníká, jak nestíhá, do práce nemá kam jít, nikde ji nevezmou na malém městě....ale dneska je to jinak, je jiná doba, děti mají tolik možností se později vzdělávat, studovat, dělat práci, co je baví a takoví rodiče mu to pravděpodobně nedopřejí. netuší, že to jde. sousedovic klukovi bude chybět vzor, nebude mít motivaci se o něco snažit.škoda.
huuuu, jsem odbočila, omluva. už mlčím.

meleri
4. srp 2010

bereniko,
je pravda, že její matka i otec jsou na tom asi podobně. jejich vlastní rodiče byli rolníci, dost drsně dřeli, víkendy prázdniny žádné, tak jim na děcka asi nezbyl žádný čas a energie. přesto - další teta manžela má tři syny a ti jsou pravý opak...taky jsou z rolnické rodiny, ale synové se odmalička o něco zajímají, k něčemu je vedli, byli taky slušně vychovaní a ted vedou podle mě celkem plnohodnotný život...asi je to i na povaze. já budu fakt nejštastnější člověk na světě když se mi to s mými dětmi podaří. zatím je všecko ve hvězdách... 🙂

berenika39
4. srp 2010

každopádně těch vlivů, které způsobí, co z našich dětí vyroste za dospěláky je hodně, ne všechny můžeme 100% ovlivnit, ale určitě když se trochu přemýšlí, jsou tresty jen malý zlomek toho, co se na vývoji človíčka podílí. proto bych tady tý diskusi nedávala zásadní význam, jasně že to všechno čtu a dost se tu učím, ale není to tak, že výlučně podle toho, jak trestáme děti, takoví z nich budou lidi. máme ještě plno dalších možností.

večer dočtu, jdu rozvíjet svoje dítě 😀 , ted se vzbudil, zapřaháme vozejk za kolo a jedeme do sousední vesnice na úžasný nový hřiště. tím jsem chtěla naznačit, že jsem dokonalá matka. (baby, to je ironie, abyste to nebraly vážně 😀 😀 ).

radka.m.
4. srp 2010

lenkavano-to si teda jaksi taky nedovedu představit,škoda,že nám to holky nemůžou názorně ukázat 😀 😀 😝

lenkavano
4. srp 2010

radko jo ted na něj koukám a fakt si to nedovedu představit.navíc si myslím že kdybych mu dala na zadek tak ho určo ponížím...protože bych s ním zacházela stále jako s dítětem.a on už se dítětetem necítí být 😎 😀

@berenika39 ty hrozná matko 😀 😀 😀 taky jdu s malou na hřiště budu tam asi pozorovat i jiné děti a v duchu posuzovat jakou asi mají výchovu ,od té doby co jsem totiž objevila toto téma to totiž dělám.... 😝 😅

berenika39
4. srp 2010

@lenkavano jo, to jsem se taky přistihla, od té doby, co tu pitváme plácnutí a domluvu a domluvu a plácnutí na hřišti jen kmitám očima od jedné matky k druhé, hodnotí, jejich reakce a skoro vždycky si říkám: ježišmarjá 😀 😀 😀 .

ale vážně: nevím, jak jinde,ale u nás dost frčí takové to bidýlko, kde sedí 8 maminek vedle seme, případně postávají v kroužku a klábosí. děti ve věku 3-5 let. jakmile se ozve šílený pláč, je jasný, že se něco stalo. všechny se rychle rozhlídnou. když to není jejich dítě, pokračují ve schůzi a ta, jejíž je to dítě, se rozeběhne, seřve ho,že mu to říkala, případně uštědří jednu na zadek a vrátí se na bidlo.
prosím zase nezevšeobecnovat, je tam i plno maminek, které jsou s dětmi v písku, hlavně s těmi malými, nebo babičky,které si s dětmi hrají a nabízejí jim možnosti, jak se dá hřiště využít. ten zvěřinec, co tam bohapustě lítá a ječí to má jasný, jednou za odpo každej z nich dostane na zadek. je to nutný? určitě ne.

kubaka
4. srp 2010

@berenika39 jo, u nás ten samý obrázek, jak píšeš. Plus ještě jeden fenomén mám odpozorovaný. Matka celou dobu sedí na písku s batoletem, vnucuje mu svou představu jak se má dělat bábovka, ukazuje své dokonalé bábovičky, hrady, tunely, napomíná, že je dítě nemá rozbíjet, pak plácne, když to batole opakuje, vychovává, jak se mamince nemají bořit výtvory a brát jí nářadí z ruky.
Popř. jednou matka se jala handrkovat slovy "já jsem si to vzala dřív", když dítě pištělo, sekla z věcmi s uraženým výkřikem "tak si to sežer" . To jsem se neudržela a vyjeveně koukala na matku, ta zase na mě.
. Ty matky by fakt někdy zasloužily naplácat na holou vařečkou. 😀 Kdyby seděly na bidle, nadělají míň hluku 😀 - možná...

Já vypustila mláďata na pískoviště, pzorovala líně z lavičky jako lvice ležící ve stínu opodál dovádějící lvíčata. Vyloudala jsem ze jen když Marián lezl někam hodně vysoko či měl tendenci odcházet z areálu vrátky nebo chtěl houpat.. Malý je dost obratný, takže nikdy z ničeho nespadl, leze jen tam, kde se na to cítil. S matkama jsem ovšem tuto MD nehřadovala vůbec - ještě poslouchat o plínách a nočníkách a jestli papá či nepapá samo 😀 😀
To jsem si spíš dělala rozpočty na nové výrobky nebo psala texty k letákům , co dávám do balíčků.

kubaka
4. srp 2010

taky prosím nechytat za slovo - když stál o mou asistenci, bagrovala jsem písek taky, nebo ukázala, co ty hračky dovedou, chytil se nové zábavy..., ale většinou nechtěl být obtěžován při pečení bábovek - akorát na mě popř. volal a ukazovat výtvory a já uznale přikyvovala 😎

lenkavano
4. srp 2010

@kubaka já taky nesedím s malou na písku když mě nevyžaduje.jsem raději když se začlenuje mezi děti a hraje si s nimi.já sedím opodál a třeba luštím křížovku nebo si čtu. 😉

tetes1
4. srp 2010

Na písek jsem si zatím troufla jenom na chatě, páč jediné o co mají na písku zájem je to jak písek chutná,zjistí,že nechutná a tak si to chtějí s rukama od písku vyndat z pusy,takže si ho tam nanesou ještě víc. 😀 Ale máme pískoviště za barákem a každý den,když jdu z procházky tam sedí jedny a ty samé maminky přesně jak na bidýlku nemám je odpozorované,ale čeho si teda všimnu a dost se mi to příčí,když jsou u těch dětí případně pomáhají s bábovičkama a v druhé ruce drží cigáro. 😝
Na bidýlko nebudu moct chodit,páč nemám tu správnou průpravu a nesnáším mateřský plurál,sdělování o tom,jestli papá či nepapá dítě ještě skousnu,ale sdělování, že nás trápí prdíky a máme průjmíček či vážíme 10 kilo to prostě nedávám. 😅
A jestli neseřežu dvojky po dnešku co předvádějí,tak už snad nikdy. 😀 😀

blandik
4. srp 2010

taky od jisté doby poslouchám úplně jinýma ušima interakci mezi dětmi a rodičema na hřištích. Naposled jedna mamina se snažila dítko odradit od skákání na něčem nezamýšleným pro skákání - ani jednou neřekla, že se ta věc může rozbít, že ji může zničit a že opodál je trampolína, že by tam spolu mohli zajít. Místo toho - zakázala, pak zaječela, pak se pokusila o vydírání typu - jestli toho nenecháš, tak já jdu okamžitě domů. Jdu domů. Odcházím. A nakonec co zakončila - tak si dělej co chceš! A odkráčela ke své společnosti. Ach jo. Jen podotknu, že dítko celou dobu kolem ní střídavě pobíhalo a skákalo na zakázaném objektu. A hlavně jí vůbec nevěnovalo pozoronost.

blandik
4. srp 2010

a k tomu přeřazení dítěte do jiné školy - udělala bych to taky. Nemyslím si, že by vždy bylo přínosné dítě ponechat ve stresujícím prostředí, když si s tím poradí, tak ho to posílí. Ale mnohokrát je to složitější...

berenika39
4. srp 2010

to jsme se tu sešly samý podobného ražení. @kubaka, jestli se chceš pobavit, dneska jsem si dala na papír rozpočet pro další sezonu, pracuju říjen-září 😉 . petr je tam (ted, nevím, jak to bude na jaře) hrozně štastnej z dětí, vybírá si o něco starší, pobíhá za nima a poslouchá je, napodobuje, dneska ho vzala taková holčina do domečku a jako prodávali zmrzlinu, jedli jí, peta mi pořád nosil, bych ho láskou snědla.
nevím, jak mám reagovat, když větší kluci petrovi ubližujou. dneska ho vzali každej za jednu ruku a táhli každej na jinou stranu, když ho povalili, měli z toho srandu a naházeli na něj písek. on vůbec nebrečí, jen mi přišel ukázat písek ve vlasech, ale vadilo mi to, byli tak o tři roky starší, maminky to ani neviděly, natož aby je napomenuly. neřešila jsem to dál, ale jak? jak to děláte? zrovan tady by si ti lumpíci zasloužili vysvětlení, napomenutí, trest, ale ne ode mně.

jsem tam někdy jako vyvrhel, netlachám, už jsem si všimla,že když se dám do řeči s někým tak je to babička dítěte 😉 , ale to je možná tím, že jsme si blízké věkem a názory 😀 😀 😀

tetes1
4. srp 2010

Já zas vůbec netuším,co mám dělat,dkyž K. plácá M. a on pak začne bečet a ona nepovolí a plácá dál,nebo přes něj neustále leze,sedne si mu na záda a dělá hopyhopy a já pořád vysvětluju,když na ní jenom trochu zvýším hlas,tak se rozpláče a udělá muslimku (hlavou mlátí o zem jako když se modlí a bečí),normálně mě psychicky vydírá,potvora jedna malá.Když jí plácnu,plácne zase M. a myslí si,že je to hra. Někdy je mi z toho do breku a musím se na ty jejich šarvátky nějak obrnit. Ono pak zase K. sedí a M. jí ze zadu čapne za bodýno a hodí jí na zem a když mu to chci vysvětlit a pokárat ho,tak se začne smát. Nebo by mi zajímalo,co mám třeba dělat s tím,jak si berou neustále hračky?? Např. K. sebere M. hračku,ten začne ječet ona mi jí podává,tak jí poděkuju, řeknu,že je šikovná a zase vrátím M. a tak pořád dokola. Teď už teda zkouším,že si od ní tu hračku neberu,pokud jí vezme M. a řeknu ať jí vrátí bráškovi,jenže na to konto se mi snaží vecpat do klína a hračku mi rve pod nos a ječí,abych si jí okamžitě vzala a když jí vysvětluju,že né,tak se rozpláče,že jí odmítám........Asi ze mě bude schizofrenik. Máte rady,co s tím?

kubaka
4. srp 2010

@berenika39 jo, to já vlastně taky často pokonverzuji s babičkami - zjihle koukáme na ty své ratolesti a říkáme si, jaké jsou to sladké dětičky pokládci.... 😀 Je to taky věkem. Pravda. Při prvním Danovi jsem vyhledávala pokec na písku, teď mě to děsilo 😀
A co se týče ubližování malému, řešila jsem to jednoduše zásahem a vysvětelním cizímu dítěti, že tohle malému nesmí dělat. zabralo to, ale Marián se často i sám ohradí. Ale já si servítky neberu - když cizí matka nereaguje. to byl zážitek z MC jedno a nikdy víc. Akorát jsem tam bránila rokapůl letého Mariánka před zjančenými tříletými, jejichž matky si u stolečků tvořily srdíčka do květníků (původně aktivita pro batolata) a kafraly a děti doslova zdemolovaly látkový stan a tyčkou nakonec vzaly malého po hlavě - neuhlídala jsem tu hordu. 😀
Já klidně napomenu i výrostky, co niží dětská hřiště, hází nedopalky - no, většinou si vysloužím jen přezíravý pohled nebo pošklebování. ALe neustávám ve snažení. 😝

S těmi dvěma malými, to teda nevím. Oni se hádají o "hračky" i ti naši dva a skáčou si po zádech, i když z lásky.
. Možná zkus kouknout do tématu o dvojčatech - tohle patrně řeší všechny matky.

lenkabu
4. srp 2010

@berenika39.....když nějaký dítě ubližuje Vandě,řeším si to na místě s tím dítětem.......nemlátim ho teda 😀 napomenu,oni to od cizích vezmou,ale nevím co bych dělala kdyby mně poslalo do prdele 😅

lenkabu
4. srp 2010

Ještě loni jsem říkala že na písku hřadovat nebudu............a letos je to tam buď lepší nebo jsem už taky slepice 😀 Nevykecávám celou dobu ale matky evidentně sledovaly mé rostoucí břicho,protože spousta jich přijde pochválit Alici a zeptat se na kočár (mám trochu atypický),v těhotenství jsem několikrát slyšela jak mi to sluší.........no nevadí mi to a ráda chvíli pokonverzuju 🙂