Třetí dítě v dnešní době, dá se to zvládnout?

sklenicka24
28. čer 2012

V poslední době mi přijde, že se spousta maminek rozhodlo pro třetí dítko. Na dnešní poměry mi to přijde trochu jako bláznovství, co si o tom myslíte vy? Díky za vaše odpovědi. 🙂

obla
19. črc 2017

@zuzineckah naprosto se s Tebou zrotožňuji. Mému synovi odcizil mobil chlapeček, který nepochází z úplně slabě sociální rodiny. Nicméně si tento mobil přál a rodiče mu jej k Vánocům nekoupili.. tak to pak vyřešil takhle. Rodiče byli tedy šokovaní, slušní a omlouvali se až do nebes. Jasně, je to průšvih, ale jak píšeš, ani já, sni syn jsme se nezlobili, bylo nám to spíš líto, protože se dostali do problémů, jelikož to bylo kvalifikováno, jako testný čin (díky hodnotě) a řešila to PČR, přesto, že mobil vrátili.

Já si prostě nemyslím, že životni úroveň je směrodatná pro charakter člověka. A ti, co takto smýšlejí považuji za krátkozraké a omezené.

obla
19. črc 2017

* není směrodatná

karolly
19. črc 2017

@weri1 Nezlobte se na mě, ale mě přijde jako klasická ufňukaná zhýčkaná ženská.
Můžu se zeptat, jaký máte měsíční příjem?

I z příjmu 18000Kč vč. výživného na děti se dají uživit dvě děti na střední škole, platit 6 tisíc inkaso na barák, jídlo, dětem vše co školy. Takhle jsem vyrostla já s bráchou. Nikdy nám nic nechybělo. Mamka na nás byla sama. Nikdy nefňukala. Jezdili jsme na tábory, výlety do zahraničí apod.

zuzineckah
19. črc 2017

@obla jistěže není, je naprosto scestní uvažovat tím způsobem. Ano, po světě běhá hodně zmetků, kteří jsou výsledkem výchovy svých rodičů. Ale kdyby jsme se koukli blíž, kdo z nich z jakých poměrů pochází, tak by to, dovolím si tvrdit, bylo půl na půl...

My finanční nouzí netrpíme, spíš naopak, máme děti tři a všechny je vychováváme tak, aby věděly jaké jsou skutečné hodnoty. Ač to někomu nemusí zapadat do jeho přesvědčení, tak to opravdu jde i v rodinách, kde peníze nejsou problém 👍

Abych se ale vrátila k tématu, když se nad tím zamyslím, tak pokud by třetí dítě přišlo neplánovaně, tak bych si ho určitě nechala. Pokud by tedy ta finanční situace nebyla opravdu tak špatná, že by nás to existenčně ohrozilo.
Pokud bych dítě plánovala na základě toho, že ho chci a toužím po něm, pak bych si to dobře promyslela. Nikdy bych vlastní "chtíč" (byť ho samozřejmě jako žena chápu) nepostavila nad zájem a potřeby dvou dětí, které už mám.

obla
19. črc 2017

@zuzineckah souhlasím do poslední tečky..

normalnimatka
19. črc 2017

jako jo no, jenže pak nezáleží až tak na tom, jestli mám 2 nebo si dopřeju luxus neluxus tří dětí, ale tím, že si to neumim spočítat a hospodařit.... to se může stát i s jedním dítětem i s žádným, žejo....
a jinak, pokud teda tolik dětí má problém zaplatit i povinný věci do školy, tak je to asi standard a to dítě tim trpět nebude:D ne, to žertuju samozřejmě...

já se nejvíc jednou bojim zájmů dětí, v kterejch je samozřejmě chci podporovat, ale dopředu nevim... jestli se dítě rozhodne hrát na klavír, bude to něco jinýho, než kroužek vaření :D

obla
19. črc 2017

@normalnimatka ano, v podstatě ano .. ale spíše narážím na fakt, že bys měla naráz zaplatit ŠvP třem dětem najednou .. vyplázneš v podstatě 10 tisíc za 5 dní. Je to i o tomhle uvědomění si to. Pojedou ob rok ? Nepojede nikdo? Pojede jen jeden ?
Vždyť je to prakticky polovina jedné "standardní" výplaty.
To samé právě ty koníčky, školné, pomůcky/vybavení, startovné, doprava.. některý kroužek je méně náročný, některý naopak velmi. Jinak je to s liduškou a kytarou, jinak s hokejem.
A to všechno krát tři.
A to vůbec nemluvím o položkách, jako letní dovolená, zimní dovolená, program na prázdniny.
Tábor na 10 dní nás teď vyjde na 6 tisíc ..
Tábor není luxus .. i já na něj jezdila, ale ty ceny jsou někde jinde.
Takové to, naše máma a tak .. a jak jsme vyrostli.. jó, jasně. Ale dřív byla taky bezúročná novomanželská půjčka, byla jistější práce, bylo hlídání (babičky nemusely chodit do práce), města dávala byty .. a rodiny bydlely často dvougeneračně. A moře nikoho moc nebralo, protože se za čáru nikdo moc nedostal.
Takže bych tyhle utopie nechala být.

Mít tři děti (a více) v dnešní době je pro mě až hrdinský čin. Obrovitánsky obdivuji rodiče, kteří to zvládají a nemusí přemýšlet nad tím, který jogurt dětem koupí a jestli na ten tábor můžou jet.

weri1
19. črc 2017

@karolly dobrý den, vašemu příspěvku se musím jen usmát.
Já zhýčkaná ženská ? nevadí mi, že si to myslíte. Lidé v mé blízkosti vědí jaká jsem 🙂
neptejte se na příjmy, ale taky výdaje. Nebudu tady vypisovat částky, to neříkám ani rodičům a kamarádkám. Jen když spočítám bydlení a jídlo, tak by mi fakt 18 tis. nestačilo. Každého věc kolik má dětí a každého věc, jak žije.
Já chci žít, ne přežívat. Chci si užívat nejen syna, ale i svého muže. 5 let dělal od rána do pozdního večera, 7 dní v týdnu. Skoro jsme ho neviděli. Nejezdíme každý rok na dovolené, abyste si nemyslela, že vydělává na luxus. Žijeme v nájmu 40m2. mám dál vypisovat, nebo vám to stačí takhle ???

shine2015
19. črc 2017

Tady se narazí zda je to tak ze jeee jsem po třetí těhotná .... tak za mě si to v dnešní době ohlídat lze a pokud se stalo tak jsem pro to dítě si nechat....ne ze jsem těhotná potřetí a chci aby měly deti tablety tak potrat ...to v žádném případě...

Spis jsem řešila kdyz se člověk rozmysli a plánuje ... a týká se to ale i dvou nebo jiných počtu deti....

obla
19. črc 2017

@shine2015 přesně tak, plánované rodičovství je od slova plánovat.

karolly
19. črc 2017

@weri1 Já jen nechápu větu v jednom vašem příspěvku, že sotva uživíte jedno dítě. Vy i Váš manžel vyděláváte, ne? Tak jak můžete sotva uživit jedno dítě?

Já jsem na rodičovské, muž vydělává (nemá ani průměrný plat). Platíme klasika bydlení (byt je náš, takže sice jen fond oprav a energie, ale i tak), pak platíme hypotéku na dům, který stavíme, neodrhujeme si od pusy, koupíme si všechno, co chceme, platíme všemožná spoření, pojistky, jezdíme na výlety, chodíme za kulturou a ještě jsme schopni ušetřit.

weri1
19. črc 2017

@karolly nevím jak je příspěvěk starý, ale pořád já prostě nebudu tady věřejně psát v jaké jsme byli situaci.

obla
19. črc 2017

@weri1 nikomu se neobjajujte, proč byste měla? Nikomu do toho nic není.

obla
19. črc 2017

@karolly kdybych já byla na RD a můj muž vydělával méně, než je průměrný plat, nepokrylo by nám to ani všechny náklady.
Srovnávat je pitomost.

weri1
19. črc 2017

@obla děkuji.

Teď hledám, kdy jsem naposled přispěla. Někdy v roce 2012 a píšu tam, že doufám, že mě nikdo nepřinutí sem něco ještě napsat 😀

Stálě máme jedno dítě a nic měnit nebudeme. sbohem 🙂

karolly
19. črc 2017

@weri1 Četla jsem to v tomto fóru, kdy přesně jste to psala, nevím. Nikdo po Vás nechce, aby jste veřejně psala, v jaké jste nebo jste byli situaci.
Napsala jsem jen, jak na mě Vaše příspěvky působí.

Lidi mají dar si pořád jen stěžovat, jak je k nim život nefér a tak dále. A paradoxně nejvíc Ti, kteří mají daleko víc než ostatní. Ale jsou rodiny, které mají dvě i tři děti, žijí v pronajatém bytě, oba dělají za 10-12 tisíc Kč a ještě ušetří na to, jet aspoň na Mácháč pod stan. Chce to jen u všeho přemýšlet.

antoinet
19. črc 2017

Myslím, že záleží na tom, na jaký standard jsou zvyklí rodiče a v jakém prostředí se pohybují. Když přijdu na třídní sraz v Brně, moji spolužáci (těsně po 30ce, vš titul) mají 0-2 děti, dobrou práci, iphone před sebou a třetí dítě jim přijde jako šílenství.
U manžela na vesnici na Vysočině mají vrstevníci domy postavené vlastníma rukama, 2-4 děti rychle po sobě, děti lítají na kole po vesnici, spoustu aktivit a výletů zajišťuje obec, hasiči, farnost a je to úplně normální, děti mají hezké oblečení, výbavu do školy, dobré jídlo a něco zase nemají🙂

weri1
19. črc 2017

@karolly poseldní věta. Přečtěte si více příspěvků ode mě, ne jen jeden
Jinak bych chtěla být rozmazlená a zhýčkaná ženská žijící v luxusu 🙂
jinak si nestěžuji, jsme zdraví a šťastní, střechu nad hlavou máme a jídlo také 🙂
a nevadí nám jet pod stan

obla
19. črc 2017

Peníze člověka nikdy neudělají šťastnějším, nebo lepším .. jen je s nimi život poněkud jednodušší a příjemnější.
Nikdy bych nestavěla dovolenou na Maledivách nad to, jestli si třetí neplánované dítě chtěla nechat, nebo ne.
Ale pokud je možnost si to naplánovat ráda bych zajistila komfort sobě i svým dětem, bez toho, aniž by to bylo na úkor kompromisu.
Už nemá cenu dál diskutovat.
Tímto se loučím a upřímně přeji všem, aby se přání stala skutečností a abybyli všichni opravdově šťastní.

nat
19. črc 2017

@veselatka krasne receno,mam take 3 a kazdy si tuka na celi,jestli jsem zdrava a kdyz jsem doma zminila ze treba nekdy 4 tak manzel rika ,nooo nekdy treba 😀

masajka87
19. črc 2017

Tři mi přijde ještě normální... Jsou i tady matky co čekají 6.,7. A zvládají to. Já víc jak tři nechci. Už tak mi jde hlava kolem z těch dvou 😀

madre1
19. črc 2017

Dá se zvládnout vše,ale člověk by si měl důkladně rozmyslet,čeho je ochotný se vzdát a kolik to chce(nejen finačně,ale i časově)investovat do vlastních dětí.My jsme na tom pořád. finančně stejně jako před tím,než se nám narodily děti.Po svatbě jsme investovali do bydlení a když jsme bydlení dořešili,pokračovali jsme s investicemi do dětí.Uvidíme,jak na tom budeme,až se nám děti osamostatní-asi nebudeme vědět,co si počnout s penězi,které nám začnou zbývat 😀
Bydlíme ve vlastním rod. domku v krajském městě.Nájem a ani hypotéky/půjčky neplatíme.Spoříme dětem jen na úrazových pojistkách a k moři jsme se ještě nedostali.Jezdíme na celodenní výlety a velkou výhodou pro nás je to,že kluci po sobě skoro všechno oblečení a hračky podědí 🙂

zuzineckah
19. črc 2017

@karolly premýšľať se má především nad tím jestli si pořídim 3 děti, kdy oba domů přineseme 10 - 12 tis. 😒Udělat tohle nekdo plánovaně, tak zcela otevřeně pochybuji o finanční gramotnosti.

madre1
19. črc 2017

@zuzineckah ,kolik by podle Tebe měli dá dohromady měsíčně maželé,kteří si chtějí pořídit 3 děti?

katerinap1978
19. črc 2017

Máme tři děti. Dvě dcery na škole, starší jde na 2. stupeň. Syn letos nastupuje do školky. Troufám si tvrdit, že mít PLÁNOVANĚ tři a více dětí vyžaduje mít také odpovídající finanční zázemí a dostatečné příjmy. Malé děti toho moc nepotřebují, ale jak přijde škola a kroužky je to jiný fičák. Děti se potřebují rovnat vrstevníkům a to prostě stojí peníze....

zuzineckah
19. črc 2017

@madre1 to je individuální. Záleží na výdajích. Moje odpověď se vztahovala na výše popsaný příklad - příjem max 24k, pronajatý byt (při vší skromnosti počítejme nájem 9-10tis.?? a tvařme se, že jiné povinné výdaje nemají)... Utáhnout 5 lidí ze 14 tisíc je možná reálné, ale podle mého to není život, ale přežívání.
Při stejné situaci bych si dokázala normální život představit tak s dvojnásobným příjmem.

obla
19. črc 2017

@madre1 podle mě 40 tis minimálně ..

katerinap1978
19. črc 2017

@madre1 Kolik mít příjem, to asi není směrodatné. Spíš bych to viděla tak, že po zaplacení všech nutných výdajů je třeba mít k dispozici alespoň 5.000 Kč na každého člena domácnosti na měsíc, tedy při třech dětech alespoň 25.000 Kč k útratě každý měsíc.

koulekulata
19. črc 2017

My teda tri deti mame. Nasetreno nic nemame ale snazime se platit vsechno co je treba a je toho steasne moc. Treti ditko proste prislo tak to tak je. Nejak nevidim duvod pocitat penize jestli si nekdo muze dovolit vice deti. V dnesni dobe kdy chlap vydela treba 50-60tis, maji baraky na vysoke hyposky, luxusni auta a jezdi na dovolene 2x rocne jsou na tom nekdy mnohokrate hure nez lidi co maji dokupy 20tis. Prace dneska je a zitra vam reknou uz nechodte nepotrebujeme vas a ona se prace za 50 shani o dost hure nez za 10-12 s takovou logikou by jsme daaaavno vymreli.

obla
19. črc 2017

@zuzineckah počítala jsem to orientačně, podle mě nejnižší únosnou mez
Bydlení - 8 tis
Telefony - 1 tis
Pojištění - 2,5 tis
Benzín - 2 tis
Stravné - 15 tis
------- 28500,-
Kde je školka, obědy ve škole, kroužky, oblečení, výlety, mimořádné výdaje a také něco na spoření?
Pokud budu brát tohle jako základ, opravdu si nedokáži představit méně, než 40 tis.